Geen wereldtitel voor Van de Brekel J ,1 maar diskwalificatie Grote verwarring bij de finish U.Y.S. toonde competitie-elftal in wedstrijd tegen Wageningen Outsider Heinz Mueller greep kampioenstrui in eindsprint 91ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Maandag 25 Augustus 1952 Tweede Blad No. 27695 Nederlandse Amateurs reden voortreffelijk (Van onze speciale verslaggever). De aankomst van het wereldkampioenschap der amateurs is Zaterdagmiddag bijzonder verwarrend geweest. Menigeen dacht, dat Piet van de Brekel de sprint uit een grote groep renners had gewonnen, maar door de luidspreker klonk een ander geluid: de Italiaan Ciancola had de regenboogtrui gewonnen. En de verwarring was zo groot, dat op hetzelfde ogenblik, dat Ciancola tot titelhouder werd uitgeroepen, de man met de Oranjetrui op de schouders ging en zijn supporters uit Echt hem huldigden als de nieuwe wereldkampioen. En een schone jongedame uit Luxemburg kwam hem bloemen brengen, van alle kanten werd de Limburger gelukgewenst. Maar plotseling werd de vergissing, want zo moest men deze scène toch bezien, bemerkt en even later kwamen de tranen in de ogen van Van de Brekel. Hij was zó vast ervan overtuigd geweest, dat hij als eerste de eindstreep had gepasseerd. Aan de finish werd intussen luid gedebatteerd over de-uitslag. Menigeen dacht, dat Van de Brekel gediskwalificeerd was, anderen waren van mening, dat hij als derde was aangekomen. Sommigen bleken van oordeel te zijn, dat hij als winnaar over de eindstreep was gestormd. Kortom, de verwarring was zo groot, dat de directeur van de wedstrijd, onze landgenoot John Stol, de gemoederen tot kalmte maande en daarbij wees op de mogelijkheid, dat de fotofinish opheldering zou brengen. En daar legde een ieder zich bij neer, al was de stemming in het Nederlandse kamp buitengewoon goed, aangezien niet minder dan vier Nederlanders zich onder de eerste tien hadden geklas seerd, n.l. Van de Brekel, als tweede, Gelissen als vijfde, Kooyman als zesde en Aanraad als achtste. En Voorting zat in het peloton, dat in zijn geheel op de negende plaats kwam, exaequo. l'ITSLAG 1. Ciancola (It.) 175 km in 4 uur 22 min. 11.8 sec.: 2. Noyelle (Bi op 3 41 lengte; 3. Ludwlg (Lux 4 Gelissen (Ned.); 5. Kooyman (Ned.); 6 Michel I (Fr 7. Aanraad (Ned.) allen in de zelfde tijd als de winnaar. 8 lï. ex aequo: Van Genechten (B Andresen iDenem i; Anquetil (Fr.); Thomas (Fr.) j Joergensen (Denem.i; A. Voorting (Ned.i; en Heim (Lux.); 15 Brum (It 16. Grondelaars (B.); 17. Gaul (Lux.) allen in dezelfde tijd als Ciancola. 18 Fantini (It 4 22 27; 19 Marcel Jans- sens (It.) 422.454: 20. Harold K.ng (G. B.) z.t 21. Nevin (Austr.i z.t.; 22. Reitz Did.) z.t.; 23. Eward (Ierl.i 4.2337. 24. Bernard King iG.B.' z.t 25. Johnsson (Zweden) 4.27.32; 26 Bowes BB' 4.29.45; 27. Maue (Did.) zt; Vervol- gens een peloton van 23 renners. De landen-athletiekwedstrijden tussen Duitsland en Zwitserland, welke Een tinisllfoto van de eindsprint van i 35hel wereldkampioenschap voor werden door Duitsland gewonnen met amateurs. Geheel links de Italiaan 117 tegen 97 punten bij de heren en met 75.5 tegen 31.5 punten bij de dames. 1 Ciancola. rechts onze landgenoot Piet i an de Brekel. Verschil valt er niet te constateren. In de avonduren zakte de stemming i eigenlijk had echter aanzienlijk, want nadat de wed- j stnjdcommissarissen en enkele bestuur- deren van de UCI langdurig op de bin nenplaats van hotel ..Alfa" te Luxem burg hadden vergaderd, werd het vol gende medgedeeld: „De Nederlandse amateur Piet van de Brekel heeft een reservefiets aan genomen van een toeschouwer. Hy heeft dat toegegeven, nadat een on derzoek was ingesteld in verband met een protest, dat bij de wed strydcommissarissen was ingediend tegen de handelwyze van de Neder lander. De wedstrijdcommissarissen hebben Van de Brekel hors concours gesteld en een nadere beslissing ten aanzien van de finishfoto is daar mede overbodig. Het gevolg is. dat de Italiaan Ciancola wereldkam pioen is geworden, met Noyelle op de tweede plaats Alle andere ren ners. geplaatst achter Van de Brekel schikken een plaats op." De beslissing kwam als een donder slag by heldere hemel. Niemand wist iets van een protest tegen Van de Krekel af. Want wat was er gebeurd? In de achtste ronde had de Limburger een lekke band gekregen, toevallig op een plek. waar een Nederlandse sup porter stond. Deze gaf hem onmid dellijk zyn wegfiets Van de Brekel zon stryd voortzetten. Onze landgenoot wist zeer goed. dat wat hy deed, re glementair niet was toegestaan. Van fiets verwisselen mocht alleen maar gebeuren op de daarvoor bestemde materiaalpostcn, drie in totaal, over het parcours verdeeld. onnen, beslist op een wyze welke niet werd verwacht. De Ne derlandse officials en Van de Brekel mochten de gelukwensen van de buiten landse officials in ontvangst nemen voor hun sportieve houding. Vóór dit alles was er urenlang ge discussieerd over de kwestie, want ver scheidene feiten spraken er voor, dat de Italiaan in het geheel niet als eer ste over de streep was gegaan en dat de foto-finish op dat punt wellicht een verrassend resultaat zou opleveren. Op de eerste plaats had Van de Bre kel, wel vuftig meter na het passeren van de streep de hand opgestoken als teken dat hy zich winnaar dacht. En de Italiaan moest gehaald worden om hem te vertellen, dat hij kampioen was geworden. Hij zelf dacht daar op dat ogenblik niet aan. En ook de Ita liaanse journalisten waren stil en meenden, dat de man met de Oranje trui wereldkampioen was geworden. MOEILIJK In de uren voor de aanvang van de strijd waren alle amateurs gewaar schuwd tegen het aannemen van hulp uit het publiek, waarbij KNWU-offi- cials teruggrepen naar het gebeurde met Maenen te Helsinki, die gediskwalifi ceerd was wegens het aannemen van een llesje limonade van een toeschouwer. Van de Brekel kon dus niet zeggen, dat hij niet op de hoogte was. Dat hij niettemin toch besloot de fiets van een toeschouwer te nemen in plaats van een nieuwe band om te leggen, zal waar- schijniyk te wyten zyn geweest aan on- ervarendheid en nervositeit tezamen. Dat de wedstrijdcommissarissen hem niet onmiddellijk uitd e koers hadden :czet is waarschijnlijk veroorzaakt door het feit dat- niemand tegen deze han delwijze aanvankeiyk protesteerde. Maar na de wedstrijd, enkele uren later, kwam het feit aan de wedstrijdcommissarissen ter ore, die na een ingesteld onderzoek de juistheid van de klacht slechts kon den beamen. Trouwens Van de Brekel staf toe. dat hij de reservefiets van een toeschouwer had gekregen, zodat ver dere discussie over dat punt volkomen overbodig mocht worden genoemd. De chef d'équipe, John van Eek, heeft des avonds nadat het protest was inge komen, van Luxumburg uit met Van de Brekel. die te Echternach was. getele foneerd. En de feiten werden in dit ge sprek volkomen bevestigd. De Neder landse officials gaven deze feiten aan de cdstrijdcommissarissen door. immers, tnen had naar aanleiding van het pro est hierom gevraagd. Zo werd Van de Brekel uit de koers gezet en was de «trijd wie dit wereldkampioenschap Wlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sneu De start van de 111 amateurs, oen record bij de wereldkampioen schappen, verliep minder vlot. Want de Mexicaan Jullo Ccpeda was nog geen tien meter over de streep of hij kwam ten val door slecht sturen, tegeiyk met de Ier Beid Grodon- De laatste zat onmid- dellgk weer op zijn fiets, maar de Mexicaan, die zovele duizenden ki lometers had gereisd om aan deze titelwedstryden te kunnen deelne- men, ging huilend aan de kant T»n de weg zitten. Zün fiels was stuk en hij zelf had een verwon ding aan het been. zodat hy de strijd moest staken. lmil,'IIIIM De foto-finish was zeer moeilijk te be- i oordelen. De wedstrydcommissarissen bekeken de drie plaatjes zeer nauwkeu- zodoende kon ng en menigeen was van oordeel dat tijdverlies de Ciancola en Van de Brekel gelyk over de streep waren gegaan. Ten slotte besloot men nog een andere foto-finish te be studeren, welke pas enkele uren later j zou kunnen arriveren, maar voor het zo ver was. deelde Dupin. de commissaris van aankomst, mede. dat Van de Brekel hors concours was gesteld Wat de prestaties der andere Neder- I landse renners betreft, de remmen van de fiets van Hein Gelissen waren in de vijfde ronde geblokkeerd, maar hy kon bij de materiaalpost een nieuwe fiets krijgen. Arend van 't Hof was bij de val partij betrokken geweest, waarvan ook Ghindini en Snell het slachtoffer waren geworden. Men kon hem een andere fiets aan de materiaalpost geven en in 25 minuten tüds werd de eigen machine gerepareerd. Maar door de val had hy zoveel tüdverlies gekregen, dat hy steeds meer achterstand opliep en een ronde voor het einde de strijd staakte. De an dere Nederlanders. Voorting. Kooyman en Aanraad hadden voortreffeiyk gere den en de algemene indruk, welke onze amateurs hebben gemaakt, is voortref- felyk geweest. Piet van de Brekel: „Ik lieb een grote fout gemaakt" In het hotel l'Etoil? te Echter nach hebben wy Zaterdagavond rustig met Piet van de Brekel. de 20-jarige amateur uit Echt in Lim burg zitten praten. Hy wist, dat hij gediskwalificeerd was. omdat hij een fiets van een toeschouwer had genomen, maar het was hem niet bekend, dat de foto's en ook de film. welke voor officials en jour nalisten was vertoond, duidelijk hadden uitgewezen, dat de Italiaan voorbarig tot wereldkampioen was uitgeroepen, want dat nog nimmer een dead heat zo scherp van de foto's en de film was te lezen als dit keer. De UCI had dus weer eens een fout gemaakt, iets. wat de In ternationale Wieier Federatie de laatste jaren by elk wereldkam pioenschap overkomt. De omstandigheid, dat Piet van de Brekel inbreuk had gemaakt op het wedstrydreglement. was voor de wedstrydcommissarissen een ge lukkig moment, want nu bleef Ciancola titelhouder, omdat onze landgenoot van de uitslagenlijst werd geschrapt. Dit laatste ge schiedde, laten wy het ronduit sohryven, volkomen terecht. Toen wy de Limburger het verhaal van de foto's en de film vertelden, licht ten zyn ogen even op: hy was niet geslagen in de sprint en dat gaf hem grote voldoening. En toen volgde het verhaal van de laatste ronde. „Ik heb een grote fout gemaakt", vertelde Van de Brekel. .Ik ben veel te laat geweest met die sprint. want andersEn in gedachten ging hy nog eens die laatste 500 meter na. de heuvel op en de 150 meter vlakke weg als sluitstuk. Pas op de laatste 150 meter dacht hij aan het feit. dat er misschien een wereldtitel te veroveren was; daar vóór. ooh. het was een snelle wed- strüd geweest, waarbij hij tussen de wielen was gebleven. Hij. die een jaar amateur was. had geen erva ring in een dergelijke belangrijke wedstrijd en wat had hij beter kun nen doen dan dat? ..Toen kwam die sprint", ver telde Van de Brekel. En by het ver tellen wordt hij de levendige jon gen. die zich nog precies herin nert. wat zich had afgespeeld in die laatste seconden. „Ik voelde, dat ik ingesloten zou worden en daarom moest ik mij los werken. En toen ik vrij lag. om de Belg Noyelle heen. meende ik die blauwe trui ook te pakken te hebben. Dat Cian cola helemaal niet zeker was van de overwinning, bleek duideiyk uit zijn gezicht, dat helemaal niet vro lijk stond. Net als iemand, wien op het laatste ogenblik de zege ontno men is. En ge begrijpt mijn teleur stelling ik had al bloemen ge kregen en zy hadden my al op de schouders gehesen toen het Ita liaanse volkslied weerklonk". .Daoht je zelf. dat je gewonnen had?" vroegen wy. Piet van de Brekel voorbarig op de schouders .Ja. inderdaad, en ik zal u ver tellen waarom. Ik heb dit jaar in de verschillende wedstryden veel geleerd, en een van die dingen is, hoe je een fel betwiste sprint moet winnen, door je met een laatste ruk naar toren te werpen, je voor wiel over de streep te gooien. Kyk maar naar men positie op de fi nishfoto". „Blijf je amateur?" vroegen wij tenslotte. .JJatuuriyk". luidde het spontane antwoord. ..Ik voel me nog te jong om professional te worden. Ik rijd pas een jaar als amateur, ik wacht nog wel even". Én dat was het avontuur van de jeugdige Limburger, die een zeer sympathieke Indruk heeft gemaakt en. wat nog belangryker is. zeer veel voor de toekomst belooft. MOTORSPORT. Ernstig ongeval in Goffert-stadion Zondagmiddag werden n het Goffert- stadion te Nijmegen races gehouden op de betonbanen tussen motorryders uit Limburg. Brabant en Gelderland, georganiseerd door de R.K. Ned. Mn- torbond. Op een gegeven moment wilde de jonge Van Ooijen uit Eist bij Ngmegen de rijder Van den Akker uil Beek en Donk passeren. Deze moest ultwyken voor Maas uit Deurne. zodat hij even naar links zwenkte, waardoor Van Oogen op hem inreed. Het noodlottig gevolg was, dat én Van den Akker en Van Oogen met hun motor terecht kwamen in de jongens tribune. Van den Akker werd zwaar ge wond naar het St. Canisiusziekenhuis vervoerd, waar hij later is overleden. Van Oogen werd licht gewond. Van de toeschouwers werd een tiental kinderen ernstig gewond. hen der slachtoffertJes. de twaalf jarige Berendina Bal. is inmiddels vannacht overleden. Vier jongens, dc veertienjarige J. Hendriks, de dertien jarige P. Wolf. diens tienjarig broer tje J. Wolf en de tienjarige J. Sanders verkeren nog in levensgevaar. Motor vloog in publiek By de Zondagmorgen in het stads park te Hamburg gehouden motor races kwamen twee spannen met elkaar in botsing, doordat een aer renners de controle over het stuur verloor. De twee machines kwamen met grote vaart in het publiek terecht, waarby twee toeschouwers werden gedood, terwijl zeventien anderen min of meer ernstige verwondingen op liepen. Ook de vier renners en inzit tenden van de zijspannen werden ge blesseerd. Nog een tweede ongeluk is tijdens deze races gebeurd Hierbij werden de be stuurder en inzittende van een zijspan, en een journalist gewond. ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN VAN RIJKSPOLITIE IN LEIDEN Donderdag ai. zullen in de Leidse Hout de gewestelgke Rykspolitie ath- letiekkampioenschappen georganiseerd worden. Tachtig athleten uit de districten Dordrecht, Middelburg, Den Haag en Leiden zullen aan deze wedstryden deelnemen. ZU vangen om 12 uur aan en de deelnemers zullen voorafgegaan ooor het Muziekcorps van de Rykspo litie van het station naar het sportpark marcheren. CRICKET. NED. CRICKETBOND, lste klasse: ExcelsiorVW; Excel sior 112—VW 128 2de klasse B: LCC—VUC <VUC met opgekomen iHBS IIGarrison Hook HBS 180. G. Hook 123: Quick II—HCC IV. draw HCC 115, Quick 93 voor 8 'tijd'. Buiten de competitie: Ned. XIBritse Rijnleger: gew. door Nederlands elftal met 5 runs en 4 wickets. Brits Rijnlezer 143 en 150. Ned. XI 167 en 131 voor 6. Op L.F.C.-terrein (Van onze sportredacteur) Ter gelegenheid van het 45-jarige bestaan van L.F.C. speelde U.V.S. gistermiddag op het terrein van de Kanaries een erewedstrijd tegen de eerste klasser Wageningen. De blauw-witten toonden bij deze gelegenheid aan het Leidse voetbalpubliek - voor zover dat niet aan zee lag bruin te bakken - het elltal waarmee zij de komende competitie hopen in te gaan en waarin de ex-Roodenburgers Logeman, Frans en Cor v. d. Zeeuw de nieuwe gezichten zijn. (Foto L.D./Van Vliet) Saaie titelstrijd bij professionals (Van onze speciale verslaggever) De strijd om het wereldkampioenschap der professionals is een slaapverwekkende historie geworden. Geen van de grote cracks heeft iets bijzonders laten zien, heeft iets ondernomen om de race een levendig karakter te geven. Twee renners hebben dit wel gedaan, Vamajo en Diederich, waarbij de laatste zijn initiatief duur heeft moeten betalen. Nog nimmer in de jaren na de oorlog heeft een wereld kampioenschap op de weg zo'n saai, zo'n karakterloos verloop gehad. En zo verlieten de toeschouwers teleurgesteld het circuit, met uitzon dering van de Duitsers, die verrassend goed voor de dag zijn gekomen met een titel en een derde plaats. By zonnig weer gingen Zondagmor gen 48 renners uit 9 verschillende lan den van start voor het wereldkampioen schap op de weg voor profs. Het circuit van 17'j kilometer moest zestien maal gereden worden, zodat de totale afstand 280 kilometer bedroeg. Toen ongeveer twee ronden waren afgelegd ontsnap e Varnajo (Fr.) en Diederich (Lux uit het peloton en na zes ronden hadden zij byna vier minuten voorsprong. Wout Wagtmans, dte op z'n eentje de achter volging had ingezet en een flink stuk was ingelopen, liet zich tenslotte weer in de hoofdgroep terugvallen In de negende ronde konden Kirchen (Lux Bartali (It.) en Dekkers (Ned.) zich by de leiders voeRen, maar het peloton had inmiddels het tempo ook wat opgevoerd, zodat de voorsprong na negen ronden slechts een halve minuut bedroeg. Dit verschil groeide aan tot ruim een minuut na tien ronden en werd in de elfde nog wat groter. Ook deze poging was echter tot mislukking gedoemd, want toen de achtervolging in alle ernst werd ingezet dunde het "niet lang of de vluchtelingen wa'en achter haald. In de dertiende ronde reed men weer n gesloten gelederen, echter zon der Diederich. die wegens kramp had moeten opgeven. Aangezien geen van je favorieten pogingen deed om leven in de brouwerij te brengen, bleef de grote groep compl et en r-oest de sprint de beslissing brengen. Tot verrassing van alle experts ging een outsider, de Duitser Heinz Mueller, als eerste over de streep, voor Gottfried *Veilenmann (Zwits Ludwig Hoermann )Dld>. Magni (It Vamajo <Fr.) en Faanhof 'Ned Het was een kampioenschap geweest zonder spanning, waarin de favorieten zich hadden gespaard voor de eindspurt, een verkeerde tactiek naar de uitslag vol doende uitwyst. Mueller heeft drie ritten in de laatste Ronde van Duitsland gewonnen. Wel een bewijs, dat hij over knappe sprint- capaciteiten beschikt. Hij ging met bijna een heel wiel verschil voor Gott fried Weilenmann over de eindstreep. Henk Faanhof lag op 120 meter voor de finish niet slecht. Hij had de bui tenkant opgezocht, om uit de wind te blijven, maar op de laatste tientallen nieters werd hij ingesloten en kon hij niet voluit sprinten, waardoor hy op de zesde plaats is terecht gekomen. Wat de andere deelnemers betreft. Van Est heeft constant gereden, evenals Voorting, Dekkers en Wagtmans. De laatste toonde nog het mees** initiatief, maar hij ondervond geen steun by en kele pogingen om weg te komen. Jan Nolten had last van kramp i.i de voor laatste ronde, waardoor hij terug viel. Hans Dekkers klaagde over buikpyn, toen hij ln de ver- -gingstent na afloop een kop slappe thee nam. En iedereen ging zo spoedig mogelijk naar huis. blijk baar met de bedoeling di' kampioen schap zo snel mogelyk te vergeten. DE UITSLAG: De Duitser Heinz Mueller legde de 280 km. af in 7 uur 5 /ïin. 51.4 sec. Tweede werd Gottfried "eilenmann (Zwits), derde Ludwig Hoermann (Did), vierde Magni (Itvyfde Varnajo (Fr.) en zes Faanhof (Ned.), in dezelfde tijd als de winnaa. Tot de groep ren ners die in dezelfde tijd 10 29 ex aequo werden geplaatst, behoorden de Neder landers Van Est. Gerrit Voorting en Hans Dekkers. Wagtmans werd 34e. in dezelfde tU'i. en Nolten 37e in 7 uur 12 min. 54 sec. Alhoewel men na zo'n eerste oefen wedstrijd moeiiyk kan oordelen of een ploeg een goed of slecht seizoen tege moet gaat. hadden wy bij de rust toch wel wat pyn ln ons hoofd, want wat de U.V.S.'ers in die eerste drie kwartier hadden laten zden. was niet byster hoop vol. Enfin. U kent het wel: kort spel, slecht afgewerkt bovendien, de mid- deniinie niet voldoende aansluitend en de defensie allesbehalve potdicht. Wat Wageningen liet zien was evenmin eer ste klasse, maar Charley v. d. Weerd cs. speelden heel wat gemakkelijker dan de Leidenaars en trokken in de eerste helft vrywel steeds het offensief tot zich. Maar verder dan óón doelpunt, in de vyfde minuut gescoord, kwamen zy toch ook niet. Geen kansen voor UVS dus? Zeker. Uit de vele door de Wageningen-ae- fensie. die overigens goed ruimde, met een griezelige vrijgevigheid weggegeven hoekschoppen, snoorde het foer steevast kopklaar voor het doel. maar de UVS- hoofden arriveerden steeds een fractie van een seconde te laat en bovendien moesten Jan v. d. Blom en Cor v. a. Zeeuw constateren, dat' doelman Gent- jens verstand van keepen had. Maar in de tweede helft draalde UVS heel wat beter en vooral de combinatiss tussen Kantebcen en Verhoogt brachten leven in de brou werij. Nadat Cor v. d. Zeeuw eerst Hen spelmoment uit de wedstrijd UVS- Wageningen. Spil Dcvilce gaat zich op de LFC-grasmat strekken. Van Putten rent bezorgd toe. maar jopie de Wolf. half verscholen ach ter de Wageningen-spelcr. zal aan deze benauwde situatie voor het Leidse doel resoluut een einde maken. de lat een doelpunt in de weg had zien staan, kreeg hij in de zeventiende minuut van Cor Verhoogt de gelijk maker op een presenteerblaadje aan geboden en met een kort knikje was het 1—1. Hoewel de blauw-witten met vlot spel een half uur in de meerderheid bleven, zat er voor hen toch geen succes meer in. In het laatste kwartier probeerde Wageningen nog verandering in de stand te brengen en hoewel Van Putten nog twee harde schoten van Charlev v. d. Weerd kreegte incasseren, lukte dat evenmin. Al met al werd het tenslotte dus nog een aardige wedstrijd en met belang stelling zien we de nog op het program ma staande oefenpartyen van UVS te gen KFC en Dosko tegemoet Het kra- nige corps N'.euw Levenmusiceerde Ivóór de wedstryd en in de rust.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3