LEIDSCH DAGBLAD Moskou antwoordt op jongste Westelijke nota over Duitsland Eisenhower waarschuwt voor rode gevaar De vier Zwitserse grotonderzoekers gered 25 ste Ijzerbedevaart krijgt politiek element 91ste Jaargang MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 No. 27695 jirecteur J. W Benny Hoofdredactie: B W Menkhorst e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Eigen standpunt gehandhaafd De Russische minister van buitenlandse ikcn, Wysjinsky, heeft Zaterdag aan de n.bassadeurs van de V. S., Engeland en ankrijk te Moskou hef antwoord van i r. regering op de jongste Westelijke ola inzake Duitsland overhandigd. Op 10 Juli j.l. stelden de Westelijke -.ogendheden de Sovjet-Unie voor, spoe- g een vier-moger.dheden-conferentie e beleggen voor het instellen van een 'partijdige commissie, die zou moeten ir.derzoeken. of vrije verkiezingen in eheel Duitsland mogelijk zijn. Deze Westelijke nota was weer een antwoord de Russische nota van 24 Mei. waarin erd voorgesteld de vraagstukken he re ffende een Duits vredesverdrag, de ivording van Duitsland en het instel- en van een regering voor geheel Duits and gelijktijdig te bespreken. De Wes- iijke mogendheden verklaarden echter p 10 Juli. dat het houden van vrije ver in zingen een eerste voorwaarde vormde •oor de éénwording van Duitsland. In de thans overhandigde nota stelt dc Sovjet-Unie voor om niet later dan October een vier-mogendheden-confe- rentie te beleggen ter bespreking van de volgende drie punten: Een Duits vredesverdrag, de vorming van een regering voor geheel Duitsland en de instelling van een commissie, die de mogelijkheid van het houden van vrye verkiezingen in dc beide delen van Duitsland moet onderzoeken. In de Sovjet-nota wordt voorgesteld, int de commissie die de voorwaarden >or het houden van verkiezingen moet bnderzoeken, zal zijn samengesteld uit Duitsers, door Duitsers aan te wijzen in ivereenstemming met de vier grote mo gendheden. Bijvoorbeeld, aldus de nota, 'timen voor de commissie in aanmer- ;ing vertegenwoordigers van de parie nenten van Oost- en West-Duitsland. Het eerste, dat de commissie zou moe- Mi onderzoeken, zou zijn de uitvoering an de besluiten van de conferentie van Potsdam. O.m. van die betreffende demi- iiarisering. denazificering en democrati- ï(DeSSovjet-regering stelt verder voor. dat op de viermogendheden-conferentie dc datum van de terugtrekking der be- joitingsstrijdkrachten uit Duitsland zal w orden besproken. Tevens stelt zij voor. da; vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland zullen worden uitgeno digd aan de conferentie deel te nemen bn de bespreking van kwesties, die de regeringen van beide delen van Duits- .ard aangaan. De Sovjet-regering acht alleen spre ker, over vrije verkiezingen niet vol doende. m Waarnemers te Londen achten het weinig waarschijnlijk dat de Weste- Amerikanen te Potsdam gearresteerd en weer losgelaten Twee Amerikaanse officieren en een srtdaat. leden van de Amerikaanse mi- h'.iire missie bij de Russische bezet- I nesstrijdkrachten te Potsdam 'bij Berlijn), zyn op 15 Augustus gearres teerd „toen zij trachten te spionneren bn een object van het Sovjet-leger", zo meldt het Oost-Duitse nieuwsbureau AD.N. Dit nieuwsbureau zegt verder, dat ge neraal Tsjoeikof. hoofd van de Russi sche bestuurscommissie in Duitsland, de ■Igende dag by de opperbevelhebber .an de Amerikaanse strijdkraóhten in Duitsland heeft geprotesteerd en geeist heeft, dat de beide officieren en de sol daat onmiddellijk uit de militaire mis- sip worden verwijderd. Een Amerikaanse woordvoerder ont kende. dat de betrokkenen trachtten te spionneren. Zij waren op een openbare weg aangehouden door een Russische pa trouille die de auto van de Amerikanen reeds enige tijd had gevolgd. De drie Westelijke bezettende mo- pendheden hebben sinds het einde van dc oorlog militiare missies bij het hoofd kwartier van het Russische leger in Oost-Duitsland, terwijl de Russen soort- pelitke missies hebben in de drie Wes telijke zones van Duitsland. Oorspronke lijk genoten deze missies vrijheid van beweging. Op 24 Juli jl werd de bewe- cingsvrijheid van de Amerikanen te Potsdam echter beperkt. Het Oost- Duitse persbureau gaf als reden hier voor op. dat ook de Russische missie te Frankfort zich niet vry kon bewegen. Sindsdien controleerde een Russische 'achtpost de bezoekers van de Ameri kaanse missie, terwijl Russische pa trouille-auto's de leden van de missie op hun tochten door Oost-Duitsland volgden. De drie aangehoudenen zijn 36 uur na hun aanhouding m vrijheid gesteld. Hun geloofsbrieven werden echter door de R'wsen tneehouden. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa heeft bij gene raal Tsjoeikof tegen het gebeurde ge protesteerd. lUke mogendheden haar tot dusver in genomen standpunt zullen wijzigen. De eerste reactie in diplomatieke kringen te Londen was dan ook, dat de Russen „het paard achter de wagen willen spannen". Ook in diplomatieke kringen te Wash ington acht men de kans niet groot, dat het Westen het Russische voorstel aan vaardt. Men ziet weinig verschil met de vroegere voorstellen, die het Westen reeds heeft verworpen. West Berlynse politici hebben de jong ste Russische nota over Duitsland even wel ..een aangename verrassing" ge noemd. die met „voorzichtig optimisme" behandeld diende te worden. Het stond thans aan de Westelijke geallieerden vast te stellen of de Russen meenden wat zij zeiden. WEERBFRÏCHT Kans op enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist. overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige vrind uit Westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of •ets lagere. (Opgemaakt te 10 uur). 26 Augustus. Zon op: 5 41 uur; onder: 19 40 uur. Maan op: 12.27 uur; onder: 20 59 i Hoogwater te Katwijk te 6.18 en 18.36 uur Dit nummer bestaat uit zes pagina's schadeloosstelling betalen Een arbeidschef te Keulen heeft Za terdag uitgemaakt, dat de staking van West Duitse drukkers in Meijl onwettig was. Het hof bepaalde, dat de vakbond schadevergoeding aan de bladen moet betalen, die tengevolge van de staking twee dagen niet konden verschijnen. Om te beginnen moet de vakbond de bladen 6.000 mark (ruim 5000 gulden) betalen ter bestrijding van de onkosten van het geding. Het bedrag van scha deloosstellingen zal later worden be paald. De zaak was aanhangig gemaakt door de „Koelnische Rundschau" Ande re bladen hebben soortgelijke klachten ingediend Het hof zeide in zijn uitspraak, dat de drukkers een politiek doel hadden na gestreefd. De actie was een onderdeel van de campagne van de West Duitse vakbeweging tegen het wetsvoorstel der regering inzake de bedrijfsorganisatie. Het hof noemde dit optreden in stryd met de grondwet. Rode agressie mag niet erkend worden In een rede, 'klaargemaakt om van avond 'kwart over acht te worden ge houden voor de conventie van het Ame rikaanse legioen te New York, zegt ge neraal Dwight Eisenhower, republikeins candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, om.: „Onze regering moet, eens en voor al. met koude beslistheid aan het Kremlin zeggen, dat wy nooit de min ste bestendigheid zullen erkennen van Ruslands positie in Oost-Europa en Azië. De dag <moet komen dat de volken van de tot slavernij gebrachte landen in de gelegenheid zijn in volle vrijheid en on der het toeziend oog van de wereld hun eigen weg in de toekomst te kiezen". „En meer dan dat, wy moeten de Sovjets met even koude beslistheid vertellen, dat wy niet tevreden zullen zyn zolang de vloedgolf van agressief communisme niet binnen zyn eigen grenzen terug is". ;.En wy moeten hen dit zeggen: Wij zullen nooit ophouden hulp te verlenen aan iedere man of vrouw uit die ge kluisterde landen, die een toevlucht bij ons zoekt, die onder zijn eigen volk de fakkel van de vrijheid brandend houdt, die de bevrijding van zijn landgenoten is toegedaan." De generaal zei dat naar zijn mening de Verenigde Staten in groter gevaar verkeren dan ooit te voren. ,,De Sovjets zullen niet de fatale fout maken van de vijanden, die wy in de tweede wereldoorlog overwonnen heb ben. Op het ogenblik dat zy eventueel besluiten dat het in hun voordeel is een wereldoorlog te beginnen, zullen zij zeer zeker de militaire, industriële en men selijke kradht hebben, die zij nodig oor delen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen". „Naar mijn mening, hebben zy dat stadium nog niet bereikt. Dit bete kent. dat wij nog tijd hebben, maar het betekent ook. dat wij onmiddellijk het juiste antwoord op het dringende gevaar moeten vinden". „Zolang het gevaar ons boven het hoofd hangt, zal het onze politiek op het gebied van de industrie, de landbouw, de belastingen, ja. onze gehele economie bepalen. Vrees, veroorzaakt door gevaar, schept een klimaat, dat bevorderlijk is voor militarisme en het maken van een land tot arsenaal voor oorlog. Vrees is tevens bevorderlijk voor een financieel en moreel bankroet. In een tijd van chronische vrees kan men het doods gerochel van een natie horen". „Van dit ogenblik af kunnen wij. Amerikanen, niet toestaan, dat ons program wordt voorbereid en uitgevoerd in een klimaat van vrees en hysterie. Van dag tot dag moeten wij een politiek volgen, die ons gehele volk kan begre pen en met vertrouwen kan steunen en wij moeten onze krachtsinspanning niet verzwakken alvorens \yij de laatste waarschijnlijkheid van communistische „De weg naar de vrede is het schep pen van omstandigheden die de vrees doen verdwijnen en vertrouwen, geven. Amerika moet militair en pro ductief zo sterk zjn, dat het Kremlin nachtmerries krijgt van de afstraffing die Rusland zal worden gegeven als het de vrede schendt. Ook economisch moet Amerika sterk blijven". KWESTIE VAN DE ..ROSE MARY" IN DECEMBER VOOR Rechter Campbell van het hoog ge rechtshof te Aden heeft Zaterdag mee gedeeld, dat, volgens de voorlopige plan nen. in begin December de zaak van de .Rose Mary" in het openbaar zal wor den behandeld. De Italiaanse tankboot wordt nog te Aden vastgehouden, han gende een rechterlijke beslissing over het eigendom van 780 ton olie, waar mede zij op weg was van Perzië naar Italië. Kurt Schumacher ter aarde besteld De Woensdagavond overleden voor zitter van de West-Duitse sociaal-demo cratische partij, dr Kurt Schumacner. is gistermiddag op de begraafplaats Rickllnger in Hannover ter aarde be steld. Ónder de klanken van het lied van de „Goede kameraden" zonk de kist in het graf. Mevrouw Annemarie Ren- ger. de secretaresse van de overledene, was de eerste, die bloemen op de kist wierp. Daarna volgden Erich Ollen- hauer, de vice-voorzitter van de SPD Carlo Schmid. de burgemeester van West-Berlijn, Fntz Reuter, en anderen. Het graf van Schumacher is in een halve cirkel omringt door hoge dennen; twee oude kastanjebomen staan aan het hoofdeinde. Honderden kransen, die vrienden, aanhangers en vereerders uit dt gehele wereld en politieke vertegen woordigers van de Bondsrepubliek ge zonden hadden, werden bij het graf neergelegd. Ollenhauer zelde In een herdenkings rede o.m dat de SPD in de geest van dr Schumacher verder zou stryden en mede zou helpen aan de vestiging van een nieuwe orde in Duitsland, in Euro pa. en in de wereld. Velen voerden nog het woord, w.o. van Labour, de Franse socialisten e.a. Vertegenwoordigers van de Bondsre gering. van de geallieerde hoge commis sie. buitenlandse diplomatieke vertegen woordigingen. vakverenigingen en politie ke partijen hebben Zaterdag in de Bonds dag een speciale rouwplechtigheid voor Kurt Schumacher bijgewoond. MAATREGELEN IN PERZIE. Premier Mossadeq heeft bevel gege ven domeingrond tegen lage prijzen aan de daklozen te verkopen, aldus radio Teheran Men neemt aan. dat dit be sluit is genomen om te voorkomen, dat nog meer daklozen in Teheran en andere grote steden zich meester maken van woonruimte, zoals de afgelopen dagen al veelvuldig is geschied. De premier deelde verder mee. dat het Perzische zeven-Jarenplan voorziet in de bouw van stuwdammen en een verhoging van de productie van suiker, thee en cement. Voor dit plan zal een bedrag van 225 millioen rial (ongeveer 49 mi'.- lioen dollar» worden uitgetrokken Voor het mechaniseren van de landbouw wil men een bedrag van 20 millioen rial besteden Meegedeeld wordt, dat vijftien Per zische generaals van de actieve lijst zyn afgevoerd, onder hen bevindt zich een maarschalk. Zij waren reeds opgegeven In de nacht van Zaterdag op Zondag is men begonnen met de opsporing van de vier Zwitserse grotonderzoekers, die reeds ruim een week waren opgesloten in een grot in het Zwitserse kanton Schwvz. Het water aan de ingang van de ..hellegrot" was zover gezakt, dat de reddingsploeg met rubbervlotten het eerste en het tweede gewelf kon binnen varen. zij het ook. dat bij laatstgenoem de doorvaart de ruimte tussen het wa teroppervlak en de zoldering van de grot nauwelijks voldoende was. Het be gon echter inmiddels weer te regenen! De reddingsploeg bestond uit drie man met voorraden voor eerste hulp, gevolgd door zes militairen, die zorgen voor de telefoonverbinding met de buitenwereld. Ten slotte komen drie manen, die zwaar dere uitrustingsstukken meevoeren, zo als touwen, enz. De voorste mannen van de reddings ploeg meldden, dat de volgende door gang volledig door het water was afge sloten. En het bleef regenen Het begon er dus zeer benauwd uit te zien en er was weinig hoop meer. De vier Zwitsers zijn weer gezond en wel teruggekeerd op het basiskamp- De vier mannen, die men niet levend meer verwachtte te zullen aantreffen, werden het eerst opgemerkt door een agent van politie, die zijn ogen niet kon geloven toen hij professor Boegli en zijn metge zellen voor zich zag staan. De gelaats trekken van dr Boegli stonden strak. Zijn jeugdige metgezellen schenen niet zo vermoeid als men zou mogen ver onderstellen. Het nieuws van de aan- Nu de Oost-Duitse autoriteiten de Sovjet-zone van West-Duitsland hebben afgesloten door het oprich ten van een Niemandsland langs de gehele grens, kunnen vluchtelingen uit Oost-Duitsland slechts ontsnap pen door West-Berlijn binnen te glippen. Dagelijks trekken honder den Oost-Duitsers West Berlijn binnen en zij stellen de autoriteiten voor moeilijke problemen. Het stadsbestuur heeft nu vliegtuigen gehuurd, waarmede de vluchtelin gen naar West Duitsland worden gebracht. Uren voor het vertrek van de toe stellen wachten vluchtelingen voor het vliegveld Tempelhof te Berlijn op hun beurt om de stad te ver laten. komst van de vier mannen in het kamp verbreidde zich als een lopend vuur. Zy werden terstond op warme thee ont haald. Dr Boegli verklaarde, dat hij en de jongelui zeer moellyke ogenblikken hadden beleefd, doek nimmer de hoop hadden opgegeven. Zondagmiddag had den zy gemerkt, dat het peil van het water in de grot was gedaald. Des avonds te 7 uur hadden zij besloten ge zamenlijk de „waterval der krokodillen" te passeren, hetgeen gelukte. Dr Boegli en zijn metgezellen zyn langs de gewone weg naar buiten geko men. Zij gingen rechtstreeks naar een herberg, alsof er niets gebeurd was. De vier mannen werden op roerende wijze verwelkomd door familieleden en door dr Rudolf Sidler, hoofd van het kanton. De vier onderzoekers verklaarden, dat hun toestand niet zo ernstig was ge weest. In het berghotel. dat als hoofd kwartier van de reddingsorganisatie heeft gediend, werden de vier grotonder zoekers bestormd door een honderdtal journalisten uit vele landen. De 18-Jarige Lothar Kaiser en de 19-jarige Hanss Gygax en Walter Nurkhalter zagen er bleek, doch gelukkig uit- De vier mannen vond het yzeren hek, dat de ingang van de grot afsluit, ge sloten. Zy moesten het hek dat door de politie gesloten gehouden werd, forceren voordat zy de grot konden verlaten. De stomverbaasde leden van de red dingsploeg zyn van mening, dat het wa ter in de grot plotseling gezakt moet zijn. Wellicht als gevolg van graafwerk zaamheden buiten de grot. Arbeiders hadden Zondag een bron verbreed, waaruit, naar vermoed werd. water uit de grot vloeide- Dr Boegli heeft nog verteld dat de vier onderzoekers de in de grot aange troffen levensmiddelen zorgvuldig ver deeld en slechts tweemaal per dag ge geten hebben. Er was genoeg voedsel voor twee maanden. De vier mannen deden gymnastische oefeningen om zich warm te houden en zongen zich moe in. Tydens hun „gevangenschap" verricht ten zy telkens metingen van de water stand. De Labour oud-minister van defensie. Shlnwell. heeft Zaterdag te Liverpool verklaard, dat naar rijn mening, het dienstpüchtprogram moet worden ge- wyzigd. Hij noemde een oefentyd van 12 maanden lang genoeg. De Labour- regering had weliswaar indertijd een diensttyd van twee jaar aanvaard, óm dat zy van mening was. dat zulks nood zakelijk was. doch zij had duidelijk ge maakt, dat dit slechts een tydelijke maatregel was. aldus Shinwell. Ten aanzien van de moeilijkheden in de Labour-party, zeide hij. dat de be weging „weinig waard is. tenzy zij een consequente linkse politiek aanvaardt". WESTEN VERWERPT RUSSISCHE BESCHULDIGINGEN De drie Westelyke hoge-commissaris- sen hebben de sovjet-beschuldigingen, dat zy trachten de handel tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland te verminderen, verworpen Op hun beurt beschuldigden de Westeiyken de Russen van „opzetteiyke pogingen om Duitsland geheel te verdelen". In gelijkluidende brieven aan de Sov jet-controle commissie voor Duitsland hebben de Franse. Britse en Amerikaan se hoge commissarissen verklaard de Sovjet-beschuldigingen niet te kunnen begrüpen en aanvaarden. Brits vrachtvliegtuig in Oost-Duitsland neergestort Een Brits vrachtvliegtuig is gisteren in Oost-Duitsland neergestort. Een lid van de bemanning van drie is omgekomen; twee man zyn ongedeerd. Het toestel, een 'York', stortte neer op ongeveer 3 km afstand van het vliegveld Gatow ln de Britse sector van Berlyn Het was op weg van West-Ber- lyn naar Hamburg, maar moest wegens motorstoring te'rugkeren. De Britse autoriteiten hebben de Rus sen verzocht het toestel terug te geven en de bemanning terug te sturen. Het laatste is reeds geschied. De lading van het toestel bestaat uit machine-onderdelen voor de export en voor West-Duitsland. zeepsoorten en speciale metalen. De Zuid-Afrikaanse minister van ar beid, Schoeman, heeft verklaard, dat de beproefde vakscholing voor volwassenen zo succesvol is geweest, dat de regering besloten heeft dit scholingssysteem uit te breiden voor het gehele land. Het vorige jaar heeft de minister zich op de hoogte gesteld van de methodes in Nederland by de herscholing van volwas senen. De methode, welke thans in de Zuid-Afrikaanse Unie wordt aangewend, is het laten doormaken van een korte intensieve cursus en daarna een leer lingent yd van een jaar Verwacht wordt, dat op deze wijze alleen by de spoor wegen reeds 7 tot 8000 ongeschoolden kunnen worden opgeleid tot vaklieden. EGYPTE MAAKT VLIEGTUIGEN. In Egypte zyn geslaagde proeven ge nomen met het eerste in dit land ge bouwde vliegtuig. Het toestel is gecon strueerd in een fabriek, die is opgericht door een .Duitse groot-industrieel, die na de tweede wereldoorlog naar Zweden was uitgeweken en zich later in dienst stelde van de Egyptische regering. Naar verluidt, betreft het de voormalige di recteur van de Duitse vliegtuigfabriek „Fockewulf". In de fabriek, die in de omgeving van Cairo gelegen is. werken nJ. vele voormalige employés van „Fockewulf". //.Af. dc Koningin heeft Zaterdag ten paleize Soestdijk de Australische minister voor Immigratiezaken, mr Harold Holt. ontvangen ter gelegen heid van zijn bezoek aan Nederland. Hier zien we de Koningin met haar gasten, de heer en mevrouw Holt. Egypte wil eerst stabiliteit De Egyptische eerste minister, Ali Ma- her. heeft na afloop van een vergadering van de ministerraad bekend gemaakt, dat de onderhandelingen met het Wes ten niet kunnen worden hervat zolang de stabiliteit in Egypte niet is verze kerd. De premier deelde mee. dat zijn rege ring zich thans in de eerste plaats met de voorgestelde agrarische hervormingen bezig houdt Ook wordt aandacht be steed aan de plannen om de positie van de arbeiders te verbeteren. De minister raad heeft besloten arbitrage-commis sies in te stellen voor de regering van arbeidsgeschillen. De ministerraad bepaalde voorts, dat de verjaardag van de koning, het ver trek naar en de terugkeer uit Mekka van de „Miahmalhet heilige tapijt, en het feest van de Niil voortaan niet meer als officiële feestdagen zullen worden be schouwd. De Wafdistische leider Moestafa Na- ha s heeft de Britten evenals de ex-ko ning Zaterdag in een rede te Alexandrië beschuldigd van intriges om de Wafd- regeringen ten val te brengen. De binnenlandse politiek van de Wafd. aldus Nahas. is „zuiver socialis tisch". Wat de buitenlandse politiek be treft. zou de partij blijven streven naar verwydering van de Britse troepen uit de Kanaalzone, eenheid van het Nyldal en verwerping van verdedigingsplan voor het midden.Oosten. zoals voorgesteld door de Westelyke mogendheden. Na een overdraohtspleohtigheld met volledige militaire eer heeft een peloton van het Britse leger zich teruggetrokken van de strategische brug voor weg- en spoorwegverkeer te El Firdan in de Sucz-kanaalzone. die was bezet tydens de Brits-Egyptische botsingen in Octo ber van het vorige jaar. Amnestie geëist (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). De 25ste bedevaart naar de graven van de Vlaamse soldaten, die aan de kleine Uzerstroom in West-Vlaanderen tydens de eerste wereldoorlog sneuvel den. verliep gisteren zonder Incidenten- Ongeveer 50 a 60.000 Vlamingen verza melden zich rond het puin van de LJzer- toren, waarvan opnieuw de eerste steen gelegd werd. De bedevaart stond in het teken van het politieke motto „Een volk zal nooit vergaan". Het puin van de cude in 1946 opgeblazen toren, waarvan de daders nog steeds niet werden ge vonden. werd bedolven onder bloemen. De eerste steen van de nieuwe toren werd door de abt van de abdy van Af- fligem gelegd. De grote betekenis van deze bedevaart ligt echter in het feit. dat voor het eerst de eis werd gesteld van amnestie. Dc voorzitter van de Vlaamse oud-stry- ders vereniging, de heer Van Mierlo. formuleerde deze eis als volgt: De Vlaamse oud-stryders eisen de ophef fing en afschaffing van alle uitzonde ringswetten en van alle maatregelen, die zonder de minste reohtpleging werden uitgevaardigd; de herziening van de zg. gemengde gevallen waar het politiek element met gemeen rechteiyk clement werd verward. Voor alle politieke fouten eenvoudigweg: amnestie. Deze amnestie, aldus van Mierlo. betekent voor ens niet de goedkeuring van de feiten, zy is een daad van menslievendheid, van herstel der morele eaafheld en van de afbraak der politieke en juridische ketterijen van na de oorlog Dat deze eis in aanwezigheid van drie ministers der regering werd ge steld cn dus een politiek van clemen tie voor de te rwaar gestrafte politieke delinquenten werd gevraagd, is een nieuw fqlt. waaruit onveraiydeiyk nieuwe politieke moeilijkheden rullen voortvloeien De oppositie ral namelijk de verzetsorganisaties steunen, opdat geen enkele algemene amnestie-maat regel zal worden getroffen. Prof. Franssen. de voorzitter van het IJzer-bedevaart-oomité, verheugce zich over het feit, dat de kerkelyke er bur- geriyke overheden de feesten van de 650ste verjaardag van de Gulden Spo renslag hadden bUgewoond en dat ko ning Boudewyn te Gent grote belang stelling had getoond voor een verdere ontplooiing ln een geest van voornaam heid van de Vlaamse cultuur. Maar in het algemeen heerste te Dixmuide nog de sfeer van het „ver drukte Vlaanderen" en dc campagne voor de amnestie lykt veel meer de voorbereiding van de oprichting van een nieuwe Vlaamse extremistische partij te zyn dan de eis om enkele duizenden, misschien te zwaar gestraf ten, in eer te herstellen. Brits passagiersvliegtuig in zee gestort WAARSCHIJNLIJK ZEVEN DODEN. Een viermotorig Brits passagiersvlieg tuig met 57 personen aan boord is in de vroege morgen voor de Westkust van Sicilië in zee gestort. 50 personen zyn gered. Men vreest dat de overige zeven zyn omgekomen. Drie lyken zyn reeds geborgen. Het was een viermotorig toestel type .Rermes". toebehorend aan .Air Work Charter Ltd." te Londen. Reddingsboten en watervliegtuigen, die bij het aanbreken van de dag op onderzoek uitgingen, zagen het wrak voor de kust dry ven. De overlevenden klemden zich vast aan reddingsvlotten en wrakstukken. ONTSLAGEN IN' ROEMENIË. De minister van gezondheid en de eerste assistent van de minister van buitenlandse zaken in Roemenië zijn ontslagen, zo is te Boekarest officieel meegedeeld. Volgens berichten uit Boekarest zyn er tekenen, dat de Russen ontevreden worden over de langzame voortgang in Roemenië op het gebied van collectivi satie in de landbouw. Volgens een te Ostrava (Tsjecho-Slo- wakye) verschynend blad zyn in het district Ostrava minstens tien graan- branden voorgekomen. Het b'.ad enti- seert de boeren wegens nalatigheid by het beschermen van de oogst en meldt verder, dat door sabotage schade is aan gericht aan vele landbouwmachines. Er waren stukken ijzer in graanvelden en yzerdraad om graanschoven aange troffen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1