LEIDSCH DAGBLAD Minister Staf oriënteerde zicli omtrent drie-partij en-Kabinet Langdurige bespreking met de heer Tilanus Egypte tot regeling met het Westen bereid? Nieuwe aardbeving in Californië 91ste Jaargang ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 No. 27694 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.— per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 CHINA EN MOSKOU Het ls bijkans onmogelijk om weer niet eens naar het Oosten te kijken, Rant daar ontwikkelen zich toestanden, lie ten zeerste de aandacht verdienen. Gelijk gemeld, zijn er ln het land van tie „heilstaat" plannen om het bestuur ip een enigszins veranderde leest te choeien. Het beruchte Politbureau zou plaats moeten maken voor een soort irehdlum, doch bijzonderheden zijn nog net bekend. Veel waarde hechten wij .ileraan niet, want de enige bedoeling ;an slechts zijn om de dictatuur van de partij hechter te vestigen. Hoe het jiaehtsinstituut heet, is slechts van wei- ijo betekenis. Het Kremlin schijnt zijn .reep op het bestuurslichaam eenvou- hg te willen verstevigen, dat is alles! Weinig betekenis heeft ook de aan- condiging, dat Malenkov als opvolger ;an Stalin wordt beschouwd. Wantwan- ïeer de generalissimus afscheid neemt zan deze wereld, garandeert niets, dat >r een vast aangewezen leider zijn plaats al innemen. Heeft Lenin destijds Sta in gewenst als opvolger? Neen, aan de wijzigingen in het land der Sovjets menen wij geen bijzondere letckenis te moeten toekennen. Dit in tegenstelling tot het bezoek •an een zeer belangrijke Chinese missie aan Moskou. Deze missie onder leiding •an de minister van buitenlandse zaken Tsjou en lai bestaat uit zeer belangrijke iguren op vrijwel elk terrein van het ipenbare leven, doch speciaal uit des- ;undigen op militair, economisch-finan- icel en handelsgebied. Hetgeen reeds •oldoende aanduiding biedt, dat Moskou r. Peking het nodig oordelen om op- ieuw hun gemeenschappelijke belangen irnstig onder de ogen te zien. Men ver- rete hierbij overigens vooral niet, dat foskou hier niet. kan gebieden, gelijk n de satelliet-landen het geval is, dat lier twee gelijkgerechtigden tegenover /lkaar staan. Met in vele opzichten ge- tjke belangen, doch ook tegenoverge- itelde! Dat Korea een zeer belangrijk punt der besprekingen zal uitmaken, kan men gevoegelijk aannemen. Moskou heeft tot dusver China daar laten opdraaien voor de gang van zaken, zonder zelf deel te nemen aan de actie, uitgezonderd dan het leveren van wapens en vliegtuigen en dit nog op bescheiden schaal. Wil Peking daarin verandering? Waar juist een regeling inzake Korea Uitgesloten mag worden beschouwd, zelfs een wapenstilstand zou daarin geen verbetering brengen zou dit niet al te zeer behoeven te verbazen. Spe ciaal als men daarnevens de situatie in geheel Azië beziet. Voor het communis me is van zeer groot belang, dat de actie in alle staten nieuw voedsel krügt toegevoerd, d.w.z. dus ln Malakka, Bir ma en vooral niet te vergeten Perzië! In Iran schijnt daarvan overigens reeds sprake te zijn, want de commu nistische Toedeh-partij begint zich te roeren en ook onder de Koerden ls het veer eens onrustig. Wellicht vreest het communisme, dat Amerika Engeland tot matiging zal weten te bewegen en dus een regeling in de hangende kwesties mogelijk wordt. Zodat het tijd wordt om onrust te zaaien Voor Peking zal overigens wel de eis fkomen van financiële steun. Het rode China kan zich niet ontwikkelen zonder Ibelangrijke hulp. Is de Sovjet-Unie daar toe in staat zonder eigen ontwikkeling in gevaar te brengen? Het is een zeer belangrijke vraag, waarop het antwoord moeilijk ls te geven. Vermoedelijk zullen de besprekingen te Moskou wel gerui me tijd vergen. Oosterlingen zijn immers gewoonlijk lang van stof en onuitput telijk in geduld. Dat er echter thans te Moskou be langrijke dingen plaats vinden, staat voor ons vast. Juist ook, waar. gelijk reeds opgemerkt, de Chinese communis ten niet aan de leiband van het Krem lin lopen, doch hun eigen politiek voe ren, al loopt deze gedeeltelijk parallel aan die van Moskou, Voor het Kremlin blijft evenwel steeds bet gevaar bestaan van een zwenking van het rode Peking in Titoistische geest, om het zo eens uit te drukken! Om dit te keren zal het Kremlin zich grote offers getroosten, want een toe nadering tussen het rode Peking en het Westen zou voor de Russische Aziati sche politiek weinig minder dan cata- atrophaal zijn. Zoon van Maurice Thorez in arrest Maurice Thorez Jr, de zoon van de leider der Franse communisten, heeft zich gisteren bij de politie gemeld en is op beschuldiging van het deelnemen aan een samenzwering tegen de veiligheid van de staat, in de Santé-gevangenis te Parijs ingesloten. Thorez Jr.. die onderwijzer is, was sinds 31 Mei spoorloos, toen de politie vele communisten ln staat van be schuldiging stelde naar aanleiding van relletjes ln de hoofdstad. De commu nisten, die toen werden aangehouden, siln inmiddels voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Maandag zal Trorez Jr. worden ge confronteerd met politiemannen, die zeggen, dat zjj hem op 28 Mei bij de Bastille een troep demonstranten heb ben zien aanvoeren, die de politie aan viel. WEERBERICHT Droog De Bilt verwacht tot morgenavond; In de ochtend hier en daar mist, overigens droog, overwegend zonnig. Zwakke tot matige en langs de Wadden krachtige wind tussen West en Zuid. Vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). 24 Augustus Zon op; 5.38 uur; onder: 19.45 uur. Maan op; 9.55 uur; onder: 20 28 uur. Hoogwater te Katwllk te 5.17 en 17,38 ™r- i25/8 te 5 47 en 18.06 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men staat voor een moeilijke beslissing (Van onze parlementaire redacteur). Donderdagmiddag heeft de heer Don ker zijn opdracht tot het formeren van een Kabinet teruggegeven. Daarna heeft de Koningin prof. Romme ontvangen en gistermorgen ontving zij minister Staf. Er bestaat tussen deze bezoeken natuur lijk verband en men vindt daarvoor een aanwijzing in de langdurige bespreking, die ir Staf gistermiddag heeft gehad met de heer Tilanus, de fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer. Bij het teruggeven van zijn opdracht heeft mr Donker aan de Koningin na tuurlijk, zoals gebruikelijk, ook advies gegeven naar aanleiding van de vraag: „Wat nu?" Zoals bekend, heeft de heer Donker bij zijn optreden als formateur oorspronkelijk de bedoeling gehad een drie-partijen Kabinet te vormen, geba seerd op de samenwerking van P.v.dA., K.VP. en C.H.U., maar hij is daar niet aan toegekomen en hij kon er tenslotte ook niet op teruggrijpen, omdat hij van de A.R. bij zijn formatiepoging geen moeilijkheden had ondervonden. Het ligt voor de hand te veronder stellen, dat mr Donker de mogelijk heid nog aanwezig acht voor de vor ming van een drie-partijen kabinet, waarin hü aanleiding kan hebben ge vonden omdat hü heeft deelgenomen aan de conferentie, die dr Drees heeft gehouden met de heren Donker, Rom me en Tilanus, nadat de A.R. had ge weigerd mede te werken aan de eerste formatiepoging van dr Drees. HOFFELIJKE TACT. Het bezoek van prof Romme aan de Koningin houdt dan met de suggestie van mr Donker verband. Na het bezoek van prof. Romme aan Soestdijk is niet bekend gemaakt of hij een opdracht tot kabinetsformatie al of niet zou hebben aanvaard. Indien er sprake is van een drie-partijen Kabinet, zou hij ook niet in aanmerking komen voor een op dracht. De K.VP. heeft er steeds naar gestreefd de AR, in het Kabinet opge nomen te krijgen. Dan kan prof. Rom me fatsoenshalve nu niet een Kabinet vormen met uitschakeling van de AR. Na de formatiepoging van mr Donker, die geen'last heeft gehad met de A.R., zou het ook niet elegant zijn indien een andere Pw.dA.-figuur zou trachten een drie-partijen Kabinet te vormen met uitsluiting van de A.R. Iemand van de C.H.U.minister Staf, ls daarvoor dan de meest geschikte figuur, omdat er nog niemand is van de C.H.U. met een ver leden als kabinetsformateur. Het is dus waarschijnlijk, dat bij zijn bezoek aan Soestdijk de mening is ge vraagd van minister Staf over de vor ming van een drie-partijen Kabinet. Er is echter ook niet bekend gemaakt of ir Staf een opdracht al of niet heeft ge weigerd. Hij zal daaromtrent niet direct een beslissing hebben willen nemen. Hij zal eerst de mening over een drie-partijen Kabinet hebben willen weten van de heer Tilanus, voor wie het een gewe tensvraag is of hij zijn Protestants- Christelijke broeders van de A.R. partij ln de steek kan laten. En hij kan ook beter weten hoe zijn fractiegenoten in de Kamer daar over zouden oordelen, cok al zou het om een extra-parlemen tair 'kabinet gaan. 6 6 2 1. In een drie-partijen Kabinet (met 15 ministers) zou de zetelverdeling veel eenvoudiger zijn. De P.v.d-A. en de K.VP. zouden elk zes zetels kunnen be zetten, de C.H.U. twee en voor Buiten landse Zaken zou men weer zijn toe vlucht kunnen nemen tot een partijloze minister, waarvoor nog steeds mr J. W. Beyen beschikbaar is. De formule zou dus worden: 6-6-2-1. Bij deze zetelverdeling zou gemakke lijker kunnen worden tegemoet gekomen aan de thans zeer pertinente wens van de K.VP. om meer invloed (met ten minste drie zetels) in de soooaal-econo mische sector, want de K.VP. zou dan de portefeuille van Economische Zaken niet aan de AR- hoeven af te staan. Het lükt dus dat met de vorming van een drie-partüen Kabinet de cri sis spoedig zou zyn opgelost. Die over weging, na acht weken kabinetscrisis, moet voor de heren Staf en Tilanus een beslissing mocilük hebben ge maakt. Minister Staf heeft aan een drie-partüen Kabinet in ieder geval geen tüd willen verspillen alvorens de heer Tilanus te hebben gepolst. De invloed van de C.H.U. met twee zetels in het Kabinet zou immers gering zün. Het Kabinet zou in feite, parlementair of extra-parlementair, een Rooms- Rood kabinet zün, voor welks beleid toch mede-verantwoordclükheid zou rusten op de C.H.U. En men stelle zich het beleid van dit kabinet even voor ten aanzien van Nieuw Guinea, als men rekening houdt met het verschil van inzicht op dit punt tussen de P.v. d.A. en de K.V.P. Het Kabinet zou Droog en warm weekeinde Het KNMI deelt mede: Er is in de tweede helft van deze week een belangrijke weersverbetering inge treden, die ook morgen zal voortduren. Daarom is voor Zondag droog en tame lijk zonnig weer te verwachten met in het binnenland temperaturen tot om streeks 25 graden. Factoren ten gunste bestaan hierin, dat depressies thans niet meer hun weg dicht langs Nederland kiezen, maar op hogere breedte blijven, terwijl het zoge naamde Azorenhogedrukgebled zich meer en meer over onze omgeving heeft uitgebreid. Tussen dit hogedrukgebied nu, en een actieve depressie, die de Noorse kust na dert, treft men op de Oceaan een krach tige Westelijke tot Zuid Westelijke luchtstroming aan, welke warme en vochtige Oceaanlucht naar de Britse eilanden transporteert. Deze warme lucht dringt geleidelijk ook tot in Ne derland door. Aangezien we bovendien onder invloed blijven van de reeds genoemde uitloper van het Azorenhocedrukgebied, mogen flinke'perloden van zonneschijn worden verwacht aanvoer van warme lucht en zonneschijn, bewerkstelligen tesamen, dat de temperatuur nog iets verder zal stijgen, hetgeen naar alle waarschijn lijkheid hot duidelijkst in het. Zuiden en midden van het land aan de dag zal treden. Voor het Noorden bestaat morgen la ter on de dag kans op binnen drijvende bewolking, terwül daar tevens de wind krachtiger zal zijn dan in het overige deel van Nederland. Tijdens een proefvaart op het meer Windermere (Eng.) met de door een straalmotor voortbewogen race- boot ..White Hawk", waarmede de vroegere Britse marine officier Frank Hanninglee en zijn echtge note het wereldsnelheidsrecord te water voor hun land hopen te her overen. kwam het vaartuig terecht in de golfslag van een passerende plezierboot. De ..White Hawk' dook met de neus in de golven, schepte veel water, doch kwam weer boven Ijlings toegeschoten boten sleepten de race-boot. welke f. 140.000 ge kost heeft, naar de oever. De schade bleek mee Ie vallen. De heer Hanninglee (rechts) die het vaartuig bestuurde, inspecteert de boot na het ongeval. Onder Amerikaans leiding zijn werk zaamheden gaande om de baai van Alexandrette 'Iskenderoen) in Zuld- Oost-Turkije geschikt te maken voor dienst als Turks-Amerikaanse marln-- basis. Voorts word' gewerkt aan een strategische weg. die van /lexandrette naar Kars bij de Turks-Russische grens loopt, een afstand «an circa elfhonderd K.M., aldus de „Daily Telegraph". Verwacht wordt, dat de in October 1951 begonnen werkzaamheden twee jaar zullen vergen. misschien spoedig uiteenspatten en de C-H.U. met haar minister (prof. Kern kamp), op de zetel voor Nieuw-Gulnea en de West, zou de dupe worden. Maar de heer Tilanus ls altijd zeer ge voelig voor het nationaal belang en ais zodanig beschouwt hij zeker ook een op lossing van de Kabinetsformatie. Het gesprek tussen de heer Staf en Tilanus heeft gisteren lang geduurd. Gisteravond laat was er nog geen mededeling van het Kabinet van de Ko ningin dat ir Staf een opdracht tot ka binetsformatie in beraad wilde nemen en dus aan het werk wilde gaan voor een drie-partijen Kabinet. Indien ir Staf er geen perspectief ln ziet, kan dat van daag misschien al blijken als de Konin gin nieuwe bezoekers voor advies zou ontvangen. Dan zou tenslotte de soepele C.H.U. in de Kabinetsformatie ook nog .zecom- promiteerd" zijn met een weigering! Zichtbare toenadering Generaal Naguib heeft in een vraag gesprek voor de Franse radio verklaard, dat Egypte bereid is militaire hulp uit het buitenland te ontvangen, indien het wordt aangevallen. Deze hulpverlening zou echter geen inbreuk mogen maken op de onafhankelijkheid van Egypte, aldus de generaal. Hij zeide er voorstander van te zün, dat een zo groot mogelijk aantal Egyp tische officieren voor hun opleiding naar het buitenland worden gezonden, ten einde zich op de hoogte van de nieuwste wapens te stellen. Met de Verenigde Staten bestaat reeds een overeenkomst voor dit doel, zo voegde de generaal hieraan toe. Op een bijeenkomst, die kortgeleden te Cairo tussen premier Aly Maher ener- en de Britse en Amerikaanse ambassa deurs anderzijds is gehouden, vormde de Egyptische landsverdediging een der voornaamst© onderwerpen van bespre king. Naar verluidt is gesproken over het vermogen van Egypte om zich tegen mogelijke aanvallers te verdedigen, zijn gebrek aan modern oorlogsmateriaal en zijn rol, indien er oorlog zou uitbreken. De besprekingen hadden uitsluitend ten doel meningen uit te wisselen en we derzijdse inlichtingen te verkrijgen; zij zijn in algemene zin gevoerd. Generaal Naguib en de andere leiders van het Egyptische leger zullen nog voor enige tijd hun handen vol hebben met hun pogingen ingrijpende binnenlandse hervormingen in Egypte tot stand te brengen, doch zij zijn zich bewust van de betrekkelijke zwakheid van het land op het gebied van militaire oefenscholen en uitrusting. Twee feiten, namelijk de mededeling dat Groot Brittannië zich weer bereid heeft verklaard Egyptische officieren op te leiden en dat het militair oefen materiaal aan Egypte zal leveren, ge koppeld aan Naguibs verklaring, dat Egypte, „indien het zou worden aan gevallen", bereid zou zijn buitenlandse militaire hulp te ontvangen, hebben voedsel- gegeven aan de te Caïro ge koesterde mening, dat de Egyptische re gering, in ruil voor militaire en econo mische hulp, onderhandelingen met Groot Brittannië en de Verenigde Sta ten zou willen openen ter regeling van de nog hangende vraagstukken. Gemeld wordt, dat Naguib en zijn collega's er zich steeds meer van be wust worden, dat Egypte een onver bloemd standpunt inzake de verdediging van het midden-Oosten zal moeten in- Belgisch verweer inzake beschuldigingen Meidagen 1940 Een commissie van vier Belgische ge neraals heeft een diepgaand onderzoek ingesteld naar de militaire gebeurtenis- in Mei 1940, waarbij men zich in het bijzonder baseerde op de gedenk schriften van de Franse generaals Wey- gand en Gamelin, alsmede op die van de Engelse eerste minister Winston Chur chill en de gewezen Franse eerste mi nister Paul Reynaud. (Zoals bekend, werd België verweten op eigen gelegen heid te hebben gecapituleerd, zonder speciaal de aanleunende Engelse legers te hebben verwittigd). Na verschillende onjuistheden en te genstrijdige uitlatingen in deze geschrif ten te hebben aangetoond, komt de com missie in haar dezer dagen gepubliceerde rapport tot de conclusie, dat het drama, dat zich in de Meidagen van 1940 af speelde,, in niet geringe mate toe te schrijven was aan de onverwachte be noeming van generaal Weygand tot op perbevelhebber der geallieerde strijd krachten. Deze moest zich hierdoor m 48 uur tüd op de hoogte stellen van uiterst ingewikkelde militaire proble men en zag zich plotseling verplaatst ln een situatie, die zeer verward was en nog leder uur wijziging onderging. Wey gand kon op 21 Mei niet lang genoeg m Yperen vertoeven om daar lord Gort, de bevelhebber van het Engelse expeditie- leger te ontmoeten en besprekingen op hoger niveau over een gezamenlijke ver dediging aer Frans-Engels-Belgiscne strijdkrachten konden dus niet worden gehouden. Een ongeval, dat het leven kostte aan generaal Bilotte, de bevel hebber der Franse troepen ln het Noor den, droeg nog bij tot de algemene ver warring. Het gevolg van een en ander was, dat het Engelse expeditieleger, bi) ontstentenis van richtlenen, zijn eigen strategie vaststelde en het Belgische leger aan zü'n lot werd overgelaten. Van 24 Mei af had generaal Weygand dan ook geen Invloed meer op het geheel der nemen, wil het enige waarborg krijgen voor hulp, indien het in een eventuele oorlog zou worden betrokken. De Egyptische premier, Aly Maher, heeft een plan van het leger goedge keurd, om 1.2 millioen h.a. woestijn- grond in weiden te veranderen met be hulp van het Amerikaanse punt vier program (hulp aan economisch onvol- doelde ontwikkelde gebieden). De Egyptische politie heeft voor de vierde maal in deze week communisti sche cellen opgerold, deze keer bü een inval in een huis in Koebbeh, een bui tenwijk van Caïro. De politie vond een drukkerij en communistische lectuur. Drie Egyptische studenten en een Ar meense handelaar zijn, op beschuldiging van communistische bedrijvigheid, ge arresteerd. Stalin ontvangt de Franse ambassadeur Maarschalk Stalin heeft de nieuwe Franse ambassadeur, prof. Louis Joxe, gisteravond op het Kremlin ontvangen. Dit is de eerste keer in meer dan twee jaar, dat de Sovjet-leider een ambas sadeur van een van de drie grote Wes telijke mogendheden heeft ontvangen. Een woordvoerder van le Franse am bassade zelde, dat het e?n beleefdheids bezoek was. dat twintig mir ten duurde. Joxe is op 7 Augustus in Moskou aan gekomen. Hij bood op 16 Augustus zijn geloofsbrieven aan. Het is de eerste keer sinds 1948, dat Stalin een Franse ambassadeur heeft ontvangen, in dat jaar kwam Yves Chataigneau in Moskou aan, die deel nam aan de besprekingen in het Krem lin over de blokkade van Berlijn. Joxe is de vierde buitenlander, die in de afgelopen vier maanden door Stalin is ontvangen. De maarschalk ontving de aftredende Indische ambassadeur Rad- hakrisjnan in April, de Italiaanse links- socialistische leider Nenni in Ju', en de Chinese premier Tsjoe en lai Woens dag jJ. Men gelooft te Moskou, dat prof. Joxe naar Moskou is gekomen met instructies om een bezoek aan Stalin te brengen. De 17-jarige koning Feisal van Irak. die een bezoek brengt aan de Verenigde Staten, had de wens te kennen gegeven de Ford Fabrieken in Detroit te bezichtigen. Hier zien we de jeugdige koning tijdens zijn bezoek aan Detroit aan het stuur van een nieuwe T-48 tank. BERLIJN KATHOLIEKEN-STAD Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft de honderduizend deelnemers aan de Duitse katholiekendag opgewekt een bezoek te brengen aan de in aanbouw zijnde Stalinallee. Het communistische stadsbestuur heeft in dit grote bouw project zijn materiële kunnen willen de monstreren. De anderhalve kilometer lange Stalinallee, die verrijst op de puinhopen van de vroegere Frankfurter Strasse, is bedoeld als de eerste „socia listische boulevard" in Duitsland. Zij zal volgens de communistische bouwheren alle andere boulevards in West Europa in omvang en schoonheid moeten over treffen. Reeds staat het standbeeld van Stalin in het midden van de straat op gesteld. Of vele der in Berlijn verzamel de katholieken aan de uitnodiging ge volg zullen geven, valt te betwijfelen. Gisteren was het in Berlijn de dag van de katholieke jeugd. Tweemaal was het grote openluchttheater van de stad gevuld met mleer dan dertig duizend jongens en meisjes, die voor het groot ste deel uit de Sovjet-zone waren geko- PERZIE EN HET COMMUNISME. Hoessein Makki, de Perzische commis saris voor de olie-industrie, heeft aan verslaggevers te Stuttgart verklaard dat er geen beawaar bestaat, dat Perziè communistisch wordt. Premier Mossa- deq „zou niet in de fout vervallen van de laatste niet-communistische regering in Tsjecho-Slowakije". De vrees voor een communistisch ge vaar in Perzië. aldus Makki, wordt ver spreid door Angelsaksische agentschap pen „met een bepaald doel". Makki, die in West-Duitsland industriële installaties bezichtigt, zei dat Perzië in Duitsland alle uitrusting zou kopen die het nodig heeft voor de technische ont wikkeling van de olie-industrie. Buiten landse olie-deskundigen zouden gaarne worden aanvaard, mits het geen Britten waren. Enige slachtoffers en grote schade De 50 000 inwoners tellende stad Ba- kersfield in Californië is gistermiddag door een aardbeving getroffen. Tenmin ste twee personen kwamen om het leven, 32 personen werden gewond. Men vreest, dat nog een aantal personen in inge storte huizen zit ingesloten. Volgens on bevestigde berichten zijn er in totaal zes doden te betreuren. De schok was het hevigst in de zaken wijk, waar op dat ogenblik velen hun wekelijkse inkopen deden. Muren en plafonds stortten in, de klokketoren scheurde en een van de wijzerplaten viel op straat. Een wolk van stof, die de zon verduisterde, hing na de schok boven dit gebied. De straten liggen bezaaid met stenen en glasscherven. Ruim twee uur na de eerste schok deed zich nog een tweede voor, waardoor op nieuw instortingen werden veroorzaakt. krijgsverrichtingen. Na 25 Mei vernam het Belgische opperbevel niets meer van de Fransen en de Engelsen en daar geen enkele steun uit de lucht werd ont vangen was het lot van de Belgische strijdkrachten van toen af bezegeld. In het rapport van de commissie wordt nog opgemerkt, dat tussen 22 en 27 Mei het Belgische opperbevel geen enkeie keer werd uitgenodigd tot de ïntergeaJlieerde besprekingen, hoewel de 20 Belgische di visies 40 procent uitmaakten van de in het Noorden afgesneden geallieerde strijdkrachten. CALIFORNIË GETEISTERD DOOR MUGGENPLAAG. In Californië heerst een epidemie van een soort hersenontsteking, die de vorige week reeds twaalf levens heeft geéist. In het geheel zijn 499 gevallen gerappor teerd. Hiervan ls van 315 gevallen de diagnose encephalitis gesteld. De ziekte wordt overgebracht door de vrouwelijke mug Mosquito Culex Tar- salis en is afkomstig van pluimvee en andere vogels Mensen en paarden zijn vatbaar De mug wordt ln centraai- Californië bestreden. Gelukkig brak geen brand uit. Uit de woondistricten van Bakersfield is wei nig schade gemeld. Volgens seismografen waren de schok ken nawerking van de aardbeving van 21 Juli, waardoor in Tehachapi ten Oos ten van de stad vijftien personen om kwamen. Het Goetlie-gedenktcken te Frank fort. dat tengevolge van de oorlogs handelingen zwaar beschadigd werd. is. na in Berlijn geheel te zijn gerestaureerd, weer op zijn oor spronkelijke plaats teruggebracht. Ondeleiding van professor Neack uit Berlijn (links) wordt hel ander halve ton wegende monument op zijn voetstuk geplaatst. Op 28 Aug. de geboortedag van Goethe, zal het gedenkteken onthuld worden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1