LEIDSCH DAGBLAD Dreigt er een langdurige Kabinetscrisis? Schuman wil concessies doen inzake de Saar en Tunis Israel op het vredespad 91ste Jaargang woensdag 20 augustus 1952 No. 27691 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst eD J Brouwer dagblad voor leiden en omstreken f. 6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 TelelooD Dir en Adm.: 25041: Red. 21507 Zoekt de K.V.P. uitvluchten? (Van onze parlementaire redacteur) Inzake de Kabinetsformatie vernemen wU, dat men zioh in K.V.P.-kringen op li el standpunt stelt, dat het excra-par- jpmentaire karakter van het Kabinet- Donker zeer serieus moet worden opge vat en zelfs de bron is van de moeilijk- reden die er thans zijn. Er wordt op attent gemaakt, dat de Kamerfractie van de K.VP in haar vergadering van vorige week Donderdag, (negatief) al leen maar geen besluit heeft genomen de formatiepoging van mr Donker tegen te werken door geestverwanten te ont raden in het Kabinet zitting te nemen. Er is géén positieve) instemming be tuigd met de plannen van mr Donker en men heeft dus ook niet het program van dr Drees als basis aanvaard. Dat betekent, dat K.V.P.-leden, die in het Kabinet zitting nemen, dit doen voor eigen verantwoording zonder te kunnen rekenen op redelijke steun van hun par tij in het Parlement. Die zware verantwoordelijkheid is er mede de oorzaak van dat het thans zo moeilijk is katholieke figuren als minis ters aan te trekken, vooral wanneer zij in de practische politiek weinig ervaring hebben en moeten samenwerken met ministers van de P.v.d-A., die gerouti neerd zijn in de politiek en al hun posi ties bezet houden, die tezamen beslis- end zijn voor het sociaal-economische beleid. Onder deze omstandigheden aarze len ook de zittende K.V.P.-ministers opnieuw een zetel te aanvaarden. De voornaamste oorzaak van de moeilijk heden is de weigering van de P.v.d.A. om enig offer te brengen en het vast houden aan de zetels die zij thans be zet. In bepaalde kring van de K.V P. meent men dat de anders zo zwijg zame formateur met zijn verklaring „dat nog slechts enkele posten moeten worden bezet", alleen voor de dag is gekomen om daardoor de schuld voor een eventuele mislukking van zijn for matie, duidelijker op de K.V.P. te laden- Indien mr Donker niet spoedig slaagt er is nog steeds, en plotse ling, kans op dan dreigt er met de bovenstaande zienswijze in K.V.P.- kringen een Kabinetscrisis, die nog lang kan duren. AAN P.v.d.A.-POSITIE VALT NIET TE TORNEN. In Pjv.d.A.-krmgen heeft men de in druk al hoopt men nog steeds op succes van mr Donker dat de K.V.P.- ultvluohten zoekt nu blijkt dat zij wel twee ministers op Buitenlandse Zaken wenst., maar deze niet kan vinden en daarom de P.v.d-A. weer verwijten doet cm toch weer aan de positie van de P.v.d.A. te tornen. Maar met drie zetels winst bij de verkiezingen ziet de P.v.d.A. geen enkele reden haar positie te ver zwakken. De K.V.P., en niet de P.v.d.A., wenst de brede basis; de K.VJP. wil Eco nomische Zaken afstaan om de A.R. er oy te krijgen. In de kringen van de A.R. en de C.H.U waoht men maar af. Als de grote broers het niet eens kunnen worden, kunnen zjj niet anders doen. Maar het wordt wel hoog tijd dat er een Kabinet komt! Gistermiddag heeft de formateur voor de derde maal mej. Tjeenk Willink ont vangen, van wie reeds verluidde, dat zij oe functie van Staatssecretaris by So ciale Zaken niet wil aanvaarden. Maar mr Donker schijnt de hoop nog niet te hebben opgegeven haar te kunnen over halen. Goudvoorraad f 102 millioen verminderd Terugbetaling aan Int. Monetaire Fonds De voornaamste mutatie op de ver korte balans van de Nederlandse Bank is ditmaal wel een vermindering van de goudvoorraad, die met ruim f 102 millioen is achteruitgelopen tot f 1.222 millioen. De Nederlansde Bank tekent hierbij aan: „Deze vermindering is toe te schryven aan een terugbetaling aan het Internationale Monetaire Fonds te Washington, waartoe Nederland krach tens de Fonds-overeenkomst verplicht was. Bedoelde terugbetaling beloopt 27,1 millioen dollar. De schuld aan het Fonds uit hoofde van in de jaren 1947 en 1948 opgenomen bedragen is hier mede teruggebracht tot 47,8 millioen dollar". De netto-deviezenvoorraad vertoont deze week een behoorljjke stijging, nl. f 61 millioen, waarmede deze reserve is gekomen op f 1847 millioen. Goud cn deviezen belopen tezamen thans f 3069 millioen tegen vorige week f 3.111 millioen. De officiële cyfers van de overstro mingsramp in het gebied van Lynmouth zj)n: geborgen ïyken 15, waarvan ge ïdentificeerd 9. Vermist (vermoedelyk omgekomen) 21. THANS RUST IN SERAWAK. In een officiële bekendmaking is me degedeeld, dat het in Seraiwak (Brits- Noord-Borneo) thans rustig is. Het Gou vernement van Sera wak deelde mede, iat er geen nieuwe incidenten waren gerapporteerd. De politie had een hoe veelheid gestolen goud en geld opge spoord en twee lieden gearresteerd. De commissaris van politie in Sera- wak, Shannon en een functionaris voor Chinese aangelegenheden waren uit Kuching naar Pontianak vertrokken „voor besprekingen met de Indonesi sche autoriteiten inzake alle kwesties van wederzijds belang", aldus de be kendmaking. Het onderzoek naar de toestand in Serawak wordt voortgezet. Geen mooi zomerweer Het KNMI deelt mede: De luchtdruk-verdeling boven West- Europa is nog steeds ongunstig voor een spoedige terugkeer van warm zomer weer. Een actieve depressie die van de Oceaan naar Frankryk trok en van morgen boven Luxemburg was aange komen, veroorzaakt ln een uitgebreid gebied regen- en onweersbuien. Een ge- ceelte er van trok ver het Zuid-Oosten van ons land in Intussen nadert van Engeland langzaam een gebied met ho gere barometerstanden onder Invloed waarvan de buiigheid in ons land gelei delijk afneemt. Noordeiyke winden voeren tameiyk koude lucht naar onze omgeving, waar door de temperaturen aan de lage kant blijven. Ten Noorden van Schotland ligt een r.ieuwe storing die het weer ln onze om geving echter niet in belangryke mate beïnvloeden, zodat toch over het al gemeen de weerstoestand een kleine verbetering zal ondergaan. WEERBERICHT Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige en in het Westen tn Noorden van het land thdeiyk krach tige Noordeiyke wind. Weinig verande- r»g in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 21 AUGUSTUS. Zon op: 5.33 uur; onder: 19.51 uur. Maan op. 6.21 uur: ouder: 19 57 uur. Hoogwater te Kat.ryk te 3,52 en 16.14 uur. t nummer bestaat uit zes pagina's Het Japanse Verbond van Zeelieden heeft een staking, die vijf dagen ge duurd heeft en meer dan 400 schepen heeft opgehouden, afgelast. De stakers, die hogere pensioenen eisen, zijn tot een vergelijk met de reders gekomen. Vier Zwitserse grotonderzoekers, die vijf dagen in de diepe grotten van Hoell-Looh, in het Zwitserse Muotathal, hebben vertoefd, zijn thans van de buitenwereld afgesloten, doordat zich, tengevolge van zware regenval, een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. Vice-admiraal jhr E J. van Holthe is benoemd tot Grootofficier in de Kroon orde van België. De versierselen, beho rende by deze onderscheiding, zijn hem gistermiddag overhandigd door de Bel gische ambassadeur, de heer E. Graeffe. Dr J. M. A. H. Luns (Nederland) is gedurende deze maand voorzit ter van de Ontwapeningscommissie van de V.N.. welke te New York haar 18de zitting houdt. FRANSE EXPEDITIE NAAR DE ARARAT KEERT TERUG De Franse expeditie naar de „Ararat" heeft haar onderzoekingen beëindigd en is Maandag uit Dogu Bayazit in Oost- Turkije naar Ankara vertrokken. Na het bereiken van de top van dc Ararat onderzocht de expeditie gedu rende drie dagen het gebied, waar zich volgens overleveringen resten van de ark van Noach moesten bevinden. De onderzoekers hebben rotsformaties, die vaag de vorm van een schip hebben, waargenomen. Er zijn echter geen over- biyfselen van de ark gevonden. Volgens de leider van de expeditie, Jean de Riquier, zouden deze onder de gletschers op de top van de berg kun nen liggen. De expeditie heeft filmopnamen ge maakt en een overvloed van documen tatie materiaal verzameld. Hef niet verschijnen van luif-kolonel Harjono Tegenstrijdige uitspraken De Ministeries van Buitenlandse Za ken en van Justitie delen officieel mede: „Het wordt betreurd, dat de persbe richten over de behandeling van de aanslag op de luitenant-kolonel Harjono ter terechtzitting van de Haagse Recht bank de indruk wekken, alsof de rechts gang is bemoeliykt door het niet ver- schynen van de militaire attaché van het Indonesisch Hoge Commissariaat als getuige. Te dien aanzien kan worden medege deeld, dat de luitenant-kolonel Harjono ingevolge een desbetreffend verzoek, dat hem langs diplomatieke weg werd ge daan, zioh bereid had verklaard, op een in overleg met de griffie van de Recht bank vastgesteld uur. te weten 14 00 uur, te versohynen. In de loop van de mor gen ontving het Ministerie van Buiten landse Zaken van de griffie de medede ling dat de betreffende strafzaken wa ren terugverwezen naar de instructie en dat de aanwezigheid van de luite nant-kolonel Harjono derhalve niet ver eist was. waarvan aan genoemde atta ché mededeling werd gedaan. Uit het vorenstaande b'.ykt, dat de militaire at taché aan de Nederlandse autoriteiten na overleg met de Indonesiscne rege ring volle medewerking heeft ver leend en dat het uitstel van de behan deling in geen enkel verband kan staan met zijn niet versohynen". De Officier van Justitie, mr dr J. C. Miris heeft gisteravond desgevraagd medegedeeld, dat luitenant-kolonel Har jono door hem tegen de. aanvang der zitting, dus om 10.40 u. is opgeroepen om als getuige voor de Rechtbank te ver- schynen, en dat in dit aanvangsuur geen wyzlging is gebracht. Mr dr Maris verklaarde, dat hem niets bekend was van enigerlei overleg tussen het Minis terie van Buitenlandse Zaken en de griffie van de Rechtbank inzake het aanvangsuur van de zitting. Een zodanig overleg achtte hy uitgesloten. De Officier van Justitie wees er ver der op, dat de rechtbank gistermorgen ter zitting op zyn verzoek acte heeft verleend van het niet verschenen van luitenant-kolonel Harjono als getuige, waardoor de rechtbank het bestaan van de officieel uitgereikte oproep om als getuige te verschenen heeft vastgesteld. Tunis voor de V. N. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Gisteren Is de parlementaire vacantie voor een paar uur onderbroken om mi- nistor Schuman gelegenheid te geven in de Kamercommissie voor buitenlandse zaken zyn politiek beleid, in het bijzon der inzake Tunis en de Saar, te verde digen. Voor de bijna voltallige commis sie, die het initiatief tot deze gedaöhten- wissel ing genomen had, heeft de minis ter een zeer uitvoerig exposé gegeven, waarvan vooral twee punten sterk de aandacht hebben getrokken. Wat Saarland betreft, merkte Schu man op. dat de tyd tegen Frankryx werkt en dat de wereld-opinie de Franse houding steeds minder begrypt en bil- lykt. Het is daarom een Frans belang de besprekingen zo spoedig mogeiyk te beëindigen. Concessies waren van beide kanten, zo zeide hij. onvermijdelijk, en Frank rijk was bereid onder zekere voor waarden algemene verkiezingen in Saarland toe te staan, waaraan ook de nu verboden Duits gezinde partijen zouden kunnen meedoen. Aan de eco nomische en monetaire unie tussen Frankrijk en Saarland zou echter on der geen beding mogen worden ge tornd. Ten aanzien van Tunis bleef de mi nister nogal in het vage en op een vraag wanneer ongeveer het antwoord van de bey op de Franse hervormingsvoorstel len tegemoet mocht worden gezien, haalde Schuman met een pynlyk lachje alleen maar de schouders op. Een nieuw gezichtspunt ontwikkelde hij echter door te verklaren, dat volgens zijn persoonlijke mening Frankrijk er waarschijnlijk wel goed aan zou doen zich niet langer tc ver zetten tegen de pogingen de Tunesi sche kw estic op de agenda van de Verenigde Naties geplaatst te krijgen. Op de medewerking van zekere bond genoten en Sohuman bedoelde hier- by natuurlijk op de Amerikanen hebben wy in deze aangelegenheid, zo zeide de minister, toch niet meer te rekenen. Frankrijk kan echter met opgeheven hoofd voor de Verenigde Naties ver- schynen om zyn politiek tegenover Tu nis te verdedigen. Ons dossier is volledig en het is heel goed, zo concludeerde de minister. Deze voornemens werden in het bij zonder door de Gaullisten zowel van orthodoxe als van dissidente huize krachtig bestreden, omdat hiermede, volgens hen. een gevaarlijk precedent zou kunnen worden geschapen. Gene- ree] Bilotte, de diplomatieke expert van de Gaullistische afvalligen, zeide de me dedelingen van Schuman zo alarmerend te vinden, dat hy zich er over by pre mier Pinay wilde gaan beklagen. Politieke kringen zien in deze mede deling van Bilotte een nieuw bewijs, dat de regering Pinay niet op de blij vende steun van de circa 30 dissidente Gaullisten zal kunnen blijven rekenen, zolang Schuman de leiding van Frank- rjjks buitenlandse politiek in handen houdt. Na eindeloze pogingen, welke soms een dramatisch verloop dreigden te nemen, zijn de vier grotonderzoe- kers van de expeditie van professor Cosijns uit de 300 meter diepe kloof an Pierre St. Martin in de Pyre neeën verlost. Labeyrie. een van de vier mannen, die uit de grot omhoog zijn ge bracht. wordt aan de rand van de kloof door zijn vrouw begroet. Het Eindhovense spoorwegplan, waarvan de kosten op 25 millioen gulden zijn begroot, loopt geheel volgens het schema. De tweede phase, welke de aanleg van het hoogspoor en andere werken om vat. heeft een vlot verloop. Op de overzichtsfoto van de werk zaamheden zien we op de voor grond de oude spoorbaan. Op de achtergrond de tunnels, waarvan enige reeds klaar zijn. Geheel rechts op de achtergrond zien we de plaats, waar het nieuwe station ge bouwd zal worden. Leiden ligt derhalve meerdere leng ten op Eindhoven voor. De 20 000 Oostduitse protestanten, ie van hun regering geen toestemming krygen om volgende week de conferentie van de Evangelische Kerk te Stuttgart ln West-Dultsland bij te wonen, zullen ln hun eigen gemeenten speciale „solldarl- teltsplechtlgheden" houden. Geen instemming in Arabische wereld Voor de tweede maal in 24 uur heeft de Israëlische regering aangeboden, vre de te sluiten met de Arabische staten Minister van buitenlandse zaken Mosje Sjarett verklaarde in het parlements- debat over verlenging van de dienst plicht van twee tot twee en een half jaar: „Wij zyn te allen tyde bereid vre de te sluiten met ieder van de Arabische staten of met alle tegelyk." De minister voegde hier echter aan toe: „Wy zijn klaar om terug te slaan, als wy worden uitgedaagd". Hy noemde het be wind in Israel het enige durzame in het gehele gebied van het midden-Oos ten. Zoals gemeld, verklaarde premier Ben Goerion Maandag, dat Israel geen enkel geschil met Egvpte heeft. Hij be tuigde zyn instemming met het afzetten van Faroek en wenste het wind succes toe. De Egyptische premier, Aly Maher, verklaarde, dat Israel geen officieel vre desaanbod aan Egypte had gedaan. Hy wist niet meer dan wat hy in de kran ten had gelezen. De secretaris van de Arabische liga. Azzam, noemt het door de Israëlische premier aan Egypte gedane vredesaan bod „onbeschaamd" Israel moet eerst het handvest van de Verenigde Naties en de resoluties van de Veiligheidsraad eerbiedigen, het millioen Arabische' vluchtelingen repatriëren en hen scha deloos stellen", aldus Azzam Het wetsontwerp tot verlenging van de dienstplicht tot 30 maanden is in middels door het Israëlische parlement ln eerste lezing aangenomen met 70 te gen 11 stemmen. Alleen de communis ten en de verenigde arbeidersparty '(pro-Kominform) stemden tegen. Dodelijke ongevallen te Amsterdam Twee bejaarde personen zyn gisteren in Amsterdam het slachtoffer geworden van verkeersongelukken. Op de Cein tuurbaan werd de 83-jarige mevrouw J. P Jansen door een personenauto aangereden en in de Spaarndammer- straat kwam de 75-jarige heer G. Ken ter door onvoorzichtig oversteken in botsing met een motor. Beiden liepen zware verwondingen aan het hoofd op en zyn hieraan overleden. ROUWDIENST VOOR EVA PERON. Dinsdag a.s. zal in de dekenale kerk van Sint Jacobus aan de Parkstraat te Den Haag. een pleohtige Mis van Re quiem worden opgedragen voor de ziele- rust van mevrouw Eva Peron, de over leden eohtgenote van het Argentynse staatshoofd. Tal van autoriteiten en de leden van het Corps Diplomatique zyn door de Argentynse gezant in ons land, ae heer R Valenzuela, tot het bywonen van deze plechtige rouwdienst uitgenodigd. De Valera zoekt genezing voor oogziekte Met de KLM Convair „Pieter de Hoogh" arriveerde gisteravond in ons land de Ierse minister—president, De Valera. Hy werd verwelkomd door de secretaris van de Ierse Legatie in Den Haag, Patrick J. O'Bryne. De heer De Valera stapte onmiddel lijk na aankomst in een voor het vlieg tuig gereedstaande auto en vertrok naar Utrecht. De Ierse minister-president is naar ons land gekomen, om prof dr H. J. M. Weve. geneesheer-directeur van het Oog- lijdersgasthuis in Utrecht te consulteren voor een oogaandoening, waaraan hij lydende is. Door dorsmachine gedood VADER VAN 8 KINDEREN. Maandagavond is tydens dorswerk- zaamheden op het bedrijf van de land bouwer A. Steendyk te Kamperland een ernstig ongeluk voorgevallen, dat aan de maohinist de 49-jarige H. de Bruin, het leven heeft gekost. Enkele arbeiders troffen het slachtoffer in bewusteloze toestand by de dorsmachine aan. Waar- schyniyk werd hy door een der bewe gende onderdelen geraakt. Het slacht offer Is in het ziekenhuis te Goes opge nomen, waar een hersenbloeding en een schedelbasisfractuur werden geconsta teerd. 's Nachts is hij overleden. De B. was gehuwd en vader van 8 kinderen. Mutaties bij Koninklijke Marine Bij K. B. zyn met ingang van 1 Sep tember as. bevorderd tot Schout bij nacht de kapiteins ter zee F. H. M. van Straelen, Inspecteur voor het onderwys bij de Zeemacht en F. T. Burghard, die is bestemd voor de functie van Com mandant der Zeemacht in Nederland. Laatstgenoemde bekleedde reeds de ty- delijke rang van Commandeur. Tevens werd met ingang van diezelfde datum de titulaire rang van Schout bij nacht der Koninklijke Marinereserve verleend aan kapitein ter zee KMR C. W. Heringa, onderhoofd van de hoofdafdeling materieel. RAPPORT VAN DE WIARDI BECKMAN STICHTING. Verschenen is „Volksgezondheid in het geding", een uitvoerig rapport van de dr Wiardi Beekman Stichting het wetenschappelyk bureau van de P. v. d, A. waarin een beschouwing over en voorstellen tot een hervorming van het Ziekenfondswezen worden gegeven. Alhoewel in het plan van de P. v. d. A. „De weg naar Vryheid" enige hoofd- lynen ten aanzien van de gezondheids zorg zyn gegeven, is een oplossing op korte termijn voor het Ziekenfondswe zen echter dringend nodig wegens de acute en steeds toenemende moeilijkhe den. Een wettelyke regeling, die verder reikt dan het toezicht op de Zieken fondsen, is een gebiedende eis, aldus het rapport. Over de vorm en de omvang van de Ziekenfondsverzekering wordt in het rapport o.m. voorgesteld: een stelsel van uniforme verzekering met verplicht pre miebetaling voor: loontrekkenden. zelf standigen en hen, die niet (meer) aan het productieproces deelnemen. De hui dige toestand, waarby een onderscheid wordt gemaakt tussen verplichte- en vrywillig verzekerden en die in het by- zonder voor de vrijwillige verzekering zeer onbevredigend is, dient zo spoedig mogelyk te worden opgeheven. De ver zekering dient de gehele bevolking ta omvatten. Met het m.s. Oranje, dat van morgen uit Indonesië in de Amsterdamse haven is aangekomen, is mr D. A. Delprat, de oudste directeur van de My Nederland, in ons land teruggekeerd. Mr Delprat heeft in Indonesië met tal van vooraanstaande Nederlandse en Indonesische figuren besprekingen ge voerd.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1