Tunis-kwestie opnieuw aan de orde FLAMINGO EILAND Panda ee schat van het eenzame eiland Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 19 Augustus 1952 Tweede Blad No. 27690 Algemene ontevredenheid in Frankrijk over beleid resident-generaal (Van onze Parijse correspondent) De commissie voor buitenlandse zaken tan de Franse Kamer heeft minister Si human uitgenodigd zich heden over zijn politiek beleid van de laatste maan den te komen verantwoorden. Vooral over Tunis willen de commissarissen wel eens wat naders horen. Hetzelfde onder werp Is onlangs al aanleiding geweest tot een poging om het parlement, dat nu op reces is. in buitengewone zitting bijeen te roepen. Maar die poging is mislukt. Het zal nu dus „en petit comité" zijn. dat minister Schuman zich zal moeten u-rdedieen tegen de felle crittek. welke zijn beleid inzake Tunesië vrijwel alge meen heeft verwekt. Men herinnert zich dat een eerdere aanval van de Kamer, e in Juni eveneens naar aanleiding van Tunispolttiek op Schuman werd ge- c.ian. ternauwernood kon werden afge slagen. Gelukkig kan men die politiek dan maar door heel weinig Tunesiers, en ln de laatste plaats wel door de bey. die zijn positie geheel aan de Fransen dankte, voorgestaan. Dat alles is nu wel heel anders geworden. De besprekingen over het zoveelste maar volgens Parijs definitieve Franse hervormingsplan, zijn in een volledige impasse geraakt en het be gint er nu steeds meer op te lijken, dat slechts door een interventie van derden in casu van de Veiligheids raad de partijen zo niet lot elkaar zullen kunnen worden gebraeht. maar dan toch van elkaar zullen kunnen worden gescheiden. Dat is dan ook het doel geworden, waarop de bey steeds onverbloemrier aanstuurt en wat de Fransen van de aanvang af hebben willen vermijden. Vandaar ook de spoed, welke de Fran sen bij hun onderhandelingen betrach ten en de traagheid, welke de Tune- siërs daar tegenover stellen men immers dat het aan de ogen- <>eiuKKig Kan men die politiek dan «vei iiiuueis aai nei aan ae ogen- nok moeilijk noemen. Van alle buiten- schijrüijk neutrale houding der Ame- nrnnoc» n.hi.,ion rikanen te danken is geweest dat tnt Furopesc gebieden, die nog onder sterke Westerse invloed worden gere geerd. was Tunis tot voor kort waar schijnlijk het land. waar zich de om- -cindighedrn het beste kenden tot een geleidelijke emancipatie. Want tot voor korte tijd toonden zich zelfs de extreme nationalisten van de Neo-Destoer geenszins voor een onmiddellijk vertrek der Fransen, wier aandeel in de snelle en gunstige ont wikkeling van het land ook zgj toen zeer wel wilden erkennen. Het ging toen dan ook slechts om hervormingen, die zich binnen het kader van de Franse unie zouden voltrekken. Een afscheiding van Parijs werd toen Jllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: GEMEEN. De oorspronkelijke betekenis van dit zeer oude woord is: gemeen schappelijk. In die zin zeggen wij nu nog: gemene zaak met iemand maken, de gemene haard enz. Daaruit vloeit voort: niet bijzon der, gewoon, alledaags. Zo spreekt men van de gemene man, een ge meen soldaat. Uit de betekenis: alledaags ontstond die van: waar deloos, gering van hoedanigheid, slecht ln z'n soort. Zo kan men spreken van: gemeen weer. En dan zijn wij al heel dicht by de meestal aan het woord gehechte betekenis: laag. verachtelijk: een gemene ke rel Is een schurk, een schelm. Het merkwaardige is dat gemeen in al zyn verschillende betekenis sen nog in de spreektaal wordt ge bruikt. In verreweg de meeste ge vallen raakt een woord dat een nieuwe betekenis krijgt, de oude kwyt. Dat is hier niet het geval. rikanen te danken is geweest, dat tot dusver de pogingen der Arabische en communistische staten schipbreuk heb ben geleden om de kwestie-Tunis op de agenda van de Veiligheidsraad ge plaatst te krügen. De Amerikanen heb ben Parijs toen echter we] doen weten, dat ze met het oog op hun eigen «zeer anti-kolonialistisch gestemdei openbare mening een volgende maal zich in deze aangelegenheid niet nogmaals met Pa- rys zouden kunnen „compromitteren" en dat het daarom zaak was een overeen komst met de bey vóór October dan komt de algemene vergadering der Ver enigde Volkeren namelijk opnieuw byeen te verwezenlijken. Die mogeiykheid ïykt nu echter wel uitgesloten. Wat er dan gebeuren zal? Men kan er slechts naar gissen. Maar van Franse zijde heeft men al te bestemder plaatse doenweten.dat, indien zij voor de nood zaak zullen worden gesteld te kiezen hun verantwoordeiykheden in het van de Franse unie en hun ver plichtingen als lid der Verenigde Vol keren, die laatste voor hen niet het zwaarste zullen wegen. Het dreigement is duidelijk: eventueel zal Frankrijk er niet voor terugdeinzen de Ver. Naties de rug toe te keren! De soep wordt natuurlyk nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend, maar intussen behoeft men de hoge ernst van de situatie toöh ook zeker niet te onderschatten. ken. Dat is niet gelukt. Nadat met veel Meren en vyven eindeiyk zo'n nieuwe regering was gevormd onder leiding van de Frans-gezinde Bakkoesj, bleek name lijk al spoedig,«dat deze nieuwe premier, en de zynen, door zyn landgenoten als marionetten werden beschouwd en dat ze hoogstens over de autoriteit be schikten om de Franse bestuursmaatre gelen uit te voeren, maar zeker niet om met hen vruchtbaar over een toekom stig statuut van het land te onder handelen Daarby bleek de bey de les der gebeurtenissen in Egypte en Pcnrë wel goed te hebben begrepen en er ken nelijk op gesteld te zijn voor zyn volk vooral als ..democratisch souverein" te paseren. Daarom riep hij dan ook een soort persoonlijke adviesraad van 42 leden byeen. waarin ook de extreme na tionalisten waren vertegenwoordigd en waaruit een commissie van twaalf" werd gevormd, die nu een ultsoraak zal moeten doen over de aanvaardbaarheid van het Franse hervormingsvoorstel Uiterlijk 20 Augustus zal die uitspraak moeten worden gedaan, maar dat kan natuurlijk ook best nog wat later wor den. In elk geval staat nu al wel vast, dat het advies afwijzend zal luiden en men spreekt zelfs al van een ultima tum aan de Fransen, waartoe de bey op aandrang van de „twaalf wijzen", het initiatief zou moeten nemen. In de eerst» plaats zou daarbij het on middellijke vertrek van de Franse re sident-generaal worden geëist er is daarop door de bey al enige malen aangedrongen verder de directe vrijlatine der nationalistische leiders cn tenslotte een radicale herziening der onderhandelingstechniek, hetgeen zou betekenen, dat de Tunesiërs de Fransen als volwaardige gelijkbe rechtigde partners tegemoet treden. Het is intussen wel zeker, dat óók de Franse regering, met minister Schuman voorop, zich wel graag op een zo elegant mogelijke wijze van De Hautecloque zou willen ontdoen. Hij is er niet in geslaagd en dat is wel het minste wat men zeggen kan het vertrouwen te winnen van de bey, die hem dat bij herhaling op bet beledi gende af. deed gevoelen. En dat De Hautecloque ook het vertrouwen van Pariis verloren heeft. Is wel heel dui delijk geworden uit het zenden van „versterkingen" naar Tunis: eerst minister Temple, toen verschillende hoge functionarissen cn nu onlangs weer de heer Binoche, het hoofd van de afdeling Noord-Afrika aan de Quai d'Orsay. SNOEPJES VOOR BRITSE LUCHTREIZIGERS Passagiers van de British European Airways, die Londen met bestemming het continent verlaten, zullen met in gang van vandaag snoepjes zonder bon kunnen kopen vóór de start van het vliegtuig. Dit is de eerste concessie die de Britse regering heeft gedaan op het gebied van lekkernyen. sedert de rant soenering hiervan weer 's Ingesteld. De snoepaankooen zullen per persoon niet meer dan een pond sterling mogen be dragen. Verwacht wordt, dat de passa gier, zo sportief zullen zi|n het snoep goed niet te herimporteren. GRIEKS—BULGAARS INCIDENT BESPROKEN. Griekse en Bulgaarse officieren heb ben het grensincident van 13 Augustus in eentraal-Macedonie besproken, waar bij twee Griekse soldaten werden ge- I dood. De Bulgaren hebben dit toege geven. De Griekse vertegenwoordigers eisten de lijken van de twee gesneuvel den op. maar de Bulgaren stelden hier- bij als voorwaarde, dat de Grieken schriftelijk erkennen dat zij het Bul gaarse grensgebied hebben geschonden. De Gnekse vertegenwoordigers weiger den dit en eisten op hun beurt, dat de Bulgaren zouden erkennen, dat het in cident op Grieks grondgebied is ge beurd Vermoedelijk zal er een tweede bespreking worden gehouden. RUSSISCHE NOTA AAN PERZIE. De Russische zaakgelastigde te Teheran heeft de Perzische minister van buiten landse zaken een nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie Perzlè verzoekt degenen, die verantwoordelijk zijn voor het plunderen van het kantoor van het Sovjet-inlichtingenbureau te Teheran, op Woensdag jl-, op te sporen en te straffen In de nota wordt gezegd, dat onder de aanvallers „vele fascistische elementen zyn herkend". De aanleiding tot zo niet de oor zaak van de huidige toestand is wel de beslissing geweest van de tegenwoor dige Franse resident-generaal en voor malig gezant te Brussel, De Hauteclo que, om in Maart JI. de regering Tsjenik I af te zetten en gevangen te laten ne- men, in de hoop door bemiddeling van een meer gematigd kabinet tot een over- i 'eenkomst met de bey te kunnen gera- I (Ingez. Med.-ndv.) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken mei de desinfecterende Ook zij hebben het gesprek niet meer op gang weten te brengen, trots het feit, dat het hervormingsplan het onder werp van dat gesprek concessies be at. die op verschillende punten nog erder gaan dan de verlangens, zoals die nog niet zo lang geleden door de Tune siërs zelf werden geuit. Concessies dus. waardoor de bey zich niet vermurwen liet, maar waarmee daarentegen wel de unanieme ontstemming werd verwekt van de Flansen, die sinds jaren in Tunis zijn gevestigd. Niet ten onrechte zijn deze immers beducht dat machtsuit breiding van de bey uiteindeiyk ook ten koste van hun positie zal gaan. Aldus toont geen der parlijen, (Parys, noch de bey of de Fransen in Tunis) zich erg voldaan over hetgeen de laatste maanden wél en niet. is bereikt, zodat het. als gezegd, steeds waarschijniyker wordt dat de Veiligheidsraad zich met de zaak zal moeten gaan bemoeien. Of daarmee gesteld dus dat Frankrijk die inmenging aanvaardt de belangen der betrokken part yen en speciaal die van het Westen gediend zullen kunnen worden, valt. gezien andere voorbeelden en Indonesië in de eerste plaats, voorlopig nog wel te betwy- felen. FEUILLETON door Dorothy Quentin, vertaald uit hat Engels Toni meende, dat ze op bridge doelde. Ze kende dit spel gelukkig; het was haar zo nu en dan te pas gekomen om als vierde man te fungeren gedurende een particuliere verpleging. Vanavond was het echter gloeiend heet en de tuin lok te haar meer aan een spelletje bridge in een overvolle kamer. Ze rook de verlok kende geur van de bloemen, waarop de dauw was gevallen. Het zou echter haar plicht zijn naar de zitkamer te gaan.... Ze was byna by de deur van deze ka nier, toen opeens Fisk aan kwam hollen, zijn armen vol vistuig. Jake, die achter hem aan liep. sprong tegen Toni op. „Dag Tont, is Mark al weg?" „Ja. die is al een poosje geleden ver trokken", antwoordde Toni glimlachend, tciwyi ze Jake's kop streelde. „Allemensen. wat is dat jammer. Ik had Mark zo graag gesprokenzei Fisk teleurgesteld. Ziende, dat Tonis hand op de deurknop van zijn grootmoe ders zitkamer lag. voegde hy er met een lachje aan toe: „Ga daar niet heen, Toni. Grootmama's avondjes zyn ont zettend. Het is er altijd om te sterven van de hitte en je verveelt je er dood. Ze zal 't helemaal niet merken, of je er bent of niet. als ze eenmaal in het spel verdiept isGa met mij mee!" Het was onmogelyk het verzoek van Fisk af te wUaen Zowel de jongen als de hond schenen haar mee te lokken naar de koelte van de patio. Bovendien had Toni niet de minste lust zich by Olivia's gasten ln het warme ontvangst- vertrek te voegen. Fisk ging haar voor lar.es de galery en hield halt voor de vellichte ramen. „Kijk zelf maar eens, of je werkelijk wat mist." zei hü met een ondeugend lachtje. ..Zijn ze, niet ver- 'hrikkeiyk. al die ouden bij elkaar! Samen halen ze de tweeduizend jaar wel zou ik denken." Toni keek naar binnen en aanschouw de het wonderlijkste tafereel, dat ze ooit gezien had. De gasten van Olivia, die a.ien op leeftyd waren, speelden geen bridge, maar roulette! Als croupier fun- geeide een lange man met een geel achtige huid. die er Aziatisch uitzag, maar die volgens Fisk van Portugese afkomst was. De mooie, ietwat versleten .'toelen waren tegen de met damast over trokken wanden geschoven en het groot je deel van de kamer werd in beslag genomen door een lange tafel, waarom heen kleine stoeltjes waren geplaatst. Hierop zaten Olivia's vrienden: oude dames in ouderwetse, maar kostbare, i 'ken en mannen op leeftijd in tropen- a rncikleding Ze zagen er onwerkelijk "it. ze leken op figuren uit een familie album. Maar door de make-up van de vrouwen kwamen zweetdruppeltjes en de mannen veegden zo nu en dan langs hun voorhoofd terwijl allen als gefascineerd 'aarden naar het rouletteballetje. Olivia 'gif zat in haar rolstoel ter linkerzijde van de croupier. Als het wieltje ophield draaien riep de croupier iets en er '■olgden uitroepen van blijdschap of te leurstelling. waarna de gespannen aan- dacht gedurende enkele ogenblikken •'heen te verminderen. De huisbedien den kwamen langs met bladen waarop verversingen stonden. Er werd druk ge babbeld. Olivia stapelde fiches voor zich op. De ringen aan haar vingers flon kerden. Ze glimlachte in de richting van de croupier. „Vooruit, ga mee." drong Fisk aan. „Je hebt nu zelf gezien, dat je niets mist." Toni gaf maar al te graag gevolg aan zijn verzoek. Rita was waarschijnlijk de jongste van het vrouweiyk gezelschap, dat daar in het vertrek aanwezig was. Alle andere familieleden waren er ook. behalve Paul en dr Galetti, die muziek aan 't maken waren in het andere ge deelte van het huis. Toni was Fisk dank baar. dat hij haar verhinderd had naar binnen te gaan. Ze zou zich in die kring helemaal niet thuisgevoeld hebben. Al die oude mannen en vrouwen zouden haai als een vreemde Indringster beke ken hebben, ze hadden slechts belang stelling voor één ding: de winst by het spel. Ze gunden zich nauwelijks de tijd voor een frisse dronk en hun ongeduld om het spel te hervatten was duidelijk op hun gezichten te lezen. By iedereen lag een hoge stapel ficheser werd kennelijk grof gespeeld. „Ik begryp niet, waarom mevrouw Burden me gevraagd heeft, binnen te komen." zei Toni tot Fisk. toen ze de binnenplaats overstaken en in de rich ting van de rivier begonnen te wande len. „Ik denk dat myn hele maandsala ris eraan gegaan zou zijn. de eerste keer. dat ik een gokje waagde „O. grootmama, zou Je wel gesteund hebben." antwoordde Fisk. „Ze vindt het heerlijk nieuwe mensen erbu te hebben, ze denkt dat die geluk aanbrengen. Ik zelf vind 't een afsohuweiyk gedoe. Kun je je voorstellen, dat al die mensen daar binnen fantastisch ryk zyn? Als je hun gezichten bij het spel ziet. zou je den ken. dat het voor hen erop of eronder betekent, dat ze winnen Langzaam voegde hij eraan toe- „Ik wou dat grootmama er mee ophield. Ze is er te goed voor Toni antwoordde hierop niet. nfaarin gedachten gaf ze hem gelyk. Een maand geleden zou ze een tafereel, als ze zo juist aanschouwd had, nog voor onmo gelijk hebben gehouden. De sfeer van de speelzaal was haar volkomen onbekend. Ze zou 't misschen hebben kunnen voor stellen. dat iemand, die geld dringend nodig had. alles op alle., zette om het vereiste bedrag bij elkaar te krijgen.... Maar om van dergelyke spelen een tijd verdrijf te makenToni zuchtte. Floriana opende inderdaad wonderlijke aspecten voor haar. „Waarom zucht Je?" vroeg Fisk. haar vragend aankijkend. Toni lachte. „Ik ben wel in een héél andere sfeer verzeild «geraakt dan ik ge wend ben." zei ze langzaam „Ik dacht aan mijn vrienden thuis, die in een voetbalpool gokken, en aan mijn vrien dinnen uit het ziekenhuis, die van heel weinig geld moeten rondkomen „Vertel me over het ziekenhuis." drong de jongen aan. Ze waren gekomen by de bocht van de rivier en gingen op een oude stenen bank zitten, die daar was opgesteld. Fisk wierp zo nu en dan een stuk hout in het water, dat Jake er met veel energie uit ging halen Het was volkomen donker geworden en aan de hemel scheen een heldere maan De omtrekken van de palmbo men werden scherp afgetekend tegen de nachtelijke hemel. Eeuwigdurend scheen het geluid van de krekels te zijn Zo nu en dan kwam een vogel uit de richting van het moerasland overvliegen en in de verte was het ruisen van de wa terval hoorbaar. Alle felle kleuren van de dag waren verdwenen en er heerste nu een serene rust. Toni vroeg zich met verwondering af. hoe 't mogelyk was. dat mensen het verkozen in een bedomp te ruimte roulette te spelen in plaats van te genieten van deze verrukkelyke tropen-avond. Elk gevoel van onbehagen verdween in Fisk's gezelschap. Hy was een volkomen normale jongen ondanks de exotische sfeer, waarin hy opgegroeid was. (Wordt vervolgd» FRANKRIJK WIL PRIJSSTIJGINGEN TEGENGAAN DOOR GROTERE YOEDSELIMPORT. De Franse premier zal de minister- raad voorstellen te trachten de styging der prijzen in Frankryk tegen te gaan door grotere invoer van levensmiddelen Volgens gewooniyk goed Ingelichte kringen zal Pinay minstens evenveel aandacht besteden aan de stijging der prijzen van levensmiddelen, die door de mond- en klauwzeerepidemie in Frank ryk is veroorzaakt, als aan de proble men van de buitenlandse politiek Men gelooft, dat dit is toe te schrijven aan de aankondiging van de vakbonden, dat zij in het najaar een protestactie zullen beginnen tegen de jongste stijging van de kosten van levensonderhoud. Pinay is van plan ln de eerste plaats grote hoeveelheden aardappelen en vlees uit West-Duitsland. boter uit Scandi navië en Nederland, kaas uit Zwitser land en suiker uit Cuba in te voeren. NOG ALTIJD STILSTAND IN KOREA De wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon zijn vanochtend na een week hervat. De vergadering duurde een uur. Men besloot op verzoek van de de legatie der verbondenen weer tot 27 Augustus uiteen te gaan. Een hevige wervelstorm heeft Zuld- Korea geteisterd Ten minste zeven per sonen zyn om het leven gekomen De schade is aanzienlijk Op verscheidene plaatsen zijn telefoonverbindingen ver broken en is de electriciteitsvoorziening afgesneden. De wervelstorm beweegt zich thans in de richting van Hokkaido IA Superforten hebben gisteravond een munitiefabriek te Hawkon tussen Sinoeidjoe en de Jaloe bil de Mand- sjoerijse grens voor <Je eerste maal ge bombardeerd. TRUMAN ALS „VRIJ MAN" OP REIS Een woordvoerder van het Witte Hul: heeft verklaard, dat president Truman van plan is. na het verstrijken van zijn ambtstermijn in Januari a.s.. een grote reis in het buitenland te maken Hy voegde hieraan toe dat de president nog geen datum of route heeft vastgesteld. Volgens de „New York Herald Tri bune" zal de president met ziin vrouw- Europa. Azie en het midden-Oosten be zoeken. De nieuwe F 2 H 3 Banshee twee- motorige straaljager van de Ame rikaanse luchtmacht (op dc voor grondmaait een tocht boven het Missouri-gebied. Op de achtergrond dc kleinere F 2 H 3 Banshee, waar mede thans vele Amerikaanse vlieg dekschepen en bases op de grond zijn uitgerust. De nieuwe Banshee beschikt over sterk verbeterde radar-installaties, krachtiger bewa pening en kan meer brandstof mee voeren. Dank zij dc radar-installa tie kan dit gevechtsvliegtuig onder alle weersomstandigheden in actie zijn. ONDERGRONDSE VERGASSING VAN STEENKOLEN. De „Socogaz", het instituut, dat zich bezig houdt met de studie der onder grondse vergassing van kolen, heeft de Belgische regering om een lening van fr 60 millioen verzocht. Zoals men zich zal herinneren, heeft de „Socogaz" reeds in 1948 te Wandre nabij Luik een aanvang gemaakt met de winning van gas uit ondergrondse sleenkoollagen. Nieuwe proeven zullen thans worden genomen in een bulten gebruik gestelde mijn van Ougree-Ma- nhaye. Terwijl te Wandre slechts een gas werd opgevangen met een gehalte van 714 calorieën, hoopt men te Ougree- Marlhaye door het inblazen van zuurstof een gas met een calorieenwaarde van 2500 te kunnen verkrijgen. Na toevoe ging van methaangas hoopt men dan de 4200 calorieën van het normale licht gas te kunnen bereiken. NOODLOTTIGE ZEILTOCHT. De familie Sweeney, vader, moeder, twee zoon van 21 en 12 en twee doch ters van 16 en 9 jaar. vertrokken wel gemoed met een motorboot uit de ha ven van Freshwater Bay. in het Westen van Wales, om een weekeinde op zee door te brengen. Gisteren meldde een gekneusde en uit verwondingen bloe dende 12-jarige jongen zich bij de po litie. Hy vertelde Anthony Sweeney te zijn. met zijn broeder Robert de enige overlevende van het gezin, dat veron gelukte toen de motor van de boot het begaf en het vaartuig by hoge zee op de rotsen van Wales te pletter werd geslagen. De ïyken van de vader en éen der zusters zyn geborgen. 15) Toen alle in het café aanwezige zeelieden kaar ten van verborgen schatten wensten te verkopen, ontstond er een meningsverschil dat al spoedig zeer hoog liep; zó hoog zelfs, dat het meubilair van de uitspanning in bijzonder korte tijd vernietigd werd. Uiteraard strookte dit olies niet met dc bedoelingen van Jolliepop. die slechts graag op kalme wijze een keuze liad willen maken uit dc aangeboden schatten, cn hij begon dan ook opnieuw om rust te vragen. ..Mijn waarde heer zeerob, jolio." sprak hij dan ook bedrukt tot de oude bootsman. ..staakt toch dit wan smakelijk gevecht! Laat ons toch op waardige wijze tot een oplossing komen!" ..Hè? Vatte?" vroeg dc bootsman, terwijl hij een stoel versplinterde op het schedeldak van een matroos. ..Ben jij hier nog altijd, vervelende bemoei-al? Val me toch niet steeds in de rede!" ..Luister nu toch eens. mijn waarde!" smeekte Jollie pop. doch de bootsman was nu door alles heen en scheen dc oorzaak van de vechtpartij gcliccl ver geten te zijn. ..Help eens een handje, maat!" riep hij tot de zeeman, die hij juist met een stoelslag had geveld - en deze sprong bereidwillig weer over eind. met dc resten van het meubelstuk nog om zijn hals. waarna zij samen de weerloze Jolliepop aan vatten. ..Laten ut die namaak-zecman even oprui men! Ik wil die vent hier niet meer zien nu het gezellig wordt!" riep dc bootsman geestdriftig. ..Van je ene - twecêdrie!" En bij ..drie" vloog Jollie pop met een sierlijke hoog door dc achterdeur naar buiten. ..Die vent heeft nog nooit van zijn leven zelfs maar water gezien", mompelde dc bootsman, terwijl hij een verse stoelpoot uitzocht om zich weer in de algemene vechtpartij te mengen. Zijn laatste opmerking ging echter niet geheel op. Jolliepop suisde namelijk regelrecht in een regenton, waarin luj bellen-blazend onderdook. ..Ik vind dat hij te ver gaat met dat zoeken naar schatten", mompelde Panda, die hem bezorgd volgde. Radio-programma VOOR WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M) VARA 7 00 nieuws. 7.18 gram muziek: 7 30 Idem; 8.00 nieuws en weerberichten, 8 18 gram - muziek; 8.50 voor de huisvrouw; 9 00 grvm.muziek; (9 359 40 waterstanden); VPRO 10 00 boektiespreklng. 10 05 morgen wijding; VARA 10.20 voor de vrouw; 11 00 gram muziek. 12 00 dansmuziek; 12 30 land- en tulnbouwmededeüngen. 1233 voor het platteland; 12 38 lichte muziek. 12 55 kalender; 13.00 nieuws. 13 15 Metro- polc-orkest. (13 30—13 45 voor de Jeugd l; 14 00 gesproken portret 14.15 koor. solis ten en Haarlemse orkestvereniging, 15.00 gram.muzlek; 15 20 pianorecital. 15.30 "voor de zieken; 16 00 voor de Jeugd; 17 15 gram.muzlek. 17 50 Regeringsuitzending: H M. Laupman „Nleuw-Gulnea's grote waterdieren". 18 00 nieuws; 18 15 VARA- varla. 18 20 gram muziek 18 35 amuse mentsmuziek; 19 00 „Gemiste kansen", causerie 19.20 gram muziek, VPRO 19 30 toor de'jeugd; VARA 20.00 nieuws; 20.05 politiek commentaar, 20 15 accordeon- muzlek; 20 50 „Emigranten", hoorspel; 21 35 gram.muzlek. 22 10 Van oever tot oever", causerie; 22.25 „Rachel worstelt met God", Hoorspel; 23 00 nieuws; 23 15 orgelspel; 23.3524 00 gram muziek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7 00 nieuws. 7.15 ochtendgymnastiek, 7 30 gram muziek: 7 45 eeen woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten; 8 18 gewyde muziek. 8 45 gram.muzlek, 9 00 \oor de zieken; 9.30 voor de hulsvrouw; 9.35 gram - muziek; 10.15 Idem. 10.30 morgendienst: 11.00 gram muziek, 12 00 mezzosopraan en plano- 12.30 land- en tulnbouwmededelln- gen; 12 33 vocaal dubbel kwartet: 12 59 klokgelui; 13 00 nieuws; 13 15 Prot Inter kerkelijk Thuisfront. 1320 Mandollne- niuzlek: 13 50 gram.muzlek; 14 45 voor de meisjes; 15.00 gram.muzlek: 15.20 kamer orkest. 16.00 voor de Jeugd. 17.20 orgelspel; 17 50 militaire causerie; 18 00 nieuws; 18 l5 gevarieerde muziek: 18 45 gram muziek: 19 00 spectrum van het Chr. Organlsatle- en Verenigingsleven; 19 15 boekbespreking; 19 30 gram.muzlek: 19.40 radiokrant; 20 00 nieuws en weerberichten; 20.10 vijf minu ten; 20.15 omroeporkest en solist; 21 15 Onverzorgd en verzorgd spreken en schry- ven". causerie: 21.30 vocaalkwartet en plano; 21 50 Promenade orkest en solist; 22 30 internationaal Evangelisch Com mentaar. 22 40 gram.muzlek. 22 45 avond- overdenking; 23 00 nieuws en SOS-berlch- ten: 23.1524.00 gram.muzlek. Engeland. BBC llnme Service (303 M.) 12.00 soort; 12 25 gevarieerd programma: 12 55 weerberichten; 13 00 nieuws; 13 10 ooggetuigenverslagen: 13.30 Latllns-Ame- rlkaanse muziek; 13 55 sport. 14 00 BBC Northern Orchestra; 15 00 hoorspel. 15 45 twintig vragen. 16 15 voordracht 16 30 sport 17 00 voor de kinderen; 17 55 weer berichten- 18 00 nieuws. 18 15 sport: 18 20' ccncertorkest; 19 10 gevarieerd programma. 19.45 causerie; 20 00 PhllharmonUch or kest: 21 00 nieuw»21 15 hoorspel22 15 gram muziek. 23 0023 03 nieuws Engeland. BBC Eight Programme (1500 en 217 M.) 12 00 voordracht. 12 15 dans muziek; 12 45 gram muziek. 13 00 lichte muziek, 13 45 voor de kleuters; 14 00 BBC Northern Orchestra. 15.45 militair orkest: 16 15 Mrs Dale's dagboek 16.30 BBC Welsh Orchestra en soliste; 17 30 amusementsmuziek' 18 00 arbeidersorkest 18 30 pianospel; 18 45 hoorspel. 19 00 nieuws en radiojournaal. 19 25 sport 19 30 verzoekprogramma; 20.15 gevarieerd pro gramma; 21.15 Idem; 22 00 nieuws; 22.15 actualiteiten: 22.20 dansmuziek: 23 00 voordracht. 23.15 zigeunerorkest 23 56 24 00 nieuws. Nnrilvvestdeutseller Rundfunk. (309 M.) 12 00 gevarieerde muziek; 13.00 nieuws; 13 25 omroeporkest. 14.15 omroeporkest en solist, 15.00 sprookje; 15.50 altviool en plano, 16 30 filmmuziek: 17.00 nieuws: 17 45 omroeporkest; 19 00 nieuws; 19 45 gevarieerd progrnmma: 21.45 nieuws; 22 35 dansmuziek: 23 00 lichte muziek.' 23 20 gevarieerde muziek; 24.00 nieuws, 0 30 1.00 orgelconcert. Frankrijk. Nationaal Programma, 317 M. 12 00 gram muziek; 13.00 nieuws; 14 05 gram muziek; 18.30 Amerikaanse uitzen ding. 19 01 orkestconcert; 19 58 gram- inuzlek, 2 0 02 vocaal ensemble. 20 30 hoor spel: 22.15 gram muziek; 22.50 pianorecital; 23.15 gram muziek; 23.4524.00 nieuws. Belgie. 324 en 481 M. 324 M. 11 45 gram.muzlek: 12.30 weerberichten: 12 34 gram.muzlek 12.50 koersen: 12 55 gram. muzlek: 13 00 nieuws: 13.15 plano en zang: 13 30 gram muziek! 13.45 plano met zang: 14.00 koorzang: 14.40 Idem; 15.00 gram - muziek. 16 Oo kamermuziek, 17 00 nieuws; 17 10 en 17 30 gram.muzlek; 17.50 boekbe spreking; 18.00 gram.muzlek; 18 30 voor de soldaten; 19 00 nieuws; 19.40 zangrecital; 20 00 omroeporkest en soliste; 20.45 gram - muziek; 2115 amusementsmuziek; 22 00 nieuws 22.15 moderne muziek; 22.55— 23 00 nieuws. •181 >1. 12.05 gram muziek; 13 00 nieuws: 13 10 gram.muzlek: 14 00 altviool en plano; 14.30, 15 00 en 16.00 gram muziek, 16 45 ws: 17.00 ..Tristan und Isolde", opera; 20 30 nieuws; 20.45 gram.muzlek)i 22 45 nieuws. DAGELIJKS. Museum voor Volken kunde: Ten toon- stelllna „Vertrouwd bezit van vreemde herkomst" Tot 1 October dacelUks van 10—R uur feZoprtae» ven 15 uur) Lakenhal: Schilderllententoonstelllne. (Werkdagen 105 u.: Zondags 15 u.fe DE BIOSCOPEN. Casino „Vallei der Adelaars" (14 Jaar) werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur: Zondag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Jeugdvoorstel ling dageiyks te 10.30 uur. I.ldo „Ik zie je ln mijn dromen" (alle leeft 1 Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 uur; Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvnr „Douane Boem" (alle leeft.) werkdagen 2 30 7 en 9.15 uur: Zondag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trlannn „De verliefde cameraman" (alle leert 1 Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 uui; Zondag 2 15. 4 30. 7 en 9.15 uur. Re\ „Het to'ertapljt" (14 )aar) werk dagen 2.30. 7 15 en 9.15 uur; Zondag 2 30. 4 45. 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdaz 16 Aug. 13 uur tot Zaterdag 22 Aug. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rap»n- burg 9. tel. 24807 en Apotheek „Tot Hu;u der Menschheld", Hooigracht 48 tel. 21060 Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3