ZOMER Indonesische regering leert op de klok kijken! ES3HÏ Slsle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 16 Augustus 1952 Tweede Blad No. 276S8 Voor saneringsmaatregelen deinst men niet terug (Van onze financiële medewerker). Voor een land als Indonesië, waarin als gevolg van oorlog, bezetting en en geforceerde vrijheidsdrang het met veel zorg opgebouwde economische ipparaat is omvergeworpen of althans deerlijk gehavend, is het van de grootste jetekenis dat de nieuwe leiders meer en meer oog beginnen te krijgen voor de loodzakelijkheid van een goed gefundeerd en deskundig geleid bedrijfsleven. )at bijv. ook de nieuwe president van de Javasche Bank N.V. Sjafruddin Vawiranegara, de voormalige minister van Financiën, die op 14 Juli 1951 «Is opvolger van Dr A. Houwink zijn functie aanvaardde, in zijn jongste jaar verslag blijk geeft van klassieke begrippen over de wijze waarop de volks welvaart moet worden bevorderd is voor de toekomst van Indonesië een bemoedigende aanwijzing. En ook is het verblijdend in het jaarverslag van de Jederlandse Handel Maatschappij te kunnen lezen dat de regering van ndonesië op velerlei gebied tot krachtige maatregelen is overgegaan teneinde Je wilde stroom van revolutionnair onverstand af te dammen en de ontwikke- ing van het bedrijfsleven weer in betere banen te leiden. van Rp 1 milliard wordt verwacht. Ook de ontwikkeling van het Devie- zenfonds heeft uiteraard de gunstige invloed van de hoge exportopbrengsten ondervonden, zodat het voordelig saldo van dit fonds emd 1951 Rp 278.6 millioen bedroeg. „Goede politiekgoede financiën Aanwijzingen voor groeiend verantwoordelijkheidsbesef [et name haar optreden tegen het ben- nvezcn en de stakingsmanie, welke -i 'est-Java ontstellende afmetingen had- in aangenomen en die de natuurlijke jlpbronnen van het land geheel dreig en te doen uitdrogen, heeft reeds heil- ame gevolgen gehad. Het valt moeilijk t zeggen hoe groot in de jaren 1949 951. toen de prijzen van rubber, thee, almolie etc. tot ongekende hoogte op- cpen. voor Indonesië de gederfde winst geweest als gevolg van de chaotische oestanden. welke er in die jaren op de ndernemingen bestonden. Zo heeft de ndernemmgsrubber kwantitatief :n 951 nog niet de helft opgeleverd van e potentiële productie en bleef de sui- erproductie, welke volgens een van vóór e oorlog daterende overeenkomst 500.000 ton mag bedragen tot 428.000 on beperkt, een hoeveelheid, die nau- ;eUiks voldoende was om in de behoef- jn van de bevolking te voorzien, zodat oor export niets beschikbaar bleef. De idonesische regering is zo verstandig .weest niettemin 15.000 ton uit te voe- cn teneinde te doen blijken dat zij als mker-exporterend land erkend wenst blijven en de berichten van de laatste jd wijzen er op. dat thans alles in het rk wordt gesteld om ook de suiker- ultuur, eens één van Indonesië's voor- aamste hulpbronnen, weer op de been e helpen. Het spreekt wel vanzelf, dat et niet mogelijk is na een veelal gron- ise ontwrichting van het bedrijfsleven, e" nationale productie in enkele jaren eer op het vooroorlogse peil te bren- en. Men mag reeds dankbaar zijn als ir sinds 1949 van een langzame vooruit- ia ng sprake is. Zo kon de productie van onderne- nmgsrubber toenemen van 171.000 ton r. 1D49 en 177.000 ton in 1950 tot 218.000 nn in 1951. de suikerproductie van 77.000 ton in 1950 tot 428.000 ton in 951. Vooral de rubberproductie heeft in ;t afgelopen jaar voor de betalings plans van Indonesië een zeer belang de. zelfs de meest belangrijke bijdrage eleverd, dank zij de hoge prijzen welke ooral gedurende het eerste halfjaar van 951 voor dit product konden worden kregen. Terwijl de totale rubberuit- sr slechts van 695.000 ton tot 757.000 v.i steeg, was de opbrengst in 1951 niet milder dan Rp 2.4 milliard tegen Rp 1.3 nllliard in 1950, wat wil zeggen, dat de ubber in het afgelopen jaar voor 59 ot de waarde van de totale uitvoer heeft njgedragen. Het is dan ook voornamelijk •an de opbrengst van dit product toe e schrijven dat de opbrengst van de otale uitvoer in 1951, excl. aardolie en aardolieproducten, ten opzichte van 1950 net 69 pet. toenam en de handelsbalans •en overschot van Rp 1.6 milliard ople verde tegen Rp 1.3 milliard in het voor gaande Jaar. Hieruit blijkt wel hoezeer de econo mische toestand van Indonesië afhan- lijk is van externe factoren, met name in het prijsniveau op de wereldmarkt en van hoeveel belang het is, dat drasti- Khe maatregelen worden genomen om ée kostprijzen van de producten, welke tot verantwoorde hoogte zijn gestegen. drukken. Van belang ook voor de Indonesische schatkist. Deze heeft in het afgelopen jaar in zo ruime mate van de grote productiewinsten geprofiteerd, dat in stede van het voor 1951 geraamde te kort van Rp 987 millioen, een surplus Breekt dit licht dan eindelijk bevrijdend door en strijkt het in geweldige banen over het wijde veld, dan stroomt het als goud over de schoven, die in de zon hun vracht van natte pluimen dragen. Op dat tijdstip, terwijl het landschap aan het verrukte oog al verder en ver der zijn geheimen prijs geeft, zijn wij Doodvonnis in Egypte PERSCONFERENTIE VAN GENERAAL NAGUIB De openbare aanklager van het spe ciale militaire tribunaal, dat 500 bij ae onlusten van Woensdag gearresteerde 6iakers berecht, heeft de doodstraf ge elst tegen een jonge textielarbeider, die ervan beschuldigd wordt de voornaamste aanstichter van de onlusten in Kafr el Dawar te zijn geweest. Als deze dood straf door generaal Naguib wordt beves- "?d. zal de arbeider op de plaats van i;n misdaad, voor de ogen van zijn me smakers, worden terechtgesteld De textielfabrieken in Kafr el Dawar oiden bewaakt door soldaten en tanks. Op een persconferentie heeft generaal Naguib tegengesproken, dat een poli tieke partij in verband met de onlusten een waarschuwing had ontvangen, tr bestaan tot dusver geen bewijzen tegen enige partij, aldus de generaal. Eerder op de dag had een regerings woordvoerder verklaard, dat uit onder zoekingen was komen vast te staan, aat de onlusten door enkele leiders van een oepaalde partij waren aangesticht. De ze verklaring viel samen met de arres tatie van de voorzitter van het plaat- telijk comité van de Wafd-party te "afr el Dawar. Generaal Naguib verklaarde voorts op rijn persconferentie, dat de wet op de cienstplicht binnenkort zal worden ner- ?n om haar gelijkelijk van toepassing maken op alle burgers. De eerste taak n het leger blijft handhaving van de sdc en de veiligheid, aldus de gene- ;al Hij verklaarde tevreden te zyn over bet verloop van zijn besprekingen van Donderdag met industriële leiders, b« wie hij had aangedrongen op behooriy- ke behandeling van hun arbeiders en het voorkomen van oorzaken van wrij ving tussen werkgevers en werknemers. Nu Is dit alles helaas verleden tijd. Sinds de tweede helft van het vorig jaar is voor de Indonesische produc ten een scherpe prijsdaling ingetre den en de hierboven gereleveerde gun stige cijfers van betalingsbalans en staatsontvangsten wijzen wel uit wat die prijsdaling met name van een pro duct als rubber voor dc Indonesische economie betekent. De grotere pro ductie, welke tot dusver kon worden verkregen vormt daartegen bij lange na geen voldoende compensatie. Wan neer eenzelfde hoeveelheid rubber al? in 1951 werd verkregen, dc helft min der opbrengt dan toen, betekent ..at reeds een vermindering in de export- opbrengst van meer dan Rp 1 milliard en de deviezenpositie van Indonesië is dc laatste maanden dan ook In snel tempo achteruitgegaan, terwijl de jongste begroting voor dit jaar, door de nieuwe Minister van Financiën aangeboden, een tekort van Rp 4 mil liard aanwijst. Men kan wel zeggen, dat de nieuwe Indonesische staa. na de gebruikelijke periode van potverteren, weike aan elke revolutie inhaerent ls, een ernstige cri sis doormaakt. Aan de ene kant moeten terwille van de werkende bevolking en de rentabiliteit van de cultures de be lastingen worden verlaagd (loor.oe- lasting, uitvoerrechten) en nieuwe ka pitaalsgoederen worden ingevoerd om het ontwikkelingsproces van de natio nale hulpbronnen tc bevorderen, aan de andere kant is thans tot een drastische inperking van de invoer besloten ten einde de betalingsbalans weer in even wicht te brengen. Hoe onaangenaam dit voor de naar Indonesië exporterende landen en dus ook voor Nederland moge zyn, het dient te worden toegejuicht, dat de Indonesische regering voor deze en andere saneringsmaatregelen niet terug deinst. Het bewijst, dat zij op de klok leert zien en zich rekenschap geeft van In donesië's economische afhankelijkheid, die thans te groter is nu voor het levensonderhoud van dc inlandse be volking een grote hoeveelheid rijst zal moeten worden ingevoerd oin het te kort tot de volgende oogst te overbrug gen. Tal van interne problemen vra gen om een oplossing, waarbij van ue regering een meer reëele gezagsoefe ning en grotere standvastigheid wordt gevraagd. De beperking van de invoer zal bij de bevolking zeker niet popu lair zijn, maar zij mag worden gezien als een aanwijzing voor een groeiend verantwoordelijkheidsbesef bü hen. die thans in Indonesië op de brug staan. En het is ongetwijfeld om die reden, dat ondanks het uitblijven van een prijsherstel voor tropische producten en de grote moeilijkheden, welke op veler lei gebied door de regering en de lei ders der Nederlandse ondernemingen moeten worden overwonnen, voor Indo nesische waarden meer belangstelling aan de dag wordt gelegd en aandelen H.V.A. deze week de parikoers konden overschrijden. Geef mij een goede politiek, zei eens een staatsman dan geef ik U goede financiën LOUBENS IN DE GROT VAN PIERRE ST. MARTIN BEGRAVEN. Marcel Loubens. de 33-jarige grot onderzoeker, die tengevolge van een val in de grot van Pierre St Marl in om het leven is gekomen, is gisteren in deze grot begraven. Toen zijn vier collega's tot de slotsom kwamen, dat het niet mogelijk was het stoffelijk overschot naar boven te brengen, bedekten zij het met een stapel grote stenen. Hierop maakten zij zich klaar voor de tocht naar boven. Zij zullen met behulp van een lier worden opgehesen. (Ineez. Med.-adv.) voor «De doeleinden CRÉYGHTON Hooiqf-46 T«i20114 Gistermiddag is te Zandvoort verdron ken de 21-jarige W. A. van Staveren uit Haarlem, militair bij de Luchtstrijd krachten. Toen hij op een gegeven moment bij het baden zijn hand opstak, dacht een familielid dat hij een grapje maakte, doch direct hierna verdween de militair in de diepte. Uitgebreide reddingspogin gen faalden. Twee uur later is zijn lijk ten zuiden van de badplaats aangespoeld. HERDENKING OP .BACKERSHAGEN' Morgen herdenkt Indonesië de afkon diging van de Republiek Indonesië. De in ons land woonachtige Indonesiërs komen op „Backershagen" te Wasse naar, de residentie van de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Soesanto Tirtoprodjo, bijeen, waar van 10.C0 tot 14.00 herden'kingsplechtighe- oen zullen worden gehouden. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. Carnaval in Rio Het sprookje van Jacques Fath Parijs, Augustus. Moe, slaperig, met een vage of meer geprononceerde kater zaten we mo dejournalisten de volgende ochtend bij Dessès. Veel te laat waren wc er die eerste ochtend van een nieuwe week binnengedruppeld, de een met een scheve kousnaad, de ander zon der schrijfgerei, maar allen met de Kijkjes in de natuur De haver staat op het land. Dc dag is nog slechts enkele uren oud, maar in zijn licht rijen zich de hokken, bruin en grauw als het stoppelveld, dat opglooit lot het hoogste punt, waarachter niets anders schijnt te zijn dan een lege wazige ruimte tot dc verre grijze afsluiting van hoog geboomte. He is heiig, het zicht is slecht, de geluiden van veraf en nabij, gerammel van melkbussen of de klagende roep van een weidevogel, eenzaam op een paaltje, ze zijn klankloos en dragen niet ver. Maar achter de nevel, die zwaar ligt op het doorweekte gras, het aardappelveld en het zwart van een opengelegde akker, achter al dat klamme grijs is reeds de drang van het licht, de belofte van een warme zomerdag. voelen ze zich wel veilig, want ze leggen r.ict de minste angst aan de dag. Het lykt wel alsof ze ons niet zien en dat nog wel zulke van nature zo schuwe vogels, die bü het geringste gevaar zich onzichtbaar weten te maken, of er met een verschrikkelijk misbaar van rappe vleugels vandoor gaan. plasje. Het is er lekker soppig en de grond ls er dicht bezet met kleine zaai- lingetjes van allerlei soort onkruid. In het water is een plotselinge alge mene vlucht van waterdiertjes, torretjes, lopertjes en zwemmend klein grut, dat met snel beweeg van pootjes de veilige bodem zoekt. En kijk, dat hadden we niet verwacht, zelfs dikkopjes duiken er bij tientallen weg in de modder. Nou nóu! die kleintjes mogen ook wel voort maken in dit snel uitdrogende plasje, willen ze aan het eind van de zomer het nog tot ordentelijke kikkers brengen. Als ze het ooit halen! Want de honder den fyne afdruksels van de vogelpootjes aan de oeverrand wijzen op druk vogel- bezoek en wie zal 't zeggen, hoeveel lief hebbers van kikkerlarfjes daar wel on der zynl Er staan grote poten in de hard geworden modder gedrukt, die van kraaien en eksters zullen zün, maar ook ontelbare ragfijne prenten van zang vogeltjes. die hier een snaveltje water komen halen. Lijsters, roodstaartjes en jaook kwikstaartjes, want daar op een hekpaal zit juist zo'n sierlyk me neertje, hevig wippend met zijn staart ■éWÈÈi ons bewust, het mooiste uur van de dag te beleven. Wat kort tevoren zich nog hulde in een monotoon grys, tooit zich nu met de prachtigste kleuren, waarin nochtans het geel, verblindend en fel, overheerst. Klonken in een kleine mistige wereld de geluiden nog verdoft en als van grote afstand, nu hebben zij gewonnen aan klank en volume. Daar zün de stemmen van de boeren, die hun paard en wagen voeren over de kam van de es. Daar is ook, maar van zeer nabü. de schreeuw, scherp cn droog, van de patrüs. die op een verlaten roggeveld zijn voedsel zoekt: achtergebleven graankorrels en zaden uit het snel gewassen onkruid. Dat vo gelgeluid heeft zich al enige tijd laten horen, want vanaf het eerste hanenge kraai waren ze reeds present, de kleine ronde vogels met hun opmerkelijk doel treffende grondkleur. die hun bescher ming is in een wereld vol gevaren. Kyk, daar staat er een In het volle zonlicht, midden op het stoppelland. En daar dan. achter die pas neergestreken kievit (o! dat was dus de klager van zoeven!) wat zün dat voor donkere bol letjes bij de akkerrand? Hé, ze bewegen, 'tzyn vogels! Een hele koppel patrijzen, niet eens zo heel ver af en met het blote oog nog best te onderscheiden. Blükbaar Die bange patrijzen laten je dan vlak by zich komen, neergedrukt als ze zitten in het hoge gras of tegen een berm van een wagenpad. totdat de onschuldige bloemenplukker plotseling in een tumult staat van wild slaande vleugels. Dat vind ik toch zo'n prachtig gezicht, zon laag over het land zwenkende koppel van tien twaalf ronde vogels, de korte vleugels Iets gebogen, de zon op hun lüven. over hekken en sloten te zien zeilen om een dertig meter verder neer te vallen in bloeiend gTas, gele wederik of roestrode zuring. Hier op het leeggemaaide veld is zeker een hele familie bij elkaar. Ze doenNne op een afstand wel denken aan halfwas kippenkuikens, vooral wanneer er een paar met wilde, onberedeneerde bewe gingen kris kras over de stoppels elkaar achterna zitten, verbazend wat een snel le sprinters! De zon klimt hoger, de schaduwen van de ha verlegerscharen worden korter en oc nevel ls opgetrokken. We moeten 1 verder, het korenpaadje langs, de es over 1 en dan langs snelle weggetjes met hoog- opbloeiend onkruid, brede bloeischermen I en wildwanelende braambossen. I Maar bij een weil'.ndhoekje achter een halfgeopend hek, moeten we nog even snuffelen aan een bijna weggedroogd in grote onrust over dit onverwachte mensenbezoek. Maar wacht eens. dat staartgewip is niet voor ons bedoeld, want daar is nummer twee ook al. Net zo'n kwiek watervlug ding op naalddunne pootjes en evenals zijn maat prachtig geel van kleur met een helder witte streep boven het oog en mooie grüze rugveren. Ze trekken zich heel weinig aan van de vreemde indringers in hun domein, roepen elkaar een heldere groet toe en beginnen zo maar. als uit louter plezier over het gras en de bloemen een spel letje van wenden en keren, over 't weide- pad rennen, licht als een veertje, rank en ongemeen gracieus, maar zo onbe- grüpelijk snel. dat het oog het heen en weer schieten, het om elkaar wervelen en weer terugvallen nauwelüks kan vol gen. Dan opeens is het gevlinder uit. Weg zün de kwikstaartjes, spoorloos verdwe nen. We richten ons op van het weide- plasje, reiken zoekend over de bloeiende weggebermen heen en luisteren in de gonzende stilte Ja! daar op grote af stand. met rhythmische rukjes, daar gaan t\v ec gevleugelde stipjes en duiken weg over de pluimen der haverschoven. Dc brandend gele haver, het wüde blinkende haverveld op de zonover- stroomde es. 4. VAN DER ZEE zagen Orson Wells een Journalistenge zicht grimeren. We ontdekten ontsteld dat zij aan wie we de vorige dag. in de overvolle salons van Balmain, onze plaats geweigerd hadden, de Braziliaan se presidentsvrouw was en met eerbied voor de gereserveerde plaatsen schoven we aan de tafel, die voor de Zuid Ame rikaanse ambassadeur was gedekt, voor- byMaar, dat was allemaal later nadat we de voordeur van het juweeltje lang waren doorgegaan, gastheer en gastvrouw hadden begroet en na vijftien passen, via de achterdeur, weer buiten stonden. In de enorme tuin ditmaal, waar buf fetten met dranken en etenjtjes de eerstkomenden lokten, waar aan het eind van een mateloos gazon een smaak vol toneeltje was opgesteld en vele rüen tafels gedekt te wachten stonden, waar de Braziliaanse radiozendapparaten en speakers onder een geïmproviseerde loofhut had ondergebracht, waar in een afgesloten hoek een zwembadje zijn rimpeloos blauw water strekte en een stal tot rustieke bar was omgebobuwd. Van zomermiddag was het avond ge worden en de Franse avondhemel om hulde met zijn schaduw de tafeltjes, het toneel, de gasten die al schimmiger de tuin bevolkten.... Niet lang echter was er plaats voor dc diepblauwe schemering. Schyn- werpers flitsten aan cn alsof in een donkere /aal liet gordijn voor een verlicht toneel werd opgetrokken, 7.0 veranderde het beeld. Zomer was het opeens, en een zonnige dag met lou ter vrolijke mensen in kleurige luch tige costuums. Mensen die bü de buffetten draalden of langzamerhand een plaatsje zochten aan de tafels voor het toneel, toen zich eensklaps verre muziek door het stcm- mengeroes mengde. Duidelüker werden de tonen en voor de achtergevel van het kasteeltje, ver weg op de donkere ach tergrond. lichtte ineens een ijl gordyn van Bengaals vuur, waartegen de sil houetten van een ruitergroep zich schil derachtig aftekenden. Nader kwam de muziek, nader kwamen vrolijke <be- roepsidansers, gevolgd door het in leer en sombreros gehulde paardevolk, en baanden zich tussen de tafeltjes door een weg naar de dansvloer voor het to neelDe stemming was er in en zou geen ogenblik meer verslappen onder de rhythmische tonen van samba, cucuru, frevo en cacha, waarvoor Braziliaanse musici en dansers vol overgave zorgden En in die openhartige vlotte stem ming voerde Fath, tijdens het souper, met zün mannequins een niet onver dienstelijke revue op. danste zün gade, in haar snoezig costuumpje, lustig mee en gaf Jean Louis Barrault, pa raplu in top, dynamisch een solo-fré- vo weg. Verdraagzaam omvatte de zwarte he mel, ver weg achter hoge schijn werpers en even hoge palmen, dat plekje licht en zon met zyn opgewekte dans. zyn vrolijke muziek, zün simpele smaakvolle fantasictoiletjes en zyn authentieke i Braziliaanse costuums totdat de tuin na middernacht geleidelijk leegstroomde en een eindeloze file auto's als een rode streep Parüswaarts trok.... J.V. onloochenbare sporen van de strijd die wc vóór onze komst geleverd had den: het wakker worden, hel opstaan na vijf overladen, acht'.ienurige show dagen ende avond tcvoor. Over de avond tevoor ging het ge- J sprek. Links cn rechts werd geping- pongd met dezelfde woorden, met de- j zelfde namen. En voordat de klok veel tüd had weggetikt, was er een nieuwe uitdrukking geboren: „revenlr du Bré- sil" hetgeen zoveel betekent als: weer op het werkappel zijn als je eigenlijk niet tot werken in staat bent. „Back from Bresil, dear?" „Hé, ook terug uit Rio Ja. terug uit Brazilië waren we alle maal. de modevorst, die juist de aan- dacht voor zijn nieuwe wintercollectie vroeg, incluis. Terug uit het Brazilië in Corbeville, dorpje buiten Parijs, waar Jacques Fath een juweel van een klein zomerkasteeltje heeft Daar waren we op die zomerse Zon dagavond te gast. in het kader van een „Carnaval in Rio", dat een vüftienhon- derd Europese en overzeese genodigden verenigde. Met Ginger Rogers werden we gefotografeerd per ongeluk! Met Jean Louis Barrault stonden we op één plaatje voor het decorum. We liepen lang Claudette Colbert's vison jasje en Lcidse Vean-Vossenyackt wos dit jaar syanxiexid, an qtoofc succes Optloocdwïjks kampeer - terrein was qezeiliq leest voor jonq oud. Leiderdorp faeeq Ao?o weck haar 6COO ste, inwoucr..vau dc ooievaar. IToordwijkcrWt (crecq deze. week jtinke qeid-aan Wdmqen wot womrqbouw. ■Wet ariJci .Leiden Loeit" is Wal aan, het weet woe de, komende. jeestdrujen. SWjt Elkanders Lasten1 hieid. deze (yncanticwök Wie jaarlijkse collecteJ

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3