A.B.C. in liet kwadraat: een modern doolhof! Letterdictatuur: A.N.P., U.P., A.F.P., I.N.S. en A.P. melden Mr Edgars enige avontuur VRIJDAG 15 AUGUSTUS J an Memiet tot Mambo (Speciale berichtgeving). De woordenlijsten of zij nu in het Frans, Amerikaans, Engels, Duits, Neder lands, Spaans of welke andere taal ook verschijnen is om 't even gaan heden ten dage, bij wijze van spreken, steeds minder woorden bevatten, maar worden toch bijkans iedere dag langer door toevoegingen van reeksen lettercombi naties, welke de moderne mens in een soort mysterieuze ban gevangen houden. Wat eens in vervlogen tijden nog een wals was, een quadrille of een menuet, werd een sterk gesyncopeerde rumba, samba of mambo! En het is niet onwaarschijnlijk dat deze voor velen macabere dans der letters in een nabije toekomst niet alleen steeds heftiger en vurige zal worden, maar tevens dat talrijke letter-combinaties tot „Koningin van het bal" uitgeroepen zullen worden: de magische afkorting is dan woord geworden! Enkele gecondenseerde begrippen zijn nu al uitverkoren tot schoonste sterren van het warrelige en verwarrende dansfestijn. Want hoevelen schrijven thans al niet Unesco in plaats van U.N.E.S.C.O.! En de kernachtige Engelse uitdrukking ,,Vips"-V(ery) l(important) P(ersonages) zeer belangrijke personen is al evenzeer ingeburgerd als de even kernachtige omkering er van: „Spiv", hetwelk de aanduiding is voor zwarthandelaar, verdachte figuur, oplichter, kortom voor hen, die bij voorkeur langs de zelfkant van het leven gaan. UNO GROOTSTE BOOSDOENER nisation 'Voedsel en Landbouw organi satie'; UNESCO: United Nations Edu cation, Scientific and Cultural Organi sation (Opvoedkundige. Wetenschappe lijke en Culturele Organisatie -an de VN); ICAO: International Civil Avia tion Organisation (Internationale Or ganisatie voor de Burger Luchtvaart) WHO: International Health Organi sation iWereld Gezondheidsraad); IMF: International Monetary Fund (Interna tionale Monetaire Fonds); UPU: Uni versal Postal Union (Algemene Post Unie); IRO: International Refugee Or ganisation (Internationale Vluchtelin gen Organisatie); ITO. International Trade Organisation (Internationale Handels Organisatie)UNCURK: Uni ted Nations Commission for the unifi cation and rehabilitation of Korea (Commissie van de VN voor eenmaking en herstel van Korea); UNSCOB: United Nations special committee on the Balkans (Speciale commissie van de V-N voor de Balkan); UNCI: (wijlen): United Nations Commission for Indone sia (Commissie van de VN voor Indo nesië); ECE: Economie Commission for Europe (Economische commissie voor. Furopai; ECAFE: Economie Commis sion for the Asia and the Far East (Eco nomische Commissie voor Azië en het Verre Oosten ECLA: Economic Com mission for Latin America 'Economi sche Commisie voor Zuid Amerika); UNSCCUR: United Nations scientific conference on the conservation and utilization of resources 'Wetenschappe lijke conferentie van de VN voor be houd en gebruik van hulpbronnen); PCOBPermanent Central Opium Board (Permanente Centrale Opium Raad); ECOSOC: Economie and Social Council (Economische en Sociale Raad). Om U een leidraad in handen te ge ven voor de warwinkel van afkortingen, zijn wij naarstig aan het speuren ge gaan naar lettercombinaties, die min of meer geregeld in de couranten opdui ken. Daarbij bleek al spoedig, dat de UNO de grootste boosdoener is: zij heeft de wereld een uitgebreide reeks van een tot brokjes uiteengeslagen A.B.C. in het kwadraat geschonken. De naam alleen al van deze wereldor ganisatie schiep een lange rij afkortin gen, daar een ieder in zijn moedertaal ?an het afkorten is geslagen: Engelsen er. Amerikanen spreken van UNO - United Nations Organisation - óf U.N. - United Nations, de Fransman maakte er O.N.U. van - Organisation des Na tions Unies - terwijl de Nederlander tenslotte zijn hart verpande aan V.N.: Verenigde Naties. De talrijke organisaties, fondsen, com missies, comité's, unies en conferenties, die de V.N. het levenslicht deed zien. worden nagenoeg alle met enkeie let ters aangeduid. Om de meest bekenden te noemen: ILO: International Labour Organisa tion 'Internationale Arbeids Organisa tie'; FAO: Food and Agriculture Orga- Burmese missie in ons land Nederland kan geweldig helpen" (Speciale berichtgeving). De Republiek Burma bestaat thans vier jaren. Het is de kinderziekten nau welijks te boven. De tweede wereldoor log had het economische leven totaal ontwricht en de binnenlandse onlusten hadden de pogingen, om de Burmezen in het zadel te helpen, bijna schipbreuk doen lijden. Maar de Burmese regering v ist van aanpakken! De president ont wierp een plan dat onder de slogan ..Vrede in één jaar" de nationale een heid wist te herstellen. Burma had een toestand van stabili teit. en daarmee het tweede stadium bereikt van zijn ontwikkeling. Het kon zich nu geheel richten op het herstel van haar economie. Een speciale missie is voor dit doel naar Europa gereisd en is na in Zuid- Slavië. Zwitserland, Frankrijk en België zijn licht te hebben opgestoken, in Ne derland aangekomen. De Burmesen zijn hier pas enkele dagen, maar hebben, volgens hun leider, de reizende ambassa deur U Kyaw Nyein, vele interessante gegevens verzameld. De belangstelling gaat vooral uit naar coöperatieve land bouwpolitiek, gezondheidszorg en de op bouw van het administratieve apparaat van Nederland. Nederland is een van de hoog ont wikkelde landen, die ons geweldig kunnen helpen, zelde ons de heer U Kyaw Nyein en het zijn juist de klei nere naties, met een niet zo grote be volking, die ons op allerlei gebied kun nen adviseren. Burma heeft bijv. agrarische hervor mingen doorgevoerd, de grootgrondbe zitters hun land ontnomen en dit ver deeld onder de arme boerenbevolking Deze versnippering van land werkt ech ter de productiviteit tegen. Men hoopt dan ook door bestudering van de Euro pese landbouw-politiek een oplossing voor dit vraagstuk te vinden. Buitenlandse hulp voor de opvoering \an de productie is natuurlijk onont beerlijk. Amerikaanse technici zijn ook onder leidwig van de E.C.A. begonneq met de uitvoering van technische hulp programma's en een Nederlands deskun dige is door de V.N. naar Burma gedi- ligeerd om de regering van advies te dienen. Maar het streven blijft er tenslotte toch op gericht door zelfontwikkeling welvaart te brengen in dit door oorlogen en communistische infiltraties verscheur de land. FLUIT STERKER DAN EEN STOK! Een fakir, de gelukkige eigenaar van een bijna vijf meter lange python, trad hiermee in een circus op. dat voor tellingen gaf te Laakirchen. In Opper- Oostenrijk, meldt ..Das kleine Volks- blatt". Doch op een kwade dag wist de Python te ontsnappen en gleed, ver heugd met de pas verworven vrijheid, een naburig bos in. Een man zag de leuzenslang, schrok zeer, nam een stok en begon, uitgaande van de stelling, dat de aanval de beste verdediging is, een terwoed gevecht met de python. De python geraakte aan de winnende band. Het dier wist zich om de man been te kronkelen en begon hem lang zaam aan dood te drukken. Met de laat ste lucht, die het slachtoffer nog in zijn longen had, riep hij om hulp. De fakir hoorde de hulpkreten en snelde, slechts gewapend met zijn fluit, toe. "ij zag de verstrengelde groep, greep in zijn borstzak, haaide de fluit er uit en beeon te spelen De python ipisterde, liet geleidelijk ?Rn zjjn slachtoffer los en zocht ten- slclte ziln oude plaats in zijn mar.d *eer op. De kleine fluit bleek sterker te zijn dan de dikke stok van de aanvaller! INTERNATIONALE SAMEN WERKING. Naast de V.N. organisatie werden in de loop der jaren 'en worden nog ge regeld) vele regionale en andere verbon den gesmeed. Al dez: pacten, overeen komsten. verdragen en organisaties kregen codeletters: E.C.A. (wijlen): Economie Cooperation Administration (Bureau voor economi sche samenwerking) het Amerikaan se orgaan voor de Marshall-hulp: O.E. EC: Organisation for European Econo mic Cooperation; O.E.E.S.: Organisatie voor Europese Economische Samenwer king; N.A.T.O.: North Atlantic Traety Organisation; N.A.V.O Noord Atlanti sche Verdrags Organisatie; E.D.C.: European Defend Community; E.DG: Europese Defensie Gemeenschap; E.V.G.: Europese Verdrags Gemeenschap, S.H. A.P.E.: Supreme Headquarters Allied Po .vers Europe (Europees Hoofdkwar tier Verenigde legers in Europa)M.S A Mutual Security Agency (Bureau voor Wederzijdse Veiligheid): De M.S.A. is de opvolgster van de E.C.A.; E.P.U.: Euro pese Betalings Unie; E.P.U.' European Payments Union; Benelux' België, Ne derland, Luxemburg (Economische Unie); B.L.E.U.: BelgischLuxemburg se Economische Unie; EHP.: Europees Herstel Programma; E.R.P.: European Recovery Program. En als nieuwste loot: Anzus: Australia, New Zealand, United States (verdedigingspact tussen Austra lië, Nieuw Zeeland en de Ver. Staten van Noord-Amerika). GREEP IN DE GRABBELTON Nevens de hierboven opgesomde af kortingen zijn er nog tientallen en tien tallen en dan denken wij nog niet eens aan V.G.G.V., V.D.E.N., V.L.NR, B.B.H.H. enz., enz. die geregeld ge bruikt worden. Uit deze groep óók een keuze. A.N.P.: Algemeen Nederlands Pers bureau; A.P.: Associated Press; U.°. United Press; A.F.P.: Agence France Presse: INS.: International News Ser vice; A.F.C.: American Federation of Labour (een overkoepelende Amerikaan se Vakbond)A.P.Amsterdams peil; B.K.L.: Bewakingscorps Kon. Land macht; B.N.V.: Bureau Nationale Vei ligheid; C.B.S.: Centraal Bureau voor de Statistiek: C.G.T.: Confederation General du Travail (Franse Commu nistische Vakbond): C.I.H.A.N.: Centraal Instituut ter bevordering van de bui tenlandse handel; C.I.O.: Congres of Industrial Organisation (een overkoepe lende Amerikaanse Vakbond); E.V.D Economische Voorlichtings Dienst, T. B.I.; Federal Bureau of Investigation (Amerika's federale politie)Marva: Marine Vrouwen Afdeling; Marvo: Marine Voorlichtingsdienst; Milva: Mi litaire Vrouwen Afdeling; M.R.P.: Mou vement Republicain Populaire (Partij van Robert Schuman); N.A.P.: normaal niét: nieuw Amsterdams peil; P B O Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie P.I.R.: Partai Indonesia Raya; P.KI.: Partai Kommunis Indonesia; P.N.I Partai Nasionalis Indonesia; P.S.I. Partai Socialls Indonesia; R.E.A.: Raad voor economische aangelegenheden uit de Ministerraad); R.P.F.: Rassemble- ment du peuple Francais 'partij van de Gaulle); R.V.D.: Regerings Voorlich tings Dienst; S.E.R.: Sociaal Economi sche Raad; T.N.O.: Nederlandse Cen trale Organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek; T.U.C.: Trades Union Congress (overkoepelend Brits Vakverbond); V.H.K.: Vrouwen Hulp Korps. DE WAFD IN EGYPTE IN ACTIE? Een woordvoerder van de Egyptische regering verklaarde, dat een onderzoek had uitgewezen, dat de ongeregeldheden te Kafr el Dawar geïnspireerd en uitge lokt waren door sommige leiders van ,.een zekere politieke partij". Zij hebben een krachtige waarschuwing ontvangen, aldus de woordvoerder. Deze verklaring valt samen met de airestatie van Abdoe Asjry, voorzitter van het plaatselijk comité der Wald- party. BENTHUIZEN ONGEVAL, Bii het Der Daard en wagen over- breneen van de ooest sloeg het Daard van een landbouwer alhier door onbe kende oorzaak od hol. De landarbeider J. van Oord van dei Vlies alhier, die od de bok zat, sloeg met een smak van ziin hoge zitplaat? tegen de erond en klaagde over inwen dige oiinen. De onmiddellijk gewaarschuwde ge neesheer dr de Leeuw, die terstond op de Dlaats van het ongeval aanwezig was. achtte na onderzoek overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. BOSKOOP Nieuw gebouw voor tuinbouwvoorlichting en onderzoek B. en IV. hebben de raad medegedeeld, dat het college er in geslaagd is een aanbieding te ontvangen voor een vaste geldlening ter financiering van de kosten voor het stichten van een gebouw in deze gemeente ten behoeve van het onderzoek en de voorlichting op tuinbouwkundig gebied. De Raad besloot reeds op 22 Novem ber 1950 in principe medewerking te verlenen tot de bouw van een zodanig laboratorium. Zoals B. en W toen reeds mededeelden ligt het ir de bedoeling, dat. het gebouw door de gemeente wordt g ticht en dat de stichtingskosten dooi de vereniging „De Proeftuin" bij wijze van annuïteit aan de gemeent? zullen worden terugbetaald. Het Rijk verklaar de zich bereid de garantie op zich te nemen voor de rente en aflossing van het bouwbedrag. De inrichting van het gebouw komt geheel voor rekening van het rijk, het onderhoud voor rekening van de gemeente. Voor de financiering is dus dezelfde figuu gekozen als voor de RUkstulnbouwschool werd gebruikt. De Rijkspostspaarbank biedt thans aan, behoudens nadere goedkeuring van de Centrale Beleggingsraad, op 1 De cember 1952 aan de gemeente voor ge noemd doel een geldlening te verstrek ken groot f. 150.000.— tegen een koers van 100 bij 4'; rente, halfjaarlijks te voldoen en af te lossen in 40 gelijke Jaarlijkse termijnen. Nu de geldmiddelen voor deze bouw verzekerd zijn, kan met de verdere voor bereiding voor de bouw voortgang wor den gemaakt. AUTO OP BRUGKETTING. De bestuurdqr van een personen auto uit Gouda, die de brug, Reyerskoop Tuinstraat wilde oprijden, scheen zich verrekend te hebben, want inplaats dat de voorwielen van zijn wagen op de brug bleven, kwamen deze er naast te hangen. Gelukkig bleek de aan de brug be vestigde ketting ter voorkoming van ongelukken, van prima kwaliteit, de schalmen hielden de auto althans zwe vende. zij het dan ooi', da' de wagen niet aan enige beschadiging kon ont komen. Omdat iedere minuut kostbaar was, riep de chauffeur de hulp in van een aantal stevige Boskopers, die het geval gezamenlijk oppakten en daar brach ten waai hetb ehoorde te zijn. HAZERSWOUDE Veepest noj niet geweken.' De veepest onder de varkens is nog niet geweken. Thans is bij de landbou wers L. van Zanten en C. M. Laban, aan de Hogenveenscheweg de gevreesde ziek te uitgebroken. Een aantal dieren is reeds aan deze ziekte bezweken. KATWIJK AAN ZEE „GLIPPERTJE" STEUNT E.H.B.O. Gedurende de volgende week zal in deze gemeente een collecte gehouden worden ten bate van de afd. Katwijk van de Ned. Vereniging EHB.O." Het Leidse „Glippertje" zal de helfl van de inkomsten der avondritten ge durende die week voor dit doel afdra gen. Een mooie geste! NIEUWVEEN VOETGANGER AANGEREDEN. Woensdagavond omstreeks 9.15 uur. werd een 69-iariae Inwoner dezer ge meente. terwijl hij met vrouw en doch ter ou de Oud-Nieuwveensewec lieD te wandelen, aangereden door een hen achteroorildende auto. De man werd teeen de weg eesmakt en bleef bewus teloos liggen. De auto kwam even ver der tegen een Daal van het electrisch net tot stilstand. Bii onderzoek bleek dat de auto. hoewel het. reeds tiid was voor verlichting, zonder licht reed. ter- will de bestuurder waarschijnlijk teveel alcohol had gebruikt. Het slachtoffer bleek een lichte hersenschudding te hebben bekomen, benevens een eebro- ken knieschijf. De chauffeur van de auto verklaarde de voetgangers niet eezien te hebben, aangezien hli ver blind zou zijn geworden door een te genligger. Dit argument bleek niej steekhoudend te ziin. Het rilbewiis van de automobilist werd in beslag genomen, terwiil tevens een bloedoroef werd genomen, aan de hand waarvan uitgemaakt zal worden of de chauffeur inderdaad alcohol had gebruikt. Het ongeval gebeurde voor de woning van de Rijkspolitie, zodat deze onmiddellijk ter olaatse was. RIJNSBURG ORANJEFEESTEN BELOVEN GOED TE WORDEN Op Dinsdag 26 Augustus zal alnier het. Oranjefeest gehouden worden, Hel be-' stuur der Oranje-vereniging heeft zich weer moeite noch tijd gespaard om het programma voor deze dag zo aantrek kelijk mogeiyk te maken. De feestelijkheden worden des mor gens om 6 uur geopend met een viswed strijd in het Kanaal, verder zal er een zanghulde gebracht worden, een puzzle rit voor rijwielen worden verreden, ter wijl tot slot van de morgen een prachti- vinden. ge reclame en vakoptocht zal plaats Des middags zullen diverse volks spelen op de Vliet gehouden worden o.a. piijsschieten, tobbede steken, rtngrljden rnet tilbury's, koekslaan, blaasuappen, Kruiwagenrace voor paren, en touwtrek ken. Tot slot van de middag zal er voetbalwedstrijd tussen de Rijmburgse Boys en het militair elftal van Valken burg gehouden worden. Des avonds volgt een lampion-optocht, een stoe lendans en een concert in de muziek tent. Muzikale medewerking zal worden verleend door het muziekkorps oer Ma- :ine Luchtvaartdienst te Valkenourg en de Herv en Geref. Kerkkoren. De inschrijvingen voor de volksspelen en versieringen zullen plaats vinden op Woensdagavond 20 Augustus van 8 tot 10 uur en Zaterdag 23 Augustus van 5-7 uur in Café-Centraal De fraaie prijzen zullen worden geëtaleerd bij de heer P. Oudshoorn Vliet NZ TER AAR AUTOBOTSING OP BRUG. Gistermiddag .kwamen twee perso nenauto's. die gelijktijdig, uit tegenovei gestelde richting komend, het smalle bruggetje bii bakker Vuijk wilden pas seren od deze brug met elkaar In bot sing De ene auto (uit Katwijk) kreeg een Ingedeukt spatbord en een ver nielde band. terwiil van de andere wa gen het linkerspatbord en -voorwiel finaal afgerukt werden. Een der automobilisten lieo enkele ontvellingen aan het gelaat od. De oolitie was sDoedig ter plaatse en stelde een onderzoek In naar de schuld vraag. De Leidse Dolltie heeft later het onderzoek overgenomen, teneinde te beoalen wie hier te veel haast heeft gehad. WASSENAAR GEMEENTERAAD Geldlening voor bijz. lagere school Vernieuwing van rasterwerk. Gisteravond hield de raad dezer ge meente een zitting met als voorzitter wethouder mr Hazenberg. Middels het Bankierskantoor Staal en Co. te Den Haag, werd ontyangen een aanbieding van een geldgeefster, die on bekend wenst te blijven, voor een varte leining groot f 150.000. renteae 3% per jaar, met een looptijd van 5 jaar fix, op te nemen op 1 September a.s. en ineens af te lossen op 1 September 1957 B. en W. stelden voor, de opbrengst van deze lening te bestemmen voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon L.O. met gymnastieklokaal in Deyleroord door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs alhier, waartoe bij be sluit van de raad van 4 Juni 1947 reeus medewerking werd verleend. Besloten als voorgesteld. De R K Sportvereniging Blauw Zwart aan wie door B. en W. bij schrijven van 30 Juni 1952 toestemming werd gegeven om op de aan haar verhuurde, aan ue gemeente in eigendom toebehorende sportvelden, gelegen aan de Katwijkse- weg. eer. clubhuis te bouwen, verzocht om het recht van opstal, waardoor wordt Geslaagd© openingsavond Oranjefeesten Feestelijkheden met geheel eigen karakter Telkenjare worden rond 15 Aug, in Nieuwe Wetering de welhaast tradi tionele Oranjefeesten gehouden. Men zou dit feest wel het hooetepunt van het iaar kunnen noemen, want iuist in deze dagen voelen de dorpsbewo ners. zoals in biina iedere dorpsge meenschap. zich een eenheid. Reeas weken tevoren wordt er aan de voorbereiding van dit feest gewerkt en worden onderline olannen gemaakt. Bii deze festiviteiten heeft iedere Dlaats ziin eieen gewoonten en tradities. Wat wlf od het feest in Nieuwe Wetering zo kunnen waarderen Is de traditionele openingsavond. Met muziek en toneel, door eieen plaatsgenoten geheel inge studeerd en voor het voetlicht ge bracht wordt aan ion» en oud een echt gezellige en mooie avond bezorgd. Ook dit keer was in de erote consumptie- tent od het feesterrein, hetwelk met voorkomen, dat het bouwsel, waarin belangrijk bedrag moet worden ge ïnvesteerd, bij beëindiging van de huur zonder meer in eigendom aan de ge meen.e overgaat. T'gen inwilliging be stond volgens B. en W geen bezwaar en de raad bleek van dezelfde mening. Beslo'en werd het verschenen K.B van 19 October 1951. waarin de defini tieve voorzieningen ter zake bezoldiging van het Rijkspersoneel zijn vervat, .n toepassi g te brengen op het gemeente- personeel, waarbij tevens vergoedingen werd:n vastgesteld voor het gebruik van eigen gereedschappen en rijwielen. Op grond, dat de bestaande kinder toeslagverordening niet in overeenster - ming is met de wettelijke bepalinge i werd een gewijzigde vastgesteld. De heer N. Vlaar. hoofd van de afde ling FOP ter gemeentesecretarie, werd aangewezen als gemachtigde van het ge- lecntebestuur in de op 27 Augustus s. te houden vergadering van de afd, oor de Geschillen van Bestuur van de laad van State, waarin verslag zal wor- en uitgebracht over het beroep bij de Kroon tegen de beschikking van Ged. Staten, waarbij, met vernietiging van het afwijzende besluit van de Wasse- naarse raad. toestemming werd verleend voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in de omgeving van de Backershagenlaan Toegestaan werd een crediet van f25.- voor aankoop van een prijs voor de op 5 October a.s te houden zesde Rode is Mars van de Wandelclub „Rode Kruis Korps Den Haag", van welke mars de netto opbrengst komt ten bate van de wederopbouw van het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag. Aan de Afd, Wassenaar van de Kath. Nationale Bond voor E H B O. werd voor het jaar 1952 een subsidie toegekend tot een bedrag gelijk aan het maximum van f. 684.—. Bij raadsbesluit van 6 Maart 1929 werd besloten van mevr C R. D E gravin van Zuylen van Nijevelt een gedeelte van haar landgoed Duinrell te kopen, .-aarbij o a werd bepaald, dat door en oor rekening van de gemeente een af scheiding met harmonicagaas zou wor den gemaakt. Over onderhoud van de afrastering, welke thans geheel in verval is. is noch in het raadsbesluit, noch in de koopacle iets vermeld Mevrouw Van Zuylen van Nijevelt stelde vernieuwing Ons kort verhaal door JESSIE FOLKES. De vrouw leunt vermoeid achterover in de kussens van haar gereserveerde couDé. Langs haar raast het stoffige landschap van het Midden Westen: een brandende zon trilt de spaarzame le venssappen uit dit schrale land en in de trein, die air-conditioned is drinet toch langzaam de lome hitte van deze drukkende dag door. Een kleine fan aan het Diafond draalt lusteloos door de luchtbril en het Drecieuse zakdoekje van de vrouw liet ineengefrommeld en duidelijk gevlekt tegen de armleuning. Een bromvlieg drenst tegen het raam. Het moet een kleine moeite ziin. deze zoemer uit het raamDle te werken, maar heus. het is eeen doen in dit vreselijke hitte-land en deze verwenste oven van de Western Railways. Een slome jon gen in een niet meer nroDer 1as1e ma noeuvreert met een blad whlskev-soda door het eangpad. Geen whlskev. alsje blieft. dan hou ik het straks helemaal niet meer uit. Mijn enlee redding een gebeurtenis of een knaDne man. maar die ziin blijkbaar uitgestorven in de States. Langs de schokkende treeplank van de expresse glijdt de gestalte van een mens. Bij een wissel klemt hii zich aan de stoffige iizeren handgrepen vast en als de locomotief weer verder eilt op het rechte eind waaet. hii de stap van wagen naar wagen, lnet de oeen dicht, want het is een draaierie-makend ge zicht. die schietende rails en dan de bumpers, klotsend op elkaar. Geen mooie dood, flitst het even door hem heen. terwiil hlf de vertrouwde Dortier- kruk van de eerste-klas wagen pakt. Anders wel lekker koel. In ie iasle met honderddertle kilometer door het zand- stof van het Midden-Westen gesleurd te worden. Je moest er een sigaret bii kunnen rokenZo nu nog drie deu ren en dan moet-ie zien. dat hij onge merkt ln de gang komt. Wacht even. bov die whiskey soda is erg aanlokke lijk. maar ik klik lekker niet. wanf dan ga ili ook kiiken en dat is de opzet al lerminst. Gelukkie. hii loopt door De man wringt ten slotte de derde deur open en zwaait, zich ln het eang pad. In de coupé recht tegenover hem dut een dikke fabrikant met een sleaar in ziin mondhoek gezakt. Twee deuren verder leunt een knappe ionee vrouw achterover ln de kussens en langs haar raast het stofflee landschap van het Midden Westen, een kleine fan drukt zich door de lauwe briiDe hitte is geen hitte meer. maar een klam beest met een hete adem De hitte is een verschrikkelijk beest. Als de vrouw om zich heen eriipt, tast zil eerst in het vochtige zakdoekie en dan ln een pompoen van het flu weel. Als ze het hoofd omdraait staat een bezwete man. met een flodderig iasle In de deuropening. .Middag Miss" zegt hii langzaam. Deze man is niet knap maar aantrekkelijk. Deze man kan haar uren doden. Deze man .Dat snoer om Uw hals is zeker van Reynolds .Miss?" informeert de man rustig. „Vreemde vraag vindt U zelf niet?" is de wedervraag en een lachje elildt om twee volle lippen die zich rond het mooiste eeblt van het hele Midden Westen plooien „Ik zou het maar afdoen met die warmte" eaat de man "erder en hii speelt met een kleine Colt. die in een bruine hand naar de borst van de Dassagiere wiist. „Dus dat U de bedoeline iii laaghartig individu". Plotseling ziin de groene ogen van de vrouw als verschietende sterren geworden en de man tegenover haar ziet. dat ze verduiveld knap Is. „Sorrv Miss maar lk moet ook leven, en als het niet goedschiks eaat. dan ehDe Colt klikt even. „Er zou geen haan naar kraaien, want het por tier eaat nogal makkeliik open naar de buitenkant en er worden wel meer mensen lanes de liin gevonden in dit rare land" Haar gezicht is bleek, alleen od de lukbeenderen brandt een blosie. „En toch krijg Ie dat collier niet". Ze kijkt omhoog naar de noodrem maar de te genstander zegt langzaam: „Zou ik niet doen. want die Colt van mii is ra zend snel". De vrouw zakt terug. De man staart haar aan en zeet- alleen maar: „Nou?" „Ik denk er niet aan". „Dan neem ik het". ..Probeer het eens" Het landschap van het Midden Wes ten raast ineens niet meer langs de wa gen. De deur zwaait open. gemakkelijk, hei felle licht van de zon verduistert, de warmte werdf snel minder, een merk bare kilte doorhuivert, de tengere vrou wenfiguur. Door het portier komt de regisseur met het idiote petle en hii snauwt te- een de twee worstelenden: .Overdoen deze scène, het lijkt wel of jullie elkaar het hof maken". toneel en meubilerine in een toneel zaal was herschapen geheel Nieuwe Wetering weer aanwezig, toen de voor zitter van de Oranjevereniging „Eens gezindheid". de heer M. Spring in 't Veld. de avond met een kort woord opende. Vooraf speelde de muziekver eniging .JDoor Gunst Verkregen" het Wilhelmus, hetwelk, door allen staande aangehoord, de eerste inleiding en ope ning van het feest betekende De heer Spring in 't Veld. wees hierna op de vele moelliikheden. opofferlneen en zoraen die aan deze feestviering, vooral voor de Oranleverenieing pleeen voor af te eaan en sprak derhalve de wens uit. dat niet alleen het gebodene od deze avond ln de smaak zou vallen, maar het gehele feest wederom in alle opzichten zal mogen slagen. Ten slotte vroeg spr nog de aandacht en eulle medewerking voor de od deze avond te houden verloting voor de uitgaansdag voor de eigen Ouden van Dasen. De muziekvereniging .Door Gunst Verkre gen" onder de zeer bekwame leiding van de heer M. Couprle uit Leiden, opende hierna het feestelilke program ma met de mars ..Ernst August" van Blankenberg. Noemen wil voorts de ouverture ..Bella Bianco" van J. Wa- telle en .Atilla" ged ult Verdi's Opera in de bewerking van P. F. de Kort welke beide een zeer kundiee en ge waardeerde uitvoering verkregen. Met de mars ..Souvenir de Krimpen a d. IJse!" werd het muzikale programma besloten. Na de pauze konden de aanwezigen onder wie pastoor S. Ligthart en ka pelaan J. Poel. genieten van het vro lijke blijspel ln drie bedriiven ..De nieu we veearts" door P L. van Prooiien— Boeaerds. Met dit stuk had het. plaat- selbk eemened toneelgezelschap onder regie van de heer M Spring ln "t Veld een zeer eoede keuze gedaan, Er werd harteliik eelachen en waarderend ce- applaudlseerd. Heden inden op het feestterrein, waarop talrHke vermake lijkheden aanwezig ziin diverse volks spelen plaats w.o. rlngriiden voor pa ren met de leep. kinderwagenrace voor dames en rineriiden per fiets voor he ren. Zaterdag staat in het teken der kinderspelen. Het ziet er naar uit dat Nieuwe Wetering getooid met vlaggen en oranle. ook dit iaar weer een alles zins geslaagd feest zal beleven, onder voorwaarde echter dat de weergoden gunstig gestemd zullen zijn. voor gezamenlijke rekening voor. wat volgens art. 678 van het B.W. juist is. Ten laste van de gemeente zal komen een bedrag van f 2915.—, hetwelk be schikbaar werd gesteld. Gevoteerd werd ook een bedrag van f2100.voor herstellingen aan de schiet loods staande aan de Johan de Win straat Besloten werd aan mr C. Baalbergen en drie andere bewoners van de Deyler- weg voor f. 17.per M2 te verkopen 41 M2 grond, te bestemmen tot verbin dingspad tussen een geprojecteerde weg en de achter hun woningen gelegen tuinen. De hoofdwet van het verkeer: Het ls verboden zicb op een weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijker wijze la aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden ge bracht. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 15 Augustus. Nieuws, dat het Damrak nog enigszins zou kunnen opfleuren, ontbrak vandaag Vanmorgen zijn twee vergaderingen ge houden van belangrijke cultuurlichamen, .1. de HVA en de Deli-Batavia Rubber Maatschappij. Ook hier zijn geen opzien barende feiten medegedeeld. De schaarse orders brachten de koer sen in het geheel niet uit hun evenwicht. Van de tientallen tapefondscn werden na de gong van kwart over een slechts precies tien genoteerd, waarvan de helft op de Scheepvaartsector. Olies bleven onveranderd op 323%. Unilever een puntje lager, terwijl dc overige industriefondsen in feite onver anderd bleven. Scheepvaartwaarden prijshoudend. Cultures in doorsnee op peil, alleen van de Java Tabakmaat schappijen verloren Soekowono vandaag 2 punten. De Staatsfondsenmarkt bleeï eranderd. Beurs van Amsterdam Donderdag 14 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000.— Ned. '51 396% Ned. '48 3'4 90% Ned '47 3 3 91 Doliarlng '47 3 94% Investerlngseert 3.. 93ft Ned. 1962-4 mb 3.. 93 Indiê '37 A 3 92% Grootboek '46 3 92% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en tnd B 44 44% Nat Handelsbank 101 101 Ned HandelmlJ 142% 141% 141% 142 152 153 Lever Br 173% 172% Wilton Feyenoord 159% 158 323% 323% 80% 80 Ueli-Bat Rubber 99% 99% Hnll Amer lijn 146 145 Kon Ned Stoomboot 122% 123% Ned Scheepv Unie 118% 119% HVA 38% 99% 73 57 57 NIE'I- ACTIEVE OBLIGATIES l'rov- en Gem Leningen 4 (lam 47 (3%) 3.. 93% 94% Uen Haag 1937 13 97% Raam '37 1 111 3% 95% Industr. ObUgatlea Philips Dollarln. 100% - Lever Brothers 3% 96%L 96 Voorlopig genot.obL Ned Gem '52/4% loo Idem 0/5-10% 103% Kon. Petr. Mij. 3%.. 117 117 NIET-ACT1EVE AANDELEN Bank- en CredletlnatelUngeB Amsterd. Bank 153% 152 Rotterd Bank 153% 153 Twentsche Bank 154% 154 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 186% 186 flott Droogd. My. 301% 301 ZwaDenb Organon.. 158 158 Handelsondernemingen 9%*» 158%L Spoorwegen Dell Spoorw My... 38% Amerlk fondsen Anaconda 4«ft Shell Union75%

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5