EIDSCH DAGBLAD Kabinetsformatie duurt lauger dau jaar Atlantische Gemeenschap een luchtkasteel België gaat dienstplicht tijdelijk bekorten Gevallen van Kinderverlamming nemen af Leger in Egypte blijft toon aangeven ^lste Jaargang WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 No. 27685 lirecteur: J. W Henny loofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6.— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041: Bed. 21507 c fr Donker polst verder.. (Van onze parlementaire redacteur). Vandaag duurt dc kabinetsformatie 48 dagen! Vorig jaar werd de langdurige kabi netscrisis op de 48ste dag van de for matiepogingen opgelost. De formatie gaat nu dus nóg stroever dan ver leden jaar toen het nieuwe kabinet tot stand kwam by de vierde formatie- poging. Mr Donker is thans pas de derde formateur. Het staat in ieder geval vast dat het formatie-tijdperk thans langer zal duren dan vorig jaar. Prof. Romme slaagde toen nadat hij ee dagen tevoren bij de Koningin was tboden. De Koningin maakte zich be- rgd over het landsbelang. Prof. Rom- :e kon daardoor meer druk uitoefenen p de aangezochte ministers en de par- jen. Heeft mr Donker gisteren ook een euntje (of duwtje) in de rug gekregen? Het gesprek van de Koningin met hem rde ruim twee uur.... Onverdroten is mr Donker gisteren zijn tussentijdse rapport aan de Ko- ,gin voortgegaan met polsen. Hij ont ving gistermiddag het Tweede Kamer lid. mr J. Algera (AR), lid van Ged. Staten van Friesland, die tijdens de for matie-poging van dr Drees al werd ge noemd als aanstaande minister voor Verkeer en Waterstaat, en aan wie gis teren dus ook deze portefeuille zal zijn aangeboden. Hieruit blijkt, dat het in derdaad de bedoeling is van de forma teur de ministerszetels van Economi sche Zaken en van Verkeer en Water staat toe te bedelen aan de A R. Partij. Mossadeq wil olie verkopen Twee vertegenwoordigers van de Ita liaanse DetroleummaatschaDDii .JEnim" hebben een bespreking 'gehad met de Perzische premier Mossadeq. Zij deel den daarbij mede. dat zii voor het. ver voer van Perzische olie kunnen be schikken over tankschepen tot een ge zamenlijke capaciteit van 186.000 ton en dat zii Perzië alle technische middelen kunnen verschaffen voor het weer op gang brengen van de olie-industrie. De premier heeft tevens een onder houd gehad met twee vertegenwoordi gers van een Franse oliemaatschappij. De Anglo-Iranian heeft De Britse regering heeft noe niet op de Perzische nota. waarin voorgesteld werd de onderhandelingen over de olie kwestie te hervatten, geantwoord. Naar verluidt, heeft Engeland via de Ameri kaanse regering de Wereldbank ge vraagd. op welke voorwaarden deze in stelling bereid is. een lening aan Perzië te verstrekken. De Britse regering zou namelijk wel op enigerlei wijze van het aanbod van premier Mossadeq gebruik willen maken, aangezien zii van mening is. dat bii een voortduren van het con flict de toestand in Perzië catastrofaal kan worden m een omvang, die de be- langen van Engeland bu de Perzische nogmaals olie-industrie te boven zou gaan. Jieuw Westelijk ontwapeningsplan In de V. N.-commissie voor de ontwa king hebben Engeland. Frankrijk en e Verenigde Staten meegedeeld, dat zij illen instemmen met een vijf-mogend- Edenconferentie over de ontwapening, idien de Sovjet-unie en China vooraf litem men met beperking van hun rijdkrachten tot 1.500.000 man elk. De :e;telyke „grote drie" stelde voor. dat p de grote mogendheden conferentie zal orden gesproken over: 1. Verdeling in land-, zee- en lucht- cht van de strijdkrachten, die binnen overeengekomen maxima passend iden worden geacht. Type en hoeveelheid van bewape- ig, die noodzakelijk zou worden ge it voor ondersteuning van de toege- ne strijdkrachten. Uitschakeling van alle strijdkrach- en bewapening, uitgezonderd de toe- tane. terwijl zou zijn aangenomen. voorzieningen zouden worden ge- ffen voor eliminatie van alle belang- ke wapens, die gebruikt kunnen wor- en voor massavernietiging, en voor 'Imatige internationale controle van loomenergie teneinde verbod van ato- lische wapens te verzekeren. De Britse afgevaardigde Coulson ver- sarde. dat er twee manieren zijn om overeenstemming over ontwapening geraken. De ene is de Sovjet-methode n een vastgestelde formule voor alge- Ie vermindering met een derde, die liter voor de Westelijke mogendheden T.invaardbaar is. omdat zij de oneven- chtigheid van de wereldstrijdkrachten chts zou versterken: de tweede is het Westelijke voorstel, dat voorziet in apsgewijze overeenstemming. De Sovjet-afgevaardigde Malik ver- Tarde. dat hij de nieuwe voorstellen ern- g zou bestuderen, doch dat ze., op het irste gezicht, niets nieuws schenen in hcuden. V/2 jaar dienstplicht in Israël Ben Goerion. premier en minister van tfensie van Israël, zal een wetsontwerp dienen tot verlenging van de militaire i ensttyd van 2 tot jaar. GROND VERDELING IN PERZIË. De sjah van Perzië heeft in zijn zo- Serpaleis aan vijftig landbouwers uit e omgeving van Teheran de eigendoms neven overhandigd van de grond, die un onlangs is toegewezen. Tot dusver i meer dan 8.000 hectare verdeeld onder ïgeveer 800 boeren, op grond van het irarische hervormingsprogram, dat nds het begin van het jaar in practijk ordt gebracht. Volgende maand zal een bank worden peericht met een kapitaal van 55 mil joen rial (meer dan vijf millioen gut en voor steun aan de nieuw tzitters. afgevaardigden hebben Frankrijk wil niet wijken (Van onze Parijse correspondent). Met dc term ..verward" is de atmosfeer die momenteel in Franse regerings kringen heerst, nu Parijs inzake de off-shore-bestellingen te Washington een definitieve nul op het request heeft gekregen, zeker niet te geflat teerd omschreven. Men weet, hoe sinds de Nato-confe- rentie in Lissabon het Franse bewape ningsplan was gebaseerd op schriftelijke en mondelinge beloften der Amerikanen, die ervoor zouden zorgen, dat de Franse industrie zou kunnen blijven draaien. Ingevolge die afspraken heeft Parijs in Mei om nieuwe credieten verzocht tot een bedrag van ca. 500 millioen dollar en daarvan is zoals bekend slechts 200 toegestaan, maar op een veel lange re looptijd dan de Fransen hadden ver langd. De officiële reden, die daarbij door de Amerikanen werd aangevoerd, luidde dat het congres reeds ruime tijd geleden de buitenlandse hulpverlening had verlaagd, waardoor nu vooral op de off-shore-bestellingen bezuinigd moest worden. In officiële Franse kringen is echter de algemene indruk, dat de regering in Washington met iets meer goede wil Frankrijk toch wel verder tegemoet had kunnen komen dan nu is geschied. In de Amerikaanse pers is Frankrijk onlangs vergeleken met een klein kind, dat als maar om bijstand dreint en in Parijs is men er niet helemaal zeker van, dat de zienswijze niet ook in zekere Amerikaanse regeringskringen gehul digd zou worden. Intussen staan de Fransen nu voor het probleem zich op de toekomst te bera den en zelden is de laatste jaren die taak zo zwaar geweest. Premier Pinay, die in het Kurort Aix-les-Bains vertoeft voor de jaarlijkse verzorging van een wond, die hy uit de eerste wereldoorlog heeft overgehouden, confereert dagelijks met de betrokken ministers, maar over de beslissingen, die daarbij genomen zouden zijn, is nog maar heel weinig bekend geworden. Alleen de minister van defensie, René Pleven, heeft ver klaard. dat hij niet bereid is de 25000 arbeiders te ontslaan, die in de fabrie ken werken, waar het militaire mate- riaal vervaardigd wordt onder meer grond- het transportvliegtuig Nord 2500. de jeep-Delahaye en een nieuw model tank van Frans ontwerp-materiaal, waarvoor idjlis ede Kamer» een wetsvoorstel Amerika dus geen belangstelling heeft, lediend, waarin er bjj de landeige- doch waaromtrent Frankrijk nu juist "s op wordt aangedrongen, dit jaar de grootste verwachtingen koestert. Frankrijk zou dan wel zelf in zijn mili taire behoeften voorzien, zo heeft men hier laten verluiden, en de regering was zelfs niet van zins de besprekingen met Washington te heropenen. Tenslotte heeft Pleven nog laten weten, dat de regering van plan is het geschil met de Amerikanen aan de Atlantische Raad ter bemiddeling voor te leggen. Gezien echter het overwicht, De Amerikaanse commissie voor de oomenergie heeft bekend gemaakt, a Zuid-Ohio. dertig km. ten Noor van Portsmouth, een reusachtige ibriek voor atoomenergie zal worden ebouwd om de bevoorrading met stra- egisch U-235, dat gebruikt kan worden atoombommen en atoommachi- te versnellen. De nieuwe fabriek, 'ie deel uitmaakt van het uitbreidings- rogram ter waarde van 3 milliard dol- ff, zal in drie tot vier jaar door 34.000 rbeiders worden gebouwd op een ge- i-ed van 2500 hectaren in een dunbe- olkt deel van „Pike County". De fabriek zal een energiecapaciteit an 1.8 milliard kilowatt nodig hebben i werk verschaffen aan 4 a 5000 perso- Vrij warm zomerweer Het K.N.M.I. deelt mede: WEERBERICHT Toenemende kans op buien Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en hoofdza- f'iJi morgen overdag enkele buien. £|*r en daar met onweer. Overwegend ■ahge Zuid-Westelijke tot Zuidelijke i"d. Vrjj warm. (Opgemaakt te 10 uur) 14 Augustus. Zon op: 5.22 uur: onder: 20 06 uur. rj3an op: 23.33 uur; onder: 16 53 uur "oogwater te Katwijk te 9 41 en 22.16 Ullr (Hoogtij). 1 nummer bestaat uit zes pagina's Na een onstuimig weekeinde trad in ons land een belangrijke weersverbete- ring in. die het gevolg was van de ont wikkeling van een gebied van hoge luchtdruk boven Midden-Europa. Tus sen dit hogedruk gebied en een depressie bij Ierland voerden Zuidelijke tot Zuid- Westelijke winden warme en vochtige licht aan, zodat de temperaturen snel konden oplopen en gisteren in het Zuid- Oosten van het land tot 30 graden ste gen. In Frankrijk en Duitsland kwamen echter nog belangrijk hogere tempera dat de Amerikanen in dit lichaam be zitten, lijkt het nauwelijks waarschijn lijk. dat langs deze weg de Fransen hun eisen wel ingewilligd zouden kunnen krijgen. Zelfs een dozijn Atlantische raden zul len immers weinig kunnen uitrichten tegen één Amerikaans congres, dat uit eindelijk toch beslist over de toekenning van credieten aan het buitenland. Onder deze omstandigheden kan men Op alle dekken van de ..Rijndam" en de ..Maasdam" van de Holland Amerika Lijn - zusterschepen in dc toeristenklasse - welke aan dc Wilhelminakade te Rotterdam ge meerd liggen, brandt de verlichting, hetgeen een interessant schouwspel biedt. DRAMA IN FRANS BOERENGEZIN Zaterdag j.l. is in een boerdery te Guigneohien in Auvergne (Frankrijk) het lijk van een vermoorde boer gevon den. Zijn 23-jarige echtgenote bekende ihem te hebben doorgeschoten, omdat hy haar en haar moeder sloeg Later Week wel zeggen, dat er voor Frankrijk I eohter. dat zij geen geweer kon laden of afschieten, waarop haar 60-jarige vader verklaarde de moord te hebben gepleegd. De doohter had bekend, omdat zy het beste op de boerdery gemist kon worden, zo verklaarde hy. weinig anders overblijft dan zijn hele buitenlandse politiek, zoals die goed deels door de Atlantische verbinte nissen bepaald werd, opnieuw op de helling te plaatsen. Veelzeggend in dat verband is onder meer. dat een radicaal lid van de rege ring zwart op wit geschreven heeft, dat hy het onaannemelijk achtte, dat het parlement zich thans bereid zou tonen het verdrag inzake het Europese leger te ratificeren. Met andere woorden: de Amerikanen moesten van de Franse regering maar beter niet verwachten, dat zy bij de Nationale Vergadering het verzoek om die ratificatie in zou dienen. En de rem op de Duitse herbewapening, die immers slechts in het raam van dat Europese leger mogelijk is. is zodoende dus nog weer wat sterker aangehaald Tenslotte wordt in officiële kringen ook de oorlog in Indo-China reeds met de jongste beslissing van Washington in verband gebracht. Wanneer de Fransen Indo-China zouden laten schieten, zo wordt hier wel dreigend geopperd (en dus overlevert aan Ho chi minh en in direct aan de Chinese communisten dan zou Frankryk al zyn krachten aan zyn Europese taken kunnen wyden en ook geen vrees meer behoeven te koeste ren voor een Duitse militaire en econo mische suprematie. Zoals de stukken nu liggen, zo merkt men hier op. wordt van Frankryk geëist, dat het erin berusten zou het voetvolk aan het Europese leger te leveren, terwyl Duitsland al zyn kolossale energieën aan zijn economisch herstel en de militaire „bovenbouw" zou kunnen geven. Men mag het inderdaad wel uitgesloten achten, dat enig Frans parlement zo'n gang van zaken onder- schryven zou. Alles bijeen genomen, lijkt het Atlan tisch pact. zoals dat in grote lijnen bUd. te Lissabon ontworpen werd. wel ver der dan ooit van zyn verwezenlijking verwijderd. Op de werkkamer van dr Banning Men heeft enige tyd geloofd en ge- hangt een grote taart, van Neder- hoopt, dat in Lissabon tenminste het land, waarop zorgvuldig alle gevallen fundament was gelegd voor een hechte van de ziekte worden aangegeven sinds Atlantische gemeenschap. Maar voor- 1 Januari van dit jaar. We hebben lopig vertoont het bouwsel, dat daarop steeds gevallen van kinderveriamnung wordt opgetrokken, nog de sterkste ge- j gehad, zelde de hoofdinspecteur. Het ïykenis met een luchtkasteelI was altyd zo. dat het optreden der Vermoedelijk van 2 jaar tof 20 maanden Hedenochtend komen de Belgische ministers in speciale kabinetsvergade ring bijeen om te beslissen over de duur van de dienstplicht van het Bel gisch leger. Deze zal worden gcredu ceerd. daar uit Parijs is gemeld, dat de conferentie van het Europese leger geen resultaat heeft opgeleverd. Aan de Belgische delegatie is medegedeeld, dat het voorlopig onmogelijk is voor het Europese leger een uniforme diensttijd in te stellen. De Belgische regering trekt hieruit de conclusie, dat zij niet langer de zware inspanning van de 24 maanden-dienst plicht behoeft te dragen. Dat Belgie echter de diensttijd zou verlagen tot 18 maanden, zoals in Frankrijk en zoals door de Belgische socialisten wordt ge- eist. is naar men ons gisteravond de Wetstraat verklaarde tptaal uitg sloten. Integendeel, de wet;~Avaarbij de tweejarige dienstplicht werd ingesteld, zal niet worden afgeschaft. De Belgische minister van defensie zal, wanneer de andere Europese NATO- landen later tot de 24-maanden dienst plicht zouden besluiten, opnieuw de ter mijn van het Belgisch leger op twee jaar kunnen brengen. De nieuwe dienstplicht zal hedenoch tend grondig bekeken worden Aan de raad der ministers werden diverse voor stellen gedaan, of wel een dienstplicht van 24 maanden voor het kader der reserve-officieren en onder-officieren en 18 tot 24 maanden voor de soldaten- dienstplichtigen, naar gelang van de waarde der legereenheden, of wel een uniforme diensttijd van 20 of 21 maan den voor alle legereenheden. Er zijn nog andere formules. De regering wenst tevens een voor beeld te geven van bezuiniging Het ministerie van wederopbouw, dat zonder minister is. daar prof Coppé tot lid van de hoge autoriteit van het Schu- man-plan werd benoemd, zal worden afgeschaft. De diensten van de oorlogs schadevergoeding verhuizen naar het ministerie van openbare werken. Hedenavond zal premier van Houtte per Sabena-vliegtuig naar Leopoldsstad vertrekken voor een veertiendaags be zoek aan de Belgische Congo. De vraag rijst thans, welke de gevol gen zullen zijn op het internationale plan van de beslissing van de Belgische ministers. Waarnemers verwachten een Maar nog geen reden tot optimisme Hoedt U voor oververmoeidheid en weest zindelijk Het aantal aangiften van polyomelitis, dat thans uit de ergst door kin derverlamming getroffen gebieden dat zijn Oost-Brabant, Noord-Limburg cn Zuid-Limburg per dag binnenkomt, is in verhouding tot de aangiften der vorige weken, dalende. Voor het eerst is gisteren uit Limburg geen enkel nieuw geval gemeld, dat het aantal dagelijkse aangiften minder hoog is dan enige weken terug mag echter geen aanleiding geven tot optimisme. Wij constateren eenvoudig het feit. werd medegedeeld tijdens een ziekte verdwijnt zodra de koude maan- D& onderhoud met de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr C. Banning te 's-Gravenhage en de inspecteur in al gemene dienst, speciaal belast met het tcezicht op de besmetteiyke ziekten, dr G. D. Hemmes te Utrecht. Natuuriyk vervult het optreden van de ziekte ons met zorg en by tal van mensen be staat er angst, die verklaarbaar is, maar vcor een paniekstemming bestaat geen reden, zo werd er aan toegevoegd. Zo is er ook geen reden voor buitenlanders om ons land op grond van het optreden van polyomelitis te mijden, hetgeen schijnt te zyn voorgekomen naar aan leiding van een waarschuwing in een Reeks nieuwe maatregelen De opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, generaal Naguib. heeft na een bespreking van anderhalf uur met premier Maher verklaard, dat er tussen hem en de regering volkomen overeenstemming bestaat. Premier Maher deelde op een pers conferentie mee, dat de buitenlandse politiek van het nieuwe bewind geba seerd zal zyn op een „gezonde waarde ring van de buitenlandse betrekkingen." vw.w. ..«e, Hy weigerde het Brits-Egyptische ge- turen voor en werden maxima van 35 schil en de plannen voor de instelling j grondbezit tot 80 hectare. Thans wor- graden gemeten. Hier ontwikkelden zich van een commando voor het midden- 1 den de middelen bestudeerd, om de wet. De Arabische staten hebben reeds over eenstemming over een gemeenschappe- lyke politiek ten aanzien van het Is raëlische vraagstuk bereikt, zo zeide Maher. Ook het versterken van de ban den met de Aziatische en Oosterse vol keren noemde hy een belangrijk deel van het regeringsprogram. Het Egyptische oppergerechtshof heeft wetteiyke kracht gegeven aan de door het leger ontworpen agrarische hervorming en beperking van het groot- op verscheidene plaatsen tot dicht by onze grenzen onweersbuien, maar in ons land werd nergens onweer gemeld. On dertussen drong gisteravond en van nacht iets minder warme lucht ons land binnen, waardoor een tydelijke afkoeling optrad. De algemene luchtdrukverdeling blijft echter zodanig, dat kleine veran deringen tot een nieuwe temperatuur- styging kunnen leiden. Bovendien be staat de mogclykheid, dat storingen van de Oceaan hun invloed net. tot ons land zullen uitbreiden, zodat het weer enigs zins onvast blijft en af en toe buien tot ontwikkeling kunnen komen De kans op perloden met zonnig weer is echter groot en de temperaturen blijven aan de hoge kant. Oosten te bespreken, doch hoopte bin- j die naar men verwacht als decreet uit- nenkort iets over deze kwestie te kun- gevoerd zal worden, toe te passen, nen meedelen. Deze hervorming is de meest revolu- Ten aanzien van de zuiveringsplan- gH| nen verklaarde de premier, dat het le ger reeds is begonnen zyn gelederen te zuiveren en dat het opperbevel er bij de politieke partijen op heeft aange drongen hetzelfde te doen. „Bovendien heeft de regering zeven commissies van onderzoek Ingesteld, de wetten op het onwettig winstmaken herzien en de al gehele oorlog tegen de corruptie gepro clameerd." zo voegde de premier hier- i toe. Hij legde voort de nadruk op het stre- van zyn regering om de eenheid De ministerraad heeft besloten de le gaties in de Ararbische landen tot am bassades te verheffen. De civiele ïyst is besnoeid met een be drag van 800.000 Egyptische ponden, meer dan acht millioen gulden, zy zal thans 500.000 pond bedragen „behou dens verdere inkrimping van het perso neel." De nationale sportclub heeft een request ingediend om de fez te verbie- van de Arabische wereld te bevorderen.den als nationaal hoofddeksel. den komen en zodra het weer warm wordt, komt ze weer opdagen. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zyn er 98 gevallen geweest, dit in tegenstel ling tot vorige jaren, toen practisch in winter en voorjaar zich in het geheel geen gevallen voordeden. Het aantal is na 3 Juni. vroeger dan normaal pleegt tc geschieden, gaan oplopen. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zjjn 701 nieuwe gevallen op gegeven en wel in Juni 149. in Juli 369 en in Augustus (tot en met Maandag 11) 183. Op dit ogenblik zijn dus in totaal 799 gevallen opgegeven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid- Limburg, Noord-Limburg en Oost-Bra bant. Midden-Limburg bleef practisch vry. Van deze haarden uit is de ziekte langzaam over het gehele land gegaan, waarby enige gebieden nagenoeg vrij zyn gebleven, zoals byv. Zeeland en Drente. Over de wyze van verspreiding valt niets te zeggen. De eerste gevallen hebben zich voorgedaan in afgelegen huizen en boerderijen. die vrywel geen contact hebben met de dichter bewoonde streken. Het percentage goede nieuwe huizen, waarin de ziekte in de getroffen gebieden voorkomt, is zeer hoog, zodat men niet moet denken, dat het in die streken vuiler zou zyn dan elders. Biykens de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de kin derverlamming in de periode van 1 Jan. tot en met Juni 1.1. 9 sterfgevallen ten gevolge gehad. Onder de patiëntjes be neden 4 jaar kwamen merkwaardiger wijs geen sterfgevallen voor. In de groep van 5 tot 14 jaar 4 en in de groep boven 15 jaar 5 sterfgevallen. Betrekkelyk weinig mensen boven 15 jaar worden door de ziekte aangetast. Het grootste contingent ziektegevallen treft men aan in de groep van 0 tot 4 jaar. Het aantal gevallen van polyomelitis, waarbij zich geen verlammingen voor doen. bedraagt 1 op de 5. In een groot aantal gevallen verdwijnen de ver lammingen spoorloos. Van de ziekte gevallen eindigen 10 a _15T met blij vende en dan uitsluitend lichame lijke invaliditeit. Uiteraard rijst de vraag of er iets tegen deze ziekte is te doen. Wij ne men aan. dat het een besmettelijke ziekte is. zeide dr Banning, en wij ad viseren alleen wat het gezonde ver stand bij besmettelijke ziekten aan geeft: weest zo zindelijk mogelijk op lichaam, voedsel en huis. En het tweede advies, gebaseerd op een erva ringsfeit. is: past op voor overver moeidheid. Wanneer oververmoeide kinderen en volwassenen het knieën, ongunstige reactie in de Verenigde Sta ten, Engeland en Canada, die eveneens een dienstplicht van 24 maanden hebben. De grote „schuldige" in deze kwestie, aldus politieke waarnemers, is de heer van Zeeland, minister van buitenlandse zaken, die te voortvarend de tweejarige dienstplicht suggereerde en verkreeg, op een vage belofte van de Fransen om de dienstplicht van het Franse leger te ver hogen van 18 tot 24 maanden. De Franse regering kon echter onmo gelijk voorzien, dat Indo-China zo'n enorme militaire en financiële inspan ning zou vergen. Op de Dinsdag te Parijs gehouden con ferentie van de Europese Defensie Ge meenschap heeft de Franse delegatie het voorstel voor een uniforme dienstplicht van 20 maanden verworpen. Het mag waarschijnlijk worden ge acht. dat de Belgische regenng over de kwestie een witboek zal publiceren. Naar wij verdeT vernamen, zullen de zes ministers van het Europese leger te gen eind Augustus wederom te Parijs bijeenkomen, o.a. om te beraadslagen over de benoeming van maarschalk Juin tot commandant van het Europese leger. Zoals bekend, heeft generaal Ridgway aangedrongen op een uniforme dienst tijd van twee jaar. In kringen, die in nauw contact staan met de Griekse en Turkse vertegenwoor digers, is men verbaasd over de nega tieve uitslag van de Parijse besprekin gen. Griekse dienstplichtigen in het leger moeten dertig maanden dienst doen. ter wijl de recruten bij de vloot- en lucht macht 32 tot 36 maanden moeten duren. In Turkije is de diensttijd twee jaar voor het leger en drie jaar voorde lucht macht en de vloot. KOEIEN LEREN KUNSTJES! By alle wonderen, die in en om het rundvee in de laatste eeuw zyn volbracht, voegt zich thans een nieuw apparaat, dat de koe in de weide haar eigen water op laat pompen. Een Duitse uitvinder con strueerde een pomp met een holle zwengel. Aan het einde van die zwengel zit een drink bak je, waarin zich onder een rooster een beetje water bevindt. Als een koe wil drin ken, dan zal zy trachten dit water te bereiken. Daardoor wordt de zwengel naar beneden gedrukt. Op deze manier opgepompt water loopt in het bakje en de lafenis begint. Een contragewicht trekt de zwengel omhoog. Wil de koe dus meer water, dan zal zy. zoekende, opnieuw du wen en pompen. De koeien leren dit kunstje zeer gauw en gaan dan erg handig met de pomp om. Gebleken ls. dat rund vee op die manier water van zes meter diepte op kan pompen. In dien een filter in de stygbuis wordt toegepast, dan wordt die diepte ge ringer. De koeienpomp wordt op een proefbedryf onder Putten toe gepast. Slagen meerdere proeven, dan wordt bereikt, dat door helder, fris drinkwater de gezondheidstoe stand van het vee. zowel als de melk winning gunstig worden be ïnvloed. Braziliaans vliegtuig neergestort 24 DODEN. Een Douglas Dakota van een Brazi liaanse maatschappy met 24 personen aan boord is in Palmeiras (Brazilië» neergestort en in brand gevlogen. Het toestel was op weg van Rio Verde naar Goianaia. de hoofdstad van de staat Goiaz. Er waren 20 passagiers en 4 leden bemanning aan boord, die allen zyn om gekomen. JONGE KONING VAN JORDANIË SPOEDIG NAAR ZIJN LAND De zeventienjarige koning Hoessain van Jordanië heeft verklaard te willen helpen hervormingen in te voeren en de scheiding tussen koning en volk te doen verminderen. Hy zeide zo spoedig mo gelijk naar zyn land te zullen vliegen, teneinde zich in de toestanden daar in te werken. Koning Hoessain zeide meer ontwik kelingsmogelijkheden voor zyn volk te willen scheppen „opdat het een beter gebruik van zyn intelligentie en andere uitstekende eigenschappen zal kunnen maken". Is het ernstig. Ook bij het kamperen in niet besmette streken moet gead viseerd worden zich niet te zeer te vermoeien, zo meent dr Banning. Wat de verschijnselen van de optre dende ziekte aangaat werd medegedeeld, dat kleine kinderen hangerig worden en koorts krijgen, soms treedt braken, diax- rhee en/of hoofdpyn op. Deze verschijn selen lopen dan weer terug. De patiën ten moeten zich rustig houden en men moet de dokter eerder waarschuwen dan normaal zou geschieden. Men moet niet te vlug na de ziekte opstaan, doch écht uitzieken. Staat men te vroeg op, dan bestaat de kans op ernstige verlam ming. De heren Banning en Hemmes gaven als hun oordeel te kennen, dat voor de patiënten met polyomelitis gezorgd wordt op een wijze, die de toets van elke cri- tiek kan doorstaan. De samenwerking tussen huisarts en specialisten in de ziekenhuizen, waar gevallen van deze ziekte worden behandeld ls uitstekend ■en de patiënten genieten een uitmun tende verzorging. Omtrent de frequentie van de ziekte werden ons nog de volgende cyfers ver strekt- In 1929 was het aantal gevallen per 100.000 Inwoners 6.6, in 1930 7,6, in 1938 7.9. in 1939 4.6. in 1941 4.9, in 1943 21.4 (epidemie te Amsterdam), in 1944 13,4. In alle hiervoor niet genoemde ja ren lag het cijfer op 3 of lager. Thans is het olm. 7 9.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1