Raad van Noordwijkerhout accepteerde nieuwe geldaanbiedingen DINSDAG 12 AUGUSTUS. Uit de Duin- en Bollenstreek HAARLEMMERMEER Waterleidingnet wordt voltooid De gemeente heeft het plan opgevat om die delen van de Haarlemmermeer, die nog van waterleiding verstoken zijn, op het waterleidingbedrijf aan te sluiten. Om deze aansluiting tot stand te bren gen moeten echter de z g. onrendabele trajecten overbrugd worden hetgeen zeer hoge onkosten met zich meebrengt. Deze aansluitingen zullen derhalve in gedeelten geschieden. De volgende vier trajecten komen, gezien de urgentie het eerst aan de beurt: 1) het gedeelte aan de Llsserdijk tussen Turfspoor en Lis serweg; 2) een gedeelte van de Hillegom' merdijk nabij de Bennebroekerweg; 3) de Vijfhuizerdijk vanaf Vijfhuizen tot aan de Nieuwe Brug: 4) de Molenaarslaan aan de Bennebroekerweg. Verder staan nog op het programma Nleuwkerkerweg, Bennebroekerweg var Hoofdweg tot IJweg, Lisserweg van Hoofdweg tot Sloterweg en de Middel weg tussen Lisserweg en Venneperweg. KATW1IK De emplové 3e klasse P.T.T. L. M. van Zielst uit' Rotterdam is overge plaatst naar deze gemeente. KATWIJK AAN ZEE VISSERIJFILM OPNIEUW GEPROLONGEERD De visserijfilm van de heer D. Kruyt blijft nog steeds grote belangstelling trekken. Bij voorverkoop reeds was gisteravond de Oranjezaal van het Jeugdhuis geheel uitverkocht, zodat ve len weer teleurgesteld moesten worden. Daarom zal de heer Kruyt deze film ook hedenavond, wederom in het Jeugd huis, laten draaien. De Zaterdag j.l. alhier gehouden collecte voor het bouwen van een nieuw Diaconessen ziekenhuis te Leiden heeft 11358,41 opgebracht. BurcerlHke Stand Geboren: Greetje. d. van A. van Beclen en G. van Duuren: Wlm z. van A. Duindam en J. Sohaddee; Cornells z van A. Kromhout en J H. Guijt Jaantje, d van W. de Jong en P. van Duljn: Hendrik, z van H. v. d Does en T. Guilt; Cornells J., z. van M. van Beclen en M. van Dijk; Ellas J-. z van A. C. Rcmmelzwaal en W. Haasnoot; Hui- bert Je. d. van H. Messemaker en H. van ^Ondertrouwd- J. Volbeda en M. Durleux; M. van der Bent en J Bot. Getrouwd: G van Beelen en A. van der Plas- N. J. van der Plas en C. Berkheil; N. J'. M. van Duist en W van der Bent; C. van Klaveren en A. van der Plas. vy. Visser en J. Guijt; C. Verdoes en W. de MoolJ; C. van Duljvenvoorde en C. M. Zwanenburg; G. Hus en M. K>oos- Overleden: St. Wijnhout, 84 Jaar, echtg. van M. M. Stoffyn; J. Verloop 60 laar. echtg. van C. Haasnoot; M. Kruijt. 76 Jaar; KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoveriicht Ten opzichte van de voornaamste der aangevoerde producten was er in de af gelopen week nogal variatie, vooral voor wat betreft de prijzen. Begin der week ging het met de bloemkool in neergaande lijn. Dat was een teleurstelling want de aanvoer- quanta zijn vrij aanzienlijk, maar einde der week ging het weer aanmerkelijk beter, aanvankelijk tot hoogstens f39,- liep de prijs weer naar f 58.voor de beste kwaliteit. Tweede soort noteerde geregeld tussen f 10 en f 27 p. 100. Ook in Waspeen was er vrij veel variatie en in het midden der week draaide wat niet iste soort was voor een zeer groot gedeelte door; wat nog mee kon ging voor f8.—tot f 18.per 100 k.g. Het zelfde was het geval met de bospeen, waarvan een grote aanvoer was en die alleen in de beste kwaliteit nog goed verkocht werd, voor een prijs van f 18,- tot £28.per 100 bos, afwijkende kwa liteit ging voor f8.— tot f 18.— per 100 bos. Princessebonen brachten steeds een vrij goede prijs op, van f30.tot £50.- en einde der weck zelfs tot f70.per 100 k.g. voor de beste kwaliteit. Snijbo nen stonden nog al wat lager en gingen tot hoogstens f 58.maar dan moest het ook prima kwaliteit zijn. Pronkbonen deden van f24.- tot £26.- cen matig prijsje dus. Uien in veel va riaties van f 4.— tot f 14.— per 100 k.g., Andijvie goed gevraagd met een prijs van £7,20 tot £11,20 per 100 k.g., Ra- Agenda voor de Duin- en Bollenstreek KATWIJK AAN ZEE. 12 en 13 Aug. BH muziektent en op het strand Strandfeesten V.V.V., 9 uur des morgens. 12 Aug. Jeugdhuis. Hervertoning Vls- Berilfllm. 8 uur nam. NOORDWIJKERHOUT. 14 Aunr. Hotel y. d. Geest. Vertoning RECHTZAKEN Gemeentebode van vrijheid beroofd Op 8 Apnl kwam de gemeentebode van Zoeterwoude een vordering uitreiken bij een dame te Lelden. Deze mevrouw wen ste de vordering echter niet aan te pak ken en verzocht de bode te blijven wachten tot haar man thuis kwam. De bode wilde dit niet en legde de vorde ring neer op de toonbank. Toen hij zich wilde verwijderen had zij echter zijn flets in de winkel gezet en zich voor de deur geposteerd Haar dochtertje kwam met een stoel voor mama aandragen en ging toen op wacht staaji bij de fiets. Daar zat de gemeentebode! H\j pro beerde een smoesje en verzocht of hij misschien naar een kapper in de buurt mocht. Dit feest ging echter niet door en zo bleef hi) ln gezelschap van moeder en dochter noodgedwongen wachten tot de heer des huizes kwam. Thans stond de mevrouw echter in het verdachtenbankje bi) de Haagse politie rechter wegens wederrechtelijke vrij heidsberoving De politierechter las ln de stukken dat de gemeentebode wel had kunnen vertrekken mits hU de vordering maar meenam. De mevrouw ontkende zich aan vrijheidsberoving te hebben schuldig gemaakt Het ongevraagd bin nenzetten van de fiets zou een vriende- lykheidje zijn geweest en voorts zou zij niet vóór. maar naast de deur hebben gezeten Dit verhaal hielp haar overigens weinig, want oonform de eis werd ze veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf, barber tot f9,a f 10.Sla van f2, tot f7,20 naar kwaliteit. Groene en goede kool hadden weinig aftrek met niet lonende prijzen, groene kool tot hoogstens f 12,en rode met een note ring van f6.— tot f7,per 100 kg. is niet rendabel. Ook vroege aardappelen konden het nog niet verder brengen dan vorige weken, n.l. grote tot f 3,10 per kist en drielingen tot f 2,wat wei nig of geen winst geeft. LISSE De heer J, C. Papendrecht op ar beidsovereenkomst werkzaam bij de P.T.T. alhier, is benoemd tot vakman (techn. groep) in vaste dienst. De heer K. Mastenbroek geoefend- werkman P.T.T. alhier, is op verzoek eervol ontslag verleend. NOORDWIJKERHOUT Mej. W. Bos alhier, is bij beschik king van de minister van O. K. en W. benoemd tot lid van de subcommissie voor het partiële onderwijs, bestemd voor werkende meisjes. VOORHOUT Ontsparbig teneinde Aan het kantoor der Posterijen alhier werd in de loop der maand Juli f 7420,68 ingelegd en f7215,79 terugbe taald. Vier nieuwe boekjes werden uit gegeven. In de maand Juli werden in de N. H. Gemeente de volgende collecte opbrengsten genoteerd; Kerkvoogdij f 119,75; Synodaal Pastoraal Fonds f31,59; Diaconie £71,49. WASSENAAR Gistermiddag omstreeks 5 uur ge raakte de 3-Jarige Martha Houwehng uit Delft op de Rijksstraatweg nabij de Eikenlaan onder een der achterwielen van een vrachtauto met oplegger en werd op slag gedood. Het kind was langs de kant van de weg gaan spelen, terwijl haar moeder en tante bij de bushalte stonden te wachten. De employé 3e klasse P.T.T. S. v. d. Nleuwendljk alhier is benoemd tot employé 2e klasse. De heer J. J. Sieben, referendaris 2e klasse P.T.T. te Leeuwarden werd overgeplaatst naar deze gemeente. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Leitlsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De West Nederland-rit IV AUTOMOBIELSPORT. 4 De regionale automobielsport club .RAC-West". de organisatrice van de Internationale Tulpen-rallye. houdt van Vriidagavond 5 tot Zaterdagmiddag 6 SeDtember voor de vierde maal haar iaarliikse nationale sportevenement, de West-Nederland-rit. Deze dag- en nachtrit gaat ditmaal over een parcours van ruim 650 kilome ter. verdeeld in drie trajecten, t.w.: eer. kaartleesrit bii nacht van ca. 230 km. RotterdamZeist), een oriënteringsrit van ca 145 km. (Zelst-Scherpenzeel) er een kaartleesrit van ca 280 km. (Scher pen zeel—Hillegom). De deelnemers worden Vrildaaavond 5 September te oeginnen om 22.01 om 'lc minuut gestart van .Rel'.evue" oo 1e Heuvel te Rotterdam. De eerste deelne mer zal Zaterdagsmiddags te ca. 16 00 bli restaurant „Treslong" te Hillegom de finish bereiken. De WNR IV is een der vier autosport- evenementen. waarvan de resultaten meetellen voor het betrouwbaarheidsrlt- kampioenschap 1952 van de K.N.A.C. zodat grote deelneming van het keur- corpc der wedstrijdrijders wordt ver wacht. Iedere deelnemer, zowel bestuurder als kaartlezer, ontvangt het W.NR.-insigne. Zii. die de rit geklasseerd uitrijden, ver werven bovendien het iaarschildle 1952. dat aan dit insigne kan worden ge hecht. Een en ander ongeacht de ge bruikelijke prijzen voor verschillende prestaties, waarbij beide leden der equipes gelijkelijk zullen worden be loond. Tonijnen vangen met een zacht lijntje DeArieNico KW 17 bracht er 11 aan de markt In de zomermaanden, wanneer haring c-n makreel zich ophouden in de buurt van de Doggersbank, komen daar ook de tonijnen, wellicht het gemakkelijkst te beschrijven als grote makrelen, zo van een paar meter lengte cn met een ge wicht variërend van 200 tot 300 kilo. Het zi.in echte rovers, want bij voorkeur hou den zij zich op in de buurt van vissers schepen, waar na het binnenhalen van de netten nog al eens wat als onbruik baar over boord wordt gegooid. Pijlsnel schieten de tonijnen er dan op af. de veelvraten, die een voor de menselijke consumptie afgekeurde haring of ma kreel heus nog wel lusten Inderdaad ziet de tonijn, die tot de makreelachtige behoort, er helemaal niet tegen op om zijn kleinere familip'eden op te peuzelen. Gezeten op een van de luiken aan dek. voordat wij het vooronder indo ken om een bakkie koffie met de echte Katwykse knipjanhagel te nemen, heeft schipper A. de Best met een paar woorden verteld, hoe hij met zijn man. nen van de Arie Nico KW 17 .op één dag 11 tonijnen aan de lijn wist te krijgen. Geen onfortuinlijke dag. want die 11 beestjes brachten samen f 2.168, in de la en daarvoor is het de moeite wel waard om de visserij even te on derbreken; Schuin omhoogpriemend van achter het, stuurhuis stond de „hengel" aan dek Een zacht lijntje daaraan met een makreeltje, waaraan ook nog een an dere. lange lijn. die op dek ligt. En dan die makreel net even onder water laten zakken, een klein stukje maar, anders De republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, generaal Eisenhower, heeft op een te Denver ge houden persconferentie verklaard dat de wereldvrede het voornaamste punt zou zijn van zijn verkiezingscampagne. De generaal gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag van een verslag gever, of hij instemde met de verleden week door John Foster Dulles, de voor naamste ontwerper van het programma voor de buitenlandse politiek der repu blikeinse partij, afgelegde verklaring, dat de buitenlandse politiek der demo cratische regering der Verenigde Staten in de meest gevaarlijke positie heeft gebracht, die zij ooit in hun geschiede nis hebben ingenomen. Hij zeide slechts: „in het algemeen gesproken zouden de republikeinen het er, naar mijn mening, beter van af brengen dan de democraten." ziet de tonijn de lijn, die er aan vast zit. En als de tonijn er op af vliegt, is één hap voldoende om de makreel te verzwelgen. Maar in die makreel zit de verraderlijke haak. die zich in de bek vastzet en al knapt het „zachte lijntje" van de hengel, het stevige snoer houdt wel. snel afwentelend aan dek, terwijl de tonijn probeert te ontkomen. Maar die haak blijft vastzitten en al gauw verliest hij zijn kracht en geef de moed op. De Hollanders zijn eigenlijk alleen maar gelegenheidsvissers op de tonijn, De Denen bv.. maken speciale reizen op tonijnen, maar die mogen kruit mee aan boord nemen en schieten ze dood. zodra de tonijn gebeten heeft. De Fransen doen het weer anders. Die gebruiken een klein model harpoen, dat zij uit een speciaal geconstrueerd geweer afschie ten. De Hollanders doen het maar ge woon met een makreel aan een spek- haak, al durven wij er ons hoofd niet onder te verwedden, dat er nou hele maal niet één schipper een beetje kruit „in een krantje" aan boord smokkelt. Maar dat kan men hen beter niet vra gen want dat is natuurlijk walpraat en laten wij het daar maar op houden. De tonijnen, die hier aan land ge bracht worden, hebben rood vlees, zo ongeveer als rundvlees, in tegenstelling tot de tonijnen uit de Middellandse Zee, die wit vlees hebben en ook veel kleiner zijn. De „Hollandse" tonijnen zijn dan ook van mindere kwaliteit, maar de Zuiderlingen blijken er desondanks hele maal niet afkerig van te zijn. De meeste exemplaren, die Maan dagmorgen in de afslag te IJmuiden werden verkocht, en dat waren er in totaal 21. worden ontdaan van kop en staart en dan ingevroren om daar na verzonden te worden naar Italië. Daar weten dc conservcn-fabrieken ze tot een delicatesse te verwerken. Ook gingen enkele exemplaren naar Leiden, want ook in Holland weet men de tonijn om zijn kwaliteit te waarde ren. Alleen de prijs, dat is nog wel een bezwaar. Wanneer men nagaat, dat de tonijnen Maandag „vuil" zo op ongeveer 80 cent de kilo kwamen, dan wordt dat aan schoon vlees minstens £1,60. En voordat hij zijn weg naar de consument heeft afgelegd, zijn daar nog heel wat dubbeltjes bijgekomen. Intussen blijken de Duitsers nieuwe methode voor de tonijnen vangst ontwikkeld te hebben, namelijk elcctrooutcren, waadmede zy goede re sultaten schynen te boeken. Naar ver luidt ligt het in de bedoeling van de Nederlandse vissers om nog dit jaar eveneens met deze vangst-methode te gaan experimenteren. Bijna 23 duizend uit woningbouwleningen Precies één week na de vorige, met spoed bijeengeroepen vergadering, wa ren gisteravond de leden van de Noora- wijkerhoutse gemeenteraad weer bij een. Ook nu was het weer een spoedver gadering en ook nu was de reden weer gelegen in de omstandigheid, dat er op korte termijn beslist moest worden over een geldlening. De geldschieter n.l., die vorige week f 750.000 ter leen aanbood voor 6 jaar vast en tegen een rente van 3% heeft zyn aanbod verhoogd met f 500.000 Daar inmiddels over het eerste aanbod reeds was beslist, niocst nu wederom de Raad bijeenkomen om over dit nieuwe aanbod te beslissen. Daar de gemeente thans een vlottende schuld heeft van f 850.000 en binnenkort de woningbouw weer grote bedragen zal vergen, is ook dit tweede aanbod door do Raad, over eenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders, geaccepteerd. Voordat dit het enige agenda punt aan de orde was, werden nog enige ingekomen stukken afgehandeld. Dit waren een verzoek van het R.K. Paeda- gogisch Beroepskeuze Bureau te Leiden om een subsidie van f7,50 per geval, welke subsidie na enige discussie werd goedgekeurd; een verzoek van de VEBO te Leiden om een garantiebedrag van f 50.hetwelk ook toegestaan werd en nogmaals het verzoek van Flora 1953 om een bijdrage in het be kroningenfonds. Op dit verzoek werd, gezien het feit, dat Hillegom en Lisse elk f 500.geven, thans f 200.als bij drage beschikbaar gesteld. Tenslotte was er nog weer geld n.l. een brief van de Bank voor Nederland- sehe Gemeenten, waarin werd medege deeld, dat er voor Noord wykerhout f 22.950,beschikbaar is uit de op brengst van de Nationale Woningbouw lening. Ook dit bedrag werd gaarne door de Raad aanvaard. „Japara" in botsing met Frans schip GAT IN DE BOEG Het Nederlandse ss 'Japara' is van ochtend in de straat van Gibraltar in dichte mist in aanvaring gekomen met het Franse ss 'Djenne'. De 'Japara', van de Kon. Paketvaart Mij., Amsterdam, metende 3323 ton en in 1930 gebouwd, de haven van Gibraltar binnen met groot gat in de boeg. Er zijn geen ongevallen. De 'Djenne' is zwaar bescha digd in Tanger aangekomen. De 'Japara' is met een algemene la ding van Philadelphia op weg naar ha vens langs de Middelandse Zee. De wereldhandel in 1951 De wereldhandel heeft in 1951 een bloei bereikt als nooit tevoren ondanks het feit dat in de handel van de vrije landen met dc communistische gebieden ;n belangrijke daling is ingetreden. Een zo juist door de Verenigde Na ties gepubliceerd rapport, vermeldt de handelsbeweging zowel naar waarde als r omvang, waarbij wordt uitgegaan cijfers, die door statistici van de V. N. zijn verzameld. De wereldexport van handelswaren, uitgedrukt in Amerikaanse dollars, wordt geschat op meer dan 76.000 milli- ocn dollar tegen 56.000 millioen dollar in 1950. Het cijfer van 1951 is meer dan 200 rb boven het totaal van 1937, het hoogste vooroorlogse cijfer. Terwijl practisch alle handeldrijvende landen in verschillende mate tot de toe- ,e van de internationale handel in 1951 hebben bijgedragen moest de onder linge handel van de communistische landen buiten beschouwing worden ge laten, omdat hiervan geen gegevens ter beschikking stonden. De cijfers die door de vrije landen erden verstrekt, toondei\ echter aan dat hun gezamenlijke uitvoer naai Oost-Europa en communistisch China gedurende de eerste helft van het jaar met ongeveer 25 is gedaald. Deze uitvoer werd geschat op 1500 millioen dollar of niet meer dan twee procent van de totale waarde van de wcreld- •xport. De communistische landen leverden voor een waarde van ongeveer 1570 millioen dollar aan de vrije landen. Het aandeel van de Sovjet-Unie hierin aedroeg slechts 20 De toename van de wereldhandel in 1951 „moet ln hoofdzaak worden toege schreven aan de enorme behoefte aan goederen ten behoeve van de verdedi- STADSNIEUWS Mej. A. Ponsen alhier is geslaagd voor de akte Nijverheidsonderwijs N XI. HAZERSWOUDE LANDMIJN IN WEILAND De veehouder N. J. Koot, wonende in de Loeten alhier trof in zijn weiland een landmijn aan. Hij waarschuwde de politie, die de mynopruimingsdienst er van ln kennis stelde, welke het gevaar lijke projectiel onschadelijk maakte. ging van een aantal landen, welke acuut werd na het uitbreken van het conflict in Korea". In grote lijnen kan de wereldhandel in 1951 als volgt worden gespecificeerd: De Verenigde Staten uitvoer naar schatting 15.000 millioen dollar of 46 hoger dan in 1950. Deze vermeerdering is toe te schrijven aan een toename in omvang van 28 en aan een gemiddel de verhoging van 14% van de prijzen Het aandeel van de Verenigde Staten in de totale export bedraagt 18 tot 20 De invoer in de Verenigde Staten be droeg 10.500 millioen dollar d.i. een stij ging van 22 ten opzichte van 1950. West Europa de uitvoer nam met ongeveer 45 tot 22.000 millioen dollar toe. Het aandeel van West-Europa in de wereldexport nam toe met 27 tot. 28 de Invoer bedroeg 24.000 millioen dollar, d.i. een derde meer dan in 1950. Latijns-Amerika de uitvoer uit deze lenden steeg van 6511 millioen dollar ln het voorafgaande jaar tot 7877 millioen dollar in 1951. Het aandeel van Latijns Amerika in de werelduitvoer liep echtei van 12 'r tot 10 terug. Het te Peking gevestigde ministerie voor de openbare veiligheid heeft mede gedeeld. dat in alle scholen, fabrieken, regeringsorganisaties en dorpen in ge heel China „veiligheidscomite's" zijn op gericht, die de bevoegdheid zullen heb ben personen, die van misdrijven of „verkeerde opvattingen" worden ver dacht, te arresteren. Zij zullen drie tot elf leden tellen. Eer. dergelijk stelsel is aan het begin van dit jaar reeds voor Peking ingesteld Alle personen, die zich goed gedragen en geestdriftig gestemd zijn over de handhaving van de openbare veiligheid in het communistische China, kunnen als comitéleden worden gekozen. Sportflitsen uit de Omstreken „De Zwaluw" (Voorschoten) Wed vlucht met Jonge duiven vanaf Clnev. Af stand ongeveer 208.81 km. In concours waren 200 duiven. De eerste duif werd ge constateerd om 9 uur 49 min. en 33 en bereikte een snelheid van 1444.37 per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. W. Hulst 1; F. Hendriks 2: M. Wolles- winkel 3; A. de Graaf 4; K. I. Waasdorp 5; M. Th. v. Berne 6, 9; G. Zwaan 7; H. Schoo 8; C. Zwaan 10. P.V. „Dc Rljnkllevers" (Leiderdorp) Wedvlucht vanaf Ciney, afstand 212 km. Gelost om 7.25 uur met sterke Z.W. wind. Aankomst le duif 9.49.53, snelheid 1470 m. per minuut. Uitslag: 1. A G. A. Rosbergen; 2. P v. Beest: 3. 9 Chr. v. d. Pluym; 4, 6 L. Rob bers; 5. M. Jongeleen; 7. H. en J v?^ Alphen; 8. A. Dubbelaar; 10. Joh. Veldt. VVSBVIOS 5—0. v^e te brengen ln de hoop daarmede beslag te leggen op de door VVSB uitgeloofde elf shirts, ls wel zeer ver van een overwinning verwijderd gebleven. En hoewel we con- stnteren mochten, dat de training voor WSB stellig niet zonder resultaat ls ge- ryk beneden de verwachting bleef. Reeds na tien minuten had een goede aanval van VVSB succes, toen v. Duin een goede voorzet van Koomen Ineens Inkopte. Ondanks de straffe tegenwind was VVSB Kractlsch doorlopend In de aanval. Na een alf uur was het weer v. Duin. die de Haagse keeper het nakijken gaf. Vijf mi nuten later plaatste Koomen de bal weer eens keurig voor de doelmond en v. Gijls- wilk maakte geen fout. 30. Na de rust bleek weer eens, dat het z.g. windvoordeel. vooral bij straffe wind, slechts een fictie ls. De gasten, die nu tegen de krachtige wind Inspeelden, brach ten er nu heel wat meer van terecht en dc gastheren hadden veel meer moeite met plaatsen en met schieten op doel Enige tijd wisten de Hagenaars het Noordwljker- houtse doel onder druk te zetten, maar zij waren niet doortastend genoeg om tot doelpunten te komen. De enkele VVSB- aanvnllen in deze periode waren gevaarlijk cn éen daarvan leverde weer resultaat, toen een schot van Koomen de Haagse keeper zoveel moeite bezorgde, dat hl) de bal niet volledig onder contröle kon krij gen en v. Duin er als de kippen bil was om hiervan te profiteren. 40. Enige minuten voor het einde benutte Marijnen nog een onverwachte schietkans en zo werd de eerste nedcrlaagwedstrljd voor WSB een klinkende overwinning, die niet zozeer door de cijfers als wel door het vertoonde spel bemoedigend was met het oog op de komende competitie. In deze rit wordt tevens de ..N.B.M.- wisseltrophv" verreden, een zilveren couDe. die tweemaal achtereen of drie maal ln totaal moet worden gewonnen om eigendom te worden. Dp Inschrijving wordt gesloten zodra het maximum van 250 wagens ls be reikt. doch uiterlijk Woensdag. 27 Augustus a.s. Paardensport1 te Noordwijk KORTEBAANDRAVERU Veelbelovende inschrijvingen. A.s. Vrijdag zal op de Koningin Wil- helmlna Boulevard wederom de Jaar lijkse kortebaandraveri), uitgeschreven door de harddraverijvereniging „Prinses Irene", plaats hebben. Worden alle inschrijvingen gestand gedaan, dan zullen de navolgende 20 paarden aan de start verschijnen. Leatare A. Koningin Draisene G„ Monte Carlo n. O Marijke, Olga Ax worthy, Mini Brewer, Ooststar, O Nelly Zora, Notre Dame, George Wilkes, Edu- ard Anvil, Allouez, My Darling, Narcito G, Orkaan O., Oranje Nassau, Oliva Havilland. Manko O., Miss A, Nic. O. Maire. ATHLETIEK. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN OP „DUINHORST". Tijdens de internationale atletiek wedstrijden, die morgen in de avond uren op de nieuwe sintelbaan „Duin horst" op het landgoed „Duindlgt" te Wassenaar worden gehouden, zullen bij de dames op de 100 en de 200 meter o.m. Shirley Strickland. Sylvia Cheeseman, June Foulds, het Engelse meisje Armi- tage, de Australische Johnson, Puck Brouwer, Xenia Stadt-De Jong en Gerda van der KadeKoudijs aan de start verschijnen. In dezelfde nummers ko men bij de heren Wilhngton (G.-B.). Saat en Griek uit. De Engelsman Dick en onze landgenoten Verwey, De Kroon en Smildiger zullen elkaar de eer op de 400 meter betwisten, de 800 meter brengt de beide Canadezen Pamell en Hutchins naast de Nederlander Van Kreuningen in de baan en op de 1500 meter staat wellicht een interessante strijd te wach ten tussen Parnell. Seaman (G.-B.), de Belg Herman, Witte, Stada en Herman Harting Op de 3000 meter neemt Gaston Reiff het met de Engelsman Law en Hans Harting en Van de Veerdonk op, terwijl Van der Meulen, Van Oosten, Vemle en Visser, en Vorenkamp, Van der Heijden en Ossewaarde elkaar bij resp. het. hoogspringen en het speerwerpen zullen bekampen. HENGELSPORT. Zondag hield De Rietvoorn" haar tweede viswedstrijd in de Riin. Het weer was zeer slecht en de vangst eveneens. De uitslag was: le prils H Slijkhuis met grootste bliek. 2. H. v. Went. 3. P. Verwer. 4. H. Tegelaar met grootste voom. 5. G. de Boer. 6. J. v. Went -Jr. 7. F. Steenbergen, 8. J. v. d. Plas. 9. C. Blok. 10. T. Sloos. In totaal 1.209 gram. SCHAKEN. FINLAND—NEDERLAND 1—2, Het Fide landentournooi te Helsinki werd gisteren voortgezet met de partijen van de tweede ronde. Nederland zegevierde voorlopig over Finland met 1—Q met één afgebroken partij. De gedetailleerde uitslag van deze wedstrijd was: Van ScheltingaBoeoek OjanenPrins afgebr.; Donner —Kail a 1—0: FredCortlever Vandaag speelt Nederland tegen Grie kenland. ZWEMMEN 1 KM. ZWEMWEDSTRIJD TE ALPHEN AAN DEN RIJN De jaarlijkse zwemwedstrijd over een afstand van 1 Km. met als inzet het kampioenschap van Alphen zal dit keer gehouden worden op Zaterdag 23 Au gustus a.s. evenals vorige keren in het Aarkanaal. De deelname staat zoals steeds open voor ieder die de leeftijd van 16 jaar heeft bereikt, zowel bij de dames als bij de heren. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met jonge duiven: vanaf Maastricht. Aantal vogels 1465. gelost te 8.20 uur met vrij krachtige Z.Z.W. wind. afstand ±168 km. le duif te 10-31-10 uur (1286,83 m/min.), laatste vogel te 10-47-12 uur (1162.64 m/min.) Uitslag: c. de Weerd 1; H. v. Wezel 2; A. Rijsbergen 34 A. v. d. Dop 5; W: Vijlbrief 6—7; J. v. Alphen 8—11; H. Schoo 930; M. Noordervliet 101517; P. Noppe 12; C. Gijsman 13; G. Teske 14; W- v.d. Arend 16; P. d. Hens 18; M. Schroder 19: C. Zwaan 20; W. Kajaan 21; J. v. d. Assem 2228; L. Gaykema 23; A. Polak 24; F. v. Heusden 25; J. Smit 26; D. v. d. Nieuwendijk 27; Kus- ters 29; J. Veldt 31; M. v. Steyn 32; J. Uiterdijk 33; J. v. Duuren 34; J. Bloem zaad 35. Zaterdag hield de jeugdgroep van de L.PC.,een wedvlucht met jonge duiven vanaf Weert. De duiven werden te 14 uur gelost, .met als uitslag: K. Peter 1-24; J. Driessen 2-3-4-16 17-18; J. Fillppo 5; Griffioen 6-12; N. Vogelenzang 7-20; Th Steyn 8-25; J. Zwart 911; B Zeegers 10-14; R. Jan sen 13; J. Koster 15; A. Holland 19; J. Montfrooi 21-22; J. v. Leeuwen 23. P. V. DE REISDUIF Wedvlucht met jonge duiven vanaf Ciney, afstand 212 km. Deelname 214 vogels. Wind Zuid-West. De eerste vogel bereikte haar hok om 9.50 51 en was van W. Borgy. Vervolgens kwamen binnen (t/m 10) W. Kapaan 2.7; J v Tongeren 3; J. Uiterdijk 4. 6; W. v. d Voogt 5; A v. d. Hulst 8; P. Koenen 9; J. v. Alphen 10. TENNIS OM DE DAVIS-CUP Het derde enkelspel van de Davis cup ontmoeting CanadaVer. Staten in de finale van de Noord-Amerikaanse zone bracht Flam (V.S.) en Lome Main (Can.) tegenover elkaar. Flam won met 6—2. 6—2, 6—3. In het laatste enkelspel sloeg de Ca nadees Macken de jeugdige Amerikaan Perry met 6—3, 11—13,6—4, 6—4. De wedstrijd is dus in een 41 overwin ning voor de Verenigde Staten geëin digd. DE NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN Op de Mets-banen te Scheveningen werd een begin gemaakt met de wed strijden om de nationale tennlstitels 1952. De enige verrassing was de neder laag van Lysen, die in het heren-enkel spel van Ketjen verloor (26, 64,46). GOLF De beslissingsronde tussen Cary Mld- dlecoff en Julius Boros, die beiden in het Chicago gehouden golftounooi om het officieuze wereldkampioenschap voor professionals op de eerste plaats waren geëindigd, is gewonnen door Boros Met een score van 68-4 slagen onder par won hij de eerste prijs van 25.000 dollar Middelcoff ging in 70 rond, hetgeen hem de tweede prijs van 12.500 dollar ople verde. Boros en Middlecoff hadden bei den met een totaal van 276 het tournooi besloten. WATERPOLO PROMOTIEWEDSTRIJDEN DE ZIJL Morgenavond speelt het eerste zeven tal van De Zijl haar eerste promotie wedstrijd tegen de Pinguins I uit Woer den. Als bij-wedstrijd zal De Zijl 2 spelen tegen een LZC-combinatie. Vrijdagavond is het de beurt van het tweede zevental van De Zijl om aan te treden voor de promotie en wel tegen DJK-3 uit Amsterdam. Sportsplinters Te Frederica (Den.) is een inter nationaal schaaktournool gehouden, waaraan J. J. van Oosterwijk Bruyn uit Lage Vuursche als enige Nederlander heeft deelgenomen. Onze landgenoot bezette de eerste plaats in het eindklassement met 6 pnt, voor Strom (Noorwegen) 5% en Peter sen (Denemarken) 5 pnt. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 12 Augustus. De Indonesische sector heeft vanmid dag wel het meest in de belangstelling gestaan, zonder dat nochtans de handel bijzonder groot was. Begin beurs vormde zich een flinke hoek in HVA, die ge makkelijk van 981 de pariprys pas seerde en op 100V4 sloot. Behalve dit fonds waren de overige cultuuraandelen goed prijshoudend tot iets beter. Een uitzondering vormde Kendeng Lemboe, die lager was wegens het geringere divi dend. De jongste monetaire maatregelen werden ter beurze wel besproken, maar men kon nog moeilijk vaststellen wat de uiteindelijke consequenties zullen zijn. Tijdens de beurs werd het dividend van de Nationale Handelsbank bekend, die 7'j over 1951 zal uitkeren. De Staatsfondsenmarkt opende van middag zeer vast. Speciaal voor de con versielening. die gemakkelijk aantrok van 90'1 tot. 91%. slotnotering 91%. „Goudgerand", hoorde men hier fluiste- :n. Overigens had de markt een weinig emotioneel verloop!! Over het algemeen was de tendens goed prijshoudend, waarbij Unilever het verlies van giste ren geheel inhaalde. Ook de minder ver handelde industrieën bleven goed op peil. De Scheepvaartafdeling was onver anderd tot iets beter. Ook in Oliewaarden beperkten de verschillen zich tot fracties. Kon. Olie sloot één punt hoger op 325% Beurs van Amsterdam Dinsdag 12 Augustus. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3% 96% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. '47 3% 3 90% 91% Dollarlng. '47 3 941» 94% Investeringscert. 3 94A 94A Ned 1962-4 m.b 3.. 93% 94 Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 92% 921» ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 44% 44% Nat. Handelsbank 103% 103% Ned Handelmij. 141% 142% A.KU141% 112 Philips 154 155% Lever Br173% 17411 Wilton Feyenoord 157 159'i Kon. Olie 324% 325% Amst. Rubber81% 81% Deli-Bat. Rubber 98% 99 Holl Amer. lijn 149% 148 Kon. Ned Stoomboot 123% 123% Ned Scheepv. Unie 120% 120% HVA 99 100% Java Cult 38% 39% Dell Bat MU101% Deli Mij. 75% 75% Senembah57 55% NTET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A dam '47 (3%) 3.. 93% 93% Den Haag 1937 1 3.. 98% 97% R'dam '37 1 Hl 3% 95% 95%. Industr Obligaties Philips Dollarln. 100% 100 Lever Brothers 3% 961» 96ti Voorlopig genot obl Ned Gem 52 4% 100% 100% Idem 0/5 10% 103% 104 Kon. Petr. Mij. 3%.. 117% 117% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank 154% 153% Rotterd, Bank153 153% Twentsche Bank 154% 154% Industriële Ondernemingen Ned. G en Spir. fabr. 186% 186 Rott. Droogd. MIJ. 302 301% Zwanenb. Organon.. 157% 157 Handelsondernemingen Spoorwegen Dell Spoorw. My. Amerik. fondsen Fondsen nit Leiden en omgeving (Aandelen) 11/8 Holl Constructie 308 int Kunststof! Ind. 75% 76 Kon Ned Edelmet. 60 1 Prei w a idem 60 L Kon Nederl Grofsm, 114 113 Textiel Gebr v Wijk 84 84 y4 Leidsche Wolsplnn. 133 GB 135G.E Tieleman en Dros 57 Ver Touwfabrieken 105 116 Werninks BetonmiJ. 87'88 L Lahad Datu Cul. Mij, 205 B 205 B

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4