EIDSCH DAGBLAD Sl ^jlloge gezagsorgaan Scliumaii-plan te Luxemburg geïnstalleerd Evita Peron met groot huldebetoon uitgeleid 1 September invoering luehtvvegenstelsel boven ons land Egypte's premier: volk is meester! Franse politie stuit op moeilijkheden inzake drievoudige moord eiste Jaargang MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 No. 27683 ■irecteur: J. W. Henny poofciredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm 25041; Red 21507 Leden zijn voortaan alleen Europeanen (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Gisterochtend vond te half twaalf in e niet rode gladiolen en witte rozen [ersierde zaal van het stadhuis te uxemburg de installatie plaats van het oge gezagsorgaan van het Schuman- lan Deze historische gebeurtenis ver- ep in een uiterst sobere stemming Slechts één redevoering werd uitge broken. namelijk door de voorzitter van iet hoge gezagsorgaan, de Fransman ;an Monnet. Nadat in een geroezemoes van stem- ien en commentaren ook de Duitse, aliaanse en een overigens slechte Nc- lerlandse vertaling waren voorgelezen, ras de plechtigheid afgelopen. Te half een hadden de negen leden van de hoge autoriteit, van een moreel standpunt uit bekeken, hun nationali teit verloren. Zy behoren voortaan tot bet eerste supra-nationale Europese orgaan, dat van geen enkele regering, noch van nationale instanties instruc ties of bevelen mag ontvangen. In zijn rede. sober en realistisch als j zelve, zeide Monnet niets nieuws, naar hij belichtte op frappante wijze de ige taak en de betekenis van het ge- gsorgaan, dat voorlopig te Luxemburg vergaderen in een prachtig gebouw ast de beroemde Pont Adolphe. In dit ;ebouw waren vroeger de Luxemburgse aoorwegen geïnstalleerd. REDE VAN MONNET. Monnet wees eerst op de diepere poli- eke betekenis van het Schuman-plan, 31 voor eeuwig de Duits-Franse con- ieten onmogelijk dient te maken. Wij, Fransen en Duitsers, aldus Mon- it. zijn hier bijeen als leden van eer» i dezelfde gemeenschap. Levensbelan- :n van Duitsland en Frankrijk zijn ge- ;ie!d onder de verantwoordelijkheid van een autoriteit, die niet meer Duits, of rans is. maar Europees. Hij verdedigde lorna het gezagsprincipe van de supra renale autoriteit. Voor het eerst worden de traditionele I-trekkingen tussen de staten grondig raijhei vormd, aldus Monnet. Volgens de hoden van het verleden is het zo. dat s wanneer de Europese landen de dzaak erkennen om gemeenschappe- op te treden en zelfs wanneer zij een rnationale organisatie oprichten, zij hun souvereiniteit onverkort handhaven. De internationale organisatie kan dan ook noch bindende besluiten nemen, coch deze tot uitvoering brengen, doch slechts aanbevelingen tot de staten rich ter Deze methodes zijn verouderd en innen onze nationale tegenstellingen a overbruggen. Deze worden onver- ijdelyk verscherpt, zo lang het begrip t tonale souvereiniteit niet overwon- n is. Wijzend op de enge verbinding tussen verschillende grondstofbekkens van het Schumancomplex, zeide Monnet: „Ga Noord-Frankrijk naar België. Hoe de Belgisch mijnen aansluiten bij die uit de omgeving van Aken en van de Ruhr. Zie, hoe de Kempen verdeeld' ligt tussen België en Nederland, hoe de kolenvoor- raden verspreid liggen in de Saar en Lotharingen, en hoe Lotharingen zelve, samen met Luxemburg uit dezelfde erts- lagen putten. Deze grondstoffen, waar in de rijkdom de ware industriële basis van Europa, zijn lange tijd de twist appel geweest voor staten en onderne mingen. Het gaat er thans om de wille keurig door de mensen getrokken scheidslijnen uit te wissen en aldus dat natuurlijke bekken, welks eenheid zij verbroken hebben, en welks ontwikke ling zij hebben beknot, zijn oorspronke lijke vorm terug te geven''. Daarna wees Monnet op de internatio nale betrekkingen van de Schuman-ge- meenschap. De voorspoed van deze ge meenschap is onverbrekelijk verbonden met de ontwikkeling van de internati- nale handel. Onze gemeenschap, aldus Monnet. zal haar bijdrage leveren aan de oplossing der handelsproblemen in de wereld. Wij zijn vastbesloten onverwijld en door directe besprekingen de midde len te vinden om uitvoering te geven san de door de Britse regering tot uit drukking gebrachte wens, een zo nauw mogelijke associatie met de Britse ge meenschap tot stand te brengen. Wij zijn er van overtuigd dat wij bij de uitvoe ring van het ons door de parlementen verleende mandaat een nauwe en vrucht bare samenwerking tegemoet kunnen zien met de Verenigde Staten. Wij zul len alle noodzakelijke contacten leggen met de Verenigde Naties en de organen van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking. Met de Raad van Europa zullen wij samenwerken in de vormen, voorzien door het verdrag. Aldus belichtte Monnet het drievoudig aspect van het nieuwe orgaan. Deze eerste conferentie van het Schu man-plan verliep onder grote belangstel ling Waarnemers van de Duitse. Franse en Belgische kolenmijnen en staal industrieën waren aanwezig, SALARISSEN. Er was ook sprake van de salarissen van de leden van het nieuwe orgaan. De leden ontvangen een salaris van 12 000 dollar per jaar, of circa f. 46.000.onge acht de representatiekosten. De vice- presidenten zullen 14 000 dollar verdie nen en de voorzitter 15.000 dollar. Men acht deze fantastische salarissen nodig, opdat het hoge orgaan in volle onafhankelijkheid zal kunnen beslissen over de Europese problemen. De industriële waarnemers waren al gemeen van oordeel, dat de Schuman- administratie, welke thans dient te wor den opgebouwd, en waarschijnlijk onge veer 300 man personeel zal tellen, een beroep dient te doen op de technici en experts van de verschillende kolenmij nen en staalindustrieën De industriëlen rechtvaardigen deze thesis oa. op grond van het feit. dat in de hoge autoriteit te weinig industriëlen zijn opgenomen. Over de definitieve plaats van vesti ging van de zetel van het plan-Schuman werd onder de leden van de hoge auto riteit officieel met beraadslaagd. Het is een voor de regering gereserveerde kwestie. Maar officieus kreeg men de indruk dat Brussel momenteel de beste kans maakt. VEEL GOEDE WENSEN. De heer Jean Monnet, voorzitter van de hoge autoriteit, gaf ons in een per soonlijk onderhoud als zijn mening te kennen, dat de besprekingen tussen de ministers Adenauer en Schuman betref fende de Saar met enorm veel goede wil gevoerd worden en dat een gunstige uit slag mag worden verwacht. De hoge autoriteit zal haar voorberei- dingswerk doen zonder rekening te hou den met de onderhandelingen over de Saar De heer Spierenburg, het „voormalig Nederlandse lid, zeide ons: ..Ons hoge gezagsorgaan dient nog gezag te verkrij- fen". Hij was van oordeel dat de nieuwe chuman-administralie. waarover heden zal worden geconfereerd, uit een kern van een twintigtal eerste medewerkers dient te worden opgebouwd, en dat de voornaamste taak van de hoge autouteit er in bestaal de contacten met de produ centen en met de internationale organi saties te leggen. Prof. Albert Coppé gaf ons zijn eerste indrukken: De contacten met mijn nieu we collega's zijn uitstekend. Het zal van ons allen echter een grote inspanning vergen om voortaan Europeaan te zijn en niet langer onze nationale belangen te dienen. Bouw van een mausoleum Met een eerbetoon, dat gewoonlijk slechts ten deel valt aan Argen tijnse pre^i jcr.cen die tijdens hun ambtsperiode komen te overlijden. Zaterdag het stoffelijk overschot van Evita Peron. de echtgenote van het Ar gentijnse staatshoofd, president Jiuan Peron, op een affuit van het Ministerie van Arbeid te Buenos Aires naar het Congres, een afstand van twee kilome ter. vervoerd. Ongeveer twintig duizend man der Argentijnse strijdkrachten be wezen „Evita" de laatste eer. De lijkkist was gehuld in de Argen tijnse vlag en het vaandel van de Pero- nistlsohe party. Zy werd langzaam door in ï-yen van drie lopende werklieden, gekleed in wit en zwart, voorbij de langs de weg geschaarde, met stalen helmen uitgeruste, troepen gedragen. President Peron liep achter de affuit. Daarna kwamen Evita's familieleden, de leden van het kabinet en andere hoog waardigheidsbekleders. Tijdens het voorbijtrekken van de stoet daalde een regen van bloemen neer van de balcons der woningen langs de brede „Avenida de Mayo". Zy vormden het veelkleurige tapyt. waarover 's presidenten echtgeno te haar laatste gang volbracht. Reusachtige menigten hadden zich aan weerszyden van de weg geschaard, toen de stoet voorbij kwam. Vele vrouwen en sommige mannen weenden. Het laatste gedeelte van de stoet bestond uit leden van alle wapens der Argentijnse strijd krachten en arbeiders, die door elkan der liepen, om aldus de eenheid van het Argentynse volk te demonstreren. Toen de stoet het Congresgebouw had bereikt, werd wijlen Evita Peron opge baard in een met grote kransen behan gen zaal. Zaterdagavond trokken duizenden le den der Peronistische party met fakkels uit de vier hoeken der stad naar het Parlementsgebouw. Bij het Congresge bouw werden de fakkels gedoofd, waar na zwijgend voorbij werd getrokken In het gehele land is van Zaterdag ochtend zes uur tot Zondag te midder nacht niet gewerkt. Slechts de vol strekt noodzakeiyke openbare diensten vonden voortgang. Het vlaggeschip van de Argentynse koopvaardy. het 11.343 ton metende pas sagiersschip „Rio Tunuyan" zal voort aan „Evita" heten. Zondag is het stoffelük overschot van mevrouw Peron overgebracht van het Congresgebouw naar het hoofdkwartier van het Algemeen Vakverbond, waar het zal blyven tot het mausoleum gereed is. Dit geschiedde met dezelfde pracht en pleohtigheid als waarmee de kist Za terdag van het Ministerie van Arbeid naar het gebouw der volksvertegenwoor diging was gebracht. Tevoren hadden vertegenwoordigers van het corps diplo matique, de Argentijnse regering, het Hooggerechtshof, de Peronistische par ty en van het Algemene Vakverbond het woord gevoerd. Toen de affuit de zetel van het Alge mene Vakverbond bereikte, weerklonken 21 saluutsohoten over de zwijgende stad Terwyi trompetters de „Last Post" blie zen, werd de kist naar een tot kapel in gericht vertrek op de eerste verdieping gedragen. De ingang van het gebouw en de kapel waren versierd met kransen uit alle delen van Argentinië en uit het| buitenland. Het Algemene Vakverbond heeft alle werknemers verzocht, deze maand het salaris van één dag af te staan voor de bouw van het mausoleum, waar het stof felijk overschot van mevrouw Peron ten slotte zal worden bijgezet. Men denkt op deze wijze een bedrag van ongeveer 150 mlllloen pesos (ongeveer 40 millioen gulden) bijeen te brengen. DEMONSTRATIES IN HET VROEGERE LA PLATA. In Eva Peron. de hoofdstad van de Argentynse provincie 'Buenos Aires, die Vrydag omgedoopt is in „Eva Peron", is 'het tot studentenrelletjes gekomen, waarby de politie gebruik heeft gemaakt van traangasbommen, om de studenten uiteen te dry ven. De relletjes begonnen, nadat het rouw. floers aan de ingang van het studenten restaurant van een hoge school door een onbekende verscheurd was. Dc rector gelastte daarop, dat de stu denten slechts in rouw het restaurant mochten betreden. Uit protest bleven de meesten toen weg en hielden demon straties. Studenten van een andere hoge school voegden zich bil hen. Ter vergroting der vliegtuigveiligheid Op 1 Sepember a.s. te nul uur mid- de plaatselijke verkeersgebieden Ypen- delbare tijd Greenwich zullen worden burg en Zuid-Limburg en de militaire ingesteld het vluchtinlichtingenge- Ilct systeem van luchtwegen ver groot de veiligheid van de vliegtuigen die van de luchtwegen gebruik maken. I Behalve de reeds bestaande landings radar wordt te Schiphol thans een ra- darinstallatie van groot vermogen op- gesteld, waarmede de algemene ver- keersleiding te Schiphol het luchtver- keer tot op ongeveer 100 km afstand zal kunnen zien. bied Amsterdam en een aantal lucht wegen. Deze beide, het inlichtingen- gebied en de luchtwegen, komen in de plaats van het huidige Nederland se verkeersgebied. Dit is bepaald op grond van de be sluiten van de desbetreffende confe rentie van afgevaardigden in de I.C.A O., de internationale burger luchtvaart organisatie, en in onder ling overleg tussen de ministers van Verkeer en Waterstaat van Oorlog en Marine. Het vluchtlnllchtingengebled Amster dam omvat het luchtruim boven he gehele Nederlandse grondgebied en het daarop aansluitende ten nader bepaal de i gedeelte van de Noordzee ten Wes ten en ten Noorden van ons land. Bin nen het vluchtinlichtingengebied Am sterdam bevinden zich het luchtwegen stelsel ibestaande uit het naderingsge- bled Amsterdam, de van dat gebied uit gaande luchtwegen, en de plaatseiyke verkeersgebieden Schiphol en Eelde), plaatselijke verkeersgebieden. nade- nngs- en oefeningsgebieden. De luchtwegen boven ons land z(jn: de luchtwegen LondenAmsterdam EeldeHelgoland (aangeduid als Red 1), de luchtweg AmsterdamBrussel (aangeduid als Amber 6), de luchtweg AmsterdamOttringham (aangeduid als Green 2). de luchtweg Amster damDusseldorp—Frankfort (Am ber 10), de luchtweg EeldeOslo (Amber 7) en de vluchtadviesroute EeldeHamburg. Ten behoeve van het gebruik dezer luchtwegen zyn of worden ongerichte radiobakens opgesteld te Ymuiden, Spijkerboor, Enkhuizen. Eelde, Helgo land, Rotterdam. Woensdrecht, Harder wijk. Winterswijk Alle luchtwegen zijn tien Nederlandse myien breed en strekken zich in het al gemeen in verticale zin uit van 900 me ter tot 4550 meter boven gem. zeeniveau. De luchtweg Red 1 sluit in 't Zuid-Wes ten aan op het luchtwegenstelsel van Groot-Brittannië en ln het Noordoosten op dat van Denemarken, de luchtweg Amber 6 sluit in het Zuiden aan op het luchtwegenstelsel van België, de lucht weg Amber 10 in het Oosten op het West Duitse luchtwegenstelsel. In Februari verkiezingen De Egyptische premier, Aly Maher. heeft in een radiorede meegedeeld, dat de oensuur in Egypte is opgeheven. Hij drong er by de Egyptenaren op aan. zich aan de wet te houden en er aan te den ken, dat „tronen,, constituties, regerin gen en partyen enkel en alleen ge- creeërd zijn om de behoeften van het volk te dienen". „Het volk is meester. Wy beloven een waarlijk parlementair bewind te vestigen", zo zeide hy. De premier noemde de gebeurtenissen in Egypte een „uitdrukking van de macht van het volk". Als eerste vereiste voor het bereiken van het doel, dat de regering zich gesteld heeft „het scheppen van een nieuwe maatschappij" noemde hij het verhogen van de le vensstandaard van alle inwoners. Hier voor moeten alle hulpbronnen van het land worden aangewend, aldus premier Maher. en. wanneer deze onvoldoende zyn. moet een beroep gedaan worden cp hen zowel Egyptenaren als buiten landers die gela of technische be kwaamheid bezitten. Verder was hy van mening, dat op sociaal en cultureel ge bied hervormingen moeten worden in gevoerd. Hy drong er by de politieke leiders op aan. dat zy hun partyen reorganiseren en „definitieve en gedetailleerde pro gramma's" opstellen. „U moet het pu bliek openhartig de feiten meedelen, daar het er genoeg van heeft, dat het zo lang onwetend is gehouden", zo zeide hy. ,De partyen moeten worden gere- Hassan el Hodeiby, leider van de Mohammedaanse broeederschap. heeft in een verklaring gezegd, dat zijn groep een Islamitische regering wenst en een nieuwe grondwet, waarin vastgelegd wordt, dat de gehele wetgeving op de Koran moet berusten. Het parlement diende uit één enkele kamer van ten hoogste 150 leden te bestaan. Premier Maher had goed werk ver richt. doch de voorgenomen zuivering was niet voltooid. Generaal Naguib heeft verklaard, dat in Februari algemene verkiezingen voor een nieuw parlement dienen te worden gehouden. H.M. de Koningin. Z.K.H. Prins Bernhard en Prinses Beatrix heb ben Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam de Olympi sche revanchewedstrijden bijge woond. De Koninklijke gasten op de ere tribune. Geheel links de minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. prof. dr F. J. Th. Rutten. f 15.000 op no. 17499 In de vijfde klasse. 13e lijst, van de 516e Staatsloterij is een prijs van f 15.000 gevallen op het nummer 17499. Toch zal worden doorgezet! Een detective der Franse politie, die deelneemt aan de nasporingen naar de moordenaar)s) van de familie Drum mond. verklaarde Zaterdag te Peyruis, in. Zuid-Frankryk, dat de inwonenden van de streek, waar de drievoudige moord is gepleegd, „een zwijgzaam volkje zyn, dat de politie niet wil hel peen". Hij beklaagde zich er over, dat de organiseerd en hervormd, of uiteenvallen politie van degenen, die zij had onder en verdwynen", aldus premier Maher, vraagd, „lijdelijk verzet" had ondervon- die zich voorstander verklaarde van een den „Htm lippen leken wel verzegeld", toestand, waarby „partijleden niet lan- zeide hy. ger aan hun leiders moeten gehoorza- Zaterdagavond was men te Peyruis men, wat dictatuur is, doch de leiders meer en meer de mening toegedaan dat dienen te gehoorzamen aan de leden, het de politie zeer duidelijk voor ogen hetgeen ware democratie is". I staat wie de moord heeft (hebben) ge- WEERBERICHT Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog en vry warm weer ®et perioden van zonneschyn en zwak te. later matige Zuidelijke wind. (Ópge waakt te 10 uur). 12 AUGUSTUS. Zon op: 5.19 uur; onder: 20.10 uur. Maan op: 22.19 uur; onder: 14.30 uur. Hoogwater te Katwyk te 7.37 en 20.03 u. t nummer bestaat uit zes pagina's De Amerikaanse natuurkundige Noel W. Scott heeft in zun laboratorium in Fort Belvoir in Virginia proeven geno men teneinde een verklaring te vinden voor het verschijnsel van de vliegende schotels. In een zeer diep vacuum wer den. zoals wij reeds schreven, kleine hoeveelheden geïoniseerde lucht toege laten. terwijl voorts een magnetisch veld werd aangebracht. Bij deze proe-' ven werden tn de glazen kolf. waarin zich het experiment afspeelde, lichtver- schilnselen waargenomen, die overeen komst vertoonden met vele beschrijvin gen van de „vliegende schotels" De na tuurkundige meende daaruit de con clusie te kunnen trekken, dat vliegende stand binnen de kolf. d.w.z. luchtlagen oo een hoogte van niet minder dan 300 kilometer. Op de foto links Noel Scott bezig met het ..vervaardigen" van vliegende scho tels welke oo de middelste en rechter schotels dergelijke lichtverschijnselen afbeelding te zien zijn. Het zijn oranie- zitn ln luchtlagen, waarvan de toestand I kleurige bollen, omgeven door vlam- overeenkomt met de kunstmatige toe-1 mende „Saturnus-ringen". pleegd en dat zy thans poogt bewyzen voor haar verdenking te vinden. Van een zyde, die in nauwe verbin ding met de politie staat, wordt verno men dat deze er thans van overtuigd is dat de letters .Jl M C". die op de kolf van de Amerikaanse legerkarabyn zyn aangebracht, een persoonlijk kenteken van de eigenaar en wellicht zyn initia len zyn. Plaatselyke leiders van de „Ma quis" (de Franse verzetsbeweging) heb ben verklaard dat zich onder de wapens, die in de .afgelopen oorlog per valscherm voor hen zyn afgeworpen, geen kara- bynen van dit type hebben bevonden Marcel Peries, de ambtenaar dit het onderzoek inzake de moord op de Britse geleerde sir Jack Drummond, diens echtgenote en dochter leidt, heeft mee gedeeld er van overtuigd te zyn. dat de moordenaar uit de streek, waar de drie voudige moord is gepleegd, afkomstig is. „Het kan lang duren, maar de politie zal hem vinden", zo zeide Peries. De politie is er zeker van. dat de moordenaar zich in de omgeving op houdt. Zy zoek: thans de eigenaar van de Amerikaanse karabijn die by de slachtoffers werd aangetroffen Uit de tot dusver gevonden aanwy- zingen heeft men zich een vage voorstel ling van de moordenaar gevormd. Hij moet een goed schutter zyn. aangezien van de zeven schoten, die hy heeft af gevuurd. er zes met dodelijke zuiverheid waren gericht. Voorts beschikt hy over aanzlenlyke lichaamskracht. Dit wordt afgeleid uit het feit. dat de kolf van de karabyn. waarmee hy de 11-jarige Eli zabeth Drummond van het leven be roofde. werd stukgeslagen Ook moet hy goed kunnen omgaan met een byi. ge zien de zuiverheid van de slagen met de kolf van zyn wapen. Dit zou er op duiden, dat de moordenaar een land bouwer of houthakker is. Tenslotte acht men het waarschyniykst. dat hij veel jaagt. De toestand van de gevonden ka rabyn wijst er nl op. dat het wapen veelvuldig gebruikt is. Gustave Dominici. de 32-jarige land bouwer. die de slachtoffers ontdekte, lijdt aan een zenuwinstorting tengevolge van de langdurige verhoren, die hem in verband met de moord zijn afgenomen. Zijn vader deelde mee. dat Gustave van plan is zijn boerdery te verkopen, wan neer het onderzoek achter de rug is. Zuivering in Tsjecho-Slowakije In een uitzending van radio Praag is Zdenek Hejzlar, een van de drie leiders van de Tsjechoslowaakse jeugdbeweging. die zyn ontslagen, beschuldigd van V.Slansky-isme" Rudolf Slansky was de „sterke man" van Tsjecho-Slowakije, tot hy in No vember van het vorige jaar uit al zyn functies hy was o.m. secretaris-gene raal van de communistische partij en lid van het politieke bureau ontslagen werd op de beschuldiging, dat hij een samenzwering tegen de republiek had geleid. Behalve Hejzlar, die voorzitter van de jeugdbeweging was, zyn Rudolf Legen- hart, voorzitter van het Slowaakse comité en Karei Cerveka, secretaris van het centrale comité, uit de jeugdbewe ging gestoten. Voorts zyn tenminste nog zes vooraanstaande functionarissen ont slagen. aldus radio Praag. De beweging werd beschuldigd van „gebrek aan samenwerking met de an dere organisaties, in het byzonder met betrekking tot het vyf-jarenplan". Een secretaris van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij. Ladislav Lis. is benoemd tot waarnemend hoofd van de jeugdbewe ging. De „Rude Pravo", het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische par ty, heeft functionarissen ln partij en bestuur gewaarschuwd, niet onvoorzich tige uitlatingen te doen in het open baar daar gesprekken over belangrijke receringsaangelegenheden, welke zouden worden opgevangen door vyanden van de staat, het land „geweldige schade" zouden kunnen berokkenen. „Vertegen woordigers van de vroegere uitbuiters leven nog in ons midden", aldus het blad, dat hieraan toevoegt, dat het merendeels „Koelakken (ryke boeren), vroegere industriëlen, bankiers en spe culanten. alsmede oudfunctionarissen der reactionnaire partyen, voormalige politiebeambten en reactionnaire officie ren" zyn, die „het verduisteren van nationaal eigendom en het plegen van sabotage in de industrie" organiseren. Dr Dibelius eist vrijheid der Kerk Het hoofd der Duitse Evangelische Kerk. bisschop dr Dibelius. heeft voor de buitengewone synode, die te Beriyn— Brandenburg is gehouden, verklaard dat de staat de kerk de vrijheid moet laten, die zy nodig heeft om in leven te kun nen blyven. Hy gaf te kennen, dat de Duitse Evangelische Kerk zich door geen staat, party of politici haar gedrags- hjn zal laten voorschrijven. Dr Dibelius eiste dat de maatregelen, die het werk der Protestantse Kerk in Oost-Duitsland belemmeren, onverwyid ongedaan zullen worden gemaakt. Hij stelde in dit verband om. de eis. dat alle beperkende maatregelen tegen jonge predikanten, die zich in Oost-Duitsland willen vestigen, zullen worden opgeheven. Verzet in Perzische Senaat tegen volmachten voor Mossadeq De Perzisohe Eerste Kamer heeft Za terdagochtend. na een debat van twee en een half uur, besloten premier dr. Mossadeq door een negen man sterke delegatie inlichtingen te laten vragen over zyn verzoek om „uitgebreide vol machten" gedurende de komende zes maanden. De Senaat zag er, met net oog op de gevorderde leeftijd en de zwakke gezondheidstoestand van de pre mier. van af deze te verzoeken zelf in de Eerste Kamer te verschijnen en daar de gewenste inlichtingen te geven. De delegatie heeft Zaterdagavond premier Mossadeq bezocht. De gevoerde bespre kingen hebben evenwel geen resultaten opgeleverd. Naar verluidt hadden de se natoren voorstellen tot wijziging in Mos- sa deq's verzoek om tydely'ke uitgebreide volmachten gedaan, die de premier evenwel zou hebben verworpen. Daar de Eerste Kamer zioh nog niet heeft uit gesproken. blyft de positie van de re- gering-Mossadeq nog onzeker. Een der senatoren, die zich tegen Mos- sadeq's voorstel verzette, was de schoon zoon van de premier. Matin Daftari. Hij bracht in herinnering dat dr. Mossadeq zich twintig Jaar ereleden zelf had uitge sproken tegen het er enen van speciale volmachten aan welke minister of rege ring ook. .Hoe kan c.e premier dan nu zUn eis rechtvaardigen?", vroeg Daftari. Senator Lessani zeide dat het in stryd met de grondwet zou zyn de premier de gevraagde volmachten te geven. „Hoe zouden wy het tegenover de generaties na ons kunnen verantwoorden, indien wy er thans aan medewerkten de grondwet bulten werking te stellen? Ik weet, dat ik myzelf in gevaar breng door deze dingen te zeggen, doch niet temin moeten zd.i gezegd worden" ver klaarde hij Twee andere senatoren ondersteun den Mossadeq's voorstel en haalden voorbeelden uit de Perzische geschiede nis aan om aan te tonen dat ook vroe ger aan ministers wel speciale volmach ten werden verleend. MILITAIRE RAAD VAN ARABISCHE LIGA KOMT BIJEEN. In Cairo zal 23 Augustus een confe rentie beginnen van opperbevelhebbers der strijdkrachten en experts van de landen der Arabische liga. teneinde een permanente militaire raad van Arabi sche landen op te richten. Het beveili gingsverdrag van de liga. thans door vier van de zeven landen geratificeerd, is van kracht geworden. Het hoofd kwartier van de liga heeft plannen ge reed ter uitvoering van de bepalingen van het verdrag.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1