LEIDSCH DAGBLAD minister twee staats-seeretarissen Compleet kabinet staats -secretarissen met inbegrip van Eén Regeling voor de Duitse schulden bereikt Wapenprogram voor W.-Europa voor 1952 blijft ten achter Jlste Jaargang ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 No. 27682 )irecteur: J. W Hermy loofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Het Midden-Oosten op drift Voor de zoveelste maal vraagt hetgeen :ch afspeelt in en om het nabije Oos- n weer eens de volle aandacht. Over ganse linie! De verdere ontwikkeling in Egypte na iet verdrijven van koning Faroêk lijkt ip het eerste gericht niet bepaald on- unstig. vooral waar er geregeld contact et. Engeland is gelegd, doch men zij ettemin zeer voorzichtig met zijn jnclusies, daar de Wafd-partij zich »;nieuw naar voren gaat dringen en olzens het gepubliceerde program nog i ets van de oude ..voortvarendheid" om maar zacht te zeggen, heeft inge- De werkelijke machtsverhoudingen in land der pharao's liggen nog ge- 1 in het duister en daardoor even- 5 de verlangens, die Egypte zal ont- U-kelen Men verkeert nog volslagen in iet stadium der consolidatie, waarbij errassingen niet zijn uitgesloten. Mo- elijk zelfs onaangename verrassingen, anneer de Wafd sterker zou blijken an zich momenteel afspiegelt. Weliswaar leeft nog altijd de idee van en blok van afweer voor het midden- osten, doch overeenstemming daarom- •ent blijkt zelfs tussen Engeland en imerika niet te bestaan. Dat daaraan zo uidelijk uiting wordt gegeven, is wel ponder te betreuren, want het biedt elegenheid te over voor Egypte en de r.riere Arabische landen om in troebel ater te vissen! En dit te meer. waar het verloop van aken in Egypte de verhouding tussen sraél en de Arabische landen niet heeft ninstigd. integendeel in de Arabische nden de revanche-gedachte aanwak- ert. Ook inzake Tunis blijft onzekerheid eersen. De Afrikaans-Arabische wereld wdt beslist vast aan de gedachte deze westie voor de V. N. te brengen. Ver- 'oedelijk moet daaraan ook worden toe schreven, dat de bey van Tunis de iken blijft rekken en zijn antwoord op c jongste Franse voorstellen telkens itstelt. Frankrijk schijnt evenwel vast staten om op korte termijn een be- f.sing te forceren, om een inmenging n de V.N. te voorkomen. Of Parijs chter op de goede weg isZelfs in r meest zachte zin lijkt toch immers c idee van kolonisatie voorbij! Belangwekkend is ongetwijfeld, dat er weging komt in de Engels-Perzische [nt reverse en wel van weerskanten. De ('wikkeling in Perzië ging ontegen- cgelijk in scherpe mate ten gunste van communisten, vertegenwoordigd in de vdeh-partij. Zowel Londen als idiington hebben dit gevaar terecht werkend en ongetwijfeld onder pressie an Washington heeft Londen dienten- •olge besloten om nog eenmaal te rhten de impasse te doorbreken. Ook de Perzische premier Mossadeq chiint echter het gevaar, dat van de :de van Moskou dreigt, te hebben on erkend. De grote vraag blijft evenwel if 'nij de krachten, die hij zelf heeft lelpen oproepen, de baas zal kunnen lijven. .Tuist het feit. dat de commu- *en totdusver schijnbaar zo rustig ui en. geeft te denken! Mossadeq heeft zich in een nieuwe "a tot Engeland gewend om te trach- i tot nieuwe besprekingen te komen, oaald veelbelovend is de toon van de :a niet. maar men vergete daarbij "oral niet. dat Mossadeq moeilijk in pas over stag kan gaan zonder zijn ge- icht te verliezen. Hoofdzaak lijkt voor het ogenblik of et mogelijk zal blijken tot nieuwe be- Drekingen te komen. Komt het zover, lan is alles mogelijk! Voor Mossadeq begint het overigens te i.pen, want de financiële positie van 'erzië is langzamerhand zó emstig ge- rorden, dat er sprake mag zijn van ut gevaar. Zelfs een tot het uiterste pvoerd nationalisme kan niet on- ;cvoelig blijven voor een lege maag Spoed is dus gewenst! Het is daarom te hopen, dat prestige- raestles kunnen worden vermeden, want mders loopt men opnieuw vast Met niet te overziene gevolgen! 'Mr. DONKER TIMMERT.... Itl HOOG TEMPO AAN NIEUW KABINET....' (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, mr Donker, Is niet tevreden met het bijeenbrengen van de ministers in zijn kabinet; hij wil ook de functies verdelen voor een aantal staatssecretarissen, zodat hij volkomen compleet voor de dag kan komen. Door de aanstelling van staatssecretarissen, in overleg met de aangezochte ministers, kan hij sommige partijen iets meer invloed geven. Als een minister telt voor „heel" dan telt een staatssecretaris voor „een half" by de optelling van de politieke machtsverhouding in het kabinet. Dat de formateur zich ook met de staatssecretarissen bemoeit, wordt ge concludeerd uit het grote aantal perso nen. dat hij reeds heeft ontvangen. Voorts uit het feit dat hij gisteren mi nister Staf voor de tweede maal heeft ontvangen (om over staatssecretarissen met hem overleg te plegen) en tenslotte uit de kwaliteit van sommige personen met wie hij heeft gesproken. ZWIJGZAME FORMATEUR NOOPT TOT (VER) GISSINGEN. De kabinetsformateur laat zelf echter niets los omtrent zijn plannen en alles berust dus op veronderstellingen. Gistermiddag heeft hij ontvangen prof. mr W. C. L. van der Grinten (KVP) die in 1949 in het parlement als staatsse cretaris het wetsontwerp op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie heeft ver dedigd en dus wellicht de staatssecreta ris is voor de ontwikkeling van de P.B.O., aan welke functie dr Beel in zijn formatieplan had gedacht. Indien mr Donker als jurist zelf de portefeuille van Justitie zou willen be heren, is het mogelijk dat hy gisteren prof. mr R. Kranenburg (P. v. d. A.) als staatssecretaris heeft aangezocht voor de in voorbereiding zijnde wettelijke rege ling van het administratieve recht (met een beroepsinstantie voor de burger op ambtenlijke beslissingen) Deze wettelyke regeling van het ad ministratieve recht is. bij wijze van spreken sedert zijn jeugd, een hobby van prof. Kranenburg, die thans 72 jaar is. en die zeker gelukkig zou zijn als hij ter afsluiting van zijn carrière een desbetreffend wetsontwerp nog zou kunnen voorbereiden en verdedi gen in het parlement. WEERBERICHT Wisselende bewolking. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelnk ln het Oosten van het hnd nog zwaar bewolkt met regen en matige tot krachtige Zuidelijke wind. O'-erigens wisselend bewolkt met enkele Plaatselijke buien en matige tot vrij Jachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Weinig verandering ln tempera tuur (Opgemaakt te 10 uur). 10 AUGUSTUS. Zon op: 5 16 uur: onder: 20 14 uur. Maan op: 21.38 uur; onder: 1153 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.11 en 18.39 Uur (11/8 te 6.52 en 19 19 uur). Hit nummer bestaat tdt tien pagina's Doel van Kabinetsformateur Het zou ook volstrekt niet vreemd zijn als mr Donker deze zeer speciale mate rie zou willen overlaten aan een partij genoot-deskundige. Het zou een belangrijke verlichting betekenen van zijn taak, want zoals be kend, is hij lichamelijk niet sterk. Hij heeft immers geruime tijd rust moeten houden nadat hij zich als voorzitter van de parlementaire enquête-commissie had overwerkt. De kabinetsformateur heeft gisteren voorts nog ontvangen ir E. H A. Kraay- vanger (KVP). die hij kan hebben ge polst voor de portefeuille van Weder opbouw en Volkshuisvesting óf voor Verkeer en Waterstaat. Het heeft de aandacht getrokken dat de formateur van de thans zittende mi nisters nog niet heeft gesproken met mr In 't Veld, de huidige minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Er wordt over gesproken dat hij in de Raad van State de opvolger zou worden van de afgetreden ir J. W. Albarda <P. v, d. A.) en vandaar dat nu wordt vermoed, dat de concessie van de P. v. d. A. zal bestaan in het vrijmaken van de minis terszetel van Wederopbouw en Volks huisvesting (in ruil voor Justitie), ter wijl voor prof. Donner (A.R.) dan niet gedacht zou zijn aan Justitie, maar aan Onderwijs, thans bezet door de K.V.P die in ruil Wederopbouw en Volkshuis vesting zou krijgen. Aldus een veron derstelling. „REIZENDE EN „ZITTENDE" MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN. Tenslotte heeft de formateur gisteren ook nog ontvangen prol dr L. J. C. de Beaufort (KVP), buitengewoon hoogle raar in het Volkenrecht aan de univer siteit te Nijmegen, die dan in Algemeen tevredenheid. De conferentie te Londen over dc buitenlandse schulden van Duitsland, waaraan door 28 landen werd deelge nomen, en die vyf maanden heeft ge duurd, is gisteren geëindigd. Ér kwam een overeenkomst tussen cre diteuren cn debiteuren tot stand, vol gens welke Duitsland ongeveer 300 millioen mark per jaar zal betalen op vooroorlogse buitenlandse schul den van in totaal omstreeks 9 mil liard mark. Aan de betrokken rege ringen is aanbevolen de bepalingen van de overeenkomst goed te keuren. Wanneer de regeling in de loop der jaren geheel en al wordt nagekomen, zullen bijna alle crediteuren van Duitsland hun kapitaal geheel terug krijgen. Met het eindigen van de inter nationale besprekingen is er ook een einde gekomen aan het in gebreke blij ven van Duitsland op zijn vooroorlogse leningen, die in het buitenland werden opgenomen. De voornaamste van deze leningen waren de Dawes- en Young- lening, die na de eerste wereldoorlog aan Duitsland verstrekt worden voor het economisch herstel van dat land Deze obligaties zyn van nu af aan be leggingen geworden en enkele finan ciële waarnemers zijn van mening, dat het goede beleggingen zullen zijn. Na de oorlog was de koers van de Younglening ongeveer 4 pond per obli gatie van 100 pond sterling en toen ln Maart '51 Bondskanselier Adenauer had toegezegd, dat Duitsland zou betalen, steeg de koers tot ongeveer 12 pond. Gisteren was de notering bijna 79 pond sterling De tot stand gekomen schuldenrege ling houdt in de meeste gevallen geen Onbestendig weer duurt voort. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen heeft het weer in Nederland voortdurend onder invloed van storin gen gestaan en ook tijdens het week einde zal nierin nog weinig verande ring komen. Er is namelijk Vrijdagmiddag ten Zuidwesten van Ierland een actieve de pressie ontstaan, die vanochtend het uiterste Zuidwesten van Engeland pas seerde en in Noordnoordoostelijke rich ting verder trekt Deze depressie wordt voorafgegaan door een uitgebreid regen- gebied. dat ook over Nederland za trekken. We verwachten evenwel, dat het vanavond het grootste deel van ons land zal zijn gepasseerd. Om de depressie heen stroomt iets koelere lucht, welke vanavond door naar Zuidwest tot West draaiende winden Ne derland zal worden binnengevoerd. In deze lucht kunnen tengevolge van de onstabiele opbouw enkele buien tot ontwikkeling komen zodat ook morgen niei op mooi zomerweer gerekend mag worden. verlaging van de hoofdsom in. goudclausules zullen als dollarclausules worden behandeld. De overeenkomst inzake de Young-leningen bevat een extra wisselkoersgarantie. De Engels- Frans-Amerikaanse commissie voor dc regeling der Duitse schulden deelde mede, dat zij onmiddellijk een aanvang zal maken met het ontwerpen van de inter-goudregeling. De leider van de Duitse afvaardiging zegde toe, dat met Het is de bedoeling dat er een „reizen de" minister van Buitenlandse Zaken komt. cn een „zittende" minister, die voortdurend op het departement aan wezig is. terwijl zijn collega conferen ties in het buitenland bijwoont. Prof. De Beaufort zou dan de „zittende" minister zijn. Het is uiteraard niet bekend, welke personen, die mr Donker heeft ontvan gen. een portefeuille al of niet hebben aanvaard. Dat maakt het beeld nog verwarder, vooral wanneer er ook figu ren van toekomstige staatssecretarissen in optreden. Door de volgende reeks van personen, die de formateur ontvangt, kan het beeld duidelijker worden. Er is nog steeds geduld nodig Geduld moet ook de formateur nu en AMERIK.VS BUITENLANDSE POLITIEK HOOFD INZET VERKIEZINGEN? John Foster Dulles, deskundige der republikeinen op het gebied der bui tenlandse politiek, heeft te Denver, na een onderhoud met generaal Eisenho wer, verklaard, dat de buitenlandse politiek het voornaamste thema zal uitmaken tijdens de campagne der re publikeinse partij voor de presidents verkiezingen. Generaal Eisenhower en Dulles wa ren het er over eens. dat de buiten landse politiek der huidige regering er toe leidt, dat „ons volk in het grootste gevaar wordt gebracht". dan betrachten, want door dc vacanfies kan niet iedereen direct in Den Haag zijn Men denkt hierbij o a aan prof W F de Gaay Fortman (A.R die in Zwit serland vertoeft en van wie men zeker weet dat de formateur met hem wil spreken In ieder geval is thans wel duidelijk, dal dc formateur een compleet kabinet wil samenstellen om daardoor na zes weken kabinetsformatie voor alle par tijen een afwijzing moeilijker te maken. de meeste spoed stappen zullen worden gedaan om de goedkeuring van het Duitse parlement te verkrijgen. Do Ver. Staten hebben een concessie gedaan ten aanzien van hun vorde ringen, die voortvloeien uit de sedert do oorlog aan West-Duitsland verleen de hulp. Deze concessie houdt in, dat West-Duitsland de terugbetaling van de hoofdsomvan deze na-oorlogse schuld vyf jaar zal mogen uitstellen. Er zullen binnenkort nieuwe on derhandelingen worden gevoerd over het vraagstuk der Duitse verantwoor delijkheid voor de Oostenrijkse staats schulden. De regeling, die voor de vorderingen van de Bank voor Internationale Be talingen, is bereikt, houdt in, dat Duits land te beginnen in Januari a.s jaar lijks een rente van 5.6 millioen Zwit serse francs zal betalen. De bank zal haar credieten handhaven en voor de betaling van de achterstallige rente uitstel verlenen tot Maart 1966. Voorts werd vernomen, dat overeenstemming is bereikt inzake een Belgische vorde ring van ongeveer 225 millioen Reichs- marken. Deze vordering zal als voldaan worden beschouwd met de betaling van 40 millioen Duitse marken. De som zal in termijnen worden betaald gedu rende de jaren 1953 tot 1967. Ii.M. Koningin Juliana bracht gis termiddag een bezoek aan het In ternationaal Verkennerskampdat door het Leger des Heils in het buitenjeugdcentrum te Lunteren gehouden wordt. Aan dit kamp. dat de naam Mo- tondo" draagt, nemen 600 verken ners uit zestien verschillende landen deel. Het staat onder leiding van li. kolonel Kaarc Westergaard. de internationale jeugdsecretaris van het Leger des Heils. De Koningin luistert naar het blazen op de Alphoorn door een Zwitserse verkenner. Naast H.M. - van rechts naar links: Commissioner John J. Allan, chef van de staf en Commis sioner E. Thykjaer. de territoriaal leider voor Nederland. Officieel wordt het erkend. De Amerikaanse minister van lands verdediging Lovett heeft op een te Wash ington gehouden persconferentie toege geven, dat de Amerikaanse leveringen van wapens aan de Europese bondgeno ten rijn verminderd. „Dit, en de econo mische moeilijkheden, die Groot-Bnt- tannië en Frankrijk bij de uitvoering van hun bewapeningsprogramma's ondervin den. zal zeer waarschijnlijk er toe leiden, dat de Europese verdediging dit jaar beneden het gestelde doel zal blijven. Ik moet echter met klem de berichten te genspreken, volgens welke de plannen van de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie, om eind 1952 over 25 gevechts- klare en 25 reserve-divisies te beschik ken. mislukt zijn. Deze berichten zijn on gerijmd en z(j zijn voortgesproten uit een defaitistische geest", zeide minister Lovett. hieraan toevoegend: „Ik kan U verzekeren dat elke vijand, die thans Europa zal willen aanvallen zou onder vinden dat hij het heel wat moeilijker zou krijgen dan een jaar geleden." (Een waarheid als een koe. die echter niets zegt!) Lovett verklaarde geen schatting te kunnen geven van dc mate waarin de N a t o het voor dit jaar gestelde doel niet zou bereiken. „Dit gehele vraag stuk zal in Nato-vergaderingen, die in September a.s. beginnen en tot mid- den-December d.a.v. zullen duren, wor- den besproken", zeide hij. De assistent-secretaris-generaal der Nato. de Nederlander Spierenburg, heeft de Franse en Britse regeringen officieel gevraagd of zij voornemens zijn wijzigingen te brengen in de ver- dedigings- en bewapeningsprogramma's welke zij in Februari j.l. te Lissabon hebben aanvaard. Frankrijk heeft in feite reeds be sloten niet zo ver met zyn verdedi ging te gaan, als waartoe het zich te Lissabon had verplicht. Van betrouwbare zijde is vernomen, dat. na een Donderdag tussen premier Pinay en de minister van landsverdc- glng Pleven gehouden besprekingen, besloten is. dat. tenzij Frankrijk meer taire diensttijd gedurende 1953 op acht tien maanden zal worden gehandhaafd en niet op twee jaar zal worden ge bracht, zoals aanvankelijk was beoogd. Tevens is besloten dat er in 1953 even veel Fransen voor de eerste oefening onder de wapens zullen komen als in 1952. Pinay en Pleven besloten voorts dat Frankrijk het oorlogsmateriaal zal blij ven vervaardigen, dat de Verenigde Staten in hun z.g. „off-shore"-aankopen ln Europa niet hebben willen inbe- grijpen. Het betreft hier de vervaardi ging van ,,Nord-2501"-vervoersvliegtui- gen, gemotoriseerd anti-tank-geschut met een gewicht van dertien ton. ge pantserde verkenningsvoertuigen en ,Delahaye"-jeeps. Om te kunnen voor dien in de kosten voor het blijven ver vaardigen van dit oorlogstuig heeft de Franse regering besloten niets uit te ge ven voor de burgerverdediging, de aan leg van vliegvelden en verbindingen :en bate van het Noordatlantische op- jerbevcl en de uitrusting van het Viet namese leger. De genomen beslissingen hebben slechts betrekking op dit jaar. ITALIAANSE IMMIGRANTEN IN AUSTRALIË DEMONSTREREN. Een zestigtal Italiaanse immigranten hebben een mars gehouden door een der voorsteden van Sydney. Zij droegen borden met opschriften als: „wij wil len werk of repatriëring". De demonstranten stelden zich voor het regeringsgebouw op en kondigden aan, dat zij in hongerstaking zouden gaan. Zij werden door dc politie uiteen gedreven. Velen der Italiaanse immigranten eijn reeds twee maanden werkloos. Verdwaasd Europa Het gaat het Westen momenteel al» lesbehalve naar den vleze! Zelfs lijkt het er op. dat Moskou gr«» te reden tot Juichen heeft. Men weet. hoe de Westelijke gemeen schap zich had voorgenomen om eind van dit jaar vijftig divisies in het veld te kunnen brengen, hetgeen het uiterste minimum heette om aan een rode agressie daadwerkelijk het hoofd te kunnen bieden. Practisoh gesproken, kan men dit nu reeds afschrijven. Wel licht kan men vijftig divisies aan men senmateriaal samenstellen, doch de be wapening zal ontbreken! Het blijkt, dat Europa finantleel niet sterk genoeg is. om de wissel van een dergelijke bewapening te honoreren ot dit niet wil.. Juist dit laatste doet wel zeer onsympathiek aan Vooral ais mea iet op de harde noodzaak. De bewapening van het Westen is op gezet op de stelregel, dat alleen bij een dusdanige opvoering van het oorlogs materiaal. het Oosten zioh zou moe ten bedenken voor en aleer tot de aan- i*al over te gaan, heil was te verwach ten. Alles moest wijken voor doorvoering van een dergelijk program en dit was te billijken, want niets woog en weegt im mers zo zwaar als het verlies van de vrijheid. Daarvoor waren de grootste offers lioht. Doch nu het in dit opzicht op daden aankomt, zyn de bordjes verhangen. Nu schijnt plotseling de idee, dat het gevaar van agressie niet zo groot is. als wel werd gevreesd, de overhand te ver krijgen. Déze gang van zaken geeft wel een zeer somber beeld van de Europese eenheid en van de geneigdheid om de consequenties te aanvaarden van de si tuatie, waarin men is beland! En vooral als men nader bekijkt, hoe deze ommezwaai wordt benut voor zui ver partij-belang, slaat deze men de schrik om het hart. Ontegenzeggelijk is Amerika niet on schuldig, want het is ten aohter by de vapenieverantles (ten dele toe te sohry- en aan de ongelukkige staalstaking), terwijl het congres bovendien de door president Truman als uiterste nood zaak gevraagde 'gelden aanmerkelijk heeft besnoeid. Een uitvloeisel enerzijds van gevoelens van Europese onwil. Europa geeft, helaas, bewijs te over, dat deze Amerikaanse gevoelens maar al te waar zijn! Engeland was het eerste land in ons werelddeel, dat tengevolge van zyn ü- nantiele positie de herbewapening ging traineren. Reeds onder het Labour-be vind van Attlee begon de linkervleugel van Bevan te opponeren en bij het op treden van de regering Churchill ging geheel Labour overstag. De regering Churchill trok daaruit haar gevolgtrek king en officieel is nu een uitsmering van de herbewapening over een groter aantal jaren aangekondigd. Daarop volgt nu in nog ernstiger vorm Frankrijk, dat trouwens van den begin ne af slechts schoorvoetend de idee van een Europees leger aanvaardde. Frank rijk voelt ach door de vermindering van de Amerikaanse hulp zodanig ge dupeerd. dat het niet alleen volstaat met een vermindering van wat van zyn kraohten wordt gevraagd, doch boven dien er ernstig aan denkt om wettelijk oe conventies van Bonn, die de oprich ting van het Europese leger bevatten, te torpederen. Vrees voor de Duitse her bewapening krijgt voor de zoveelste maal weer eens de overhand en de ra tificatie door het Franse parlement ia zeer illusoir geworden. Ook in Duitsland groeit nog altijd de stemming tegen dê conventies van Bonn daar de socialisten onder Schu macher in deze afwijzende actie een prachtig propaganda-middel zien bij de verkiezingen van volgend jaar. Zelfs bij ratificatie in het najaar door de West- Duitse Bondsdag zal men stuiten op groot verzet. En om de maat vol te maken, hebben ae Belgisohe socialisten, hoewel een be slissing omtrent de dienstplicht-duur voor alle Nato-landen voor de deur staat, gemeend propaganda te moeten maken uit de verzetsactie in België te gen de daar ingevoerde twee-Jarige dienstplicht. Neen, op deze wijze wordt de idee van een Westelijk bondgenootschap te gen de agressie van Moskou wel volle dig een aanfluiting. Europa blijkt niet in staat om de of fers te willen opbrengen, die voor de al lerminste zekerheid van behoud van zijn vrijheid worden vereist. Arm Europa. SYNGMAN RHEE OFFICIEEL HERKOZEN. De 77-jarige Zuid Koreaanse president Syngman Rhee is met een zeer grote meerderheid van stemmen herkozen, waardoor zijn presidentschap met vier jaar is verlengd. Op Syngman Rhee zijn 5 247 000 stemmen uitgebracht. Zijn naaste concurrent Lee shi-Joeng ver kreeg 799 000 stemmen. De te Moskou opgevoede gewezen communist Tsjo bong-ahm. waarvan men aanvankelijk meende, dat hij een ernstige candidaat zou zijn. kwam eerst op de derde plaats. De regering te Poesan heeft medege deeld. dat besloten is ter gelegenheid van de dubbele feestviering op 15 Aug. as., waarbij het tot stand komen van de Koreaanse onafhankelijkheid wordt herdacht en tevens president Rhee voor zijn tweede ambtstermijn zal worden ge ïnstalleerd. een algemene amnestie voor burgergevangenen af te kondigen. In de Zuid-Koreaanse gevangenissen be vinden zich thans in totaal 12.800 bur ger-gevangenen; 800 hiervan zullen op buitenlandse hulp ontvangt, de mili- vrije voeten worden gesteld. Generaal Mohammed Naguib te zamen met mevrouw Doria Shalik. leidster van de feministische Bent el-Nil Unie tijdens hun conferentie, waarin de generaal haar mededeel de. dat hij de vrouwen in - mili taire - dienst zou .verwelkomen" Hij verklaarde, dat hij een voor stander is van het toelaten van vrouwen bij de gewapende macht i oor arbeid op kantoren. dienst doen als chauffeuses. of voor het bedienen van afweergeschut. Toen mevrouw Shafik verklaarde, dat de vrouwen ook het stemrecht wensten, antwoordde Naguib dat hij deze kwestie voor het ogenblik moest laten rusten ..totdat de zui veringsactie in het land geëindigd zou zijn".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1