Pleidooi voor nog betere samenwerking der Nato-troepen CRISIS Amerikaans natuurkundige meent1 raadsel vliegende schotels te hebben opgelost Bijzonderheden over de Franse plannen in Tunis 91ste Jaargang DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 No. 27680 Leidsch^dagblad „irsd.ur j. Hw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte stixd 1. Leiden Gta> No 57055 Hoofdredactie. B u Menkhorst en J Brouwerf C- per twartaal; t 0 47 per week reletooo Dir en Adm.: 25041: Red. 21507 Ook Duitsers horen er bij! „Uit militair gezichtspunt zou raadzaam zü« ook Nederlandse troc- in Duitsland te stationneren", al dus heeft generaal sir John Harding, bevelhebber van het Britse Rgnleger eti verantwoordelijk leider voor Noordeiüke groep der Nato-strydkach- tcn in de centrale sector, voor de bui tenlandse pers verklaard. Generaal Harding legde er de nadruk ,p. dat dt Britse, Belgische. Nederland- Ie en Canadese Nato-troepen onder zyn verantwoordelijkheid veel gezamenlijke training nodig hebben om de problemen ran hun samenwerking tenvolle te over winnen. De stationnering van Nederlandse troepen in Duitsland hield echter vol gens generaal Harding financiële com plicaties in, die buiten zijn competen tie vielen. „Overigens mag echter niet worden c'rgeten", aldus de generaal, „dat wij reeds tot hechte vormen van practische amen werking zijn gekomen". Het hoofd- ar lier van het Britse Rijnleger heeft n feite opgehouden een Engels hoofd- aartier te zijn en het is reeds geïnte- reerd door permanente medewerking ran Belgische. Canadese en Nederlandse ifficieren". Sir John Harding, die deze week het Iijiüeger gaat verlaten om chef van de af van de imperiale strijdkrachten te worden, zeide. dat de belangrijkste er- uring van de onder zijn bevel gehouden Doeningen in Natoverband bestond in ,het zeer grote enthousiasme en de be- anastelling van alle betrokken troepen- eiders in de ontwikkeling van een wer- :elijk saamhorigheidsgevoel. „De midden jqrtember te houden manoeuvres van de noordelijke groep, die de betekenisvolle ia am „Hold fast" zullen dragen, zullen 'ol2ens generaal Harding van veel gro- er omvang zijn dan de beide voorgaan- i<- Hieraan zullen drie Britse en enkele Selcische divisies deelnemen, daarnaast •fi Canadese troepen in Duitsland en aanzienlijke Nederlandse strijdkrach- „Wfj hebben nog grole taalproble men te overwinnen. Het is voor een volledige ontplooiing der verenigde strijdkrachten vooral nodig, dat wij elkaar technisch beter Ieren verstaan dan tot dusverre. Daarvoor is veel ge zamenlijk oefenen nodig", aldus de cheidende generaal. De generaal zeide dat ook in stan- Ijardisering van wapens „nog niet veel oortgang" was gemaakt, hetgeen bleek het feit, dat de Nederlandse en Bel- ische troepen, in tegenstelling tot de i.-itse, van Amerikaanse wapens wer- len voorzien. De Britse generaal zeide, lat de samenwerking met de Duitse roepen niet zou mogen worden over last. Nieuw-Zeelands vakverbond tegen verdere immigratie. Naar de „Auckland Star" meldt, heeft het Nieuw-Zeelands vakverbod dezer dagen verklaard, dat de regering van (ieuw-Zeeland moet ophouden steun te verlenen aan niet-Britse immigranten i dat de immigratie-politiek moet wor den gewijzigd. In een resolutie wordt gewezen op „de «nemende werkloosheid in Australië, de tekenen, die er op wijzen, dat de "migranten geneigd zijn naar Nieuw- Zeeland in plaats van naar Australië te gaan, met de schadelijke gevolgen vandien. zoals de toenemende moeilijk heden met de huisvesting, de problemen «treffende een tekort aan scholen en ziekenhuizen, groeiende vervoersmoei- lijkheden en het gevaar voor inflatie." Dr Kurt Schumacher, de leider der Duitse sociaaldemocraten, heeft in een adiorede aangekondigd, dat hij in Sep- ember weer het politieke podium zal bestijgen. Schumacher zal dan voor de socialistische partijdag in Dortmund epreken en het vérstrekkende verkie- Zingsprogram van zijn partij aankondi gen Het program omvat onder meer re- sie der Europese verdragen, socialise- ng van de zware industrie en onteige ning van het groot-grondbezit. Dr Schu macher is wegens ziekte sedert Decem ber niet meer in staat geweest in het 'penbaar op te tTeden, doch hij heeft n de laatste maanden zijn partij weer tan af zijn ziekbed geleid. Schumacher zeide verder, dat de so cialisten zullen pogen de kolen- en rtaalpool van het plan-Schuman te doen mislukken. Het plan vormde een meerpaal op de weg naar een verenigd ;J--opa en betekende een afzien van Duitsland van het Saargebied. Europeisering van het Saargebied be- _kker.de slechts een afscheiding van Duitsland .De regering had niet het {"echt dit toe te laten. Zij zou dan slechts bandelen als de Oost-Duitse regering fedaan had met de gebieden in het Oosten. Schuman richtte zich eveneens tegen ce conventies van Bonn en de plannen voor een Europees leger. WEERBERICHT Vrij warm. De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Aanvankelijk weinig, daarna weer toenemende bewolking met later moge- J'Jk enige regen Zwakke tot matige *'>nd uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). 8 AUGUSTUS. Zon op- 5.13 uur; onder: 20 17 uur. -Maan op: 21.10 uur: onder: 8.50 uur. .Hoogwater te Katwijk te 4.48 en 1719 uur. t nummer bestaat uit acht pagina's. Op het ogenblik is er geen basis voor teamwork met Duitse troepen omdat deze er nog niet zijn. Maar ik zie niet in. waarom ook met de Duitsers geen teamgeest zou kunnen worden ont wikkeld. Het zal uiteraard lange tijd vergen oude wonden te helen, maar indien er voldoende begrip voor gemeenschappelijk belang ls, geloof ik. dat wU tot samen werking zullen kunnen komen. Maar wij mogen daarbij ln het begin niet haastig over gevoelsgrenzen heen rennen", aldus generaal Harding. Hg was van mening, dat Duitse militaire concepties een grote bijdrage zouden kunnen leveren aan de kracht van de Nato, voornamelijk door de gTote ervaringen van de Duitsers in de strijd tegen het rode leger. De hou ding van de Nato-troepen tegenover het Duitse volk moest volgens Harding ..fair en vriendschappelijk" zijn om de grond slag te leggen voor „een degelijk en duurzaam deelgenootschap, gebaseerd op een gemeenschappelijk doel". Vooreerst zag Harding in het Duitse volk nog slechts „een zuiver wettelijke bondge noot" doch men moest er naar streven de Duitsers tot „werkelijke bondgeno ten" te maken „Aannemende dat de volken geduld hebben, niet te gevoelig blijven aan één kant en niet te opdrin gerig worden aan de andere kant. ge loof ik dat wij zullen slagen", zeide ge neraal Harding. SYNGMAN RHEE HERKOZEN. De 77-jarige president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, is verzekerd van een nieuwe ambtstermijn van vier jaar. De uitslag voor alle kiesdistricten op acht na geeft Rhee 4.724.000 stemmen en zijn naaste concurrent, de oud-communist Tsjo bong ahm. 747.000. Arabische Liga plaatst Bonn voor moeilijkheden. De Arabische Liga heeft zich in een nota aan de Duitse Bondsregering tegen herstelbetalingen aan Israel uitgespro ken. De betalingen zoden de goede be trekkingen tussen de Arabische stalen en Duitsland in gevaar brengen, omdat zij aldus de nota Israel in staat zullen stellen haar aanvallen op de Arabische landen voort te zetten Overigens zou de Bondsrepubliek he lemaal niet tot herstelbetalingen voor Hitiers daden verplicht zijn. Deze nota brengt de West-Duitse rege ring enigszins in verlegenheid. Vooral de betrekkingen met de Arabische sta ten worden in handelskringen zeer op prijs gesteld en Bonn heeft zich reeds meermalen tegen het verwijt moeten weren, dat zij in dit opzicht haar taak verwaarloost. Hoewel de Arabische staten in Duits land diplomatieke vertegenwoordigin gen in allerlei vorm hebben, ontbreekt het in deze staten zelf geheel aan Duitse diplomaten, wat als een grote onhoffe lijkheid wordt opgevat. Hier hoeft geen opzet in het spel te zijn. zoals sommigen menen, maar toch schijnt Adenauer zo zeer door zijn Wes telijke politiek in beslag genomen te zijn. dat hij voor de opbouw van de Duitse buitenlandse dienst geen aan dacht meer heeft. Daarbij bestaat in het nabije en midden Oosten. waar 400.000.000 Arabieren wonen, een op merkelijke sympathie voor alles wat Duits is. Deze sympathie is vele Duit sers meer waard dan een positief resul taat van de Duits-Joodse onderhande lingen. Syrië en de Libanon hebben zich ter wille van een compromis reeds tot de Westelijken gericht met het voorstel een deel van de herstelbetalingen aan de Arabische vluchtelingen ten goede te laten komen. Dit verzoek is echter af gewezen. In de zaal van het Abdin-paleis te Cairo, n aar cx-koning Faroek ge woonlijk de kabinetszittingen presi deerde. zijn de drie regenten van de nieuwe koning beëdigd. Hier zien we van links naar rechts: de minister-president Ali Maher en de regenten Bahi el Himo Barakat. prins Abdel Moneim en kolonel Rasjad Mahanna. Prins Moneim is gezeten op Faroeks troonzetel. (Telefoto, radiografisch overgebracht). Breda-Oranjcstad organiseerde ter gelegenheid van haar 700-jarig be slaan gisteren een samenkomst van burgemeesters van die steden, welke reeds hun 700-jarig bestaan hebben gevierd. Aanwezig waren de burge meesters of hun vertegenwoordigers van Aardenburg. Arnhem. Cuyk. Delft. Deventer. Doesburg. Dor drecht. Elburg. Geertruidenberg Grave, den Bosch. Lochem. Middel burg. Naatden. Nijmegen. Olden- zaaU Ommen. Rijssen. Roermond. Sittard. Tiel .Thorn. Utrecht. Wijk bij Duurstede. Zaltbommel. Zierik- zee en Zutphon. Het gezelschap voor het versierde raadhuis. Tweede van rechts is de burgemeester van het feestvierende Bredamr dr C. N. M. Kortmann. ZES weken lang dobbert nu al het Schip van Staa t rond zonder état- major. Hoewel op grond van de verkiezings uitslagen al direct te voorspellen was, dat iedere kabinetsformateur wie dat ook zou mogen zijn voor een ontzaglijk moeilijke taak zou staan, komt zo langzamerhand bij het begrip „kabinetscrisis" het accent toch wel heel sterk op het laatste woord te liggen Niet zozeer als gevolg van de lange duur van dit ministerloze tijdperk, die opzichzelf beschouwd nog geenszins verontrustend mag heten, als wel in ver- band met het feit, dat in de afgelopen weken maar al te duidelijk is gebleken hoe moeilijk de partijpolitieke verhou dingen ons land regeerbaar maken. Welke coalities men ook tracht te for meren. steeds is er minstens één partij, die meent, dat haar invloed in het toe komstige regeringsbestel niet groot ge noeg is! En dat terwijl „de Grote Vier" het eens zijn over het programma.'! Dit is een triest symptoom, dat de Nederlandse democratie allerminst tot eer strekt. Er blijkt uit. dat het de vooraanstaan de Nederlandse politici uitermate moei lijk valt het nationale belang van een kabinet met zo groot mogelijke regeer kracht anders te bezien dan uit de gezichtshoek van de zo groot mogelijke eigen vertegenwoordiging daarin. Terecht dringt ook het bezorgde bui tenland er terwille van de zozeer ge wenste ononderbroken internationale samenwerking op aan, dat Nederland op zo kort mogelijke termijn kleur be kent en haar politiek duidelijk bepaalt. De moeilijkheid schuilt juist in het vaststellen van die kleur. Rood-wit-blauw schijnt er niet bij to zijn.... In Halderabad (India) zyn 24 i saglers van een autobus om het leveD gekomen, doordat de chauffeur de macht over het stuur verloor en het water In reed. toen een aantal slangen uit hun door het schokken van de bus openge sprongen kisten kropen en op de chauffeur af kwamen. Alleen de chauffeur kwam niet om het leven. Proeven met geïoniseerde gasdeeltjes in diep vacuum. Talryke Amerikaanse bladen hebben gisteren in grote opmaak het bericht gebracht, dat de zogenaamde „vlie gende schotels" toegeschreven moeten worden aan door statische electriciteit teweeggebrachte verschijnselen, die zich op zeer grote hoogten afspelen. De Amerikaanse natuurkundige Noel W. Scott heeft op het fort Belvoir in Virginia een aantal proeven genomen, die werden bijgewoond door officieren van de technische legerdiensten. In een zeer diep vacuum in een gla zen bol werden kleine hoeveelheden ge- ioniseerd gas toegelaten. Bij het hante ren van ccn magneet direct buiten de glazen bol werden daarin vreemde lichtverschijnselen waargenomen, die veel overeenkomst vertoonden met be schrijvingen van de vliegende schotels. Men zag lichtende bollen, donkerrode bollen met vurige „Saturnus-ringen", snel wentelende lichtflitsen etc. Zij ver dwenen bij verstoringen van het mag netisch veld. Deskundigen verklaren, dat de om standigheden binnen de bol een imitatie waren van de omstandigheden zoals zij in de atmosfeer voorkomen op ongeveer 300.000 meter hoogte. Zouden de „vlie gende schotels" dergelijke verschijnse len op grote hoogte zijn, dan is het te vens begrijpelijk, dat zij door vliegtui gen nimmer kunnen worden achter haald. Reeds op grote afstand immers zouden de vliegtuigen een storende in vloed kunnen uitoefenen op het magne tisch veld, waarin zich de verschijnse len afspelen, waardoor deze dan ver dwijnen. Een belangrijke proef werd ook met radar uitgevoerd. Het bleek dat de verschijnselen binnen de bol op het radarscherm konden worden waarge nomen. Onlangs werd bericht dat ook de „vliegende schotels" door radar werden gesignaleerd. Men leidde daar De „schotel-hysterie" was in Amerika zo ver gevorderd, dat men het algèmeen als een opluchting voelt nu een verkla ring gevonden is. die naar het zich laat aanzien deze wonderlijke verschijnselen zou kunnen verklaren. De kabinetsformatie. Nadat de kabinetsformateur mr L. A. Donker gistermiddag in het ministerie van Binnenlandse Zaken van twee uur tot half vier had ge sproken met minister Beel, heeft hij in het ministerie van Financiën, waar hij zijn werkkamer heeft, ach tereenvolgens nog minister Rutten, minister Stikker cn minister Staf ontvangen. In de loop van dc avond ontving hij achtereenvolgens nog prof. W. J. A. Kernkamp, minister Van den Brink en minister Mans- holt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllillllllllll Het regenseizoen in Indo-China is begonnen. De Frans-Vietnamese troepen, die deelnemen aan de operatie Bolero II met het doel. de Delta te zuiveren cn het plaatselijke Vietnamese bestuur weer onder be scherming van het leger te stellen, hebben behalve de vijand ook het water en de modder te bestrijden, hetgeen de uiterste krachtsinspan ning vergt. De bey nog in studie. De Franse resident-generaal in Tune- graaf de Hautecloque, heeft de voor naamste punten van het Franse hervor mingsplan bekendgemaakt, dat vorige week aan de bey van Tunis ter goedkeu ring is overgelegd. Zoals bekend, weigerde de bey toen zijn zegel aan het stuk te hechten, om dat hij het plan uitgebreid wilde bestu deren. Sindsdien heeft hij 48 adviseurs uitgenodigd, het plan met hem te be spreken. De belangrijkste punten van het stuk zijn: een geheel nieuw stelsel voor de aanstelling van bestuursambtenaren en de instelling van drie lichamen, te weten een wetgevende raad, een administratief hof van appél en een begrotingsraad, welke het oude Tunesische parlement, of „grote raad", zal vervangen. Ten aanzien van het eerste punt wordt voorgesteld de vergelijkende examens voor aspirant-ambtenaren, waaraan tot dusver Fransen en Tunesiers konden deelnemen, voortaan alleen voor Tune- siërs open te stellen. Alleen ingeval er niet voldoende geschikte candidaten zijn en in buitengewone omstandigheden zal hiervan kunnen worden afgeweken. De posities van de Fransen, die thans bij het bestuur werkzaam zijn, zullen wor den gewaarborgd. Het voorgestelde hof van appèl zal decreten op wettigheid toetsen. De wet gevende raad zal alle wetsvoorstellen onderzoeken, met uitzondering van de ontwerpen welke betrekking hebben op de begroting en de financiën. Deze kwesties zullen worden voorgelegd aan een nieuwe raad. de begrotingsraad. die zal bestaan uit 96 leden, van wie 72 ge kozen, en 24 benoemd door de Tunesi sche Kamers van Koophandel. Deze raad zal, volgens het Franse plan, voor de ene helft uit Fransen en voor de andere uit Tunesiërs bestaan. Voorts voorziet het plan in een uit breiding van de bevoegdheden van de premier en verkiezingen voor de ge meenteraden, waarvan de leden tot dus ver werden benoemd. In het eerste stadium van de hervor minggen zal het kabinet blijven be staan uit Franse en Tunesische minis ters. Laatstgenoemden zullen echter zelf standig uitvoerende maatregelen, welke door de bey zijn goedgekeurd, kunnen afkondigen, zonder dat deze door de Franse resident-generaal behoeven te worden getekend. De ministeries, die onder Franse lei ding blijven staan buitenlandse zaken en defensie zullen Tunesiërs als on derministers krggen. De contróle over de civiele dienst, welke tot dusver b»J de Franse secreta ris-generaal, de rechterhand van de re- sident-geneaal berustte, zal worden over gedragen aan het hoofd van ieder ministerie. Het genoemde constitutionele hof van appél komt in de plaats van de raad van state welke te Parijs zetelt. Het hof zal bestaan uit een Franse voorzit ter, een Tunesische vice-voorzitter. vier Franse rechters en vier Tunesische rech ters. De wetgevende raad of raadgevende vergadering zal bestaan uit 30 Tunesiërs, die aanvankelijk door de bey zullen wor den gekozen bil algemene verkiezingen Deze vergadering zal de bey van advies dienen by alle wetsvoorstellen, die geen betrekking hebben op de begroting en de financiën. De bey behoudt echter in het eerste stadium der hervorm ngen de eindbeslissing in alle wetgevende aan gelegenheden. Dit punt heeft veel beroe ring gewekt onder de Franse Ingezetenen in Tunpsië. omdat zii vrezen dat zij op deze wijze alle éontröle op de wetgeving zullen verliezen. Ten aanzien van de raad voor finan ciën en de begroting wordt nog meege deeld, dat deze voor de ene helft uit Fransen en voor de andere uit Tunesiërs zal bestaan. Het is niet duidelijk of de bey aan de besluiten van dit lichaam onvoorwaardelijk gebonden is. De Tu nesiërs hebben bezwaar gemaakt tegen het feit. dat deze raad slechts voor de helft uit Tunesiërs bestaat. De Franse regering is echter van mening dat deze verhouding gerechtvaardigd wordt door het aandeel van Frankrijk in de Tune sische begroting. De leden van de raad zullen 5 jaar zitting hebben. Het ene jaar zal een Fransman voorzitter zijn. het volgend jaar een Tunesiër, Politieke waarnemers te Parijs nemen aan. dat de bekendmaking van het plan door de resident-generaal, voordat de bey zich er over heeft uitgesproken, het begin van een koerswijziging van de Franse politiek ten aanzien van Tunesië inluidt. Men vermoedt, dat de hervor mingen, indien de bey zijn, wat te Parijs genoemd wordt, vertragmgspolitiek blijft volgen, zullen worden goedgekeurd zon der diens toestemming. In dat geval zou Frankrijk zich beroepen op het protec toraatverdrag met Tunesië van 1883. By deze overeenkomst verplichtte de bey zich de hervormingen, die Frankrijk no dig oordeelt, te zuilen invoeren. De „Anzus" is geboren. De ministers van buitenlandse zaken van de VS., Australië en Nieuw-Zee- land hebben aan het eind van de eerste bijeenkomst van de defensieraad voor het gebied van de Stille Oceaan (de „Anzus") een communiqué uitgegeven. Zij verklaren, dat hun regeringen het versterken en bevorderen van vriend schappelijke en vreedzame betrekkin gen tussen de landen in het gebied van de Stille Oceaan nastreven Wij ver klaren met nadnik. dat het Anzusver- drag zich uitsluitend de verdediging harer leden tegen aanval ten doel stelt". Hieraan wordt toegevoegd, dat uit het verdrag tussen de drie landen duidelijk blijkt, dat dit doel geheel in overeen stemming is met de beginselen van het handvest der VN. en met de verplich tingen van de leden-staten der V N. Rekening is gehouden met Australië's en Nieuw-Zeelands lidmaatschap van het Britse Gemenebest, het deelnemen van de V S. aan de Nato en de band uit hoofde van verdragen tussen de VS. enerzijds en andere Amerikaanse repu blieken. Japan en de Philippijnen an derzijds. Vertegenwoordigers van de Anzus zullen spoedig te Honoloeloe samenko men om de militaire organisatie nader uit te werken. AUSTRALISCHE BEGROTINGS CIJFERS. De Australische minister van finan ciën. sjr Arthur Fadden. heeft zyn be groting Ingediend in het Australische Huls van Afgevaardigden. HU deelde mede, dat ln het komende belastingjaar 160 millioen pond sterling voor de ver dediging zal worden besteed, vergeleken met 135 6 millioen pond sterling ln het afgelopen jaar. De minister kondigde belastingver lichtingen aan. welke onder meer de op- helling inhouden van de verleden jaar ingestelde speciale inkomstenbelasting van 10%. alsmede een verlaging van de omzetbelasting. Fadden deelde voorts mede. dat de Australische deviezenreserves in het be lastingjaar 1951/52 zyn gedaald tot 674 4 millioen pond sterling tot 289 6 millioen pond sterling.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1