Bescheidenheid 11a Helsinki gewenst Leiders met een nuchtere, brede blik heeft de Nederlandse Sportwereld nodig Goudhoeven en koperbaromien in Montana Mannen met baarden DINSDAG 5 AUGUSTUS Hopenlijk heeft men iets geleerd (Van onze speciale verslaggever). Op de dag na de sluitingsplechtigheid schrijven wij dit artikel. De uittocht is reeds begonnen. Helsinki herneemt zijn rustige en bescheiden indruk, welke de stad gewoonlijk maakt. Tot ons zijn gekomen geluiden uit Nederland, welke ons hebben verbaasd. Zeker, de Nederlandse ploeg heeft zich, over het algemeen genomen, verdienstelijk geweerd in dit sterke internationale milieu. En de vijf zilveren medailles zullen met ere worden vermeld in de geschiedenis van de sport in Nederland. Maar toch, voor uitbundig feestgejuich, voor dolzinnige optochten is geen reden. Want objectief gezien bestaat er meer dan voldoende reden om met enige bescheidenheid terug te zien op de verrichtingen van de Olympische ploeg, welke ons land te Helsinki heeft vertegen woordigd. Naast die vijf zilveren medailles, waarmede wij zeer blij zijn, zijn er talrijke teleurstellende resultaten geboekt. Niet, omdat Nederland geen beslag heeft gelegd op een of meer gouden medailles, niet omdat wij op meer prijzen hadden gerekend, maar wel, omdat de ploeg, hetzij de deelnemers, hetzij de leiders, niet tot die prestaties zijn gekomen, waarop zij zélf hadden gerekend. Wij herinneren ons nog zeer goed, dat het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité in de maanden, welke aan de Spelen voorafgingen, harde gevech ten heeft moeten leveren. Het NOC. ging uit van een tweetal punten Op de eerste plaats ging men na, of de pres taties van diegenen, die door de natio nale sportbonden voor uitzending wer den voorgedragen, wel op het interna tionale niveau lagen, welke uitzending rechtvaardigden. En voorts was er ook het financiële motief. Want het N.O.C. had niet voldoende geld voor een grote expeditie. De gelder moesten met dub beltjes bij elkaar worden „gebedeld", maar dank zi) de steun van enkele bon den en particulieren is men een heel eind gekomen met de dekking van het tekort voor uitzending. Het opmerkelijke feit deed zich voor, dat het N.O.C. in vele gevallen ern stig twijfelde, of de uitzending, door sommige bonden voorgesteld, wel door dacht en internationaal gedocumen teerd mocht worden genoemd. Na tuurlijk kon het N.'\C. van te voren niet zeggen of de uitgezonden ploe gen of individuele deelnemers tech nisch physiek en mentaal goed waren voorbereid, daar dit uitsluitend tot de competentie van de bonden behoorde. Wü constateren, dat in vele gevallen de oorzaak van het falen te Helsinki Juist op dat onderdeel was te vinden. Want niemand kan volhouden, dat het Nederlands voetbalelftal goed voor bereid het Olympisch tournooi is inge gaan. De demonstratie, welke de Oranje hemden te Turku gaven tegen de Bra zilianen was er een, waaraan gehardheid en mentale kracht volkomen ontbraken. Dat men dit thans in de voetbalbond ook wel kan inzien, daar zijn wij van over tuigd. Of de leiders van de K.N.V.B. hier aan in de toekomst iets zullen doen, of zij de kracht en de kennis bezitten om hierin verbetering te brengen, moet worden afgewacht. Dat athleten als Harting, Slijkhuis en Visser, dat een gewichtheffer als Chanté, dat ruiters als die van de militaryéquipe in goede conditie en geestelijk met scherpe wa pens gesterkt ,in het strijdperk traden, een elkeen weet nu wel dat dat niet het geval is geweest. ZELFOVERSCHATTING Maar een veel grotere tekortkoming achten wij de zelfoverschatting van el- gen mogelijkheden, welke in sommige nationale sportbonden schering en in slag is geweest. wy denken b.v. aan de vergadering, door de K N.Z.B. na de selectiewedstrijden te Arnhem uitge schreven. waarbij het bestuur van het N.O.C. door het bestuur van de zwem- bond voor een voldongen feit werd ge plaatst, want vóór dat het N.O.C. zUn goedkeuring had gehecht aan de voor gestelde uitzending, was de pers door de zwembond reeds op de hoogte gesteld. En niet te vergeten de onredelijke eisen, welke door de zwembond aan de uitzending werden gesteld. Twee schoonspringstcrs moesten er worden uitgezonden, riep men van de zijde van de zwembond het N.O.C. toe, want de prestaties van beide spring- sters staan op behoorlijk internatio naal niveau. Uit de resultaten is op bleken, dat de leiders van de zwem- sport volkomen ongelijk hebben ge had. Een 4x200 meter estafetteploeg moest worden uitgezonden. Kijk maar eens naar de tijden zei men. Tenmin ste een plaats in de eindstrijd zullen onze jongens bereiken, zo klonk de klok van de zwembondzüde. Het 's maar goed, dat het N.O.C. zo verstan dig is geweest om aan die roepstem geen gehoor te geven. De heren-sta- fette ploeg zou nergens zijn geweest. Drie schoolslagzwemsters moeten er naar Helsinki, verklaarde de zwembond verder. Maar. zo vragen wy ons af, was men in zwembondkrlngen dan hele maal niet op de hoogte van de prestaties in het buitenland? Een laatste plaats van een schoolslagzwemster in de finale achtste) en twee meisjes, die deze eindstrijd niet eens bereikten. Enige bescheidenheid van de zyde van de zwembond zou wel op zyn plaats zyn geweest. Bescheidenheid over de prestaties van onze ruiters, die n.b. enkele maanden van te voren een verklaring lieten pro duceren. dat onze vertegenwoordigers best meekonden in het sterkste interna tionale milieu, is toch ongetwyfeld ook op zyn plaats. De tyden van Harting op de 1500 meter waren niet van dien aard, dat 1 itzending gerechtvaardigd was. En zo zou men diverse te Helsinki bereikte ongustige resultaten onder de loupe kunnen nemen. Maar telkenmale komt men op het uitgangspunt terug: be scheidenheid in Nederland is na Hel sinki zekt.' op zyn plaats. Valt slechts te hopen, dat de leiders van de sport in Nederland in de Finse hoofdstad wat hebben geleerd, wy ver trouwen, dat zy hun ogen de kost heb ben gegeven, dat zy geluisterd hebben naar de wijze raad. welke menigmaal van bevriende buitenlandse zyde is ge geven. En dat zij, teruggekomen in Ne derland kritisch de hand in eigen boe zem steken, zonder bevreesd te zijn voor de lange tenen, een zwak punt in Ne derlandse sportkringen, waardoor reeds vele goede bedoelingen ten dode waren opgeschreven. Leiders met een nuchtere en brede blik heeft de Nederlandse sportwereld nodig. Mensen, die bereid zün voort durend eigen werk aan een ernstig onderzoek te onderwerpen, mannen cn vrouwen, die geen chauvinistisch club- of bondsbelang voorstaan, geen persoonlijke eerzucht on de voorgrond stellen, maar bereid zün met inzet van alle ten dienste staande krachten de sport in ons land te dienen. Ten be hoeve van de jongeren, aan wie zij leiding moeten geven. Verjaarscadeau voor Prinses Irene. Vandaag, op de verjaardag van H.K.H. Prinses Irene, is haar een ver jaarscadeau aaneeboden namens het cardereciment fuseliers .Prinses Irene". De deputatie bestond uit: luitenant-ko lonel der fuseliers D. Blanken, kapitein der fuseliers J. van Eisen, maioor A. A. Paessens voor de voormalige Konink- üike Nederlandse brigade Prinses Irene sergeant-maioor J. Hofman, korporaal i W. de Neef fuselier J. de Graaf en fu selier C. Schut. van Dnk. directeur van de Kweek school voor kleuteronderwiizeressen te Groningen en vervaardigd door leerlin gen van die kweekschool. De bonbon- nière is ontworpen door de heer R D. Meyer, een oud-leerling van de Kunst- nnveir.eidsschool te Groningen. Weinig aantrekkelijke athletiek in Warmond. De inderhaast In elkaar gedraalde athlctiekwedst rijden, gisteravond op het terrein Overbos in Warmond gehou den. hebben als propaganda voor de athletiek weinig waarde gehad. De to taal onvoldoende microfoonvoorlich ting, de ..kermis" op het middenter rein, zoals wedstrijdleider Woumans zeide en het ontbreken van een pro gramma, deden de toch nog vele toe schouwers onvoldaan huiswaarts keren. Burfitt uit Oxford bleek ook op de 3 km met 853,2 wat in zyn mars te hebben; de V. en L.'er Vieringa (goede 6tyi!) hield flink by tot aan de laatste ronde. Het hoogspringen was weer voor Thonless: de Oxfordman sprong nu een respectabele 1,75 m in fraaie styi. De Zuid-Hollandse kampioene hoog springen dames. Rietje van Arkel uit Al phen won met 1 43 m en Gieske van de Bataven bleek iets sterker op discus dan stadgenoot De Boer; het verschil be droeg slechts 33,0932.66=0.75 m! Addington en Roberts finishten by de 1500 m schouder aan schoudei. Dit was ook kenneiyk hur. bedoeling, echter niet volgens de sportieve regels van een 1500 m wedloop. Weer waren de Engelse 100 m sprin ters de minderen van het duo Venetiën Redel (1 en 2). doch de 200 m was voor de lichtgesnorde Loyd, terwyi deze af stand met een sterke eindspurt ook door miss Warland werd gewonnen. De uitslagen lulden: Dames 100 M.1. D. Richardson, Oxf.. 13 4; 2. E. Brlchnell. Oxf.. 13 5: 3. J. Hazenoot. NAC. 14. Heren 100 M.: 1. C. v. Venetll'n Holl., 11.7; 2. H. Redel, Holl., 11.9; 3. v. d. Boon. NAC. 12.1. Dames 200 M.: 1. Warland. Oxf.. 28; 2. J. v. Dljke, Sport., 28; 3. S. L. H1U. Oxf.. 29 2. Heren 200 M.: I. P. G. Loyd, Oxf 23 9: 2. L. v. d. Berg Holl.. 24:5; 3. B. van Leeuwen, WIK. 24.7. B Junioren. 80 M.1. C. v. Wanrooy. Holl.. 9 6: 2. J. Veerman. Holl., 101: 3. C. Guldemond, Warm.. 10.3 B. Junioren 600 M.: 1. C. v. Wanrooy. Holl.. 1.30.6; 2. J. Schoo. Warm. 1.34.4; 3. Duvndam. 1.35.5. Heren 1500 M 1. Addington. Oxf.. 4.23.8; 2. R. Roberts. Oxf.. 4 23 8: 3. P. Plug. Holl.. 4.31 4 Heren 3000 M 1. Burfllt. Oxf.. 8.53 2; 2. J. v. Wlerlngen, VOL 9.07.6; 3. P. G Porter. Oxf.. 9.26.8. A Junioren 1500 M.: 1. P. Crlstlaans. NAC. 4.31.4; 2. J. Kortekaas, Warm.; 3. J. Caspers. Discuswerpen dames1. G. Veldhoven, Bat. 28.66; 2. B. Teekens, Sport.. 26.20: 3 E. Brlchnell. Oxf., 25.08 Discuswerpen heren: 1. A Gieske, Bat. 33.09 2. Y. de Boer Holl 32.66: 3. P. v. d. Top. Bat.. 31.47. Kogelstoten heren' 1. P. v. d. Top. Bat 1093 2. P. R. H. Egglcton. Oxf.. 1036: 3. A. Gieske, Bat., 10 08. Hoogspringen dames 1. R. v Arkel. AAV 1.43.5: 2. A. v. Ovost. Bat 1 38.5; 3. J. Habverhout. Sport., 1.33 5. Hoogspringen heren: 1. W Th Thouless Oxf.. 1.75; 2. H Warmenhoven. Warm 1.65; 3. W. Went. Holl.. 1 60 Verspringen dames: 1 M. Hlll. Oxf.. 4 61; 2. N Braggaar. Sport., 4 50; 3. P. Richardson Oxf., 4 49. Verspringen heren' 1. M J Merry. Oxf.. 6.41: 2. M. Th Thouless. Oxf.. 63 J M Wiggins, Oxf 5 85. Dames kogelstoten- 1. T. v. d Berg. Sport.. 8.41.5: 2 B v. Iterson. Nw Brünh 8 41 3. C. Heemskerk. Warm.. 7 91. Estafette 4 x 100 M dames 1 Oxford 52.9; 2. Oxford II 53 4; 3. Sportlef 54, (Ingez. Med.-adv.) PUP RIJMPJE EEn.TWEE.PR.IE MUM ZUSJE HEET MARIE EM ALS ZIJ GEEM MARETJE HEET PAM HEET ZIJ EEfl.TWEE.DRIE MOPERM RJMPJE 'EEM. TWEE. DRIE DE HELE COMPAGNIE VOOR ZIJN F0T05PULLETJE5 NAAR BREE5TRAAT 1 2 VOOR FILM EN FOTO JAN WOLFSLAG BR.EE5TRAAT 12 3 TEL 2IS5» Nederlands politieteam naar Eur. kampioenschap. Aanvankelijk heeft het er naar uit gezien, dat het Nederlandse politie- voetbalelftal niet zou kunnen deel nemen aan het tournooi om het Euro pese voetbalkampioenschap voor poli tieploegen. dat van 13 tot 18 Augustus in Edinburg zal worden gehouden. Het feit. dat de Nederlandse Politle- sportbond niet over voldoende finan ciën beschikt, was hiervan de oor- Het is het bestuur van de Nederland se Politiesportbond echter alsnog ge lukt met medewerking van een aantal Nederlandse ondernemingen de uitzen ding van een ploeg mogelijk te maken. Het elftal zal Dinsdag 12 Augustus naar Engeland vertrekken. De eerste wedstrijd zal tegen Zweden worden ge speeld. De opstelling van het elftal luidt doel: Kok <ADO); achter: Van Dam Gooi) en C. Kammeiier (GVAV); mid den: Remmers (BW). Gillissen (Roo sendaal) en Huybregst (B.B.V.). Voor: Kooien (VOC). v. d. Eist (Theole). Van Onselen (Stormvogels), v. d. Meule (HSC) en Beckx (Willem 2). TAFELTENNIS Leiden won laatste ontmoeting van Oxford. De tafeltennisploeg van Oxford U gis teravond voor de vierde en laatste keer ln het strijdperk getreden. De wedstryden werden dit keer gespeeld ln het Lyceum aan do Marlënpoelstraat en de zeer gladde vloer berokkende de deelnemers nogal moeilijkheden. Lelden won de ontmoeting met 22—12. De uitslagen lulden: Heren enkel: EdwardsFrledhoff 10: TuilBrohm I0; TreenBurghouwt 0—1 Hay terv. d. Voort 0—1: Hunter— Verkerk 0—1; EdwardsVerkerk 0—1; TuilBurghouwt 01; Verkerkv. d. Voort 10; VerkerkBurghouwt 10. Dames enkel: Miss TownsendH. Lau 01; Miss BatcsonA. de Burger 01; Mrs Wllklns—T. v. Haastcren 1—0; Mrs TuilMevr. Verhoogt 10; Mrs Wllldns— Den Burger 01; Mrs TuilLau 10; Mrs TuilDen Burger 10. DUIVENSPORT „De Rjjnklievers" Concours met jonge duiven vanaf Maastricht, afstand 167 km. In concours 123 duiven, welke om 8,20 uur in vryheid werden gesteld. De le duif werd geconstateerd om 10,30 uur met een snelheid van 1284,63 meter per minuut. Uitslag: A. G. A. Rosbergen 1—2 en 10: Ant Polak 3; Joh. Veldt 4; J F. W Truyers jr 5 6 8 en 9; H. en J. v. Alphen 7 „Het Oosten" Wedvlucht vanaf Ll- bourne (plm. 880 km) In concours 72 duiven, welke om 5.30 uur met Z.W. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zyn hok om 20 34 53 uur en mnakte een snel- I held van 973 02 meter per minuut. I Uitslag: J. de Weerd 1. 4 5. 8. 9; T. RODE BLOK BLIJFT TEGEN RODE KRUIS Op de 18e internationale conferentie van het Rode Kruis te Toronto heeft het uit 25 leden bestaande internatio nale comité in een eenvoudig rapport, opgesteld, door voorzitter Paul Ruegger, de critiek. die van communistissche zijde op het werk van de organisatie is uitge oefend. weerlegd. Niettegenstaande de oppositie van communistische zijde zijn de herziene statuten goedgekeurd met 53 tegen 7 stemmen. De leiders van de delegaties uit de Sovjet-Unie. Tsjecho-Slowakye, Roemenië en Peking-China, die o m. te genstemden. verklaarden, dat zy noch in beginsel, noch in practyk de nieuwe statuten zullen aanvaarden voor zover deze het internationale comité betreffen „Dit comité is noch internationaal, noch onpartydig. Het is een wapen in de hand van één party en moet bijgevolg geen beslissende bevoegdheden hebben". SLUIER OVER „VLIEGENDE SCHOTELS" BLIJFT. De Amerikaanse generaal Roger Ra- mey, heeft verklaard, dat uit de 1500 rapporten over „vliegende schotels", op gesteld sinds 1947, niet gebleken is, dat men hier met voorwerpen van vaste stof te maken heeft. Niets wees op een drei ging voor Amerika. Hy achtte het on- mogeiyk, dat de Sovjet-unie deze voor werpen naar Amerika stuurt. „De kan echter definitief verklaren, dat zij (de schotels), niet aan ons toe behoren". zo voegde Ramey er aan toe. DE EVA PERON-VERERING De Argentünse staatsradio-omroep heeft medegedeeld dat president Peron, met ingang van Maandag a s. de leiding van de stichting „Eva Peron" (die lief dadige doeleinden nastreeft) op zich zal nemen. Voorts zal de president drie maal in de week aan het bureau, dat zyn vrouw in het ministerie van arbeid bezette, wer'.en, om er de behoeftigen te ontvangen. De Argentynse federale politie zal voortaan elke avond, ter nagedachtenis van Eva Peron, eén minuut stilte in acht nemen, en wel op het tydstip van haar overiyden. De arbeiders zullen Zater dagavond a s. ter ere van de nagedach tenis van 's presidenten echtgenote, :n reusachtige fakkeloptocht houden. Voorts een schemerlamp, ontworpen door de heer J. A. Amolli, eveneens oud-leerling van de Kunstnijverheids school te Groningen. De schemerlamp wac verpakt in een kubusvormige doos, waaroD voorstellingen ziin aaneebracht uit de vertelline ..Aladin en de wonder lamp" voorkomend in ..1001 nacht" Op de opengaande delen van de doos ziin de slotscènes uit dat verhaal uitge beeld. Als de doos geheel geopend is en de laatste voorstelling te zien is. eaat de (wonder) lamp branden Deze uitvoe ring van de doos is naar een Idee van de directeur van de reedc genoemde kweekschool de heer B van Diik. Z11 is eveneens vervaardigd door de leer lingen van de Kweekschool voor Frö- belondenviizeressen te Groningen. Aan Hare Majesteit de Koningin werd een bouquet bloemen en aan a'.le prin sessen speciaal vervaardigde bonbons aangeboden. Deze bonbons waren ver pakt in oranje-blauwe dozen, waarop foto's van hel koninklijk bezoek aan Breda ziin afgedrukt. Op de meeste foto's komen ook militairen van het gardereeimem, voor. Koe voelde niets voor koehandel. EN VEROORZAAKTE PRINCIPIEEL EEN PANIEK. Toen een Texelse vrachtrijder een koe od het drukke marktplein te Den Burg wilde afleveren, ging het dier plotseling aan de haal. Het rende dwars door een groepje vrouwen en kinderen, die rone een textlelkraam stonden ge schaard. Verscheidene personen werden omver gelopen, waarbiieen vrouw enkele ribben brak. De koe z.ctte haar wilde tocht voort en vernielde een ruit van een woning, Vele badgasten, die het dier za gen aankomen, sprongen als hor delopers over de laee muurties; na aan het Noordeinde van het dorp noc een omheining te hebben gekraakt, bereikte de koe een wei- de. waar zii zich eindelijk liet vangen. XIII (Van onze Amerikaanse correspondent dr P. G. J. Korteweg) VIRGINIA CITY Het was een avond als een ander: na een tocht van ongeveer 450 km. in een klein restaurant langs de weg. Eten aan de bar natuuriyk. Soep, vlees. Üs. De goede tyd van zalm eten (aan de Westkust) is voorbij. Het café staat in Montana en dat betekent het begin van de Rocky Mountains. Naast my kwam een boefachtige man zitten. Hij bleek een Deen te zün, al veertig jaar hier. Hy mocht dan aquavit hebben afgezworen, ziin rode ogen deden vermoeden, dat hij de whisky had leren waarderen. Wat hy deed? Goudzoeken! Goudzoeken heeft geleid tot het ontstaan van Montana, een wonder- ïyke staat, een maatschappü, waar nog allerlei voor verbetering in aanmerking komt. Maar hoe jong is deze samenle ving nog. Aan mijn andere zyde kwam weer een man met een baard zitten. Hy leek niet ouder dan dertig en men zou hem eer voor een intellectueel existentialist uit Parys houden dan voor een goudzoeker. De waarheid lag in het midden: hy was ingenieur bij de wegaanleg in dit gebied. Waarom dan die baard? Dat was. omdat in Augustus het dorp Deer Lod ge, waar wy zaten, zijn honderdjarig bestaan gaat vieren. Alle mannen la ten thans hun baard staan om in Au gustus zoveel mogeiyk de gewilde goud zoekerssfeer te kunnen creëren bij de grote feesten, die dan komen. Het dorp Deer Lodge moet wel een der oudste nederzettingen zün in dit gebied. Omstreeks 1850 woonden hier nog geen blanken. Toen ontdekten en- dien heeft die A.C.M. een zeer grote in vloed op beide politieke partyen in de staat en daarmede op de wetgeving. Er schynt thans wat verbetering in de si tuatie te komen, maar in het verleden liet men particulier belang prevaleren boven dat van de staat. Men denke b.v. aan het tegenhouden van vestiging van andere industrieën, teneinde de werkkracht goedkoop te houden in Montana. Toch moet men nu niet gaan denken dat er uit Montana niets goeds kan ko men. Ik noem integendeel a'.s zodanig het parlementslid Mansfield met wie ik te Washington eens een uitvoerig ge sprek had en die zeker een bekwaam en idealistisch vertegenwoordiger is van deze staat. ROMANTIEK VAN EEN RUIG VERLEDEN De bewoners van Montana hebben nog wel voor hetere vuren gestaan dan die van de tegenwoordige kopersmelte- zelden, scheren nooit. Soms duurt het dagen, ja weken, voor ze naar „de stad" komen. Vlees behoeven ze niet te kopen, wild vinden ze in de bergen wel. Schie ten kunnen ze allemaal. Maar wanneer ze dan naar Virginia City komen, hebben ze goudstof bij zich en dat is meer in aanzien dan de bankbiljetten, die de centrale regering uitgeeft. Wat kunnen ze met hun aardse siyk doen? Drank kopen en dansen in de „Hurdy-Gurdy", waar vrouwen te vin den zyn. „die evenzeer door gouddorst zün bezeten als deze mannen. Een ge- schiedschrüver dier dagen meldt, dat het merendeel van die vrouwen van Duitse afkomst was en niet erg mooi. Maar de baardmannen zullen wel ge zegd hebben, dat niet alles 24 ka> raats kan zyn op deze wereld. Sommi gen van hen trachtten op nog snellere wijze ryk te worden dan door goud- delven. zy gingen reizigers overvallen, vermoorden en bestelen. Omstreeks 1864 was er grote behoefte aan een snelle en efficiente rechtspraak in dit gebied. Toen was het, dat een groep strenge, solide mannen zich opwierp als i' lantes. In dertig dagen hadden ze op zekere hoogte rust en orde hersteld. VUf bandieten waren opgehangen. De gevel waar ze hingen wijst men u thans nog aan en in het museum bewaart men een merkwaardig reliek. Een van die boeven had de bünaam clubfooi. Op het kerkhof heeft men 'smans ge beente opgegraven en zyn misvormde voet heeft men als pièce of zo ge wilt als pied de resistance, in het museum tentoongesteld. In Virginia City is een prachtige „saloon" een drink- en danslokral bewaard gebleven. Een automatische BreedUk 2; J. Smits 3; H. Kettenls 6; W Nagtegaal 7: J Braxhoven 10. Tevens hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht vanaf Maastricht. In con cours 141 duiven, welke om 12 uur met Z.W wind werden gelost. De eerste duif bereikte zj)n hok om 2 13 8 uur met een snelheid van 1255.70 meter per minuut. Uitslag: W Nagtegaal 1. 5. 10; J. MarUt Jr 2; R v. d. Berg 3. 6; H Kettenls 4; Lolkes de Beer 7, 8; A. Slngellng 9. kele avonturiers te Deer Lodge en el ders echter goud en dat bracht ineens tienduizenden gelukszoekers naar deze nogal kale, maar grootse bergstreek. ARME STAD OP EEN RIJKE BERG De gold-rush, die wilde jacht naar goud, was na enige tientallen Jaren j weer over. In het beek-slib bleek toen weinig goud meer te vinden. Het was niet alles goud wat er blonk, in deze bergen. Velen mocht dat teleurstellen, anderen echter hebben een fortuin ge maakt met het koper, dat men hier vond en nog altijd vindt. De Anaconda Copper Mining Company, gevestigd te Butte, is thans een der grootste koper producenten ter wereld. Behalve koper, haalt zy ook zink en lood en zilver uit de grond. Men zegt, dat Butte gebouwd is op de rykste berg van de wereld, maar men ziet dat de armoedige münwerkersstad zeker niet aan. Het duidelykste teken, dat men grote rykdommen uit de bo dem heeft weggehaald, zijn de scheuren en barsten in de ondermynde huizen. Bomen ziet men hier vrywel niet, kroe- gen des te meer. I Butte moge sfeer en uiteriyk gemeen hebben met meer münstreken op aarde, 1 cr zyn toch een paar ongunstige ver- l schynselen. waar Montana extra door opvalt. Neem de couranten. Het is al gemeen bekend, dat ongeveer de helft van de dagbladen practisch het eigen I dom is van de ACM. (dat is de afkor- I ting voor Anaconda Kopermün) Boven- ryen. Onderweg passeerden wü verschei dene borden, waarop het een en ander over de historie van deze staat te lezen stond Zo ontdekten we te Bannack dit opschrift: „Henri Plummer, sherrif en tegelijk in het geheim opperhoofd van de ban dieten, werd te Bannack in 1864 door de vigilantes opgehangen. Dat kalmeerde hem aanmerkelyk Ge ziet het, de levendige Amerikaanse Journalistiek, doet zich ook gelden ln de geschiedschryving langs de weg. De toestanden te Bannack moeten weinig verschild hebben van die te Vir ginia City, de stad. die eens het be stuurscentrum was van het territorium (nog niet de staat) Montana. Daar heeft men thans nog een afzonderiyk kerkhofje voor gehangenen en ook daar was het jaar 1864 het hoogtepunt v n terechtstellingen. In 1863 had men op de plaats, waar nu de dode stad Virgi nia City ligt voor het eerst goud ont dekt. Onmiddellyk stroomden duizen den naar dit gebied toe. Virginia City kreeg een bevolking van 30.000 en wat voor een bevolking! Thans heeft men de resten van deze goudstad wat opgelapt en mede omdat er uit de goudtyd nog foto's over zün. kan men zich nog uitstekend voorstel len hoe het hier geweest is. Kale bergen rondom. Daar, in regen en kou, maar soms ook in droge hitte, de goudzoekers. Avonturiers zijn het. Ze wonen ln tenten, wassen doen ze zich De hoofdstraat van Montana. tingel-tangel speelt er zijn 19de eeuwsa deuntjes. De gordynen zjjn van pluche, de zoldering js verguld en de tapkast is van prachtig notenhout. Op die tap kast leest men een beleefde, niet kwet sende raad aan hen, die zeer dorstig waren: „Ga liever zitten, wanneer dit vertrek beweegt". Het was in deze bar na afloop van een alleraardigste 19de eeuwse toneel vertoning in een schouwburg-schuur dat ik in gesprek kwam met een officier van het Amerikaanse leger. En opnieuw drong het tot me door, hoe jong Ame rika is en hoe snel het zich heeft ont wikkeld. Hoe snel ook vele der bewoners uitgerezen zün boven het niveau van hun voorouders. Deze officier was een zeer beschaafd en ontwikkeld man. Thans op weg naar Korea. Hy ging per auto naar de Westkust en had speciale belangstelling voor dit gebied, omdat zyn vader hier eens er- beslissing had genomen, die nogal belangryk was ?e' weest. zyn vader was namelyk met een wagentros van pioniers in deze buurt aangekomen en had toen met een stel anderen besloten goud te gaan delven. De rest van het convooi troK verder enwerd docr de Indianen uitgemoord. Dat alles is eigeniyk nog maar zo kort geleden....

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4