AUTOBANDEN Biologisch onderzoek op Nederlands Nieuw Guinea Ook dierenwereld had van oorlog te lijden Avro-actiecomité koestert ernstige bezwaren tegen Avro-leiding CLOWNTJE RICK WOENSDAG 30 JULI Labour tegen bekrachtiging van de Duitse verdragen. De Labourfractle zal tegen ratificatie van de vredescontracten met West- Duitsland stemmen, wanneer deze kwes tie deze week in het Lagerhuis ter tafel komt. De fractie heeft besloten een amende ment in te dienen tot uitstel van de ra tificatie Volgens het amendement wor den door de Westelijke landen nog steeds pogingen in het werk gesteld om tot een bespreking van de Duitse kwes tie met de Sovjet-Unie te komen Be wapening van de Atlantische mogend heden diende voor die van Duitsland te gaan Een Duitse strijdmacht diende op zodanige wijze met de Westelijke strijd krachten te worden vervlochten, dat zy geen gevaar zou kunnen gaan vormen Ten lotte wordt in het amendement van Labour gezegd, dat de goedkeuring van het Duitse volk op de voorstellen moet worden gevraagd De fractie keurt de opneming goed van een democratisch Duitsland in een eontinentaal-Europese gemeenschap, die dee! zou uitmaken van de atlantische Gemeenschap. Ofschoon de socialisten het principe van een Duitse militaire bijdrage tot de Westelijke verdediging onder bepaalde garanties goedkeuren, achtten zij het huidige voorstel van de regering (tot bekrachtiging van het Duitse verdrag) .Inopportuun". Minder Amerikaanse hulp aan Frankrijk. De Amerikaanse ambassadeur In Pa rtis heeft aan het Franse ministerie van buitenlandse zaken een memorandum overhandigd, waarin de VS verklaren, dat de totale extra-hulp aan Frankrijk voor de komende drie jaar "niet hoger kan zyn dan 187 000.000 dollar. Een Franse woordvoerder zeide. dat Frankrijk oorspronkelijk 625.000 000 ver zacht heeft voor de Franse wapenpro ductie in de komende drie jaar. De waardvoerder voegde er aan toe, dat er weinig hoop bestond, dat de VS. •hun bes'uit zouden herzien voor de con- Rresstemming over de nieuwe toewij zingen aan het buitenland, die over een jaar gehouden zou worden. MAATREGELEN EN BESPREKINGEN IN EGYPTE. In Cairo is officieel bekendgemaakt, dat in het vervolg niemand het land mag verlaten zonder speciale toestem ming van het ministerie van binnen landse zaken. Dit geldt ook voor perso nen. die reeds in het bezit zijn van uit reisvisa. Generaal Naguib. de opperbevelheb ber van het Egyptische leger, zegt in een verklaring, die is afgedrukt in het dagblad ..Sawt es Soedan", dat de een heid van het Njjldal het resultaat moet zijn va a de vrye keuze van het Soeda- nese volk. Een dergelijke eenheid moest niet aan dat volk worden opgelegd. De eenheid moest tot stand komen op een voor beide landen (Soedan en Ecvpte' aanvaardbare wijze, na het vertrek van de Britten, aldus generaal Naguib. De Britse ambassadeur sir Ralph Ste venson. die Maandagavond laat uit Lon den te Cairo is aangekomen, heeft gis teren een onderhoud gehad met pre mier Aly Maher pasja, die tevens mi nister van buitenlandse zaken is. Hij zal vermoedelijk nog een onderhoud hebben met generaal Naguib. Ook de Franse ambasadeur in Egypte Courvé de Murville. heeft een gesprek met premier Maher gehad. Hij deelde nadien aan de pers mede dat de Franse regering de gebeurtenissen als een zui ver binnenlandse aangelegenheid van Egypte beschouwt. EX-KONING FAROEK TE CAPRI. Ex-koning Faroek en koningin Narrl- man hebben hun Intrek genomen in een luxueus hotel op Anacapri. het hoger gelegen deel van Caprl. Zij zullen een week op het eiland, waar zij ook inder tijd hun wittenbroodsweken doorbrach ten. blijven en daarna naar de Ver. Staten vertrekken, aldus heeft de lei der van het reisbureau, dat Faroeks reis regelt, meegedeeld Het is nog niet be kend of Faroek zich blijvend in de V.S. zal vestigen. Men had tevergeefs in Napels naar een geschikte accomodatie voor het ge zelschap gezocht. Het reisbureau heeft daarop een gehele verdieping en de daktuin van het hotel op Anacapri ge huurd. Bij het aan land gaan werd Faroeks echtgenote door een Italiaanse funtio- naiis een groot boeket bloemen aange boden. Faroek bracht tevoren een kort bezoek aan zyn nieuwe jacht, de „Feid el Bikhar", dat kort tevoren in Napels was aangekomen. Dr L. D. Brongersma vertelt Biak. 21 Juli 1952 Ruim viif maanden ben ik nu al in Nieuw Guinea en het wordt dus wel tt)d om iets van mij te laten horen. Steeds nieuwe Indrukken volgden elkaar in zo n snel tempo op. dat het geheel eerst wat moest bezinken, voordat ik tot sohryven kwam. Op 17 Januari met een Catallna am- phible vliegboot van Valkenburg ver trokken. kwam ik op 30 Januari in Biak aan. Daar viel mij het geluk te beurt onderdak te verkrijgen jn het Marine Vliegkamp Niet alleen kreeg ik hier op deze wijze een gezellig tehuis, maar voor het reizen in Nieuw-Guinea b'.eek het verblijf In dit kamp van onschatbare waarde te zijn. De medewerking, die ik van de M.L.D (Murine Luchtvaart dienst! heb gekregen, overtrof mijn stoutste verwachtingen. Zonder deze medewerking zou ik in d't land, waar transport een groot probleem is. niet ver z(Jn gekomen. De perzische Kamer heeft met 68 stemmen voor, het regeringsprogram, dat premier Mossadeq Zondag had inge diend, aanvaard. Er waren 69 afgevaardigden aanwezig. Gisteravond heeft Loy Henderson, de Amerikaanse ambassadeur, voor de tweede maal in twee dagen een onder houd gehad met premier Mossadeq. Men meent, dat het hier om meer dan een eenvoudige hervatting van het pro- tocolaire contact gaat. Officieel is ech ter over de bezoeken niets bekendge maakt. EVA PERON S WERK WORDT VOORTGEZET President Peron heeft in een officiële verklaring bekendgemaakt, dat alle Ar gentijnen. die hu'p nodig hebben, hun verzoekbrieven kunnen blijven richten aan Eva Peron. en dat zijn namens h3ar antwoord zullen ontvangen. Wanneer haar stoffelijke resten in een mauso leum zu'len zijn bijgezet, dat te Buenos Aires zal worden gebouwd, wordt dit mausoleum het correspondentie-adres, aldus deze bekendmaking. ..Ik wil de brug blijven voor de liefde tussen het volk en Peron". was een van mevrouw Perons laatste wensen. De Amerikaanse generaal-majoor Ro bert Grow, wiens dagboek door een Sov- jetrussische agent gestolen werd, heeft van een militair gerechtshof te Fort Meade ccn berisping gekregen en is voor zes maanden van zijn commando ont heven. Het hof verklaarde Grow schuldig aan het ten onrechte vermelden van geheime gegevens in zijn dagboek en aan onvoorzichtigheid met uitgesproken militaire inlichtingen. Op de Rode-Krulsconfercntie te To ronto (Canada) hebben de gedelegeerden uit de communistische landen gedurende twee uur aanvallen doen horen op het Internationale comité van het Rode Kruis, zy noemden het comité neutraal noch onpartijdig. Het comité bestaat uit 25 Zwitsers. De strijdkrachten der Verenigde Na ties werden er van beschuldigd bacte riologische strydmethoden in Korea toe te passen, burgers door bomaanvallen te doden en krijgsgevangenen te mishan delen Het rapport van het comité over zijn werk sinds de tweede wereldoorlog werd ten slotte aanvaard en op voorstel van Emll Sandstróm, president van de liga van Rode-Kruisverenigingen, werd een ..vertrouwensvotum" in het rapport met 40 tegen 20 stemmen aangenomen. De overgang van het leven ln de bur germaatschappij naar dat ineenM.L.D - kamp is groot, maar zy werd my ge makkelijk gemaakt door de hartelijke wijze waarop ik werd ontvangen. De eer ste dagen heb ik mij wel moeten inwer ken in de terminologie van de M L D die vele voor mij nieuwe uitdrukkingen bevat en die dan ook zeer heeft bijge dragen tot de verrijking van mijn ken nis van de Nederlandse taal. De stem ming in de longroom is buitengewoon prettig. Al spoedig ben ik mii hier zo thuis gaan gevoelen, dat het mil tegen woordig moeite kost te realiseren dat ik hier gast ben. In de oorlogstijd was Biak een belangrijke Amerikaanse luchtbasis. Aan de Zuidkust bevindt zich een p'a- teau, dat naar het Noorden door een steile heuve'rug wordt begrensd Op dit p'ateau hadden de Amerikanen drie vliegvelden en enorme opslagplaatsen van materiaal; er waren toen ongeveer tweeduizend vliegtuigen, grote aantallen vrachtwagens, jeeps en tanks. Een uit gestrekt wegennet werd aangelegd Van de drie militaire vliegvelden zijn er thans nog twee bij de M.L.D. ln gebruik; op een daarvan mogen ook de K.LM - vliegtuigen landen. Van het wagenpark en de opslagplaatsen vindt men de res ten in de biish. grotendeels door de struiken overwoekerd. De wegen zyn er nog, maar de grote wegen, die nu nog geregeld in gebruik zijn. verkeren in zeer slechte staat Zy zyn in de loop der jaren stuk gereden Wel is een aantal wegwerkers regel matig bezig de grootste gaten met gruis te vullen, maar by de eerste de beste regenbui spoelt dit toch weer weg. Het beroep van wegwerker lijks mij hier by- zonder aantrekkelyk. Zo nu en dan een paar scheppen gruis ln een gat gooien en dan in de schaduw rustig een strootje roken. Geen angst voor werkeloosheid, want de gaten gaan toch steeds weer open en er komen telkens nieuwe by Een rit van een half uur met een vrachtwagen (busdienst) van het woon- kamD naar het vliegveld is dan ook ver re van prettig. Je komt volkomen ge klutst aan en het kost enige moeite om je botten weer te sorteren. Na een paar dagen hier rondgereden te hebben, kwam ik tot de conclusie dat het ver keer hier officieel links houdt. Dat biykt bi] tegenkomen van een tegenligger. Is er geen andere wagen ln zicht dan zoekt de chauffeur de beste weggedeelten uit en laveert met zyn wagen over de weg heen en weer. Hoe dit gedeelte van Biak er vroeger heeft uitgezien weet ik niet. maar thans is het een vrij troosteloos geheel. Voor wegen en opslagplaatsen hebben de Amerikanen met bulldozers grote stuk ken van de begroeiing verwijderd. Dit begint zich nu te herstellen en alles groeit weer met struikgewas 'de bush- bushi dicht. Gaat men deze bush-bush in. dan komt men veel oud roest tegen, tanks die op hun kop liggen enz Als men niet speciaal op de planten zelf let krygt men niet dc indruk van in de tropen te zijn. De dierenwereld is ook niet voor het ingrijpen van de Amerikanen gespaard. Er werden grote stukken van het eiland met DDT. bespoten. De insectenstand kreeg hierdoor zware klappen en daar mede ook d'e diersoorten welke van in secten leefden. In vele opzichten is de Ingevolge de toezegging, welke hij ons voor zijn vertrek naar Ned Nieuw Guinea deed. vertelt dr L. D. Brongersma. onder-directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie te dezer stede, ln onderstaand ar tikel over de eerste resultaten van zijn wetenschappelllk onderzoek al daar op het gebied van reptielen, amphlblën en insecten. dierenwereld beslist arm. Vermoedelyk ls het daarmede aan de noordkust en op het aangrenzende eiland Soepiori beter gesteld. DE STRUCTUUR VAN BIAK Blak is opgebouwd uit koraalrots ka- rang i. waarin zich verscheidene grotten bevinden. Deze grotten werden door de Japanners als laatste schuilplaatsen ge bruikt en zy vertonen nog alle sporen van de stryd. Zy liggen vol met blikjes, uitrustingstukken en munitie. Hier en daar worden zy opgesierd door wat beenderen van Japanners; schedels zi|n er niet meer te vinden, die zyn allang door liefhebbers meegenomen. Erg diep zyn deze grotten stelsels niet en meestal z:et men steeds het buitenlicht door schemeren Het land is moeilijk begaan baar door de oneffenheid van de ka- rangblokken. Men moet goed uitkyken voor gaten, want er bestaat altijd de mogelykhetd in een gat van een dertig meter diepte te vallen. OP JACHT NAAR HAGEDISSEN Met verzamelen begon ik in de omge ving van het woonkamp. Hagedissen wa ren er genoeg. Voor de kleine soorten maakte ik een soort catapult: een stuk elastiek met een knoop in het einde. Een schot met dit elastiek en door de klap van de knoop werden de dieren verdoofd, zodat ik >hen onbeschadigd in handen kreeg. In de bomen leven grote re soorten, die ik met fyne hagel schoot. By het begin van myn verbiyf gaf ik voor de bemanning van het Marine Vliegkamp een korte uiteenzetting van het doel van miin reis en dat leverde al direct resultaten op. Van verschil lende mensen kreeg ik materiaal voor de verzameling Het b'eek. dat in het kamp zelf gifslangen niet zeldzaam wa ren en zo groeit de verzameling gesta dig. De insectenvangst leverde eveneens redeiyke resultaten op. vooral de vane sten van dieren die 's avonds op licht afkomen, waren goed. Elke plaats in het kamp b'.eek haar speciale soorten op te leveren. Zo ving ik op het platje voor de hut van de Commandant heel fraai getekende boktorren, die noch by de longroom. noch bli de Gouden Bal 'de Onderofficiersmess) voorkwamen STANDVERSCHIL MOET ER UITEINDELIJK TOCH ZIJN! Het is natuurlijk niet te vermijden, dat iemand die met een net op in secten jaagt de naam Prikkebeen krygt. Onder die bijnaam met het toe- voegsel „professor" sta ik hier dan ook algemeen bekend. Zo sta ik by de schoenmaker ingeschreven, zo krijg ik soms post van gerepatrieerde lieden uit Nederland cn zo informeer de dc Gouverneur naar myn werk. FOTO'S VOOR SLANGEN Een middel om aan dieren te komen is de bevo'Ring aan het vangen te zetten. In Biak is dat moei'.yk. want de inwo ners zijn veel te veel verwend door de Amerikanen Het enige, waar de Riakkcrs weg van zUn. is portretten. Wie een slang of een andere mooie aanwist brengt wordt gekiekt. Zodra de afdrukken er zün. worden die uitgereikt en verder met dieren betaald. Deze ruilhandel heeft mij goed materiaal opgeleverd. Een moeilykheid was wel om dc koers te bepalen. Uiteindeiyk probeert een Biakker zich te laten photograferen voor elk dier. dat hij brengt. Langza merhand ken ik de vaste leveranciers uit elkaar en nu kan ik vaststellen of voor een foto genoeg is betaald. Na elk uitstapje keer ik weer in Biak terug. Telkens w ordt weer op dit eiland verzameld en op deze wijze geeft, het materiaal ook een indruk van de ver anderingen. die er van maand tot maand in de samenstelling van de vang sten optreden. Zo ving ik in Juli want sen, die ik in de vorige maanden nog niet had gezien. Het verblijf op de karang-klomp. zo als Biak misprijzend wordt genoemd, be valt mii nog steeds goed. Mijn verblijf duurt ook maar zes maanden. Voor mensen die hier een term van anderhalf .Professor Prikkebeen" uit Leiden ruilt foto's voor slangen jaar moeten uitdienen, zonder ooit het eiland af te komen, is het wel een bezoeking De woongelegenheid is niet ideaal te noemen en afleiding is er heel weinig. Lectuur komt er wel wat. maar meestal zijn de geïllustreerde bladen al maanden oud en hebben dan hun ac tualiteit al verloren. DURE BRIEFPORT! De grootste grief Ls wel de hoge port op brieven. Een brief van tien gram van Nederland naar Nieuw Guinea kost .10 cent. maar van Nieuw Guinea naar Nederland 85 cent. Brieven vor men gedurende anderhalf jaar het enige contact met familie en kennis sen. Volop brieven te ontvangen en te kunnen verzenden is een van de be langrijkste dingen voor het handha ven van een goed moreel. Het is dan ook niet te verwonderen, dat per man per week gemiddeld twee gulden aan port bestoed wordt: een zware belasting voor de militairen, die hier anderalf jaar moeten dienen. Het vroegere systeem van portvrijdom voor militairen w as op dit punt veel ge slaagder. Dat ondanks alle bezwaren die er tegen een verblijf op Biak ziin 'ik noemde er maar enkele) de stemming steeds goed biyft. is bewonderenswaar dig. Gevallen van die gevreesde ..Nieuw- Guinea tik" heb ik nog niet meege maakt. hoewel het natuurlijk mogelyk is. dat ik my in dat opzicht al aangepast heb. L. D. Brongersma. „Bestuur geschiedt volkomen dictatoriaal". (Ineez. Med.-Adv.) Tel. 23041 H GEBR. VAN ULDEN Met een enkel woord BINNENLAND De 5-]arige Pletcr Leurs uit Zaan dam viel Dinsdagmiddag van een rijdende groentenauto Hij kwam onder het ach terwiel van de wagen en was op slag dood. Gisteren ls uit de Waal by Nymegen het lilk opgehaald van de 12-Jarlge G. Woning uit Nymegen. die Zaterdag by n is verdronken. Volgens een mededeling van het West Duitse ministerie van Voedselvoor ziening zullen ln de Duitse Bondsrepu bliek 500 ton boter worden Ingevoerd uit Scandinavië en Nederland om het sty- gen van de boterprijzen tegen te gaan. Bovendien heeft de lnvoercommissie van de West Duitse regering toestemming gegeven voor de Invoer uit Nederland van èlpoeder ter waarde van 1.5 mtllloen DM. Aan ons Bureau ligt voor belangstel lenden de passagierslijst ter Inzage van het mi. „lndrapoera" der Kon. Rotter- damsche Lloyd. dat 16 Augustus as. ln Rotterdam wordt verwacht. 235-236) Ja. Rick zat daar rustig te dutten, tegen de zonbeschenen muur. Z'n boek lag naast licm. De vogeltjes zongen, ccn brutale mus kwam tot vlak voor Ricks voe ten getrippeldMaar Rick merkte er niets van. Hij sliep. Totdat hij opeens wakker werdHij wreef z'n ogen uit cn keek een beetje verwonderd rond. - Wel. dat is ook watik ben warempel in slaap gevallen! lachte hij bij zichzelf. Hij stond op. geeuwde en rekte zich eens flink uit. - Ik zal maar eens gauw kijken, waar Dunkie zit! dacht hij. Wat 'n lekker weer is het; ut konden best samen een eindje gaan wandelen! liet bock liet hij zolang liggen in 't gras. Hij liep de tuin door en begaf zich naar huis. De Amsterdamse tentoonstelling Wonderland en Gouden Handen" heeft gisteren haar 50 000ste bezoeker geboekt. Officieren en manschappen van de 52e Welsh division, welke in October 1944 s-Hertogenbosch uit de handen der Dult- -- bezetters heeft bevrijd koesteren bln- i niet al te lange tijd het voornemen monument ln Den Bosch te onthullen nagedachtenis aan de gesneuvelde En gelse kameraden. - In de grafeiyke zalen van de Rldder- l te Den Haag werd gisteren het Inter- lonaal Homoeopatlsch Congres geopend dat gehouden wordt ln samenwerking en onder auspiciën van de „Liga lnternatio- nalls homoeopathies". De openingsplech tigheid werd verricht door ae arts J. F. Stcenmeyer. Aan het congres, dat een se rie ls ln een reeks congressen, die ln 1861 begonnen, nemen ongeveer 80 deelnemers uit negen landen deel (Duitsland. Enge land. Amerika. België. Frankrijk. Neder land, Italië Mexico cn Zwitserland l De Beweging van Europese Federa listen zal op 19 en 20 September a s. te Maastricht een Internationale studleby- eenkomst houden. BUITENLAND De Tsjechoslowaakse ministerraad heeft besloten, dat de arbeiders niet meer mogen veranderen zonder toestemming van de overheid. In Italië zijn gisteren twee mtllloen landarbeiders voor 24 uur ln staking ge- nadat minister van arbeid Rubln- tevrgeefs had gepoogd, met de vak organisaties tot een compromis te komen. Een vooraanstaande functlonnarls van de Amerikaanse vliegtuigfabriek „Northrop Aircraft" heeft voorspeld, dat er vliegtuigen zullen worden vervaardigd uit een mengsel van glas en kunsthars, welke meer dan twee maal de snelheid van het geluld kunnen bereiken Volgens hem ls het genoemde materiaal bestand tegen de bij dergelijke snelheden optre dende wrijving. De 19-Jarlge Keith Gibson, die Maan dag bij de aankomst van de nieuwe Rus sische ambassadeur ln Londen riep „ga naar huls, Gromyko" en pamfletten spreidde, ls wegens deze feiten ver. aeeld tot een boete van vyf pond, of een maand gevangenisstraf. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat bij het centrum voor atoomonderzoek ln staat Idaho een laboratorium voor bouw van atoomvllegtulgen zal women opgericht Met de houw zal deze zomer worden begonnen. De kosten zullen 35 uitoen dollar bedragen. „Wij willen het Avro-belang helemaal niet schaden, zoals het bestuur sug gereert. Integendeel, wy willen van de Avro een gezonde vereniging maken met zeggensmaeht voor de leden en gezuiverd van een bestuursbeleid, dat volkomen onjuist is" aldus de voorzit ter van het Actie-comité van Avro- Icden. ir A. Ruys. uit Bilthoven. op een gistermiddag te Hilversum gehou den persconferentie, die vele uren duurde. Het Actie-comité is erop uit, aan dc hand van gegevens en bewijzen aan te tonen, dat de Avro niet wordt geleid op een wijze, welke men van een goed be stuur mag verwachten, aldus werd me degedeeld. Het comité eist, dat het dagelyks bestuur van de Avro zyn mandaat ter beschikking zal stellen en dat in een spoedig te beleggen buitengewone alge mene ledenvergadering een nieuw be stuur kan worden gekozen. Het comité ontveinst zich niet. dat zijn taak niet gemakkelijk zal zyn. maar de duizenden brieven, die ongevraagd zyn binnenge komen doen hopen en verwachten, dat men toch slagen zal. Ir Ruys bestreed de opvatting van het bestuur, als zou het comité niet het belang van de Avro op het oog heb ben. Het tegendeel is het geval, aldus de heer Ruys. Momenteel is de macht in handen van enkelen, voornamelijk van voorzitter G. de Clerq. cn de Avro wordt volgens spreker dictatoriaal be stuurd. Er is geen verenigingsband; na de gewestelijke besturen houdt de organisatie op cn het bestuur regeert Twee broers en een zuster door vergiftiging omgekomen. TRAGISCH ONGEVAL TE VARSSEVELD. (Speciale berichtgeving). Drie personen uit Varsseveld (bij Doetincheni) zyn gistermiddag na hot gebruik van een warme maaltijd onwel geworden en vrijwel plotseling overleden. De drie slachtoffers zyn de gebroeders Bernhard en Hendrik te Linders en hun zuster. Alle drie zijn op middelbare leeftijd en oefenden in de buurtschap Heeleg onder Varsseveld. een landbouwbedrijf uit. Kort na de maaltyd werden zy onwel en binnen het uur stierven reeds de 54-jarige Bernhard en de 52-jarlge zuster. De andere broer, de 45-jarige Hendrik, werd naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht, doch is daar gistermiddag omstreeks 4 uur even eens overleden. Men heeft hier vermoedelyk met oen vergiftiglngsgeval te doen. De maaltijd van de overledenen bestond o a. uit aardappelen, andijvie en spek. Het is niet onwaarschynlijk dat de oorzaak in de andyvie die op het land naast de aardappelen stond moet worden gezocht. Dc aardappelen waren hoogst- waarschijnlyk bespoten. Men verwacht niet dat de oorzaak in het spek moet worden gezocht, daar ook de hond die byna nooit spek als voedsel kreeg is gestorven. De resten van de maaltijd zijn door de politie voor nader onderzoek in be slag genomen. Dc politie heeft heden morgen sectio op (le Ujken verricht. zonder zich van de statuien iets aan te trekken, zo vervolgde hij. Dit acht men ook bewezen door het feit, dat het ontslag van de heer Vogt door de algemene vergadering had moeten worden gegeven, hetgeen niet is ge schied. Wat het conflict met de heer Vogt betreft, zeide de voorzitter van het comité ernaar te streven, dat het bestuur zoals de heer Vogt verzocht heeft eindelyk eens de volle waarheid zal zeggen. Volkomen onjuist noemde men van de zyde van het comité het feit. dat het bestuur steeds meer macht naar zich toe heeft getrqkken. Men vindt voorts, dat vele feiten in het bestuursbeleid duideiyke taal spreken. Statutenwyzi- ging is alleen maar mogelyk. als het algemeen bestuur dat voorstelt. „Van die zyde is echter niets te verwachten, dan de laatste wyzlging in 1949, aldus de heer Ruys. toen aan de voorzitter. G. de Clerq een jaarlijkse vergoeding werd toegekend, bedragende f. 9450. Daar naast declareert deze f. 25 000.— aan onkosten per jaar en hy heeft ook zyn pensioen van f. 5000— veilig gesteld. De secretaris ontvangt f. 3400— per jaar met een pensioen van f. 25fD.— in uit zicht. En de bestuursleden accepteerden in 1946 gezameniyk een uitkering van omstreeks f. 6 000aan vacatie gelden, hoewel geen enkele vergadering was gehouden. Men had de norm van 1940 aangehouden, werd desgevraagd van bestuurszyde aan het comité meege deeld. Een onjuist bestuursbeleid noemde het comité onder meer ook het aan schaffen van het door de besturen ge schonken Zaaierbeeld aan de gevel der studio, waarvoor f. 1200.byeen was en dat f. 29 000.— heeft gekost. Tegen vele handelingen van het bestuur uitte het comité verder bezwaren. Het wil thans een grote actie ontketenen door op te wekken tot de oprichting van gewestelijke comité's van actie. 'Uit den aard der zaak berust de verantwoordelykheid voor de hierboven genoemde voorbeelden en cijfers geheel en al bij de voorzitter van het Actie comité Red. „L.D."). Deskundigen schatten de schade, aan gericht door de brand, die Maandag te Djakarta in de kampong Baender heeft gewoed, op 10 millioen roepiah. 4000 per sonen behoeven onmiddellijke hulp. Pre sident Soekarno heeft tezamen met de minister van Sociale Zaken. Anwar Tjokroaminoto. het verwoeste kam pong-complex bezocht. Het parlement heeft met algemene stemmen een voor stel aangenomen, dat ieder parlements lid 100 roepiah voor steun aan de slachtoffers zou bydragen. Intussen zyn gistermiddag 15 huizen in een kampong achter de Theresiakerk- weg te Djakarta door brand verwoest. De recente prijsverlagingen voor vee voedergrondstoffen hebben tot gevolg, dat de kostprys voor de baconvarkens zal dalen met een bedrag, dat neer komt op ca f. 0.13 per kg geslacht ge wicht. Besloten is dan ook. de huidige richt- prys van f. 2.70 per kg geslacht gewicht by het verlaagde kostpryspeil aan te passen en derhalve vast te stellen op f 2.57 De prys, die zal worden betaald voor baconvarkens. die zijn geslacht op of na 4 Augustus 1952. zal corresoonde- rsn met deze priia. Wie heeft dit kanon? 3000 KG. VERDWENEN DOOR DE LUCHT Een van de beide kanonnen, die sinds lang aan de Grave's stadswallen staan, is od onverklaarbare wyze verdwenen. Het is nog niet bekend hoe dit ongeveer drieduizend kilogram zware stuk van zyn plaats is gehaald. Men.tast ook vol komen in het duister omtrent de motie ven. welke tot deze diefstal geleid kun nen hebben. Het kanon dateert van de Franse invasie van het eind van de 18c eeuw. 875 AMERIKAANSE MARINE MENSEN BEZOEKEN NEDERLAND. Ongeveer 875 Amerikaanse marine officieren, en manschappen, voor het merendeel adelborsten van de marine- reserved ienst. zullen deze en de volgen de week een tournée door Nederland maken. Op het programma staat o a. een be zoek aan Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Haarlem en enige kleinere ge meenten in het Westen des lands, waar historische plaatsen en monumenten be zichtigd zullen worden. CONGRES NED. CHEMISCHE VERENIGING. Maandag begon in Maastricht de al gemene vergadering der Nederlandse Chemische Vereniging, welke tot van daag duurt. De Limburgse chemische kring ont ving de talrijke congressisten uit het hele land op een feestavond. Dinsdagmorgen ls een korte huishou delijke vergadering gehouden, waar de hoofdbedrijfsingenieur van de Staats- mynen, dr G. Bukkoff, aan de hand van. lichtbeelden met grafieken, een uiteen zetting gaf over „De taak van de che mische industrie in de economische ontwikkeling van Nederland". Om elf uur werd het gezelschap of ficieel door het college van B.en W. ontvangen. Dinsdagmiddag maakten de congres sisten diverse excursies. Hedenmorgen werden er enkele korte sectie-vergade ringen gehouden, waarna wederom ex cursies op het program stonden. VEREENVOUDIGDE DEVIEZEN- CONTROLE VOOR BUITENLANDERS. Naar de A.N.W.B. ons mededeelt, is de deviezencontrole voor buitenlanders die ons land bezoeken belangrijk ver eenvoudigd. Indien niet-in:ezetenen bij binnenkomst in Nederland beschikken over niet meer dan f. 100.aan Neder landse betaalmiddelen, kunnen zij voortaan volstaan met mondelinge aan gifte- De douane maakt dan een aan tekening ln het paspoort. Tot dusverre moesten buitenlanders van elk ingevoerd bedrag een uitvoerig aangifte-formulier invullen. HONGERSTAKING VAN GEVANGEN NEDERLANDERS. Naar aanleiding van berichten uit Nederland, dat een groep van 12 in Indonesië gevangen gehouden Neder landers in hongerstaking is gegaan, wordt vernomen, dat de betrokken per sonen enige tijd geleden gedurende zes dagen geen voedsel hebben gebruikt, in de hoop daardoor bespoediging van hun berechting te bevorderen. Het betreft hier twaalf Nederlanders, die werden aangehouden onder verdenking van medeplichtigheid aan de actie-Wester ling in Januari 1950. Zij zitten reeds meer dan twee en een half Jaar ge vangen. Het hoofd van het parket heeft aan Aneta te kennen gegeven, dat het on derzoek nog steeds gaande is en dat derhalve nog geen nadere mededelin gen kunnen worden gedaan De o standigheid, dat bepaalde getuigen c vindbaar zijn. is de oorzaak van e verdere vertraging in dc afhandeling r«iy deze '-'i!;

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 2