LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT 91ste Jaargang DINSDAG 29 JULI 1952 No. 27672 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Orange verwacht Koningin Juliana Overbevolkt stadje prijkt in feesttooi. Het ongeveer 18.000 Inwoners tellende radje Orange in de Provence, de vroe- p.-e Keltische stad Uslo, dat onder Augustus de zetel was van een Romein- kolonie en een der mooiste steden tan Gallië werd, heeft zich opgemaakt im „la reine Juliana" te ontvangen. Een :elg van het Oranjehuls gaat naar de Mkermat van de Oranjes. Het kleine stadje is op het ogenblik jverbevolkt. Alle hotels zijn bezet. Op heel eenvoudige wijze zijn in de e.raten vele vlagversieringen en ..licht jes" aangebracht. Er is ln het stadje rn overdaad van vlaggen en vlaggetjes _n de eendere kleuren der belde landen en daar tussen veel Oranje. In vele eta- iges zijn portretten van onze koninkllj- „e familie. Tal van winkeliers hebben tun uitstallingen een Nederlands ca- :het gegeven met kunsttulpen, Neder- andse boerinnetjes en jongens in een loort Volendams costuum. schilden, -a'agepoppen ln rood-wit-blauw lïondtoilet en zelfs met Nederlandse opschriften als „Leve de Koningin". Zondag is in de Protestantse kerk een /ransNederlandse vriendschapsdienst ^houden, waar gesproken werd over de tanden tussen Oranje en ons vorsten huis. over Willem de Zwijger en over het Calvinisme. Prof. Cadier van de theologische faculteit te Montpellier. h:eld de predikatie. Hedenmiddag om 15.40 arriveert te Orange de express-trein uit Parijs, trsaraan het koninklijk rijtuig is gekop peld. Het hoogtepunt van het bezoek vormt, taais reeds eerder gemeld, hedenavond de opvoering van Vondel's „Jozef in Dothan", dat in het Frans tot titel heeft gekregen „Joseph vendu par ses frères". Dit betekent de afsluiting van de vierdaagse kunstmanifestatie in het imposante Romeinse amphitheater. Jean Glono maakte de Franse bewerking van het Vondelstuk. Het wordt geregis seerd door Johan de Meester. De re petities gingen met moeilijkheden ge haard, daar hij slechts bij tijd en wijle de beschikking kon hebben over de spe lers. Na het bezoeken van de resten van de burcht der Prinsen van Oranje, zal. tij het afdalen van de heuvel, de Ne derlandse ambassadeur, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout namens Koningin Juliana een krans >:gen aan de voet van het monument toot de doden. Koningin Juliana zal heden na af- eop der voorstelling omstreeks midder nacht naar de prefectuur in Avignon rt rekken. waar zij de naoht door brengt. Morgen zal het bezoek aan Avignon een meer intiem en minder officieel ka rakter hebben. Koningin Juliana zal het kasteel der pausen bezoeken. De school- eu?d zal een ballet uitvoeren „Het :ind van Oranje". Na een erewacht van het zevende regiment genie te heb ben geinspectee>-d, zal Koningin Juliana uitgeleide worden gedaan door de pre fect van Vaucluse en de burgerlijke en militaire autoriteiten. Zij vertrekt per auto en zal nog enige dagen incognito In Frankrijk verblijven, om waarschijn lijk Zaterdag met de jongste Prinsesjes, die. zoals bekend, al enige tijd met va- cantie in Frankrijk zijn, terug te keren. WERELDOMROEP MAAKT SPECIAAL PROGRAMMA. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana aan Orange heeft Ra dio Nederland-Wereldomroep op verzoek van de Franse omroep een programma van een half uur gemaakt onder de ti tel „Je Maintiendrai". Dit programma vertelt de Franse luisteraars van de oude banden tussen Orange en Neder land en geeft een beknopt overzicht van de gesohiedenls van ons land onder het bewind van de Oranjes. Het werd geschreven door Guus van der Steen en in het Frans gesproken door Karen Else Sluizer en Jean Digi- ves. „Je Maintiendrai" wordt heden avond om half negen uitgezonden over verschillende Franse radio-stations. En kele van deze stations zijn over het al gemeen in Nederland uitstekend te ho ren. Men kan afstemmen op 280.4 M. (Paris inter) of 193 M. (Nice).. Hoe Argentinië Eva Peron eert. Vyf personen zijn omgekomen en 2.000 (w o. vele vrouwen en kinderen) werden pewond bij de eerste wilde wedloop van een half millloen Argentijnen, die het stoffelijk overschot van mevrouw Eva Peron wilden zien. dat ligt opgebaard in het ministerie van arbeid te Buenos Aires. Tienduizenden, meest mannen vrouwen in werkkleding, trokken la de kist. Heden wordt het stoffelijk overschot naar het hoofdbureau van het algemeen vakverbond overgebracht. Er zullen dan militaire eerbewijzen worden gebracht, die normaliter slechts worden gebracht aan een overleden president in functie. Het algemeen vakverbond, dat een staking van twee dagen had uitgeroe- Een ten teken van rouw, heeft de sta ing met één dag verlengd. Verschillen de artikelen, ook voedingsmiddelen, zijn moeilijk te krijgen. Het parlement heeft een wet aange nomen, op grond waarvan 26 Juli voor laan een nationale rouwdag zal zijn. In het gehele land zal dan het werk wor den neergelegd. Zolang de huidige zit ting van het parlement duurt tot 30 September zal aan het begin van elke vergadering een minuut stilte wor den betracht. Het komende jaar zullen, naar de regering besloten heeft, slechts post zegels met de beeltenis van Eva Peron worden verkocht. Het ministerie van onderwijs heeft voorgeschreven, dat in alle scholen van het land een portret van de overledenen presidentsvrouw wordt opgehangen, waarvoor elke mor gen bloemen moeten worden neerge legd. President Peron heeft bepaald, dat zijn echtgenote niet zal worden begra ven voor iedere Argentijn de gelegen heid heeft gehad afscheid van haar te nemen. De begrafenis was oorspronkelijk vastgesteld voor vandaag. Gisteravond heeft de president twintig minuten bij de baar vertoefd. Plannen tot nationalisatie van de Engelse staalindustrie. De Engelse regering heeft vandaag een witboek over haar plannen om de natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie ongedaan te maken, gepubliceerd. Daar in wordt meegedeeld, dat het staatsbe drijf der ijzer- en staalindustrie, de Iron and Steel Corporation, zal worden ont bonden, en dat de aandelen der gena tionaliseerde ondernemingen zullen wor den overgedragen aan een regeringsbu reau. dat de teruggave van de industrie aan het particulieae bedrijfsleven zal voorbereiden en regelen. Tevens zal er een „bureau voor ijzer en staal" worden opgericht, dat bepaalde toeziende be voegdheden op d« gehele ijzer- en staal industrie zal hebben, dus zowel op de thans nog ln het bezit van de staat zijnde ondernemingen als op de bedrij ven. die genationaliseerd zyn. De wet tot opheffing van de nationa lisatie zal in het najaar ln het parle ment worden ingediend en er zal spoe dig na de goedkeuring van de wet een aanvang worden gemaakt met de ver koop van de aandelen. Terwijl een Koreaanse militaire ka pel marsmuziek speelt, gaan Neder landse troepen, die met een Ameri kaans troepentransportschip zijn aangekomen, in Poesan aan \\<bl. Minder buien. Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Zwak ke tot matige Westelijke tot. Zuid-Wes telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 30 JULI. Zon op: 4 58 uur; onder 20.33 uur. Maan op: 14.43 uur; onder: 22.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20.34 u. Dit nummer bestaat alt zes pagina's Grensincident in Berlijn Gistermiddag is het aan de grens tus sen de Franse en de Sovjet-sector van Berlijn tot een incident gekomen tussen West Berlijnse politie en leden van de Volkspolitie. Een commando van de West Berlijnse politie poogde het wegvoeren van loco motieven en ander spoormateriaal uit een loods te verhinderen, daar de loods volgens de tot nu toe heersende opvat ting in West-Berlijn was gelegen. Daar op rukte een commando van ongeveer 100 man Volkspolitie uit. De politieoffi cier verklaarde, dat de loods zich op Oost Berlijns terrein bevond. De Volks politie poogde de West Berlyners terug te dringen en hierbij ontstond een hand gemeen. Een politieman werd door de Volkspolitie overweldigd en naar de Sov jet-sector gevoerd. Na dit incident stonden ongeveer 100 man volkspolitie en een even groot aan tal West Berlin se politiemannen met sohietwapens tegenover elkaar. De West Berlijnse officier onderhandelde daarop met een lid van de spoorwegdirectie, die eveneens verklaarde, dat de loods op Oost Berlijns grondgebied stond. De West Berlijnse politie trok zich hierop terug. Aan de Franse autoriteiten is rapport uitgebracht. Men heeft verzooht de loop van de sectorgrens ln dit gebied nader vast te stellen. Italiaanse proefnemingen met waterstof. De Italiaanse minister van defensie, Randolfo Pacciardl, heeft tijdens een kabinetsvergadering bekend gemaakt, dat met succes op een artillerie-proef- terrein hydrogenium met een explosieve reactie in helium omgezet is. De minis ter voegde er aan toe. dat de omzetting van waterstof in helium in de atmos feer geschiedt. Het doel der proefneming was om de reactie in het laboratorium tot stand te brengen. Met de reactie gaat een ontploffing gepaard. Het was onmogelijk te zeggen welke toepassing deze reactie in de wetenschap zou vinden voordat een volledig onder zoek naar de resultaten was ingesteld. Kort voor de bekendmaking was de .Giornale dltalia" gekomen met het sensationele bericht, dat Italië de eer ste waterstofbom tot ontploffing had gebracht. De minister sprak dit bericht echter tegen. De journalist van het blad zelde ooggetuige van de ontploffing te zijn geweest. Hij zeide. dat het nieuwe proces ontdekt was door professor Ubal- do Loschi, een bekend Italiaanse na tuurkundige. Voor de oorlog werkte Loschi. samen met professor Pontecorvo. de atoomgeleerde, die twee jaar gele den met vrouw en kinderen achter het „IJzeren Gordijn" verdween. FEESTVREUGDE WERD WREED VERSTOORD Gedurende een huiselijk feestje bij ze kere Sobari, wonende in de kampong Bendoengan op Java is de feestvreugde wreed verstoord. Een volledig bewapen de bende van de Bamboe Boentjing ter sterkte van zeven man viel de woning binnen en loste in het wilde weg een aantal schoten op de aanwezigen, waar door een waar bloedbad werd aangericht Een lid van de dessawacht en een vrouw werden op slag gedood, terwijl tien per sonen min of meer ernstige verwondin gen opliepen Van de gewonden stierf er een later in het ziekenhuis. Als bult na men de terroristen een geweer mee, dat aan de gedode dessawachter had toe behoord. Gromyko in Londen aangekomen. Andrei Gromyko. de kortelings be noemde ambassadeur van de Sovjet- Unie te Londen is daar aangekomen. Hjj legde een van te voren opgestelde verklaring af. waarin hij de wens uit sprak het Britse volk te leren kennen. Hij zeide gaarne een betere verstand houding tussen het Britse en het Sov- Jet-volk te zien „juist ui deze tiid zo vele internationale vraagstukken. Op het station had zich een groep Jonge communisten en leden van Brits- Sovjetrussische vereniging verzameld. Mlen klapte in de handen en riep: „Geef ons vrede, mijnheer Gromyko." Leden van de rechtse organisatie ,.U- nion" hadden echter een tegendemon- stratie georganiseerd. Zy reipen: ..Vrede, doch geen communisme. Wy willen hier geen communisme." Twee mannen, die anti-Sovjet pam fletten hadden geworpen, werden door de politie weggeleid. STEVENSON EN EISENHOWER OP EEN PODIUM Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het presidentschap in de VB., en zyn republikeinse tegenstander, generaal Eisenhower, zijn uitgenodigd him eerste verkiezingsredevoeringen op hetzelfde podium te houden. Beiden heb ben er mee ingestemd de volgende maand te Los Angeles een openbare bijeenkomst toe te spreken. EX-KONING FAROEK IN ITALIË. Het jacht „Mahroessa" met ex-koning Faroek aan boord is vanochtend vroeg op Capri in de golf van Napels aange komen. Het hoofd van politie op Capri heeft medegedeeld, dat Faroek naar Napels gaat om toestemming te vragen voor een verblijf van enige tyd in Italië. NIEUWE THUNDER JETS VOOR DE LUCHTMACHT Nederland krijgt er 29 Dezer dagen is in Kopenhagen een nieuwe zending Thunderjet-straaljagers voor landen van het Noord-Atlantisch Pact gearriveerd. Nederland krygt 29 van deze Republic f-84 g straaljagers. Deze machines zullen binnenkort naar ons land worden overgevlogen. De F-84 g is een gemoderniseerde uitvoering van de F-84 e. waarvan ons land reeds ver scheidene heeft ontvangen Naar wy vernemen, ligt het in de be doeling om de nieuwste uitvoering van deThunderjet.nl.de F84 f aan de lucht machten der Nato-landen te zenden, zo dra dit toestel m voldoende mate is geproduceerd. De F-84 f is de Thunder- jet met pijlvleugel en terugwijkende staartvlakken. Het prototype van de F-84 f werd binnen een half jaar na zijn ontwikkeling gebouwd en gevlogen D.t prototype was voor het eerst op 3 Juni 1950 in de lucht. De krachtbron was aanvankelijk van Amerikaanse makelij, de productie-uitvoering van deze mo dernste Thunderjet is uitgerust met de j krachtigste Engelse straalmotor van dit ogenblik, nl de Armstrong Siddeley „Sap- I phire". In Engeland laat niemand een traan om ex-koning Faroek Israël bevreesd. (Telefonisch van onze Londense correspondent). In Engeland laat niemand een traan over Faroeks verdwijning van het to neel. omdat men voor deze gokkende en brassende vorst, die zo veel leek op een potentaat uit de 1001 nacht, slechts verachting koesterde. Men Is in Londen van oordeel, dat zolang Nazuib het voor het zeegen heeft er kans is od een vergelijk met Enge land. omdat hii in Karthoem. de hoofd stad van de Soedan, geboren is en de Engelsen veel hebben bijgedragen tot ziin opvoeding. Maar. zo vra3et men zich nu reeds bezorgd af. zal Ali Maher Dasia. die ge.en man is om de tweede viool te spelen, niet te zijner tijd trach ten zich van Naguib te ontdoen? In elk geval is men in Londen van oordeel, dat het gistingsproces in Egyp te. dat niet alleen Dolitiek. maar vooral een sociaal en economisch karakter draagt, noe lang niet ten einde is Faroeks abdicatie betekent nog geen sociale omwenteling, want Naguibs actie richtte zich niet tegen het half feodale systeem als zodanig, maar tegen uit wassen er van. nameüik tegen de gewe tenloze. parasiterende paleiskliek. tegen wie de koning zich in het begin van ziin regime weliswaar had verzet, maar waarvan hii od de duur als gevolg van de zwakheid van ziin karakter de ex ponent was geworden. Aanvankelijk had Naguib zo ver luidt ln Londen Faroek niet willen verdrijven. Toen de koning de door de veldmaarschalk ongewenste elementen tegen hem trachtte op te zetten, sloeg hii toe. Faroek de gokker, zo merkt men hier op. die zich zo vaak vereiste, heeft ook. wat het leger betreft, waarop hij dacht te kunnen rekenen, verkeerd eegokt. Alles hangt er thans van af of er in derdaad schoon schiD zal worden ge maakt en of er iets wezenliiks gedaan zal worden ter leniging van de nood der Faroek was anti-Engels en moest in 1942 door Engeland met geweld worden gedwongen Britse tanks omsingel den ziin paleis te breken met zijn regering, welke met Hitler en Mussolini sympathiseerde. Indien Naguib er in atmospheer te zuiveren, dan is lien kans od een betere vcr- met Engeland, omdat er dan geen "behoefte zal bestaan tot afleidings tactiek. namelijk van haatopwekking tegen Engeland, de klassieke methode van elk corrupt regiem. Flitzerheet deze Duitse overdek te scooter voor twee personen, ont worpen en vervaardigd door de automobielfabriek Fritz Fond in Rosenheim. De drie-wielige dwerg auto is uitgerust met een 150 c.c. motor en kan naar verluidt een maximum snelheid van 80 km. per uur bereiken. De kruissnelheid is 70 km. per uur. Om plaats te ne men in het voertuigje kan men het bovenstuk - als het dekstel van een trommel - naar de zijkant open klappen. Zal Naguib echter ziin begeerte kun nen bedwingen om revanche te ne- hen voor Egypte's nederlaag tegen Israel? Zolang reactionnairc krach ten. gezuiverd of niet. een rol blijven spelen, blijft dit gevaar aanwezig, hoe wel Egypte voor een nieuwe oorlog tegen de Joods staat waarover jon ge Egyptische officieren in Engeland vaak openlijk plegen op te snijden - de hulp van de overige Arabische landen nodig heeft en het moeilijk zal zijn de mislukte coalitie te doen her leven. Egypte zal thans daarvan zeker niet de leiding op zich kunnen ne- Naguib zal alleen succes kunnen heb ben als hu constructief kan optreden of een figuur zal kunnen vinden, die daar toe in staat is. Alles bliift wankel, zo lang dit niet het geval is. en zolang de corruptie is weggevaagd. Engeland heeft militaire voorzorgs maatregelen getroffen, maar zal zeker niet lnariiDen zolang Britse levens Britse eieendommen niet in gevaar v den gebracht. Het Engelse leger aan het Suezkanaal is tweemaal zo sterk als het Egyptische en zal er zo nodig niet voor terugdeinzen het gehele land te bezetten, doch dit zal natuurbik slechts in het uiterste geval geschieden, in verband met de ongewenste politieke terugslag van een dergelijke actie. De Engelse regering hoopt vurie dat de Egyptische regering eindelijk tot het inzicht zal komen, dat de Suez-kanaal- zone niet slechts een Engelse aangele genheid is. maar voor het Westen als zodanig van de grootste betekenis is. Alleen een dergelijke erkenning zal tot een bevredigende regeling van het vraagstuk kunnen leiden. Dit is het enige dat Engeland wil Aangezien de bab v- troonopvolger eveneens de titel van koning van de Soedan draagt, is de Soedanese kwestie niet zonder meer van de baan. maar het is mogeliik. dat het thans gemakkelijker u om deze te omzeilen. Maar ook dient rekening te worden gehouden met moge- liike reacties in de Soedan zelf. waar de pro en anti Egyptische krachten vrij wel geluk in sterkte ziin. Indien Egypte od het stuk van de Soedan niet toe geeft dan blijft de impasse met Enge land bestaan. De Engelse bladen beschrijven Fa roeks lot als een tragedie, welke vooral het gevolg is van het feit dat hii de troon besteeg voordat ziin opvoeding voltooid was. Indien hij betere advi seurs had gehad, zou de geschiedenis van Egypte een andere loop hebben ge nomen. Een dramatische bijzonderheid bij Faroeks abdicatie was nog. dat Maher pasia. die oververmoeid was door gebrek aan slaap de afgelopen dagen, eerst weigerde naar de koning te gaan. Naguib dreigde hem toen met ont slag en de invoering van een militaire dictatuur. Hii wist. dat dit ceen iidele bedrei ging was en begaf zich naar het door troepen omgeven paleis. Met tranen in de ogen overhandigde hii het ultima tum aan de vorst, die nog als kind bii hem op de knie had gezeten. Faroek haalde de schouders op en zeide. dat indien het goed was i Egvpte. hii het land zou verlaten. Het onderhoud duurde slechts een paar minuten Faroek zal thans tweederde van ziin inkomen, dat 683.000 pond per jaar be draagt. er. dat voornamelijk uit groot grondbezit komt. verhezen. Hii heeft echter een persoonlijk fortuin, dat op meer dan 20 millioen pond wordt ge schat. en dat lui in Zwitserland en de Verenigde Staten reeds schijnt te hebben ondergebracht. Zijn jacht is onlangst verbouwd voor anderhalf millioen pond. Het is prach- tie van binnen en bevat radar, radio telefoon en heeft een snelheid var knopen. COMMISSIE DER VERENIGDE NATIES. By beschikking van de ministers van Buitenlandse Zaken en voor Uniezaken en Overzeese rijksdelen zijn benoemd in de commissie van de Verenigde Naties in zake gegevens ingediend over de nietzelfbesturende gebieden, welke com missie op 11 September 1952 te New York zal byeenkomen: Als vertegenwoordiger: prof. dr W. J. A. Kernkamp, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; als plaatsver vangend vertegenwoordiger: A. L Spits, oud-gouverneur van Sumatra, adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken: als deskundige: dr A. J. van Baal. hoofd van het kantoor bevolking zaken van het Gouvernement van Nleuw-Guinea. De typisch Oosterse sfeer in Poe- san is goed getroffen in deze fotot tke een straattafereel in de Zuid- Koreaanse havenplaats in beeld brengt. DE AANVARING VAN HET S.S. „ZUIDERKRUIS" IN HET KANAAL De inspecteur-generaal voor de scheepvaart tyeeft de Raad voor de Scheepvaart verzocht de 57-jarige ka pitein van het ss. „Zuiderkruis", H. J. Poelen jee. geboren te Haarlem, diens bevoegdheid om op zeeschepen te varen, te ontnemen voor de tijd van twee we ken. De „Zuiderkruis" die in charter voor on ze regering voer. vertrok op 14 Maart jJ. uit Hallfax naar Nederland. In de voor avond van de 21e Maart tijdens een dikke mist in Het Kanaal kwam zij ln aanvaring met het Franse schip „Colo nel Vieljeux". De kapitein verklaarde voor de Raad van de Scheepvaart te Amsterdam, dat het Franse schip toen zy elkaar genaderd waren, plotseling een onverwachtse manoeuvre maakte, waar door een aanvaring niet meer te vermij den viel. De kapitein, die zelf de radar bediende, had de ..Colonel Vieljeux" op het scherm waargenomen en gevolgd en. aldus de kapitein, wij zouden elkaar op 1 myl afstand zyn gepasseerd, indien de Fransman niet plotseling een onbegry- pelyke manoeuvre over bakboord had gemaakt. De inspecteur-generaal was van oor deel. dat de snelheid waarmede gevaren werd. te groot was. Ook al heeft een schip radar aan boord, toch mag onder die omstandigheden slechts gehandeld worden alsof zulks niet het geval is. De voor deze omstandigheden geldende be palingen waren naar het oordeel van de inspecteur-generaal niet zorgvuldig ge noeg in acht genomen De Raad zal schriftelijk uitspraak doen. Tengevolge van hooibroei is gistermor gen brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer K. Buist aan de Pa- terswoldseweg 272 te Groningen. Op het moment, dat de brand uitbrak was de heer Buist zelf niet aanwezig, zyn kin deren werkten in de opslagschuur, toen zy gealarmeerd werden door omwonen den. die grote rookwolken uit de opslag schuur zagen komen. Tegen de laaiende vuurzee kon de brandweer evenwel niets uitrichten, zy slaagde er in met twee stralen op de mistspuit de woning te behouden. De grote voorraadschuur alsmede een bij - schuur gingen in vlammen op. Van de landbóuwlnboedel kon practisch niets meer worden gered. De boerdery was verzekerd De schade wordt geschat op f70.000,—. Waarschynlyk tengevolge van kort sluiting is ook brand uitgebroken in de kapitale boerdery van de heer A. Omta te Bierum by Appingedam. Toen de brandweer van Appingedam arriveerde, stond men voor een laaiende vuurzee, welke byna niet meer te stuiten was. Slechts het woonhuis kon worden be houden: het huisraad werd gedeelteiyk gered Ook gingen een groot aantal land bouwwerktuigen en de reeds binnenge haalde oogst verloren. De boerdery was verzekerd. Zaandam heeft zyn jongensdorp weer. Honderd-vier-en-zeventig jongens heb ben. de stromende regen trotserend, gebouwd dat het een lieve lust was. aan de diverse dorpsinstituten als brand weergarage. douanepost, bibliotheek, een tygelval. het raadhuis, een EHBO-post. een gevonden voorwerpgebouw, enz. enz. Die eerste dag van opbouw is het overigen- nog wat rommelig geweest. Morgen zal een urgemeester worden gekozen. Ook moet een rechtscollege worden benoemd, want zoals op de pas poorten van de G D.-ers staat, een bur ger van jongensdorp mag niet „kiften", en niet „sjagrynig" zyn en moet zyn medeburgers behandelen als zyn be.>te vrienden. Wie vecht of ruzie maakt, komt voor de dorpsrechtbank, gekozen door de dorpsbewoners. Op initiatief van de stichting voor de Landbouw is de minister van Landbouw Vissery en Voedselvoorziening overge gaan tot het instellen van een commis sie. die na moet gaan. welke maatre gelen overwogen, respectieveiyk geno men dienen te worden om te bereiken, dat alle runderen telkenjare voor 15 April voorbehoedend tegen mond- en klauwzeer zyn geënt. Van deze commissie is lid en voor zitter: E. J. A. A. Quadvlieg en zyn leden: dr H S. Frenkel. R. Visser. F. den Hartog, L. P- de Vriesen, Joh. de Veer.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1