Senator Sparkman democratisch candidaat voor vice-presidentschap Verzet tegen 2-jarige dienstplicht in België i&t DAYS Gewestelijke landdag Christelijk Nationaal Vakverbond CLO [TJE RIC Tj 0 m AKKERTJES L J MAANDAG 28 JULI Hef Zuiden tevreden geste!d. (Van onze Amerikaanse correspondent uit Chicago) De keuze van de candidaat voor het vice-presidentschap door de democra tische conventie te Chicago, is anders uitgevallen dan zich Vrijdagnacht liet aanzien. Adlai Stevenson stond voor het dilemma als tweede man of de buitengewoon populaire Estes Kcfau- ver, of een vertegenwoordiger van het Zuiden te aanvaarden. Door tenslotte een Zuiderling te prefereren, verschaf te Stevenson zich de grootst mogelijke garantie, dat de Zuidelijke reactionnai- re staten niet in het kamp van Eisen hower terecht zullen komen. Stevenson moet bij zijn keuze zijn uit gegaan van de gedachte, dat de liberale Noordelijken, die voor een deel de aan hang van Kefauver vormen, toch nau welijks een andere keus hebben dan te stemmen op de democratische candidaat. Het moet niettemin een moeilijke keuze zijn geweest voor Stevenson. Ongetwijfeld zullen thans veel aan hangers van Kefauver teleurgesteld zijn en indien de verkiezingen onmiddellijk op de conventie gevolgd zouden ztjn.zou hun opkomst bij de stembus zeker niet maximaal zijn geweest, Stevenson moet thans zulk een tactiek volgen, dat de aanhang van Kefauver haar teleurstel ling vergeet en opnieuw enthousiast ge maakt wordt, ditmaal voor het tweeman schap Stevenson-Sparkman. De toe komst zal leren, of Stevenson de Juiste beslissing genomen heeft. De keus van Sparkman is overgens ln zekere zin een trouvaille. Sparkman toch is een man Nieuwe regering Mossadeq gevormd. GHAVAM IN IRAK. Dr. Mossadeq heeft Zaterdagoohtend de leden van zijn regering aan de Sjah voorgesteld. De premier beheert ook de portefeuille van landsverdediging. Mi nister van buitenlandse zaken is Hoes sein Naivaib, sinds 2 jaar gezant van Peraë tn Den Haag. In een onderhoud zeide de heer Na- vab, dat zijn voornaamste taak zal zijn het ollegesohil tussen Engeland en Iran tot een oplossing te brengen. ,,Ik heb de ze taak op mij genomen met het voor nemen om het huidige conflict tot een oplossing te brengen en lk heb het vol ste vertrouwen dat lk daarin zal slagen als de Brit-ten sleohts een beetje goede wil tonen", zo voegde hu er aan toe. Mossadeq wil uitgebreide hervormin gen in het Perzisohe kiesstelsel, ln de opleiding d'er rechtskundigen en bij het onderwijs invoeren. Hij zal streven naar verhoging van het levenspeil van het volkhet extra-geld, dat zijn regering voor het Invoeren van deze hervormin gen nodig zal hebben, stelt Mossadeq zlcfh voor te verkrijgen door het verla gen der staatsuitgaven en het verhogen der belastingen. De Perzische Tweede Kamer zal de regeringsverklaring morgen bespreken. Twee wetsontwerpen zUn ingediend. In het ene wordt de regering gemach tigd -het salaris der ambtenaren over de afgelopen maand uit te betalen, terwijl haar in het andere vergunning wordt verleend de ln Zuld-Perzlë afgekondigde staat van beleg met drie maanden te verlengen. Te Teheran is bhans van officiële zijde bevestigd, dat Ghavam es Soeltaneh, de vorige Perzisohe premier, er Woensdag Jl- in geslaagd ls, naar Irak uit te wij ken. Zoals gemeld, had Ghavam, toen hi) na ernstige ongeregeldheden te Te heran gedwongen was af te treden, be vel gekregen, het land niet te verlaten. Enige dagen later werd bericht, dat hij in de omgeving van de hoofdstad was gearresteerd, doah met hulp van aan hangers er in geslaagd was, weer te ontsnappen. De Perzische Kamer heeft het wets ontwerp aangenomen, volgens hetwelk beslag wordt gelegd op alle eigendom men van Ghavam. Deze zullen onder de gezinnen van de slachtoffers van de In cidenten op Maandag jJ. worden ver deeld. van het Zuiden, en een waar democraat HU moet tamelijk liberale beginselen aanhangen. Dit alles zal deze vice-pre sident gemakkelUker aanvaardbaar ma ken voor de aanhang van Kefauver en Harrlman. Sparkman werd ln 1900 te Huntington (Alabama) als zoon van een kleine landbouwer geboren Toen hij aan de universiteit van Alabama studeerde, moest hU in zUn levensonderhoud voor zien als stoker. In 1923 behaalde hij zijn graad in de rechtswetenschappen en ves tigde zich als advocaat in zijn geboorte plaats. In 1936 werd hU' ln het Huis van Afgevaardigden gekozen Tien jaar later volgde zyn verkiezing tot lid van de Se naat, waar hij deel uitmaakte van de commissie voor buitenlandse zaken. Ver scheidene malen was hij lid van de Ame rikaanse delegatie naar de algemene ver gadering van de Verenigde Naties. Hij maakte ook deel uit van de Amerikaan se delegatie op de conferentie van San Francisco, toen het vredesverdrag met Japan werd getekend. President Truman zeide, dat gouver neur Stevenson een 'winner' is. HU toon de zich zeer ingenomen met de uitslag der verkiezing. Het geheim van het feit, dat de democratische partij 20 jaar ach tereen aan de regering was geweest, be staat volgens de president er in, dat deze partij het volk de regering geeft, die het wenst. De partij had haar suc ces niet aan 'trucjes' te danken, zoals de republikeinen meenden. Hij zeide Ste venson volledige steun toe. Muiterij te Namen. In de zeer belangrijke garnizoens stad Namen waar o.a. de vrijwilli gers voor Korea worden gedrild is In de nacht van Vrijdag op Zaterdag een muiterij uitgebroken bij het twaalf de regiment van de genie. Tachtig sol daten, die allen tot dezelfde compag nie behoorden, gaven zeer luide hun misnoegen le kennen tegen de 24 maanden dienstplicht en begaven zich naar het industriecentrum voor jonge recruten om deze mede in de protest actie te betrekken. Een kwartier later raakten de manifestanten slaags met de rijkswacht, die zij met bakstenen bewerkten. De tachtig oproerlingen werden echter spoedig in arrest gesteld (Incez. Med.-Adv.) A- A- A-Ar-fc-fic 1 Make a ORAM TEST! Oran smaakt steeds beter! Als U tot dusver van dlles rookte, moet U even wennen "aan de zuivereécht Amerikaanse Oran. Rook daarom 10 dagen alléén OranDan weet Uwaarom 90 °/o van de Amerikanen alléén Ame rikaans" roken Dan weet U óók,'waarom Oran nu reeds de meest verkochte Ameri kaanse sigaret in Nederland is "sun-kissed" tobaccos De volbloed" Amerikaan Wij zUn gisteren te Namen geweest doch hebben niet de indruk gekregen, dat het hier om een door communisten georganiseerde actie gaat. TUdens het onderzoek kan men zich daarover niet met volledige kennis van zaken uitspre ken, maar ledereen. die wij spraken, o.m. een officier van het regiment, was het er over eens dat de actie een 'uitbar sting van kwaad humeur' ls geweest. Toen de soldaten zich VrUdagavond. na hun gewone danspartUtjes in de kroeg jes, naar de slaapzalen begaven, blies een soldaat op de trompet het 'afscheidslied voor die, welke afzwaaien'. Inderdaad hadden die dag de meeste militairen uit die kazerne 18 maanden dienst achter de rug en normaal hadden zU dus het militaire leven vaarwel hebben mogen zeggen, om zoals dat in België heet 'van de klas' te gaan. Toen barstte de ontevredenheid over de 24 maanden dienst uit en het komt ons voor dat de Belgisch regering, met deze reactie, welke in meerdere of minder mate in het gehele leger bestaat, zal dienen re kening te houden. België is met Engeland het enige Nato- land dat een diensttijd van 24 maanden kent Het is een zeer zware dienst en tot nu toe heeft niemand er de absolute on weerlegbare en technische noodzakelijk heid van kunnen bewijzen. Gisteravond werden de 'muiters' nog in de kazerne aan de Maas vastgehou den. doch het feestende Namen, waar een internationale jaarbeurs en een be langrijke roeiwedstrijd werd gehouden, heeft van de gehele zaak bijna niets ge merkt. Ook te Brussel namelijk in de ka zernes te Etterbeek is er een kleine protestactie geweest van soldaten, die 18 maanden dienst hadden volbracht. Sluiting van thee-onder- nemingen op Sumatra. EXPLOITATIE NIET LANGER MOGELIJK Ter Oostkust van Sumatra zijn eni ge thee-ondernemingen gesloten, om dal de steeds zwaarder wordende las ten, zowel in de loonscctor als in de sociale sector, de voortzetting van de exploitatie onmogelijk hebben ge maakt. Het zijn de ondernemingen Mardjandi Simpang Raya, Martoba Naga Huta en Simbolon Bah Kapul, die behoren tot de Sumatra tea-estates De oppervlakte van het concessie-areaal van deze maat schappij bedraagt ongeveer 10.000 ha. Vier van de zeven fabrieken, waarover de Sumatra tea-estates voor de oorlog beschikten, werden geheel verwoest, de overige drie werden ernstig beschadigd. Twee fabrieken werden hersteld en kon den werk verschaffen aan 3.000 arbei ders. Alleen al in 1951 werd echter een verlies van 4 millioen rupiahs geleden, vooral tengevolge van de steeds hogere lonen en sociale lasten en de algemene staking in begin 1951. Voorts waren de opbrengsten teleurstellend tengevolge van de certiflcatenregeling, waardoor de maatschappij in feite slechts de beschik king kreeg over tweederde van de ver koopprijzen. De directie moet thans alle verdere pogingen tot voortzetting van de werkzaamheden opgeven. De correspondent van Aneta te Me- dan voegt hieraan toe, dat deze maat schappij de eerste cultuurmaatschappij ter Ooskust is. die door uitputting be zwijkt De betrokken overheidsinstan ties werden bij herhaling gewezen op de steeds groter wordende moeilijkheden, die verbonden waren aan de exploitatie, in het bijzonder van de thee-onderne mingen. en deze werd medegedeeld, dat het niet uitgesloten was, dat bepaalde ondernemingen op de duur tot sluiting zouden dienen over te gaan. Dit ge schiedt thans ten aanzien van de onder nemingen van de Tea- estates, aldus wordt tenslotte medegedeeld. Onder auspiciën van de „World council for the welfare of the blind'' wordt tot en met 1 Augustus in het Blindeninstituut te Huizen een Inter nationaal congres gehouden, dat gewijd is aan de opvoeding van de blinde jeugd. Aan het congres wordt deelgenomen door ongeveer 150 personen uit bijna alle Europese landen, de Verenigde Sta ten, Egypte, Australië, Nieuw-Zeeland, Ceylon, Columbia. Canada. India, Liba non en Zuid-Afrika. Het congres sluit aan op de twee jaar geleden gehouden internationale con ferentie van sociale verzorgers voor het blindenwezen Het congres in Huizen werd Zaterdag morgen geopend met een toespraak door de raad adviseur in algemene dienst van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr J. H. Wes- selings. Het is niet te loochenen, dat een juiste schoolbehandelmg van de blinde jeugd de basis is voor sociaal succes in het leven, maar ook de basis voor de verwerving van een hoeveelheid geluk, waarop ieder mens recht heeft Het is, aldus vervolgde spreker, duidelijk, dat de behandeling van verschillende pro blemen studie en diep inzicht vraagt. Spr. was van mening, dat elk uur aan dacht, dat aan een blind kind wordt geschonken, een welbesteed uur is. Wij weten iets van deze kinderen, maar wij zijn nooit in staat de omvang te begrij pen van de innerlijke smart van het blinde kind. Om hiervan studie te ma ken, is de taak van de deelnemers aan het congres. Dr Wesselings begroette tenslotte de congresdeelnemers namens de Neder landse regering. Namens de deelnemers aan het con gres werd nog het woord gevoerd door de Schot C. H. W. G. Anderson. Hij dankte de Nederlandse organisatoren voor de gastvrijheid, die zij thans ver lenen. Het congres wordt door verscheidene blinde gedelegeerden bijgewoond. Een blinde Engelsman treedt op als steno graaf. In Braille werkt hij het gespro kene (Engels ls de voertaal) uit, waarna hij een vertaling in het Frans geeft. „Christen zijn op alle dagen van de week" Vader en zijn twee kinderen verdronken. Een auto-ongeluk dat Zaterdagmid dag omstreeks kwart over vijf tussen Ouderkerk aan de IJssel en Gouderak is gebeurd, heeft het leven gekost aan een vader en zijn twee kinderen. Een vierde inzittende wist zich te redden; hij ls naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht. Op het genoemde tijdstip reed de bode-auto van de 43-Jarlge Frank van den Heuvel uit Gouderak, tussen Ouder kerk aan de IJssel en Gouderak door een hek langs de dijk in de rivier. Hij en zijn dertienjarige zoon Jan en zevenjarig dochtertje Pietje verdronken. In November 1941 is op dezelfde plaats een autobus in de IJssel gereden. Bij dat ongeluk kwamen zestien personen om het leven. Nadat de auto uit het water was op gehaald is gebleken, dat een blad van een der voorveren was gebroken. Men neemt aan dat dit de oorzaak van het ongeluk is geweest. OPNIEUW ONTSLAGEN BIJ DE DRU. Nadat ln Mei bij de Ijzergieterij en Emailleerfabriek N.V. Diepenbrock en Re.gers te Ulft, een 250-tal arbeiders was ontslagen, ls nu ook aan een 40-tal beambten ontslag aangezegd. Dit houdt verband met bezuinigingen door het uitblijven van buitenlandse orders. Met een enkel woord BINNENLAND Te Helsinki worden nota's gewisseld tussen de Nederlandse en Finse regering, waarin ls vastgesteld, dat met ingang van 15 Augustus a.s. op basis van wederkerig heid het visum ls afgeschaft voor Neder landers; die een tijdelijk bezoek aan Fin land brengen. Een commissie uit het Amerikaanse congres zal een studiereis door Europa maken en een onderzoek Instellen naar de problemen, die verband houden met de hulpverlening aan uit de communistische landen afkomstige vluchtelingen De com missie zal de reis ln twee groepen maken. Na een bezoek aan Oslo op 7 September komt de groep naar Den Haag. De Cluls uit de Volmarijnstraat te Rotter dam ls op de flets ln botsing gekomen met i een auto Met een schcdelbaslsfractuur moest h»J ln een ziekenhuis worden op- genomen, waar hij enige uren later over leed. kunnen produceren. Er komen ook vol doende orders binnen. Men wacht nu af, hoe de toestand zich verder zal ontwik kelen. Intussen worden er weer Jonge en geschoolde krachten gevraagd. 3R1 2}> 231-232 - Ja. daar was hun eigen huishet poppenhuis in de speelkamer! Dunkie juichte, toen hij liet zag. Ze maakten liet deurtje open en stapten naar binnen. Daar stond alles nog net eender, als ze 't verlaten had den - Fijn. dat we weer thuis zijn! zei Bunkic verheugd. Zie je. ik vond die tocht met de boot wel heerlijkmaar je wilt tocli ook wel weer eens in je eigen huis zijn.' - Ja. zei Rick. Oost Westthuis best! Ze gingen in de gemakkelijke stoeltjes zitten en keken tevreden de kamer rond. - Het lijkt hier nou veel groter! merkte Bunkic op. - Dat komt. omdat we zo lang in die kleine kajuit zijn geweest, zei Rick. Weet je wat. we moesten nog maar 'n lekker kopje thee drinken, en dan gaan ut naar bed. Onze reis is afgelopen! - Best. zei Bunkie. Ik ga water opzetten Op de zestiende dag der Oranjefees ten te Breda ls Zaterdagavond de 200.000 ste bezoeker op het feestterrein begroet, Aan het Bureau van ons Blad ligt voor belangstellenden de passagierslijst ter Inzage van het m s. Modjokerto, dat 25^ Augustus a,s. te Rotterdam wordt ver- BUITENLAND Het Wolga-Don-kanaal ls gisteren officieel door de minister van de binnen scheepvaart, SJasJkof, geopend. Het kanaal ls nonderd kilometer lang. Het vormt de laatste schakel ln het stelsel van waterwegen, dat de verbinding vormt tussen de Oostzee, de Kaspische en do Zwarte Zee, Tengevolge van een zware storm zlln aan de Noordkust van Massachusetts (VS) talrijke pleziervaartuigen verongelukt. Zes porsonen kwamen om het leven, terwijl velen worden Japan en Groot-Brlttannlë zijn over eengekomen dat de strijdkrachten van het Britse Gemenebest gebruik zullen mogen bleven maken van Japanse bases en diensten. Bondskanselier dr Adenauer ls naar Zwitserland vertrokken, waar hij drie we ken met vacantle zal verblijven. De Bondsdag ls tot September op reces. De Britse minister voor de bevoor rading, Duncan Sandys, heeft meegedeeld dat Engeland gelelde projectielen heeft geconstrueerd, die een snelheid van meer dan 3.200 kilometer per uur kunnen be reiken en hoger kunnen stijgen dan enige bommenwerper. In Engeland zullen de beulen salaris verhoging krijgen, aldus heeft de minister van binnenlandse zaken meegedeeld. Het salaris van de Britse beulen wordt nooit bekendgemaakt. Het Internationale Gerechtshof heeft de audities ln het Frans-Amerikaans ge schil over de rechten van Amerikaanse staatsburgers ln Marokko beëindigd. Op een openbare zitting, waarschijnlijk om streeks 20 Augustus, zal het hof uitspraak In het gebied rondom Sydney (Au stralië) zijn Tn dc afgelopen 24 uur als gevolg van overstromingen honderden personen uit hun hulzen verdreven. Het Oostdultse Hooggerechtshof te Berlijn heeft uitspraak gedaan ln een pro ces tegen zeven Duitsers, beschuldigd van splonnage voor de Verenigde Staten en voor een Westberlljnse antt-communlstl- sche groep, de .vrije juristen". Twee be klaagden kregen levenslang, twee 10 Jaar, twee 12 Jaar en een 15 Jaar. De Franse regering heeft de verkoop op Frans gebied verboden van het Duitse blad voor oudstrijders ,.Das gruene Blatt". i Het zou artikelen bevatten, die schadelijk worden geacht voor de betrekkingen tus- Burgemeester Older.hof van Ede heeft Zaterdagmiddag de gewestelijke land dag van het C.N.V. in het openlucht theater geopend. De heer J. Eibergen, voorzitter van de Ned. Chr. Bouwarbeiders Bond. betoog de nadrukkelijk het bestaanrecht der Christelijke vakbeweging. Met andere grote organisaties bestaan goede ver houdingen en er is vaak aanleiding te spreken over collegiale samenwerking, maar door uiterst links en uiterst rechts en evenzeer door de middenmoot wordt het goed recht ener christelijke vak organisatie meermalen ontkend en be schouwd als een behoefte aan sectevor- ming. Dit is onjuist: wij willen niet alleen Christen zijn op Zondag, maar op alle zeven dagen van de week. WU willen ons geloof belüdcn in ons werk en in onze organisatie, aldus de heer Eiber gen. Ons goed recht bepleitend, hebben wij ook de hand ln eigen boezem te steken. Het critiek oefenen op anderen ls na tuurlijk gemakkelijker in onze vakbewe ging en daarbuiten ls na de oorlog vaak gefulmineerd tegen het feit, dat alles van Den Haag uit gedirigeerd wordt. A.Y.R.O. hield „klein appèl" Het algemeen bestuur van de AVRO heeft aldus een door de voorzitter der Avro verstrekt communiqué Zater dagmiddag in de studio te Hilversum op een zogenaamd „klein appèl" de ge beurtenissen van de laatste maanden uitvoerig besproken met de leden van alle gewestelijke besturen dezer om roepvereniging. Zowel door de voorzitter als door verscheidene leden van het algemeen bestuur zyn mede aan de hand van vragen, die door de leden van de gewestelijke besturen werden gesteld, alle vraagstukken tot ln de details be handeld. Aan het eind van dit „klein appèl" is door de leden van alle ge westelijke besturen nadrukkelijk ver klaard, dat zij een zeer duidelijk inzicht hadden gekregen in het geheel en dat zij het door het algemeen bestuur ge voerde beleid en de genomen maatre gelen zonder enige uitzondering volle dig goedkeurden. Alle leden van Je gewestelijke besturen verklaarden zich bereid om aan elk Avro-lid in hun gewest, dat uit eerlijke belangstelling behoefte gevoelt aan meer voorlichting over de gang van zaken, inlichtingen te geven. BARNEVELDS-EEUWFEEST. Meer dan 50.000 feestgangers. Zaterdag was de laatste dag van het vijfdaags feest, dat Barneveld gevierd heeft ter gelegenheid van het honderd- Jarig bestaan van zijn weekmarkt. In de loop van de middag werd het zeer druk in de pluimveestad en des avonds was er geen doorkomen meer aan. 's Middags werd er op het landgoed „De Schaffelaar" een muziekconcours gehouden. Tussen vier en zes uur kwa men de deelnemers binnen van de ster- rit, waarvoor in het hele land gestart kon worden. In totaal hadden er ongeveer twee honderd automobilisten, motorrijders bromfietsers voor Ingeschreven. In het Schaffelaarse bos werd ten slotte om half elf een groot vuurwerk afgestoken. Een sueciale politiemacht was er nodig om Jilles ordelijk te doen verlopen Er werden meer dan 12.000 kaarten verkocht. Het openluchtspel werd Donderdag door ca. 8.000 mensen en het concourshippique Woensdag door ca. 6.000 mensen bezocht. Voegt men daarbij nog de bezoekers aan de andere zakelijke, sportieve en feestelijke ge beurtenissen, dan wordt de 50.000 zeker gepasseerd. Moet critiek niet in de eerste plaats op ons zelf gericht zijn? zo vroeg spr. Deze zelfcritiek is ook nodig in de kleine kring van besturenbond en afdeling waar meestal slechts enkelen het werk moeten doen en de rest kankert, omdat het bestuur alles alleen doet. Moge dit appèl, zo besloot de heer Eibergen, er toe bijdragen, dat ieder zijn persoonlijke verantwoordelijkheid bewust wordt ten aanzien van de machtige taak en de grote opdracht, die de christelijke orga nisatie op onze schouders legt. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. Er ls veel veranderd, zei de heer Ruppert. Eertijds ging het over ons en zonder ons, de arbeider was niet meer dan een verlengstuk van de machi ne en zijn waarde werd bepaald door zijn spierkracht. Ook dit is radicaal veranderd' De Christen houdt rekening met het verleden, hij bestudeert de weg, die hij gegaan is, maar hij staat niet in het verleden. Want hem roept het heden tot de daad. Wanneer nu iemand lid is van de Chr. vakbeweging alleen, omdat hij daarvan verbetering van loon of arbeidsvoorwaarden verwacht, speelt alleen het egoïsme een rol. En een nieuwe wereld kan niet opgebouwd worden uit eigen belang. Wij moeten onze naaste dienen, want dat is christe- lijk-sociaal leven. In West-Europa woedt op maatschap pelijk gebied een strijd der geesten als nooit te voren. Het gaat daarbij om de laatste waarden onzer bescha ving en het C.N.V. kan bij het vol brengen van haar taak geen man en geen vrouw missen. Het C.N.V. telt 175.000 leden en er zijn nog honderd duizenden, die in onze rijen thuis horen, zeide de heer Ruppert en hü vervolgde: dat zij er nog niet zijn, is een beschuldiging aan ons aller adres en zij wijst de weg, die wij hebben te gaan. Ter omlijsting bracht de Mariniers kapel onder leiding van kapt. Gijsbert Nieuwland een populair programma ten gehore. flneez Merl -adv.) Duitsland en Frankrijk. Naar aanleiding van de staking in de suikerfabrieken in Oost-Java zijn 4 le den van het hoofdbestuur van de vak bond. die aangesloten ls bij de Sobsl, ge arresteerd. De resident van Malan? heeft offi cieel bekend gemaakt, dat het staken in de suikerfabrieken verboden is; over treding van het. verbod kan ten streng ste gestraft worden De kranten keuren a'gemeen de staking af Volgens de „Pe- mandangan" ls deze niet s'echts nade lig voor de suikerwinning, maar tevens tast zij het prestige van de regering aan. Nare dagen Etjn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke Pijnen direct met een paar ..die helpen direct! Vertrekdata emigratie- schepen. Naar het commissariaat voor de emigratie meldt, staan thans de ver trekdata van de volgende emigranten- schepen vast: 24 Juli; Waterman naar Zuid-Afrika. 30 Juli: Zuiderkruis naar Canada. 11 Augustus: Groote Beer naar Canada. 14 Augustus: Johan van Oldenbarne- velt naai Australië. 1 September: Fairsea naar Australië. 18 September: Zuiderkrijs naar Canada. 23 September: Slbajak naar Australië. 23 September: Nelly naar Nieuw- Zeeland. BRANDWEERCONGRES IN BREDA. Van diep uit België tot hoog in Ne derland waren Zaterdag brandweer corpsen in het feestvierende Breda bij een ter gelegenheid van het vijfdaagse brandweercongres, dat Vrijdag jongst leden geopend is. Zaterdagmiddag trok door de straten der stad een kilome ters lange brandweer-optocht, waaraan door ongeveer 120 corpsen werd deelge nomen. Tienduizenden sloegen deze op tocht gade, die een beeld wilde geven van dc ontwikkeling der brandweer. De stoet defileerde bij het Stadhuis voor burgemeester Kortmann, dc heer Horstenbach, vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant, vele buitenlandse gasten, raadsleden en burgemeesters uit de Baronie. Monument voor H. Veenendaal op Schiphol onthuld. Op 21 October 1948 kwam de heer H. Veenendaal, directeur van de KLM en herbouwer van het technisch bedrijf van deze maatschappij, om het leven bij een vliegtuigramp in Schotland. Zaterdag, de dag, waarop Veenendaal zijn 53s'e verjaardag zou hebben gevierd, is op Schiphol te zijner nagedachtenis een monument onthuld, dat is ontworpen door Jan Wils. Het is zoals ir J. L. Luymers het zeide het tweede monument, dat de nagedachtenis van deze grote lucht vaartpionier levendig zal houden. „Want vrijwel alles, in het technisch areaal van Schiphol thans opgetrokken, is reeds een monument op zichzelf voor Veenen daal, die met recht de herbouwer van het technisch bedrijf van de K.L.M. genoemd mag worden". Dr Plesman zeide, dat Veenendaal deze herbouw van de K LM. op Schip hol heeft gemaakt tot een voorbeeld voor de opbouw van Nederland. Behalve een goed technicus zo zeide dr Ples man was Henk Veenendaal een goed organisator en een niet minder goed koopman. Hij heeft een belangrijk aan deel gehad in de keuze van de K.L.M.- vloot. In Amerika stond hij bekend ais de best geïnformeerde luchtvaartfiguur. Mevr. de wed. P. H. Veenendaalvan der Staay onthulde vervolgens het ge denkteken, dat is opgetrokken van beton en edelaluminium. Het monument stelt een vliegtuig voor, dat zich van de start baan verheft en gee.'t tevens een baan aan, waarop de vliegtuigen op Schiphol worden binnengeloodst. Het is opgetrok ken op het terrein waar Henk Veenen daal de grootste kracht-ontplooiing van zf]n leven heeft tentoongespreid: het technisch areaal van Schiphol. S.O.S. van Nederlandse trawler. SEA OTTER ZOCIIT TEVERGEEFS. Scheveningen Radio heeft gistermid dag omstreeks een uur bericht opge vangen van een Nederlandse trawler, die Northforcland-radio opriep met S.O.S.-scinen. Verder werd niets meer van de trawler vernomen, zodat aan genomen wordt, dat de zender van dc trawler defect raakte. Ook door het Britse schip „Hebble" werd het S.O.S.- opgevangen. Vermoedw ordt, dat de in nood ver kerende trawler zich in de nabijheid van de Hebble op ongeveer 52 graden Noorderbreedte en 3 graden Ooster lengte bevindt. Dat is ongeveer 70 ki lometer ten Westen van Hoek van Holland. Om plus minus 3 uur is van het vlieg kamp Valkenburg een „Sea-Otter" van de Marine luchtvaartdienst opgestegen, om de Noordzee ten Westen van Hoek van Holland af te zoeken. Dc „Sea-Ot ter" is onverrichterzake om circa 6 uur op Valkenburg teruggekeerd. H.w.v. Een Boskoper gaf blijk van Het Ware Vis-cnthousiasme (H.W.V.), toen hjj in de buurt van Rccuwijk, bij het zien van een hengelaar, zich met zijn vrachtauto in de sloot stortte. Wellicht wilde hij de hengelaar te vlug af zijn Schade aan auto en lading vie len mee, doch wij raden deze Bos koper voor een volgende keer toch een amphibie-voertuig te gebrui- NED. ARCHITECTENBOND PROTESTEERT BIJ MINISTERRAAD Tegen gestandaardiseerde scholenbouw De Bond van Nederlandse architect-en B.N.A. heeft aan de Ministerraad het onderstaande telegram over de gestan daardiseerde scholenbouw gezonden: ,-Hèt bestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van de Nederlandse Architecten B.N.A heeft kennis genomen van de plotselinge In voering van een systeem van gestan daardiseerde scholenbouw, waarbij be paalde firma's vrijheid krijgen plannen aan gemeenteen schoolbesturen op te dragen bulten het normale urgentie programma en met opzijzetting van reeds in alle instanties goedgekeurde, gerede bouwplannen. Het ls nergens gebleken, dat aan deze gestandaardiseerde schoolplannen finan ciële of andere voordelen boven de nor male bouwwijze verbonden zijn. Ons zijn duidelijke gevallen van het tegendeel be kend. waarbij bovendien het bouwkun stige peil zeer laag moet worden aange slagen. Het Bestuur B.N.A. verzoekt in het al gemeen belang op korte termijn de voortgang van deze ongemotiveerde en onrechtvaardige bevoorrechting van en kele ondernemers te staken." MIDDENSTAND HEEFT MOEILIJKHEDEN GENOEG! In een brief aan het bestuur van de Federatie van Bedrijfsverenigingen te Amsterdam heeft het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen te Den Haag de aandacht gevestigd op de llquiditeits-moelijkheden, waarmede vele ondernemingen kampen Deze moeilijk heden worden, volgens het verbondsbe- stuur, ten zeerste verhoogd door vooruit betaling van een half jaar premie ten behoeve van de werkloosheidswet. Hier mede valt samen het vooruit of achteraf vo'doen van de premie voor de ziekte wet. Aan de financiële bezwaren zouden de bedrijfsverenigingen tegemoet kun nen komen door de premiebetaling in termijnen toe te staan, aldus het vei- bond. Door thans de mogelijkheid tot ter mijnbetaling in te voeren, zal straks, wanneer dc Ziektewet en de Kinderbij slagwet eveneens door de vakvereni gingen worden uitgevoerd en de premie betaling toch in termijnen zal moeten geschieden, dit systeem geen hogere ad ministratiekosten meer tengevolge heb ben, zo vervolgt het bestuur. Het lijkt het verbond onbillijk dat de werkgever al is of wordt op de duur de premie in de prijs van het product verdisconteerd een halfjaarlijkse voorschotpremie moet voldaan. Op grond van deze argumenten en in verband met de liquiditeit van de onder nemingen in het midden- en kleinbe drijf verzoekt het bestuur de Federatie van Bedrijfsverenigingen te bevorderen dat de termijnbetaling wordt toegestaan, zoals dit bij dc belastingbetaling bij voorbaat wordt medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 2