LEIDSCH DAGBLAD Mevrouw Evita Peron overleden Koning Faroek doet afstand van de Egyptische troon Het leger dwingt liem daartoe 91ste Jaargang MAANDAG 28 JULI 1952 No. 27671 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.per kwartaal; f. 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm25041; Red. 21507 Mevrouw Eva Peron, de echtgenote van het Argentijnse staatshoofd, is Zaterdagavond om 20.25 uur na een ziekte van enige maanden overleden. Elkaar snel opvolgende bulletins over haar toestand deden het naderend verschelden duidelijk uitkomen. Maarschalk Tito over het vraagstuk Triest. VOOR ITALIË PROPAGANDA! ..De Italianen wensen geen oplossing van het vraagstuk-Triest, daar zij dit voor hun propaganda nodig hebben" zeide maarschalk Tito in een door hem voor ongeveer honderd duizend aanwe zigen te Glina uitgesproken rede. „Italië praat over overeenstemming over Triest, doch het doet geen con crete voorstellen. Ik verklaar opnieuw dat wij bereid zijn tot onderhandelin gen op basis van onze reeds gedane voorstellen." aldus Tito, die hieraan toevoegde dat er echter geen sprake kon zijn van het afstand doen van Joegoslavisch gebied. „Wij geven niets weg, van het geen wij bezitten, doch wü willen wel over nog onopgeloste vraagstukken spreken", zeide hij. Over het Joegoslavische vyfjareniplan dat thans zyn voltooiing nadert, ver klaarde de maarschalk,dat met het op stellen van nieuwe economische plannen zou worden uitgegaan van de zich in Joegoslavië zeLf bevindende hulpbron nen. „Joegoslavië moet niet afhankelijk zyn van buitenlandse hulp. want wij zouden m dat opzicht op zekere dag wel eens bedrogen uit kunnen komen", zeide hïi. Behalve de president bevonden zich aan het sterfbed haar moeder, drie zus ters en een broeder. Na de officiële mededeling van het o\erlijden zei radio Buenos Aires, dat het gehele Argentijnse volk „van droef heid vervuld is over de vroegtijdige dood van zijn geestelijke leidster.,, de „eerste vrouw" van de republiek". Mevrouw Peron is acht weken geleden het laatst in het openbaar verschenen, teen haar echtgenoot de eed aflegde bij het begin van zijn tweede ambtsperiode als president. Toen haar toestand twee zeken geleden ernstig werd. nam het parlement een wetsvoorstel aan om voor haar te Buenos Aires en andere grote r'den een standbeeld op te richten. Ook werd besloten haar boek „De zin van mijn leven" op de scholen verplicht te nellen. Bovendien werd haar de orde an San Martin verleend. De secretaris-generaal van het alge n-en vakverbond heeft over de radio alle arbeiders in Argentinië verzocht.. Uvep dagen het werk neer te leggen en dertig dagen rouw in acht te nemen. Hoewel nooit van officiële zijde iets Sp'egd Is over de aard van de ziekte van mevrouw Peron. heerst allerwegen dr mening, dat zij aan een of andere 'orm van kanker leed. Het vakverbond heeft een aantal reso luties aanvaard. Zo zal wijlen mevrouw Peron „martelares van de arbeid" wor den genoemd. Verder zal een delegatie arbeiders iedere dag bij het ondergaan der zon bloemen leggen op haar graf. Het kabinet heeft bekend gemaakt, dat de strijdkrachten aan mevrouw Pe ron de laatste eer zullen bewijzen. Bü Har begrafenis zal in het gehele land vijf minuten stilte in acht worden ge- r.'men, terwijl de klokken een kwartier zu.len luiden. Dr BE EL (KQBIHETS-fOBHflTEl Deze foto van Eva Peron werd gemaakt juist voordat zij ziek werd. ZOEKEND NAAR'H OPLOSSING.. WEERBERICHT Aanhoudend koud. Veranderlijke bewolking met enkele buien sommige met onweer. Zwakke tot naatige wind uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur (Opgemaakt te 10 uur) 29 JULI. Zon op; 4.57 uur; onder: 20.34 uur. Maan op: 13.22 uur; onder: 22.34 uur. "oogwater te Katwijk te 7.22 en 19.46 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Alle bureaux en openbare gebouwen zullen twee dagen gesloten zijn. De vlaggen zullen tien dagen halfstok han gen. De regering zal 30 dagen rouw in acht nemen. De begrafenis zal morgen plctats vin den. De laatste rustplaats zal een monu ment tn Buenos Aires zijn dat volgens een onlangs aangenomen wet wordt op gericht. Daar dit binnen 2 jaar nog niet gereed zal zijn, zal het stoffelijk over schot voorlopig op het hoofdkwartier in het algemeen vakverbond blijven. Men is reeds begonnen de vergader zaal van het hoofdkwartier van het vakverbond hiervoor in te richten. Naar •ernomen wordt is het stoffelijk over schot van mevrouw Peron gebalsemd. Het stoffelijk overschot ligt thans op gebaard m het ministerie van arbeid. De kist is bedekt met de Argentijnse vlag en omzeven door witte en mauve orchi- leeén. Een groep arbeiders en verpleeg sters heeft de dodenwacht betrokken. Later werd de zaal voor het publiek opengesteld, dat in groten getale langs de baar trok. De drukte voor het ge bouw was zó groot, dat velen onder de voet werden gelopen De politie richtte via luidsprekers het verzoek tot de nigte. zich rustig te houden. Drie vrouwen zijn om het leven geko men. drie andere werden zwaar gewond. Men schat, dat enige honderden gewon den in ziekenhuizen zijn opgenomen Generaal Juan Estebin Vacca. voor malig onderminister van het leger en directeur van de hogere krjjz^ehool. gisteravond wakend bij hot stoffelijk overschot van mevrouw Peron. is aan een hartaanval overleden. 15 000 bloemisten hebben ongeveer honderd millicen bloemen gebruikt voor de vervaardiging van kransen vooi overledene De voorraden bloemen van de kwekers in Buenos Aires en omgeving waren onvoldoende, maar ook de voorraden in naburige pjaatsen waren spoedig uitge put De regering moest een maximum- verkoopsprijs vaststellen om speculatie tegen te gaan. (Men zie voor een uitvoerige levers beschrijving pag. 4 van het Tweede Blad) Grensincident bij Macao. Naar gemeld wordt, zijn Chinese communistische troepen en Portugese koloniale troepen aan de grens van Macao en China in gevechten gewik keld bij een oude poort, die Macao met het continentale China verbindt. Macao is een Portugese kolonie op het Chinese vasteland, 65 kilometer van Hongkong gelegen. De Portugese kanonneerboot, „Gon- J calo Velho" ligt gereed voor actie, mocht de toestand zulks eisen. De boot heeft zware mitrailleurs aan boord. De Chinezen bezette het eilandje Loapa, ongeveer 1H kilometer ten Noorden van Macao Een Portugese kazerne in de nabijheid van de poort is beschadigd. De Chinezen hadden verzocht de prikkeldraadver sperring bij de poort een eind achteruit te zetten. Van Portugese zijde weigerde I men en toen de gemoederen verhit raak ten. werd de versperring nog een eind vooruit geschoven. De Portugezen ge bruiken hier onder meer soldaten uit Mozambique (Portugees Oost-Afrikai Een uit Chinese inwoners van Macao bestaande delegatie is onderhandelingen begonnen over het afkondigen van een staakt het vuren. Als gevolg van de vijandelijkheden j zijn aan Portugese zijde twee soldaten en een Chinese burger gedood, terwijl j zeven burgers zijn gewond. De Chinezen leden zwaardere verliezen. De Chinezen willen nu eerst schade loosstelling ontvangen, alvorens het in cident als gesloten te beschouwen. Er is censuur Ingesteld. Jacht op onbekende vliegende „voorwerpen". Amerikaanse vliegtuigen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag te vergeefs getracht „voorwerpen van on bekende herkomst", die boven Washing ton vlogen, te onderscheppen. De „voorwerpen" waren met behulp van radar van de grond af waargeno men. aldus een communiqué van het Amerikaanse ministerie van luchtvaart Een van de vliegers der achtervol- gende straaljagers verklaarde, dat hij ongeveer 15 km. voor zich uit vier lichten had waargenomen, die echter waren verdwenen voor hij ze had kun nen inhalen. De Amerikaanse regering heeft bij monde van haar ambassadeur te Mos kou, Kennan, krachtig bij de Sovjet unie geprotesteerd tegen het feit, dat ter gelegenheid van het grote vlieg- feest bij Moskou waarbij Stalin, Mo- lotof e.a aanwezig waren biljetten zijn aangeplakt. waarop Russische jagers staan afgebeeld, die vliegtuigen met Amerikaanse kentekenen achter volgen. Volgens de Amerikaanse rege ring zijn dergelijke aanplakbiletten be doeld om haat tegen de V S. te zaaien. Teneinde het Amerikaanse protest kracht bij te zeten. had Kennan van zijn regering opdracht gekregen, het Russische vliegfeest niet bij te wonen, hoewel hij hiervoor was uitgenodigd. Z. K. H. Prins Bernhard en de prm- huiten Helsinki gelegen, scsscn Beatrix en Irene arriveerden Prins Bernhard en de Prinsessen Zaterdagmiddag per vliegtuig op verlaten het vliegveld, het Finse vliegveld Malmi. even 7 maanden oude kroonprins opvolger „Op verzoek van veldmaarschalk Naguib" ik Zaterdagmiddag koning Fa- roek van Egypte, na een regering van zeventien jaar, afgetreden ten behoeve van 7-ijn zeven maanden oude zoon, Ahmed Foead. Op bevel van het lager heet de ex-koning Zaterdagavond het land verlaten. De kroonprins is uitgeroepen tot koning Ahmed Foead II van Egypte en Soedan. De premier, partijleiders en staatslie den bestuderen thans een constitutionele toestand zonder president in Egypte. De grondwet van 1923 bevat geen bepaling aangaande troonsafstand Volgens de laatste berichten zal dr Sanhoery pasja aan het hoofd staan van een regent schapsraad van drie man. waarin naar verwachting tevens opgenomen zullen worden de geleerde en filosoof Loefty el Said pasja en de voormalige voorzit ter van de senaat Barakat pasja. Voor zijn vertrek benoemde de afgetreden komng een regentschapsraad van drie Ex-koning Faroek man voor zijn zoon. Het parlement moet een der verzegelde enveloppen, die de lijst der namen bevat, openen, maar het parlement is in Maart j.l. ontbonden. Het is mogelijk, dat het weer bijeengeroepen zal worden om de vorming van de raad goed te keuren en dat het zich daarna ontbindt tot een algemene verkiezing. In geheel Egypte is de toestand rustig. Zaterdagochtend voor het aanbreken an de dag had veldmaarschalk Naguib. e na het aftreden van de koning af stand heeft gedaan van deze titel, aan het hoofd van een sterke gemotoriseerde eenheid het paleis van koning Faroek in Alexandrie omsingeld. Naar verluidt, had hij hem gewaar schuwd niet te trachten het land per vliegtuig of schip te verlaten, omdat in dat geval zou worden geschoten. Zaterdagavond om zes uur vertrok de afgetreden koning, vergezeld van koningin Narriman, de zeven maan den oude nieuwe koning en de twee oudste dochters uit Faroeks eerste huwelijk, met het koninklijke jacht „Mahroessa". Men neemt aan. dat het gezelschap naar Genua zal reizen om vandaar per vliegtuig naar de Verenig de Staten te vertrekken. Waarschijnlijk zal Faroek zich in Ame rika vestigen. (Een woordvoerder van het „State department" te Washington heeft verklaard, dat de afstand een vol komen verrassing voor hem was. Wel was geconstateerd, dat de investeringen van de Egyptische koninklijke familie in de V. S. in de afgelopen maanden aanzienlijk waren uitgebreid). De nieuwe koning zal naar Egypte terugkeren, wanneer hij zeven jaar zal zjjn. Volgens de Mohammedaanse wet mag een moeder haar zoon bij zich houden tot zijn zevende jaar. Op verzoek van Faroek deed de Ame rikaanse ambassadeur Caffery hem uit geleide. Eveneens aanwezig waren pre mier Maher en de kabinetsleden. Voor het vertrek haalde een lid van de lijf wacht de koninklijke standaard in en overhandigde de vlag aan de afgetreden vorst. Een militair orkest speelde het Egyptische volkslied, terwijl Faroek. ge kleefd in admiraalsuniform, een laatste saluut beantwoordde. Faroek kon zijn ontroering niet mees ter blijven en toen hij nog drie personen de hand moest schudden, begaf hij zich aan boord, zijn zakdoek voor het gelaat gedrukt. Precies op de vastgestelde tijd vertrok het jacht uit de haven van Alexandrië, MOORD IN AMBONEZENKAMP. Zaterdagmorgen heeft de 36-Jarige L. S Samallo in een Ambonezenkamp te Geesbrug. gemeente Oosterhesselen (Dr.) zijn kampgenoot, de 18-jarlge J. Matu- lessy met vijf schoten uit een cylinder- revolver doodgeschoten. De aanleiding tot deze daad schijnt te zijn het contact, dat M. enige malen heeft gehad met de 14-jarige dochter van de dader. S. heeft nog l!ï uur met zijn revolver in het kamp gelopen, terwijl niemand hem durfde naderen. Daarna heeft de politie hem gearresteerd en naar Sleen over gebracht. Op de luchthaven Schiphol is Za- i terdag een monument onthuld ter nagedachtenis van de heer H. Vee- ncndaal. directeur van de KLM en herbouwer van het technisch bedrijf van deze maatschappij, die bij een vliegramp in 194S om het leven is gekomen. Mevrouw de weduwe P. H. Vee- nendaal-van der Slaay onthult het j gedenkteken, voorstellende een I vliegtuig, dat zich van de startbaan I verheft. geëscorteerd door twee torpedoboot- jagers. Op dit ogenblik rukte een kolo nel in het algemeen hoofdkwartier van het leger in Cairo Faroeks portret van de muur. Alle portretten van de ex- koning in regeringskantoren, kazernes en openbare gebouwen werden even eens vernield. Toen het jacht de haven van Alexandrië erliet. streken alle schepen en treilers de vlag. Straaljagers vlogen voortdurend over het schip Generaal Naguib en zijn staf werden na hun terugkeer in Cairo met enthou siasme door de troepen begröet. Op een persconferentie verklaarde de generaal: „Wij hebben een moeilijk stadium achter ug. Wij danken Allah, dat alles goed is afgelopen". Hij herhaalde, dat het op treden van het leger slechts gericht is op inwendige hervormingen. De Egyp tische regeringsvorm zal niet worden gewijzigd, aldus Naguib. In een radio rede deed hij een beroep op alle Egypte- naren en buitenlanders om kalm te bly- De reden van de uiteindelijke breuk tussen de veldmaarschalk en de koning is niet bekend. Het legeropperbevel heeft alle haven en douane-autoriteiten gelast ieder vlieg tuig of schip, dat aankomt of wil ver trekken „zonder toestemming van het militaire opperbevel", aan te houden. Alle scheepvaart- en luchtvaartmaat schappijen moeten tenminste zes uur voor vertrek lijsten van passagiers over leggen. Er is een aantal personen gearresteerd, w. het hoofd van de afdeling openbare veiligheid van het ministerie van bin nenlandse zaken, Mortaga bey. zijn plaatsvervanger, luitenant-kolonel Joes- sef bey. de voormalige adviseur van Fa roek in persaangelegenheden. Karim Tabet, de voormalige economische advi seur van de koning, Andraos bey en de secretaris van prins Aboas Halim, Mah- moed fahmy. 264 politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Allen zouden zijn be trokken bij de corruptie-gevallen. Het Egyptische blad „Al Misri" noem de „Faroeks roekeloosheid en tirannie" de oorzaak van zijn „onvermijdelijke ondergang". „AI Akhbar" gaf als com mentaar: „vandaag boekstaaft de ge schiedenis de naam van een onderdruk ker en onrechtvaardige koning onder de namen van de tirannen en despoten". Engelse voorzorgsmaatregelen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken deelde mede. dat Enge land niet zal aarzelen maatregelen te treffen om de Britse onderdanen in Egypte te beschermen. Intussen zjjn Zondagochtend uit Istanbul twee Britse vliegdekschepen, een kruiser en twee torpedobootjagers met onbekende be stemming vertrokken. Van Malta ver trok een kruiser en een landingsvaar tuig met troepen. Van Cyprus zjjn even eens Britse oorlogsschepen en soldaten vertrokken, alsmede een escadrille straaljagers. De opperbevelhebber van de Britse vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee. admiraal Lord Mountbatten, is van een bezoek aan Amman op Cyprus teruggekeerd. Een voorgenomen bezoek aan Syrië is uit gesteld. In Israëlische kringen gaf men uiting aan een zekere ongerustheid over gebeurtenissen in Egypte. Men klaarde, dat generaal Naguib. evenals kolonel Tsjitsjakly van Syrië, voor stander is van een gewelddadige actie legen Israel. Men vreest, dat beide mannen eventueel de gedachte van een revanche tegen Israel zullen aanmoe digen. AFP merkt voorts op. dat zich thans opnieuw het probleem van Egvpte's sou- vereiniteit over de Soedan voordoet, daar alle diplomatieke missies haar geloofs brieven aan de nieuwe vorst dn werke lijkheid aan de regentschapsraad) moe ten aanbieden. Ex-koning Faroek heeft van zi.in jacht het volgende telegram aan generaal Na guib gezonden „wij wensen u succes bij het vervullen van uw moeilijke zending" Faroek zegt in een boodschap aan het volk o m „Ik wens mijn dierbaar volk van Egypte geluk, voorspoed en vooruit gang" De moeder van de afgetreden koning, koningin Nazly, was zeer getroffen door het bericht. „Ik heb reeds enige tijd ver wacht. dat er iets ongelukkigs zou ge beuren". zo zei zij Koningin Nazli woont sinds 1950 in Beverley Hills (Californiéf tezamen met haar dochter prinses Fathia, De kabinetsformatie. Prof. Beel heeft tijdens het weekeinde ten Paleize So est dijk aan H.M. de Koningin oen uiteen zetting gegeven betreffende de stand der kabinetsformatie. Koningin Juliana naar Orange vertrokken. Hare Majesteit de Koningin is gister avond per trein naar Orange vertrok ken De Koningin reist in haar eigen rijtuig, dat aan de expresse is gekop peld. Zoals bekend, zal de Koningin in Orange o.a. in het Théatre Antique de opvoering van Vondel's „Joseph in Dothan" bijwonen. Koningin Juliana is hedenochtend om halfzeven aan het Gare du Nord te Parijs aangekomen. Zij werd ontvangen door de Nederlandse ambassadeur, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. by wie zy tot Dinsdagoch tend zal blyven. Zy rich rich daarna per trein naar Orange begeven. BOERDERIJ AFGEBRAND. De geheel nieuwe boerdery van de heer A. Hoogeveen te Marum (Gr.) is Zaterdagmiddag tot de grond toe afge brand. Ongeveer niets kon worden ge red. De schade wordt geschat op 40.000 gulden. Er deden zich geen persoonlyke ongelukken voor. Oorzaak van de brand is hooibroei; de eigenaar was hiervoor Vrydag nog gewaarschuwd. die na haar morganatisch huwelijk met Riad Ghali uit Egypte verbannen- werd door koning Faroek. Premier Maher pasja heeft ex-premier Nahas pasja en de voormalige minister van binnenlandse zaken Foead Serag el Din pasja, de leiders van de Wafd-partij, die met vacantie in het buitenland ver toefden. naar Cairo ontboden. Zij zijn reeds gearriveerd. Dit is een van de maatregelen, die hij neemt tot herstel van de constitutionele regeringsvorm na de troonsafstand van ex-koning Faroek. Uit het leven van ex-koning Faroek. Ex-koning Faroek was een van de jong ste en rijkste monarchen ter wereld zijn vermogen wordt op 220 millioen gulden geschat i maar aan het einde van zyn regering waarschijnlijk de meest impo pulaire. Toen hij in 1936 op 16-jarige leeftijd de troon besteeg, was hij zeer gezien bij zijn volk Öp dertig-jarige leeftijd zag hij er veel ouder uit dan zijn jaren en was het middelpunt van een nationale en persoonlyke controverse geworden. Bij zijn terugkomst in 1950 uit het buitenland dienden de oppositie-partijen een petitie in. waarin o m gezegd werd: „het geduld van Uw Majesteits volk is ten einde Wij vrezen, dat een opstand zal uitbreken, die niet alleen de onrecht- vaardigen zal wegvagen, maar ook het land zal storten in een financieel, moreel en politiek bankroet". De oppositie drong er bij de vorst op aan. de grond wet weer te eerbiedigen en allen, die „het land hebben benadeeld", te ont slaan In dit verband werd melding ge maakt van het wapenschandaal in het Egyptische leger tijdens de Palestijnse oorlog Sindsdien was de oppositie tegen de koning nog toegenomen Koning Faroek werd 11 Februari 1920 te Cairo geboren als enige zoon \an ko ning Foead I en koningin Nazli. Zijn naam betekent: „degene, die zorgvuldig onderscheid maakt tussen goed en kwaad" Ook met zijn familie staat hij niet op goede voet In 1950 weigerde hij de mor ganatische huwelijken van twee van zun zusters te erkennen Een van deze. prin ses Faika. keerde op bevel van de koning met haar echtgenoot uit de V. S naar Egjpte terug De andere zuster, prinses Fathia weigerde en werd van haar rech ten vervallen verklaard. De moeder van Faroek. koningin Nazli. die het omstre den huwelijk goedkeurde, verklaarde hierop, niet naar Egypte te zullen terug keren. Ook haar goederen in Egypte werden verbeurd verklaard. Faroek is voor de tweede maal ge huwd Zijn eerste huwelijk, met koningin Farida, die hem drie dochters schonk, werd in 1948 ontbonden, gelyk met het huwelijk van zyn zuster prinses Fawzia met de shak van Perzië In het voorjaar van 1951 werd zijn verloving met Nar riman Sadek. dochter van een secretaris generaal van het ministerie voor de ver bindingen, bekendgemaakt Op 16 Januari van dit jaar werd hun een zoon geboren, Ahmed Foead. die thans zijn vader als komng opvolgt.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1