isip&A' Olymp Spelen Oranje machteloos tegen India's meesterschap Zatopek greep ook Olympisch Goud van 5000 meter 91ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 25 Juli 1952 Tweede Blad No. 27669 Nederland verloor liockeyfinale6 1 Hoekstenen van onze defensie uit balans Het Nederlands hockeyelftal heelt het in de finale van het Olympisch tournooi niet tegen India kunnen bolwerken. De gouden medaille is terecht gekomen bij het team, dat het meeste aanspraak op de Olympische titel maakte. Het feit dat het Nederlands elftal het onderspit moest delven, is niet zo teleurstellend, eerlijk gezegd had men in het Nederlandse kamp niet anders verwacht, maar dat het uitein delijk zo'n grote nederlaag is geworden, is spijtig. De vreugde over het winnen van de zilveren medaille, iets dat sedert 1928 niet meer was gebeurd, is er echter niet door verstoord. De Oranjehemden troffen hun tegenstanders in een vorm» zoals deze het gehele toumooi nog niet hadden gedemonstreerd en waarin zij in de loop van de wedstrijd meer en meer groeide. Ongetv/ijfeld werd door de Indiërs in deze wedstrijd het beste hockey vertoond, dat sedert de oorlog ten beste is gegeven op Europese velden. Zij maakten prachtig gebruik van hun superioriteit in lichaamstechniek en balbehandeling en zo zuiver was hun shortpassing, dat de Neder landse verdedigers de gehele wedstrijd van het kastje naar de muur hebben gelopen. Het wordt eentonig om steeds weer opnieuw uit te weiden over de sublieme capaciteiten van de Aziatische spelers, maar het is feitelijk het enige wat er over deze wedstrijd te zeggen valt. De strijd is gespeeld door India en Neder land heeft er min of meer als figurerend sparringpartner bijgelopen. Tegen deze perfect lopende hockey-machine was, toen zij eenmaal warm was gedraaid, geen verdediging te vinden. Was het wonder, dat enkele van onze spelers, anders ware hoekstenen in de defensie, geheel uit balans raakten met het ge volg dat er gaten ontstonden, waarin de middenlinie van India, toch al na vijf minuten meester op het middenterrein, vlijmscherpe passes prikte en midvoor Dosanjh zijn stormlopen kon beginnen? Ancion (hij het meest). Drijver, Derckx en doelman Mulder, zij allen stapelden de ene fout op de andere en nergens in het veld was een Nederlandse speler, die leek op de man, die in hetzelfde shirt, op dezelfde plaats en met dezelfde wil om te winnen tegen Pakistan had ge speeld. Aanvoerder Loggere en rechts binnen Esser waren zonder twijfel de beste spelers van het elftal, maar ook zij slaagden er niet in zich geheel los te werken van het vreemde, nerveuze en onzekere spel. HET ZAG ER NIET NAAR UIT. In de eerste vijf minuten zag het er overigens niet naar uit, dat India zo'n gemakkelijke en grote overwinning zou gaan behalen. De Nederlandse aanval nam dadelijk na de beginbully het ini tiatief en reeds had Esser een lange cor ner mogen aangeven, nog voor de voor hoede van India zich over de Neder landse bullylijn had vertoond. Maar lang behoefde men hierop niet te wachten, want nog voor het eerste dozijn minuten was verstreken had India een reeks gevaarlijke aanvallen op het Nederlandse doel ondernomen. Oranje trok zijn verdediging en mid- denlinic geheel terug. Het hierdoor ontstane gat achter de voorhoede moest nu overbrugd worden door lange verre passes, maar het plaatsen van de achterspclcrs was zwak en steeds was het een speler van India, die zo'n bal onderschepte om er een nieuwe aanval mee op te bouwen. De Nederlandse aanval kreeg hier door vanzelfsprekend te weinig steun om gevaarlijk te kunnen worden en tot de rust is het spelbeeld hetzelfde ge bleven: Nederland sterk teruggedrongen met af en toe een uitval, die door gebrek aan stootkracht van de voorhoede op niets uitdraaide. India voortdurend in de aanval met geraffineerd spel, waar onder onze landgenoten moedeloos wer den en fouten gingen maken. Vier doel- Europees hockeyteam tegen India In het Olympisch Stadion te Amster dam zal Zaterdag 2 Augustus een hockey wedstrijd worden gespeeld tussen de Olympische kampioen India cn het Europees elftal. De samenstelling van het Europees elftal is als volgt: Doel: Van Leer (België); achter: Du bois (België) cn Drijver (Nederland); midden: Cockett (Gr.-Br.), Loggere (Nederland) en Robinson (Gr.-Br.); voor: Nunn (Gr.-Br., Esser (Nederl.); Kruize (Nederl.), Conroy (Gr.-Br.) en Klimik (Polen). Het meespelen van de Pool Klimik is nog niet geheel zeker. Wanneer hij niet zal kunnen uitkomen, zal de linksbuiten plaats worden bezet door de Duitser Rosenbaum. Verdeling van het metaal den, zilveren en bronzen medailles ziet er na vijf dagen als volgt uit: goud zilver brons 1. Veren. Staten 14 9 7 2 Rusland 13 20 6 3. Zweden 4 2 1 4. Tsjechoslowaki;ï 4 1 1 5. Frankrgk 3 3 6. Hongarije 3 1 10 7. Zwitserland 3 4 8. Australië 2 1 9. Turkije 2 1 10. Japan 1 3 3 11. Italië 1 3 1 12 India 1 1 1 13 Brazilië 1 1 14. Nieuw-Zeeland 1 1 15. Zuid-Slavië 1 16. Argentinië 1 17. Duitsland 3 3 18. Jamaica 2 19 Iran 1 3 20. Polen 1 1 21. Nederland 1 22. België 1 23. Zuid-Afrika 1 24 Finland 4 25. Groot-Brittannië 4 26. Denemarken 1 27. Venezuela 1 23. Uraguay 1 punten waren het gevolg van deze con stante druk. Het eerste kwam na een klein kwartier spelen toen midvoor Do sanjh een bal vrij kreeg uit een voorzet van linksbuiten Rajagopal. Vier minuten later was het weer raak. Weer kreeg Dosanjh de bal toegespeeld en alsof hij de bal aan zijn stick had gebonden, zo liep hij tussen enkele Nederlanders door de cirkel binnen. In de hoek van de slagcirkel gaf hij een harde voorzet, die door de terugstormende spil Loggere verkeerd werd beoordeeld en via de stick van de Nederlandse captain verdween de bal achter Mulder. ONTMOEDIGD. Deze tegenslag ontmoedigde het Ne derlandse elftal volkomen. Het vuur, dat in het begin nog aanwezig was ge weest, werd volkomen gedoofd door het overheersende hockey, dat nu door India ten beste werd gegeven. Dat er op deze wijze nog incer goals zouden volgen was duidelijk. Het was dan ook geen verrassing meer toen linksbinnen Kunmar Singh het derde doelpunt maakte, noch toen Dosanjh, de aal gladde goalgcttcr, twee minuten voor het verstrijken van de eerste helft Drijver en de verkeerd uitlopende Mulder passeerde. De thee had de Oranjehemden kenne lijk goed gedaan en evenals in het be gin van de wedstjyjd wisten, aij het spel nu naar de helft van India te verplaat sen. Er was duidelijke verbetering te constateren in het aanvalsspel. De com binaties in het binnentrio werden snel- Morgen in Helsinki ATHLETIEK. 200 meter dames (finale), 1500 meter heren (finale); 4 x 100 meter estafette heren (series)4 x 400 meter estafette heren (series). 100 meter vrije slag heren (series); 200 meter borstcraiwl dames (series); 100 meter vrije slag dames (series); water polo. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll] Moment om even bij stil te staan „Verdiend gewonnen" was het commentaar van aanvoerder Dick Loggere, „al had misschien 41 de verhouding beter weergegeven. De eerste twee doelpunten waren voor ons vrjj ongelukkig, vooral het tweede, waar ik zelf een handje aan mee heb gewerkt. Maar de Indiërs spelen nu eenmaal beter dan wij". Uiteraard was de stemming in de Nederlandse kleedkamer niet uit bundig na de wedstrijd, omdat de laatste indrukken op zo'n moment nu eenmaal het zwaarst wegen. Maar langzaam aan, haalde ieder toch in een hoekje de zilveren plak te voorschijn en realiseerde zich toen waarschijnlijk eerst, dat een tweede plaats in dit zwaar bezette hockcytournooi toch wel een uiter mate fraai resultaat is. En toen voor de eerste keer bjj deze Spelen de Nederlandse vlag aan een Olympische mast gehesen werd en de Oranjehemden met de Indiërs en de Engelsen in de hou ding voor de tribune stonden, was er weer een roemrijke bladzijde ge schreven In de geschiedenis van de Nederlandse hockeysport. Tweede van de wereld! Een moment om even bij stil te staan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Ier en gevaarlijker, maar lang duurde dit overwicht niet. Toen de gehele Ne derlandse defensie bleef staan voor een vermeend geval van shoot, maar de Britse scheidsrechter Allen rustig liet doorspelen, kreeg Dosanjh een open goal voor zich en in het volgende mo ment was het 50. EER GERED. Van de middenbully af gingen Kruize en Esser er toen vandoor. Kruize week naar de rechtervleugel uit, gaf de bal scherp voor het doel en zonder zich te bedenken maakte Esser van de hem ge boden kans gebruik. 51 Nederland had hiermede alle kruit verschoten. Weer trok het gehele team zich in de verdediging terug cn India kreeg vrij spel tot aan de cirkel. Er was nog maar eén man die stand hield en die voorkwam dat de nederlaag tot in de dubbele cijfers liep. Maar ook Loggere kon niet voorkomen dat Dosanjh nog een keer in de roos schoot. Bij een straf- corner werd de bal tweemaal vergeefs ingeslagen, de derde keer was het raak. Nog enkele minuten bleef de achter hoede van het Oranje team tegen de overmacht worstelen, toen klonk het eindsignaal als een verlossing voor het Nederlands elftal. Voor India was het échter een sein tot een uitbarsting vai} grote vreugde. Voor de vijfde achtereen? volgende maal, van 1928 af. was India als Olympisch kampioen uit de strijd gekomen. D'ORIOLA OLYMPISCH KAMPIOEN FLORETSCHERMEN. De Fransman d'Oriola heeft het Olym pisch kampioenschap floretschennen be haald. De Italiaan Manglarotti werd winnaar van de zilveren medaille. 1. en Olympisch kampioen d'Oriola (Frankr.) 8 gew. part.; 2. Manglarotti (Italië) 6 gew. part.; 3. Di Rosa (Ita lië); 4. La taste (Frankr.) 4 gew. part 5. Buhan (Frankr.) 4 gew. part.; 6. Younes (Egypte) 4 gew. part. h- VN LSl/y/f, Na Fanny ook Slijkhuis en Harting Zwarte dag voor onze atliletiek De Olympische athletiekw edstrijden van 1952 zullen zeker niet in de annalen van de Nederlandse athletiek worden vermeld. Als ze wel zouden worden opge tekend, dan zal om „Donderdag 24 Juli" een rouwrand worden aangebracht. Maar ook zal er bijgeschreven staan, dat Fanny Blankers-Kocn haar wil heeft doorgedreven om, hoewel zjj zich er niet toe in staat voelde, toch te starten in de finale 80 meter horden. Want voor alles wilde zg vermijden, dat men, de ach tergronden niet kennende, zou zeggen: „Zij heeft zich teruggetrokken omdat ze in de halve finale geklopt werd en dat dit dus ook wel in de eindstrijd zou gebeuren." Tegen de wil van haar man in ver scheen zij aan de start van haar lieve- i ling-snummer. Voor de wedstrijd kwam Shirley Strickland naar haar toe om naar good luok te wensen. De 1ste start was vals omdat Maria Sander te vroeg weg was. Onae landgenote startte schit terend en gelijk met Shirley Strickland, die naast haar lag .ging ze over de 1ste horde. De tweede horde stootte Fanny om, waardoor zij haar balans kwijt was. Zij stapte er als het ware bovenop. Wel nam ze nog de derde horde, doch toen liep ze de baan af. De strijd was verio- j ren. Door de injecties kon zij haar ar men minder snel bewegen en dat waren juist de lichaamsdelen, welke zo uiteist j belangrijk zijn bij het nemen van de j horden. Onze landgenote liep terug naar de start en terwijl Shirley Strickland na haar overwinning met een tijd van 10.9 I werd toegejuicht, trok Fanny haar trai ningspak aan en verdween naar de kleedkamer, waar ze haar man vond Jan Blankers zei later: „Fanny hield zich beter dan ik." DRAMA VOLTOOID. Later op de dag kwamen de series 1500 meter, waarop Hans Harting en Wim Slijkhuis zouden starten. In de eerste serie nam Hans Harting direct de kop en nam een ruime voorsprong. Omdat de AAC-man niet over een eindspurt be schikt, wilde hij trachten door een hoog tempo zijn voorsprong zo groot moge lijk te doen zijn. dat men hem in de sprint niet meer kon kloppen. Voor de eerste 400 m. noteerde hij een tijd van 57.5 sec., zeer snel, want in de volgende series werden de eerste 400 meter afge legd in 62.- sec.. 60,4 sec. en 65,6 sec. Na 500 meter greep Hans Harting met beide handen naar zgn rug en even later verliet hij de baan. De Olympische Spelen waren voor hem geëindigd. Hij had een hinderlijke pijn. waarvan hij al enige dagen last had. Ook Slijkhuis gaf men niet veel kans. Men wist, dat hij nog steeds last had van zijn Achillespezen. Bovendien had hij al zo Jang zijn training niet kunnen voortzetten cn op wedstrijden heeft hjj verschillende malen verstek moeten laten gaan. Na de start lag hij in zesde positie, twee ronden lang. Toen gaf ook hij de wedstrijd op. liet drama was voltooid Terneergeslagen verlaat Fanny de baan na het staken van de strijd in de finale van de 80 meter horden. Een triest afscheid van een groot athlete Slopend gevecht Chattaway viel in laatste hoelit De Ceremonie Protocolaire na de ploeg met aanvoerder Loggere op finale van het Olympisch hockeyAhet erepodium, in het midden India tournooi. Links de Nederlandse en rechts Gr. Brittannië. Fantastische prestatie van Csermak Dillard kreeg 11a vier jaar genoegdoening De Hongaar Jozsef Csermak, leerling van de wereldrecordhouder kogel- slingeren Imre Nemeth, had de laatste maanden zulke goede resultaten geboekt, dat Hongarge grote verwachtingen van hem koesterde. Csermak heeft zgn aan hang niet beschaamd. In de kwalificatieronde van het kogelslingeren begon de Hongaar reeds het Olympisch record, dat met 56.49 m. op naam van Hein (Duitsl.) stond, gemaakt te Berlgn 1936, te verbeteren tot 57.20 m. In de finale slingerde hij met zijn eerste beurt de kogel 58.45 m. ver en drie beurten later overschreed hij als eerste athleet ter wereld de 60 meter en verbeterde met 60.34 meter het wereldrecord van zgn leermeester, dat sinds 1950 op 59.88 m. stond. de hoogste titel behaald, door in de fi nale als eerste door de finish te gaan in de nieuwe Olympische recordtijd van 13,7 sec. Het oude record van 13,9 sec stond op naam van zijn landgenoot Por ter, die het maakte op de O. S te Londen in 1948, Zestien athletieknummers zijn bij de heren reeds beslist. Elf daarvan zijn ge wonnen door Amerikaanse athleten. Het is wel vermeldenswaard, dat op één nummer,, waarvan gisteren de series zijn gehouden, geen Amerikaan zich in de eindstrijd heeft geplaatst. Bij de 10 km snelwandelen werd een Amerikaan in de eerste serie gediskwalificeerd en in de tweede serie eindigde de andere Amerikaanse deelnemer als laatste met twee ronden achterstand op de winnaar De Rus Junk wist in zijn serie een tijd te noteren van 45 min 05.8 sec. een ver betering van het Olympisch record van 45 min 13,2 sec van Mikaelsson (Zweden) uit 1948. 110 m. horden in Ol. recordtijd Het merkwaardige was, dat zijn twee laatste pogingen werden afgekeurd. Ne meth, die in Londen 1948 de gouden me daille won. kon nu de bronzen in ont vangst nemen. Harrison Dillard heeft na vier jaar genoegdoening gekregen. Immers zijn vorm in 1948 was zo uitstekend, dat hij in dertig hordenwedstrijden geen neder laag had geleden, doch bij de selectie wedstrijden voor de Olympische Spelen werd hij slechts vierde en werd toen dus voor dat nummer niet uitgezonden. Hij wist echter op de 100 meter een zeer fraaie tijd te noteren, zodat hy op de sprint te Londen uitkwam en zelfs op de gouden medaille beslag legde. Maar zij n nummer was de 110 m hordenloop. Bij de selection edstrijden. welke eind Juni te Los Angeles werden gehouden, werd hij eerste en te Helsinki heeft hij Zeventigduizend mensen hebben gisteren in de Olympische een gevecht op de 5000 meter gezien, dat zij nimmer meer zullen ver geten. Een verschrikkelijke strijd, die zijn hoogtepunt vond in de laatste ronde, toen vier athleten zich gereed maakten om de laatste reserves uit hun lichaam te persen voor een eindsprint, die na het voorafgaande slopende gevecht onbestaanbaar en onwezenlijk leek. Een eindsprint tussen de Tsjechische menselijke locomotief Zatopek, de Algerijnse i kameeldrijver Mimoun, de harde Brit Chataway en de schitterende I tempoloper, de Duitser Herbert Schade, die in de series het Olympisch i record reeds had verbeterd. Vijftien lopers hadden zich geklasseerd I voor dit verschrikkelijke gevecht en met I uitzondering van Slijkhuis was het I sterkste veld van de wereld present. I De eerste 1000 meter werden afgelegd in 2 minuten 47 sec. en op dat ogenblik nam Zatopek de vijfde plaats m. Schade had de leiding genomen, gevolgd door l Roiff, Mimoun en Zatopek. Op dal ogenblik lag de Rus Anoufriev op de j zcs.de plaats. Na 2200 meter ging Zatopek naar vo- 1 ren, maar Schade liet dat niet toe en met nog 2400 meter voor de boeg had de Duitser al weer de leiding genomen j met Zatopek op de tweede plaats, Reiff I als derde, Chattaway vierde en Mimoun vijlde. Schade versnelde inmiddels het tempo en het was toen reeds duidelijk. I dat de titel van Olympisch kampioen 5000 meter, waarvoor het stadion voor de eerste maal geheel was uitverkocht, aan een van dit vijftal zou komen. Ron de na ronde bleef dit vijftal bijeen en vier ronden voor het einde lagen Zato pek en Reiff samen op kop, gevolgd in tweede positie door Schade en Chatta way. Mimoun was teen vijfde en op enige afstand als zesde de Engelsman Pirie. 1200 Meter voor het einde kwam Pirie plotseling naar voren om de leiding over te nemen. Toen volgde een strijd, zó fel, zó levendig, maar tegelijkertijd ook zó moordend, dat het publiek als één man overeind kwam om toch maar niets van deze prachtige kamp tc missen. Aanval en tegenaanval, schijn bewegingen en echte pogingen om weg te komen wisselden elkaar af. Nog twee ronden waren er af te leggen en Schade had toen weer de kop met Chattaway op de hielen, gevolgd dobr de kleine Mimoun. de kameeldrijver uit de Afri kaanse woestijn, die iedereen als een schaduw bleef volgen en die bovendien elk tempo gemakkelijk kon draaien. Toen volgde de eerste sensatie. An derhalve ronde voor het einde liep Gaston Reiff, die geen enkele maai initiatief had getoond, de baan uit en mistroostig liep hg het groene gras tapijt op. Op dat ogenblik hadden Schade c.s. het tempo versneld, hetgeen hem te machtig bleek De Olympische kampioen van Londen 1948 op dit nummer scha kelde zichzelf uit en van een tweekamp op de laatste meters tussen hem en Za topek, zo scherp in ieders herinnering, gebleven, kon niets meer komen. Het viertal overgebleven lopers moest het toen onder elkaar uitmaken. De bel voor de laatste ronde klonk, het stadion was één juichende en enthou siaste menigte, die hier een schouwspel kreeg voorgetoverd, dat niet gemakke lijk meer zal worden vergeten. By het Ingaan van die laatste ronde versnelde Zatopek scherp het tempo, hij nam de leiding over, maar hy kon zich niet van zgn drie concurrenten losmaken. Schade zette de tegenaanval in by het uitko men van de voorlaatste bocht en op 300 meter voor de finish had Chattaway de leiding, gevolgd door Schade, Zato pek en Mimoun. Tezamen gingen zy de laatste bocht in. de strijd was volkomen open. Maar in die bocht zette de Tsjech, nog steeds zwaaiend met hoofd en ar- •n. maar met een prachtige beweging de ber.en. de slotaanval in. Het was of ziir. tegenstanders stil stonden. Hy stormde naar voren en by het uitkomen van de laatste bccht had hij de leiding overgenomen. Enkele uren nadat de Tsjech Zatopek het Olympisch kampioen schap op de 5 km. had behaald, slaagde zijn echtgenote, Dana Za- topekova, er in de gouden medaille op het nummer speerwerpen te winnen. Het is wel uniek, dat een echtpaar tijdens dezelfde Olympi sche Spelen en dan nog op dezelfde dag Olympisch kampioen wordt. In de eerste worp van de finale wierp mevrouw Zatopek de speer 50.47 m. ver, een nieuw Olympisch record. In de volgende worpen kon zg die afstand niet meer bereiken, maar het was genoeg voor het Olympisch kampioenschap, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Op dat ogenblik stootte Chattaway, de man, die de moedigste race van zijn leven had gelopen, tegen liet randje, dat de afscheiding vormt tus sen baan en grastapijt. Hjj kwam te vallen en hjj was verloren. Zatopeg stormde naar de finish, met Mimoun. de eeuwige tweede op de hielen. Scha de kon dit machtsvertoon niet meer verwerken en zou waarschijnlijk als vierde zijn geëindigd, indien Chatta way niet zou zijn gevallen. Met enkele meters verschil ging Za- lopek aLs Olympisch kampioen 1952 door de finish. Zgn revanche van Londen 1948 was volkomen en bovendien had hij lo Helsinki zijn tweede gouden medaille •.eroverd. Toen de tgd bekend werd, 14 minuten 6,6 sec., bleek, dat het Olym pisch record aanzienlijk was verbeterd, maar niettemin is Zatopek nog vele seconden boven het beroemde wereld record van Gunder Haegg, dat beneden de 14 minuten grens ligt en tien jaar oud is, gebleven. Wereldrecord van Shirley Strickland zal wel erkend worden De wedstrijdcommissie van de Olym pische athletiekwedstrijdcn heeft be sloten het wereldrecord op de 80 me ter horden, gemaakt in de finale door de Australische athlete Shirley Strick land voor erkenning toe te zenden aan de I.A.A.F. Haar tijd was 0.1 sec beier dan het wereldrecord van Fanny Blan kers Koen. gemaakt te Leiden in 1943. De I.A.A.F. zal waarschijnlijk dit record wel erkennen. Shirley Stricland maakte in de hal ve finale een tgd van 10.8 sec, doch daar Zg een sterke wind in de rug had, werd deze tgd niet voorgedragen by de in ternationale athletiek federatie. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat Shirley Strickland het wereldrecord met 10,9 sec op haar naam heeft en het Olympisch record met 10,8 sec. Immers voor een Olympisch record geldt de beste tijd. welke tijdens een Olympische wedstrijd is genoteerd, bepalingen kent men daar niet voor. Amerikaanse athleten naar Amsterdam Behalve Shirley Strickland, Gaston Reiff en diens landgenoot Theys zullen aan de revanchewedstrgden, welke 10 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden, deelne men de volgende Amerikaanse athle ten: Don Laz (polsstokhoogspringen i, St.anfield (sprint), Davis (horden), Whitfield (80 en 400 meter), Cole '400 meter), Ashenfeltcr (3000 meter hinder nis) en Montez (1500 meter) Voorts zal de Amerikaanse dsmesestafctteploeg naar Amsterdam komen. De definitieve lijst van deelnemers en deelneemsters zal een dezer dagen wor den samengesteld.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3