LEIDSCH DAGBLAD Groot kal taai ter democratische conventie bedwongen Aly Maher pasja en generaal Nagnib beheersen Egypte Amerikaanse staalconflict bijgel egd Formateur Beel pleegt geen overleg met mr Oud 91ste Jaargang VRIJDAG 25 JULI 1952 No. 27669 Directeur: J. W. Henmy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Sfeveson blijft favoriet Üfiatifn MiSden^1"11 S"lr !teIm'6°h' Over dat voorstel werd een verbeten strijd gevoerd. Aanvankelijk leek het er op, dat Virginia uitgestoten zou worden door de conventie, maar plotseling begonnen de delegaties de door hen uitgebrachte stem men te wijzigen. Opvallend was daarbij dat de delegatie van Illinois, de staat van Stevenson, een der eersten was, waarin de verandering ten gunste van Virginia Rich voltrok. Men mag ver onderstellen, dat daarbij de gematigde elementen en wellicht de persoonlijke invloed van Stevenson zich krach tig hebben doen gelden tegen de actie van de Noord-Oostelijke radicalen. Vele delegaties gingen daarna overstag en het resultaat was, dat Virginia's de legatie volwaardig werd gehandhaafd. Hoe tenslotte de positie van Louisiana i South Carolina, de andere twee kop- ge Zuiderlingen, zal zijn, was om twee uur in de nacht niet te voorzien, maar de tendentie tot matiging was er in ieder geval onmiskenbaar. Meer dan ooit is het intussen na deze botsing met het Zuiden duidelijk gewor den dat alleen een gematigd man, die de tegenstellingen mag verzachten, de eenheid in de partij kan herstellen. En willen de democraten bij de pre sidentsverkiezing een kans maken op de overwinning, dan hebben zij een man nodig, met een zo groot prestige, dat de samenwerking tussen de ex treme vleugels in de partjj hersteld kan worden. Onder Truman ontbrak er veel aan die samenwerking, en na de bittere strijd, welke op deze conventie is ge voerd, is het voor de democraten van het grootste belang dat een man van kaliber de coöperatie weet te herstel len, die onder Roosevelt heeft be staan. Daartoe ljjkt op dit moment alleen Stevenson in staat. Millioenen televisiekijkers in Ame rika hebben gisteren waar voor hun geld gekregen! Na vier dagen is op de democratische conventie namelijk de bom, welker lont Maandag reeds was ontstoken, met groot kabaal ge barsten. Van het begin der conventie af heb ben de progressieve Noordelingen ge probeerd de tegenstelling tussen de vooruitstrevenden enerzijds en net reac- tionnaire Zuiden anderzijds op ae spits te draven, maar tot gisteren was het de verzoeners en gematigden in de partij gelukt om een felle botsing te voorko men. Gisterochtend zag het er naar uit, dat Stevenson, de gouverneur van Illi nois. die de ideale man is om de een heid in de parij te herstellen, nog de zelfde avond tot candidaat zou worden gekozen, zulks tot grote teleurstelling natuurlijk van de amibitieuse Kefauver en van Harriman. Beiden vonden elkaar oen in een desperate poging om het ge tij te keren. Kefauver was er Woensdag al niet voor teruggedeinsd om tegen de ge woonte in plaats te nemen op het bal- con van de coruventiezaal en zich daar kv. asi-spontaan 22 minuten te laten toe juichen. Maar deze poging om ae Ste- venson-epringvILoed te keren was nog goedaardig in vergelijking met de Chaos van gisteren, die met opzet ontketend werd en die wat het resultaat van de conventie tenslotte ook zal zijn het prestige van de democratische partij tellig geen goed heeft gedaan. Wij moeten hierbij intussen terstond vaststellen, dat de kansen van Steven son na vier dagen conventie nog altijd zeer goed zijn. Zijn democratische te genstanders hebben gedaan wat zij konden om troebel water te maken, maar wanneer daar iemand enig vis uithaalt, dan zullen het niet zij zijn, doch de republikein Eiscnhoweri WAT IS ER GEBEURD? De conventie heeft al enige dagen ge leden vastgesteld, dat de delegaties een ssort loyaliteits verklaring moesten af leggen. Door zulk een verklaring wilde men aanvankelijk verhinderen, dat de Zuidelijke staten een eigen man, mis schien zelfs Eisenhower, op hun lijst zouden zetten, wanneer de officiële can didaat van de democratische conventie liun te vooruitstrevend zou zijn. Matigende krachten hebben deze loyaliteitsverklaring reeds direct aan- v. èr kei ijk verwaterd, en dat was maar verstandig, want het koppige Zuiden kan men todh niet met geweld aam de leiband houden. Niettemin weigerden drie halsstarrige Zuidelijke staten de verwaterde verkla ring te tekenen en dat gaf de groep Kefauver-Harriman de kans om het lemrecht van deze staten te betwisten n te proberen hen uit de vergadering te doen verwijderen! Ware dat gelukt, dan zouden 64 stem- ïen zijn gesmoord en voor Harriman en Kefauver zou dat zeer opportuun zijn geweest, want geen dezer 64 stemmen zou toch ooit op hen zijn uitgebracht. Die actie tegen het Zuiden was een onverantwoordelijk spel, waarbij het suc ces van de partij in de waagschaal werd gesteld, teneinde het persoonlijk belang te dienen. Want was het tot een breuk gekomen met het Zuiden, dan zou Eisen hower een goede kans hebben gehad om nige van die staten voor zich te win- Het gezond verstand heeft tenslotte na hevige spanning gewonnen! Virginia, een der drie weigerachtige staten uit het Zuiden, bleef zich wel verzetten tegen het tekenen van de loyaliteitsverklaring, maar gaf toch voldoende garantie tegen insubordinatie. Maryland stelde toen voor ter wille van de eenheid niet formalis- E WAARZEGSTER VAN CAPRI ZEGT: TRUMAN STEUNT STEVENSON De door president Truman gemach tigde om zijn stem op de nationale de mocratische partijoonventie uit te bren gen. heeft meegedeeld voornemens te zijn de presidentiële stem uit te brengen op gouverneur Stevenson van Illinois. De conventie heeft bepaald dat de delegaties van Zuid-Carolina en Virgi nia, die hebben geweigerd de „belofte van trouw" in de verzachte vorm te te kenen, geen stemrecht zullen hebben. Carl Albert 'Oklahoma) heeft de gou verneur van zijn staat, Robert Kerr, voorgesteld als candidaat voor het pre sidentschap. (Inzez. Med.-adv.I Voor echte koopjes COMMUNISTEN IN PERZIE GAAN ZICH ROEREN De Perzische Nationale Vergadering heeft een wet aangenomen volgens welke allen, die by de recente onlusten omge komen zijn, verheven worden tot „natio nale martelaren". Sjeibani, het hoofd van de politie van Teheran, heeft in een radiotoespraak het land er voor gewaarschuwd, dat „zekere elementen de huidige toestand in Perzië pogen te gebruiken om on rust te zaaien voor eigen voordeel". De elementen waren geïdentificeerd en zy bleken geen nationalisten te zijn. Hij riep op tot eensgezindheid. Het volk diende zijn gelederen te sluiten om „de genen, die het volk leiden", en te waken tegen samenzweerders en .schandelijke activiteit". In het centrum van Teheran zijn gis teravond nieuwe communistische betogin gen gehouden. De communisten riepen: „weg met de sjah". De politie gebruikte traangas bommen om de demonstranten te verspreiden. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat berichten ontvangen zijn over anti-Amerikaanse demonstra ties in Teheran. Het betrof echter in hoofdzaak nationalistische demonstraties tegen de ex-premier Ghavam es Soel- taneh. De communisten hadden het anti- Amerikaanse karakter aan de demon straties gegeven, gebruik makend van het feit, dat zij in staat waren ge weest zich onder de nationalisten te mengen by de onlusten. Op dr pcmocraitiiL. c Nationale Conventie te Chicago geven de da mes op haar wijze uiting aan haar gevoelens jegens de verschillende candidaten. Mevr. Murphy (geheel links) en Tilly Busch (tweede van links) hébben de symbolische ezel tot mo tief van haar hoofdtooi gekozen. Mevr. Taubensee (tweede van rechts) toont op de rand van haar strooien hoed duidelijk haar voor keur voor ..Harry" terwijl Mevr. Piocolo (geheel rechts) haar sym pathie voor Kefauver niet onder stoelen of banken steekt. Staat van beleg niet opgeheven Het nieuwe Egyptische kabinet on der premier Aly Maher pasja is door koning Faroek beëdigd. Dit geschiedde in het koninklijke paleis te Alexan- drië. Zélf is Maher. behalve premier, mi nister van oorlog en marine, terwijl hij ook de (portefeuilles van binnenlandse en buitenlandse zaken neemt. De preimier heeft een beroep op de betvollking gedaan „In dit uur van acute crisis" de nationale eenheid te bewaren. Hij 'beloofde spoedig het parlementaire leven ln Egypte te zullen herstellen. De ministerraad heeft de premier tot militair gouverneur-generaal van Egyp te benoemd. De premier verklaarde te Alexandrië tegenover verslaggevers: „Er hebben zich nieuwe factoren in de algemene toestand voorgedaan: ,,er kan thans geen sprake zijn van het opheffen van de staat van beleg". Maher pasja deelde voorts mee dat zijn regering in de allernaaste toekomst van Alexandrië naar Cairo zal worden overgebracht. ..ITALIË WORDT WEER 'N MONARCHIE" WEERBERICHT Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Matige Noord-Westelijke wind Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu- I ren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 26 JULI. Zon op: 4.52 uur: onder: 20.39 uur. Maan op: 9.42 uur; onder- 21.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.45 en 18.06 u. Hit nummer bestaat uit tien pagina's Grote verliezen geleden Uit Washington wordt gemeld, dat het Amerikaanse staalconflict bijge legd is. De staking heeft 53 dagen geduurd. De staking is opgeheven na een bij eenkomst van president Truman met Benjamin Fairless, president-directeur van de „United States Steel Corpora tion" en Philip Murray, leider van het vakverbond der Amerikaanse metaal arbeiders Op de bijeenkomst, die op het Witte Huis is gehouden, nodigde de president zijn beide gasten in krachtige bewoordingen uit tezamen te overleggen en een einde te maken aan de staking. Truman heeft zijn ver trek naar Chicago, ter bijwoning van de nationale conventie der democrati sche party, een dag uitgesteld voor deze bemiddeling in het staalconflict. De zes voornaamste Amerikaanse staalbedrijven zijn thans met de vakbond der metaalarbeiders tot overeenstemming gekomen. Het zal vier of vijf dagen duren voor de Amerikaanse staalindustrie weer geheel op gang is. De staking heeft, volgens schattin gen van welingelichte zijde, de Ver. Staten een bedrag van vier milliard dollar gekost, terwijl byna twee mil- lioen arbeiders tydelyk buiten werk zjjn geweest. De zeshonderd duizend stakers hebben naar schatting 350 millioen dollar aan lonen gederfd. In andere, met de staal-industrie verband houdende industrieën, zijn ruim een millioen arbeiders geheel of gedeeltelijk werkloos geweest. De staking is de langste en kostbaarste in de geschiedenis der Amerikaanse staal-bedrijven geweest. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat de voorwaarden, waaronder de werkzaamheden zullen worden her vat. de volgende zijn: 1) Een gemiddelde loonsverhoging Te Tehachapi. het stadje in Califor- nië, dat in het begin van deze week door een aardbeving geteisterd werd, zijn op nieuw krachtige aardschokken waarge nomen. De voorgevels van verscheidene reeds beschadigde huizen stortten in, tengevolge waarvan 27 personen ver wondingen opliepen. TOESTAND VAN MEVROUW PERON BLIJFT PRECAIR. In het jongste bulletin over de ziekte van mevrouw Peron wordt gezegd, dat haar toestand nog „precair" is. van zestien dollarcents per uur. De huidige lonen liggen juist iets onder de twee dollar per uur. 2) De metaalarbeiders krijgen op zes openbare feestdagen per jaar vrij, met behoud van salaris. Degenen, die op een of meer dezer dagen zouden moe ten werken, krijgen dubbel uitbetaald. 3) De middag- en nachtploegen krij gen thans respectievelijk vier en zes dollarcents per uur extra uitbetaald. Dit wordt gebracht op zes en negen dollarcents. 4) De arbeiders, die vijftien jaar of langer in dienst zijn geweest by een bedrijf, te rekenen vanaf 1 Januari 1952, krygen drie weken vacantie per jaar. Hij zei iverder, dat in geheel Egypte zuinigheid zal moeten worden betracht; zo zal het gebruik van auto's ooor re geringsinstellingen sterk worden inge krompen. De Egyptische premier Aly Maher pasja bracht de delegatie van de Wafel partij verslag uit van de gebeurtenissen. Hij sprak te Alexandrië ook met de lei der van de Saadisien. Naar vernomen wordt, hébben de Wafdisten en Saadis- ten Maher pasja hun steun toegezegd. De premier zal later een onderhoud heb ben met de leider van de liberaal-con stitutionele party. Een van de naaste medewerkers van Maher heeft verklaard, dat Maher van pb»4*>ls, spoedig algemene verkiezingen utt te schrijven. Generaal Naguib, de leider van de militaire staatsgreep, heeft meegedeeld, dat „iedere Egyptenaar in uniform, be horend tot het leger, de vloot, de lucht macht of de politie, achter onze actie staat". De generaal, in een gekreukeld uniform en met een baard van one da gen, legde deze verklaring af in zyn hoofdkwartier in de Abass ia-kazerne m de buitenwijken van Cairo. „De laatste legereenheid, die zich uitsprak voor onze beweging, was het grenscorps. Wij wachten nu de ontwikkelingen op poli tiek gebied af", aldus generaal Naguib, die weigerde zich uit te laten over het Britsdh-Egyptische geschil, het voorge stelde commando voor het midden-Oos ten en de Palestijnse kwestie. .Laten we deze aangelegenheden aan de politie overlaten", zo zeide hij. „Onze bedoelingen zyn beperkt. Wij wensen hervormingen in de strijdkrach ten. het herstel van het parlementaire stelsel en een algemene zuivering in het politieke leven van het land. Maar wij. de strijdkrachten, zullen ons nooit mengen in de politiek", zo verklaarde hij nadrukkelijk. Naar een woordvoerder van het hoofd kwartier der Egyptisohe marine mee deelde, hebben alle schepen van de vloot ln Alexandrië, Port Said en Suez van generaal Naguib order gekregen het anker te laten vallen en de haven niet te verlaten. Naar verluidt is aan de luchtmacht een verbod om op te stijgen opgelegd. De kustbatterijen zijn onder bevel van het nieuwe opperbevel van het leger geplaatst. De zijkanten van verschillende wegen op de Veluwe. die van het zware verkeer nogal te lijden heb ben. worden hersteld. Het te repa reren wegdek wordt met gloeiende teer bespoten. Daarop komt een laagje grint, dat er met een wals wordt ingeperst. Na verloop van enige tijd gaat de teer zweten en komt boven het grint te liggen. Het wegdek wordt dan glad en krijgt een donkere kleur. Vooral op warme dagen hebben de mannen aan de ..teerkar" - die met extra kleding tegen de kleverige substantie be schermd zijn ook het hoofd is met een kap bedekt) - het zwaar te verduren. Arbeiders bezig met het herstellen van de Elspetcrweg tussen Nunspect en Elspeet. Kans op vier - partijen - regering Drees weer minister-president? (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, dr Beel. heeft gisteren achtereenvolgens ontvangen mr Donker, prof. Romrae, dr Schouten en de heer Tilanus. Hieruit blijkt, dat hy geen overleg pleegt met mr Oud, de fractievoorzitter van de V.V.D. Als hij thans de V.V.D. in zijn formatie poging zou betrekken, zou hij er trou wens van verzekerd kunnen zijn, dat hij niet de medewerking krijgt van de P. v. d. A. Het is nu dus duidelyk, dat dr Beel een kabinet tracht te vormen, dat steunt op de P. v. d. A.. K.V.P., A.-R. en C.H.U., hetzelfde dus waarnaar dr Drees heeft gestreefd. Wellicht heeft dr Beel meer kans van slagen, omdat hij als K.V.P-er. de party, die bij de verkiezingen .heeft verloren, gemakkelijker concessies kan doen en kan profiteren van de erva ringen, die dr Drees by zyn formatie- poging heeft opgedaan. Het is immers gebleken, dat de A.-R. niet hebben kunnen aanvaarden, dat er niemand van het C.N.V. in het kabinet zitting zou hebben, als er wel vooraan staande figuren uit het N.V.V. en de K.AJB. in worden opgenomen. Het is nu de kunst voor dr Beel. eventueel door instelling van een nieuw departement, voor de werkgelegenheid b.v., alsnog plaats te maken voor een C.N.V.-er in het kabinet en tevens de Anti-Rev. daarby een portefeuille aan te bieden, die voor hen voldoende aanlokkelijk is, om aan de nieuwe regering steun te verlenen. Als de K.V.P. een concessie doet. kan zij ln het belang van de brede samen werking ook de P. v. d. A. vragen wat water in de wijn te doen, want de P. v. d. A. heeft bij de verkiezingen wel drie zetels gewonnen, maar ten slotte zijn de K.V.P. en de P. v. d. A nog even sterk en de K.V.P. hoeft dus niet een mindere positie in het kabinet in te nemen. En zolang de positie van de P. v. d. A. niet zwakker wordt dan die van de K.V.P., kan haar aanhang niet zeggen, dat zij te veel heeft toegegeven. Dr Beel heeft dus inderdaad een kans om te slagen met een kabinet, dat steunt op de P. v. d. A., K.V.P.. A.-R. en C.ILU. Hy zal voorzichtig te werk moeten gaan en inderdaad heeft hij reeds tact getoond door dr Drees niet bij zich te laten komen (zoals hij de fractieleiders heeft ont vangen). maar by dr Drees op bezoek te gaan. Moet men daaruit afleiden, dat dr Drees tóch weer minister president zou worden? In een te Alexandrië uitgegeven offi cieel communiqué wordt verklaard: ,ZM. koning Faroek heeft zich ver waardigd de voornaamste eisen ®an het Egyptische leger in te wiligen. Er zal later nog worden beraadslaagd over en kele punten van ondergeschikt belang". Koning Faroek heeft generaal Naguib tot opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten benoemd. Panmoendjon bracht geen vorderingen In een communiqué van het opper bevel der V. N. worden de geheime be sprekingen. die drie weken geduurd hebben en vandaag met de acht tiende bijeenkomst te Panmoendjon eindigden, „.volkomen vruchteloos" ge noemd. De communisten bleven bij hun standpunt, dat de V. N. alle gevange nen moeten terugzenden, of deze zulks willen of niet. De opperbevelhebber der V. N., gene raal Mark Clark, en de Amerikaanse ambassadeur in Japan, Robert. Murphy, hebben een onderhoud gehad op de grote Amerikaanse luchtbasis Okinawa. Over doel en resultaat wordt niets ge méld. Te Washington is bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten de Sovjet-unie heb ben verzocht haar invloed aan te wenden by de communisten in Korea, opdat zij zach zullen houden aan de voorschriften van de overeenkomst van Genève voor de behandeling van krijgs gevangenen. In de nota wordt gezegd: .Alhoewel de Chinese en Noord-Koreaanse regerin gen hebben verklaard zich te zullen houden aan de bepalingen van de con ventie van Genève, hebben zy deze op drie punten geschonden, namelijk: 1. Zij hebben geweigerd de voorge schreven inspectie van him kampen voor krygsgevangenen door een onpartijdig internationaal lichaam te doen ge schieden. 2. Voor de krijgsgevangenen bestemde pakketten met levensmiddelen enzovoort zijn niet uitgereikt. 3. De krijgsgevangenkampen bevinden zich in de omgeving van militaire doe len, waardoor het leven der inwonenden in gevaar wordt gebracht. De campagne van generaal Clark, die tot doel heeft de communistische krachtbronnen zoveel mogelijk te ver nietigen. is voortgezet met aanvallen van vliegtuigen van Britse en Ameri kaanse vliegdekschepen op krachtsta tions aan de Koreaanse Oost- en West kust. HELICOPTÈRE HAALDE MIG OP. Een Amerikaanse piloot is er ln ge slaagd ziln hefschroefvliegtuig vlak bij een Mig-straalvliegtuig van de Noorde- lyken in Korea op de grond te zetten, de Mig met behulp van handgranaten in stukken te doen springen en deze stukken in zyn helicoptère mee terug te nemen naar de linies der geallieer den. Meer dan 50 Jagers vergezelden het hefschroefvliegtuig op deze expositie. De Mig was gesignaleerd door ver kenningsvliegtuigen De piloot van het hefschroefvliegtuig, Joseph Cooper, had Halvering emigratie naar Australië Contingent voor 1953: 80.000 Australië zal het aantal immigran ten, dat het volgende jaar het land zal mogen binnenkomen, halveren. Dit wordt gedaan om het aanta] sedert de oorlog toegelaten immigranten te doen assimileren, aldus heeft de Aus tralische minister voor immigratie. Holt, meegedeeld. In 1953 zullen nu 80.000 immigranten worden toegelaten. Ook de immigratie gedurende de rest van dit jaar zal enigszins worden be perkt. Dit besluit is genomen, na een algemene beschouwing van de Australi sche financiële en economische toe stand". De beperking zal van kracht blijven totdat duidelijker zou zijn, hoe de Australische economie zich zou ont wikkelen na het huidige „moeilijke sta- eigenlijk opdracht gekregen te trachten de Mig ter plaatse te demonteren om het toeste] aldus in stukken mee terug te nemen. De gereedschappen, die hij en zijn mannen bij zich hadden, bleken echter niet toereikend te zyn en daarom besloot- Cooper zyn paardenmiddel toe te passen. Uitvoering Schumanplan uitgesteld De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap hebben te Par ijs de leden van de hoge autoriteit en het hof van justitie benoemd en besloten, dat de tijdelijke bureaux van deze or ganen te Luxemburg worden gevestigd. De namen van de negen leden van de autoriteit die de gezamenlijke produc tie van steenkool en staal ln Frankruk, West-DuitslandItalië. België, Neder land en Luxemburg zal beheren, zullen voor het einde van Augustus officieel bekend worden gemaakt, De Franse au teur van het plan, Jean Monnet, is tot eerste president benoemd, aldus wordt in het communiqué gezegd. Het communiqué, uitgegeven na een vergadering die bijna zonder onder breking 21 uur heeft geduurd, zegt dat de hoge autoriteit en het hof van justitie op 10 Augustus in funetie tre den. De keuze van een voorlopige zetel was uitgesteld tot de volgende minis terconferentie. De assemblee zal 10 September te Straatsburg voor het eerst vergaderen. Een besluit over de zetel zal geno men worden als de uitslag bekend is van de onderhandelingen tussen Frankrijk en West-Duitsland over de status van het Saargebied. Beide landen zullen onmiddellijk de voorwaarden onderzoeken, waarop het Saargebied kan worden „ge-europeani- seerd" en zijn hoofdstad de zetel kan worden van de organen van het plan- Schuman en ook van toekomstige Euro pese organisaties zoals de verdedigings gemeenschap. De eerste Frans-Duitse bespreking over de Saar wordt vanmiddag reeds ge voerd door Robert Schuman en prof. Walter Hallstein Op de volgende mi nistersconferentie zal een Frans-Ita liaans voorstel worden besproken dat de kolen- en staalgemeenschap uit nodigt een ontwerp voor een politieke federatie van Europa op te stellen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1