LEIDSCH Éfe DAGBLAD Gliavam es Soeltaneli afgetreden Californië door aardbeving getroffen Democratische conventie te Cliicago geopend 91ste Jaargang DINSDAG 22 JULI 1952 No. 27666 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Rust keert in Perzië terug Nadat zij vier dagen had getracht dc politiek van Perzié fundamenteel te wijzigen, is gisteravond de regering van Ghavam es Socltaneh gevallen. Het af treden van Ghavam werd bekend ge maakt na een dag van bloedige botsin gen van aanhangers van oud-premier Mossadeq met politie en leger. Naar schatting zijn meer dan 20 personen gedood, ongeveer 1000 gewond en meer dan 200 aangehouden. In een vergadering van de Kamer liet Hcessain Makki. een vooraanstaande medewerker van dr Mossadeq bij de na tionalisatie van de olie-industrie, door schemeren dat dr Abdoellah Moazami, misschien de volgende premier zou zijn. Moazami heeft enkele weken geleden zonder succes naar het voorzitterschap van de Kamer gedongen. De Kamer kwam gisteravond niet tot een besluit over de benoeming van een nieuwe premier en komt vandaag hier over in bijzondere vergadering bijeen. Na het bekend maken van het ontslag van Ghavam als premier verklaarde de Mohammedaanse godsdienstige leider Avatoellah Kasjani over de radio: ..De laatste pijl van het imperialisme heeft m Perzië zijn doel gemist". Hij dankte de bevolking voor haar demonstraties ten behoeve van dr Mossadeq en zei dat heden een dag van nationale rouw zal zijn om de doden, die bij de botsingen het leven verloren. In een park te Teheran heeft een menigte gepoogd het standbeeld van de sjah omver te halen. Zij werd door de politie uiteengejaagd. Eén leider "van het Nationale Pront verklaarde, dat allen, die er voor ver antwoordelijk zijn, dat er doden zijn ge vallen, berecht en streng gestraft zul len worden. Leiders van het Nationale Front heb ben via Radio Teheran een oproep tot de bevolking gericht, in het gehele land het werk te hervatten. De sprekers wensten de bevolking geluk met haar „moed en vastberadenheid tegenover een grote overmacht en dankten haar voor de krachtige steun. Bezorgdheid in Engeland Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: In Londen worden zowel de gebeurte nissen in Perzië als in Egypte met de diepste bezorgdheid gade geslagen. In beide landen staat de troon op het spel. De sjah van Perzë wordt on middellijk bedreigd door Mossadeq. die thans de werkelijke heer en meester is. De sjah. ook al behoudt hij zijn troon, is geheel van Mossadeq afhankelijk. Mossadeq zal nu. zo verwacht men in Londen, de macht over het leger krij gen. wat de sjah hem vier dagen gele den had geweigerd. Ghavam is niet alleen het slachtoffer van een tegenstrijdige coalitie Mossa- deq's nationale front, de fanatieke Mo hammedaanse beweging van Kasjani en de illegale communistische Toedeh-par- tij maar ook van de zwakheid van de sjah. Toen deze weigerde het parlement te ontbinden om Kasjani's arrestatie mo gelijk te maken, was er geen weg meer open voor een nieuwe politiek. .De Times' beschouw t de terugkeer van Mossadeq als een ramp Tot nu toe kon de sjah een zekere matiging uitoefenen, maar thans schjjnt ook dit tot het ver leden te behoren. Door zich tot Ghavam te wenden, had de sjah de zijde gekozen van de man, die de naionalisten er van betichtte het werktuig van de Engelsen te zijn Door niet aan hem vast te houden, heeft de sjah volledig in de kaart van Mossadeq gespeeld. De oplossing van de Perzische economische crisis lijkt door de jongste gebeurtenissen verder dan ooit. Slechts de communisten, die voor het eerst in vier jaren openlijk de republiek eisen, kunnen er van profiteren. De 'Daily Herald' is van mening, dat als de sjah krachtig optreedt, hij op het leger zal kunnen blijven rekenen, maar hu iv geen figuur, van wie een krachtig optreden kan worden verwacht. Als de sjah tot abdicatie wordt gedwon- - Mossadeq niet de steun zal krij 12 Doden en grote schade enige wijken werd een voortdurende trilling waargenomen Het gebied van San Francisco tot ten Alle beschikbare ambulances spoed- zui'den van Los Angeles is in de nacht den zioh naar het geteisterde Teha- van Zondag op Maandag door een serie chapi Op het olieveld van Paloma. on- aardschokken geteisterd. Er zijn 12 do- geveer elf kilometer ten Zuid-Westen een van het cfeeht Üm, "ie I den te betreuren, terwijl het stadje van Bakersfield. ontstond brand in de een nerinrie va^ i^ha^ te vtrio^hten Tehaohapi (3 000 inwoners» vrijwel met voorraadtanks Er deden zich hier geen een oenode chao. t, I gel(jt gcmaatlpersoonlijke ongevallen voor. Enige schokken hielden een kwartier De spoorwegverbinding tussen Teha- aan De eerste schok werd te Los An- chapi en Bakersfield is verbroken, door- gelcs waargenomen Alarminstallaties dat tenminste één tunnel op het traject tegen inbrekers traden in werking, win- is ingestort De hoofdweg van Los An- kelruiten braken en bovengrondse ka- geles naar San Francisco is door ton- bels werden vernield, terwijl de inwo- nen aarde versperd, ners in nachtgewaad huizen en hotels Uit San Francisco wordt geen schade in allerijl verlieten Na de eerste schok, gemeld. In 1906 werd deze stad geteis- dic drie minuten duurde, volgden bin- *"i leiden, zoals onder Riza Kahn. de sjah nen een half uur nog vijf schokken. In OUDERS WEER GELUKKIG Hun zoontje terecht. Een telegram van het Duitse persbu reau DP.A. uit Freiburg maakte giste ren een gezin uit Amsterdam dol geluk kig In dit bericht werd namelijk ge meld, dat de 15-jarige Gerrit Hendrik Jansen, zich in het jongenstehuis Christophorus te Freiburg in Z. W. Duitsland bevindt. Hiermede was voor terd door een aardbeving, waarbij 452 personen het leven verloren en een groot deel van de stad door .brand werd verwoest. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS NED. ANTILLEN. Binnenkort zullen aan de verzame laarsloketten der postkantoren bijzon dere frankeerzegels met een toeslag Weldadigheidszegels „Zeemanswelvaren" van de Ned. Antillen verkrijgbaar ztln ouders"e«n''^liï"gêkomen' aan'"de S»;,1* »ett<j-opbrenBst van de toeslag slopende onaekerheid óver het lot van t goede aan de zeemanstohoizen de longen, die zijn huis op 8 Juli j.l. °P N«a Antillen. De zegels zijn ont- had verlaten omdat htj tavreesd was ï»Pen do£. kunstenaar Doeveen voor strat. nadat hl) niet was overge- h.,„vv,™ gaan op de Muloschool. Hilaly pasja terug als Egyptisch premier Naar verluidt, is de vroegere premier Hilaly pasja belast met de vorming van een nieuwe Egyptische regering, die de zelfde samenstelling zou hebben als de vorige, die hü gepresideerd heeft. Slechts twee portefeuilles zouden ver wisseld worden. Het nieuwe kabinet be staat geheel uit onafhankelüken. Er is thans een einde gekomen aan een ka binetscrisis van 36 uur, welke is gevolgd na het aftreden van Hoessein Sirry pasja, die slechts achttien dagen aan de macht is geweest. Het nieuwe kabinet is het vijfde sedert de ongeregeldheden op „Zwarte Zaterdag" in Cairo in Januari van dit jaar en het tweede in deze maand. In een vraaggesprek, dat is gepubli ceerd in het Amerikaanse tijdschrift ,.U. S. News and World Report" heeft generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de V.N.-strijdkrachten in Korea, gewaarschuwd tegen te veel opbïmisime ten aanzien van een spoedig te bereiken bestandsovereenkomst. Hij legde de na druk op het feit. dat de onderhande laars. zelfs na regeling van de krijgsge- vangenenkwestie. de kwestie van de de marcatielijn en de gedemilitariseeiUe zone opnieuw moeten bespreken. De overeenkomst op deze punten, die slechts een maand geldig was, was reeds op 27 December 1952 afgelopen. Voorts verklaarde generaal Clark, dat de communisten sedert het begin van de onderhandelingen hun strudkrachten hebben versterkt van 500.000 tot 1.000 000 man en hun luchtmacht van 1000 tot 2000 vliegtuigen. De V.N. hebben de tijd besteed met oefening van haar strijd krachten en versterking van haar linies, aldus Clark. Hij geloofde niet, dat de communisten een eventueel grootscheeps offensief van meer dan twee of drie weken zouden kunnen volhouden we gens geallieerde luchtaanvallen op de communistische aanvoerwegen. WEERBERICHT Iets minder warm De Bilt verwacht tot morgenavond-* Droog weer met wisselende be wol- ring. Zwakke tot matige Noord-Weste- h-'ke tot Noordelijke wind. Over het algemeen iets minder warm. Opge maakt te 10 uuri. 23 JULI. Zon op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 6.09 uur; onder: 21.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.11 en 16.36 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's Dr Chavam es Soeltaneh de nieuwe en intussen reeds weer afgetreden Perzische minister president, met zijn acht jarig zoontje Hossein, in Teheran kwam het tot ernstige botsingen tussen aanhangers Mossadeq en politie en soldaten, tengevolge waarvan verscheidene personen om het leven kwamen en vele betogers gewond werden. Een Duitse koopman, die de jongen met 15 Noovember per auto naar Freiburg meenam, kreeg argwaan wegens diens smerige kleding en leverde de jongen aan de dichtst bijzijnde politiepost af Daar vertelde Gerrit, dat hij bezag was aan een voet tocht door Duitsland en Zwitserland overigens zonlder dat zijn ouders hier van iets afwisten. dragen afbeelöingen die betrekking hebben op de zeevaart. Zij zijn tot en verkrijgbaar. Frankrijk wil meer militaire orders De Franse regering heeft de Ameri kaanse ambassadeur. James Dunn, een memorandum overhandigd. waarin wordt verklaard, dat het Franse bewa peningsprogram zal moeten worden be perkt, tenzij de omvang van de Ameri kaanse militaire orders aan Franse be drijven belangrijk wordt uitgebreid bo ven het peil. dat tot dusver is toegezegd. Franse ministers hebben tijdens het be zoek van minister Aeheson aan Parijs in Mei j.l. te verstaan gegeven, dat Frankrijk orders ter waarde van min stens 250 millioen dollar nodig had. Op de in Februari te Lissabon gehouden büeenkomst van de Noord-Atlantische raad werd de militaire hulp aan Frank rijk vastgesteld op 600 millioen dollar, waarvan 200 millioen in de vorm van „off-sliore"-aankopen. Amerikaanse deskundigen op het ge bied van hulp aan het buitenland zeg gen niet te weten, hoe aan de Franse verlangens kan worden voldaan, aange zien de fondsen voor het door Frankrijk beoogde doel drastisch zijn besnoeid. GEEN SPECIALE ALGEMENE VERGADERING DER V.N. OVER TUNESIË. Het secretariaat van de V. N. deelt officieel mede. dat er geen speciale zit ting van de algemene vergadering der V.N. over de Tunesische kwestie zal wor den gehouden, zoals de Aziatisch-Ara- bische groep had verzocht. Slechts 23 staten hebben dit verzoek gesteund. De steun van 31 leden is nodig. 27 staten hebben zich tegen het voorstel ver klaard, 2 hebben zioh onthouden en 8 hebben geen mening kenbaar gemaakt. AMERIKAANSE VRIJGEVIGHEID De 79-jarige filantroop Claud Foster heeft gisteravond bijna vier millioen dollar weggegeven en meegedeeld dat hU zich in een huis van vier kamers zal terugtrekken. Het geld gaat voor het grootste deel naar 15 zieken- en wees huizen te Cleveland. BROCHURE LABOURPARTIJ WIL VERGROTING VOEDSELPRODUCTIE Als de voedselproductie niet wordt vergroot, zal de wereld met hongersnood en pestilentie*op ongekende schaal te kampen krijgen. Dit wordt gezegd in een brochure, die door de Britse La- bourpartij is uitgegeven als basis voor discussie op de jaarlijkse partijconfe- rentie in September. De schrijnende ar moede van de volken van Afrika, Azië en andere ten achter gebleven gebieden is een uitdaging aan de gehele wereld, aldus het geschrift. Een vergroting van de productiviteit van deze gebieden zou een ommekeer teweeg brengen Tn het le ven van millioenen mensen. Hoe groot ook de offers, die in de eerste tijd door de rijkere landen zouden moeten wor den gebracht, op de lange duur zou de welvaart van de huidige noodgebieden de welvaart van de rest van de wereld veëhogen. „Karei Doorman" liep aan de grond Gistermorgen om ongeveer 7 uur is ter hoogte van Maassluis H.M 's vlieg- kampschip „Karei Doorman'' tengevol ge van de dikke mist aan de grond ge lopen Met behulp van vier sleepboten van L. Smit en Co is het schip om on geveer één uur vlot getrokken. Barkley trekt zich terug Gisteravond is te Chicago de demo cratische conventie begonnen met een trompetfanfare. De zaal, dezelfde waar de republi keinen onlangs generaal Eisenhower tot hun candidaat hebben benoemd, een weinig gewijzigd. Voorin zijn portretten van Roosevelt en Truman opgehangen en de leuze .Veiligheid", voor u. uw gezin land". Aan de achterwand kan men de spreuk „twintig jaren van vooruit gang" lezen. De democraten, die de fouten, die de republikeinen h.i. op hun conventie hebben gemaakt, willen vermijden, hebben alle afgevaardigden op het hart gedrukt zich waardig te gedragen. Op iedere stoel lag een papier, waarop te lezen was: „u zult op het televisie scherm te zien zijn. 140.000.000 ogen slaan u gade". Gouverneur Stevenson van Illinois, waarin de conventie wordt gehouden, sprak een welkomstwoord. Na Stevenson hield senator Paul Douglas uit Illinois een verdediging van de Korea-politiek van president Truman en deed een aanval op de re publikeinen wegens hun critiek op deze politiek. Volgens Douglas zou een niet-ingrü- pen in het Koreaanse conflict door de VS het verlies van Azië aan het com munisme hebben betekend, hetgeen zou zijn gevolgd door het verlies van het midden-Oosten en Europa. Europa en Azië zijn even belangrijk, zo ver volgde de senator, die. na een verkla ring van generaal McArthur te hebben geciteerd, waarin deze het besluit van president Truman tot interventie in Korea goedkeurde, zeide: „allereerst hebben wij verhinderd, dat de commu nisten de hand op Korea legden, ver volgens hebben wU de communistische legers geweldige verliezen toegebracht en tenslotte hebben wij ons in de twee jaar oorlog in Korea kunnen voorbe reiden". In dit verband wees senator Douglas op de uitbreiding van de legers der VS en hun Europese bondgenoten. „Het doel van deze herbewapening is niet de oorlog, doch. integendeel, be doeld om voldoende sterk te zijn ten einde de Russen iedere lust om ons aan te vallen te benemen", aldus Dou glas. De rest van zijn rede wijdde de se nator aan een heftige critiek op de buitenlandse politiek van de republi keinen. HET PARTIJPROGRAM Vervolgens heeft gouverneur Paul Dever van Massachusetts het program ma van de partij uiteengezet. Allereerst wordt hierin de republikeinse partij er van beschuldigd, gebruik te willen ma ken van de „militaire heldendaden" van generaal Eisenhower om aan de macht te komen en een program ten uitvoer te leggen, dat slechts een „huichelachtige klaagzang is, welke hulp aan het buitenland in andere Vervolgens wordt het beleid van de regering-Truman ten aanzien van Ko rea verdedigd in reeds geest. Over de binnenlandse politiek wordt in het partijprogram gezegd, dat de V S voorlopig nog wel 85 procent van hun begroting aan de defensie zullen moeten besteden. Zinspelend op een uitlating van generaal Eisenhower, die onlangs verklaarde, dat de belastingen met veertig milliard dollar per jaar zouden kunnen verlaagd, zeide gou verneur Dever. dat dit een geluid was van „iemand, die geen flauw begrip van de kwestie heeft". Hij verweet voorts de republikeinen in het verleden particuliere monopolies te hebben be voordeeld en achtte het niet uitgeslo ten. dat zu thans van plan zijn „de atoomindustrie aan dezelfde machten uit te leveren". Spreker verklaarde, dat de democraten zich beijveren de atoom energie voor vredesdoeleinden aan te wenden teneinde „een einde te maken aan de ellende en het lijden, die het heidense communisme doen bloeien". Tenslotte sprak gouverneur Dever zijn vertrouwen uit in een democrati sche overwinning. MORGEN VERGADERING TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal morgenmiddag in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat de beraadslaging over het wetsontwerp verandering in de Grondwet, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer en over het wetsontwerp nadere wijziging van de noodwet Ouderdoms voorziening (uitbreiding tot nieuwe leeftijdsgroepen), irfdien omtrent ge noemde wetsontwerpen eindverslag zal zijn uitgebracht. NEDERLANDSE IN DUITSLAND ERNSTIG GEWOND Mevrouw J. KalffBendien uit Al melo heeft Zondag met haar personen» aangegeven auto een ongeluk gehad bij Jagel in Sleeswijk. Haar auto slipte op de natte en gladde weg en reed tegen een boom. Mevrouw Kalff werd ernstig gewond. Drie van haar vier meerijdende kinde ren liepen lichte verwondingen op. Me- vrouw Kalff keerde van een vacantie- reis terug. Vice-president Alben Barkley heeft zich als democratisch candidaat voor het presidentschap teruggetrokken. Demonstraties voor senator Stevenson Onze Amerikaanse correspondent, dr P. G. J. Korteweg meldt nog: De eerste dag van de democratische conventie te Chicago heeft geleid tot op vallende demonstraties voor de man. die tot dusverre heeft volgehouden, dat hij niet voor het presidentschap in aanmer king wil komen. Die man is Adlai Ste venson. 52 jaar oud. gouverneur van de staat Illinois. Zijn optreden is in de loop der jaren steeds zo vitaal en strijdvaar dig geweest, dat talloze democraten tot de overtuiging zijn gekomen, dat deze man ook al zijn zün persoonlijke am bities niet sterk een zeer krachtige campage zou kunnen voeren in de strijd om het presidentschap. Het is dan ook niet toevallig, dat bü het begin van deze democratische conventie zUn naam bij zonder vaak wordt genoemd. Meer dan een van de andere candidaten is Steven son een figuur, die in de democrati sche partij de eenheid vermag te be- aren. Hij wordt gerespecteerd in alle delen des lands en zo iemand, dan zou Ste venson het prestige bezitten om te ver hinderen dat staten als Alabama. Missis sippi. Louisiana en South Carolina op nieuw als in 1948 hun stem zouden onthouden aan het democratische pro gramma en de door de meerderheid der conventie gekozen candidaat. In 1948 konden de democraten zich een scheu- BHHrin& 111 e'S*n gelederen nog juist veroor- aÏÏ£'Yó^elênevan~de°antedilüviale leer loven Maar nu Eisenhower de tegen- der republikeinen bevat". „Deze gene raal. die de republikeinen als „nieuwe man" presenteren, blijft een beginne ling op het gebied van burgerluke za ken". zo heet het in de democratische verklaring. Vervolgens wordt in het program een overzicht gegeven van het werk van de democratische presidenten Roose velt en Truman in de afgelopen twin tig jaar. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat de democraten de Ver enigde Staten van de ondergang heb ben gered tijdens de grote wereldcri sis. De partij belooft het werk van de „New Deal" en „Fair Deal" te zullen voortzetten. Op het gebied van de buitenlandse politiek zegt het partijbestuur het communisme te zullen blijven bestrij den „Wij moeten onze strijd tegen economische onrechtvaardigheid, soci ale onverdraagzaamheid en bekrompen rasvooroordelen voortzetten, willen wij het communisme onmogeluk maken". In dit verband wordt melding ge maakt. van het plan-Marshall en de candidaat is. kan het voor de democra ten een levensbelang zijn om de eenheid te handhaven Vandaar dat er. vooral de laatste tijd, steeds meer voor Stevenson wordt ge pleit. Hij is gematigd in zijn politieke op vattingen, een man van de middenweg: noch zo extreem reactionnair als de de mocraten uit het Zuiden: noch zo vooruitstrevend sociaal humani tair als bijvoorbeeld de democraten van New York Vermoedelijk zal men zich in Europa moeilijk kunnen voorstellen hoe groot de tegenstellingen kunnen zijn in een en dezelfde Amerikaanse politieke partij. Dat geldt zowel de democraten als de re publikeinen. De democraten lopen in deze periode gevaar, dat of de reactionnalre cf de vooruitstrevende vleugel van de partij tenslotte niet ingenomen blijkt te zijn met de partücandidaat Mocht dat gebeuren, dan zou in November een deel van de democratische kiezers op Eisen hower kunnen stemmen. DODELIJKE VAL VAN STEIGER. Gedurende werkzaamheden bij de in, aanbouw zijnde nieuwe H.B.S. en Gym nasium aan de Achterdoelen te Ede is gistermiddag de 64-jarige J. v. d. Weei'd, afkomstfg uit Wageningen van een 5'i meter hoge steiger gevallen De man kwam hierbij op zijn hoofld terecht en werd zwaar gewond naar het Juliana- ziekenhuis te Ede overgebracht. In de loop van de mfddag is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. Stevenson, op wie de hoop van vele democraten nu gevestigd is. heeft als ernstigste handicap, dat hij zich tot dus verre afkerig heeft getoond van het pre sidentschap. Als zun wens om buiten de race te blijven oprecht is zo vraagt men zich hier en daar af hoe zou zulk een man. wanneer hij alsnog voor de aandrang van de partij zou zwichten, dan voldoende vechtkracht kunnen op brengen om in November de positie te bereiken, die hij eigenlijk niet begeert? Een tweede handicap is. dat Stevenson gescheiden is en het Witte Huis kan toch niet zonder gastvrouw zijn. Bovendien kan het volgens vele puriteinen in de Ver. Staten niet door de beugel, dat de president gescheiden is. Ondanks dat alles heeft men het ge ve-el. dat Stevenson, zo hü zulks be geert. democratisch candidaat kan wor den. ook thans nog. Op de eerste dag van de conventie heeft hü als gouverneur van de ontvan gende staat, een woord van welkom ge sproken. Voordat hü begon, kreeg hü echter reeds zulk een demonstratieve ova tie. dat hij de hulp van de voorzitter moest inroepen om aan het woord te ko men. Zijn daarop gehouden rede moet zün gehoor er van hebben overtuigd heb ben. dat hier voor het eerst sedert Franklin Roosevelt weer een demo cratische leider stond, die een toespraak vermag te houden, rük aan gedachten en puntig van formulering. Deze tamelük kleine man met zün scherpe gezicht zo besefte men ineens zou èn door zün kernachtig denken èn door zün rake beeldende taal een tegenstander van formaat zijn voor ge neraal Eisenhower. De Amerikaan in het algemeen luistert graag naar een goede rede en hü houdt van krachtige leven dige taal. En Stevenson, die bovendien als gouverneur van Illinois een uitste kende reputatie geniet zou het in wel sprekendheid waarschijnlük van Eisen hower winnen. Weliswaar is dat niet alles, maar het is toch een groot voor deel in de verkiezingscampagne Na deze dag was er voor ons dus alle aanleiding om speciaal over Stevenson te rapporteren. De millionnair Harriman, geliefd bü de vakverenigingen, en de zeer populaire Kefauver zijn er ook nog. maar zij be horen tot het progressieve bloc, dat in het Zuiden weinig in aanzien is. Russel is dc candidaat van het reac tionnalre Zuiden. Laat in de avond van gisteren was er na de vele besprekingen nog grote op winding in de conventie Een zeker wan trouwen tegenover het Zuiden kwam daarbij duidelijk tot uiting bü het ont werpen van diverse moties, welke alle gedeleceerden. althans moreel willen verpichten om na de conventie het pro gramma en de candidaat der meerder heid te steunen Kennelijk bestond de vreez dat de Zuidelüken wederom als in 1948 de meerderheidsbeslissing zul- ilen negeren. Officiële A.R. verklaring inzake kabinetsformatie Aan wens sociaal-economisch beleid niet voldaan Van officiële A R. zijde wordt ons ver zocht het volgende mede te delen: „Dr. J. Schouten heeft Zaterdag j1., na overleg te hebben gepleegd met zijn politieke vrienden, aan dr. W. Dreea medegedeeld, dat de A. R. Kamerclub van oordeel is, dat medewerking aan de kabinetsformatie kan worden ver leend, wanneer aan de A.R. richting in het te vormen kabinet een zodanige plaats kan worden toegekend, dat zij bij de voorbereiding en de besluitvorming ten aanzien van het sociaal economisch beleid op- genoegzame wüze wordt be trokken. Dit zou h.i. het geval zün, in dien voor het Departement van Sociale Zaken een A.R. zou worden aangezocht. Tevens heeft de heer Sdhouten ae aan. dacht van de kabinetsformateur ge- vraagd voor enkele bezwaren tegen de door hem voorgenomen samenstelling van het kabinet, in het bijzonder tecen het plan voor het Departement van So ciale Zaken een vooraanstaand man ulfc het N V.V. uit te nodigen Maandagmorgen heeft Dr. W. Drees aan de heer Schouten verklaard, dat aan de wens met betrekking tot het so ciaal economische beleid niet kan wor den voldaan. Deze verklaring heeft ten gevolge, dat de A.R. niet kunnen medewerken aan de formatie van een kabinet in de door de formateur gedachte samenstelling. Dit is het unanieme oordeel van de A R. Kamerclub". Regering over uitbreiding ledental Tweede Kamer Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopige verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verandering in de grondwet, strek kende tot uitbreiding van het aantal le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De minister verklaart, dat het niet in de eerste en voornaamste plaats op grond van exacte feiten en gegevens is. dat de regering de uitbreiding noodza kelijk en urgent acht. de regering pertinent gestelde voorde volle 100"7- verantwoord acht. beantwoordt zjj. zoals de indiening van het wetsontwerp insluit, bevestigend. Gevraagd is, of de regering het euvel van de kleine partüen wel voldoende in haar beschouwingen heeft betrokken. Ten deze heeft de regering van de aan vang af het standpunt ingenomen, dat de voorgestelde uitbreiding moet worden beoordeeld los van de vraagstukken rondom het partijwezen. Het is niet uitgesloten, dat de vergro ting van het aantal kamerleden enige vertragende uitwerking op de parlemen taire arbeid zal blü'ken te hebben. On- vermüdelük kan dit echter niet zijn en de wal zal het schip wel keren zonder dat dit nog behoeft te leiden tot sterke beperking van de spreektijd. De minister is tenslotte ook van oordeel, dat het achterwege blijven van uitbreiding der Eerste Kamer geen genoegzame grond is om van uit breiding der Tweede Kamer af te zien. Het bezwaar tegen wijziging van de sterkte verhouding kan nooit zeer klemmend zijn, omdat de bestaande verhouding op zich zelf geen norm is. Motorsloep Zeehond wordt vermist Twee man aan boord De Terschellinger motorsloep „Zee hond" is gisteren van een tocht naar het Molengat niet teruggekeerd. De sloep was 's middags om vijf uur uitge varen naar de schelpenzuiger Volhar ding. die in het Molengat aan het werk is. maar heeft de „Volharding" niet be reikt. De sleepboot „Stortemelk" is gister avond om elf uur vertrokken om de ver miste „Zeehond" op te sporen. Aan boord van de Zeehond bevinden zich twee man. Persfotografen, die tof taak hebben opnamen te maken van opstanden en relletjes, doen goed kennis te nemen van deze ..tegen geweld be- slandc" uitrusting, door de Ameri- kaanse persfotografen Bilt Purdom (links) en Warren Lee geleend van de politie in Tokio. Deze uniformen werden gemaakt nadat de politie in Tokio tijdens relletjes een groot aantal gewonden had. Daar ook persfotografen nu en dan midden in het gewoel zaten, werden ook zij met deze uniformen uitgerust.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1