LEIDSCH DAGBLAD leut: J W HO», DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Lelden Giro No. 57055 lredactie: B W Menkhorst en J Brouwer f.6— per kwartaal: f 0 47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Na ruim twee jaar van intensieve voorbereiding, is Donderdag onder enorme belangstelling de Oranje- viering ter herdenking van het feit dat Breda 700 jaar geleden stads rechten verkreeg, officieel geopend. Iedere buitenlander wordt bij het passeren van de grens bij Wem- hout door een groep meisjes in pluksterscostuum namens een gro te kwekerij Afrikaantjes (5000 per dag) aangeboden ter verwelko ming. (Foto boven). Na het uitspreken van de feestrede door prof dr L. Rogier, legt de Burgemeester van Breda, mr dr C. V. AI. Kortmann een krans op het graf van Engelbert van Nassau. (Foto onder) Bolsjewisering van Oost-Duitsland De Oost-Duitse president Pieck heeft op de conferentie van de S.E.D. de Oost- Duitse communisten aangespoord het „verlammende" pacifisme de kop in te drukken en het land voor te bereiden op snelle herbewapening, zoals dat in de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën geschiedt. Pieck verzocht de Oost-Duitse jeugd zich zorgvuldig voor te bereiden op de kennis van de moderne oorlogvoering en de moderne wapens, daar de Oost- Duitse strijdkrachten de modernste techniek zouden moeten beheersen. De secretaris van het hoofdbestuur der „Vrije Duitse Jeugd" spoorde de tienduizenden leden, die zich op het ogenblik in Oost-Duitsland in zomer kampen bevinden, aan. zich in kaart lezen te oefenen en actief deel te nemen aan „militaire sporten", zoals parachu tespringen, scherpschieten en zweefvlie gen. De secretaris-generaal der S.E.D. heeft op de partijconferentie aangekon digd. dat in Oost-Duitsland coöperatieve boerderijen ingesteld zullen worden, waarop de boeren het particuliere ak- kerbezit gemeenschappelijk zullen be werken. Na gemeenschappelijk aan de leve ringsplicht voldaan te hebben zal de verdere winst onder de deelnemers ver deeld worden. In de Sovjet-Unie. zo vervolgde Ul- bricht. waren deze coöperatieve boer derijen voorafgegaan aan de kolchosen. Ulbricht riep op tot een felle klas senstrijd tegen de „grote boeren met meer dan 20 hectaren land". Zij dienden uit de leiding van de collectieve onder nemingen gestoten en gedwongen te worden tot het laatst aan hun leverings plicht te voldoen. WEERBERICHT Koeler weer op komst De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Wes telijke wind. In het uiterste Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog vrij warm. overigens koeler. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag 12 Juli Zon op: 4,34 uur; onder: 20.56 uur. Maan op 23.03 uur; onder: 11.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.38 en 19.07 Dit nummer bestaat uit veertien pag. jlste Jaargang VRIJDAG 11 JULI 1952 No. 27657 JEen Australiër over Nieuw - Guinea Lr AN een onbetwistbaar authentiek LA iïchrijven d.d. 20 Juni j.l. van een rV hooggeplaatst Australisch rege- ngsambtenaar aan een zijner Neder- ndse relaties, is het volgende ont- „Elnd Maart en begin April heb ik edurende tien dagen over Nieuw-Gui- ea rondgevlogen. Het was in meer dan én opzicht een zeer interessante tocht, k had erg graag Kollandia bezocht, uur jullie vertegenwoordiger aan de imbassade in Canberra wond zich hier- ver erg op. om niet te zeggen, dat hij ehec! van streek raakte bü het idee dat en Australische hoge regeringsambte- laar plotseling op het vliegveld van Hol- india zou landen. Hij keek nög bezorg er, toen ik de mogelijkheid opperde, lat ik op de terugweg van Manus Eiland n Madang in de wolken de weg zou unnen zijn kwijtgeraakt en genoemde andlng per ongeluk maakte Ons deel van Nieuw Guinea en aan- renzende eilanden is rijk aan allerlei oort producten. Het best zou ik 't kun- ïen beschrijven als de grootste bron van ijkdom, die ik ooit gezien heb. waarover iog weinig is gesproken en die bijna ge- ïeel ongerept is. Rijst, rubber, thee. kof- tao. suiker, jute en allerlei andere iten zouden hier in overvloed ge- „Jcunnen worden en we hebben in wereld, die nog zoveel hongersnood liet het recht dergelijke mogelyk- eoen niet verder te ontwikkelen. Op het moment en gedurende min- .jens vijf. zo niet meer, generaties is al het gepraat over onafhankelijkheid voor mse illusoir. Ik geloof, dat deze zelfs nog ten achter staan bij hun voorvaderen, toen de eerste Hollan ders voet aan wal in Oost-Indië zetten. Verscheidene van hen leven nog in het Stenen Tijdperk. In het bergland kan de ene stam, die ergens op een bergtop leeft niet eens spreken met een andere stam. die op een andere naburige bergtop huist. Er bestaat niet iets. dat we het Nieuw Guinesc ras zouden kunnen noemen, hoewel er natuurlijk méér verwantschap en onderlinge verstandhouding is tussen degenen die aan de kust wonen. Aan gezien jullie deel van Nieuw Guinea nog woester en minder ontwikkeld is dan het onze. moét elke ontwikkeling volgens de methode van de onafhanke lijkheid der Philippijnen gezien worden als iets dat pas in de toekomst beslist zal kunnen worden. Ik ben me er heel goed van bewust, dat we het land niet tot ontwikkeling kunnen brengen zonder de inheemse be volking te veranderen, en het resultaat zal op de lange duur en waarschijn lijk in korter, doch niét aanziènlijk kor ter, tijd hetzelfde zyn als op Java, "Emelijk een geweldige toename van de bevolking en uiteindelijk de noodzake lijkheid van een Nieuw Guinese natio naliteit Hoe deze Inheemse bevolking verder ook mag zijn, een feit is. dat ze bestaat uit kroesharige Polynesiërs en geen en kele verwantschap met de Indonesiërs heeft Welke problemen de toekomst ook nog zal brengen, ik ben ervan overtuigd, dat we dit land niet in een toestand van menselijke dierentuin kunnen laten. Als wij het niet tot ontwikkeling brengen, zal iemand anders 't doen en het resul taat zal ongunstiger zijn dan het toe komstige probleem van onafhankelijk heid onder de ogen te zien. Naar mijn mening zouden we de hulp van Groot-Britannië en Amerika moeten inroepen, om samen met Holland en Australië, te bespreken wat de beste methode zal zijn om het probleem aan te pakken, aangezien wat er ook ge beuren moge, het idealisme in de trant van de Ver. Naties het land öf in zijn tegenwoordige primitieve toestand zal laten, óf de huidige inheemse bevolking volkomen zal bederven. Haar aan Indo nesiërs over te geven zou het ergste van het ergste betekenen Lang niet alle Nederlanders zijn in staat om de kwestie Nieuw-Guinea zo- dame door een Hollandse bril te bezien als deze Australiër Heden stemming ter republikeinse conventie Eisenhower blijft favoriet Republikeinse leiders op de partycon- ventie te Chicago overleggen officieus, hoe de sterk verdeelde groepen der par tij achter de candidatuur van Eisenhower te scharen. Men acht het bijleggen van de tweedracht in de partij een eerste voorwaarde, wil de candidaat zijn demo cratische rivaal in November verslaan. Zo zou Eisenhower. Indien hij als can didaat gekozen wordt. b.v. een aanhan ger van Taft als candidaat voor het vice-presidentschap kunnen uitkiezen. Men denkt in dit verband aan Richard Nixon uit Califomië. Negen afgevaardigden, die tot nog toe geen voorkeur hadden uitgesproken, hebben zich achter Eisenhower ge schaard, een achter Taft. De officieuze raming van de verdeling der stemmen is thans als volgt: Elsenhower 523 Taft 487 anderen 110 onbekend86 Ook de naam van Mc Arthur is nog aan de candidatenlijst toegevoegd. De stemming voor de verkiezing van een candidaat voor het president- en vice-presidentschap zal vanmiddag (Ne derlandse tijd) beginnen, aldus heeft de voorzitter der conventie. Martin, mee gedeeld. De eerste redevoering werd ten gunste van senator Taft gehouden door senator Dirksen uit Illinois. Toen deze het woord nam, verliet gouverneur Dewey van N.- York, een der voornaamste aanhangers van generaal Eisenhower, de zaal. Dirksen noemde Taft „een gerouti neerd, gerijpt en bekwaam man, de meest geschikte om het volk te leiden en het naar veilige haven te brengen in de moeilijke dagen, die voor ons lig gen". Volgens spr. hadden de republikeinen bij de vorige verkiezingen verloren, om dat de leiders van de campagne „aan namen. dat zy de overwinning in de zak hadden, doch vergaten, de zak dicht te binden". Hy doelde hierbij dui delijk op de verrassende nederlaag, welke Dewey in 1948 tegen president Truman leed. Gouverneur McKeldin van Man-land verdedigde in een rede de candidatuur van generaal Eisenhower. „Hier is de man, die onze partij en ons volk tot eenheid kan brengen en onze produc tieve krachten kan samenbundelen", zo zei hy. „Hij is een strijdbaar man. in wie de Amerikanen geloven en onze vrienden in het buitenland vertrouwen hebben, een man, die de volkeren, die in sla- verny zjjn gebracht, weer hoop geeft en wiens naam alleen al onze vijanden vrees Inboezemt. Hij is een man, die de fouten en de zwakheid van onze buiten landse politiek kent en de verbeteringen, welke in de toekomst moeten worden aangebracht". Langdurige ovaties aan de candidaten volgden na de aan hen gewijde rede voeringen De ovaties aan Taft na de rede van Dirksen duurde 43 minuten. Later werd gouverneur Warren van Califomië candidaat gesteld door sena tor Kn owl and uit dezelfde staat. Ook Stassen is voorgedragen. Vele aan hangers van Taft hebben deelgenomen aan een manifestatie voor generaal Mc Arthur, hetgeen voedsel gegeven heeft aan de veronderstelling, dat het kamp "an Taft wellicht Mac Arthur zal steu- len, indien Taft erkent, dat hij het on derspit gedolven heeft. Intussen heeft Eisenhower weer een belangrijke overwinning geboekt, door dat de grote delegatie van Michigan, die zich tot dusver niet gebonden heeft, in een geheime bijeenkomst be sloten heeft bij de eerste nominatie- stemming 34 stemmen op Elsenhower en 12 op Taft uit te brengen. De redenaars op de republikeinse par tijconventie mogen dan al de indruk wekken niet van papier af te spreken, dat is slechts een illusie, mogeiyk ge maakt door aanwending van een elec- trisch spiekapparaat, zodanig aan de voorzitterstribime aangebracht, dat het niet voor het publiek, doch wel voor de spreker zichtbaar is. Het apparaat be staat uit een zwarte doos met ruitje, waarachter een papierband voorbürolt, waaVop de tekst van de rede in letters van zes centimeter hoogte te lezen staat. Het apparaat wordt bediend door een operateur, die onder de voorzitters tribune verborgen zit en de snelheid van de .spiekband" regelt naar het tem perament van de redenaar. „Slamat" redde 32 overlevenden van „Despina" De „Slamat" heeft geseind, dat 32 overlevenden van de ..Despina", met in begrip van de kapitein, aan boord ge nomen zijn. De gehele bemanning be vindt zich in veiligheid. Het Griekse schip staat bijna geheel van de boeg tot de achtersteven in brand. De positie is 25.17 n en 36.52 o. De „Slamat" hoopt vandaag in Suez aan te komen. 0c" l,c vliegerij nog in de kinder schoenen stond, en een snelheid i an 100 km. per uur de mensen angstaanjagend voorkwam, bouwde Mar mus van Aleel ..De Brik", het eerste vliegtuig waarover de Neder landse Strijdkrachten de beschik king hadden. Kortgeleden is aan het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart een ge trouwe copie van „De Brik" die in staat was met een snelheid van SO km. per uur ..door het luchtruim te jagen" overgedragen, bij welke plechtigheid ook Marinus van Meel aanwezig was. Tijdens de over dracht kwam men op het idee, dal het deze vlieger in hart en nieren toch wel zou bevallen, om ook het nieuwste Nederlandse straalvlieg tuig te proberen. Wc zien hier dan ook een opname van Marnius van Meel met de S 14. de Nederlandse straal-trainer. die hem met een snelheid die ettelijke malen de topsnelheid van de „Brik" bedroeg, boven Nederland voerde. Tijdens deze vlucht werd ookSoes- terberg bezocht, het vliegveld, waar van Meel met de ..Brik" het luchtruim koos. Naast van Meel de invlicger van de Fokker-fabrieken, de piloot G. Sonderman. Brede of versmalde basis? (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren heeft de formateur, dr Drecs nog een bespreking van vijf kwartier mc-t de fractievoorzitters gehad. Over de opheldering, welke daarbij werd verkregen, zal dr Schouten vandaag zijn decisie geven Dat wordt dus „ja of neen". Een beslissing tevens over de vraag, of de ontworpen brede basis gehand haafd zal blijven Lukt dat onverhoopt niet, dan zal dr Drees zich er over hebben te beraden, of hij op een versmalde basis zal verder werken. Naar een staking in Engeland? De secretaris-generaal van de Britse vakbond van spoorwegarbeiders. Fig- gins. heeft op een vergadering van af gevaardigden van zijn vakbond, die bij na een half millioen spoorwegarbeiders vertegenwoordigden verklaard, dat zijn bond „niet alleen in politiek opzicht te gen de denationalisatie van het vervoer zal strijden, doch ook in „industrieel" opzicht". Hij zeide te hopen, dat de gehele Britse vakbeweging aan de strijd zou deelnemen en dat ook de Labour-partij zou deelnemen „teneinde te tonen, dat de Britse arbeiders niet met minachting kunnen worden behandeld". Hij zeide voorts, dat de regering de bedoeling had een millioen arbeiders werkloos te maken. Adenauer wint eerste ronde Verdragen verwezen naar zeven commissies Dc West-Duitse Bondsdag heeft gis teren na een debat van twee dagen de Europese verdragen naar zeven commissies verwezen. Alle partijen hebben de overtuiging uitgesproken, dat een diepgaande bespreking van de teksten der verdragen nodig zal zjjn vooraleer de Bondsdag in de herfst zijn definitieve besluit zal kunnen nemen. De partyen hebben zich in eerste In stantie slechts tt een algemeen oordeel bepaald. Daartoy hebben alleen de drie regeringspartijen, die in de Bondsdag over 240 van de 402 zetels beschikken, verklaard, dat zij de verdragen zullen aanvaarden. De federalistische unie heeft haar houding nog niet definitief vastgelegd. De kleine fractie van de wluchtelingenjparty, sprak zich met de sociaal-democraten, de communisten en een aantal uiterst rechtse leden tegen de verdragen uit. De Bondsdag heeft tegelijk met al gemene stemmen een voorstel der soc.-democraten aangenomen, waarin de regering werd opgedragen bij de vier bezettende mogendheden le ijve ren voor een conferentie over de her eniging van Duitsland door het zo spoedig mogelijk houden van vrije verkiezingen. Dr Adenauer zeide. dat deze motie eigenlijk al door de feiten was achter haald door het in Moskou overhandigde antwoord der Westeiyke mogendheden. Dr Adenauer achtte dit antwoord het beste bewys voor de onjuistheid der aantijgingen, die de socialisten vooral in het laatste deel van het debat had den geuit. De socialisten hadden be weerd, dat de Duitse regering het tot stand komen van een conferentie eer der zou hebben tegengewerkt dan be vorderd. Het voorstel van de Duitse eenheid werd vooral tijdens het laatste deel van het debat als de toetssteen der verdragen beschouwd. Toen pas kwam het tot levendige uiteenzettingen tussen de socialisten en de regeringsfracties, nadat het begin van het debat uiterst tam was verlopen. Zoals te verwachten is. is het bij de uiteenzettingen niet tot een toenadering der standpunten ge komen. Dr Adenauer en de talrijke sprekers, die zijn coalitie in het veld zond. bleven bij him opvatting, dat de vaste binding aan het Westen voor Duitsland de enige weg is om ooit tot een hereniging te komen. Daarentegen zeiden de socialisten, dat de militaire inschakeling van Duitsland in het Wes- teiyke systeem geen basis zou overlaten voor een overeenkomst imet de Russen, zy verweerden zich tegen de verden king, dat zy (met deze opvatting in het kaïmp der neutralisten waren verzeild geraakt. Een nauwe binding aan het Westen in economisch en sociaal op zicht was ook volgens de socialisten nodig, doch om met de Russen vrucht baar te kunnen spreken moest Duits land zich militair afzijdig houden. Dr Adenauer heeft zelf nog in het debat ingegrepen om het standpunt te verdedigen, dat militaire inschakeling van Duitsland in het Westelijke systeem ook om wille van de Europese eenheid rumoeriger uiteenzettingen van gisteren nodig was. Zo bleef men ook by de veel rumoeriger uiteenzettingen van gisteren onwrikbaar op zijn standpunt staan. Ook de dames van de Bondsdag heb ben zich tydens het debat duchtig ge weerd. Elk der regeringspartijen zond een dame ln het strijdperk om een plei- VERLENGING DIENSTPLICHT IN FRANKRIJK VOOR ENIGE CATEGORIEËN De Franse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de mlitaire dienst van achttien tot vier en-twintig maanden wordt verlengd voor politie-agenten. brandweerlieden, gevan genbewaarders. douanebeambten en be ambten voor de watervoorziening en bosbouw. De minister van defensie. Pleven, heeft er op gewezen, dat het leger een tekort heeft aan officieren en onder-officieren De wet heeft ten doel candidaten voor de openbare diensten een extra-oplei ding te geven, waardoor zy officieren en onder-officieren kunnen worden s De kwestie van de uitbreiding van de algemene dienstplicht tot twee jaar wordt nog besproken. De regering heeft totnogtoe geen wetsontwerp over deze kwestie ingediend. dooi voor de vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadigers te houden. De libe rale dame en die van de Duitse party meenden, dat de verdragen met een al gemene amnestie moesten gepaard gaan. Een socialistische oorlogsverminkte meende daarentegen dat alleen de wer kelijk onsohuldigen vry moesten komen. Het was volgens hem volkomen onjuist, dat deze vrijlating afhankelijk werd ge steld van de ratificatie van de ver dragen. Een der nationalistische eenlingen in het parlement, van Goetzendorf, moest door de voonzitter tot de orde worden geroepen, toen hy denigrerende opmer kingen maakte over bevriende mogend heden. „Het Franse leger", ao zeide hy. „is vol van communisten en zou wellicht in geval van oorlog in de verkeerde richting schieten". Het Nederlandse le ger, had, aldus deze afgevaardigde, by de jongste manoeuvres bewezen, dat het niet eens m staat was voor een be hoorlijke afzetting te zorgen. Een van de bekendste personen voor dc leden van het Nederlands Detachement Verenigde Naties in japan is zuster Koopman, die deel uitmaakt van de staf in een gealli eerd hospitaal te Tokio. Wanneer de mannen opknappen, gaan ze zich verveten; daarom is er bij het hospitaal een goed uitge ruste recreatiezaal, waar dc tijd ge zellig kan worden doorgebracht. We zien hier Zuster Koopman met sgt. Hijum uit Ferwerd (Friesland) en kpl. Dijkmans uit Haarlem. Mossadeq aanvaardt premierschap Dr Mohammed Mossadeq heeft gister avond besloten het premierschap op nieuw te aanvaarden. Hij nam dit be sluit, nadat hij besprekingen had ge voerd met een delegatie van de Kamer. Mossadeq heeft verklaard, dat hy Zondag op een besloten bijeenkomst van de Kamer zijn regeringsprogram zal uiteenzetten. Hy zal dit vervolgens voor de Senaat doen. Mossadeq zei voorts, dat een delegatie van Senatoren hem ver zekerd had. dat de Senaat bereid is met hem samen te werken. Tengevolge van overstromingen zijn in Midden- en West-Japan in de afge lopen drie dagen van zware regenval ten minste 27 personen om het leven gekomen. 51 mensen liepen verwondin gen op, 23 worden vermist. Tot dusver zijn 51 bruggen weggesla gen en ongeveer 14 000 huizen onder gelopen. In het betrokken gebied liggen de steden Hirosjima, Osaka en Kyoto Weerdeskundigen hebben voorspeld, dat de regenperiode spoedig zal eindi gen. GRIEKENLAND JUICHT TITO'S VERKLARING TOE. De plaatsvervangende premier van Griekenland, Venizelos. heeft verklaard dat de woorden van maarschalk Tito, volgens welke Joego-Slavië en Grie kenland ..moedig voort dienen te gaan op de ingeslagen weg ter verdediging van hun onafhankelijkheid", door de Griekse regering en de openbare me ning gunstig zijn ontvangen, Tito's woorden lieten duidelijk het belang van beide landen in de handhaving van de vrede in de Balkan tot uitdrukking komen. Maarschalk Tito zeide nog de tijd voor een pact niet rijp te achten, doch de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat in de toekomst een verdrag aangegaan zou kunnen worden. MALIK NAAR DE SOVJET-UNIE. De voornaamste Sovjetrussische af gevaardigde bij de V.N.. Jacob Malik, zal zioh spoedig naar de Sovjet-unie begeven, om vacantie te houden, in di plomatieke kringen der VJ4. vraagt men zioh af. of deze reis misschien in ver band staat met de jongste bewegingen van vooraanstaande Sovjetrussische di plomaten. Men acht het mogelijk, dat Mallk door een ander zal worden ver vangen. VERDERE SLUITING VAN FABRIEKEN IN DE V. S. Als gevolg van de staalstaking. Maandag a.s. zal Chrysler Corporation wegens gebrek aan staal als gevolg van de staking in de staalindustrie al haar fabrieken van personen- en vrachtauto's in de Verenigde Staten sluiten, behalve een aantal montagefatorieken, die nog ongeveer een week zullen doorwerken. Door deze maatregel zullen circa 75.000 arbeiders zonder werk komen; voor üec opmaken van inventaris zullen ongeveer 14.500 arbeiders nog enkele dagen in dienst worden gehouden. De Willys-Overland Motors Corpora tion zal haar fabriek te Toledo in Ohio siuiten. Hierdoor zullen 8500 man perso neel zonder werk komen, waarvan echter nog ongeveer 4500 arbeiders enige tyd in dienst zullen worden gehouden voor het opmaken van de inventaris .voor het verzenden van geassembleerde pro ducten en voor het vervaardigen van landingsgestellen voor vliegtuigen. Bij een spoorwegmaatschappij, de Bal- timore and Ohio Railread, zyn als ge volg van de staking in de staalindustrie reeds 10.619 arbeiders werkloos geworden, den.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1