LUTTI 13de étappe voor Fransman In vlaggend mr Kesper beurscomplex Hillegom opende indrukwekkend Nederlanders op 21e t/m 26e plaats Réni) 1 PU ROL Olympische ploeg was niet schotvaardig Handel, vreemdelingenverkeer en cultureel leven kregen vorstelijk tehuis „Muziek in watten" in Hillegomse Bloembollenbeurs WOENSDAG 9 JULI Ronde van Frankrijk HET DAGKLASSEMENT. Spanje in landenklassement nog geen volle minuut op ons achter Het verhaal wordt eentonig, maar vastgesteld moet worden dat het ook gisteren weer drukkend warm was, nog vóór de start van de 13e étappe van Monaco naar Aix en Provence. De route volgde over 90 kilometer de kust van de Middellandse Zee, boog na Frejus het binnenland in door de uitlopers van „Les Maures" en voerde daarna zonder dat hindernissen van groot formaat genomen moesten worden naar het eindpunt te Aix, 214 kilometer in totaal. Alhoewel ze langer in bed konden blijven dan de voorgaande dagen droegen de meeste renners duidelijk sporen van vermoeidheid en klaagden ze er over dat ze door de hoge temperatuur niet van een voldoende nachtrust hadden kunnen genieten. Om tien uur precies viel het startsein en gegroepeerd begon het peloton de klim naar het 350 meter noger gelegen, sohllderachtlge dorpje Eze. Niemand dacht er voorlopig aan op avontuur te gaan, ook niet tydens de afdaling naar de kust van de Middellandse Zee, waar het tempo op de strandweg spoedig af zakte tot ongeveer 15 kilometer per uur! Van drukkend werd de hitte over stelpend, en geteisterd door een on barmhartige zon passeerde het gros van de groep pas om halftwaalf Antibes <40 km.) wat al een vertraging van meer aan een kwartier betekende. Bij de passage van Cannes <51 km i I braohten de uitgeloofde prenr.es enig leven in de brouwerü. maar spoedig lag alles weer bh elkaar en moeizaam kroop de stoet voort. Vóór de cntróle en be- j voorradingspost van Le Luc (133 km.) bereikt was ging de Franse regionaal Vlvier echter aan de haal en deze uit- j looppoging zou van beslissende betekenis worden. Het peloton scheen te willen reageren, maar de tegenaanval Uep dood, waarop Dotto, Quentin en Remy het nogmaals met zijn drieën probeer den. Zij roden zioh los en gingen achter de vluchteling aan. Even later, in een meer bergachtig terrein, zetten ook Serra. Coppi Fernandez en Roland de I achtervolging in. De ontsnapping van de man ln de gele trui liet het peloton eohter met onverschillig en onder lei ding van de Belgen Close en Ockers werd er nu fel gejaagd. Aan de kop za- ten de drie renners van de Franse na tionale ploeg, na Vivier te hebben In- j gelopen, evenmin stil en het was vooral Dotto, die zich bijzonder onderscheidde I als hij aan kop lag Langzamerhand vergrootte het leidende kwartet zijn voorsprong, welke bü Brignole <157 km.) Iets meer dan 2^4 minuut bedroeg op het grote peloton, waarin Coppl, Serra. Fernandez en Rolland weer waren op genomen. Te St. Maximum (176 km.) was de voorsprong 6 minuten, maar Vivier be gon tekenen van vermoeidheid te ge ven en toen Dotto voor de zoveelste maal als koploper het tempo opvoerde, moest hij loslaten. Achter Quentin, Dot to en Reml reed hij, dapper volhoudend, in zijn eentje door. Dotto, Reml en Quentin arriveerden samen te Aix, waar, tegen alle verwachtingen in, Remy er een eer ln stelde zijn ploegmaat Dotto, die veel beter staat in de algemene rangschikking, in de sprint te kloppen. Daarmee gingen voor Dotto de 30 se conden bonificatie verloren, welke hem anders juist een seconde voor Bartali ln het algemeen klassement zouden hebben geplaatst. Vivier kwam vier minuten later binnen, en pas 7',4 minuut na de eerste drie volgde het gTOte peloton van ruim vijftig renners, met Sabbatini als winnaar van de sprint vóór Lapeble en Ockers. Het verloop en de uitslag van deze étappe brachten sleohts geringe wijzi gingen ln de bovenste helft van de alge mene rangschikking. Nog steeds heeft Coppl 24 minuten voorsprong op num mer twee de Belg Close, die gevolgd wordt door Ruiz, Ookers, Magni en Bar tali. De vijf best geplaatste Nederlan ders Van Est, Voorting. Nolten, Wagt- mans en Roks handhaafden zich en staan respectievelijk 20e, 21e, 22e, 23e 26e. Ook de vierde plaats ln het ploe- genklassement bleef behouden, ofschoon de Spanjaarden ons dicht op de hielen zitten. Van Breenen. die zioh bü de eer ste schermutselingen ln de buurt van Le Luc kranig geweerd had, raakte daarna vermoeid en aakte elf plaatsen op de ranglüst Ook Dekkers moest ter rein prüs geven: eergisteren 59 stond hij gisteren 71e in het klassement. De veertiende étappe gaat van Aix naar Avignon, met sleohts één oerg ln de route, maar een respectabele, de Mont Ventoux. 1. Remy (Fr.) 7.05.39 (bonilicatle in begrepen); 2 Dotto <Fr.) 7.06.09 (boni ficatie inbegrepen); 3. Quentin (Fr.) 7 06 39; 4. Vivier (W.Z.W. Fr.) 7.10.42; 5 Sabbadlni (W.Z W. Fr.) 7.14 05; 6. Lapeble (W.Z.W. Fr.) z.t.; 7. Ockers 'België) 7.14.05 Tot de grote groep ren ners, die in 7.14.05 ex aequo 8/61 wer den geplaatst, behoorden ook Coppi (It.) Magnl (It.), Carrea It.)Robic (Fr.). Close (B.) en de Nederlanders Wagt- mans, Faanhof, Voorting, Van Est en Nolten. Van Breenen werd 78e ln 7.33.40 en Dekkers 79e in 7.33.53. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Coppl (It.) 85 00.57: 2 Close <B.) 85. 24.59; 3 Rulz (Sp.) 85.26 23; 4 Ockers (B) 85.26.24; 5 Magnl (It.) 85.26.59. 6 Bartali (It.) 85.27,45; 7. Dotto IF.) 85 28 34; 8 Carrea (It 85 31 13: 9 Robic (Fr.) 85.32. 47: 10 Mollnerls (Z.O.Fr.) 85 34 45; 11 De Hertog (B 85.35.21; 20 Van Est (Ned.) 86 13.06 21 Voorting (Ned.) 86.15.08; 22. Nolten (Ned.) 86 17.16, 23. Wagtmans (N) 86.19.34; 26. Roks (Ned.) 86 23.18; 64 van lireenen (Ned.) 87 32.08: 71. Pekkers (N) 87.40 04 78. Fnanhnf (Ned.) 88.12.19. Het ploegenklassement na de 13e étappe luidt: 1 Frankrijk 255 18.22; 2 Italië 255 21.57: België 25o.51.07; 4 Nederland 257.09.21; Spanje 257.10.17; 6 Z. O. Frankrijk 257. -X40: 7 W. Z. W. Frankrijk 258.36.42: 8 Zwitserland 258 55.28; 9 N. O. C. Frank rijk 258.59 57- 10 Luxemburg 259.40.22; 11 Parys 260.00.22; 12 N. Afrika 260.24 06. (lngez. Med.-adv.) By zonnebrand, doorzit- ccn, schrynen, smelten WATERPOLO De Zijl I nog steeds ongeslagen Gisteravond heeft de Zül 1 haar thuiswedstrijd tegen het Vlaardingse VZC wederom in een overwinning omgezet, de zesde in successie. Een aardige wedstrijd voor het vrij t®'- rijke publiek om te zien, maar voor de spelers een stevige, doch niet hoog staande wedstrijd. Het plaatsen liet aan beide zyden nog weieens iets te wensen over. In het begin nam de Zül het heft in handen, maar dit duurde niet lang. Een uitval van VZC bracht het Zül-doel in gevaar; Dragt was deze avond wederom in prima vorm, waardoor doelpunten nog uitbleven. Enige Zyl-aanivaüen lie pen door slecht schieten op niets uit, tot Roman, als invaller voor Rietbergen, hard inschoot, 10. Even later voerde v. d. Kwaak de stand tot 20 op. Hier na geraakte de Zül-ploeg even in moei lijkheden en moest Dragt alles ln het werk stellen om zijn heiligdom schoon te houden. Na de rust wist de Vlaardingse mld- voor Dalmeyer uit een 2 meter-duel er 2—1 van te "maken, terwül dezelfde spe ler een hard schot van richting deed veranderen, waardoor het 22 werd. Tenvül de Zül zich het gevaar reali seerde moest Diok v. d. Kwaak ten gevolge van kramp even het water verlaten, waarop Vlaardingen even eens een man liet uitvallen. Bü een VZC-aanval moest Joop Blansjaar het water verlaten; de strafworp werd ech ter door Dragt gehouden. Nu werd ook één der Vlaardingse spelers naar de kant gewezen, terwül v. d. Kwaak weer terug kwam ln de Leidse ploeg. Bü een Zijl-aanval kwam Prevoo met de bal opzwommen en plaatste op het juiste Mevr. Eileen Sheridan uit Coven- en traint thans op de wielerbaan te try (Warwickshire) wordt be- Heme Hill voor een poging om het scliouwd als de snelste wielrenster wereld-uursnelheidsrecord te slaan, ter wereld. Zij houdt vele records Weense profs wonnen gemakkelijk met 2—0 In de laatste oefenwedstrüd van de Nederlandse Olympische voetbalploeg is weer de hatelgke nul op het scoringbord gebleven. Met 02 werd in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor 30.000 toeschouwers verloren van dc sterke Weense profclub Rapid, nadat de rust met 00 was ingegaan. Al was deze nul niet verdiend, toch is de voorhoede als geheel tegenge vallen. zo zelfs, dat af en toe van de tribunes de roep „AbeAbe" opsteeg, als door slecht schieten een kans om zeep werd geholpen. Kerkelijk Leven 's Werelds jongste Evangeliste in Amsterdam Renée Martz is 12 jaar oud. Ze bezit vüftien poppen, de krullen van Shirley Temple, heeft heldere bruine ogen, die ze nimmer schynl neer te slaan, heeft 36 landen bereisd en heeft tot een millioen mensen gesproken. Ze Is de dochter van een Amerikaanse predi kant. Toen ze zes jaar oud was zegt ze zag ze aan de heinel een rood kruis en een stem zei tot haar, dat ze het Evangelie moest gaan prediken. Dat heeft ze sindsdien gedaan op alle de len van onze aarde en zü maakt der halve aanspraak op de titel van .,'s Werelds jongste Evangeliste". We troffen Renée gisteren ln een pro pere, doch eenvoudige kamer van het Bristol-Hotel te Amsterdam. Voor de ingang stond een open Amerikaanse auto. waarop met grote letters geschre ven staat, dat de inzittende de 12-Jari- ge evangeliste Renée uit Orlando in Flo rida is. Uiterlük maakt Renée de in druk van een normaal meisje van twaalf jaar. doch in haar optreden en ln haar gesprekken is ze zonder twüfel haar leef- tüdgenoten ver vooruit. Met haar glas heldere stem babbelt ze zonder enige schroom over de verschüning van zes jaar geleden als over haar poppen, die haar op elke reis begeleiden Ze maakt thans haar tweede wereldreis onder de hoede van haar ouders en haar 32-jarige onderwüzeres Ruby Mary James Ze ver kondigt het Evangelie op openluchtbij eenkomsten met haar gehoor rond de auto geschaard, in kerken en in tenten, zoals dat morgén het geval zal zün in Hamburg, waar zü zal spreken tot twee duizend mensen Ze heeft vertelde ze ons het Evangelie verkondigd in Sin gapore. Hongkong in Djakarta, in San Francisco, in Parüs, Brussel, in Scan dinavië en Egypte. Haar eerste preek hield ze in 1946 in een kerkje In Okla homa en wanneer we haar vader mogen geloven deed ze dat met even weinig schroom als thans. Ze bereidt haar pre ken nimmer voor en spreekt zoveel mo- gelÜk over alledaagse onderwerpen. Met de ..Queen Elisabeth" heeft ze ditmaal de overtocht gemaakt naar Eneeland. waar ze voor een groot gehoor heeft ge- snroken in een kerk In Birmingham In Nederland is ze slechts op doorreis Zo als elke rechtgeaarde Amerikaan bezocht ze Marken en Volendam. PREDIKBEURTEN VOOR HEDENAVOND Alphen aan ilen Rijn. Oud Geref. Ge- meenet. Van Mandersloostraat 7.15 uur. dhr. Donkersloot van Oud-Beljerland. VOOR DONDERDAG 10 JULI Katwijk aan Zee. Unie-gebouw 8 uur ds H. G. Abma. Herv. pred. te Rotterdam. Waddlnween. Chr. Afgesch. Gem. 7 u. ds G. J. Zwoferlnk van Kampen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Sneek (voor arbeid onder de Vrljz. Herv.) (toez.) F. Keja te Stom- petoren. Benoemd tot voorganger te Aalten (Ned. Prot. Bond en Ver. van Vrljz. Herv.) J. C. Nijenhuls Ockhuysen te Haarlo. GEREF. KERKEN Beroepen te Haaksbergen. A. de Kort lerend ouderling aldaar, die dit bero«; C heeft aangenomen. \D Tweetal te Roiterdam-Charlols (vac. Thomas) M. Boukema te 's-Gravenhagt. 1 Zuid en J. Kremer te Utrecht. BEROEPBAAR tr< De classis Amersfoort heeft praepati- tolr geexamlneerd en beroepbaar verklap', de heer R. van Reencn te Soest aan de Vrije Universiteit. estdljk. stal ebt lenc GEREF. KERKEN ONDERII. ART. 31 K.lfc CJ Bedankt voor Nieuwer Amstel en vo-.;r Bruchterveld. J. Verkade te Zuldwolde. 1 d< CHR. GEREF. KEKKEN EI1 GEREF. GEMEENTEN fl. I la Beroepen te Haarde, W. Hage, eand. iM s-Gravenhage. J. (lngez. Mcd.-adv.) CROC-BAR Hazelnoot en Melkchocolade Na een dertig jarige strijd vol ups en downs heeft een vlaggend Hillegom gisteren een eigen bollenbeursgebouw gekregen, een complex, dat niet alleen de bollenhandel ten goede komt maar tevens de recreatie en het culturele leven in deze gemeente en de gehele streek. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, sprak bij de symbolische in gebruik neming van het beurscomplex de wens uit, dat hier in goed vaderlandse zin gehandeld, gewerkt en geleefd zou mogen worden tot in lengte van dagen in het belang van het bollenvak, ten voordele van deze zo belangrijke streek en uiteindelijk derhalve ook in dienst van land en volk. Langdurige strijd bekroond Van der Kuil en Clavan deden uitste kend werk, terwijl Van Melis de gehele wedstrüd de zekere linksback als een schaduw bü zich had, waaraan hü zich slechts zelden kon onttrekken. Bennaars was overal tegelük en hü heeft zich daardoor enige goede kansen weten te scheppen. Een nadeel was echter, dat de taak van Van der Kuil op de rechter vleugel hierdoor zeer verzwaard werd, want Wiertz ondersteunde hem te wei nig. zodat de kleine IJmuidenaar vaak in zyn eentje moest opereren. Mommers als linksbinnen kon Abe Lenstra niet doen vergeten, al deed hü enkele nut tige dingen. De middenlinie had een zware taak tegen de Weners, die voor de rust blük- baar nog ln vacantiestemming wan*n. maar na de hervatting toonden, dat zü niet voor niets kampioen van Oostenrük zün geworden. Dc achterhoede met Ter louw aan het hoofd kon de vaak moei- lüke situaties meestal het hoofd bieden en voor de rust kreeg: Kraak weinig te doen. Toen dc Oostenrijkers in de tweede helft meer ln de aanval kwamen, liet onze verdediging wel eens een steek val len en dat kostte twee doelpunten. Van de beide backs kon Alberts het minst bekoren. Hy was minder zeker dan in vorige ontmoetingen. Aan de andere kant vertolkte Odenthal een nuttige par ty en het was de Haarlemmer, die in be narde situaties enige malen op het laat ste nippertje redding bracht. Kraak ten slotte was onzeker en ging by het tweede doelpunt, toen de bal tussen zyn benen door in het doel verdween, niet vrü uit. ENIGE VOORUITGANG Als geheel was er in het Nederlandse kamp enige vooruitgang te bespeuren, vooral in de eerste helft, toen de bal langs de grond van voet tot voet ging en het hoge tempo constant werd volge houden. WEDSTRIJDVERLOOP Het begin van de wedstrüd was hoop vol. De Nederlandse linkervleugel sneed door de Weense verdediging en via een scherpe pass belandde de bal bü de naar linksgezwenkte Bennaars, wiens harde schot net naast ging. Geen tien minuten waren verstreken of Van der Kuil had al twee kansen gehad; de eerste keer verwerkte de uitstekende doelman Musil zün schot tot corner en daarna schamp te de bal via het lichaam van een der Oostenrykers voor het doel langs. Even voor de rust kreeg Clavan een kans, waarbü de bal van de scherpe kant van de paal terugstuitte. Na de hervatting kwamen de Oosten rykers meer in de aanval. Met prach tige combinaties schoven zü de bal over het veld, maar vooralsnog ontbrak het schot. Na 23 minuten echter kwam de naar binnen gelopen linksbuiten Goldbic moment het leder naar Steehouwer, die vrij voor Kraak te staan en met een inschoot (3—2). In de resterende secon- keihard schot prikte hij de bal in de den wist geen van beide teams het net verste hoek, (0—1). meer te vinden en zo bleven de puntjes Even later kreeg Van Melis bü een in Leiden. I van de nu schaarse Nederlandse aan vallen een kans, maar Musil redde val lend. Tien minuten voor het einde liet de Weense midvoor Dienst zich vervangen door de jeugdspeler Mesarosch, maar dit belette de Weners niet het showvoetbal, dat zy na het scoren van hun eerste doelpunt waren gaan vertonen, voort te zetten. De Nederlandse ploeg bepaalde zich nu voornamelyk tot de verdediging en liep door het shortpassing van de Rapidspelers van het kastje naar de muur. Drie minuten voor het einde benutte linkshalf Meller een vrüe schietkans, waarbü de bal tussen de benen van Kraak door in het doel verdween, (0-2). In deze stand kwam geen verandering meer. De grote zaal van het complex, over de inrichting waarvan we geruime tüd geleden reeds schreven, was lang niet geheel bezet ondanks het zeer grote aan tal genodigden, toen mr Kesper, de bur gemeester van Hillegom en de leden van het stichtingsbestuur arriveerden. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van welhaast alle bollenorganisaties, zowel landelük als plaatselijk, benevens de burgemeesters van de bollengemeenten en ir A. W. van der Plassche, directeur-generaal van de landbouw, als vertegenwoordiger van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heer D. van Eg-mond, bracht allen dank, die hun krachten gaven by de voorbereiding en verwezenlyking van dit belangryke project; in het by- zonder herdacht spreker de verdien sten van wijlen Bernard Rynveld, de initiatiefnemer van het plan, wiens naam mede door dc gedenksteen in het gebouw voorgoed met dit complex ver bonden blijft. De heer Van Egmond wees er op, dat dit beursgebouw voor het gehele vak van zeer groot belang is, terwül omvang en uitrusting der zalen het gebouw tevens geschikt maakt voor velerlei doeleinden van andere aard. Dit complex zal door zijn wordings geschiedenis een voorbeeld blijven van samenwerking en doorzettingsvermogen. Het moge een baken zün voor het ge- Aribo en Z.H.-Orkest in Beethoven hele bollenvak hoe eendracht de macht kan maken om grote en moeilüke dingen tot stand te doen komen. Mr L. A. Kesper onderstreepte in zyn opennigstoespraak het grote be lang van het complex voor handel cn cultureel leven. De wordingsgeschiede nis van de beurs is lang en moeizaam geweest, doch het resultaat rechtvaar digt al die zorgen. De prestatie die hier geleverd is, is kenmerkend voor de energie van deze streek. Spreker hoopte dat de symbolische ingebruikstelling van het complex door het onthullen van een schilderij van Koningin Juliana boven de toegang van de zaal een voorteken zou zyn voor een toekomst, waarin in goed va derlandse zin gehandeld, gewerkt en geleefd zou worden ten bate van vak, streek en land. Mr. Kesper begaf zich vervolgens met de burgemeester en de heer Van Egmond naar het schildery, vervaar digd door de kunstschilder H. Rol. Nadat het doek was opengetrokken, werd het Wilhelmus ten gehore ge bracht. Burgemeester Van Nispen tot Panner- den releveerde in zün toespraak de vele moeilükheden, die op de weg van de lm ld beurs gelegen hebben en achtte het eer.ur voorrecht, dat de gemeente Hillegom dc J. eerste mocht zyn om financiële steun J. by de verwezenlijking te verlenen door-ei het aanbod van een ton benevens derp grond voor het complex. Hillegom is ver- m heugd dat eindelyk een representatie-I ag oord is geschapen voor handel, vreem- n delingenverkeer en de in deze materia, h listische streek zo belangrijke cultuur. Als vice-voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur sprak de heer Th. Hoog een gelukwens IS aan het bestuur en het bollenvak uit. g De Algemene Vereniging verheugt zich in het büzonder over de tot standkoming n van het complex nu dit geschiedt in de g grootste en oudste afdeling van Bloem- 'a bollencultuur. De heer Th. R. de Vroomen voerde het ei woord als voorzitter van de Bond van tl Bloembollenhandelaren. Deze herinnerde er aan, dat Hillegom de enige plaats is, ri waarin de plaatselijke beurs door de ja ren heen stand heeft weten te houden, al was het dan in een langzamerhand onmogelyk geworden Jasje. Verheugend is, dat thans dit fraaie en indrukwek- kende complex tot stand is gekomen H waarbü zekere banden met de organisa- ties geschapen zün. Namens de handelaren die de beurs bezoeken, sprak de heer W. Jonkheer, die een schilderü van wülen Bernard Rijnveld, benevens meubilair en vloer- bedekking voor de bestuurskamer aan- bood. Als nestor van de Raad van Hillegom bood de heer W. A. Loerakker namens 1 de burgerij een zonnewijzer in de de- monstratietuin voor het gebouw aan. ter- t wül de heer J. Bül van Duyvenbode na- mens de afdeling Hillegom van Bloem- bollenculuur een gedenksteen met de na- men van de bestuursleden aanbood. Deze spreker had het eerst gezocht in de rich ting van een beeld, b.v. van Mercurius, maar had daarvan afgezien omdat die ook als beschermer van de dieven fun- geert, terwül bij nader inzien maar ge heel van een beeld was afgezien, aange zien men in ons land een beetje voor- zichtig moet zyn met het bestellen van j beelden Na de toespraken volgde een receptie van het bestuur en een bezichtiging van het complex, waarvan het restaurant in middels reeds in gebruik genomen was. (Foto L.D./Van Vliet) Ter gelegenheid van de feestclyke opening van de „Hillegomse Bloembol lenbeurs" heeft de gelyknamige Stich ting in haar nieuwe Bcurszaal het Zuid Hollands Orkest onder leiding van Johan van Gooi laten optreden, met medewerking van de pianist Iskar Aribo. De beurszaal heeft de allure van de grote concertzaal. Alleen, men was op het wonderlyke idee gekomen, van het podium flanken, achterwand en plafond in doeken, ten dele fluweel, te wikkelen. De accoustische gevolgen daarvan kon den niet uitblüven: een muziek m wat ten, dof. mat. versmoord. Men heeft de fout steilig reeds ingezien, maar pianist er. orkest moesten er deze keer de dupe van zün Iskar Aribo kon daardoor niet van stond af aan de sfeer in het 5öe piano concert van Beethoven te pakken krü- gen. Eerst in het laatste hoekdeel werd de toonparellng, die zijn spel kenmerkt, hoorbaar. Wy weten van de gevoelig heid van zün natuur, de kleurzin in zyn aanslag, de sensitiviteit van zün pedaal toucher, de delicate belüning van zijn figurenspel. de vitale nadrukkelükheid van zyn rhytmiek. Veel daarvan moest nu helaas zyns ondanks in onduidelük- heid en dode klak verloren gaan. ..Verfünlng, dynamische climaxen, de voor Beethoven typische piano-forte ver houding waren gedoemd te sneuvelen. Aribo's virtuoze aanleg bleef, gelukkig, onbetwist. Voor de orkestbegeleiding, op zichzelf vol verdienste, golden soortgelüke be zwaren. Zü verkwünde achter het vleu gelblad: vleugel èn orkest konden zich niet tot een organische eenheid verbin den. Beethoven's Egmont-ouverture was het openingsstuk. Een correcte uitvoering openbaarde de routine van de orkestle den. maar ook hier werkte het acoustisch effect ten koste van de dynamische waar den. De ongetwijfeld vakkundige leiding had anderzijds haar tekort. Een „Eg- mont'-vertolking is altyd riskant om de vervoerende dramatiek, de verbeten rea list iek. het f-moll pessimisme en de f- dur triomf in hun spannend contrast. De projectie van deze psychische inhouden bleek ontoereikend. Johan van Gooi was gelukkiger, na de pauze. In Massenet's „Scènes Pittores- ques": meer sprankeling. doorzichtigheid, juister accent, sprekender rhybhme. Zo'n Massenet moet het hebben van verfünde klankjes, want het banale ligt op de loer. Toch was het „Angélus" boeiend door de lsndelijke sfeer, waarin de klokketoon tot ernst en meditatie oproept. Een goede overgang, in de drie andere delen, tot de „Geschlchten aus dem Wienerwald" van Johann Strauss en Sifppé's ..Leichte Ka- vallerie". die het programma besloten. V. Van links naar rechts de heer D. van Egmond. burgemeester Van Nispen tot Panncrden en mr Kes per voor het schilderij van de Ko ningin. de onthulling waarvan de symbolische ingebruikneming van het complex betekende.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4