AvDoesy. Verbindingsweg Dobbeweg-Donklaan te Voorschoten ZATERDAG 5 JULI Land van grote tegenstellingen (Van onze reis-redacteur). «Slot». Spanje is in veel opzichten anders. Anders dan ons brave land en ook anders dan ge waarschijnlijk denkt. Tekenaar en ik waren van huis weggegaan in blij moedig zomerondergoed cn als uiterste concessie aan onze vaak zo irriterende Hollandse voorzichtigheid hadden we een dun regenjasje meegenomen. We gingen naar het Zuiden, naar de zon en de warmte en toen we zo tegen half April in het hart van Spanje arriveerden, drupte zonder ophouden motregen uit een trieste hemel en de temperatuur was zo huiveringwekkend, dat het een klein wonder mag heten, dat onze neusvliezen en luchtpijp deze aanval zonder onge lukken doorstaan hebben. Die regenkou beleefden we in Avila en Segovia, waar. volgens een toen pas te mijner kennis gekomen Spaans rijmpje, de winterjas niet in de kast kan voor de 40ste dag van Mei. En tezelfder tijd heerste nauwelijks honderd kilometer zuidelijker, in Madrid. Toledo en Aranjuez. waar sinaasappelen bloeiden, een lichte hittegolf. Nuchterweg kan men verklaren, dat Avila en Sego via duizend meter hoog liggen aan de noordelijke voet van de. van sneeuwtoppen voorziene Sierra de Guadarrama. Laat men dit gebergte achter zich. dan ervaart men zo ongeveer hetzelfde als in Zwitserland bij het verlaten van de St. Gotthard- tunnel: plotseling is men in de warmte beland. Zo is er voor dat enorme tempe ratuurverschil op korte afstand zonder twijfel een nuchtere metcreologische ver klaring te geven, maar ik stel liever met enig aplomp vast dat Spanje aaneen hangt van tegenstellingen. Spanjaarden mij met nadruk gezegd brokkelde dit ryk af. verloren de Spanjaarden vrijwel alles, maar zeker niet hun trots cn levensstijl. Spaanse contrasten In vele landen kan men over het boeiend probleem der tegenstellingen spreken. - maar lk geloof, dat ze toch nergens zo opvallend zijn als in Spanje. Ik vertelde u al over de zeer gefortu neerde aristocratie en daartegenover vrijwel zonder overgang de materiele armoe; over een somwijlen pittig werk tempo en als contrast een liefde tot heerlijk luieren, over de hoffelijkheid en toewijding van de kavalier In zijn ver lovingstijd en zijn verregaande uithui zigheid 'goede uitzonderingen zijn er natuurlijk», wanneer het huwelijk een maal voltrokken is. Welk levensterrein ge ook beroert, overal vindt ge de con trasten. Het onderwijs bijvoorbeeld. Er bestaat nu een algemene leerplicht tot het 14de jaar en Franco's regering 'ter loops zij vermeld, dat zijn huidige kabinet heel wat meer tevredenheid wekt dan de vorige „ploeg"» heeft aangekondigd, dat er 30.000 scholen gebouwd zullen worden, maar dit neemt toch niet weg. dat de onderwijstoestanden op het plat teland heel vaak nog allertreurigst zijn. Vooral omdat de leerkrachten zo be droevend weinig geld ontvangen, dat ze van het opvoeden der jeugd onmogelnk hun volledige dagtaak kunnen maken Het lager onderwijs is bijgevolg nog geen paradepaard van Spanje, maar daar kan aan weer tegenovergesteld worden, dat dr Spaanse universiteiten in Salamanca. Barcelona. Madrid en elders in velerlei opzicht tot de Europese „topklasse" be horen. Glorie van het verleden Die. men kan wel haast zeggen typi sche Spaanse contrasten, vindt ge ook terug in het uiterlijk van het land. Wanneer ge 3000 kilometer door Spanje hebt gereisd en een belangstellend iemand vraagt bij uw terugkeer naar het karakter van landschap en steden, dan kunt ge niet veel anders doen dan of zwijgen of een lang verhaal vertel- j len, want Spanje heeft vele aangezich- t ten. Maar toch geloof ik dat ge de kern. het wezen van dit rijk in het centrum vind'. Niet in Madrid, dat een ruimge- bouwde stad is gelijk Brussel, met fon- temen, trams, parken en metro, maar in Salamanca. Toledo. Avila en zovele andere minder roemruchte steden en stadjes Die liggen daar met hun eeuwenoude stadsmuren, hun paleizen en indrukwekkende kathedralen in een ruig. eentonig, doch niettemin groots bergland. Wijde grauwe heuvels met rotsblokken en schapen en soms een armtierig hoekje bouwland omringende oude steden, waar ge. zoals wellicht nergens anders, bjjna tastbaar de sfeer kunt voelen van een glorieus tijdperk, dat de Spanjaard al eeuwen achter zich heeft. En men verbaast zich. dat deze Castilianen, die zulke steden konden bouwen en een wereldrijk veroverden, die in de bouw van hun kerken en huizen zulk een machtige visie en een heerlijk kunstenaarschap aan de dag legden, degradeerden tot wat wij, in hinderlijke eigenwaan, een derde rangs volk plegen te noemen. Sinds de ondergang van de Armada „Wij gingen ten onder door de elementpn cn niet door dc Engelsen", hebben Zo werden die oude Castiliaanse ste den geen dode openluchtmusea, maar ze bleven boeiend en levend, omdat de bewoners in hun stijl en uiterlijk nog volkomen passen bij de glorie van dè ■erleden tijd. Vele aangezichten Aan dc rand van dit enorme ruige middenplpteau zag ik ln het Noorden, in Baskenland, sappige, „vergrote" Lim burgse heuvelen, schilderachtige plaats jes aan de kust en prachtige oude vis serskoppen. In het Zuden een vrij vruchtbaar Andalusië. soms vlak. soms met heuvels en bei-gen. maar steeds her kenbaar aan de in het scherpe zonne- i licht stralend witte boerenhoeven. Bij Granada Zwitserse Alpentoppen met ruimschoots sneeuw en als ge dan. ge- j lijk tekenaar en ik deden, in Noord oostelijke richting naar Valencia reist. ziet ge achtereenvolgens afgrijselijk dorre, maar fascinerende maanland schappen. voorbij Murcia een vallei met sinaasappelboomgaarden «welk een aan blik: 500 oranjevruchten aan één jboom!). met granaatbomen, citroenen, meloenen en vijgen, dan bij Elehe een j onafzienbaar Afrikaas dadelpalmen woud. weer bergen, ditmaal gelijk die I van de Franse Rivièra en dan tenslotte I bezuiden Valencia een vlakte, een I wijdte, welke sterk aan eigen land her- I innert Ook sloten, ock weiland, ook I Hollandse koeien, ook stapels wolken aan de horizon, maar ook rijstvijvers en wat sinaasappelbomen, die de illusie ver storen. J En gelijk het landschap, verschillen I ock. zij het in mindere mate. de men- I spn. De Basken. Castilianen. Andalu- siers. Catalonièrs. maar zil allen heb- I ben de fanatieke en trotse liefde voor hun geboortegrond gemeen Er zijn wel Spanjaarden. die emigreren, maar slechts heel weinigen keren tenslotte niet terug naar hun land. dat hun on- |danks armoede, ondanks no'.itieke moei- liikheden en andere m-sére. toch blij vend in zijn greep heeft Wat iemand, die Spanje eenmaal zag. begrijpen kan. HANS ALMA Audiëntie in Franco's paleis Een bezoek aan Franco paste uiter aard niet in het kader van mijn zwer- versreis. In Toledo ontmoette ik ech ter in een zeer eenvoudig hotelletje de nog jeugdige dochter van de Duitse premier Adenauer. Zij was enkele dagen tevoren door de caudillo ontvangen en een van haar reisgenoten, de Nljmegc- naar F. Berger, had van deze visite het navolgende zakelijk ooggetuige-verslag gemaakt. „Ongeveer twintig kilometer bulten Madrid, tegen de achtergrond van de Guadarrama, ligt El Pardo, een oud jachtslot door Karei de Vijfde gebouwd, dat steeds een geliefd buitenverblijf van de Spaanse koningen geweest is. Sinds de burgeroorlog is het de woning van Franco. Hij leeft er vrij ongenaak baar en teruggetrokken, en quasi ver van de beslommeringen van het Spaanse regeringsapparaat. Slechts degene, d'e een prive-audiëntie toegestaan is, kan de misschien wel tien kilometer lange weg, die naar het slot leidt, oprijden. Langs de weg staat een bewaking van Guardia Civil en als men dichter bi) het huis komt, van Franco's Moorse lijfgarde, al of niet op prachtige Ara bische paarden, en gekleed in indruk wekkende mantels. Een entrée kortom, zoals men bij weinig koningen nog zal vinden. Het slot ligt in een typisch Madrileens park. zoals er rond de stad verscheidene liggen Rotsachtig geaccen tueerd terrein, met kurkeiken en geu rend onkruid begroeid. Het is een uit stekend jaohtterrzin «Franco is een groot jachtliefhebber en ruiter». Aan de ingang van het slot wordt men opgewacht door dienaren ln de konink lijke livrei, welke enige maanden gele den weer werd ingevoegd. Een huis meester in gala-uniform, voert de be zoeker naar een van de wachtzalen met schone tapisserién en ingericht in 18de eeuwse stijl. Een ontvangst bij Franco heeft iets fascinerends. Het hofprotocol is streng, ouderwets. De huismeester, een hoffelijke Spaanse markies blijkt bereid de buitenlander, die zich niet voorgesteld had. met zoveel ceremonieel ontvangen te worden, op de hoogte te brengen met het protocol. Tenslotte wordt men dan drie waarschijnlijk ..protocolaire" minuten te laat toege laten tot de aud ëntiezaal. in zelfde stiil ingericht, doch groter en fraaier De indruk, die Franco in „privé" maakt, stemt in niets overeen, met wat men zich voorstelt; de postzegels en de talloze photo's, die men van hem in Spanje ziet. kennende. Hij heeft, on danks zijn generaalsuniform wein'g martiaals, niets van die bijna dreigende trots, en niets fanatieks. Hij is klein, zelfs voor Spaanse begrippen, heeft grij zend haar. een intelligent beweeglijk en expres'ief aez-.cht. Hij maakt d" indruk het liefst te vertrouwen op zijn ver stand. Hij glimlacht sceptisch over complimenten en spreekt zeer kalm en bedachtzaam. Een politieke phrase wordt terstond beminnelijk, doch beslist tot haar rela tieve waarde teruggebracht. Het is moei lijk het gesprek met Adenauers dochter weer te geven. Bovendien van weinig waarde, daar het kort en zeer formeel was. Het interessantste was, met hoe veel nadruk hij onderstreepte, dat ge duld en kunnen wachten eerste ver eisten zijn voor staatsmanswijsheid, dat de eenhe'd van Europa noodzakelijk is. zonder dat hij er op inging, hoe hij die eenheid zae. en dat Amerikaanse steun onontbeerlijk is. „Wanneer wij geduld hebben, zal Spanje weer de plaats In nemen. welke het verdient". In het buitenland vereerd, in het eigen land verguisd Schuman brengt verzwakte positie van regering-Pinay in gevaar Raad nam nieuwe besluiten inzake oud plan Geen rondvraag Aan de Donklaan wordt een veibin- dingsstraat gemaakt naar de Dobbeweg. aldus is gisteravond door de Raad van vor-: -c holen beslist. Toen de openbare zitting door burge- inee.-!<r C J. v d. Hoeven werd ge- oper.r. aren de zetels van de leden H A S Romijn en dc heren J J. [Dekker. C. Fortanier en wethouder J vaP Dodeweerd onbezet en was ver moedelijk aan deze openbare zitting een bespreking voorafgegaan. Naaat het ambtsgebed was uitgespro ken erd aan de orde gesteld een voor stel van B en W. tot intrekking van een besluit genomen in de zitting van 13 Juni j l. Dit besluit hield in aan vaarding om niet van een voor straat- „Aaamloze Vennootschap Fana-melaal" perceel industrieterrein van de N V aanleg bedoelde strook grond en een en tot beschikbaarstelling van een cre- dict van f 27.120— voor de aanleg \an eer. verbindingsweg tussen Donk laan en de Dobbeweg. Inmiddels was gebleken, dat op de ter vergoeding af te stane grond een hypotheek rustte en de betreffende hypotheekhouder niet bereid was zon der meer mede te werken aan de voor genomen eigcndoms—overdracht, terwijl de N.V. Fana-metaal momenteel niet de benodigde gelden kon fourneren ter af lossing van deze hypotheek. Dc directie van Fana-metaal had zich nu bereid verklaard nog ccn perceel in dustrieterrein. ongeveer 3CO0 M2 groot, aan de gemeente in eigendom over te dragen voor dc prijs van f 6 50 per M2. waarna uit de opbrengst van deze grond de bovenvermelde hypotheek zou kun nen worden afgelost Z.h.st werd door de raad besloten het raadsbesluit van 13 Juni j.L in te trekken, om niet te aanvaarden een voor sl raai aanleg bedoelde strook grond gelegen tussen de Donklaan en oe Dob beweg van de N V Fana-metaal te Rot terdam. om niet te aanvaarden een industrieterrein, groot 4350 M2. gelegen nabij de Dobbeweg. het aanvaarden ir, koop van industrieterrein groot 3000 M2 gelegen nabij dc Donklaan. voor de prijs van f. 19 513 en het beschikbaar stellen van een crediet van f. 27.120 voor de aanleg van een verbindingsweg tus sen de Dobbeweg en de Donklaan. De terreinen zullen worden ingebracht in het gem. grondbedrijf voor een waarde van resp. f. 26 100 en f 19 513.—. De aanbesteding \an de aanleg van de verbindingsweg heeft reeds plaats gehad, aldus deelde dc voorzitter mede Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van B en W tot onderhandse gunning van het bouwen yan een pand ten behoeve vaan de heer v. d Werf aan de Rijndijk, In de vergaadering van 25 Juni 1951 werd voor het bouwen van dit pand een voorstel aangenomen, waarin een bedrag was geraamd van f 18 200 De firma Gebr G en P Niersman. alhier, hc-eft het gemeentebestuur aangeboden dit huis te bouwen voor de som van f 18 050. Waar het onderwerpclijk huis één geheel zal vormen met het door de fir ma Niersman voor haarzelf tc bouwen huis «twee huizen onder eén dak», ver dient het aanbeveling deze firma het geheel van twee huizen te doen bouwer. Hierdoor kan economischer worden ge werkt De gevraagde prijs ligt dan ook f. 150beneden de raming. Nadat de heer G Schrama heeft ge ïnformeerd of na aanneming van dit voorstel direct met de bouw kan wor den begonnen c-n de voorzitter heeft meegedeeld, dat gewacht moet worden op de toestemming van Ged. Staten wordt het voorstel z.h.st. aangenomen Voor de rondvraag gaf ditmaal in af wijking van andere zittingen geen en kel lid zich op. zodat de openbare zit ting zonder rondvraag werd gesloten. LEIDERDORP JEUGDDIENST RERV. GEMEENTE Morgenavond wordt in de Herv. Kerk een jeugddienst gehouden waarin ds Joh "Poort. Herv. Predikant te Koude kerk. zal spreken over het onderwerp Houdt er de moed maar in". Medewer king verleent het Herv. Kerkkoor. 'De Anjeractie' voor het Prins Bem- hardfonds heeft in deze gemeente netto f97.56 opgebracht. OEGSTGEEST Vice-admiraal b. d. A. F. Gooszen groot-officier Orde van Oranje Nassau Bij Koninklijk Besluit is aan de ge- pensionneerde vice-admiraal der Kon Marine A. F Gooszen. alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als re geringscommissaris bij de N.V. Konink lijke Paketvaart Maatschappij, onder dankbetuiging voor de als zodanig be wezen diensten, en is hij bij bevorde ring benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Bij Koninklijk Besluit zijn de heren W. M. Heyl en dr J. H. van der Horst alhier, benoemd als lid in de commissie aan welke in het jaar 1952 wordt opge dragen het afnemen van het examen, vermeld in art. 55. tweede lid, van de Middelbaar Onderwijswet, en het exa men, bedoeld in art. 3 van het K. B. van 27 Dec. 1934. Mr J. G. Bergmeijer, raadslid Daar de heer C. G. de Raay zijn be noeming als Raadslid niet heeft aange nomen. is nu in de vacature J. Th. van Vugt benoemd verklaard mr J. G. Bergmeijer. VOORSCHOTEN DERDE- EN LAATSTE GROEP OX.-SCHOLIEREN NAAR GROENENDAAL. De laatste groep leerlingen van de openbare lagere school heeft gisteren een schoolreisje gemaakt. Nadat vorige weck de grootsten een trip door Noord- Brabant en Woensdag de kleinsten een uitstapje naar het Dierenpark Wasse naar hadden gemaakt, gingen gisteren de overige scholieren naar „Groenen- daal" in Heemstede. Aanvankelijk liet het weer zich - na de onweersbuien - niet zo gunstig aan zien. maar gelukkig klaarde het op, waardoor het succes van deze tocht ver zekerd was. In „Groenendaal" werd een wande ling door het mooie bos gemaakt. Er werd natuurlijk ook een bezoek ge bracht aan de speeltuin, en aan de kinderboerderij. Moe, maar toch stra lend van hetgeen ze genoten hadden, kwamen ook deze leerlingen op tijd Medische dienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr F. J. M Tonino. tel. 493. (Van onze Parijse correspondent) Het binnenlandse prestige van dc Franse minister van buitenlandse za ken. Robert Schuman, ls de laatste we ken zó sterk gedaald, dat hij voor premier Pinay een zwaar blok aan het been is geworden. Welbeschouwd is hij dat vanaf de aanvang van Pinav's be- I w«nd al geweest, want het is nauwe- I l'jks een publick geheim, dat Schuman de huidige premier van katholieke zijde j als minister van buitenlandse zaken werd „opgedrongen". Diens handhaving aan de Quai d Or- say, waar hy nu bijna vier jaren onaf- gebroken zetelt, werd toen door de M.R.P. ide partij der progressieve katho lieken» als vooiwaarde voor haar (on ontbeerlijke' medewerking gesteld. Met duidelyke tegenzin, en ook met en.ge 1 berusting, werd die voorwaarde toen aanvaard door Pinay. die zelf waar schijnlijk toch maar een zeer beperkt 1 vertrouwen had in de levensvatbaarheid van zyn eigen regeringsploeg Dat laat ste is zoals bekend nogal mee e- vallen, maar nu begint het er toch wel op te lijken, dat door de aanwezigheid van Schuman in het kabinet Pinay's successen op monerair en economisch gebied niet ongevaarlijk kunnen worden bedreigd Dit is intussen een der talrijke merk waardigheden. waardoor deze regering zich van haar voorgangsters onder scheidt omdat men het in Frankrijk wel bijna een traditie mag noemen, dat een kabinet nooit wegens zijn buitenlands beleid in gevaar wordt gebracht. Van een directe bedreiging heeft men misschien ook nu nog niet tc spreken, maar in ieder geval mag wél worden gezegd, dat indien Pinay zou struike len dit onder de huidige omstan digheden alléén door Schuman ver oorzaakt zou kunnen worden. Vandaar dat de premier dan ook alles ln het werk heeft gesteld om een alge meen debat over de buitenlandse poli tiek van de agenda der Kamer 'die 12 Juli met vacantic gaat) te weren. Een meerderheid zou hy dan hoogstwaar- schjjnlyk niet hebben bereikt. DE GRIEVEN. De grieven tegen Schuman zijn veel vuldig, tegenstrijdig en byna algemeen, want zelfs m de katholieke gelederen blijkt de ontevredenheid over deze mi nister duidelijk toe te nemen. Maar die haast unanieme afwijzing van zyn voor naamste minister wiens aanzien in het buitenland onbetwist schynt te zijn gebleven is overigens niet de enige zorg voor Pinay. Die afkeer jegens de huidige minister van buitenlandse zaken kan namelijk bovendien wel de enige baud worden genoemd, die de Gaullisti sche dissidenten nog in de (officiële) oppositie houdt Maar men behoeft er net aan te twijfelen, dat deze Gaullis tische rebellen eventueel alleen aan be reid zullen zijn actief aan een regering deel te nemen als Schuman zijn post zal verlaten. Daarom alleen al lukt het wel uitgesloten, dat Schuman door een volgende premier zou worden ..inge huurd'. gesteld dat hij zich thans kan handhaven. De bezwaren, welke tegen Schuman worden ingebracht, vormen een lange waslijst. Wat de communisten tegen hem heb ben. behoeft niet nader te worden toe gelicht. Dan de socialisten. Hoewel die in beginsel de Europese politiek van Schuman wel onderschrij ven. verwijten zij hem niettemin, dat hij zich daarbij te sterk door „Vaticaanse richtlijnen" laat leiden. Het ..Europa van Schuman. Adenauer en De GasjJeri" draagt ln hun ogen een te duidelijk ka tholiek stempel en daardoor zouden zo werd in deze kring herhaaldelijk be toogd de kansen van een overeen komst met Engeland wel eens ernstig kunnen worden bedreigd. Bovendien vin den de socialisten de politiek, die zo niet door. maar dan toch onder verantwoor- delykheid van Schuman tegenover Tunis is gevoerd, uiterst ongelukkig. In hun ogen zou alleen al terwille van een her stel der normale betrekkingen met de bey, het ontslag van Schuman kunnen worden gerechtvaardigd. In radicale en andere rechtse, of be houdende. kringen wordt de Europa- politiek van Schuman in het algemeen tè voortvarend geacht. Men is kort gezegd beducht, dat hy Frankryks nationale belangen verspeelt. Diezelfde ongerustheid wordt, maar ln aanzienlijk fellere termen, ook door de Gaullisten uitgesproken en in het by- zonder door hun buitenlandse expert Gaston Palewski, die tot Schunians op volger is voorbestemd, indien ooit. De Gaulie opnieuw aan de macht mocht komen. Van deze zijde krijgt Schuman bovendien te horen, dat hy de Franse posities in Noord-Afrika, zonder tegen prestatie, aan de Amerikanen heeft uit geleverd. En tenslotte zou hy te veel „begrip" tegenover Adenauer hebben getoond. Terwijl men dusizo bij alle politieke richtingen unaniem, zij het om ver schillende motieven. Schuman liever vandaag dan morgen ziet vertrekken, wordt zyn positie daarenboven nog MARKTBERICHTEN LEIDEN 5 Juli. Coöp. Groentenvellinc Per 100 kg rode kool 13 60. groene kool 6.50—11.70. rabarber 74 30. kroten 17— 30. uien 16. peen 12—22. aardapp. 10—14 andllvle 14 10—26.90. stoofsla 10—12. I druiven 150192. pruimen 68113. rodel bessen 39 zwarte bessen 71181 snijbo nen 67105 tuinbonen 1721 stambo- ncn 69100 doperwten 3148 peulen 24 —76 postelein 13—23 spinazie 23 tomn- j ten 2490. zllverulen 32. Per 100 stuks: komkommers 1140. bloemkool 842. sla I 2.40—4 80. perziken 5 40—28. Per 100 bos kroten 4.808. peterselie 11.9014 90. radlls 2 40—4 70. selderie 3 80—12.80. uien 7.70—9.60. peen 8—24. KATWIJK A D RIJN. 4 Juli. Groente veiling. Aardappelen' crote f. 2.303.50. drielingen f. 1.502 40. kriel f 0.801.20. bloemkool A f. 1441. B f.821. waspeen f.1323. erwten f.2951. peulen 6970. aardbeien f 0 591 05. tuinbonen f 18—26 komkommers f 2931. sUverulcn f. Il ls. sla f. 6.70—9.80. bospcen f. 0.21—0.37. boskroten f 7—9 10. uien f 0.12—0.19 snll- bonen f.0 900 95. slalotten f.1517. pe terselie f. 1013.50 bonenkruid f. 1 80 2.50. andllvle f.1617. prlnsessebonen f.1105 kroten f. 0.170.30. selderie f.9 80—9 90 RIJNSBURG 4 Juli Bloemenveiling Gladiolen wit 450600. rood 400600. blauw 450—550 Witte Margriet 1.50—300 Godetia s 300—450. Galllardla 70—100. Scablosa 100—150. Hcliopsk 75—100. He- lemurus 700—1000 Recal Ui s 300400 per 100. Leeuwenheb 1520. Ridder spoor 15—20. Anemonen 79 Gips 8—12. Goudsbloemen 6—10 Lathyrus 1530. Statice 35—48 per bos. RIJNSBURG 4 Juli Groenteveiling - Eerstelingen 1115 drielingen 1012. tuinbonen 2025. doperwten 5060. ra barber 7—10 kroten 3038 rootuten 15 —20 bloemkool 820 per kilo Selderll 8 —12 peterselie 914. boskroten 7—9 bo nenkruid 24. bosprel 46 per bos. Sla 511 per krop. verzwakt doordat ook in de minister raad zelf zyn autoriteit ten zeerste ge daald schijnt te zijn. Z'n wekelijkse rapporten over de In ternationale toestand genieten hier de twijfelachtige faam van een onfeilbaar slaapmiddel en bovendien wordt Schu man dan nog kwalijk genomen, dat liy een te persooniyke politiek volgt, waai- in zijn collega's niet. te weinig of te laat, worden gekend. Samenvattend zou men. met de hier gebruikelijke ofschoon wat onheuse term, kunnen zeggen dat Schuman als „versle ten" wordt beschouwd, zodat hem ze'.fs in zijn eigen partij wat welverdiende rust geenszins zou worden misgund. Zelfs indien men erkent, dat er in een aantal verwijten, in het bijzonder wat de kwestie Tunis aangaat, een kern van waarheid schuilt, gebiedt de rechtvaar digheid toch vast te stellen, dat Schu man m een der moeilijkste en meest be slissende perioden van Frankryks ge schiedenis een aantal bes'uiten heeft ge nomen. of voorbereid, waarmee hii zyn land een leidende positie in Europa heef. verzekerd Daarbij konden zijr> goede bedoelingen, zyn integriteit, zyn idealisme, nimmer, ook niet wanneer hy faalde, in twyfel worden getrokken. Het is pynhjk. dat dit de laatste tyd niette min herhaaldelijk is gebeurd Toen Schuman. op 26 Juli 1948. nu dus byna vier jaar ge'eden. zyn post als minister van buitenlandse zaken aan vaardde. baarde dat in politieke krin gen wel enig opzien, omdat deze rustige, bezadigde verschyning in het parlement, waarvan hij al ruim twintig Jaar deel uitmaakte, zich noch als spreker, noch als internationaal expert had onder scheiden Van huls uit econoom, moest hij a's diplomaat al zijn sporen nog ver dienen De verrassende keuze werd toen vooral gemotiveerd met een verwijzing naar zyn afkomst a'? F.'zasser: achter eenvolgens Duitser en Fransman geweest zijnde, zou hy wel eens zo meende men de aangewezen man kunnen blijken om de broodnodige entente met West-Duitsland te scheppen, waardoor inderdaad zyn hele politiek werd geïn spireerd. In de voorzichtige verwachtingen, wel ke men lndertyd misschien het zuiverste als een welwillend sceptisme kon om schrijven. werd men aanvankelijk door Schuman niet teleurgesteld en ln het byzonder werd zijn plan voor de ge meenschap van steenkool en staal alge meen wel als het verlossende woord voor Europa's noden verstaan. Als promotor van dat plan de eerste constructieve poging tot Europese unificatie zag men Schuman's ster in Frankryk, zowel als er buiten, met ongewone snelheid stijgen, en aan weinig Franse politici werd door de kranten toen zoveel aan dacht besteed als aan deze minister, aan wie al het uiterlijk spectaculaire niet temin vreemd was. Men schreef over zijn innemend karakter, zyn vriendelijke om gang met de journalisten, over de vroomheid van Robert de Preux (Robert de koene) zoals een van zijn eretitels luidde, over zyn sober vrijgezellenbe staan. en over zijn twee hobbies: detec tivefilms en zeldzame boekenuitgaven. Zijn oorspronkelyke bibliophiele collectie was tijdens de oorlog door de Duitsers gestolen en op eenzame wandelingen langs de „bouquinistes" van de Seine- kaden. de stalletjes met oude boeken, probeerde de minister nu weer een nieu we verzameling bijeen te brengen. Dat alles, en nog veel meer. kon men enkele jaren geleden bijna dagelijks in de Franse kranten lezen. In diezelfde kranten komt de gedaalde koers van Schuman's aanzien in zijn land thans wel heel openlijk tot uiting, en van zul ke publieke bndragen aan de vorming van zyn persooniyke legende is nu ner gens enige sprake meer. Over Schuman wordt nu alleen nog maar op een wat meewarige toon geschreven als over een oude afgeleefde man. die zyn roem zou hebben overleefd, en bijna dagelijks kan men ndmen lezen van politici Bidault. René Mayer. Pleven die zich al be reid zouden hebben verklaard Schumans boedel over te nemen. Tegenover deze meer dan duidelijke aanwijzingen dat hij eigenlijk nauwe lijks meer wordt geduld, neemt minis ter Sehuman een houding van vol strekte onverschilligheid, men mag wel zeggen: ongenaakbaarheid, aan. Bij de jongste Tunis-debatten, die hem bijzonder veel te slikken gaven, heeft hy die houding duideiyk ver klaard. Ik heb mijn verantwoorde lijkheden voor de geschiedenis geno men. laat dus het parlement eveneens de zyne aanvaarden, zo zei hy toen. „Alleen een openlijke motie van wan trouwen zal mij er toe kunnen bren gen heen te gaan". Tot dusverre heeft de Kamer de moed daartoe niet opgebracht of, zo men wil, dc kans niet gekregen. Men zou zloh vergissen door te menen dat deze „halsstarrigheid" by Schuman zou moeten worden verklaard uit het feit dat hij ter vervulling van persoon iyke ambitie aan zyn zetel „kleeft". Eerzuoht lykt hem volkomen vreemd. Sohuman beschouwt zyn werk aan de Quai d'Orsay aeker niet als een uit puttende erefunctie, maar werkelijk als een roeping, een taak, welke hem van Hogerhand is opgedragen en die ver vullen moet terwille van het welzijn van zijn land, van Europa en de wereld. Hij heeft in het begin van zyn diplo matieke carrière wel eens verklaard, dat hij zich in een klooster zou terug trekken als het land zyn politiek zou desavoueren, maar hij wenst dat dan cok op onweerlegbare en democratlsoh- regelmatige wyze te zien uitgesproken. De laatste tyd worden Schuman In tussen ook andere voornemens toege- cuoht. Zyn naam is genoemd als toe komstig president van de „Hoge auto riteit" van het plan, waaraan zijn naam al is verbonden. Die functie blijkt overi gens achteraf voor Jean Monnet te zijn bestemd, en zelfs als eventueel opvolger van president Auriol. die eind volgend jaar het Elysee zal verlaten. Het zyn alles nog maar geruchten cn Sohuman geeft zich even weinig moeite ze tegen te spreken als zich te verdedi gen tegen de veelal persooniyke aan vallen, die zo wat van alle richtingen op hem worden gedaan. Onbaatzuchtige moed kan men hem niet ontzeggen. Maar de vraag blyft intussen oi zyn onwankelbaar geloof en zyn werkkraent zuilen zyn opgewassen tegen ae alge mene animositeit, welke thans tn alie kringen jegens Schuman heerst Mocht hy gedwongen worden heen te gaan dan zal Europa zyn strijdbaarste apostel verliezen!

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 9