LEIDSCH DAGBLAD Dr Drees sprak vier uur met fractieleiders van K.Y.P., P.v.d.A. A.R. eu C.H. Amerikaanse hulp aan liet buitenland thans definitief vastgesteld 91ste Jaargang VRIJDAG 4 JULI 1952 No. 27651 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *- 6.per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Noodweer en bliksemslag over liet gehele land Verschillende boerderijen prooi der vlammen Onweer, windstoten en lugubere duisternis Het feit. dat ons land zich gisteravond in het overgangsgebied bevond van de wegtrekkende warmere lucht en de van de Oceaan komende koelere luchtstro mingen, is de oorzaak geweest van zware onwedcrs, gepaard met blikseminslag, die boven het grootste deel van ons land hebben gewoed. Verscheidene onweers buien kwamen uit het Zuid-Westen opzetten. Ook heerste er zware regenval, met uiterst krachtige windstoten en veel lugubere duisternis. Ze werd bijv. uit Gilze Kijen een windstoot gemeld van niet minder dan 57 knopen! Vrijwel alle stations van het K.N.M.I. in het land hebben onweer gemeld. I'M Van de vele berichten omtrent blik seminslagen vermelden wij de volgende: r In vier schoorstenen Is gisteravond tijdens het hevige onweer dat ook bo ven Amsterdam woedde, de bliksem in- ee-lagen. De Amsterdamse brandweer kreeg niet minder d3n 25 meldingen tinnen, waarop 16 maal werd uitgerukt. (Hoofdzakelijk betroffen de meldingen blikseminslag, omgewaaide bomen en ^schuttingen. Om 19.51 uur kwam het alarm „blik- vkermmlag in de Stadsschouwburg" bin nen en zoals gebruikelijk bij brand in grote openbare gebouwen rukte terstond Éroot materiaal uit. Van alle zijden heden de rode wagens met schril sirene- geloei het Leidseplein op. Aan de rech- Jterzijde van het gebouw was de bliksem afleider op een zwakke plek in het me taal doorgebrand. De bezoekers van de schouwburg hebben er dan ook niets Irfvan gemerkt en de brandweerwagens konden dan ook weer spoedig naar de kazernes inrukken. Om circa halfadht brak boven Utrecht een hevig onweer los, dat zodanig in omvang toenam, dat van noodweer kon worden gesproken. Dit duurde zeker twee uur achtereen. Pas na tien uur werden de bliksem en de donderslagen, die vergezeld gingen van harde wmden regen, minder in hevigheid. Op de duur konden de riolen het water niet meer opnemen en op verschillende plaatsen ir de stad moest de brandweer onder gelopen kelders leegpompen. In het Wilhelminaparkkwartier werden enige bomen ontworteld. Onder het spoor- ve'viaduct aan de Amsterdamse straat weg stond om tien uur niet minder dan 38 cm water, zodat alle verkeer hier gestremd was, doch geleidelijk zakte het water. .'i Tijdens een ongekend hevig onweer is gisteravond te 8 uur de bliksem geslagen in de boerderij van de heer W. Schep aan de Lekdijk te Lopik, nabü de Zijde- i kade. Het vuur vond in een partij van 28 voer hooi. die pas op de zoider was geborgen, gretig voedsel. De brandweren I van Lopik en Lopikerkapel konden niet 1 voorkomen dat het grote pand geheel uitbrandde. Enig huisraad werd gered. De boerdery was juist geheel verbouwd. Huis en inboedel zijn verzekerd. Kort te voren was de brandweer van Willigelangerak gealarmeerd voor blik seminslag in de grote hoeve .Rozen burg", waar de schoorsteen werd getrof fen en een gat in het dak is gebrand. Hier slaagde de brandweer er in de ka pitale boerderij te behouden. Kort na tien uur is de bliksem inge slagen m de met een rieten dak gedekte boerderij van de heer R- Veldhuis aan de Binnendijk te Apeldoorn. Hoewel de regen neerstroomde en de Apeldoornse brandweer spoedig met twee tankwa gens in actie kwam, kon niet worden voorkomen, dat het vuur. dat gretig voedsel vond in een partij hooi, de ge hele boerderij in de as legde. Het ge zin, bestaande uit man, vrouiw en zes kanderen, kon zich tijdig in veiligheid stellen; ook het vee werd behouden. Van de Inboedel werd niets gered. Ook de brandweren van Vaassen en Epe moesten wegens bikseminslag uit rukken. In Vaassen was het een hooi berg. gelegen aan de Wetering, die door het hemelvuur was getroffen. De hooi berg ging in vlammen op. doch de boer derij kon gespaard blijven. In Eemst onder Epe werd een schuur van de landbouwer Gasselman door de bliksem getroffen. De schuur brandde tot de grond toe af. Onder Lexmond zijn gisteravond twee kapitale boerderijen in brand geraakt na blikseminslag. Toen de eerste brand werd ontdekt, alarmeerde men de brandweer van Lexmond. Onderweg, ongeveer anderhalve kilometer vóór de brandende boerderij, ontdekte de brand weer een andere boerderij, die eveneens in brand stond. De brandweer ging ter stond aan het blussen. Intussen wachtte men bij de eerste boerderij tevergeefs op de brandweer, die niet kwam opdagen. Tenslotte heeft men de post Lexmond-Vianen gealar meerd, van waaruit de brandweer ter assistentie trok. Deze boerderij, van de beer Kortlever, is totaal afgebrand. WEERBERICHT Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Kans op enkele buien, maar ook op vele plaatsen zon neschijn. Iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur). 5 JULI Zon op: 4.28 uur: onder: 21.01 uur. Maan op: 19 48 uur. onder: 131 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 44 uur en 1331 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Tengevolge van blikseminslag brak te circa kwart voor negen brand uit in de boerderij „de Hut" te Rosmalen, be woond door de familie J. Eng eiber t. Daar het dak gedeeltelijk uit riet op getrokken was stond het gehele gebouw spoedig in lichterlaaie. De Bossche brandweer begon spoedig met net blus- singswerk. De familie, bestaande pit een gezin met 7 kinderen, moest in allerijl het brandende perceel verlaten. Ook deze boerderij is verloren gegaan. Ook ls het hemelvuur geslagen in een huis te Nunspeet, bewoond door de fa milie J. Pap. Hoewel geen brand uit brak, werden vrijwel alle meubelen en ruiten vernield. Als een bijzonderheid dient vermeld, dat een ledikantje waar in een kindje lag te slapen, door de bliksem in tweeën is gespleten en dat later bleek, dat het kind geheel onge deerd was! Mossadeq dreigt met aftreden Een woordvoerder van de Perzische regering heeft meegedeeld, dat premier Mossadeq de Sjah te kennen neeft ge geven tegen 8 Juli te zullen aftreden, indien de nieuwe Tweede Kamer Madjlis) tegen die tijd nog r.iet ge reed is haar werkzaamheden te be ginnen. De woordvoerder verklaarde, dat Mos sadeq aan de Sjah had geschreven: „Mijn aftreden is geen teken van onver mogen van mijn regering om het be stuur voort te zetten, maar is bedoeld om de aandacht van het volk te richten op de crltieke toestand van het land en op de noodzaak om onmiddellijke besluiten te nemen. Indien de Madjlis mij vraagt een nieuwe regering te vor men zal ik hier gaarne op ingaan en ben bereid verder te regeien en de plannen te voltooien, die ik met steun van de Sjah heb nagestreefd". POLITIEHONDEN TEGEN BETOGERS TEGEN GENERAAL RIDGWAY. Gisteravond zijn te Kopenhagen po litiehonden losgelaten op een menigte van ongeveer 700 personen, die zich voor het hotel van generaal Ridgway had verzameld, terwijl de generaal dineerde met Deense militaire leiders. Een aan tal betogers liep kleerscheuren op en enkele moesten in een ziekenhuis opge nomen worden. Binnen een half uur waren de betogers uit elkaar gedreven. Aanvankelijk werden 40 demonstranten aangehouden. Later werden 36 van hen vrijgelaten. Eerder op de dag waren twee arrestaties verrioht. West-Duitse stof over toetreding tot Europese leger Het West-Duitse constitutionele Ge rechtshof heeft president Heuss mede gedeeld. dat het zijn verzoek om een advies in de kwestie van Dultslands bij drage tot het Europese leger voorlopig niet in behandeling kan nemen. President Heuss had, gelijk gemeld, het Hof gevraagd hem een antwoord te geven op de vraag of een Duitse bij drage een wijziging in de grondwet nood zakelijk zal maken. Het Hof te Karlsruhe heeft thans de president medegedeeld, dat het eerst een dergelijk verzoek van 144 parlementaire afgevaardigden, merendeels tegenstan ders van het Europese iegerverdmg, In behandeling moet nemen. Dit verzoek, dat eerder ls ingediend dan dat van de president, verlangt een uitspraak van het Hof. dat een defenslebijdrage in strijd is met de grondwet Volgens het Hof kan het verzoek van president Heuss niet behandeld worden, voordat ls uitgemaakt of de 144 afge vaardigden recht hebben op een uit spraak, zelfs nog voor de ratificatie van het Europese legerverdrag. Het Hof zal zich op 18 Juli weer met deze kwestie bezig houden. 1 49ste Sovjet-veto iii Veiligheidsraad Keert zich tegen uitbrenger zelf! I Malik verklaarde, dat _e nieuwe Ame^ rikaanse resolutie even „lasterlijk" wa: als de voorgaande en de Sovjet-Unie had Teneinde gelden te verzamelen voor de bouw van een nieuw Hospitaal- kerkschip, dat evenals zijn voor ganger de naam „De Hoop" zal dragen, is in Tilburg een Amert- kaanse verloting gehouden. .geen tijd nodig om overJ verwerping ..Veilingmeester" was de omroeper ^-.Wi-Un!f ueeft Sistere.n de e"an na te denken. Malik herhaalde lan<;cn terwijl voorts medewerking Veiligheidsraad haar veto uitgesoro- het Sovjet-standpunt, dat over de V loons meacutrhi g ken tegen het Amerikaanse verzoek kwestie van bacteriologische oorlogvoe- om een onpartijdig onderzoek van de rjng de raad geen debat kon houden of communistische beschuldiging, dat de maatregelen nemen zonder aanwezigheid geallieerden in Korea zich aan bacte- 1 riologische oorlogvoering schuldig ma ken. Dit was de 49ste maal dat de Sovjet- Unie gebruik maakte van haar vetorecht sedert de Veiligheidsraad in 1946 voor het eerst bijeenkwam. Aan het einde van het debat, waaraan Malik met had willen deelnemen, ver zocht de voorzitter van de Raad sir Gladwyn Jebb (Engeland), de Pussische door de nationale Iraanse oliemaat afgevaardigde geen veto uit te spreken schappij begonnen met medewerking en zich van stemming te ?nthouden. Hij I van Zwitserse geologen en Amerikaanse NIEUWE OLIEBRON IN PERZIE. Officieel wordt medegedeeld, dat hedenmorgen op een diepte van 2200 meter olie is aangeboord in het gebied van Kum, 175 km. ten Zuiden van Teheran. De boringswerkzaamheden aldaar zijn ongeveer een jaar geleden vroeg de Sovjet-Unie zich te beraden alvorens de kloof tussen Oost en West te verbreden. Na de stemming diende de Ameri kaanse afgevaardigde. Gross, een nieuwe resolutie in, waarin werd verklaard, dat met het oog op de nou- ding van de Sovjet-Unie de Veilig heidsraad diende te concluderen, dat de beschuldigingen „zonder grond cn vals" waren. Tevens vroeg Gross de iièad „het verspreiden van dergelijke valse beschuldigingen, die de spanning tussen de landen vergroten en die be doeld zijn om de pogingen van de V.N. in Korea te ondermijnen, te veroor delen". Gross vroeg niet om een in- middellijke stemming, doch hij hoopte, dat de Sovjet-regering zijn resolutie zorgvuldig zou bestuderen. Sinds geruime lijd staat de toren van de Ned. Herv. Kerk te Makkum in de steigers. In tegenstelling met veel Friese kerken draagt de toren te Makkum geen zadeldak, doch een spits. De huidige spits werd in 1872 aange bracht. Dc kerk is van zeer vroege datum: volgens de beschikbare gegevens werd het gebouw in 1660 vergroot: de kosten daarvan be droegen toenf. 18.900.-. Het West-Berlijnse parlement heeft besloten maatregelen te nemen tegen chicanes van de regering der Sovjet- ene tegenover West-Berlijners". Het parlement zal de namen en daden bekendmaken van die leden der volks- politie en autoriteiten van het Sovjet- Russische bezettingsgebied, die bij het optreden tegen inwoners van West- Berlijn bijzonder in het oog vallen. De kansen zouden niet slecht staan (Van onze parlementaire redacteur). Ruim vier uur heeft dr Drees gistermiddag met de leiders van K.V.P., P. v. d. A., A.-R. en C.H.-fractics besprekingen gevoerd over het concept program, dat hg hun ter overweging had toegezonden. Om kwart over zes werd het beraad afgebroken. Maandag a.s. te kwart over zes zal het overleg worden hervat. In de tussentijd zullen de fracties worden geraadpleegd. Zo zal Zaterdag middag de fractie van de P. v. d. A. bijeenkomen. Voor het verloop van de kabinetsfor- wel enigszins andersde starre opposi- matie lijkt deze ontwikkeling niet on gunstig. De wijze van werken van de Gedwongen verkoop of onteigening van j formateur heeft in parlementaire kring grond in de Sovjet-sector of in de instemming en vertrouwen gewekt, be- Sovjet-zone zonder toestemming van de rechtmatige eigenaar zal als ongeldig worden beschouwd. De namen van handelaren, die illegaal goederen uit de Sovjet-sector in West- Berlijn invoeren, zullen gepubliceerd worden. In de woonwijken zullen de namen van West-Berlijners bekend gemaakt worden, die inkopen doen in het Sovjet-gebied zonder dat zij daar om financiële redenen toe genoodzaakt zijn. Buien trekken af Het K.N.MJ. te de Bilt deelt mede: Het binnendringen van de koelere lucht van de Oceaan heeft op vele plaatsen ln Europa aanleiding gegeven tot zware onweersbuien. De warme lucht handhaafde zich gis teren in Oost-Frankrijk. Midden en Zuid-Duitsland en in het Zuid Oosten van ons land. In Maastricht lisp het kwik op tot 28 graden maar op dezelfde tijd meldde Groningen maar een temperatuur van 14 graden Aan de scheidingslijn tussen de war instemming en vertrouwen gewekt, halve uiteraard bij de V.VJD.. waar men over de gang van zaken voorlopig nog wel niet uitgepraat zal zijn. Hoewel de mogelijkheid niet uitgesloten moet wor den geacht, dat de formateur zijn con cept-program ook nog aan mr Oud zal toezenden zulks wellicht op aandrin gen van de heren Tilanus en Schouten schijnt een zodanige verbreding van de basis verder verwijderd dan ooit. tiehouding heeft de A.-R. bij de verkie zingen bepaald geen voordeel opgeleverd. Welke houding de C.H. innemen, is ook niet helemaal duidelijk, al ziet het er wel naar uit. dat de groep Tilanus mans genoeg is om zich de extreme op positie in eigen gelederen van het lijf te technici. werd verleend door de Politiekapel cn een aantal vrijwilligers van het Roode Kruis, die zich met het op halen der gelden belastten. Het doel van het Hospitaalkerkschip is medische en geestelijke steun ie verlenen aan alle zeelieden, onge acht nationaliteiten cn gezindten. Een gelukkige winnaar ontvangt een vaatje haring (om dorst te krij gen) en een kruik met inhoud (om de dorst te lessen Congres heeft bijna 25 pet. besnoeid Met de goedkeuring door de Senaat, heeft thans het Amerikaanse Congres de som goedgekeurd van 6.001.947.750 dollars, bestemd voor militaire hulp aan het buitenland. (In de Maandag door het Huis goed gekeurde som is 30.000.000 dollar meer genoemd, doch dit bedrag is bestemd voor de administratieve kosten van het ministerie van buitenlandse zaken en het ministerie van defensie in het bui tenland en is in feite geen onderdeel van het militaire hulpprogramma zelf). houden. Ook voor de C.H. ls bovendien het procentuele verhes bij de verkiezin gen een teken aan de wand. De K.V.P. worde hier buiten beschou wing gelaten, al moge wel worden opge merkt. dat de positie van de heer Romme in deze situatie niet direct een benij denswaardige is. Voorspellingen vallen er in dit stadium niet te doen. Dr Drees wacht rustig tot as. Maandag. Hij is bepaald niet van plan nu reeds mensen te raadplegen in verband met de bezetting der ministers posten. Dat wordt een der zwaarste op gaven. De situatie van het ogenblik overzien de, mag wel worden gezegd, dat de kan sen van dr Drees niet bijzonder slecht staan. Dat de besprekingen van gisteren zijn onderbroken in verband met het beraad der fracties, mag zeker niet als ongunstig worden bestempeld. In tegendeel. men zou er een aanwijzing in kunnen zien. dat de besprekingen in zoverre resultaat hebben gehad, dat de fractie-leiders reeds thans aan hun fracties een omlijnd beeld kunnen geven van wat dr Drees zich voorstelt te ondernemen. De bijeenkomst van a.s. Maandag zou dan liet sluitstuk van de tweede fase betekenen. Het is natuurlijk te vroeg om zich reeds nu aan voorspellingen te wagen. Een feit van betekenis is echter, dat de d. A. meer en meer begint over te me en koudere lucht ontwikkelden zich héllen naar een verbreding van de basis. verkiezingsuitslag heeft daartoe 1 ongetwijfeld aanleiding gegeven, en de P. v d A. zal er zeker op bedacht zijn. doorbraakpartij als zij immers wil zijn. 1 uit deze winst de nodige politieke con- sequenties te trekken. In dit verband heeft het. de aandacht getrokken, dat Koos Vorrink Woensdagavond tijdens een massabetoging in Den Haag de op- - neming van bepaalde A.-R. persoonlijk heden in het te vormen kabinet-Drees- aanbevelenswaardig achtte. Nu mag niet uit het oog worden ver- i, Cu- I loren. dat men reeds ln Februari 1951 zover was. maar dat toen uitverkoren gisterenmiddag boven Frankrijk gië onweersbuien, die tegen de avond van het Zuid Westen uit ons land bin nendreven. Gelijktijdig stak langs de kust een harde Noord Oostelijke wind op maar ook in het'bi.': en'and kwamen tijdens de buien hevige windstoten uit aller lei riohtinger voor. Sommige onweersbuien gingen met zware slagregen en hagel gepaard. Schiphol. Twente en Eindhoven werd 35 tot 40 millmeter afgetapt, in Gilze Rijen en Dee'.en 58. in de Bilt 66 lemborg 73 en in Woensdrecht 90 mi.i- izover was. maai uji «icu iuhcimucs n. „f,„ u;. ,"pr J A.-R persoonlijkheden voor de heer sterdam naar Utrecht even oorbij In de Bilt onwee-ie het buna 10 uur j Schouten niet aanvaardbaar waren. Dat I Nieuwer sluis moest de bllS stoppen. achtereen. Tegen de ochtend namen del was mede de reden, waarom de A.-R. j n echter olihhprin Hoor buien at en trokken vu de Noorle'.uke In de oppositie bleet. Op dit osenblik I "CS "nier glimeng Hoor provincies naar de Duitse bocht. liggen de kaarten althans voor de A.-R. ue regen en de bus Slipte. Het voer- Een en dertig dames van de afdeling Midwoud van de Bond van Platte landsvrouwen zouden gisteren een uitstapje maken naar de Hoge Veluwe. Op dc Rijksweg van Am- tuig reed in de langs de weg lopende brede sloot en sloeg om. Zes der inzittende dames liepen lichte verwondingen op. Allen kon den gered worden. Het uitstapje naar de Hoge Veluwe ging echter niet door. met een andere bus werden de dames naar haar woonplaats gebracht. Van het totaal is 4.410.657.750 dollar bestemd voor Europa. Oorspronkelijk heeft president Truman voor de komende 12 maanden een be drag van 7.900.000.000 dollar verzocht voor de militaire hulp aan het buiten land. Dit bedrag is dus met bijna twee milliard verminderd, ondanks de ver klaring van generaal Eisenhower, die zeide, dat reeds een vermindering van één milliard „het gehele Europese defensiestelsel in gevaar zou brengen". Van de hulp aan Europa is 3.128.224.750 dollar bestemd voor oorlogsmateriaal, zoals tanks, kanonnen en vliegtuigen. De som van 1.282.433.000 is bestemd voor de steun van de htrbewapenings- activiteit "Truman verzocht hiervoor oorspronkelijk respectievelijk 4.145.000.000 en 1.819.200 000 dollar). Van deze economische steun ontvan gen dit jaar: Engeland 416.000 000 dollar; Frankrijk 296 000 000 dollar Denemarken 14 000 000 dollar; Italië 77.500.000 dollar: Neder land 56.400.000 dollar; Noorwegen 7.000 000 dollar; W.-Duitsland 113.000.000 dollar: Oostenrijk 61.000.000 dollar; Grie kenland 102.283.000 dollar: Turkije 49.000.000 dollar: Joego-Slavië 55.000 000 dollar; IJsland (dat geen leger heeft) 700.000 dollar. Het merendeel van de economische en militaire steun is bestemd voor de lan den van het Atlantische pact. die het plan hebben dit jaar 50 divisies voor een defensie leger op de been te bren gen en een luchtmacht te vormen van 4.000 oorlogsvliegtuigen. De rest is verdeeld volgens gebieden: het Nabije Oosten en Afrika ontvangen 499 116 500 dollar aan militaire hulp en 181.114.000 dollar aan economische hulp. Hierbij zijn mbegrepen 60.063.250 dollar voor Arabische vluchtelingen uit Pa lestina en 70 228.000 dollar voor vluch telingen in Israël. De president had voor het internatio nale kindernoodfonds 24 000.000 dollar verzocht. Het Congres wees echter slechts 6 666.667 dollar toe. De president heeft de volmacht som men tot tien procent van het ene fonds in het andere over te hevelen. Spanje zal tenminste 25 000 000 dollar ontvangen uit het Europese fonds, be halve de vorig jaar door het Congres toegezegde 100.0Ö0. >00. Dit geld is nog niet uitgegeven, daar een en ander af hangt van het gebruik van militaire bases ln het land door Amerika. Uit het Europese militaire fonds mag een bedrag tot 1.000.000.000 dollar wor den gebruikt voor het plaatsen van orders bij Europese bewapenlngsfabrie- ken. Dit zou betekenen, dat een deel van de bewapening van het pact in Europa zelf gefabriceerd wordt en dus niet uit Amerika aangevoerd behoeft te worden. Het wetsontwerp wordt wet door de ondertekening van president Truman. Koning Talai terug Koning Talal van Jordanië is gisteren te Amman, de hoofdstad van zijn ko ninkrijk, teruggekeerd. Hij werd met 21 saluutschoten begroet. Langs de weg naar zijn paleis in de buitenwijken van Amman, waar de koning naar verwach- tig enige tijd onder medische behande- ting enige tijd onder medische behande- langstellenden geschaard, die hem toe juichten. Men verwacht, dat de re^ntschaps- raad van drie man de koning zal blij ven vervangen, totdat hij hersteld is of totdat de zeventienjarige troonopvolger prins Hoessein in Mei meerderjarig" is geworden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1