LEIDSCH m DAGBLAD Amsterdam - Bazel - expres bij Tliionville ontspoord WEERBERICHT Vrijdag wordt over liet lot der Gaullistische rebellen heslist 91ste Jaargang WOENSDAG 2 JULI 1952 No. 27649 Directeur: J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwerf 6_ per kwartaal; f 0.47 per week Telefoon Dir en Adrn 25041; Red. 21507 Spoorstaven door grote hitte te veel uitgezet Vier doden en 18 gewonden iv.o. Nederlanders Bü Thionvillc (Oost-Frankrük) is gisteren om ongeveer balfvijf een deel van de AmsterdamBazel-express ontspoord, waardoor vier personen om het leven zün gekomen. 18 personen w.o. enkele Nederlanders zijn gewond. Het ongeluk gebeurde bü de plaats waar de wissels van het spoor liggen voor de aftakking naar IlettangeGrande. Vjjf rijtuigen waren het punt reeds gepasseerd, toen de buitenste spoorstaaf van het traject, dat hier een bocht maakt, brak. De drie laatste rijtuigen vervolgden hun weg, een totale verwoesting achterlatend, dwarsliggers meesleurend en verbrijze lend. Zü kantelden langs de rechterzüde van de spoorlijn. De losgeraakte onderstellen verwoestten de tweede lün. Het doorrijdende treingedeelte vervolgde zyn weg. De laatste wagon hiervan verloor het onderstel en werd glijdend meegesleept. Bü het pas seren werden enkele stenen van een pilaar van een brug weggerukt, doch de wagon behield gelukkig zijn evenwicht. Hierop kwam de trein tot stil stand. Van de verongelukte wagons was de restauratiewagon de enige die, hoewel beschadigd, op de spoorlijn bleef; alle vaatwerk was aan scherven. Uien mag vang eluk spreken, dat de verongelukte wagons slechts een vüftigtal passagiers vervoerden en dat zü van staal waren. Onmiddelük na het gebeurde rukten de brandweer en militairen uit. Inmiddels had zich uit de passagiers een reddingsploeg gevormd, die onmiddellijk begon met de bevrijding van gewonden en ongedeerden. Omstreeks zeven uur 's avonds vertrok weer het onbeschadigde trein gedeelte. De namen van de vier slachtoffers zijn: Mohaxed Hemmi. Algerie. The- dy Amschwand, Zurich, mevr. Paule Laurent (51 jaar), Barle Due (Fr.) er V. Thenisscn (65 jaar) Zwitserland. De Algerijn Hemmi was aan het werk op het baanvak en werd door een der ontspoorde rijtuigen gedood, toen hy de trein wilde laten passeren. Van elf der gewonden, die naar een ziekenhuis te Tliionville zijn vervoerd, is de toe stand ernstig. De Nederlandse mevrouw Van Maris uit Bennebroek werd zwaargewond. Haar is in het ziekenhuis een arm af gezet. Ook is oa. zwaar gewond mej. Frangoise Hummel, dochter van de Franse consul te Amsterdam, de heer J Mienekus uit Apeldoorn en zyn 5- jarig dochtertje Hilda. De meeste ge wonden zijn van Franse nationaliteit. Van de zijde van de Ned. Spoorwegen werd medegedeeld, dat een deel van de trein Amsterdam-Den Haag—Bazel om 9 uur uit Den Haag vertrekt en via Brussel en Namen naar Luxemburg gaat. Het andere deel vertrekt uit Am sterdam en gaat via utrecht—Eindho ven—Maastricht—Luik naar Luxem burg. Daar worden de beide delen aan elkaar gekoppeld en gaan dan als één trein naar Bazel. De express moest gistermiddag om 16.47 in Thionville aankomen. De rijtuigen, die tot het Amsterdamse gedeelte behoorden, zijn gekanteld. Het waren twee Italiaanse rijtuigen be stemd voor Genua, een Zwitsers rijtuig bestemd voor Bazel en een Frans rij tuig bestemd voor Bazel. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons vanmorgen nog: In Parijse spoorwegkringen laat men zich nog niet uit over de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk, in de nabij heid van Metz. Wel is vast komen te staan dat de machinist, even voordat hij het stationnetje van Thionville wilde passeren, merkte, dat de mano meter. waarop de luchtdruk op de rem men .wordt gecontroleerd, onklaar was geworden. De trein reed toen met een snelheid van 100 kilometer en had 400 meter nodig om tot stilstand te kun nen geraken. Men kan nog niet met zekerheid zeg gen of er ook nog andere oorzaken in het spel zijn, maar waarschijnlijk is dat de hitte die gisteren 41 graden be droeg de rails lichtelijk had doen uit zetten, waardoor deze zijn gebroken. Brit plaatsvervangend stafchef in Korea De Britse minister van staat Selwyn Lloyd heeft ln het parlement medege deeld, dat een hoge Britse officier be noemd zal worden tot plaatsvervangend stafchef op het hoofdkwartier van gene raal Mark Clark in Korea. Lloyd zelde: ..Wy juichen deze rege ling. waarmede de Amerikaanse regering heeft ingestemd en welke ook door de betrokken regerinavn van het Gemene Best is aanvaard, toe." Engeland zou de nieuwe plaatsvervan ger spoedig benoemen flngez. Mi'd.-a<lv.) Koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en enkele plaatselijke buien Meest matige Weste- jyke tot Noord-Westelijke wind. Vooral in het Oosten en Zuid-Oosten van het land belangrijk koeler. 3 JULI. Zon op: 4 24 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 17.06 uur, onder: 0.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.08 uur. De toestand der 3 Nederlanders die ernstig gewond werden, was hedenmor gen bevredigend, zo zeiden ziekenhuis autoriteiten. Het betrof mevr. Van Maris, de heer J. Minekus en diens dochtertje Hilda. Ook een student uit Curagao, de heer Hènri Leerentveld, is ernstig gewond. SCHUMAN PLEIT VOOR OVERKOEPELING SCHUMAN-PLAN Volgens Frankrijk dient de assemblee van de Europese kolen- en staalzemeen- schao het instellen van een Europese politieke autoriteit te bestuderen. Op de volgende bijeenkomst van de zes landen van het plan-Schuman zal Frankrijk dit denkbeeld naar voren brengen. De datum voor deze bijeenkomst zou niet bunnen worden vastgesteld voor een nieuwe Nederlandse regering zou zijn gevormd doch ondertussen zouden de zes landen over dit vraagstuk kun nen beraadslagen, aldus Schuman. Minister Schuman achtte de tijd nog niet rijp voor een Europese constitueren de vergadering met beslissingsbevoegd heid. Bestudering san het instellen van een politieke autoriteit zou volgens hem in overeenstemming zijn met het plan- Eden voor nauw samengaan van de Raad van Europa en de verschillende Europese gemeenschappen. De assemblee van de kolen- en staal gemeenschap zou in Straatsburg bijeen komen en de afgevaardigden naar de as semblee zouden de afgevaardigden van d° zes landen in de Raad van Europa zijn. Schuman bracht in herinnering, dat het verdrag voor een Europese verdedi- gingsgemeenschap voorziet in bestude ring van een mogelijke Europese politie ke autoriteit na bekrachtiging van het verdrag. Aangezien het verdrag niet snel be krachtigd zou kunnen worden opperde de Franse regering, dat deze bestudering diende te worden ondernomen door de kolen- en staalgemeenschap Schuman verklaarde voorts dat Frank rijk Straatsburg zou voorstellen als ze tel van de hoge autoriteit, assemblee en ministercomité van de kolen- en staal gemeenschap. Afsnijden lijkt zeker (Van onze Parijse correspondent) Voor Vrijdag heeft generaal De Gaulle een bijzonder partijcongres byeengc- roepen, dat (in naam) te beslissen krijgt over het lot der zogeheten rebellen, die indertijd hebben meegeholpen Pinay in het zadel te hysen en die sedertdien in het parlement zyn politiek actief bleven steunen. Hun aantal valt op een kleine veertig te schatten en dat is on geveer een derde van het effectief, waarover De Gaulle in de Kamer be schikt. Als partijgericht is het congres eer der een wa9scn neus. want De Gaulle heeft al bekend gemaakt, dat hü van zün „compagnons" niets anders ver wacht dan een bekrachtiging van de maatregelen, die hem persoonlijk noodzakelijk lijken. Welke maatrege len dit zyn, is momenteel nog niet ..Ergens aan de Adriatische kust" neemt Maarschalk Tito van Joego slavië enige dagen rust. We zien hem hier aan het stuurrad van zijn motorboot. Dit nummer bestaat uit zes pagina' Hittegolf passeerde hoogtepunt Het KNMI deelt mede: Gisteren was het in Europa op de meeste plaatsen nog warmer dan de voorafgaande dagen. In Midden-Frank- ryk steeg het kwik hier en daar tot 41 graden. De hoogste in Duitsland waar genomen temperatuur bedroeg 37 gra den, in Zwitserland 35 graden. Ook in Zuid-Engeland was het bui tengewoon warm. Door de Zuid-Oosten winden was de hete continentale lucht namelijk de Noordzee over geblazen. Enkele stations langs de Engelse Zuid kust en ook Londen meldden een hoog ste temperatuur van 33 graden. Sinds gisterochtend heeft er zich een flinke verandering in de luchtdrulover - deling boven West-Europa voorgedaan. Deze werd bij ons ingeleid door krach tige barometerdahngen die tot vanoch tend aanhielden. Boven de Golf van Biscaye was namelijk een kleine storing ontstaan waarmee een vore van lage luchtdruk was verbonden, die zich over Frankrijk uitstrekte. Beide, zowel de storing als de vore, bewogen in snel tempo naar het Noor den. In Engeland en Ierland gaf dit aanleiding tot het ontstaan van on weersbuien, in ons land bleef het tot vanmorgen bij een toeneming van de bewolking. De afgelopen nacht bleef nog onaf gebroken de boven het continent ver hitte lucht over Nederland stromen. Uit bijna het gehele land werden daardoor naohtelyke temperaturen vaji 20 graden of hoger gemeld, hetgeen uitzonderlijk hoog is. Daarna draaide de wind meer naar het Zuid-Westen, waardoor boven de Golf van Biscaye en de Noordzee afge koelde luoht het uiterste Westen van West-Europa begon binnen te stromen Midden of> de Oceaan is de luchtdruk intussen aanzienlijk gestegen. Nog Iets koelere lucht wordt als gevolg hiervan in de richting van de Britse eilanden getransporteerd. Deze lucht zal later ook ons and be- eiken. zodat het hoogtepunt van de hittegolf thans als gepasseerd kan wor den besohouwd. Nederlaag voor Mossadeq Dr Hasan Imami, onafhankelijk par lementslid en hoge priester van Tehe ran, is tot voorzitter van de Perzische Kamer gekozen. Hy versloeg de aan hanger van premier Mossadeq. dr Moa- zami. Imami kreeg 39 stemmen tegen Moazami 35, op een totaal van 76 stem men. Een afgevaardigde van het nationale front van Mossedeq riep: „Imami is niet op de juiste wyze gekozen". officieel bekend, maar zeker is. dat de dissidenten niet van plan zijn de op standige hoofden zonder meer in de schoot te leggen. Zelfs wanneer ze zich van de beweging zullen moeten laten scheiden, dan zullen ze hun politieke huid zo duur mogelijk willen verkopen. Een boetvaardig mea culpa mag van hen niet worden verwacht Er zullen zeker vele schoten vallen. Wanneer formeel de rebellen nog deel uitmaken van de RPF en dat t-ou- wens maar gedeeltelijk: hun leiders had den de laatste weken b v. geen toegang meer tot zittingen van het partijbe stuur dan ls moreel de scheiding eigenlijk al wel voltrokken. De briefwis seling tussen De Gaulle en de rebellen heeft dat onlangs wel onweerlegoaar aangetoond. Niet onwaarschijnlijk is het dat Vrydag ook organisatorisch de ban den met de rebellen zullen worden ver broken. waarmee de RPF dan zyn rech tervleugel zal hebben afgesneden. Daar toe behoorden voornamelijk mensen uit rechts-radicale kringen, geestverwan ten dus van minister-president Pinay De Gaulle heeft met deze „politici", zoals hy deze beroepsparlementariérs by voorkeur laatdunkend pleegt te noemen, nooit erg veel op gehad en in zijn hart zal hy ze wel zonder veel smart zien vertrekken. Pijnlijker,voor.hem is. men selijk gezien, dat er zich onder de op standelingen ook verschillende gene raals bevinden, waaronder militairen met klinkende arristocratennamen als de Montsambart, de Bolislambert en Koenig. Ook de jonge en briljante ge neraal Bilotte, voormalig stafchef van De Gaulle in Londen en later Frons vertegenwoordiger bij het Atlantisch hoofdkwartier, behoort tot de rebellen. Enkele van hen hebben onlangs een bezoek gebracht aan Pinay en Pleven, de tegenwoordige minister van defensie, dat in politieke kringen nog al wat op zien heeft gebaard. Het schijnt dat hier bij de mogelijkheden van een gemeen schappelijke gedragslijn zyn onderzocht en in dat verband heeft het de aan dacht getrokken, dat de rede, die Pleven enkele dagen na dat onderhoud in de Kamer uitsprak, in verschillende op zichten overeenkomst vertoonde met thesen, die in het byzonder door Bilotte verdedigd plachten te worden. Zo werd b.v. door Pleven met onge wone nadruk gewezen op de noodzaak van een ruimere vertegenwoordiging van Frankrijk in de Atlantische militaire organen. Het is nog te vroeg in détails de con sequenties te onderzoeken, die de be slissingen van Vrydag voor de Franse binnen- en buitenlandse politiek zullen kunnen hebben. Voor de hand ligt echter, dat by een definitieve breuk in de RPF de Gaullis tische oppositie weer zijn vroegere scher pe vormen zal nemen, terwijl de rege ring zeker niets na zal laten om te gemoet te komen aan de verlangens van Bilotte fT\ de zijnen. Die verlangens lig gen vooral op het militaire plan en op dat der buitenlandse politiek, in welke opzichten de afvalligen zich principieel niet van De Gaulle onderscheiden. Ook zij zyn tegen het Europese leger, ter- wijl ze de door Schuman gevoerde poli tiek eveneens als funest beschouwen. Mocht er mettertijd een toenadering tussen de regering en de (dan voor malige) rechtervleugel van de RPF be werkstelligd worden, dan zou dat dus noodzakelijkerwijs slechts ten koste van Schumans reeds zeer precaire po sitie in het kabinet kunnen gebeuren. Dc St. Martinikerk van de Ned. Herv. Gemeente te Bolsward wordI gerestaureerd. Het schip der kerk is gereed en men is thans bezig met liet koor. dat zowel van binnen als van buiten geheel in de steigers is gezet. Koninklijk Paar op de „Vanguard" Koningin Juliana en Prins Bernhard waren gisteravond aan boord van het te Rotterdam liggende Britse slagschip ..Vanguard" gast van admiraal Sir Geor ge Creasy, die de Koninklijke bezoekers een diner aanbood op zyn vlaggeschip. Om circa half acht arriveerde de hof- auto. waarin het Koninklijk paar was gezeten, aan de WiLhe'.minakade, waar de „Vanguard" gemeerd ligt. H.M. droeg een zwarte tule avondrobe met een boa van witte struisveren, ter wijl de Prins gekleed was in admiraals- uniform. De Koninklijke gasten werden met de traditionele eerbewijzen ontvangen. Tevoren hadden zich o.a. aan boord begeven mr D U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, ir C. Staf, minister van Oorlog en van Marine en vice-ad- miraal b.d. H. C. W. Moorman. Staats secretaris van Marine, alsmede de Britse ambassadeur te 's-Gravenhage. sir Ne- vile Butler, allen vergezeld van hun da mes. Nieuwe directeur hoofdingenieur Prov. Waterstaat Z.H. In de gisteren te 's-Gravenhage ge houden vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland is in de vacature ontstaan door het ontslag van de heer ir L. T. van der Wal benoemd tot directeur-hoofdingenieur van de- Prov. Waterstaat de heer ir J. L Klein hoofd ingenieur eerste klas bij deze dienst. De heer Klein verwierf 54 van de 70 uit gebrachte stemmen. De voorzitter, mr L. A. Kesper deelde mede. dat Ged Staten van oordeel ziin. dat de scheidende directeur-hoofdinge nieur waardie is de Das ingestelde üro- vinciale onderscheiding ..De gouden lis" te ontvangen. Onder applaus der leden speldde spr. hem het onderscheidings teken op De heer Serrarens ex-secretaris-generaal I.C.V. De heer P. J. S. Serrarens. die sedert de oprichting van het Internationaal Christelyk Vakverbond in 1920 de func tie van secretaris-generaal heeft bekleed zal op het elfde congres van het I C V dat van 2 tot 5 Juli wordt gehouden, zijn mandaat neerleggen Als zijn opvolger het congres zal zich hier over moeten uitspreken wordt o.m. de Belg August Vanistende] genoemd. De heer Vanis- tendael heeft de laatste vyf uh- de functie van plv. secretaris-generaal ver vuld. De heer Serrarens zal adviseur 1 blijven voor het I.C.V. Heel Europa ligt onder de stralende zomerzon, die dc vacantiegangers juist datgene geeft wat een vacan- tieganger het meest behoeft: ont spanning en een bruinverbrande huid. In Amsterdam loste dit vrolijke groepje het warmteprobleem af doende op door op een fontein in een der zwembaden te gaan staan foto boven). Een secretaresse in Londen kon het op het benauwde kantoor ook niet meer uithouden en voltooide het typen van de post in de koele atmosfeer van het zwembad (foto midden). De Parijzenaars schaarden zich langs dc oever van de Seine, die ook in dc hitte (koele) vertroosting biedt De Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk heeft in haar zitting van gistermorgen tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht in de vacature Berkelbach van der Sprenkel, benoemd dr J C Hoeken dijk te Génève. Dr Hoekendijk is thans secretaris voor evangelisatie van de We reldraad van Kerken te Génève.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1