Mi 6500 Indonesische ambtenaren hebben een persoonlijke dienstauto WEK DE GAL IN UW LEVER OP CLOWNTJE RICK Oude banden tussen Brugge en Leiden vernieuwd MAANDAG 30 JUNI (Ineez. Med.-Adv.) Bezuinigingscommissie gaat ingrijpenf (Van onze correspondent in Djakarta) Enige tijd geleden werd in de Ban- dcengse regentschapsraad de klacht ge uit. dat er in het regentschap inspec teurs van het onderwijs zijn, die in de laatste twee jaar geen lagere school hebben geïnspecteerd! De oorzaak daarvan ligt zo werd later van onderwijzerszyde medege deeld in het feit. dat in West-Java de inspecteurs over geen enkele auto beschikken. Zy moeten fietsen, leggen daarbij afstanden van tientallen kilome ters af naar de verspreid liggende dessa- scholen en komen dan zó vermoeid aan de te bezoeken school, dat er van in specteren niets komt. omdat zij moeten uitrusten van de vermoeienissen! Nu denkt men wellicht, dat Indonesië als een jonge staat, nog niet over vol doende middelen beschikt om zijn amb tenaren. die dit uit hoofde van hun werk nodig hebben en daartoe mag men onderwysinspecteurs ..op het plat teland'' toch wel rekenen vervoer te verschaffen. Dcoh we lazen dezer dagen ergens, dat de overheid in geheel In donesië 25.000 motorvoertuigen daar bij inbegrepen trucks, jeeps enz. heeft ryden. Het onderhoud daarvan kast, on geacht het benzineverbruik, honderden millioenen roepiah per Jaar! RUIM 2000 IN DJAKARTA Niet minder dan 6500 ambtenaren gebruiken individueel een luxe auto en daarvan is minstens een derde deel in Djakarta in gebruik. Dit wil dus zeggen, dat in de hoofdstad meer dan 2000 ambtenaren de persoonlijke be schikking over een dienstauto hebben en deze dus niet met anderen behoe ven te delen. Voor het onderhoud van deze 6500 luxe auto's alleen is reeds een bedrag van meer dan R. 46 mil- lioen nodig! In het kader van de algemene verso bering. aie de regering met het oog op het begrotingstekort van enkele mil- liarden nastreeft, wil men het autoge bruik nu drastisch gaan verminderen. Men is daarmee trouwens reeds begon nen en wel aan de top. De leden van het kabinet hadden nl. voor kort de be- schikking over twee auto's: één voor officieel en één voor persoonlijk ge bruik. De laatste is inmiddels aan de bezuiniging ten offer gevallen Op 6500 luxe privé auto's zet dit na tuurlijk niet veel zoden aan de dijk en daaiom wil men het aantal van 6500 terugbrengen tot 500 voor de hoogste re geringsautoriteiten en 1000 voor amb tenaren. die transport uit hoofde van hun werk niet kunnen missen. De on- derwys-inspecteurs in het Bandoengse zullen het voorlopig dus nog wel met hun fietsje moeten blijven doen! Het plan is verder om de resterende 5000 auto's voor persoonlijk gebruik aan particulieren te verkopen. De overigen, bij de diverse Ministeries en Lands diensten voor algemeen gebruik be schikbaar gestelde autos zullen dan in een „pool" komen, die de transport behoeften van de overheid centraal re gelt. Finse onderscheiding voor de heer Königs HET LEIDSE „CONCORDIA" SPEELDE VOLKSLIEDEREN EN MARSEN. In Noord-Europa is Dinsdag het mid zomerfeest gevierd. In ons land heeft de dag voor haar leden Fins-Nederlandse Veren, dit feit Za terdag voor haar leden met een boot tocht herdacht. Voordat de salonboot .Succes" 's mid dags van de Zijlpoort in Leiden Vertrok, kwam het Leids Christelijk Muziekcorps i „Concordia" op de kade halt en front maken om gedurende de wachttijd de ene pittige mars na de andere te bla zen en om by het soheep gaan van de Finse gezant, de heer A. A. Wuorimaa, de beide volksliederen te spelen. Er was aan boord gelegenheid tot het nuttigen van een Fins ..Smorgasbord", letterlijk vertaald „.boterhammentafel". Onderweg waren er twee verrassingen. De eerste was speciaal bestemd voor de heer H. A. Königs, administrateur der ders dan bij u, worden hier alle amb tenaren per motorvoertuig van huis naar kantoor en omgekeerd gebracht (met uitzondering van degenen, die per fiets e.d. gaan) als gevolg van de openbare vervoersmiddelen, tram en bus. Dat halen en brengen voor de oorlog hier volkomen onbekend is geen speciaal privilege voor ambte naren. Vrywel alle grote firma's ver schaffen aan employe's transport, hetzij per luxe auto. stationswagens of utility-cars, terwyi veraf wonende ar- belders met trucks worden opgehaald. Zó ingeburgerd is dit, dat in perso- neels-advertenties voor de betere be trekkingen wordt vermeld „Vervoer aanwezig", als een trekpleister, want goed kantoorpersoneel is hier niet dik gezaaid. OVERHEID ALS AUTO VERHUURSTER. De bedoeling van de „pool" zal nu ook zyn om buiten de uren. dat de auto's der overheid niet nodig zyn voor de eigen dienst, die aan particulieren te verhuren, want veel auto's worden al leen maar gebruikt om de ambtenaren te halen en te brengen. Er is nu een commissie gevormd, die een en ander moet uitwerken. Een ge makkelijke taak zal zij niet hebben, want de 5000 ambtenaren, die nu over een dienstauto voor persoonlijk gebruik beschikken, en dit eigen vervoer thans Nu moet men over die transport- I bedreigd zien. zullen zich dat niet zo behoeften niet min denken. Want an- maar laten entnemen. PER AUTO VAN EN NAAR KANTOOR. R'damse Ned. Econ. Hogeschool voert baccaiaureaatsgraad in KAN NA DRIE JAAR BEHAALD WORDEN Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam zal met Ingang van het komende studiejaar de mogelijkheid worden geopend om de candidaats-studie af te sluiten door het behalen van de baccalau- reaatsgraad. Dè Nederlandse Economische Hoge school zal daarmee als eerste instel ling voor Hoger Onderwijs een begin maken met deze verkorte academische opleiding, waartoe in het rapport van de Commissie voor Hoger-OnderwiJs- wetgeving, evenals in het onlangs in- Haagse gemeenteziekenhuzen. die belast gecdlfecnde■,nteuwe wetaontwero &trefl is geweest met de materiele samenstel- fende het Hoger 0nderwljSi horstellen Lng van de* Nederlandse Rotte Kruis-zlJn gedaan De Hogeschool hoopt daar ambulance, die in de Fins-Russische mee tegenmoet te komen aan de in het winter-oorlog 1939—-1940 naar inland maatsChappelijk leven bestaande be is gezonden. Voor de wijze waarop hijhoefte aan een korte, maar toch har- zich van die taak heeft gekweten, heeft monische wetenschappelijke opleiding, het land der duizend meren hem tijdens deze merentocht gehuldigd. De gezant .speldde hem de versierselen van Ridder lin de Orde van de Finse Leeuw op de 'borst, waarna de voorzitter der Fins- Nederlandse Vereniging, het Kamerlid mr J. J. R. Schmal, hem in een toe spraakje compümetneerde. De tweede verrassing kwam bij het vallen van de avond. Toen brandde op een eilandje een vuur. het Sint Johan- r.esvuur. dat in de lichte midzomer-1 nacht van het hoge Noorden volgens aloude tradities wordt ontstoken. De l boot bleef daar een poosje liggen en de j gezant hield een speechje in het Fins Om half lil meerde de .Succes" weer af bij de Zijlpoort. (luxer. Me«l.-Adv.) D lolt morgen* „kiplekker" oil bed springen. Klke dag moet uw lever een liter gel In uw Ingewanden doen atromen. anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuor- liJke wtjze te regelen. Een plantaardig zacht - gal te doen latjes. De verwachting is. dat deze oplei ding waardevol zal blijken voor hen. die maatschappelijke functies willen innemen, waarin geen zuiver weten schappelijke arbeid behoeft te worden verricht, maar waarvoor toch de ver ruiming van kennis en inzicht, die een academische studie kan geven, van groot belang is. Zoals de naam reeds aanduidt, zal deze baccalaureaatsstu- die in zyn doelstelling in belangrijke mate overeenstemmen met de „bache lor's" studie, die in de Angel-Saksi sche landen reeds lang erkenning heeft gevonden. De studie voor het baccalaureaat zal worden geconcentreerd in een cur sus, die niet langer dan een half Jaar zal duren, zodat de baccalaureaats- graad in totaal na ongeveer drie jaar kan worden behaald. Door de veranderingen, die de laat ste jaren in de studie aan de Neder landse Economische Hoogeschool zijn aangebracht is een grotere verschei denheid van studiemogelijkheden ge schapen. De Hogeschool hoopt daarmede de grote verscheidenheid van behoeften bij maatschappij en studenten zo goed mogelijk te kunnen bevredigen. Man in Zandvoorts tentenkamp gedood ZWEEFPAAL KNAPTE AF Gisteravond is in het tentenkamp te Zandvoort door nog niet opgehel derde oorzaak een zweefpaal afge knapt. Een van de vijf personen, die in de nabijheid aan het bouwen waren .de 35-jarige J. Alberts uit Amsterdam, werd door de top van de paal getrof fen. Na aankomst in het St. Elisa beth's gasthuis is hij overleden. De po litie stelt een onderzoek in. Met een enkel woord BINNENLAND In de opslagplaat* van Hofstede» sloopbedrijf aan de Kromme Zandweg te Rotterdam, waarin zich diverse sloop materialen bevonden, heeft Zaterdagmid dag een brand gewoed, die een enorme hitte verspreidde. De talryke toeschouwers schrokken toen met een doffe klap een vat met petroleum ontplofte, zodat net vuur een ogenblik metershoog de lucht lnlaalde. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De loods brandde geheel uit. De oor zaak ls onbekend. In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad van Delft heeft de burge meester. mr G. E. van Walsum, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rot terdam. Zaterdag afscheid genomen van zyn gemeente. e RMksweg UtrechtArnhem ls Zaterdagmiddag een brom fietser de 36-Jarlge heer F. Bakker Uit Voorburg door een vrachtauto aangereden cn gedood. het gebied der kunsten als tegemoetko ming ln het exploltatle-tekort over 1952 een Rijkssubsidie verleend: De Kroniek voor Kunst en Kuituur, de Gids, de Nieuwe Stem. Llbertlnage. het Crltlsch Bulletin, Het boek van hu. De Tsjerne, Het Toneel. Roeping. Podium. van de Instelling voor Hoger Onderwijs te Amsterdam hebben een groot aantal leden van het Amsterdams Studenten Corps Zaterdagavond ln een gala-premlére het drama „Malatesta" van de Franse toneel schrijver Henrl de Montherlant opgevoerd. De mosselkwekers zullen voor het eerst ln het seizoen 1952/1953 mosselen kunnen leveren op 30 Juni. De export be gint Op 7 Juli. Koningin Elisabeth van Engeland zal Vrijdag as een niet officieel bezoek bren gen aan de „British Food Fair welke op 5 Juli voor het publiek wordt geopend. Tijdens haar wandeling zal H M. ook een bezoek brengen aan de Nederlandse In zending. y 'l ter 1 vf1—-1-.:, vv/ S 11 - Het emigrantenschip „Slbajak". op naar Nieuw Zeeland, heeft ln Wil lemstad op Curacao twee TUburgse Jonge mannen achtergelaten, die als verstekelin gen aan boord waren gekomen. Zy zullen met de eerste gelegenheid naar huls wor den gezonden. De Industriële ontwikkeling van Hengelo was zowel direct als Indirect een gevolg van de oprichting op 1 Juli 1852 van de Koninklijke Wcefgoederenfabrlek C. T. Stork en Co, welk Dedrljf morgen een eeuw zal bestaan Dit eeuwfeest zal op Maandag 7 Juli a.s. worden gevierd en plaatst vooral de figuur van de oprichter, C T Stork ln het middelpunt der belang stelling. BUITENLAND Irak heeft een nota aan het secre tariaat van de Arabische liga gezonden, waarin wordt aangedrongen op verscher- £lng van de economische boycot iraêl. bestaande Inbrekersbende, welke zichzelf de „Messerbande" noemde, ln te rekenen. Deze bende heeft minstens 23 diefstallen Inbraken op haar geweten. De meeste n yan ln de n. zy .'an hun ruls weggelopen en woonden o r 183-184 - Voort, almaar voort ging de reis. Zo groot H'as dat meer! Ze konden zo nog wel dagen varen, zonder de tegenoverliggende oever te bereiken! Maar dat was niet erg. Ze hadden pleizier in liet varen cn ze hoefden eigenlijk nergens naar toeEn ze hadden alle tijd. En vervelen deden ze zich niet. nee hoor. Het was wat leuk zo! En alles zou goed gegaan zijn. als er niet opeens 'n ongelukje gekomen was Het windje begon tegen de middag wat op te steken. Dat kon geen kwaad, want dit bootje lag stevig genoeg op liet water cn ze gingen er alleen nog met 'n groter vaartje door vooruit. Maar toen gebeurde het. dat plotseling een rukwind het grote zeil naar de andere zijde deed omzwaaien. En daar waren ze niet op verdacht De boom van het zeil zwaaide vlak over Ricks hoofd heen. maar Bunkie stond juist overeind bij de verschansing. En bom!daar kreeg hij het hout precies tegen z'n borst. En met 'n schreeuw van schrik tuimelde de de arme Bunkic-becr pardoes over de rand. het water in! Plons! zei het. diefstallen. De Britse minister van buitenlandse zaken. Anthony Eden. ïydt aan geelzucht. prototype van de Jongste straal jager van de Royal Air Force, de Gloster OA-5 of wel „de vliegende driehoek", ls bij een proefvlucht neergestort en ln brand geraakt. Met grote tegenwoordigheid van geest wist te bestuurder belangryk materiaal te verzamelen en by zich te steken voordat hy uit het brandende vliegtuig sprong. De eerste electronlsche rekenmachine ln Europa ls te Goettlngen gereed geko men. Zy Is ,.G 1" genoemd en werkt tien keer zo snel als een mechanische machine. Er wordt thans gewerkt aan de „O 2" en men verwacht, dat deze weer tien maal 6neller dan de „G 1" zal zyn. De gouverneur van de Ivoorkust (Frans West-Afrlka). Pelleu. de secretaris generaal van het Franse bestuur ln dit gebied Crlatlanl en nog een Franse ambte naar zijn om het leven gekomen toen het Eartlcullere vliegtuig, waarmede zy een orte vlucht maakten, omlaag stortte. ,mlss Hawaii", „miss Griekenland", „miss Honkhong" en ..miss Duitsland". Vanmorgen vroeg zijn ln het Kanaal het Franse schip „Granville" (511 ton) en het Belgische schip „Mahenge" (7647 ton) met elkaar ln aanvaring gekomen. De „Mahenge" ls gezonken. De bemanning ls gered. De wereldbank heeft Brazilië een lening verstrekt van 37{ mlllloen dollar» voor de ontwikkeling van de electrlsche stroom voorziening en herstel van een deel van het Braziliaanse spoorwegnet. Doden en gewonden in Drente De enorme stroom van bezoekers aan de TT-races in Drente heeft Zaterdag reeds tot een verkeersongeluk geleid. De ongeveer 4C-jarige landbouwer H. Muggen uit Havelte, die in Ruinen naast zijn zoon over de straatweg Meppel-Assen fietste, werd door een met grote snelheid rijdende jeep ge grepen en daarbij zo zwaar gewond, dat hij overleed. Zyn zoon. die aan vankelijk bewusteloos was. bleek later slechts onbetekenende" wonden te heb ben opgelopen. De jeep, die bestuurd werd door een sloper uit Vaassen, botste na de aan rijding tegen een boom. Twee der ze ven inzittenden werden daarbij ge wond en naar het ziekenhuis te Hoo- geveen vervoerd. Een hunner had een gebroken arm. Tussen Lichtmis en Zwolle gebeurde eveneens een ongeval met dodelijke af loop. Iemand, die de weg trachtte over te steken, werd door een auto uit de file gegrepen en op slag gedood. Nabfj de Boskampbrug te Havelte reed een motorryder tegen een boom: zyn duopassagiere liep daarby een hersenschudding op en moest in het Diaconessenhuis te Meppel worden op genomen. MISLUKTE MOORDAANSLAG TE APELDOORN. Op het terrein van de opkoper Ten Kate aan de Parallelweg te Apeldoorn ls Vrydagmlddag tegen 4 uur een mis lukte moordaanslag gepleegd. Een 24- jarige woonwagenbewoner uit Deven ter. die bezig was een vraoht oude me talen te lossen, zag op een gegeven ogenblik zyn 36-jarige neef uit Diepen veen. het terrein opkomen. Hij staakte zyn werk. trok een revolver en loste op circa 10 meter afstand een schot, dat echter miste. Een tweede schot weiger de. waarna de dader overhaast de vlucht nam. 's Avonds meldde hy zich vrijwillig by de politie te Deventer. Vast staat dat de aanslag verband houdt met een reeds jaren bestaande familievete, waar bij reeds eerder bedreigingen met dood slag werden geuit. De man is voorlopig in Apeldoorn opgesloten. V.V.D. acht kabinetsvorming op brede basis moeilijk Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft Za terdag in Utrecht vergaderd onder voorzitterschap van mr P. J. Oud. Bij deze vergadering waren ook aanwezig de leden van de Eerste en de Tweede Kamerfractie van de VVD. Bij de besprekingen bleek dat het deelnemen aan de regering, in de af gelopen vier jaren weinig voldoening heeft geschonken, omdat te weinig met de inzichten van de VVD reke ning werd gehouden. Voor het op nieuw deelnemen aan een regering op deze basis werd dan ook weinig gevoeld. Het vormen van een kabi net op een zo breed mogelijke basis leek het hoofdbestuur van de VVD na deze verkiezingen moeiiyker dan ooit, omdat de uitslag van de verkie zingen de tegenstellingen eer ver scherpt dan verzwakt heeft. Het zetelverlies van de KVP en de AR en het verlies aan stemmen van de CHU aan de PvdA kwam het hoofd bestuur van de VVD niet vreemd voor, omdat de samenwerking van de Ka tholieke Arbeidersbeweging en het Chr Nat. Vakverbond met het NVV in de Raad van Vakcentralen het verschil tussen socialistische en christeiyke po litiek blijkbaar voor velen vervaagd heeft. Het zal dan ook by de loop van de kabinetscrisis de vraag zyn of er een regering gevormd kan worden, die niet onder even grote druk van de Raad van Vakcentralen staat als tot dusverre het geval was, zo meende men. Aan de Kamerfracties, in het byzonder aan de Tweede Kamerfrac tie van de VVD, werd uit de aard der zaak overgelaten te beslissen in hoe verre zy haar steun zal kunnen verle nen indien deze gevraagd zou worden met betrekking tot een program en de samenstelling van een kabinet. BURGEMEESTER WARNAAR EN EN Ds KUIPER SPRAKEN VOOR CHR. EMIGRANTEN-CENTRALE. De Chr. Emigratie Centrale heeft Za terdag te Utrecht vergaderd in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen onder voorzitterschap van de neer A. Wainaar, burgemeester van Waddlnx- veen. Deze merkte op, dat de landelyke organisatie thans herzien moet wor den; er zullen ook enige specifieke vrou wenorganisaties worden' opgenomen. De voorlichting noemde spr. geen taak voor de regering, maar een van wereld- beschouweiyke aard. Hy betreurde het, dat de Hervormde Commissie zich heeft aangesloten by de algemene centrale. r zal daarover nog een bespreking worden gehouden met deze commissie. De voorzitter zeide felle critiek te heb ben gehad op de kei-ken ten aanzien van het emigratievraagstuk. maar hy erkende, dat thans de belangstelling be gint te groeien. In het afgelopen jaar steeg het ledental van 3852 tot 5391. De regeringscommissaris mr lr B. W. Haveman besprak verschillende proble men t.a.v. emigratie naar Nieuw-Zee- land en Australië en beantwoordde een aantal vragen op dit gebied. Ds Singerius van de „Reformed Church" in Canada zeide, zelf 30 jaar geleden geëmigreerd te zyn. Hy vertelde o m., dat men er hard wordt, maar dan toch een hart vol liefde kan bewaren. Spr. belichtte voorts enige zyden van het kerkeiyk leven. Tenslotte besprak ds P. D. Kuiper de geestelyke zorg voor de emigranten. JUBILEUMDÈFILÉ VAN RODE KRUISCORPS. 3000 helpsters en helpers van het Rode Kruis Corps hebben Zaterdagmid dag ln Den Haag op het Plein langs het gebouw van de Hoge Raad gedefileerd. Tedere provincie was met een derde van de korps-sterkte vertegenwoordigd voor een bescheiden viering van het 85-Jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. Gedefileerd werd voor de vice-minls- ter-president mr F. G. J. M. Teulings, Ned. Herv. Gemeente kreeg Hugenoten-kruis De banden, welke Leiden en Brugge verbinden, zijn al zeer oud. In 1584 werd het Protestantse Brugge ingenomen door de Spanjaarden, do zes grote her vormde kerken werden in beslag geno men en ingericht voor de Roomse cultus. Voor de protestantse Brugge- naren was dit aanleiding de stad te ver laten en de wijk'te nemen naar Noord- Nederland, waar zij hun godsdienst in vryheid konden beiyden. Velen kwamen terecht in Leiden, waar zy een actief aandeel kregen in de opbouw van de protestantse gemeente. Niet minder dan zeven en twintig Zuid-Nederlandse ge leerden. waaronder Bruggenaren. kon den hun werk voortzetten aan Leidse Alma Mater. Eeuwen zijn sindsdien verstreken en een kleine protestantse gemeente is thans weer te vinden in Brugge. In.ver band met het eeuwfeest van de Waalse Bibliotheek is een delegatie van deze gemeente naar Lelden gekomen, en de Brugse predikant, ds Y. v. d. Schoot heeft gistermorgen de kerkdienst in de Pieterskerk geleid. Op deze wijze zyn de oude banden, die de Hervormde gemeenten van Brugge en Leiden binden, vernieuwd. De Schriftlezing voor deze dienst was Psalm 100, 1 Korinthen 15 12-36 en Openbaringen 21 1-7. 1 Korinthen 15 handelt over de opstanding der doden, een probleem, waar we allemaal mee zitten, aldus ds v. d. Schoot. De dood is een vijand, een ziekte als kanker, die in het hele leven doorvreet. Geen mens is in staat ons van die kwaal te bevrijden. Maar Jezus Christnus is ingegaan in dit ten dode gedoemde leven, is ingegaan ln de dood. opdat wy er niet hopeloos en hulpeloos in ten onder zouden gaan. De dood is als een aan de ketting ge legde hond. die nog wel als een razende te keer kan gaan. maar principieel reeds is overwonnen. Eens zal de Meester ko men om hem geheel terug tc dringen. Dit zal in het laatste der dagen geschie den. want de dood is de laatste vijand, die teniet wordt gedaan. Het is onze troost dat wij het eeuwige leven in Jezus Christus zullen ontvangen. Wie zich het eigendom van Christus weet, heeft deze troost nu in het leven en straks in de dood, aldus eindigde spreker. Na de dienst bood ds v. d. Schoot aan de Hervormde Gemeente van Leiden een houten Hugenoten-kruis en het Brugse martyriologium aan. Het Huge- notenkruis is vervaardigd door dc le- KERMIS BIJ „GROENOORD". 6 September zal het 15 jaar geleden zijn, dat de Buurt- en Speeltuinvereni ging „Groenoord" werd opgerloht. Hoe wel de feestcommissie, dank zij de me dewerking van zeer vele buurtgenoten, reeds een basis heeft, waarop straks dit derde lustrum zal worden gevierd, komt haar een financiële versterking goed van pas. Met dit doel voor ogen had zy op het speelterrein van deze vereniging Zaterdagmiddag en -avond een kermis georganiseerd. Een rad van avontuur, een vroiyke keu-ken, een draaiorgel en een dansorkestje zorgden hier voor de nodige afwisseling en een gezellige ker mispret. Ondanks het feit. dat men in de loep van de avond een klein uur storing had wegens een defect aan de electrlsche stroomtoevoer, bracht deze kermis ruim f. 1000-op. Ter gelegenheid van haar eerste lus trum bood de L.K.C. ,De Danaïden' haar donateuis. leden en de middelbare scholieren Zaterdag J.l. een gezellig programma aan. dat voor een deel door „Het Lelds Ambtenaren Toneelgezel schap" en voor een ander deel door de leden zelf werd verzorgd. Na de opening door de voorzitter, de heer J. Waszink, werd er een vlot caba- ïetprogramma ten beste gegeven waarn oe heer R, Heymans de jongelui aan spoorde om te ga-an korfballen in „De Danaïden". Na de pauze bood de heer J. Goudsmit namens „De Vrienden van het Lelds Gymnasium" de jubilerende club een bal aan. Daarop volgde de tweede helft van het cabaret. Aan het einde van deze geslaagde avond hield de oud-leraar de heer Fre- drlk de stichter van de vereniging, een aardige toespraak, waarin hy zyn be wondering uitsprak over het feit, dat het kind (de Danaïden), dat door hem te vondeling was gelegd (hy vertrok nl. in '49 naar Utrecht) zo goed zyn weg ln de korfbalwereld had gevonden. Hy wenste de club nog vele lustra toe. Daarna sloot de voorzitter de avond. INSTALLATIE B.B.-RAAD. Vrydag a.s. des avonds te 8 uur zal in de kamer van het College van B. en W. ten Stadhuize de installatie plaats vinden van de Raad voor de Bescher ming Bevolking A-kring Lelden (B raad). BRAND IN RUSTHUIS Hedenmorgen omstreeks half tien brak in een der kamers van het Rusthuis voor Ouden van Dagen „St. Domlnlcus" in de Lange Raamsteeg brand uit. Voor de brandweer ter plaatse was. hadden per soneelsleden van het Ryksmuseum voor Natuurlyke Historie onder leiding van de heer J. H. Schuller de binnenbrand, die begonnen was in een prullenmand, al bedwongen. De brandweer volstond er mee een gedeelte van het plafond en wat behang te verwijderen. De schade, die zich beperkte tot meubilair en kleding, wordt door verzekering gedekt. KRANIGE REDDING Een l'.S-Jarige baby. wonende Vlier boompoort. raakte Zaterdagmiddag met zyn wandelwagentje ln het water van de Oude Singel De 19-jarige A. Schreuder uit de 2e Looyerstraat 5 sprong het kind na en bracht het na twee maal duiken, op het dro-re. De E.H.D. bracht het kind ter obsen I 'e naar het Academisch Zie kenhuis Lie kranige redder werd van droge kleren voorzien. den van de kleine jongensclub. Deze kruisen worden vervaardigd voor de verkoop en met de opbrengst finan ciert men het kerkewerk, dat op gener lei wijze subsidie van de overheid ont vangt. Ds v. d. Schroot vertelde dat de Be- gische protestanten bij hun belijdenis een klein zilveren Hugenotenkruisje ontvangen als uiterlijk teken van hun inlijving bij de Militia Christi. Het Brugs martyriologium is een boekwerk, waarin de namen vermeld staan van hen, die uitweken naar Lei den en van de twee en zeventig protes tanten, die om des geloofswillc in Brugge zijn gedood. Namens de Hervormde Gemeente van Leiden aanvaardde ds J. Groot de ge schenken. Oude banden zijn door deze dienst en door deze geschenken ver nieuwd en het is te hopen dat Leiden en Brugge de banden steviger zullen maken. Ds Groot sprak de hoop uit dat er regelmatig contact zal ontstaan tus sen de beide Hervormde gemeenten en ook tussen de kerkeraden. In grote dank aanvaardde ds Groot de geschenken. de minister van Binnenlandse Zaken prof. dr L. J. H. Beel, de Commissaris sen der Koningin, de voorzitter "an het Ned. Rode Kruis ir F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen en vele anderen. De leden van het Rode Kruiscorps marcheerden in formaties van iedere provincie voorby. Tydens de mars door de stad veroorzaakte de lange stoet, die ongeveer een half uur nodig had om voorby te trekken, aanzieniyke stagna tie ln het verkeer. Excursie Ver. voor Paedagogiek DE JEUGD ZIET SCHILDERIJEN. Zaterdagmiddag waren een gezelschap leden van de afd. Leiden der Vereni ging voor Paedagogiek, benevens een aantal kinderen verzameld in de Laken hal. Daar hebben zy enige uren Jan Schultink gevolgd by zijn rondgang langs vele daar aanwezige schilderijen. Jan Sohultink is voor vele Leidenaars een nog te weinig bekende figuur. Zijn verdienste ligt vooral hierin, dat hy kan aantonen, dat ieder kind het vermogen bezit de schoonheid van onze schilde ryen te verstaan. Het middel, dat aan gewend wordt om hiertoe te geraken bestaat ln een vraag- en antwoorden- spel, dat de heer Sohultink op een voor- treffeiyke wijze weet te benutten, ten einde het oordeel van de jonge be schouwers los te krygen. En iedereen, die meende dat het zien en begrypen van ons prachtig kunstbezit slechts een voorrecht kan zyn van een selecte groep, komt hier tot de ontdekking, dat- deze opvatting volkomen onhoudbaar is geworden. By voorkeur begint hy reeds met kin deren uit een 4de leerjaar, hoewel een gemengde groep van 10- tot 12-jarigen hem even welkom is. Het zal voor vele lezers interessant zyn de gang door het museum via dit verslag enigermate mee te maken, al dus schrijft de heer J. B. Volkerts. Uitgangspunt vormde een tweetal schilderijen: Stillevens van Pieter van Noort (vissen) en een van Van Steen - wyck, gemaakt ter nagedachtenis van Tromp. De levendige sohilderwyze van het visstilleven tegenover de naar de aard veel stemmiger opvatting van het tweede schdldery, merkten de kinderen, die steeds aandachtig keken, gemakke- ïyk op. Teneinde het „stilleven met het hoofd" en „met het hart" te verduidelijken, werden reproducties vergeleken van de familiegroep van Maarten van Heems kerk en Rembrandts zg. familiegroep van Brunswyk. Hier werden de geboren tekenaars en schilders tegenover elkaar gezet, onder scheiden en herkend. Na Jan Steen werden enige Van Goyens onder de aandacht gebracht. Verschil in toon (en begrip daarvoor» werd duldeiyk aangevoeld zonder dat nochtans het woord genoemd werd. Nog frappanter werd de aanraking met de 16de eeuwse schilders Lucas van Leyden (Het laatste Oordeel) en En- gebrecht. Het vermoedeiyke zelfportret van de schilder werd gevonden, benevens ae sympathiek bescheiden positie, die ae schilder zich in deze compositie toe dacht. Verder werden de welgekozen ge baren van de Christusfiguur, het mees terschap van de figuratie e.d„ meebe leefd., alles biykende in het levendige vraag- en antwoordenspel. De verrassing van de Petrus en Pau- lus op de buitenluiken van de triptiek was groot. Hier de oneindige ruimte veel sterker uitgedrukt of de schilder reeds een vliegtocht gemaakt had. Daar vóór. als machtig op de aarde tronende, de figuren. Er was een medeleven van de grootsheid van deze maohtlge figuren in het Christendom. Diepe indruk maak te hier de goed geplaatste anecdote, dat de kunstenaar twee dagen vóór zijn oood nog eenmaal zich naar buiten liet dragen om de ruimtebeleving onder de wyöe lucht te ondergaan. Pas daarna kwam de kruisafname van Engebrechts aan de orde. Hierbij werden o.a. de uiteenlopende kwalitei ten van sohilderijen gevonden kleed van Maria Magdalena was wel heel subliem. Toen beschouwde men de kruisiging. Hier leende de voorstelling zich om er op te wyzen hoe het verhalende en lerende element een grote rol speelt. Tenslotte trok in een der schotten- zalen de vitrine met de bykans arme- lyke modellen van Florls Verster, waar uit deze zijn grote schoonheid schiep, de aandacht. Dooi- deze rondgang hebben de toe luisterende leden een indruk gekregen van de methode Schultink. De voorzitter ran de Leidse afdeling, de heer H. A. Vriend, dankte de rond leider in harteiyke bewoordingen. wy mogen wensen, dat ook in Leiden, evenals ln vele andere steden, de mo- geiykheid zal gevonden worden nog na der en intensiever de methode te be studeren, nu ln de vorming van onze jeugd dc aesthetische vorming steeds meer aandacht gaat vragen. MARKTBERICHTEN TER AAR. 28 Juni. Groentenveiling. Doppers 3.60—3.70; Capdoppers 4.70—5.20; Tuinbonen 2.30—2.70 alles per 10 kilo. Kassnljbonen 1.20: Idem stek 0.60; Was- peen 8 alles per kilo. Bloemkool 8 per stuk. BOSKOOP. 28 Juni. Bloemenveiling. Rozen gr bloemig 20 stuks: Butterfly 50 70; Hadley 5090- Duisburg 801.20; Ro- salandla 4080; Better Times 701.20; Pechtold 80—1.10; Mad. Jules Bouché 90— 1 90; Vlerlanden 1.001.30; Gemengde ro zen 3447; Babyrozen 10 stuks: Orange Triumph 20—30; Prinses Juliana 25—33; Sweetheart 40—60; Ingar Olsson 70- Else Poulsen 2537; Gloria Mundi 75-1-1 00; Juweeltjes 50—75; Diversen 10 stuks Delphinium in kleuren 2554; Clematis Durandl 751.10; Llatrlx 3840 Estrle 17; Blauwe Distels 3952; Margrieten 22. Spirea 2032; Alstroemerla 2641. ROTTERDAM, 30 Juni. Veemarkt. Aan- >er in totaal 1381 stuks. 907 vette koeien en ossen; 474 varkens. Prijzen vette koelen le kw 2 80—2.95. 2e kw. 2 60—2 80. 3e kw. 2.402 60, varkens (lev. gew.) 2.21, 2.19. 2.17 per kilo.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 14