VOORUITGANG? Een Hand Verleden Rond de Veemarkt UIT HET PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 28 Juni 1952 Derde Blad No. 27646 Kijkjes in de natuur Uit een brief van oen lezer:.,en wat jammer, dat er op de scholen niet meer liefde voor de natuur wordt bijgebracht. Dit zou vele jongeren weer houden van strooptochten door duin en bos". De aanleiding tot deze ontboe zeming. was een uitgehaald uilenncst ergens in de duinen van Noordwijk aan Zee. Ziezo, daar zitten we meteen weer midden in het probleem, waarmee we feitelijk ieder voorjaar cn iedere zomer te maken hebben. Een probleem, dat il zo oud is alsneen. niet zo oud als de mensheid, want voor onze foorouders was de dierenbescherming vast cn zeker geen probleem! U kent waarschijnlijk wel het over bekende. ik mag wel zeggen beroem de boek van Hildebrand. de Camera Obscura? Lang geleden, dat U het las? Ja, zo was het met mij ook het ge- val. Maar onlangs vond ik het thuis liggen op de tafel, waaraan ik na mijn werk even was neergestreken. Meer uit oude herinnering dan omdat ik niets te doen had. ging ik er w eens in bladeren en lezen Ik kan het U aanbevelen! Ondanks de „Gij"s cn de ..UEdele"s. die er rij kelijk in uitgestrooid zijn. Dan moet U weer eens lezen van ..die zalige tijd. a's de jongenskiel over de schouders <r!i|dt" en nog veel meer. Maar ver zuimt U dan niet te lezen, wat er, volgens Hildebrand oftewel Nicolaas Beets, al zo uit een jongensbroekzak te voorschijn komt en waarmee een echte Hollandse jongen zich moet bezig houden. Een hele waslijst, maar een van zijn Hollandse bezigheden be hoort te zijn in bomen klimmen en nesten uithalen, om -van de eieren een snoer te maken. Zo stond dan ons voorgeslacht tegen over de natuur! In een tiid. dat iemand als dominee Nicolaas Beets, toch zeker niet de eerste de beste, een verheerlij king uit zijn pen liet vloeien, een lof zang op een van de verfoeilijkste lief hebberijen. waarmee een kind zich kan bezighouden. Ligt hier misschien een verklaring voor de hardnekkigheid, waarmee dit nationale kwaad blijft doorzieken? Is het die onverschilligheid en die on gevoeligheid van de volwassenen van vorige generaties, die tot in onze da gen b» nog zoveel mensen voortleeft? U denkt dat ik mü vergis en dat ik moet schrijven:,.die bjj zovele kinderen nog voortleeft?" Nee, ik schrjjf ..mensen" en ik bedoel ook werkelijk volwassenen, want ik ben er van overtuigd, dat wij steeds weer de volwassenen mogen aanrekenen, wat de kinderen verkeerd doen wat betreft het vernielen van vogelnesten. Sinds de Camera Obscura werd ge schreven. is de mensheid alweer een eeuw verder gekomen op haar moeiza me weg naar de beschaving. Wat is een eeuw wanneer het gaat om het over winnen van oude standpunten, het doorbreken van vooroordelen en wan begrip? Ondertussen zoekt ieder naar een stok om de hond te slaan. Men ver wijt bijvoorbeeld het onderwijs, dat het niet meer eerbied kweekt voor de na tuur. Want. zegt men, het is. vooral de lagere-schooljeugd die op de vrije mid- En die scholen dan. waar men met een juist begrip voor wat speciaal de oudere jeugd vraagt, de Jonge mens iets tracht bij te brengen van de wonder baarlijke samenhang tussen de vele verschijnselen in de natuur en van de boeiende problemen, die zich aan de zoekende mens openbaren? Generalise ren ls een gevaarlyk iets. Ik ben er van overtuigd, dat onder de ouden?, studerende jeugd geen nest vernielers behoeven te worden ge zocht! De boerenjongens dan! zegt nummer :ie. Zie ze schuimen langs de heggen en over de weilanden! Geen kleine dagen de parken intrekt en de randen van de stad afstroopt Is dit zo? Maar ik ken ook onder wijzers. die in hun vrije tyd en ook op Zondagen met groepjes kinderen de na tuur intrekken. Een ander klaagt over het ULO en het Middelbare- en Gymnasiale onder wijs, waar men op het gebied van de levende natuur de opgroeiende jeugd stenen voor brood geeft, nl. te weinig leven en te veel botten, botjes, blad standen en meeldraden. Is dat zo? kinderen, maar jongens tot 17, 18 jaar! Niets laten ze ongemoeid, de zeldzaam ste vogelnesten halen ze uit. En tochwaren het boeren zoons. die week in. week uit. met de grootste toewijding irnin aquariums ver zorgden en die met grote zorgvuldig heid de broedende vogels op hun erf in het oog hielden. By deze jongens wa ren de broedsels ln de beste handen! Vergeet anders de hengelaars niet! schreef me iemand, die enige mannen had gadegeslagen, toen ze de bosjes en Dieptepunt .Komkommertijd" achter de rug We kregen deze week de indruk dat het dieptepunt van de „Komkommer tijd" op de veemarkten weer achter de rug ligt. Een beetje meer aanvoer van struiken langs het viswater maar eens gingen afzoeken, omdat de visjes niet wilden bijten. Tjazo heb ik indertijd eens een heel jonge torenvalk ln handen gekre gen. de enig overblijvende van een leeg gehaald valkennest. Tja vissers!'t ls echt waar Maar een algemene regel hieruit dis tilleren ten ongunste van de Neder land-e hengelaars? Ik denk er niet aan! Ik ken warempel wel andere vissers ook! „Goed!" zegt de laatste aanklager, .jwat zegt u dan van de Nederlandse Heide Maatschappij, die uitgerekend in de zomertijd, terwijl alle vogels broe den of jongen hebben te verzorgen, be groeide landwegen egaliseert, greppels uitdiept, bermen kaalscheert en strui ken omhakt roetsj! naar beneden met nesten en al Daar zit ik. lezers! Want inderdaad, ik heb het resultaat ;an zon werkobject ergens gezien. Ik heb in arren moede een nest met el- eren meegenomen, dat op de grond was gevallen en verloren gegaan. Goed. het was een ongeluk, en als je wallekanten moet schoonmaken midden in het broedseizoen, dan kun je met je schep niet om elk mest je heenwerken, Maar ik heb oen grasmusnestje ge zien. dat nu ongeveer voor het grijpen ligt in de struik, waar rondom alles is weggeslagen. Wat erger is. ik weet. dat onder de mannen, die in werkverschaf fing hun arbeid verrichten, er ver scheidene zijn, die niet het minste be grip hebben van en geen greintje ge- •1 voor de natuur, waar ze midden in staan. Zij kunnen toch maar naar goeddunken handelen met wat ze aan dieren en planten vinden Waar is het winterkoningnest gebleven, dat voor twaalven nog volkomen Intact was maar dat 3 uren later spoorloos was verdwenen? Hier ben ik toch weer aangeland bij mijn uitgangspunt: Nicolaas Beets ver heerlijkte als volwassene het eierver- zamelen en 100 jaar laterik geef een voorbeeldürekt een vol wassene gedachteloos midden in de zomer alle klimop van zijn muren met alle gevolgen van dien voor de neste lende vogels. Twee gevallen, die niets met elkaar te maken hebben? m we zen toch wel en ln allen gevalle voor de dieren even funest. Honderd jaar! Is er iets veranderd? Niet veel! Daarom lijkt miin tekening van vandaag veel op die van verle den jaar en vrees ik. dat ik ze nog menig jaar zal moeten gebruiken. S. VAN DER ZEE FEUILLETON Door Andrew Mackenzie (Uit het Engel* vertaald) HOOFDSTUK XV Toen Jeremy besloot, om weer eens een dansavondje te organiseren, werd Brannigan daar onmiddellyk van op de hoogte gesteld. Brooke maakte trouwens helemaal geen geheim vaar zjjn plannen. Integendeel, hij praatte er een paar da gen tevoren over en inviteerde een on noemelijk aantal mensen. Oorspronkelijk leek hij weinig kennissen te hebben in Parys. maar geleidelijk aan vonden heel wat mensen de weg naar zyn kamers, waar hij een onmetelijke gastvrijheid ten toon spreidde. Brooke werd voort durend door detectives in de gaten ge houden. maar die bemerkten niets van enig contact tussen hem en dr Stahl of een ander lid van de staf van Burgess. „We gaan vanavond samen dansen", kondigde Brannigan aan. toen hij die middag Mary ontmoette. Mary was enthousiast, -maar haar vreugde kreeg een zware domper, toen ze hoorde dat ze naar Jeremy gingen. „Kunnen we niet ergens anders heen gaan?" „Ik heb een speciale reden, om juist naar Jeremy te gaan" legde Brannigan uit. Zy accepteerde dit zonder meer en legde zich bij het onvermijdelijke neer. Haar stemming vrolijkte weer wat op, toen Brannigan haar vertelde over Mont- martre. het uitgaanscentrum van Parijs, waar zy heen zouden gaan. Aan een tafeltje by de dansvloer van een restaurant aan de Place Pigalle, waar Brooke zijn gasten zou ontvangen, bestelde Brannigan een fles champagne, tegen de protesten van Mary in. Zy genoot en was zozeer in beslag genomen om de sfeer van deze gelegenheid in zich op te nemen, dat zy eerst geruime tijd later bemerkte, dat de grote hoofd tafel van de zaal inmiddels door een groot gezelschap bezet was. Jeremy Brooke zat aan het hoofdein de, met de elegante Johnny Pulllnger aan zijn rechterhand, en daarnaast de forse figuur van mevrouw Parker, over dadig glinsterend van de juwelen. Bran nigan had inmiddels een strakke blik gevestigd op Malleson, wiens kale hoofd duidelijk opviel in het gezelschap. Toen hij de ogen van de detective ontmoette, sloeg hij zijn blikken neer. Mat Drew zat aan het andere uiteinde van de tafel, een klein miezerig mannetje met een vaste grijns op zijn onaantrekkelijk ge laat. Brannigan noch Mary kende een van de vele andere gasten, waaronder zich enkele types bevonden, die kenne lijk Engelsen waren, maar veel in Panjse bars worden gevonden. Een paar heel elegante Parisiennes behoorden eveneens tot 't gezelschap. De band begon weer dansmuziek te spelen en Pullingcr, die met enthousias te gebaren een blijkbaar grappig ver haal zat te vertellen, merkte plotseling Brannigan op. Zijn verhaal ebde weg en gmg uit als een nachtkaars, terwyl hy zijn gastheer aanstootte. Ook diens lach verdween, toen hij Brannigan zag. En kele seconden later pas kwam er een on aangenaam verraste trek op zijn gelaat, toen hy Mary gewaar werd. Hy stond op en kwam naar hun tafel. „Wat voer je hier uit?" vroeg hy haar op bevelende toon. Mary keek hem vinnig aan. „Ik zou jou hetzelfde kunnen vragen. Ik ben met vacantie." „Samen met een politieagent „Waarom niet?" viel Brannigan luch tig in de rede. Brooke keerde zich met een snel ge baar naar de detective. „Bemoeit U zich er .niet mee. U bent hier niet in Engeland.' U moest U scha men. dit meisje als spionne te gebruiken, want anders kan ik het niet opvatten." „Doe niet zo dwaas", viel Mary heftig uit. „Ik heb geprobeerd, je tegen jezelf te beschermen en tegen dat stel misda digers dat aldoor om je heen draait „O. dus je hebt nog steeds belangstel ling voor me?" „Nu zeker niet meer." „Waarom ben je hier dan? Vorige keer dat ik je zag ben Je weggelopen en zou je naar huis gaan." Mary stond op het punt. een scherp antwoord te geven, toen Brannigan sus send tussen beide kwam. „Kunnen jullie niet een beetje rustiger van gedachten wisselen? Jullie schynen de Franse geest al danig te pakken te krijgen. Waarom ga je niet dansen en ondertussen eens kalm praten?" Mary keek hem met verbazing aan. „Met hem dansen?" ..Waarom niet? Je kwam hier toch om te dansen en de rest van zijn gezelschap ls daar nu ook mee bezig." Inderdaad, de tafel van Jeremy's ge zelschap was leeg, Pulllnger draaide op de dansvloer rond, terwijl mevrouw Par ker hem vasthield alsof ze bang was. hem kwyt te raken. Zelfs Mat Drew danste, maar zover mogelyk van het tafeltje met Brannigan en haar af. „Ik ben niet vergiftig", merkte Jeremy droog op, toen hij haar vijandige blik ken zag. Mary stond zonder commentaar op en toen zy even gedanst hadden, herhaalde Jeremy zijn vraag. „Wat kom je hier in Parys in "s hemelsnaam doen?" „Ik zei Je aL dat ik je hetzelfde zou kunnen vragen." £Dat zou je natuurlijk kunnen doen, maar ik zou geen neiging voelen je dat te vertellen." Je bent niet van plan. me ook maar iets te vertellen, nietwaar Jeremy? Dat is nu juist, waarom ik in Londen by je weg liep." z.e keek belangstellend naar zijn boze gezicht. „Je stuurt alles in de war. door tekst en uitleg te vragen. Je betekende iets voor me. en ik hoopte, dat je me ver trouwen zou. Ik kan me momenteel niet verooHoven, iemand m vertrouwen te nemen." „Ik kon niet blindelings vertrouwen, in dit geval. Jeremy", antwoordde Mary zo vriendelijk mogelyk. „Ik kan me geen enkele redelijke verklaring voorstellen voor wat ik gezien heb in Fitzjames Tavern." „Ik blijf er by. dat je me had moeten vertrouwen." mompelde Mary obsti naat. ;.Je h3d laatst een enorme haast om weg te komen en naar huis terug te gaan. En nu vind ik je terug in Paiys. samen met die politieman, in hetzelfde restaurant waar ik mijn vrienden ont moet. Ik geloof wel, dat ik een verkla ring mag eisen." „Dat is sterk, ik jou verklaringen ge ven zeker? Kijk eens naar die lui waar je mee optrekt. Te laag by de grond om aan te raken voor het grootste deel. Al het gepeupel van Londen schynt je naar Parys te zyn gevolgd, en dat vind jij allemaal heel natuurlijk, maar ik moet uitleggen waarom ik met iemand van de politie in Parijs ben Wordt vervolgd. melkkoeien, maar vooral van najaars- kalfdragende dieren, terwijl ook nog al wat zg nawelders aan de lijn stonden. De beesten zyn meest alle in beste con ditie. zodat er van erge naweeën van het Mond- en Klauwzeer zeer weinig te bespeuren ls. De dieren die hiervan ern stig te lijden hebben gehad en uit. de melkproductie zijn geraakt, worden thans óf voor de naweidery bestemd, óf zij vinden nogal gretig afzet voor de slach teryen. Voor de vleesconserven is vrij veel nodig voor exportdoeleinden. Voor al Engeland en de V. S. van Amerika nemen geregeld flink wat af en hierdoor is het magere vlees duur. Dit is ook de reden dat de ..nawelders" nog goede pry zen opbrengen. De kalf- en melkkoeien werden deze week ook weer iets gemakkelijker ver kocht en de prijzen waren vrij vast Zeker de goedsoortige kwaliteiten lagen in prijs wel zo hoog dan de voorgaande week. Het zg. vijfjarenplan ter bestryding van de tuberculose onder het rundvee verloopt zeer naar wens van de gezond heidsdiensten. We verwachten dan ook dat de belangstelling voor het TBC-vrije gedeelte hier op de Leidse markt, dat naar we vernamen begin September a s. in gebruik zal worden genomen goed zal zyn. Te Utrecht ls men daar nu al ruim een jaar mee bezig en het aantal TBC- vrye dieren neemt steeds toe op deze af gescheiden plaats. Ook te Rotterdam heeft men besloten om op de Dinsdag een aparte markt voor dieren met witte gezondheidsverklaringen te gaan houden. Nu reeds vele bedrijven „vrij" zijn. wordt de noodzakelykheid van deze markten steeds meer gevoeld. Wat de noteringen deze week betreft, werd voor het Kalf- en Melkvee f700 f1150 besteed Alleen mindere kwaliteit daar wat beneden Vaarzen f650f900; pinken f375f600: Graskalveren f200 f350: Guste Koeien f550—f850 per stuk De slachtveemarkt was tamelijk sta biel. maar de handel was niet vlot. Voor extra beste kwaliteit ging men iets boven de f3tot f 3.10 en overigens van 12,60—12,90; stieren f2.70—f2.90 per kg geslacht gewicht. Magere vlees koeien gemiddeld f2.50. Vette kalveren werden nog al ruim aangevoerd, maar desondanks was de ver koop nogal bevredigend en de prijzen vielen niet of slechts weinig terug. Goe de kwaliteiten f2,40—f2,65 en de prima wel 2025 cent meer Lichte soorten en mindere klasse f2—f2 25 per kg. levend gewicht. Nuchtere iets vlugger en wel even duurder, f 1.30—f150 per kg le vend gewicht. Internationaal muziekconcours te Gouda Onder het ere-presidium van de mi nister van O. K. en W. van de Com missaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr L. H. Kesper, en van de burgemeester van Gouda, mr dr K F. B James, zal op 25 Juli a s. in Gouda een internationaal muziek concours worden gehouden, waarvoor tot nu toe 18 buitenlandse en 7 Nederlandse korpsen hebben ingeschreven. Vier van deze korpsen komen uit Engeland, 7 uit Duitsland. 3 uit Oostenrijk. 1 uit Frankrijk. 1 uit België. I uit Denemar ken en 1 uit Noorwegen. Dit internationale muziekconcours wordt gehouden in verband met de Gouda-week, een festiviteit voor de be woners van Gouda gedurende de va- cantledagen. waarbij sterritten worden gehouden, openluchttoneel- en cabaret voorstellingen worden gegeven, de Goud se middenstand een braderie houdt en slagers- en bakkersjongens om het hardst op hun bemande transportfiet sen racen Deze Gouda-week wordt ge houden van 25 Juli tot 5 Augustus. Modeshow geen overtreding van Winkelsluitingswet Een Rotterdams kledingbedrijf werd gistermiddag door de economische straf kamer v rijgesproken. Het bedrijf, dat 's avonds in zijn sousterrain modeshows had gehouden, zou de winkelsluitings wet hebben overtreden. De eis was een boete van f 200 Volgens dc rechtbank was de winkel in het donker gehuld, de daar aanwezige kledingstukken bedekt en van een nog vale relatie tussen winkelier en klant was geen sprake. Volgens de uitspraak is het houden van een modeshow niet het bedienen van publiek in de zin der wet De wolveehandel ging vrij kalm maar in doorsnee wel pryshoudend. Zuiglam- meren meest voor export naar de Bene- luxpartners, tegen pryzen van f80—f90 per stuk en weidelammeren f60f75; Schapen ruit de wol» f90f125 p. st. De prijzen van slachtvarkens trokken iets aan. Prima kwaliteiten f2.20f2,24 le»end gewicht, of f2.60—f2.64 geslacht gewicht Lichte soorten of zware spek- varkens f2.15f2.18 levend gewicht. Biggen en lopers slepende handel, maar mooi gezond goed toch duur. Het risico m ziekte houdt echter de markt traag. De paardenmarkt was echter in zijn geheel vry kalm. met even stijvere prij zen voor de slachters, f2.20—f255 voor de goede en beste kwaliteit per kg ge slacht gewicht. 69) Dc aanblik van het omvangrijke legerkamp, dat om de vuurtoren heen verrezen was. scheen Joris Goedbloed lot vertwijfeling tc brengen; maar dc Minister sprak, met een tevreden blik op enkele do zijnen rondcirkelende straaljagers: ..Dit is zo dan wel aardig georganiseerd! Leger, luchtmacht en vloot werken op onopvallende wijze samen om te zorgen, dat het volkomen geheim blijft dat er in deze vuur toren iets bijzonders aan de hand is!" ..Maar mijn waarde Excellentie!" kreet Joris ont daan" Vermeent gij waarlijk, dal een vergeestelijkt geleerde zoals ik zal kunnen werken in deze om geving? Kunt gij u wellicht herinneren, dat onze schitterende leermeesters in dc Oudheid ooit plach ten te krijten; indien gij kalm wilt denken, moet ge de soldaten roepen? Neen immers! Ik tref hier niet langer die kalme cn bezadigde atmosfeer aan. die voor ons, uitvinders, zo weldadig isAls om zijn woorden kracht bij te zeilen botsten er juist enkele tanks tegen elkaar: maar aangezien de schade niet meer bedroeg dan een slordige zevenentwintig duizend ducatcn. behoeven we van dit ongeval niet meer tc vertellen dan dat het een hinderlijk rumoer veroorzaakte. Panda echter was het niet geheel met Joris eens. ..Zeg", zei hij zachtjes. ..zou je ze hier niet laten? zo'n heel leger voor dc deur geeft een prachtige reclame! Ik durf wedden, dat wc nu weer in alle kranten komen!" ..Ach jongskc". siste Joris onge duldig. ..begrijpt ge dan niet dat ik alle reclame en kranten begin te schuwen, nu ik dit eenmaal in mijn zak heb? Waartoe zou ik nu nog openbaarheid zoe ken?" En hij wees driftig op de cheque voor 738964 ducaten. die de Minister hem gegeven had. Radio-programma VOOR ZONDAG 29 JUNI. Hilversum I. 102 ni. NCRV: 8 00 Nieuws en weerber.; 8.15 Omroepoikest: 8.30 Moreenwlldlne: 9.15 Vocaal kwartet; KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden: 9 45 Kamerorkest en solist; 9.55 Slavtsch-Bv- znntllnse Hoogmis: 11.30 Gr.muz.: 12.15 Apologie: 12 35 Gr.muz.; 12.55 Zonnewll- zer. 13.00 Nieuws, weerberichten en Ka tholiek nieuws: 13.10 Lunchconcert: 1335 ..Uit het Boek der Boeken": 13.50 Kamer orkest en solist: 14 45 ..Melodie der ber gen" causerie: 15.00 Gr.muz.; 16 10 „Ka tholiek Thuisfront Overal'"; 16.15 Sport. 16.30 Vespers: IKOR: 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst; 18 J5 Pnd\ Indersdlenst. NCRV 19 00 Gr muzlp 15 „Het Gebed des He ren". causerie: 19.30 Nieuws, sportuitsla gen en weerberichten KRO: 1945 Actua liteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man zegt er 't zllne van: 20.12 Gevarieerd programma; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws: 23.15—24.00 Gr.muz. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws en weerber. Daarna: Postduiven- berichten; 8.18 Gr.muz.: 8.30 „Wat er eroelt en bloeit", causerie: 8.40 Orgel, harp. \1ool en zane: 9 02 Sportmedcdelln- gen en oostdujvenbcrlchten: 9.05 Gr.- muzlek: 9 45 .Geeslelllk leven", causerie. VPRO: 10 00 Voor de Jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv Kerkdienst AVRO: 12 00 Postdulvenbcr. en et muz 12 30 „Even afrekenen. Heren": 12.40 Gr.muz.: 13.00 Nieuws en weerberichten: 13 05 Medede lingen en gr.muz13.20 Orkestconcert: 13.55 Boekbespreking; 14 15 Gr.muziek. 14.30 Omroeporkest en solist. (Om lo 00 Flimpraatje): 16.00 Dansmuziek. 16 30 Sportrevue VPRO" 17.00 Tussen Kerk en Wereld", causerie: 17 20 „Van het Kerkelltk Eif". causerie. VARA: 17.30 Ar- beldersmur.lekvcrenlglng. 17 50 Sport journaal: 18.30 Cabaret; 19.00 Metropole orkest en klein koor: 19 30 Radlolvmpus AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. mu ziek: 2055 „De onverschillige", hoorspel; 21 25 Gr.muz.: 22.00 Vocaal kwartet; 22.30 Sëmi-klassleke muziek: 23 00 Nieuws 23.15 Weekoverzicht: 23J25—24 00 Gr muzlek. Engeland. BBC Home Hervlce. 330 in. - 12.10 Crltleken; 12.55 Weerbericht.: 13.00 Nieuws: 13.10 Country Questions. 13 40 Operamuz.: 14 00 Wenken voor de tuin; 14 30 Gevarieerde muz.; 15 00 Hoorspel: 16 00 Opera-orkest en soliste. 16.45 Boek bespreking. 17.00 Voor de kinderen: 17 50 Causerie: 17.55 Weerberichten: 18.00 Nieuws: 18.15 Causetle; 18 30 Schots or kest. 1945 Kerkdienst: 20.25 Llefdadlg- heidsoproep: 20.30 Hoorspel: 21.00 Nieuws: 21.15 Hoorspel: 21.45 Gr.muz.; 22 35 Voor dracht: 22 52 Epllooc: 23.00—23 03 Nieuws Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Verzoek programma: 13 00 Gevar. progr13 30 Idem: 14 15 ld 14.45 Interviews en gr.muz.: 15.45 Voor de vrouw; 16.15 Orkestconcert: 17 00 Quiz 17 30 Gr.muz18 00 Hoorspel mot mu ziek: 1830 Gevar. programma; 19.00 Nieuws cn radiojournaal. 19 30 Gevar muziek: 20 30 Community Hvmn singing. 21.00 Gevar. programma; 22 00 Nieuws: 22.15 Planoduo: 22 30 Orgelspel: 23 00 Gevar. muz.: 23.30 Lichte muz.: 23.56 24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. - 12 00 Omroeporkest koor en solisten: 13.00 Nieuws: 13 20 Omroeporkest en so listen: 15 00 VerzoekproET 16 30 Dans muziek; 18.00 Orkestconcert: 19.00 Nleuw- 20.00 Gevar. muziek: 21.45 Nieuws; 22 15 Dansmuz23.15 Lichte muziek: 24.00 Nieuws; 010 Kamerorkest en solisten: 1.15 Gevar. muziek. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 13.00 Nieuws: 13 15 Gr.muz: 13 30 Voor de soldaten: 14 00 Operaconcert. (Tussen 16 00 en 17.30 Sport): 16 00 Planorecital: 16.35 Gr.muz.: 17.00 Sport: 17.05 Verzoek- prograinma; 17.40 Gr.muz.: 17 45 Sport uitslagen: 17 50 Gr.muz 18 Oo Vcrzoek- Drocramma: 17 40 C»r muz.17 45 Sport uitslagen: 17 50 Gr.muz: 18 00 Vcrzoek- proeramma: 18 30 Godsdienstig halfuur: 19 00 Nieuws; 19.30 Omroeporkest en so listen: 20 00 Gr.muz.. 20.30 Symphonle- orkest: 21.45 Sopraan en plano: 22 00 Nieuws: 22.15 Omroeporkest; 23.C0 Nieuws 23.0524.00 Dansmuziek. 484 m. 12.08 Omroeporkest: 13 00 Nieuws: 13.15 Verzockproeramma; 14.30. 15 00. 15 45 en 16 30 Gr.muz.: 17.00 Nieuws 17.10 Gr.muz.. 19.45 Nieuws; 20.00 Gr- muzlek: 21 00 Hoorspel: 22 00 Nieuws: 22.10 Gr.muz.: 22 50 Nieuws: 23 00 Gr muzlek: 23.55 Nieuws Frankrijk. Nationaal Programma. 317 en 219 m. 12 00 Gr.muz.: 13.00 Nieuws. 13.20 Hoorspel; 15 30 Le Petit Due", ope ra; 16.45 Hoorspel: 17.45 Gr.muz: 18.00 Svmphonle-orkcst. en solist: 19 30 Gram.- muziek: 19.58 Idem: 20.02 Gevarieerde muziek: 21.07 Hoorspel. 22.47 Kamcrmuz.: 23.45—24.00 Nieuws. IVOOR MAANDAG 30 JUNL Hilversum I. 402 m. NCRV: 7 00 Nieuws: 7.18 Gewilde muziek: 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.10 Sportuitslagen: 8.20 Gr - muziek: 8 55 Voor do hulsvrouw; 9.00 Voor de zieken: 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr.muz.: 10 00 Orgelspel; 10 30 Morsen- dienst: 1100 Alt en plano: 1130 Zo meravondconcert-. 12.10 Grmu/-; 12 25 Voor boer en tuinder: 12 30 Land- cn tulnbouwmededellngen: 12.33 Orgelcon cert; 12.58 KlokgeltU: 13.00 Nieuws: 13.15 Mandollnem.UK13.45 Gr.muz.: 14.00 Schoolradio: 14.35 Gr.muz.: 14.45 Voor de vrouw: 15 15 Gr.muz: 15.20 Twee piano's en altviool: 16 00 Bilbellezine: 16 30 Viool en plano: 17 00 Voor de kleuters: 17 15 Planoduo: 17.30 Voor de Jeugd: 17.45 Re- eerlnesultzendlnc: Dr G. J Kruyer „Su- rlnamc's buurlanden": 18.00 Nieuws; 18 15 Sport; 18.25 „Voor de mannen ln btIIs. eroen en blauw": 18.30 Grmuzlek: 19.15 „Fotokunst uit vllf werelddelen op de 12e internationale focus salon. Am sterdam" causerie: 19.30 Gr.muz.: 19 40 Radiokrant. Nationaal programma: 20 00 Nieuws en weerber 20.08 „Geeft acht1", sportieve strlld tussen Zeemacht. Land macht en Luchtmacht: 21.10 Lichte muz.; 21.35 „El Principe Bernardo": 22 05 Ont moetingen met Prins Bernhard: 22.15 Gevar. programma: 23.00 Nieuws: 23 15 Promenade orkest: 23.4524.00 Gr.muz. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws: 7 15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gr.muz: 8.00 Nieuws: 8.15 Gr muz.: 8.45 Idem. 9 00 Morgenwijding; 9 15 Gr.muz.; 9.25 Voor de hulsvrouw. 9 30 Grmuzlek: 1100 Voordracht: 11.15 Kamerork.: 12 00 Gevar muziek: 12.30 Land- en tulnbouw- mededellnEen: 12 33 „In 't spionnetje": 12.38 Dansmuz.: 13 00 Nieuws: 13 15 Me dedelingen en er.muzlek: 13.30 Orgel en vlooi: 14.00 „Wat gaat er om ln de we reld?". causerie: 14.20 Gr.muz: 14.50 Voordracht met harpspel: 15.05 Strijk kwartet' 15.35 .Een Nachtmerrie", hoor spel. 16.1o Strllkorkest: 16.50 Muslcalcn- der: 17 30 Voor de padvinders: 17.45 Gi - muziek; 17.50 Militair commentaar: 18 00 Nieuws: 18 15 Llchto muziek: 18 50 Ten niskampioenschappen Wimbledon: 19.00 Gr muz.. 19.20 Causerie over de Stichting .Bevordering Bescherming Bevolking": 19.30 Gr.muz 19.45 Reecrlngsultzendlns Dr Ir P. C. Lnbouchere: „De betekenis van de kwallteltstocslag voor de bacon- mestcrll": 20 0024 00 Nationaal pro gramma. (Zie Hilversum I). Engeland, BBC Home Service. 330 m. - 12.30 Gevar. proerr.. 12.55 Weerberichten: 13 00 Nieuws: 13.10 Lichte muziek; 13 55 Sport; I4 0o Voor de scholen: l5.20Sport 16 00 Lichte muziek: 16 30 Sport: 17 00 Voor de kinderen: 17.55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18 25 Cause rie; 18 35 Symphonle-orkest: 19.30 Cause rie: 19.45 Planoduo: 20.00 Gevar. pro- Kramma: 20.45 Amerikaans commentaar: 2100 Nieuws; 21.15 Hoorspel: 22.45 Par- lementsoverzlcht: 23 00—23 03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1.700 en 217 m. 12.00 Orgelspel: 12 30 Dans muziek: 13.15 Fanfare-orkest: 13 45 Voor de kleuters; 14.00 Orkestconcert: 15 10 Gevar. muziek: 15.30 Voor de soldaten; 15.45 Amusomentsmuz.: 16.15 Mrs Dale's dagboek: 16.30 Hoorspel: 18.00 Sport. 18.20 Amusementsmuziek: 18.45 Hoorspel: 19 00 Nieuws en radiojournaal: 19 25 Soort: 19 30 Gevar. programma: 20 00 Hoorspel- 20 30 Woordenspel: 21.00 Geva rieerd programma: 22.00 Nieuws: 22.15 Amusementsmuziek: 23 00 Voordracht: 23 15 Amusementsmuziek; 23.5624.00 Nieuws. Nord nest den Iseher Rundfunk. 309 ni. - 1200 Gevar. muziek: 13.00 Nieuws: 13 25 Orkestconcert: 15 50 Recital: 16.10 Amu sementsmuziek: 1640 Rhythmlsche mu ziek; 17 00 Nieuws; 17.45 Gevarieerde mu ziek. 19 00 Nieuws; 19.40 Gevarieerde mu ziek. 20 00 Svmphonleconcert: 2145 Nieuws: 24 00 Nieuws: 0.40 Dansmuziek: I.15 Gevarieerde muziek. Brussel. 324 en 481 m. 324 m.: II.45 Gr.muz.: 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gr.muz.: 13.00 Nieuws: 13 15 Gr.muz., 14.00 Knmermuz 15.00 en 16.00 Gr.muz 17 Oo Nieuws. (Tussen 16 00 en 17 30 Sport). 17.10 Lichte muziek: 18 00 Franse les; 18 15 Gr muz.. 18 25 Financiële kroniek: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.muz.: 19.50 Radlofeulllleton: 20.00 Kamerorkest: 21.15 Gr.muz.: 22.00 Nieuws 22.15 Orgelspel; 22.55—23.00 Nieuws. 484 m.: 12.05 Orkestconcert: 13.00 Nieuws: 13.10 en 14.15 Grmuz.: 15.00 Operettemuziek: 16.00 Grmuzlek: 17.00 Nieuws- 17.45. 18.30 en 19.30 Gr.muziek: 19.45 Nieuws: 20.30 en 20.45 Grmuzlek: 21 15 Orkestconcert; 22.00 Nieuws; 22.10 Grmuzlek: 22.50 Nieuws. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 cn 249 ni. 12 00 Grmuz: 12 30 On ne sa vise jamnis de tout" opera: 13.00 Nieuws: 13 18 „On ne s'avlse lamais c!e tout" opera 13 58 Gr muz 14.00 Nieuws 14 0o Gr.muz; 14 30 Gewild concert; 15 00 Orkestconcert: 16.00 Kamermuziek: 17 00 Gr.muz.; 17 30 Planorecital: 18.30 Ame rikaanse Uitzending, 19 58 Gr.muz: 20 02 Orkestconcert: 23 20 Gr.muziek: 23.45 24.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 29