LEIDSCH Éft DAGBLAD IVaar het om gaat! WEERBERICHT Verkiezingsuitslagen met muziek 91,te Jaargans DINSDAG 24 JUNI 1S52 Rijnstreek-editie No. 27641 T h DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ffitte su.ni 1, Leiden Giro Ho. sms Horr.rejaene. B B Menkh.,,1 c J. Brouw.,f. 6- per kwartaal; f M7 per week Telefoon Dlr on Adm.r 25041; Rad. 21507 I"«ï een Amerikaans tijdschrift zagen wij onlangs in verband met de aan staande presidentsverkiezingen een foto volgens de bovenstaande conceptie met het opschrift „Zullen Uw kinderen dit óók hebben?" Ofschoon wij een afschuw hebben van plagiaat, hebben wij niet geaarzeld de daaraan ten grondslag liggende gedachte in woord en beeld in het Nederlands te transponeren, omdat ten eerste deze plaat ons regelrecht in het hart trof en ten tweede omdat de inzet bij de Amerikaanse verkiezingen principieel niet verschut bij die hier te lande. Daar zomin als hier ligt het in de lijn der verwachting, dat de hierboven tot uitdrukking gebrachte beginselen bij de komende electrorale strijd in belang rijke mate in het gedrang zullen komen. Doch hier zowel als daar geldt als eer ste voorwaarde voor het voortbestaan dier vrijheden, dat het afweerfront tegen de bedreiging ervan worde versterkt. DS BIJBEL, symbool der naasten liefde, verdraagzaamheid en vrij heid van godsdienst DAGBLAD, symbool van de vrij heid aller staatsburgers om te zeggen Iwat ze denken Het STEMBILJET, dat allen het ge lijke recht geeft om de regering te kie zen, die ze wensen AAN gene zijde van het IJzeren Gordijn betekenen deze symbolen niets. Daar" is geen vrijheid van godsdienst, geen vrije pers, het geheime stembiljet is er een farce Millioenen mensenlevens zijn in de jongste wereldoorlog voor het behoud van deze vrijheden ten offer gevallen. Uw eigen dagblad is geen politiek or- ;aan in dien zin, dat het hier een ad- Ples zou willen geven op welke party U morgen Uw stem moet uitbrengen. Maar Uw eigen dagblad schroomt er geen ogenblik voor om te bekennen, dat het zich van ganser harte en met volle overtuiging in dienst stelt van de democratische gedachte, welke de geestelijke vrijheid als primaire voor waarde impliceert. Maar al te veel en al te gemakkelyk wordt in onze tijd vergeten, dat rech ten plichten opleggen. Moge dat niet gezegd kunnen worden van het stemrecht op 25 Juni 1952, dat een in wezen dieper-gefundeerde morele verplichting oplegt dan de „alleen- maar"-wetteiyke PROEF MET H-BOM? Volgens de New-Yorkse correspondent ran het Britse blad ..Daily Graphic" zal binnenkort op Eniwetok in de Stille Oceaan voor het eerst een waterstofbom tot ontploffing worden gebracht. Het zou een proefbom zijn met lichte lading. Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt: overwegend droog weer. Zwakke tot matige Weste lijke tot Zuid-Westelijke wind. Iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur). WOENSDAG 25 JUNI. Zon op: 421 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 7.03 uur; onder: 23.04 uur. Hoogwater t^ Katwijk te 5.08 en 17.31 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Amerikanen vernielen centrales aan de Jaloe Wordt men het treuzelen moe? (Telefonisch van onze Londense correspondent) De nieuwe fase in de oorlog in Korea, gisteren ingeluid door het Amerikaan se bombardement der hydro-electri- sche centrales aan de Jaloe, schijnt ook voor de geallieerden als een ver rassing te zyn gekomen. Er zou van te voren geen overleg zijn gepleegd over het plan om Korea thans zo hard mogelijk aan te pakken, om een einde te maken aan de impasse in Panmoen- djon. De luchtaanval was reeds in de vorige herfst voorbereid en tot tweemaal toe afgelast om de wapenstilstandsbesprekin gen niet in gevaar te brengen. Met span ning wacht men thans in Londen de reactie af van China en de Sovjet-Unie. Het lot van de zware industrie in Mand- sjoerije, welke door het bombardement indirect is getroffen, kan de Russen niet onverschülig laten. In het Lagerhuis zal de regering de vraag hebben te beant woorden. of Lord Alexander, de minis ter van defensie, die Woensdag van zijn reis naar Korea terugkeert, over de luchtaanval is geconsulteerd. De onder-minister van buitenlandse zaken. Selwin Lloyd, die hem vergezelde, zou in Washington enige verrassing heb ben getoond en hebben verklaard, dat hy pas nu voor de eerste keer van de aanval had gehoord. Nog wordt ons gemeld: Naar van de zyde van het hoofdkwar tier van de vijfde luchtmacht is medege deeld. zyn vyf zeer belangryke water krachtcentrales in Noord-Korea gister middag bij de grootste luchtaanval van de gehele Koreaanse oorlog verwoest. Meer dan 500 vliegtuigen ran de vyf de luchtmacht en van de vloot hebben aan de aanval deelgenomen. Bommenwer pers hebben onder andere hydro-elec- trische centrales aan de Jaloe. vernield Vyf vliegtuigen gingen verloren, vier door luchtdoelgeschut. Piloten kwaï echter niet om het leven. De centrales waren anderhalf jaar ge leden door de geallieerden gespaard, toen zy zich by de Jaloe bevonden. De vyf centrales in Noord-Korea. die voor de tweede wereldoorlog door de Japanners zyn gebouwd, voorzagen de industrie centra van Noord-Korea van stroom, in het byzonder Pjongjang en Tsjinampo en een groot gebied van Mandsjoerye. Grote gebieden zyn van stroom ver stoken. De Noordeiyke onderhandelaars heb ben te Panmoendjon geprotesteerd te gen de voorgenomen vrijlating van 27 000 geïnterneerde Zuid-Koreaanse burgers door de geallieerden. Zy zelden, dat zy de herclassificatie van deze gevangenen nooit hebben erkend. Generaal Nam II beschuldigden de verbondenen van een- zydig optreden. In zijn algemene vergadering, gisteren te Utrecht gehouden, heeft de Ned. Chr. Wrrkmeestersbond (NCWBi verworpen het voorstel inzake het aangaan van een fusie met de Ned Ver van Christelyke kantoor- en handelsbedienden en de Ned Vereniging van Chr technici. Vóór de fusie werden uitgebracht 57 stemmen j en er tegen 32 stemmen. De statuten schreven in dit geval een gekwalificeerde I meerderheid van 2/3 Voor. Koning Haakon VII van Noorwegen hoopt op 3 Augustus a s. zijn 80ste verjaardag te vieren. Koning Haa kon VII heette voor zijn troons bestijging in 1906 prins Karei van Denemarken. In 1896 trad hij in het huwelijk met prinses Maud Alexandra van Enge land. dochter van Edward VII. Uit 's-konings huwelijk is écn zoon geboren, kroonprins Olaf (1903). die in 1929 trouwde met de Zweedse prinses Martha. In het midden koning Haakon VII van Noorwegen, rechts kroonprins Olaf cn links diens zoon Prins Harald. Acheson in Europa voor besprekingen der Westelijke grote drie Het West-Duitse openbaar ministerie heeft een gerechtelijk onderzoek bevo- 1 ACCent-verSChlllen dienen te len tegen de actrice Maria Knuth en drie ambtenaren van de politie te Frank fort ..wegens het verstrekken van in lichtingen over bezettingstroepen en de politieke toestand aan een buitenlandse inlichtingendienst" De actrice beschikte over een geheime radiozender, waarmede zij met personen in het buitenland in verbinding trad. Zij zou om. hebben getracht gegevens te krygen over West-Duitslands bijdrage tot een Europees leger. De-naam van de buitenlandse mogendheid wordt niet ge noemd. maar de politie heeft eerder meegedeeld, dat de betrekkingen van de actrice met Polen werden onderzocht. Zij is twee maanden geleden gear resteerd door de Amerikanen en on langs aan de Duitse autoriteiten over gegeven. worden bijgelegd (Telefonisch van onze Londense correspondent) Dean Acheson. de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, is gister middag te Londen aangekomen voor een vyfdaags verbiyf in Engeland. Morgen zal hem het ere-doctoraat van de Ox ford-university worden uitgereikt sische nota. Vanzelfsprekei van het hoogste belang, dat de drie Westelijke landen één lijn trekken, vooral omdat in de afgelopen weken indruk gewekt was. dat er tussen hen verschillen van mening heersten. Dit kan niet worden ontkend. Het waren echter meer verschillen in accent, dan wat principes betreft. (Foto L.D./Van Vliet) Amerikaanse Senaatscommissie aanvaardt conventie van Bonn De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft eenstemmig haar goedkeuring gehecht aan de conventie van Bonn. De behan deling van het met de conventie sa menhangende EDG-verdrag is tot he den opgeschort De commissie aanvaardde met zes te gen drie stemmen een „interpretatie" van de republikeinse senator Hicken- looper, waarin gezegd wordt, dat iedere uitbreiding van hetgeen on militair ge bied in de conventie bepaald is mach tiging door het congres behoeft. De strekking van deze bepaling ls. dat ver der geen Amerikaanse divisies naar Europa kunnen worden gezonden, zon der dat het -congres dit heeft goedge keurd. DE WEST-DUITSEISRAËLISCHE SCHADELOOSSTELLINGS BESPREKINGEN De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van de Israëlische volks vertegenwoordiging heeft mef een klei ne meerderheid haar goedkeuring ge hecht aan het besluit der Israëlische regering om de besprekingen met West Duitsland over schadeloosstellingsbeta- lingen voor het leed en de schade, de Joden door de Nazi's berokkend, te her vatten. De tegenstanders bphoorden tot de rechtse en linkse oppositie. Gelijk reeds zovele jaren zullen wij ook morgenavond de uitslag van de Tweede Kamcr-verkiczin- gen in onze stad op dc bekende overzichtelijke borden voor onze Bureaux bekend maken, terwijl wij de belangstellenden via een luidspreker-installatie op de hoogte zullen houden van dc resultaten elders in den lande. Ter opluistering hebben wij hethierboven afgebeelde, populaire Chr. Tambours- en Pijperscorps Kunst cn Genoegen" bereid gevonden muzikale medewerking te verlenen Dc eerste publicaties zijn omstreeks 6 uur ie verwachten; ook liet concert vangt tegen die tijd aan. Om kwart voor zes zal het corps namelijk, al musicerende, van het repetitielokaal aan het Leven daal naar de Witte Singel marcheren. i I stellingen der VS vei Eisenhower ontvouwt zijn plannen 1 Vermindering van Fel tegen het communisme en isolationisme Generaal Eisenhower heeft in een rede, die hy te Dallas voor radio en televisie hield, verklaard, dat een zich politiek der isolationlsten zou lelden tot uiteindelyke zelfvernietiging. HU zette daarop een program van vier punten uiteen, dat volgens hem vrede en veiligheid tot gevolg zou heb ben- 1. Bereiken, dat de gehele wereld terugtrekken in het isolationisme tot Amerika's toewijding tot de vrede be- gevolg zou hebben, dat Amerika „naargeestig en weerloos'- land wordt, „omsingeld door de woeste wolvon- troep van hel communisme". Dit zou gebeuren, indien de Amerikanen acht slaan op dc „valse profeten van liet alleen-leven". Hoewel Eisenhower Taft niet noemde, bestaat er geen twyfel over. dat zyn opmerkingen een critlek zyn op de bui tenlandse politiek van zijn rivaal. grypt. waarby alle gepraat en voor stellen betreffende een preventieve oor log uitgebannen zouden zyn. 2. Steun aan de V.N. als instrument van de vrede en aan de Noordatlantlsche verdragsorganisatie en overeenkomsten betreffende de veiligheid in Azie en het gebied van de Stille Oceaan. 3. Aanvaarding van een positief bui tenlands program, met de verzekering aan de wereld, dat de V. S. „nooit 0n- verschillig zullen staan tegenover een Elsenhower gaf uiting aan zijn „diep ln siavemij gebracht volk". 4 Het opbouwen van een spirituele en militaire kracht, waarachter wy in itaat zullen zyn de meesters van het Kremün een rechtvaardig en practisch „xndMKfaw a», „„„eden- I De isolationlsten streven niet naar ning. veiligheid voor de V. S., zy leven in een I De vrede zou slechts tot stand ge- I bestaat, zoals tin, wolfram, mangaan, tyd, die reeds lang voorbij ls. aidus de I bracht kunnen worden ,zo vervo'gde kobalt, chroom en uranium, aldus de generaal, die or aan toevoegde, dat de I Eisenhower, indien vrywel alle doel- I generaal. geloof", dat er vrede zou kunnen zyn. Er zou echter geen gemakkelijke weg naar dp vrede zijn. Hij noemde liet ..agressieve communisme" sluw en god deloos en zeide, dat het streeft naar Engeland en Frankryk hellen over naar de wenselijkheid van een viermo- Het doel van de conferentie tussen i gendheden conferentie op ambassadeurs- Eden. Acheson en Schuman. welke niveau, niet omdat zy daar wonderen Vrijdag in Londen begint, nadat Ache- i van verwachten, maar om het initiatief son cn Eden van te voren beraad- 1 te hervatten, om de Sovjet-propaganda slaagd zullen hebben, is in hoofdzaak schaakmat te zetten en ook om de eigen de coördinatie van de Westelijke po- openbare mening gerust te stellen. Zon- litiek ten opzichte van de Sovjet-Unie 1 der voorafgaande conferentie zouden de in verband met het Duitse probleem. Fransen niet bereid zyn tot ratificatie De laatste hand zal worden gelegd van de Europese defensieregelingen. Een dergeiyke conferentie zou. zoals de „Ti mes" poneert, niet meer dan de monde linge voortzetting van tot dusverre vruchteloze schriftelyke gedachtenwis- seling zyn, en zou Moskou dwingen kleur te bekennen, nameiyk of het bereid is werkelijk vrye verkiezingen in Oost- Duitsland te garanderen. De conferentie tot dit doel beperken, om te voorko men dat alles weer op de lange baan geschoven wordt, zou tevens tegemoet komen aan het algemeen verlangen. nJ. dat geen kans mag worden verzuimd om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen. Over dit laatste zyn de drie regeringen het vanzelfsprekend eens, al hoeden zy zich er natuurlyk voor om opnieuw in de val te lopen van einde loze tot niets leidende discussies. Een argument, dat vooral van Britse zijde aangevoerd wordt ten gunste van een conferentie, ls een mogelijke betwis ting van de rechtsgeldigheid van de met West-Duitsland aangegane contractuele overeenkomsten. Het is beter op eigen initiatief met de Russen te gaan praten, dan er toe gedwongen te worden door een uitspraak van de Westduitse hoge raad. Vóór het houden van een viermo- gendheden conferentie pleiten ook de di verse factoren welke oorzaak zyn dat het West-Duitse leger niet een, twee, drie uit de grond kan worden gestampt, zo dat de conferentie de totstandkoming daarvan nauwelyks zal kunnen vertra gen. Ook Adenauer schynt sinds de Bundesrat een vinger in de pap wil hebben, zyn verzet tegen een nieuwe conferentie te hebben opgegeven. De Verenigde Staten stonden echter totnutoe op het standpunt, dat de Rus sen een nieuwe conferentie voorstelden, enkel met het doel de ratificatie van de defensie-overeenkomsten te vertra gen. De Amerikanen waren alleen bereid om opnieuw aan de afel plaats te ne men, als de Russen er positief van blyk geven, dat zy hun leven zullen beteren door a priori een neutrale commissie van onderzoek inzake de mogelykheid van vrye verkiezingen te accepteren. Amerika wil. dat er zo doortastend mogelijk ten aanzien van West-Duits land zal worden gehandeld, en dat er verder geen minuut verknoeid wordt. Daar aarzeling in dit critieke stadium noodlottige gevolgen zou kunnen heb ben. De periode schynt echter voorby te zijn. dat men zich in de Westeiyke hoofdsteden bezorgd maakte over de Sovjet-reacties naar aanleiding van de contracten met de Westduitse federale republiek. Ook de Russen zouden op hun beurt thans minder gealarmeerd zyn dan zy in werkelykheid waren of hebben voor gewend. Londen gelooft niettemin, dat de Sov jet-Unie tot concessies bereid is om de opneming van West-Duitsland in de At lantische gemeenschap te verhinderen. Bijvoorbeeld door het uiteindelyk losla ten van de Duitse Oost-zone, welke een blok aan het been van dé Russen zou zyn geworden De vraag blijft of eventuele conces- I stellingen der VS verwezenlykt zouden tef deze als: an het aantal zware ongevallen. 2 Vermindering van de zware belas tingdruk 3 Tegengaan van de inflatie. 4 Verdrijven van het pessimisme. 5 Het verschaffen \an de „vruchten van wetenschap, onderwijs en productie aan alle groepen in de VS" Hij zeide, dat het doel van het com- sles het Westen vergenoeg gaan. Öok dit munismc is Amerika af te van dc grondstoffenbronnen. waarvan de Amerikaanse economie afhankelijk is. „Reeds hebben zii zonder dat een enkele Russische soldaat letsel heeft opgelopen liet ene volk na het andere in slavernij gebracht. Zü zijn dichter by de bevoorradingsbronnen, waar van ons bestaan afhangt, gekomen. Hun onwrikbare strategic is voort te gaan met insluiting, totdat zij ten slotte onze economie en onze vrijheid kunnen vernietigen". De Amerikanen gebruiken een over vloed van dingen, waarvan men vroe ger niet droomde Om de grondstoffen hiervoor te verkriigen is het nodig, dat wy toegang hebben tot de uithoeken van elk continent voor import van goederen, waaraan ln de VS een tekort In elk geval lijkt het. dat de situatie nog altyd open is en nog ruimte ge noeg laat voor manoeuvrering. Gromy- ko's benoeming tot ambassadeur in Londen zou dit laatste kunnen onder strepen. Hij kan komen om te trachten nog meer roet in het' eten te gooien, maar het is evengoed mogelijk dat hy als een der Sovjet-prominenten komt met een positiever opdracht- Indien er al sprake mocht zyn van een wending ten goede, dan verwacht men te Londen van de Russen echter geen opzienba rende stappen .omdat er in de huidige machtsverhouding voor hen geen enkele reden is om ai hun kaarten tegelyk op tafel te leggen. Alle andere brandende kwesties, zoals Korea. Triëst. het mid den-Oosten. Malakka en Indo-China zullen vanzelfsprekend tijdens de con ferentie van de grote drie de revue pas seren.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1