LEIDSCH DAGBLAD Moskou gaat voort het Westen te prikkelen Minister Kaiser over hereniging van Duitsland Ministeriële antwoord-nota in zaak Meuten Siste Jaargang MAANDAG 23 JUNi 1952 Rijnstreek-editie No. 27640 Directeur J W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f.047 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Nota van Stikker inzake instelling E.D.G. Snelle voortgang Europese integratie noodzakelijk De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toe komen een nota betreffende de instel ling van een Europese Defensie-Ge meenschap. De minister geeft o.a. een uiteenzet ting van de bepalingen van het verdrag die reeds gepubliceerd zijn. Op afdoende wtjze acht de minister verzekerd, dat in politiek en militair opzicht de Europese Defensie Gemeen schap is geïntegreerd in de Nato. De minister vraagt, wat de tekst van het verdrag betreft, de aandacht voor enkele punten van militaire aard. Voor de benoeming tot officier en voor de benoeming van officieren in Euro pese functies met de daaraan verbonden rangen, is aan de deelnemende staten de keuze gelaten tussen twee systemen: óf wel benoeming door de bevoegde nationale autoriteiten op voorstel van het Commissariaat, óf wel benoeming door het Commissariaat op voorstel van de hiërarchisch betrokken commandan- en na overleg met de nationale auto riteiten. Nederland zal in verband met de gel dende grondwettelijke bepalingen te ge legener tijd voor het eerste systeem dienen te opteren. De minister wijst erop, dat in de ko mende maanden in het overleg tussen de regeringen en de parlementen een beslissing moet worden voorbereid o.m. inzake de volgende punten: a het tijdstip, waarop met de studie inzake een Europese Federatie behoort te worden begonnen, waarbij de keuze bestaat tussen: 1. een studie, welke on middellijk wordt aangevangen in het kader van de Raad van Europa; 2. een studie, welke de Assembleé van het Schuman-plan zou kunnen aanvangen; 3 een studie, welke wordt aangevangen, zodra het EDG-verdrag tot stand is ge komen en de Assemblee van de E.D.G. in werking is getreden. b. De landen, welke aan de studie voor een Europese politieke autoriteit zullen deelnemen, waarbij beslist moet worden of deze studie geheel zal geschieden binnen het kader van de beperkte zes mogendheden Assemblée voor kolen en staal of van de E.D.G.. dan wel of over eenkomstig de aanbevelingen van de Assemblée van de Raad van Europa aanstonds mogelijkheden moeten worden geopend om andere staten, welke niet lid zijn van de doelgemeenschappen, doch wel geïnteresseerd zijn in deelne ming aan een politieke gemeenschap, van het begin af aan op voet van gelijk heid aan de studie te laten deelnemen. c. De wijze, waarop de studies zullen moeten worden ondernomen. d. Dit hangt ten nauwste samen met de noodzakelijke bepaling van de onder werpen, welke door de toekomstige federale politieke structuur van Europa zullen worden bestreken. Voor het eerst van liun leven bren gen de drie jonge prinsesjes van Denemarken. Margarethe. Bene dikte en Anne. die resp. twaalf, acht en vijf jaar oud zijn. met hun Moeder, koningin Ingrideen be zoek aan Engeland. Zij zullen een tweetal weken bij vrienden in het Westen van Londen logeren. In die tijd zullen de prinsesjes ook een ..tliee-visite" meemaken bij de kin deren van Koningin Elisabeth II. de kleine prins Charles en prinses WEERBERICHT Morgen toenemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht opklaringen maar morgen overdag toenemende be wolking met later kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). DINSDAG 24 JUNI. Zon op: 4.20 uur: onder: 21.04 uur. Maan op: 5.55 uur: onder: 22.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 16.57 uur Springtij. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Naar het oordeel van de minister zal de toekomstige Nederlandse regering en het Nederlandse Parlement zich opnieuw gesteld zien voor de princi piële vraag, die reeds bij het besluit over de deelneming aan de conferentie van het Europese leger ernstig en diep gaand is overwogen. n.l. of het wense lijk is om verder voort te gaan met de politieke en militaire integratie aan vankelijk als sluitstuk van de toene mende Europese samenwerking was gedacht, zonder dat verdere voortgang is gemaakt met de integratie op een aantal andere terreinen van huidige nationale staatszorg, waarvan de be tekenis als hechte grondslag voor een federatie bezwaarlijk kan worden overschat. De weg der functionele en bedrijfs- taks-gewyze integratie is onmiskenbaar moeizaam en lang, terwijl een defensie gemeenschap en straks een bovennatio nale politieke gemeenschap waarschijn lijk tot stand kunnen worden gebracht, voordat de functionele onderbouw van een federatie voltooid is De minister meerrt zich in verband met de regerings wisseling er toe te moeten beperken het probleem te stellen Een nieuwe rege ring en een nieuw parlement zullen zich dienen bezig te houden met de bestude ring en oplossing van de principiële vragen, welke na de totstandkoming van de defensie gemeenschap aan de orde zijn. Tenslotte wijst de minister op de noodzakelijkheid om bij de verheugen de snelle voortgang van de Europese integratie op beperkt terrein en met een beperkt aantal mogendheden, niet het bredere verband van de Atlan tische samenwerking uit het oog te verliezen. Naar het oordeel van de Nederlandse regering is de E.D.G. be zwaarlijk denkbaar zonder de velerlei banden, welke in het verdrag nadruk kelijk gelegd zijn met de NATO waar in de samenwerking tussen een veel groter aantal Westerse mogendheden aan weerszijden van de Atlantische Oceaan is verankerd. Protesten grensincidenten en kanaalaanleg Generaal Troessof, de Russische ad junct-stafchef in Duitsland, heeft twee protestnota's gericht aan zijn Ameri kaans^ ambtgenoot. In het eerste schrij ven wordt gezegd, dat uit een Ameri kaanse militaire trein tussen Berlijn en West-Duitsland is geschoten op een lid van de volkspolltie en de stationschef van Badenberg, bij Berlijn. Generaal Troessof eist een onderzoek en strenge bestraffing van de schuldigen. In het tweede schrijven wordt gepro testeerd tegen „schendingen van het Oost-Duitse luohtruim" door Amerikaan se vliegtuigen. Geëist wordt, dat de Amerikaanse autoriteiten „strenge maat regelen nemen opdat dergelijke schen dingen van het Oost-Duitse luchtgebied door Amerikaanse vliegtuigen in het ver volg achterwege blijven. In de afgelopen maanden hebben de Sovj et-autoriteiten nu twee maal bij Amerika, twee maal bij Engeland en drie maal bij Frankrijk geprotesteerd. Amerikaanse legerautoriteiten te Ber lijn hebben de eerste Russische besohul- diglng reeds „categorisoh" van de hand gewezen. Piloten bij de burgerluchtmacht heb ben bij aankomst te Berlijn meegedeeld, dat Westelijke geallieerde functionaris sen alle vliegeniers hebben gewaar schuwd. -dat Russische jaohttoestellen wellicht direct zullen aanvallen, wanneer Westelijke toestellen buiten de luchtcor- ridors raken. Volgens de West-Duitse grensautori- teiten hebben bereden leden van de Oost- Duitse volkspolitie en enige Sovjet-mili tairen bij Hohnsleben (Neder-Saksen) een veertigtal arbeiders op West-Duits gebied omsingeld en naar een 300 meter verder gelegen huis in de Sovjet-zone overgebracht. De arbeiders werkten aan een spoor lijn Duitse en Britse autoriteiten hebben onmiddelllijk onderhandelingen aange knoopt, doch tot nu toe zonder resultaat. Er bestaat verschil van mening over de loop van de grens hier. Hohnsleben, zo zeggen de Oost-Duitse autoriteiten, is Oost-Duits gebied. De West-Duitsers spreken dit tegen en zeggen dat Hohns leben bij Neder-Saksen (Britse zone) be hoort. Later is hun invrijheidstelling gemeld. Uit Witzhausen (Hessen) is nog een Incident gemeld, waarbij de volkspolitie en Sovjet-militairen betrokken waren. De interzonale grensaanduiding aan de weg van Asbach (Thüringen) werd hier ongeveer 90 meter verder Westwaarts geplaatst. Oost-Duitse arbeiders begon nen onmiddellijk met de uitbreiding van Schat van Captain Kidd gevonden? Volgens het Japanse blad ..Mainltsji" heeft een groep Japanners op het eiland Jokoatedjima de schat van captain Kidd gevonden. Naar het blad zegt zal de organisator van de ..schatgraversexpeditie". Masahlro Nagasjima, de gehele schat ter waarde van 1.000.000 000 gulden aan de Japanse staat schenken. De broer van de organisator heeft me degedeeld. dat hij op het onbewoonde eiland een verborgen grot heeft ontdekt, waarin een groot aantal stalen kisten stond. Bij opening bleken deze zilveren staven, gouden munten en andere kost baarheden te bevatten. Naar men aan neemt zyn de munten van Chinese her komst. Aangezien in de buurt van het eiland nog piraten opereren hebben de ontdek kers de regering om bescherming ver zocht bij het overbrengen der kostbaar heden. Captain William Kidd werd in 1645 in Schotland geboren. Hij ging als jongen naar zee en deed mee aan de kaapvaart tegen de Fransen. In 1696 kreeg hij het bevel over een schip met de opdracht de kust van zeerovers te zuiveren. Twee jaar later kwam echter het bericht, dat hij zelf een piraat was geworden. Enige jaren nadien kwam hij in Boston, waar hij gearresteerd werd Hij werd naar Engeland gezonden, waar hij terecht stond wegens zeeroverij en moord op een van zijn manschappen. In 1701 werd hij in Londen opgehangen. Captain Kidd bleef tot zijn dood zijn onschuld be tuigen. Het verhaal gaat. dat hij ergens een grote schat had verborgen. Talloos zijn de pogingen geweest deze schat te vin den. de veiligheidszone door bomen in het gebied te kappen. De autoriteiten van de Sovjetzone heb ben na de omleiding van het spoorweg verkeer om West-Berlijn heen thans ook een waterweg tussen Oder en Elbe aan gelegd. die buiten West-Berlijn om gaat. Het kanaal is 34 km lang, 3 meter diep en 33 meter breed en loopt door het gebied van de Sovjet-zone langs de stadsrand van Berlijn. Het kan be varen worden door schepen tot duizend ton. 28 Juni is de opening. Oost-Berlijn zal dan geheel onafhan kelijk zijn van de West-Berlijnse ver- keers-, spoor en waterwegen. Schepen uit geheel Oost-Duitsland kunnen dan de Oostzeehavens bereiken buiten West- Berlijn om. Tot dusver liepen alle be langrijke waterwegen door de Britse sec tor van de stad. waardoor de Westelijke geallieerden over een represaillewapen beschikten. Meer dan 25.000 mannen en vrouwen hebben de afgelopen weken dagen nacht aan de voltooiing van het kanaal ge werkt. Ruim een half millioen Parijzenaars moesten gisteren naar de stembus (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Iets meer dan 500 000 Parijzenaars waren gisteren naar de stembus geroe pen om een opvolger aan te wijzen voor het Gaulliviche Kamerlid prof. Pasteur Vallery-Radote die „na nauwelijks een Jaar. te kennen had gegeven zijn rustige laboratorium boven het wat minder rus- stige Palais de Bourbon te verkiezen. De meeste stemmen verwierf de com munist Auguet, die op de hielen werd gevolgd door een onafhankelijke en een radicale candidaat Omdat de vereiste meerderheid echter door geen der lijstaanvoerders werd be reikt. zal over twee weken moeten wor den overgestemd. Voordien kunnen dan de centrum-partijen zich verbinden, zo dat dan de uiteindelijke overwinning van de radicaal Legaret. die gisteren maar een paar honderd stemmen onder de communist was gebleven, verwacht mag worden. De Gaulle zal dan in het par lement een nieuwe zetel verliezen. De wegblijvers verlokt waarschijn lijk door het mooie weer hebben alle records tot dusverre geslagen door in aantal de „goede burgers" te overtreffen. Zelfs het voorbeeld van president Auriol, wiens ambtspaleis in het betreffende stemdistnet gelegen is, en die 's mor gens vroeg al zijn burgerplicht kwam vervullen, heeft deze geringe belangstel ling der Parijzenaars voor de publieke zaak blijkbaar maar weinig kunnen ver hogen. De Gaullistische stemmen bleken in minder dan één jaar van ruim 100.000 tot ruim 35.000 terug te zijn gelopen- Verdwenen Zweedse Dakota werd beschoten STOCKHOLM STELT VRAGEN De Zweedse ambassadeur te Moskou heeft opdracht, ontvangen de Sovjet- Russische regering mede te delen, dat bij proeven op het poli tie-la bora torium te Stockholm is gebleken, dat de ver miste Zweedse Dakota <met 8 mas aan boord i beschoten is voordat zij dween op Vrijdag 13 Juni. De amba deur moet vragen of de Russen op het vliegtuig geschoten hebben en, zo onder welke omstandigheden. De inhoud van het laboratoriumrap port is geheim. De proeven zijn geno men op een rubber-reddingsboot van de vermiste Dakota Tvee niet geïdentificeerde vliegtuigen hebben boven Nykoeping imidden-Zwe den» gevlogen, aldus een communiqué van de Zweedse militaire staf. „Voorlopig" tot Oder-Neisse-linie Jakob Kaiser, minister voor zaken be treffende geheel Duitsland, heeft op een massavergadering van vluchtelingen te Hannover om. verklaard, dat zijn rege ring onder het begrip hereniging van Duitsland „voor dit ogenblik" slechts verstaat de vereniging van West-Dults- land en het door de Sovjet-troepen be zette Oost-Duitsland. Dit, zo zeide de minister, heeft betrek king op de 70 millioen, die. met uitzon dering van de weinigen die in het door Polen bestuurde gebied zijn achtergeble ven. het Duitse volk vormen. Indien men dacht aan de „bevrijding" van de Sovjet-zone, diende men niet te spreken van de hereniging van Duits land doch de hereniging van het Duitse volk. Vrye verkiezingen zouden een grote stap vooruit betekenen „Ook voor u. die uit de gebieden van de Oder-Neisse- linie gewezen zijt". De minister liet blijken met deze woorden niet de Oder-Neisselinie te erkennen. Hij beschuldigde de Sovjet-Unie van wreedheden in Oost-Duitsland. De Sov jet-politiek ten aanzien van Duitsland behoorde met sceptisme bezien te wor den. Toch was een vier-mogendheden- conferentie wenselijk. Zij zou tonen of de tüd rijp geworden is voor een her eniging. De verdeling van Duitsland zou „dy namiet" voor Europa blijven. De werke lijke eenheid van Eurojaa kan slechts verkregen worden door hereniging van Duitsland, aldus Kaiser. Op de massavergadering waren onge veer 300 000 uitgewezenen aanwezig. AMOK OP DE PHELIPPIJNEN Twee mannen op een emigranten- schip in de haven Zamboanga iPhi- lippijnen) zijn in een aamral van ver standsverbijstering hun medepassagiers met messen te liif gegaan. Er ontstond een paniek. Twaalf per sonen verloren het leven. 18 werden gewond en velen worden vermist. Naar men aanneemt, zijn deze verdronken. Een der amokmakers werd door de po litie gedood, de andere werd gewond en gaf zich over. De Z.P.M.-l tot heden het grootste niet bestuurbare luchtschip van de wereld is behouden uit Akron in Ohio, waar het gebouwd werd. in het luchthavenstation van Lakehurst aangekomen. Het zal daar nog op verschillende kwaliteiten worden onderzocht. Het luchtschip werd door de Amerikaan se marine speciaal voor de strijd tegen de duikboot-oorlogvoering geconstrueerd. De Z.P.M.-l is 108 meter lang. elf meter hoog en van de allernieuwste uitrusting voorzien. Het schip kan tijdens de vlucht van brandstof worden voorzien. Het luchtschip kan een snelheid van 138 km per uur bereiken en uren lang in rust boven eenzelfde doel blijven zweven. Op de eerste dag van het bezoek, dat het Koninklijk Paar aan de Kop van Noord Holland bracht, ver toefden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard o.a. te Hoorn, waar de hoge gasten onder meer een rit door het stadje maakten. Hier poseren Koningin en Prins, staande voor het standbeeld van Jan Pielersz. Coen; tweede van rechts de Burgemeester van Hoorn. Mr B. R. Canneman. Binnenkort beslissing over strafvervolging Ook Staatssecretaris antwoordt De Minister van Justitie, mr Mul- derije en de Staatssecretaris van Oor log. mr Kranenburg, hebben aan de voorzitter van de Eerste Kamer dei Staten Generaal een tweetal zeer uit voerige nota's doen toekomen naai aanleiding van de. in de openbaar heid gekomen, nota's van het Eerste Kamerlid, de heer Refers, inzake af faire-Men ten. Hierin lezen wij o.a.: Tot goed begrip van de gecompliceerde „zaak-Menton" moet vooropgesteld wor den, dat men heeft te onderschelden: a) De politieke strafzaak Men ten; b) Diens klacht terzake van te zijnen na dele gepleegde diefstallen en andere vermogensbednjvenc) Diens vorderin gen tot schadevergoeding terzake d vermogensmisdrijven en terzake van het beheer over zijn vaste en andere goe deren. door het Ned. Beheersinstituut gevoerd: d) De klacht Ingebracht de Raadsheer-Commissaris bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, die belast is geweest met het vooronderzoek in de sub a) bedoelde zaak; e. Gerech telijk vooronderzoek tegen de journa list terzake van smaad en belediging. Omtrent de onderdelen d) en e! kan op dit ogenblik nog geen mede deling worden gedaan, aangezien het vooronderzoek in beide zaken thans Het gevangenkamp te Koje Het ojjperbevel van de V.N. heeft meegedeeld, dat het 27.000 Koreaanse gevangenen zal vrijlaten, van wie geble ken is. dat zy Zuid-Koreaanse burgers zijn die of tot dienstneming in het Noord-Koreaanse leger gedwongen zyn of door de troepen der VN. langs de verschillende fronten om veiligheids redenen gevangen zyn genomen. Elk krygt kleding en rantsoenen voor een maand. De gevangenen bevinden zich in kampen te Jongtsjon en Poes an. De leiding van het VN.-krygsgevan- genenkamp op het eiland Koje heeft meegedeeld, dat zy heden een begin zal maken met het onderzoek naar de an tecedenten van 45.000 gevangenen, die tot dusver nog niet ondervraagd zyn. Amerikaanse leden van de leiding van het krügsgevangenenkamp op het Zuid- Koreaanse eiland Koje hebben meege deeld. dat een Amerikaanse bewaker Zaterdag een Noord-Koreaanse gevan gene. die stenen naar hem gooide, heeft doodgeschoten. Voorts had men een gevangene met doorgesneden hals aangetroffen. Vermoed werd, dat hy zelfmoord had gepleegd. De vice-voorzitter van de Zuid-Ko reaanse Nationale Vergadering, Kim soeng soo. wordt sinds 18 Juni vermist- Eveneens heeft men twee dagen niets meer vernomen van John Tsjang, voor malig minister-president en candidaat voor de komende presidentsverkiezin gen. 19 Juni verliet Tsjang het Ameri kaanse militaire ziekenhuis te Poesan. waar hy een behandeling had onder gaan. In de nacht van Vrydag op Zaterdag heeft zich een instorting voorgedaan in ae myn ..St. Emmanuel" van de „Char- bonnage de Bois du Luc" te Houdeng- Aimeries in de Belgische provincie He negouwen. Van vyf tengevolge van de instorting bedolven mynwerkers drie Belgen en twee Italianen zyn een Belg en een Italiaan naar boven ge haald. De Belg overleed tydens zyn overbrenging naar het ziekenhuis. De Italiaan, vader van een kind, is ter ver pleging opgenomen Men koestert geen hoop meer de andere drie nog te kun nen redden. nog niet is gesloten. Wel is te ver wachten. dat deze sluiting binnen kort zal kunnen plaats vinden. Eerst daarna zaj kunnen worden beslist, of een strafvervolging zal worden inge steld. Nu de heer Men ten de principiële vraag van de bevoegdheid aan het oor deel van het beroepscollege, bedoeld in het besluit F 292 heeft onderworpen, zal het als redelyk worden erkend, dat zulks moest leiden tot opschorting van de onderhandelingen, waarop de ministej in April jl. doelde. Zou blijken, dat deze zaak valt onder het besluit F 292. zodat zy uitsluitend het Departement van Oorlog aangaat en zou de heer Menten er in slagen de rechtmatigheid van zyn vordering te bewijzen, dan zal ook volledige vergoe ding moeten volgen. Biykt echter, de heer Menten met het Dejjartement van Justitie resp. met het Nederlandse Be heersinstituut te doen te hebben, dan zal ^jn vordering, zo die niet langs min- nelyke weg blykt te kunnen worden ge regeld. door de gewone rechter moeten woroen beoordeeld, die daarby zal heb- ben rekening te houden met de wet De heer Menten beweerde aanspraken tepn het Ned. Beheersinstituut te heb ben van drieërlei aard: 1. De heffing van zyn vermogen was te hoog berekend: 2. het beheer van ziin onroerende goederen was onjuist ge- r*rrende goederen wa ren tydens het beheer weggeraakt of beschadigd. De minister stelt voorop dat hy geen enkel motief heeft om de heer Menten te doen onthouden wat hem rechtens zou toekomen doch acht het niet minder zyn plicht om te waken voor de belan gen van de Staat te wiens laste niet maar lichtvaardig een schadevergoeding van enige millloenen guldens kan wor den gebracht. Dat er te goeder trouw verschil van mening kan bestaan over juridische of feitelyke vragen, schynt bij de heer Reyere zelfs niet op te komen. Staatssecretaris mr Kranenburg ls er van overtuigd dat hy zyn toezeggingen in de Eerste Kamer ten volle is nage komen, te weten, dat geen discriminatie op de heer Menten wordt toegepast en dat de Staat zich als een honorabele wederparty gedraagt. Hy heeft nooit ge zegd dat hy de heer Menten als zyn honorabele wederparty zaj beschouwen. Dit ls een kwalificatie, die de heer Men ten zelf in de hand heeft om waar te maken. Zelfs als de heer Menten daarin niet mocht slagen, zal hy vanwege de Staatssecretaris niet anders worden be handeld Aan dit laatste moet ook de heer Reyers genoeg hebben om ln te zien. dat de bepaling van het standpunt van de Staat in een zuiver rechtsgeschil niet beïnvloed kan worden door be schouwingen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal en nota's aan dit col lege gericht. Dit standpunt behoort slechts getoetst te worden aan de be staande wetgeving en wel door de on afhankelijke en door geen publiciteit te beïnvloeden rechtsprekende colleges. EUROPEES LABORATORIUM VOOR KERNONDERZOEK. Een aantal vooraanstaande natuur kundigen op het gebied van de kern splitsing hebben na besprekingen te Kojoenhagen. die verscheidene wpken hebben geduurd, besloten een Europees laboratorium voor kernonderzoek te stichten, waarvan de kosten ongeveer 50 millioen gulden zullen bedragen Het zal vermoedeiyk in Denemarken of Zwitserland worden gevestigd. De bouw zal zes of zeven jaar in beslag nemen. Het laboratorium zal het groot ste ter wereld worden en het onderzoe kingswerk zal geschieden in samenwer king tussen België. Denemarken. Frank rijk. Duitsland, Italië, Nederland, Zwe ren. Zwitserland en Joego-Slavië. Er zal niet om steun van Amerika worden ge vraagd.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1