Dodo en decolletés Volgende patiënt! ]Vieuwé rentegamma-experimenten op kapitaalmarkt Zal Lieftinck methode tot „belastingontduiking" accepteren? ft- 3 Hf' ia ZATERDAG 21 JUNI Gemeenten komen wat gemakkelijker te zitten kan worden beschouwd, geen Inkomsten belasting Is verschudigd. maar dit is ln feite geen concessie, omdat ae fi6cus, so- dra de rente op deze obligaties Ingaat, toch aan zijn Mek komt. Bij de Rente- spaarbrieven, die tussentijds geen rente geven, maar met een hoger bedrag wor den afgelost, zal de tussentijdse koys- winst naar een afzonderlijk tarief wor den berekend, waarvoor een speciale tabel is ontworpen. (Van onze financiële medewerker). Het blykt telkens weer, dat studeer- kamerreaultatcn niet altijd op do wer kelijkheid van het leven passen en dat de laatste het altijd van de eerste wint. In het raam van de geleide economie heeft Minister Lieftinck zün rentegamma vastgesteld en welis waar in de loop van tijd en onder de drang van de omstandigheden gewij zigd, maar officieel blijft hij ook thans nog aan het percentage van 4% vasthouden. Officieel, want semi- overheidslichamen als de provinciale eleciriciteilsbedrijven zijn in de uit gifte van 4'i Tc leningen niet gehin derd. Bu de uitgifte van de 22-jarige 0/5/10 Woningbouwlening is de ..concessie" gedaan, dat bij tussentijdse verkoop boven pari over de koerswinst, welke voor de houders als 'n rentebestanddeel Voor de Vrouw Variaties met bladgroenten Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt Het is weer het seiioen van de frisse groene bladgroenten; weet U nog, hoe we daar in de wintermaanden soms naar konden verlangen? Nu is het zover en kunnen we naar hartelust genieten van dit kostelijke voedsel, dat zoveel vitamines en voedingszouten bevat. Vei velen zullen de bladgroenten ons niet licht, wanneer we ze niet dagen achtereen eten, maar om en om, afge wisseld met worteltjes, bloemkool en andere stevige groenten en wanneer we ze niet steeds op dezelfde manier klaarmaken. Alle bladgroente kan rauw, als sla, ge geten worden. Ook kan men ze gaar smoren in wat boter of margarine of gaarkoken en met een sausje van melk of groentenat of met jus of wat paneer meel afmaken. Verdere variaties vindt U in de recepten, die wij hier laten vol gen en in de vouwbladen ..Voorjaars groenten" en „Zomergroenten", die men tezamen bestellen kan bij het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad., te Den Haag. per briefkaart, waarop 12 cent port aan de adreszijde bijgeplakt is. Hoe U de groene groenten ook wilt klaarmaken, behandel ze in leder geval zó. dat de voedingsstoffen er niet uit verloren gaan! Dat wil zeggen: de groenten vers gebruiken dus niet bijv. een dag te voren kopen; ze zonodig op een koele, donkere plaats wegzetten, "liefst uitgespreid. Kroppen sla kunnen in vochtig papier gewikkeld worden; ze kort voor het gebruik schoonmaken, wassen en ftjnsnijden; de groenten zonder water opzetten (als U een grote portie hebt. niet alles tegelijk, zodat een deel eerst wat kan slinken) en zo kort mogelijk koken; Het groentenat niet weggooien (ten zij het zeer bitter is) maar gebruiken als drank of in soep. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN. Spinaziebroodjes. 4 sneden oud brood, 1 kg of meer spinazie, zonder zout gekookt en fijn gehakt. 1 byna hard gekookt ei, 100 gr. ontbijtspek of bacon, boter of margarine. Het spek zachtjes bakken in de koe kenpan. totdat de plakjes croquant zijn. Ze uit de pan nemen en in het vet zonodig, wat boter of margarine) sneden brood aan weerszijden bruin bakken. 8 plakjes spek voor de garne ring houden, de overige klein snijden en door de spinazie mengen. Het ei in partjes verdelen. Vlak voor het opdienen de broodjes als volgt opbouwen; de sneden brood bedekken met de hete spinazie, op iedere portie één of meer partjes ei leggen en hier naast twee reepjes spek. Slarolletjes. 8 kleine of 4 6 dikke kropjes sla. ten minste 8 plakken ham(-worst) of pekel vlees, een melksaus van 3 dl «2 kopjes) melk, 25 gr. (3 eetlepels) bloem, boter of margarine, zout. (geraspte kaas, paneer meel). Van de slakropjes een dun schijfje stronk afsnijden. De stronkjes in hun geheel wassen en gaarkoken met aan hangend water. Kooktijd ongeveer 15 minuten. Ze goed laten uitlekken, dikke kroppen overlangs in tweeën snyden. Om iedere krop een plak ham(-worst) of pekelvlees rollen en de kropjes met de goede kant naar boven in een vuurvaste schaal of pan leggen. De saus er-over en er-tussen schenken (desgewenst gerasp te kaas en gebakken paneermeel erover strooien) en de schotel nog even door en door warm laten worden. Men kan het gerecht ook in de oven een bruin korstje geven. Gesmoorde pittige andijvie. 1 kg andijvie, 40 gr. of meer boter of margarine, aroma of jus of Engelse saus. De andijvie wassen en snijden; ook de stronk gebruiken. De boter of mar garine lichtbruin laten worden in een grote pan. De groente hierbij doen, omscheppen en in het vet zachtjes s ren. Een scheutje aroma, jus of Engelse saus toevoegen en de groente gaar sto ven. In plaats van met Engelse saus kan gesmoorde andijvie ook bereid worden met kerrie, tomaten-ketchup of gefruit knoflook. Schotel van aardappelpuree, witte bonen en postelein. 250 gr. (2 kopjes) witte bonen, 1 kg. aardappelen, ongeveer 1 dl melk, l'A kg postelein, boter of margarine, zout. De bonen een nacht weken in ruim water en ze hierin gaarkoken. De aard appelen gaarkoken, stampen en vermen gen met de gekookte melk tot puree. Deze op smaak afmaken met boter of margarine, zout en desgewenst noot muskaat. De postelein wassen, grof snij den en met aanhangend water gaar koken. De groente laten uitlekken en op smaak afmaken. Beurtelings lagen purée. witte bonen en postelein in een schaal overdoen met purée als bovenste laag. Soep van bladgroentennat kan men maken door het vocht te binden met aangemengde bloem, met rijst, vermlce.li of griesmeel. Het nat kan ook gebruikt worden voor aardappel-, tomaten-, bonen- of erw tensoep. Men voegt er dan naar smaak melk aan toe. Men weet dat de bankiers teneinde de gemeenten te kunnen helpen en hun eigen bedrijf in stand te houden, ten aanzien van de leningsvoorwaarden een grote vindingrijkheid aan de dag heb ben gelegd en dezer dagen hebben wij op de nieuwste „stunt" gewezen, waarbij mislukte leningen met het prijsgeven van een deel van de bedongen provisie onderhands grif worden geplaatst. Men heeft intussen al weer wat nieuws bedacht, zoals blijkt, uit de emissie van Den Haag, welke gemeente met een 40-jarige lening komt' lot de koers van 004, welke theore tisch gelijk staat met een 4'i lening a pari. De houders ontvangen dus in de vorm van een koerswinst bij aflossing wat zjj aan couponrente derven. Maar ln werkelijkheid ontvangen de houders mécr, omdat van koerswinst op obligaties geen Inkomstenbelasting verschuldigd Is en wat dit bij de hoge tarieven van thans betekent, leert ren kleine berekening. Wanneer we aannemen, dat een obli gatiehouder over zijn inkomen 30 be lasting is verschuldigd en f. 907 50 (f. 1000 90% belegt, ontvangt hij bfj een rentevoet van 4V« een bediag van f. 38.55 verminderd met f. 11.55 belasting rond f. 27, wat wil zeggen dat hij netto 2.97 ró rendement maakt. Koopt hij een 3'4 obligatie voor f. 907.50 (f. 1000 90% dan ontvangt hij f. 35, of, verminderd met 30 be lasting, netto f 24 50 plus f. 3.55, waar van geen belasting behoeft te worden betaald, derhalve ln totaal f. 28.05. zyn- de over een geïnvesteerd bedrag van f 907.50 een rendement van 3 08 c'r. Dit wil dus zeggen, dat aankoop van een 3'i obligatie k 90% welke in 40 Jaar pari wordt afgelost, 0 11 meer rendement oplevert dan een 4% obligatie, welke met 100 moet worJen betaald. Het spreekt vanzelf, dat hoe lager de koers is, waartegen de obligaties worden uitgegeven, hoe groter het rendements voordeel wordt en dat men met de uit gifte van de 3% lening van Den Haag dus de eerste stap zet op een weg, die tot verdere „belastingontdui king" kan leiden. Zo komt bijv. een 212 Tc lening a 78uitgegeven, theoretisch ook op een rendement van 4V4 "uit. maar het effectief rendement, aangenomen, dat over de koerswinst bij aflossing (21% T<) geen belasting be hoeft te worden betaald, is natuurlijk veel groter dan bij een 4 y« To lening a pari. Vandaar dat de vraag opkomt of de Minister deze methode zal accepteren en op die wijze de gelegenheid zal laten om aan de klem van het rente gamma te ontkomen. Wil hij dit legen gaan, dan zal niet alleen een rente percentage, beter gezegd, een rende mentspercentage moeten worden vast gesteld, maar ook de minimumkoers, waartegen de obligaties mogen wor den uitgegeven. Overigens kan worden gezegd, dat door de verminderde importen en de lagere grondstoffenpryzen de betalings balans van Nederland zich gunstig blijft ontwikkelen en als gevolg daarvan de geldmarkt ruim blijft, zodat de vraag van de banken naar schatkistpapier aanhoudt en de schatkist haar tegoed by de Ned. Bank nog steeds ziet stygen. Dit zal vermoedelyk een van de rede nen zyn waarom de Minister heeft be sloten de nog in het Gemeentefonds aanwezige, maar tot dusver door het Ryk gebruikte gelden te deblokkeren, waarmee een paar honderd millioen ge moeid is. Een andere overweging zal zjjn, dat het Rjjk sinds de behandeling van laatste begroting over het tegoed i de gemeenten 4,if> rente moet betalen en voor het schalkistpapier veel min der. namelijk voor één-jarige en 2'4 c( voor v|jf-jarige biljetten. Mede door de wederopbouwleningi waarvan de opbrengst geleidelijk wordt verdeeld, komen de gemeenten langzamerhand wat gemakkelijker te zitten, al wil dit nog niet zeggen, dat zij voor nieuwe werken voldoende gelden beschikbaar hebben, want wat zy uit het gemeentefonds ontvangen, moet voor concolidatie van vlottende schuld worden gebruikt. En hun rentelast wordt daardoor weer zwaar- der. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. „letscn voor dit weer" Parys, Juni 1952. Soms is het goed aan luiheid toe te geven. Soms is een verspilde werkdag meer waard dan een dag van moeizaam sloven. Haast hadden we gisteren moei zaam gesloofd. Gelukkig werd de werk dag verspild! Door Dodo Dominique voor de Burgerlyke Stand)! Signale ment: een gezellige wildebras, die niet veel om handen heeft en werkende men sen of mensen die beweren hard te wer ken. altyd tot nietsdoen of iets-ander- doen verleidt. Blond en blozend slormde ze gisteren de kamer in het weer was stralend, een omstandigheid die op werklust en plichtsbesef maar al te vaak Ir 6 r een funeste invloed heeft( die Invloed manifesteert zich overigens al als Je nog op school zit en spybelen een groot avontuur is!). „Ga mee', luidde de in vitatie, die het meer algemene „hoe maak je het?" of „hallo" verving. „Zet die machine weg en ga mee! Ik moet een truitje of een jurk hebben of ten minste iets voor dit weer. En dan gaan we daarna aan het water iets drinken!" Op antwoord, bevestigend of negatief. werd niet gewacht Nu komt het er in dit verhaal niet in het minst op aan of het weer. de zon. Dodo misschien of een inwendig duivel tje de verleiding prompt accepteerde, een feit is dat we even later in een groot warenhuis rondliepen, waar de zon weliswaar niet doordrong, maar een „zonnige" afdeling ons met een heleboel „IETSEN voor dit weer" veel te lang ophield. En ware het niet dat Dodo met duizend dingen of ze ze a priori het „hebben" waard vond of niet in de paskamer verdween, dan had de verspil de werkdag van gisteren misschien geen idee voor het modepraatje van vandaag opgeleverd. „Zomer" zocht Dodo. Ze zocht het in katoen en wol en in zyde, maar vooral ln decolleté's. Ze was „weg" van het truitje met de boot hals en de brede kraag die daaromheen de schouders om. vat (1), maar. het stond haar niet! Slank als ze weliswaar is. heeft ze brede schouders. De boothals die op rug en borst een horizontale lyn van de ene naar de andere schoudertop trekt en die nog bovendien door de brede kraag wordt geaccentueerd, maakt enorm breed en kort: en past derhalve alleen diegenen die smalle schouders en een lang bovenlichaam hebben. Na de eerste desillusie probeerde Dodo modellen met een wyde. ronde hals. zo als die tegenwoordig in het teken der mode staan: één met smalle schouder- bandjes (2), een ander met wyde, aan geknipte korte mouwtjes (3). En ver baasd was ze over het effect: het wel wat ,;kale", mouwloze geval maakte haar aanmerkelyk minder breed dan het mo del met de uitstaande mouwtjes! By de „letsen voor dit weer" fungeer den twee haast identieke creaties met brede, diepe punthals. de een met glad de. aangeknipte mouwtjes (4), de ander met smalle schouderbanden (5). Ook hier bleek het mouwloze model minder nadruk op Dodo's brede schouders te leggen dan het model met mouwen, ter wijl de punthals haar meer flatteerde dan de ronde halsuitsnijding van de vo rige modellen (2 en 3>: een V-vormig decolleté legt het accent op het lengte effect. een breed, rond decolleté „breekt" en legt daarentegen de nadruk op een dwarse lijn. De ronde halsopening is dus ook weer by voorkeur voor de niet te breed ce^chouderden die een niet te kort bovenlichaam hebben. WAT LEEFT ER OP DE ZEE-BODEM? Een Deense diepzee-expeditie, in Oc tober 1950 vertrokken, is na een reit van 100.000 km te Plymouth in Engeland aangekomen. Het doel was vast te stellen of er leven bestaat op de Oceaanbodem op de grootst mogehjke diepte. Men heeft verscheidene specimina van dleriyk le ven gevangen. Van 10.790 meter diepte heeft men o.m. twee kleine zee-ane monen opgehaald, die volgens de leider der expeditie, dr Anton Bruun van de universiteit van Kopenhagen, een ge heel nieuw terrein van wetenschappeiyk onderzoek openen. Op 5500 meter ving men een zeespin van ongeveer 30 cm lengte. Zeeslangen heeft men niet ge vangen, maar dr Bruun gelooft vast aan het bestaan er van. Van verschillende soorten bacteriën zón culturen ge maakt. Aan de hand daarvan wil men het dieriyk leven onder hoge druk be studeren. Het onderzoekingswerk zal Jaren ln beslag nemen. Zij (Ingez. Med.-Adv.) miste opeens zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Niets uhlde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltij den. Totdat zij merkte dat er iets aan de maize na ha perde, 't was niet de maizena die ze gewend was; de naam DU RYE A stond niet op het pak.Zeker,zehad MAÏZENA D U RY E A gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar niet ge kregen. Iets om te onthou den! Voor eens en alri'd: Niet alleen M A I Z E N A DURYEA vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. Helpt mee aan de handhaving van de openbare orde en rust. Maakt deel uit van de Reserve-Gemeentepolitie Na de ronde en de puntige waren de vierkante halzen aan de beurt: varian ten met mouwt jes die aan geen schouder waren bevestigd <6>. modellen met schouderbandjes (7) en andere. Alhoewel beide flatteuze decolleté's, is het eerste niet HET voor breedgeschouderden, ter_ wyi het tweede, dat „gaat", toch over- troffen wordt door het plastronachtige decolleté waarop uiteindelijk Dodo's keu- ze viel <8). het is het meest geslaagde i voor al wie brede schouders heeft en of I een kort bovenlichaam en ook is het de beste oplossing voor wie van Moeder Natuur een korte hals meekreeg. I J. V. Ons goedkoop knippatroon Prijs 40 cent. Maten 40 en 44 Benodigde stof voor maat 44: 310 meter van 90 centimeter breed. D:t alleraardigste model, flatteus voor elk figuur, is natuurlijk by uitnemend heid geschikt voor een streepje. Het ïyfje wordt van voren met kno pen en knoopsgaten gesloten Uit de chouderpasjes wordt wat ruimte ge- ;chikt. De plaats van de ruimte is met wiellynen aangegeven. Het kraagje kan van dezelfde of af stekende stof worden gemaakt. Het kan ook hooggesloten worden gedragen. De rok bestaat uit vier banen, die klokkend geknipt worden. Om de stre pen midden voor en midden achter naar elkaar toe te laten lopen, worden de zynaden recht van draad in de breedte van de stof geknipt, zodat de strepen midden voor en -achter een punt vórmen. Verkrijgbaar van Maandag af, zolang de voorraad strekt, aan ons Bureau Witte Singel 1. Toezending per post geschiedt na ontvangst van brief met ingesloten en niet opgeplakt 55 cents aan postzegels. Verzoeke op de enveloppe te vermel den: „Goedkoop Patroon" •llegveld Ypenburg aangekomen en heeft zich daarna naar Rotterdam begeven om het commando over de „Plying En- tsrprlse 2" weer op zich te nemen. Kijkjes in de natuur We hebben een nieuwe patient op de zaal. Och, dat kon haast niet uitblij ven, nietwaar? Het Is midden Juni, volop zomer. Overal ln de natuur Is er een ontplooiing van leven, is er een driftig verlangen, het pas verworven le ven te behouden, ln een wereld vol gevaren. Een wereld, waarin ongelukken welhaast onvermijdelijk zijn. Hoeveel jonge vogels zijn er in de afgelopen 2 maanden bijv. uit hun nest geduikeld, hoeveel bomen zijn er onverschillig-weg omgehakt en hoevee! ge sprekken heb ik al niet gehad met vogelvrienden, die vol zorg waren over het verongelukte grut, dat zonder hun hulp onherroepelijk zou zijn verloren ge gaan? Schiet niet; geniet! En hoe vaak heeft ons ruime vogel hok al niet een tydelijke bewoner ge had. hopeloos verminkt of soms alleen maar oppervlakkig gewond, zodat be terschap en een snelle vryheid konden volgen? Dan mocht voor een kortere of langere tyd weer het bordje hangen met: „Kamer met volledig gratis pen sion. desgewenst miet-stromend) wa ter" Sinds een week echter zyn we weer tot ziekenoppasser bevorderd. Ja. be- kykt U nu eens de tekening en dan maar raden! „Een uil!" riep een joch. dat passeerde juist toen ik de vogel van de brenger had overgenomen. Nee. natuurlijk geen uil. want er is geen sprake van een sluier, die veren- krans om de ogen. „In ieder geval een roofvogel," zeggen de lezers en mikken daarmee al dicht naast de roos. want inderdaad hij heeft de bekende haak- snavel en de echte roofvogelklauwen. „Een valk dan? Want hij heeft een donker oog en een gevlekte borst"! Nu nog een stap verder: de zwarte kne- velvlekken aan weerskanten van de snavel. Die „snorren" en natuurlijk nog wel een paar andere kleine kenmerken, die verraden de boomvalk. Laat ik liever zeggen: het boomvalkje. want het ls maar een tenger vogeltje, niet groter dan een duif en veel füner, slanker en lichter. Waarom was dit prachtige, dit on- gelooflyk ranke en sieriyke vogeltje zo allernaarst gewond'1 Waarom zat zyn linkervleugel met bloed geplakt op zyn borstveren? „Neergesmakt op een bouwland Oor zaak onbekendzou ik kunnen zetten boven zijn kooideur. Ik zal U zeggen, wat ik hiervan vind: mijn vermoeden is, dat de een of an dereen nu een goed woord zoe kenenfin, laten we zeggen, dat de een of andere stakker een schot heeft gelost op dit byzondere en ln het algemeen genomen, zo nuttig roofvo- geltje. Ik wou, dat Ik het er bij de mensen in kon heien, nee! er in kon hame ren, schieten voor mijn part, dat ze toch eerst hun hersens gebruiken, voordat ze met één handbeweging met één vingerdruk, zo'n onherstel baar ongeluk veroorzaken! Een boomvalkje is een prima mui zenvanger en een weergaloos snelle li bellen jager. Dat dit lichte, ik zou willen zeggen tere diertje, een om maar eens wat te noemen, een duif ook maar een veertje zou kunnen krenken, dat Idee is wel zo belache lijk, dat ik cr geen woord aan zal verspillen. Mocht Iemand dit ln ernst beweren, lach hem dan vierkant uit met zyn praatjes. Dit vogeltje mag d3n een kromme snavel hebben en gele roof vogelklauwen. het maakt zelfs geen schrammetle op mijn hand als ik hem ondanks zyn protest, opneem om hem te onderzoeken. O, lk weet 't wel. Niemand heeft eer. V.S. willen vliegtuigen in Europa kopen voor de Nato De Ver. Staten willen vliegtuigen ko pen in Nato-landen ln Europa. Het plan houdt in het gebruik van gelden van het Amerikaanse program voor wederzyd- se beveiliging om toestellen rechtstreeks uit Europese fabrieken te bestellentao uit Europese fabrieken te betrekken, hoofdzakelijk ten gebrulke van Europese Nato-landen ln plaats van het zenden van vliegtuigen van Amerikaanse ma kelij. Amerikaanse ambtenaren te Washing ton hebben verklaard, dat West-Europa vele millioenen dollars zou verdienen in dien de V.S. zouden besluiten, complete vliegtuigen in Europa te kopen ten be hoeve van de Noord-Atlantische verde diging. Enkele schattingen van het be drag. dat het volgend Jaar in het be stek van het progr am voor aankopen ln het buitenland zou kunnen worden be steed, belopen tot 1 milliard dollar, byna het dubbele van het bedrag, dat ln het ln deze maand eindigende belastingjaar voor militaire aankopen ln het buiten land is toegewezen. Ambtenaren te Washington hebben er echter de nadruk op gelegd, dat de uit gegeven verklaring slechts een beginsel verklaring is en dat vele factoren over wogen moeten worden alvorens een be slissing kan worden genomen. In elk ge val. zo is te Washington verklaard, zal geen enkel der eventueel aan te kópen vliegtuigen door de Amerikaanse luoht- macht worden gebruikt. schot gehoord en zeker! de vogel kan tegen een draad zijn gevlogen. Maaj- een bliksemsnelle boomvalk, die tegen een draad botst, vliegt zich te pletter, zoals dat korhoen enige weken geleden, dat met verscheurde kophuid en zware vleuge'wond werd gevonden Geen schot gehoord? Nee, maar een windbuks ls geluidloos en al even glui perig als de verfoe 111 üke katapult. Aangenomen! er zyn bUzondere ge vallen. waarvan men zich van een be slist schadelijk dier moet ontdoen. Het is echter van groot belang, wie dat noodzakeiyke werk moet doenl Enig bewys voor myn mening heb lk niet. Nog niet. Dat heb ik pas. als het ge wonde dier dood is en we de hagelkor rels kunnen gaan zoeken. Maarhy gaat niet dood! Geen sprake van! Eergisteren zat hy nog op zijn tak en lekten er blo-da.-uppels van onder zyn slapneerhangende vleugel, zijn mooie lange spitse zwaluw vleugel. Maar hij ging eten, dat het een lust was! Jammer voor hem heb lk geen mui zen, geen meikevers en ook kan ik geen libellen voor hem gaan vangen. Maar toch krygt hy goede kost. Het bloed is gestold en nu drupt er af en toe wat lymphe uit de wond. hetgeen hem niet belet steeds levendiger te worden, tegen het gaas op te klauteren en de hoogste zitplaats uit te zoeken. Daar zit hij dan, een toonbeeld van rust. Zyn gevlekte borstveren heeft hij even lo=zeschud. zyn markante kopie rust bijna grappig oo het romig wit van zyn donzen halskraag. Een gele washuid over de snavelbasis, een fyn pootje geel genageld precies onder het midden, het andere omhooe getrokken en verstopt ui de flosslge veren. Weer denk ik by het zien van die dunne vogeltenen aan duiven en aan moord verhalen. Och. zullen we er maar eventjes om lachen? Jawellachen! maar er drupt toch weer wat uit de rood ge kleefde veren 1 En tooh1 Toch gaat deze boomvalk binnen kort op eigen wieken de lucht in! Reken maar! S. VAN DER ZEE LOON- EN PRIJSPOLITIEK IN DE VER. STATEN Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden sprak zich uit voor afschaffing van de pryscontröle op vrywel alle con sumptiegoederen en voor opheffing van de bestaande loon-stabilisatie ra3d. Bei de besluiten kunnen herzien worden. Met een stemmenverhouding van 176 tegen 61 besloot het Huis de bestaande loonstabilisatieraad te vervangen door een nieuwe raad, waarin de door de re gering benoemde leden groter in aantal zijn dan het gezamenlijke aantal door arbeiders en Industrie aangewezen leden. De nieuwe raad zou uitsluitend een adviserende commissie op het gebied van loonstabilisatie zyn. De rol. welke hy zou kunnen spelen by de regeling van ar beidsconflicten zou zeer beperkt zyn. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 105 tegen 25 stemmen een democratisch voorstel ver worpen, om uit de huidige wet het zgn. kaas-amendement te schrappen, waarby delnvoer van kaas aan scherpe beper kingen wordt onderworpen. Het Huis heeft echter een ander amendement goedgekeurd, waarby aan de minister voor landbouw de bevoegdheid wordt gegeven, waarvan echter op discrete wyze gebruik moet worden gemaakt, tot wyzing van de invoerbeperking en voor sommige invoer van kaas en andere zui velproducten een verhoging van 10 pro cent toe te staan van de thans vastge stelde in te voeren maxlmum-hoeveel- heden. De leider van de Amerikaanse Natio nal Production Administration (NPA), Henry Fowler, heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat de staking in de Amerikaanse staalindustrie, welke thans 19 dagen geduurd heeft, langzaam maar zeker de militaire en burgerlyke productie verstikt. Hy zeide, dat alle staalleveranties tot staan beginnen te komen. De defensie-industrieën ontvan gen niet genoeg staal, hoewel alles in het werk is gesteld om het druppelsge- wyzc beschikbaar komende staal ter I beschikking te stellen voor de militaire productie.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 31