r Een Hand Verleden Herv. Tehuis voor Ouden van Dagen bestaat 125 jaar Van armenzorg tot liefderijke verpleging I r PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE giste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 21 Juni 1952 Tweede Blad No. 27639 aar velen een rustige levensavond vinden ..Iedere koude steen spreke van wanne christenliefde Tot een van de essentiële onderdelen van het werk der Leidse Hervormde Diaconie behoort de zorg voor de ouden van dagen. In het heden is dit zo. in het verleden is dit altijd zo geweest. Een tastbare Bianiiestatie van deze zorgende lielde van „broeders diakenen" bezit de Hervormde Gemeente in het Tehuis voor Ouden van Dagen der -. Diaconie (Geref. Minnehuis) aan de Kaarsenmakersstraat, waar aan op 26 Juni 1827 - a.s. Donderdag dus 125 jaar geleden - de eerste gteen werd gelegd, een plechtigheid welke nog telkenjare door de bewoners van het huis dankbaar wordt herdacht. De Hervormde Diaconie, welke meent dat deze traditie niet moet gorden verbroken, heeft de viering van dit 125-jarig bestaan volgende week dan ook geconcentreerd rond het tijdstip van de eerste steen legging en niet verschoven naar het moment van de opening van het gebouw. Nog een andere verklaarbare reden is gelegen in het feit, dat deze eerste steenlegging vóór 125 jaar met enige plechtigheid gepaard ging, terwijl de ingebruikname van het gebouw op 21 April :28 zonder enig uiterlijk vertoon heeft plaats gevonden. Droef verleden ging aan rijke historie vooraf Bij het schryven over de historie van It tehuis, waarvan de doelstelling in de Lp eer jaren sterk is gewijzigd, be- tden wij onwillekeurig het terrein der menzorg in vorige eeuwen. Voor ruim |f eeuwen om precies te zijn in 26 werd aan de 'bestuurderen' van Huiszittenhuis. thans nog gevestigd tie Oude Rijn. zowel door de ,je- Ering der stad" als door Philips van rurgondië ..de vrijheid verleend tot het •n van huizen en erven ten behoeve tie aan hun zorg toevertrouwde be- :cftigen. Ruim anderhalve eeuw later 5831 werden Huiszittenmeesteren met iakenen verenigd en kwamen dus niet lieen de goederen, waarmede het Huis- Jtienhuis, dat reeds van vroeger tijden f voor de stadsarmen zorgde, zo rijke- jk was gezegend, doch ook de kerkcol- icten aan dat verenigd bestuur. TER MINNE UIT LIEFDE Sedert 1116. toen het beheer van de Komsten en goederen van dit College ader was geregeld, werd het mede zijn k om de ouden van dagen en maat- .appelijk weinige bevoorrechten huis- Htihg te bezorgen. Deze mensen werden Ken ..ter Minne" luit liefde) bij deze en Bene uitbesteed. De toenemende armoede in de laat ste helft der 17de eeuw en in het begin der 18de eeuw binnen Leiden, welke vooral moet worden toegeschreven aan de toen steeds afnemende betekenis der fabrieken, deed het getal dezer „ter- minne-bestcden" aanmerkelijk ver meerderen. zodat het tenslotte on doenlijk was allen op deze wijze een onderdak te verschaffen, waarbij nog kwam. dat de verpleegden het meestal slecht hadden. Een en ander leidde er toe. dat stap pen werden ondernomen om deze men sen in één huis op te nemen. Aanvanke lijk stond dit huis. dat gevestigd was in de Zwarte Handspoort op de Middelste gracht. onder particuliere leiding. 21 MENSEN WOONDEN IN EEN KLEIN, DONKER VERTREK Dat de verpleegden in dit particu liere „Minnehuls" onder zeer ongewen ste toestanden leefden, moge blijken uit het feit. dat in één klein vertrek, laag van verdieping, zonder venster en gelegenheid tot luchttoetreding. 21 mensen gehuisvest waren, terwijl een zieke was geplaatst in een hok. juist zo groot als zijn kribbe. Wilde men niet in het donker zitten, dan moest steeds, ongeacht de weersgesteldheid de buitendeur openstaan. Het is haast onnodig hierbü te vermelden, dat het „gebouw" niet alleen deze mensen huis vestte. doch daarnaast een ongeloof lijke hoeveelheid ongedierte. In 1823 wilde de eigenaar zich van dit pand ontdoen, waarop Huiszittenmees- ters en diakenen onder goedkeuring van de plaatselijke overheid besloten de ex ploitatie van een enander ter hand te nemen. Een Ingesteld onderzoek leerde het College van Regenten, dat de toe stand, zowel van het gebouw als van de verpleegden van dien aard was, dat bestendiging daarvan niet mogelijk werd geacht. NIEUW GEBOUW AAN DE KAARSENMAKERSSTRAAT Na vele besprekingen viel het besluit cm op een terrein aan de Kaarsenma kersstraat een nieuw gebouw op te trek ken. waartoe de toenmalige stadsarchi tect Van Der Pauw een plan ontwierp. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers, t.w. de heren Blansjaar en Coffrie. voor de som van f 28.975.ver meerderd met een bedrag van f 1 400, voor de aanschaffing van het meubilair. Op 26 Juni 1827 werd de eerste steen van het gebouw uit naam van het Col lege van Regenten der Huiszittcn- en Diaconie-armen gelegd door de heer P. J. Burgersdijk. bjj welke gelegen heid een der regenten, de heer F. Booy Sr een rede hield, welke hü besloot met de wens uit te spreken, „dat van dit gebouw iedere koude steen zou spreken van warme christenliefde, wel ke in deze veste gehuisvest is". De bouw had een vlot verloop. Reeds •>p 21 April van het volgende jaar kon den de eerste bewoners van het huis, t.w. 116 vrouwen en 52 mannen, na eersteen geduchte reinigng te hebben ondergaan en geheel in nieuwe kleding te zijn ge stoken. van de Zwarte Handspoort naar dc Kaarsenmakersstraat worden overge bracht. Als eerste vader en moeder van dit huis werden aangesteld de heer en mevr. Van Wijl. De eerste godsdienst oefening in de kerkzaal kon reeds op 30 April d.a.v. worden gehoudenzij werd geleid door de intussen benoemde gods dienstonderwijzer, de heer A. van Leeu wen, EEN BLOK AAN HET BEEN Hoewel dit thans gelukkig tot een ver verleden behoort, blijkt uit tal van bewaard gebleven rapporten, dat het met het gedrag der verpleegden in de eerste jaren nog al eens slecht ge steld was. Vooral dronkenschap kwam in die tijden veelvuldig voor. In zulk een geval bestond de straf veelal in het aandoen van een blok aan het been. Een nog zwaardere straf bestond uit het opsluiten in de ..prison", de cel. welke zich vlak naast de ingang bevond. (Foto LD/Van Vliet) Bladeren wij nog wat voort ln het ge schiedboek van dit tehuis, dan lezen wy, dat dit gebouw indertyd op advies van de Stedelijke Geneeskundige Commissie werd aangewezen om daarin een hon derdtal bedden in gereedheid te brengen en te houden voor de verpleging van minvermogende cholera-patiënten. Een maatregel, welke door het gunstig ver loop der ziekte, overbodig bleek te zyn. ERNSTIGE STRUBBELINGEN MET GEM. OVERHEID In het jaar 1848 hebben zich nog ern stige strubbelingen met de Gemeentelij ke Overheid voorgedaan, welke er toe hebben geleid, dat de zorg van het huis aan de regenten werd onttrokken. Voor- nameiyk lagen deze in het doen van grote uitgaven De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft zich in die dagen met een en ander bemoeid, hetgeen tot gevolg had. dat 8 kerkelyke regenten hun Ingediend ontslag weder introkken in af wachting hoe de zaken zouden worden geregeld. Tot 1853 hebben deze moelly-k- heden voortgeduurd en is daaraan een einde gekomen doordat het bestuur toen ir. handen kwam van uitsluitend stede lijke regenten, benoemd door de gemeen teraad op voordracht van diakenen. Ge heel rustig waren de eerste jaren na 1853 nu ook niet. Er is nl. langdurig gecorrespondeerd over de door de Ge meente toegekende subsidie. In verband met de geleidelijke vermindering van de Gemeentelijke subsidie werd in 1859 een aanvang gemaakt met schaalcollecten langs de huizen, in later jaren omgezet ln schaalcollecten in de kerken. IN 1309 ZUIVER KERKELIJKE INSTELLING Een zeer belangrijk jaar in de ge schiedenis van dit tehuis was 1869. Krachtens raadsbesluit van 18 De cember 1869 werd het bestuur van het tehuis onttrokken aan de Stedelijke regenten en overgenomen door de dia kenen der Ned. Herv. Gemeente, waar door deze instelling een zuiver kerke lijk karakter kreeg. Mede dank zij een sterk gewijzigd inzicht in dc verzorging van ouden van dagen, is de doelstel ling van het tehuis in de loop der ja ren sterk veranderd, waarmee een grondige restauratie gepaard ging. Gaandeweg is ook en gelukkig de naam van Minnehuis steeds meer op de achtergrond geraakt en dient het gebouw zich in de Leidse samen leving aan als: Herv. Tehuis voor 125 jaar rustige rustDe prachtige tuin van het Herv. Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Kaarsenmakersstraat met daarom heen de verblijven der inwonenden. ouacn v i Dagen. Het tegenwoordige bestuur, waarvan de heren J. Sierat en J. Bink resp. 28 en 24 jaar deel uitmaken (de eerste ls reeds 20 jaar voorzitten, laat geen po ging onbenut om het de oudjes naar de zin te maken. Vermeldenswaard is het feit. dat de thans rustende arts. de heer H. P. Veldhuyzen Sr.. bijna 40 jaar de medische contróle o\er de inwonenden heeft gehad, een traditie, welke nu al weer vele jaren door zijn zoon in samen werking met dokter J. H. F Lahr. wordt voortgezet. Achtereenvolgens is de geestelijke ver zorging in handen geweest van de heren Kok <pl m 30 jaar), Riphagen en de on- In de loop van deze 125 jaar hebben circa 5000 verpleegden in dit tehuis een vTiendeiyk onderdak gevonden, waarvan de directie thans wordt gevoerd door de heer en mevrouw J. Kooy, Momenteel slijten 100 ouden van dagen ln het tehuis een rustige levensavond een aantal, dat slechts weinig aan schommelingen on derhevig is. Ter gelegenheid van dit jubileum zal a s. Zondagochtend ln de „wykkerk" van het tehuis de Oosterkerk een her denkingsdienst worden gehouden, waarin ds J. Groot zal voorgaan. De volgende week Dinsdag wordt aan de oudjes een boottocht aangeboden, terwyi het be stuur a.s. Donderdagmiddag van 3 tot 4 30 uur ln het tehuis zal recepiëreu. Tenslotte vindt aan de avond van die dag m .Den Burcht" een feestelijk sa- m?nzijn plaats, waar .Sempre Avanli" de verpleegden op vrolijke ontspanning zal cnthalen. FEUILLETON Door Andrew Mackenzie UIT HET (Uit het Engel» vertaald) k.,Ik heb er het land over. dat ik U dit rteld heb. Ik was. en ben waaxschyn- "Hljk nóg, erg op Jeremy gesteld. Ik heb hrf revoel, dat ik hem min of meer ver laden heb. Ik had verwacht, dat U in itaat zou zyn dat gevoel van me af te letten". Brannigan gaf haar een bemoedigend Bopje op de schouder. „Maakt U zich iiet ongerust. Ik zou het op prys stellen lis U terugging naar Uw hotel. Zeg maar lat U van plan veranderd bent." Maar waarom zou ik teruggaan? Ik Bord toch overal buitengehouden, dus wat doet het er toe, of ik hier blyf of „Omdat U nu eenmaal, hoe dan ook. bi deze zaak gemengd bent. al begrijpt U van de gebeurtenissen niets. U kunt Bijvoorbeeld niet beseffen, hoezeer U ons vandaag hebt geholpen. Voordat deze ge- ■chiedenis tot het verleden hoort, kun- Den er nog meer doden vallen. Ergens cp het platteland bent U niet veilig. Hier :unnen wy een waakzaam oogje op U louden". .Bedoelt U, dat ik in gevaar verkeer?" „Waarschyniyk wel, ja. Hoe weet U lilvoorbeeld, dat niemand U daar In fitzjames Tavern heeft gezien? Wie *eet heeft iemand U gezien tijdens die «werftocht door Soho met Brooke? Het ls niet onmogelijk» dat er mensen zyn, vinden dat U te veel hebt gezien!" .Maar ik ben me er niet van be- ist. meer te weten, dan wat ik U ver belde!" Dat bent U zich niet bewust, maar verstouwen onbewust heel wat her neringen uit onze omgeving, die we er ineens naar voren kunnen halen, of or een gebeurtenis naar voren worden bracht. Een nieuwe gebeurtenis kan i n herinnering ineens bewust maken, en Ban blykt. dat U iets heel belangryks 'jpcet. althans weten kunt. Mag ik er ■og eens óp aandringen, dat U teruggaat "ar Uw hotel?" Indien U dat nodig vindt, wil ik dat el doen. Maar wat moet ik doen, wan- er Jeremy contact met my zoekt. En t gaat U doen. nu weet U van dat geld n dokter Stahl?" Nu direct nog niets" stelde Brannigan ar gerust. ..Ik ga geen slapende hon- |en wakker maken tot ik zeker ben, dat ze de baas kan." Daar ben ik in ieder geval biy om et zou my aan mijn hart gaan als lk legene was. die hem in moeilijkheden ®u brengen." •Maakt u maar geen zorgen. Schrijf ian Uw ouders, dat U voorlopig nog ln bonden biyft". Die avond arriveerde Brannigan sa- nien met Dale in een politie-auto by de nat van Taske. toen die juist in een taxi kwam aangereden. Toen ze gemakkelyk gedrieën geïnstal leerd waren in diepe stoelen, en nadat ze zich van verversingen en rokeryen hadden voorzien, stelde Brannigan voor, de grote iyn van de affaire nog eens door te nemen, voordat ze het nieuws van die dag aan elkaar zouden vertellen. Nadat de anderen zich daarmede ver enigd hadden, begon Brannigan op te sommen. „De hele affaire begon op het On tario Meer, toen Burgess. Gordon en diens vader daar op een dag roeiden en visten Wat er precies gebeurde, is niet met volstrekte zekerheid te zeggen, be halve dat Robert Garrett verdronk. Bur- aan de wal kwam en Gordon Gar rett verdween. Wij weten ook. dat Gor don uiteindelijk naar Toronto kwam. daar van naam veranderde en verder Radio-programma VOOR ZONDAG 22 JUNI Hilversum I. (402 m.) KRO. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.mu- Zlek; 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Omroeporkest; 10.00 Baptisten-kerkdienst; 11.30 Gewijde mu ziek KRO: 12.15 Apologie; 12.35 Gram - muziek; 12.40 Amusementsmuziek; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws, weerberichten en Katholiek nieuws. 13 10 Lunchconcert: 13 45 ..Uit het Boek der Boeken 14.00 Cello en piano: 14.30 Holland Festival 1952: ..Jeanne d'Arc au Bücher". oratorium (In de pauze: ..Melodie der Bergen", cau serie) 16.00 Gram.muzlek; 16.10 „Ka tholiek Thuisfront Overal": 16.15 Sport; 16 30 Vespers. IKOR: 17 00 Ned. Herv. om hem honderdduizend dollar per jaar kerkdienst. 18 15 Zangdienst. NCRV: 19.00 afhandig te maken. Uiteindelyk komt Gram muziek. 19.15 .Het gebed der He- Burgess naar Engeland om te proberen, ren causerie; 19 30 Nieuwssportuitsla- on een of andere wiize van Gordon if te 8™ en weerberichten. KRO 19 45 Actualt- op een oi anaere wyze van yoraun ai te telten 19 52 Boekbespreking. 20 05 De ge komen Waarom deed hy dat? Iemand wone mail er -tFzlJne tan 1012 Ge leefde. Burgess maakte naam en fortuin, mede door het feit. dat hy nu alleen eigenaar was van het procédé-Garrett. zyn financieel inzicht deed de rest. Het ïykt my twyfelachtig, of de twee man nen samen tot zulk een succes gekomen zouden zyn. Daarvoor was er geen har monie genoeg tussen hen beiden. Dan komt ineens Gordon Garrett weer op de proppen met bewijzen, dat hy het werkelyk is en niet iemand, die zich als zodanig voordoet." Brannigan pauseerde even. terwyl de anderen in gespannen afwachting bleven zwijgen. ..Gordon Garrett slaagt er in. nadat hy contact had gekregen met met een fortuin als het zyne hoeft zich heus geen zorgen te maken voor een dergelijke jaarlykse „belasting", die nau- welyks invloed op zyn vermogen heeft. Het lijkt me waarschyniyk, dat Gordon zijn eisen aanzienlijk hoger ging stellen. Laten we eens nagaan, hoe hy over deze zaken gedaoht zal hebben. Hy gelooft, of geeft voor te geloven, dat Burgess zyn vader vermoordde en onnoemelyk rijk werd door een uitvinding, die eigenlyk van Garrett afkomstig was. Vermoordde Burgess zyn partner inderdaad? Ik ge loof eerlyk gezegd van niet. Hy zegt zelf. dat hij zyn geheugen over die tyd ver loren heeft en dat ls zeer wel mogelijk. Maar dan weet hy ook niet zeker, dat Garrett niet vermoord Gordon Garrett komt ineens het verle den weer oprakelen en beweert de ge- arleerd programma. 22 45 Avondgebed Liturgische kalender: 23.00 Nieuws; 23.15- 24 00 Gram.muzlek Hilversum II. (298 m.) VARA 8 00 Nieuws, weerberichten en postdulvenbe- rlchten; 8.18 Gram muziek; 8 35 Voor het platteland; 8 45 Orgelspel; 8 57 Sportmede- dellngen en postduivenberlchten; 9 00 Gram muzlekcn 9 45 Geesteiyk leven", causerie. 10 00 Gevarieerde muziek; 10 30 „Met en zonder omslag". 11 00 Promenade tuige te zyn van zyn misdaad, moord op Robert Garrett. Wat zouden jullie doen in Gordon's plaats, welke prys zouden jullie eisen voor zwygzaamheid?" ..Minstens alles, wat Burgess uit he* heeft. proces-Garrett gekregen heeft en kry orkest (Intermezzo; Voordracht). AVRO; 12.00 Postduivenberlchten en gram.muziek 12.35 ..Even afrekenen. Heren!'; 12.45 Krontjong muziek; 13.00 Nieuws en weer berichten; 13.05 Mededelingen en gram. muzlek; 13.20 Orkestconcert; 13.55 Boek bespreking; 14.15 Gram.muzlek. 15.00 Fllmpraatje: 15.15 Metropolc orkest, 15.45 Kamerorkest en solisten, 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Orkestconcert. 17.20 Gemengd koor: 17.35 Voor de Jeugd; 17 50 Sport journaal; 18 15 Nieuws en sportuitslagen. VPRO 18.30 Korte kerkdienst. IKÖR: 19.00 Voor de jeugd. 19 35 .Pastoraal be zoek". causerie. AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerde muziek. 21 00 ..George en Ca roline". hoorspel; 21.25 Grammuzlek: 21.55 Idem; 22 25 Strijkkwartet. 23 00 Nieuws; 23.15 Weekoverzicht. 23.2524.00 Dans muziek. Engeland. BBC Home Service. 330 m.: 12 10 Crltleken: 12 55 Weerberichten; 13.00 Nieuws. 13.10 ..Country Magazine 13.40 Operamuziek: 14.00 Wenken voor de tuin; 14 30 Amusementsmuziek; 15 00 Hoorspel; (16 00 „Tannhauser", opera (fragmenten); 16 45 Boekbespreking; 17.00 Voor de kin deren; 17 50 Causerie. 17 55 Weerberich- ten; 18.00 Nieuws. 18.15 Causerie; 18.30 Kamermuziek; 19.45 Avonddienst; 20 25 1 Llefdadlgheldsoproep: 20 30 Hoorspel; 2100 Nieuws; 21.15 Orkestconcert; 22 05 Klank beeld; 22.15 Hoorn en plano; 22 52 Epiloog 23 00—23.03 Nieuws, nd. BBC 1 '247 1 12.01 63) Nadat Joris Goedbloed een aantal aardige kaartspelletjes had geleerd uit zijn boekje, wijdde hij zijn aandacht aan de krant; maar intussen was er nu een einde gekomen aan het geduld van de mi nister. die nog maar steeds met zijn hele leger voor de vuurtoren stond Ie wachten. Zijne Excellentie stormde de toren binnen en wierp zich in Joris' stu deervertrek onder het uiten van de kreet: ..Hee-daar jij! Waar is mijn Atoom-geleerde. Professor Kal- ker? Vlug! Geef antwoord!" Jorisdat is de minister-zelf!" hijgde Panda verschrikt. Maar Joris was in het geheel niet veront rust. ..Wel. wel." sprak hij op zoete toon tot de hoogwaardigheidsbekleder. ..Dat is dus Zijne Ex cellentie! Kom. kom! Wat aardig dat u eens een keertje aankomt om gezellig een kopje koffie te drinken! Ga toch zitten, mijn bestel Neem toch plaats!" ..Ik wil geen koffie!" riep dc Minister ver twijfeld. ..Ik wil mijn Atoom-geleerde!" ..Ach. ach. kom - gij zijt gans ontdaansprak foris meewarig, terwijl hij dc gezagsdrager in de schommelstoel duwde. ..Het komt me voor. mijn beste, dat ge wel degelijk een slokje koffie behoeft om uw verstoord zenuwgestel op orde te brengen. Houdt uw gemak! En ge wilt toch niet beweren, mijn goede minister, dat gij zo verontrust zijt over het verdwijnen van Professor Kalker? Kom nu toch! Ge weet toch al lang. dat atoom-geleerden de slech te gewoonte hebben om op ongelegen tijden te ver dwijnen? Laat dat toch uw gemoedsrust niet versto ren!" Het scheen evenwel dat 's ministers gemoedsrust geheel overhoop lag. Gevarieerd programma; I Idem. 14.15 Lichte muziek: 14.30 Sportre- I portage; 14 45 Grammuzlek; 15.45 Voor de vrouw: 16 15 Sportreportage: 16.30 Fllm- 1 programma; 17 30 Sportreportage; 17 40 I Gram muziek: 18.00 Hoorspel met muziek; 18 30 Gevarieerd programma. 19 00 Nieuws 19 30 Lichte muziek; 20.30 Community i singing: 21.00 Gevarieerde muziek. 22.00 I Nieuws. 22.15 Twee plano's 22 30 Muzi kale causerie. 22 45 Orgelspel; 23.15 Lichte muziek: 23.56—24 00 Nieuws Nordnestdeutsclier Rundfunk. 309 n».: 11.15 Reportage: 13 00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 15.00 Verzoekprogramma: 16 30 Dansmuziek: 19 00 Nieuws; 20 00 Populaire muziek; 21 45 Nieuws, 22.15 Dansmuziek: 24 00 Nieuws. 0.10 Orkestconcert; 1.00 Weerberichten; 1 10 Lichte muziek. Brussel, 321 en 4X1 ni. 324 m.: 12 00 Radiojournaal; 12 30 Weerberichten; 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram muzlek; 14 00 Operamuziek, 14 30 Orkest- concert; 16 45 Dansmuziek: 17 00 Viool en piano; 17 40 Gram muzlek' 17.50 Marsmu ziek; 18.00 Gram muziek: 18.30 Godsdien stig halfuur; 19.00 Nieuws. 19 30 Gram. muzlek; 20.00 Muziekfestival ln Oosten rijk. In de pauze gram.muzlek. 21.30 Filmmuziek: 22 00 Nieuws. 22 15 Gram. muzlek; 23 00 Nieuws; 23.0524.00 Gram. muzlek. 484 m.: 12 08 Orkestconcert: 13 00 Nieuws: 13.15 Verzoekprogramma: 14 30 Grammuzlek; 15 00 Orkestconcert: 15.50 en 16 00 Gram.muzlek; 16 30 Dansmuziek; 17 00 Nieuws; 17.10 Dansmuziek; 19.00 Godsdienstig halfuur; 19 45 Nieuws: 20.00 Orkest concert: 20 40 Grammuzlek: 21.15 Orkestccmcert22 00 Nieuws: 22 10 Gram muzlek: 22.50 Nieuws: 23 00 Dansmuziek. 23 55 Nieuws Frankr||k. Nationaal Programma. 249 en 347 m 12 00 Gram muziek; 13.00 Nieuws; 13 20 Hoorspel met muziek; 15.30 „La- Haut". operette: 17.15 en 17 30 Gram mu zlek: 18.00 Orkestconcert; 19 58 Gram muzlek; 20.02 Lichte muziek: 20 15 Gram. muzlek; 21.02 Klankbeeld; 22 48 Kamer muziek; 23.4524.00 Nieuws. VOOR MAANDAG 23 JUNI llversuni I. (402 m.) NCRV: 7 00 Nieuws. 7.18 Gewyde muziek. 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten. 8 10 Sportuitslagen; 8 20 Gram- muziek: 8.45 Idem; 8 55 Voor de vrouw; 9 00 Voor de zieken: 9.30 Waterstanden: 9 35 Gram muzlek: 1000 Orgelspel: 1030 Morgendienst: 11 00 Mezzo-sopraan en plano: 11 25 Harmonie-orkest en carillon- spel; 12 00 Vocaal dubbelkwartet; 12.25 Voor boer en tuinder; 12 30 Land- en tuln- bouwmededellngen: 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokgelui; 13 00 Nieuws. 13 15 Man doline-ensemble: 13 45 Grammuzlek: 14 00 Schoolradio: 14.35 Gram muziek 14 45 Voor de vrouw: 15 15 Gram muziek; 15 30 Kamermuziek: 16.00 Bllbellezlne. 16 30 Vocaal ensemble: 17 00 Voor de kleuters: 17 15 Planoduo; 17 30 Voor de Jeugd; 17 45 Regerlnesultzendlng L O. Schuman ..De Vastentlld ln Indonesië", 18.00 Nieuws; 18 15 Sportpraatje: 18 25 „Voor de ln grijs, groen en blauw". 18.30 Gram.muzlek; 19.00 Verklezlngstoe- spraak, 19.15 Gram.muzlek. 19.30 Ten niskampioenschappen Wimbledon. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberich ten, 20 10 „Vyf minuten 20.15 Kamer koor; 20,30 Omroeporkest en solist; 21 15 „De aardbei ln de Bommelerwaard", klankbeeld, 21.30 Orgelconcert; 22 00 „In de Arabische Wereld causerie; 22.10 Sa lonorkest, 22.45 Atondoierdenking; 23.00 Nieuws en S.O^.-berlchten, 23.15—24.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum XI. (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 733 Gram muziek, 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gramunuzlek. 8 50 Kookpraatje: 9 00 ..Denk om de bocht 9.15 Gram.mu- VPRO10.00 „Voor de oude dag 10.05 Morgenwijding VARA 10 20 m kleuters. 10 40 Grammuzlek; 11.00 Voor de zieken; 11 45 Zang en piano 12 00 Dansmuziek. 1230 Land- en tuln- bouwmededellngen; 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram muziek. 13 00 Nieuws- 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Orgel eti zang; 13.45 Gramanuzlek: 14 00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital; 14 45 Gram mu- ziek; 15.05 Gevarieerd programma. 16 05 1 Fragm. „Der FrelschUtz", opera; 17 00 1 Voor de Jeugd: 17.30 Lichte muziek: 17.50 Militair commentaar; 18 00 Nieuws; 18.15 Verkiezingstoespraak; 18.30 Gram muziek- 18 40 Voor de jeugd; 19.45 Regerlugsult- zendlng dr ir B J. B. Groeneveld„Paar denfokkerij 20.00 Nieuws. 20 05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma; 20.50 Gramfoonmuzlek; 21.15 ..De harp van Eb benhout". klankbeeld. 2140 Lichte mu ziek; 22 10 Causerie; 22.25 Orkestconcert: 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws ln Esperanto; 2330 Orgelspel; 23.4524.00 Gram muziek Engeland, BBC' Home Service. 330 m.: 12 00 Hoorspel. 12.30 Gevarieerd program ma; 12 55 Weerberichten; 13.00 Nieuws; 13.10 Lichte muziek. 13 55 Sportuitslagen; 14 00 Voor de scholen: 15.45 Actuele vraagstukken. 16.30 Interviews; 17.00 Voor de kinderen: 17.55 Weerberichten: 18.00 Nieuws: 18 15 Sport; 18 20 Boekbespre- I king; 18 30 Orkestconcert; 19 30 Voor- dr?5hi:„L9 ALTwe5LP1.alï.0'?> 20 00 Gevarl- 23 03 Nieuws. 1 Engeland, BBC Light Programme. 247 en 1.700 in.: 12.00 Orkestconcert; 12.30 Sportreportage; 13.25 Gram.muzlek: 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Sportreportage; 15.30 Voor de sol daten; 15 45 Lichte muziek, 16.15 ..Mrs. Dale's Dagboek"; 16 30 Hoorspel; 18.00 Sportreportage; 18.35 Grammuzlek; 18.45 Hoorspel; 19 00 Nieuws; 19 25 Sportuitsla gen; 19 30 Gevarieerd programma. 20.00 Hoorspel; 20 30 Idem: 21.00 Gevarieerd programma: 22 00 Nieuws: 22 15 Sportre portage: 22 20 Lichte muziek; 23.00 Voor dracht: 23.15 Lichte muziek. 23 5624.00 Nieuws. Nnrilwestdeutscher Rundfunk. 309 m.: j 12 00 Lichte muziek: 13 00 Nieuws; 13 25 Orkestconcert. 15.50 Zang; 16.10 Lichte muziek. 16 40 Rhythmlsche muziek: 17 00 Nieuws; 1745 Gevar. programma. 19.30 Svmyphonleconcert; 2145 Nieuws; 23 05 Koorzang. 23.40 Kamermuziek; 24 00 Nieuws; 0 30 Dansmuziek. 1,00 Weerbe richt; 1.10 Lichte muziek. Brussel. 324 en 184 111. 324 m.: 11 45 Gram muziek. 12.30 Weerberichten; 12 34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.muziek- 12-50 Koersen; 13 00 Nieuws; 13.15 Gram muzlek; 14.00 Kamermuziek; 15.00 en 16.00 Gram.muzlek; 17 00 Nieuws; 17 10 Lichte muziek; 18.00 Franse les; 18 15 Gram muziek; 18 25 Duivensportkroniek; 18 30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws- 19.40 Gram.muzlek: 19.50 Radlofeullleton: 20 00 Orkestconcert: 21.00 Belaardreclt.il- 21 30 Gram muziek; 22 00 Nieuws; 22.15 Oreelspel; 22.5523.00 Nieuws. 484 m.: 12.05 Orkestconcert; 13 00 Nieuws: 13 10 14.15 en 15.00 Gram mu ziek: 16 00 Lichte muziek. 16 25 Gram. muzlek: 16 35 Lichte muziek; 17 00 Nieuws 17 15, 17 45 en 18 30 Gram.muzlek: 19 00 Orkestconcert; 19 45 Nieuws: 20 30 Gram muzlek. 21 00 Orkestconcert: 22 00 Nieuws 22 10 Gram muzlek: 22 50 Nieuws. Frankrllk. Vatlonaal Programma. 249 en 317 m.: 12 00 Grammuzlek: 12 30 .Rose et Colas", opera- 13 00 Nieuws; 13.18 „Le Fcos5als de Chatou" operette: 13 58 Gra mofoonmuzlek: 14 00 Nieuws: 14 05 Gra mofoonmuzlek: 14 30 Gewyd concert- 15 00 Orkestconcert- 16 00 Kamermuziek; 17 00 Grammuzlek: 17 30 Viool en plano; 18 30 Amerikaanse uitzending; 19 58 Grammu zlek: 20.02 Idem: 20 30 Orkestconcert; 23.20 Gram.muzlek; 23 4524.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 27