LEIDSCH DAGBLAD Bactereologische oorlog in Y eiliglieidsraad West-Friese burgemeesters boden Koninklijk Paar diner aan Franse Nationale Vergadering ver Tunesië 91ste Jaargang ZATERDAG 21 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27639 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Merkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Het gaat vreemd Het gaat de communisten niet naar I den vleeze. Althans niet in die landen, naar zij de lakens uitdelen of tot dus ver een behoorlijke macht ontwikkelen. Wel In flagrante tegenspraak Juist met de eang van zaken elders! Na de zuiveringen in Tsjecho-Slowa- I koe, Hongarije en Bulgarije is nu de I leurt gekomen aan Roemenië, waar lelfs de bekende figuur van Anna Pau- 1 ter ten offer is gevallen en blijkbaar r.aar Moskou is ontboden, zodoende ten- I n.inste voorlopig ergere gevolgen ver mijdend. En in Frankrijk ls bij de Ingezette actie na de arrestattie van Duclos, die als leider de nog altijd in Rusland ver blijvende Thorez vervangt, duidelijk ge bleken, dat de communistische Invloed j hoeve van de gearresteerde leider is een volslagen fiasco geworden. Het zal de 1 regering moed geven op de ingeslagen 1 weg voort te gaan en de maoht van het I rode syndicaat verder te breken. Te verbazen is het daarom niet. dat de 1 communistische partij in Frankrijk een bekentenis van onvermogen heeft afge- I legd en erkent, dat de taktiek gewijzigd I zal moeten worden Zulks natuurlijk in ce vorm van zelf-beschuldiging, zoals men dat in dit milieu nu eenmaal ge wend is Voor Moskou ls ln deze omstandig heden het incident met Zweden wel bijzonder onpleizlerig. Men weet, hoe in I de Oostzee, die door Moskou steeds 1 meer als rode zee wordt gepropageerd i vandaar ook de uitbreiding van de normale zeegTens tot 15 mijl uit de kust, die eenvoudig is geaccepteerd, zij het onder protest) twee Zweedse vliegtui gen zyn neergeschoten. Ongetwijfeld ls dit niet op officiële opdracht gebeurd, want dan was het niet voorgevallen! Men weet Immers, hoe juist Zweden tot dusver angstvallig heeft vast gehouden aan een strikte neutraliteit, iets, wat Moskou slechts voldoening kan schen ken. Het Kremlin moet er dientengevol ge veel aan gelegen zijn, om de ver standhouding met Stockholm te hand haven! Door het jongste gebeuren ls in Zweden evenwel een scherpe anti- Sovjet-stemmlng gewekt. Waarvan de voorstanders van een nadere aanslui ting van Zweden bij het Noord-Atlan tisch pact niet zullen nalaten, profijt te trekken. Waarschijnlijk had Moskou daarom verstandiger gedaan om in zeker opzicht schuld te erkennen, maar dit is een tactor, die in het vocabularium van het Kremlin moeilijk past. Moskou heeft de oude taktiek der omgekeerde rollen weer eens toegepast en werpt de schuld op de Zweedse vliegtuigen, die het eerst zouden hebben geschoten. Dat zij onge wapend waren, Ls natuurlijk geen be letselZweden schijnt echter vast van plan om voet bij stuk te houden en is niet bereid om in zijn schulp te kruipen. En al zullen er wel geen grote gevolgen het uitvloeisel van zijn, Zwe- aen is anti-communistischer georiën teerd dan ooit, waaraan trouwens ook de processen wegens spionnage mede werken. Het is een onverwachte steun voor die Zweden, die reeds vroeger ijverden voor opgeven der volstrekte neutraliteit, er kennend, dat neutraliteit in de huidige wereld een onding is gewordn! Het is overigens merkwaardig, dat Moskou's positie in algemene zin ver beterd is. Weliswaar zijn de berichten, dal Washington gezwicht zou zijn voor de aandrang van Parijs en Londen om met het Kremlin te gaan praten, zij het can niet direct op hoogste niveau, niet bevestigd, doch het is niet aan twijfel onderhevig, dat vooral Parijs daarvoor ten sterkste geporteerd is, terwijl ook in Engeland de Idee van besprekingen met de Sovjets veld wint. Beziet men in dit licht het feit, dat niemand minder dan Gromyko, een der eerste leiders van het rode front, benoemd is tot gezant in Londen, dan kan men zich moeilijk los maken van de gedachte, dat Moskou tot het uiterste wil gaan om verdeeldheid te zaaien in het Westelijke kamp. Het zou een nieuwe waarschuwing moeten zijn Ook in West-Duitsland ziet men de geneigdheid om met Moskou te praten groeien en Adenauer komt voor hete vuren te staan! Dit alles vindt plaats onder de leus: we moeten Moskou dwingen om duide lijke taal te spreken. Ach, ware het zo eenvoudig Voor de zoveelste maal in de geschiedenis schijnt men niet te be grijpen, dat het communisme langs deze weg in de kaart wordt gespeeld. En Amerika ls door de naderende presidentsverkiezing niet op volle kracht! op dit onder- Verwijzing naar ontwapeningscommissie? Engeland heeft gisteren in het voort gezet debat in de Veiligheidsraad over de Russische resolutie, die aandringt op een algemene ratificatie van het Ge- neefse protocol van 1925, dat het ge bruik van bacteriologische en chemische wapens verbiedt, onthuld, dat de Sovjet- Unie ingestemd had met een voorstel, dat Engeland in de afgelopen oorlog gifgas zou gebruiken, Indien de Duitsers het eerst hiertoe zouden overgaan. Sir Gladwyn Jebb, de Britse afge vaardigde las de tekst voor van bood schappen. die tussen premier Churchill en premier Stalin waren gewisseld. Churchill deelde Stalin mede. dat En geland een „geweldige voorraad" gas bommen had. die het wilde gebruiken tegen Hitiers legers, zodra de Nazi's zelf gifgas zouden gebruiken. Premier Stalin antwoordde, dat het hem „zeer verheugde" te vernemen, dat Engeland gas wilde gebruiken, indien de Duitsers dit wapen tegen de Sovjet- Unie zouden aanwenden. Jebb merkte vervolgens op, dat de Sovjet-Russische regering het thans wilde doen voorkomen alsof het aan wenden van chemische en bacteriologi sche wapens een „misdaad" was. Sir Gladwyn zeide, dat de toenmalige Sovjet-ambassadeur in Londen, Maisky. gesproken had over het gevaar, dat de Duitsers gas tegen de Sovjet-troepen zouden gebruiken. Naar aanleiding hier van had premier Churchill de maar schalk medegedeeld, dat Engeland iedere gasaanval op de Sovjet-troepen zou be schouwen als een gasaanval, gericht te gen Engeland. In die dagen had maar schalk Stalin het bezit van gifgas geen misdaad genoemd, hoewel het uiteraard duidelijk was, dat de voorraad niet uit sluitend in de oorlog, doch reeds daar voor was aangelegd. Sir Gladwyn wen ste met dit betoog aan te tonen, zo zeide hij, dat de Sovjet-Unie geen „overdre ven waarde" aan het protocol van Ge neve hechtte. Iedere declaratie, volgens welke be perkingen in het gebruik van bepaalde wapens worden vastgelegd, is slechts afhankelijk van het goede vertrouwen der deelnemers, zolang er geen stelsel is ter controle of de bepalingen van een declaratie worden nageleefd. Een agressor zal nooit overscrupuleus zijn bij het naleven van beloften, indien hij voordeel ziet. Het zwaartepunt wordt thans inderdaad gevormd door de agressie zelf en niet door papieren beloften van de Sovjet-Unie of enig ander land geen gebruik te maken van een bepaald wapen. „Wij zelf", zo vervolgde Jebb, „hebben uiteraard het protocol van Geneve on dertekend en wij hebben het plan dit nauwgezet na te leven. Het voorbehoud, dat wij by de ondertekening hebben gemaakt, lijkt zeer veel op dat van de Sovjet-Unie". De Nederlandse vertegenwoordiger, von Balluseck zeide, dat de ontwape ningscommissie het orgaan is, dat zich met de vraag van de bacteriologische f. 160.000 BRANDSCHADE AAN KRO-STUDIO. De totale schade welke de KRO-studio heeft opgelopen by de brand van 21 Mei j.l. beloopt ca f. 160.000.Het restauratiewerk zal nu weer spoedig ter hand worden genomen en waarschyniyk half October gereed zyn. WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot vry krachtige Zuid-Westelyke wind. Iets zaohter dan vandaag. (inn ot *1 ZONDAG 22 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 3.43 uur: onder: 2149 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.11 en 15.38 uur (23/6 te 3.51 en 16.19 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Aart het einde van het studiejaar wordt op de Harrow school in Noord Londen ieder jaar op tradi tionele wijze appèl gehouden om het tijdelijk afscheid van de college banken le bezegelen en de grote zomcrvacantie in te luiden. De 17-jarige student-koning Feisal van Irak neemt op de voorgeschre ven manier met een hoffelijke zwaai zijn strohoed af bij het passeren van de professor, die het appèl houdt. oorlogvoering bezig dient te houden. Daarom was het Amerikaanse voor stel, om de Sovjet-resolutie te verwij zen naar de ontwapeningscommissie „volkomen logisch". De algemene vergadering wenste, dat de ontwapeningscommissie verder zou gaan dan het protocol van Geneve, door alle wapens voor massavernietiging af te schaffen. Tydens de tweede vergadering van de dag stelde de Amerikaanse afgevaardig de, Gross, voor om Maandag, twee dagen voor de datum waarop twee jaar geleden de Koreaanse oorlog uitbrak, een byeen- komst te houden ter bespreking van de Sovjet-Russische beschuldigingen, vol gens welke de strijdkrachten der V.N. in Korea bacteriologische wapens ge bruiken. De desbetreffende Sovjet-propaganda vergiftigde de internationale betrekkin gen. In een resolutie stelt Gross voor. dat een commissie van het Internationale Rode Kruis in samenwerking met een internationale groep geleerden een onderzoek zal instellen naar de waar heid der communistische beschuldi gingen. Deze commissie diende dan toegang te hebben tot de communisti sche en niet-communistische gebie den. Indien de Chinese en Noord-Koreaan- se communisten zouden uitgaan van de „geheel valse veronderstelling", dat te gen hen een bacteriologische oorlog wordt gevoerd, zouden zij het volste I recht hebben met een zelfde oorlog te antwoorden, ook al zouden zy het pro tocol van Geneve hebben ondertekend Op deze wijze zou een zo goed gebaseerd i document als het protocol gebruikt kun- nen worden als een verontschuldiging I voor agressie Daarom ls deze conventie ontoereikend en daarom moet er een internationaal controlestelsel tegen mas- j sa vernietiging komen, aldus de Ameri kaanse afgevaardigde De Sovjet-gedelegeerde, Malik, ver klaarde, dat de Amerikaanse Senaat in dertijd de ratificatie van het protocol I had verhinderd met het argument, dat i chemische wapens mogelijk goedkoper dan andere zijn. De Amerikaanse leiden de kringen vertrouwden toen de andere landen niet en er was geen reden aan te nemen, dat zij dit thans wel deden. Voorts waren de fabrikanten van che micaliën bevreesd, dat hun winst bij een ondertekening van de conventie zou worden verminderd. „Geen enkele hoeveelheid smaad zal u of uw regering, mynheer Gross, hel pen". De Sovjet-Unie had gepoogd de bewa pening en de omvang der strijdkrachten te beperken alsmede een verbod te doen uitvaardigen atoomwapens te gebruiken. Zonder succes echter. Waarom zou nu dan de Veiligheidsraad de ratificatie van het protocal van Genève ver hinderen? Deze ratificatie zou een belangryke stap naar de vrede bete kenen, aldus Malik. De afgevaardigde van Chili zei, dat de raad niet moet worden bijeengeroepen om een voorstel te bespreken, dat de geschillen tussen de leden slechts zou vergroten. vergadering werd daarna verdaagd. Warme ontvangst in Hoorn Eredronk uit beker van Bossu van 1573 Langs haag van fakkeldragers naar de „Piet Hein" N'adat het Koninklijk Paar gisteren te Alkmaar een groots opgezet sport festijn had bijgewoond, hield burge meester Wijtema een welkomstrede in de Raadzaal, waarop 's middags een bezoek gebracht werd aan de Wierin germeer. Om kwart voor drie werd Middenmeer bereikt waar de Koningin de Landelijke Ryvereniging „Wieringermeerruiters" in specteerde. Na een rede van burgemees ter G. G. Loggers en een bezoek Wieringerwerf was de beurt aan „dode stad" Medemblik. Ook daar was het de burgemeester, de heer P. C. J Peters, die de Koningin vanaf het bor« des van het stadhuis toesprak. Na een zangaubade en aanbieding van geschen ken werd via Midwoud en andere plaatsen naar Hoorn gereden, waar de Koningin zich aan boord begaf van de „Piet Hein". Ook hier was de belangstelling enorm groot, toen de burgemeester mr. dr B. R. Canneman ter begroeting aanwezig was. De tocht naar de Piet Hein was een ware zegetocht! Alvorens de Koningin aan boord ging van het jacht traden een pionierster, een padvindster en een kabouter allen leden van het Nederlandse Padvind- stersgilde naar voren om de Koningin een kussen bestemd voor de .Piet Hela" aan te bieden. H.M. toonde zich zeer ingenomen met dit cadeau. Een uur na aankomst van de Konin gin aan boord van de „Piet Hem" wer den H.M. en de Prins weer opgewacht door de burgemeester en per auto begaf men zich naar het stadhuis. Hier ston den vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen opgesteld, die met hun vaandel een groet brachten. Nadat de beide Hoornse wethouders alsmede 26 West Friese burgemeesters met hun echtgenoten waren voorgesteld, werden in de groene zaal dranken geserveerd. Daarna begaf het gezelschap zich naar de prachtige Louis Seize raadzaal waar men aanzat aan een diner, dat door de burgemeesters werd aangeboden. Burgemeester Canneman hield een rede, mede namens zyn aanwezige ambtgenoten. Hjj vertolkte hun vreug de over het feit, dat Hare Majesteit erin had toegestemd aan dit diner aan te zitten. De burgemeester roerde ver der de toekomstige veranderingen in West-Friesland aan, voortvloeiende uit het feit, dat deze streek tot ont wikkelingsgebied is verklaard. Hoe de toekomst ook moge zyn, aldus spre ker, Uwe Majesteit kan zich er van overtuigd houden, dat zy in haar W'est-Friese burgemeesters een corps zal vinden, dat bezield is met geest van eendracht en samenwerking en dat gezamenlijk zal trachten T moeilijkheden het hoofd te bieden. Later op de avond bood de burgemees ter de Koningin een eredronk aan uit de zgn. beker van Bossu, een klemood, dat in 1573 tijdens de slag op de Zui derzee. op de Spanjaarden werd buit gemaakt. Verder ontving de Koningin een oorkonde, getekend door de Hoornse kunstenaar Wouter Ydo. en voorzien van het stadszegel van 1591. Luister werd aan het diner bijgezet door het koor „De Wognummers" en verder gaf de conferencier Kees Stet enkele staaltjes van West Friese humor ten beste. De Koningin zegde in harte lijke woorden dank voor de warme ont vangst in Hoorn. Om kwart over elf begaven de Koninklijke gasten en hun gevolg zich weer naar de Piet Hein. De •hele route was afgezet door fakkel- gehele ro dragers. (Incez. Med.-Adv.) Luister hedena vond! Mr OUD spreekt! KWART VOOR \CHT HILVERSUM 1 402 m Moties verworpen De Franse Nationale Vergadering heeft een verzoek van premier Pinay om het debat over Tunesië tot de volgende week uit te stellen afgewezen. Met 403 tegen 210 stemmen besloot de assemblee haar onderzoek van het Franse hervormings plan voor Tunesië voort te zetten. Afgevaardigden van de gematigd con servatieve partijen, waartoe Pinay be hoort, verzochten om een week uitstel om mogelijke andere voorstellen uit te werken. De Franse minister van buiten landse zaken, Schuman. die gecritiseerd is wegens zyn aandeel ln de Franse po litiek ln Tunesië, zou zich tegen uitstel gekant hebben. Zijn partij, die der volks- rcpublikeinen, stemde tegen uitstel, even als de Gaullisten, socialisten en commu nisten. Een radicaal-conservatieve motie om de hervormingsplannen te 'matigen' werd met 404 tegen 193 stemmen ver worpen evenals een socialistische, die de plannen ontoereikend noemt (469 tegen 108i. Een Gaullistische motie, die het aftre den van Schuman eist. werd met 419 tegen 157 stemmen verworpen, evenals een communistische motie. Volgens de regels der procedure werd nogmaals gestemd over drie der moties tezamen. Een grote meerderheid sprak zich echter tegen deze verzamelresolutie uit. De socialisten, gesteund door sommige linkse radicalen en leden van de MRP. achtten de hervormingsplannen ontoe reikend, terwyi de Gaullisten met een meerderheid der gematigd-conservatie ven en radicalen de plannen te vergaand achtten. De communisten, die een eenvoudige Truman tekent wetsontwerp inzake hulp aan het buitenland President Truman heeft het wetsont werp inzake hulp aan het buitenland ten bedrage van 6.447.730.750 dollar gete kend. Het bedrag is 18.6 procent minder dan hetgeen hij zelf noodzakelijk had geschat. De militaire hulp zal byna geheel uit wapens als tanks en kanonnen bestaan. Behalve de oorlogsuitrusting, waarinde maatregel voorziet, kan het ministerie van defensie nog tot een maximum van 1 milliard dollar aan wapens uit eigen voorraad verzenden. De wet geeft de directeur van de M.S.A. ruime bevoegdheid te eisen dat als voorwaarde voor het voortzetten van Hoewel de zomer vandaag volgens de de steun, grotere vorderingen worden kalender officieel begint, is het weer gemaakt bij de eenmaking van Europa nog steeds weinig zomers. De luchtdruk- en binnenlandse hervormingen ln de verdeling is uitgesproken ongunstig betrokken landen, voor mooi zomerweer. By de Azoren bevindt zich een krachtig hogedrukge- bied. dat een uitloper naar Frankru'ic heeft. Op Noordelijker breedte bewegen Ongeveer 350 zware misdadigers, die zich enkele depressies. Deze depressies j gevangen zijn op het Braziliaanse ei- Geen zomers weer Het KJ4.M.I. deelt mede: andaag volgens de veroorzaken een krachtige Westelijke iuohtstroming. die bg voortduring koele oceanisahe luchtmassa's naar West- Europa voert. De laatste dagen was deze lucht stabiel, zodat er enkele buien in voorkwamen. De luoht, die nu ons land nadert is stabieler opgebouwd. Zy wordt echter vergezeld van de fronten van een ten Zuiden van IJsland lig gende depressie. De kans op enige regen is hierdoor morgen tamelijk groot, waarbij er practisch de gehele dag veel land Anchieta, ongeveer 250 kilometer ten Zuiden van Rio de Janeiro, zgn in opstand gekomen. Naar gemeld wordt hebben zij zich van schepen meester ge maakt en bedreigen zij thans de tegen over het eiland gelegen stad Ubatuba. Vliegtuigen patrouilleren boven het ge bied. waar zich de ontsnapten bevin den. Er zijn troepen naar Ubatuba gezon- kers gedood, zioh van hun wapens mees den ter bescherming van de stad. De Tijdens het bezoek van HM. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan Alkmaar en West-Friesland bezichtigde het Koninklijk Paar Vrijdagmorgen de kaasmarkt. Koningin Juliana en Prins Bernhard kijken naar het wegen van de kazen in de Waag. Nog steeds groeiende aandrang tot viermogendheden-conferentie De beleidscommissie van de Christen democratische fractie in het West-Duit se parlement heeft aangedrongen op een conferehtie over Duitsland van de grote vier in Berlijn. De Christen-democraten vormen de partij van bondskanselier Adenauer. De afgevaardigde dr Gersten- maier verklaarde na een bijeenkomst van de commissie te West-Berlijn, dat de Russen bewogen zouden moeten worden tot een duidelijke verklaring van hun bedoelingen. Prestigekwesties zouden geen rol moeten spelen, wanneer het er om ging 2» snel mogelijk Duitslands eenheid te bereiken. Daarentegen zouden de maatregelen tot bekrachtiging van de conventie van Bonn niet opgehouden moeten worden. Dr Gerstenmaier verklaarde, dat indien een bevredigende oplossing van het Duitse vraagstuk zou zyn verkregen, zyn party zou verzoeken om een herzie, nlng van de conventie van Bonn, In wel! ker clausules de mogelijkheid hiertoe was opengelaten. bewolking zal zyn en de temperaturen gevangenen hebben verscheidene bewa ongeveer op hetzelfde niveau blyven kers gedood, zich van hun wapens mees Een belangrijke verbetering van het J ter gemaakt en'zijn overgestoken naar weer is niet in zicht. Ihet vasteland. De Amerikaan Max Conrad. 48 jaar. vader van 10 kinderen is er in geslaagd het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan over te ste ken met een eenmolorig sportvlieg tuigje van het type Piper Pacer. Het is het kleinste vliegtuigje, dat deze reis ooit heeft volbracht. Max Conrad begon zijn solovlucht in Mincapolis in de Ver. Staten. Hij bereikte het vliegveldje van Stor- neway op de Hebriden. via tussen landingen op New Foundland. Groenland en IJsland. Hij maalde de vlucht in zes étappes en deed er een week over. Max Conrad bij zijn baby-vliegtuig bij aankomst op het vliegveld te Stavanger. terugtrekking van Frankrijk uit Tunis wensen, stemden tegen alles, behalve de motie tegen minister Schuman. De groep van 13 Arabische en Azia tische landen heeft opnieuw de secreta ris-generaal der Verenigde Naties ver zocht een speciale vergadering der as semblee aan de Verenigde Naties byeen te roepen om de kwesüe-Tunis te be spreken. De Kamer-debatten over de politiek, die Frankr-yk de laatste maanden in Tunis heeft gevoerd, zyn gisteren na twee dagen gesloten, zonder dat ze tot een duidelijke conclusie hebben geleid. Naar aanleiding van de aanval der Gaullisten, die zich gisteren duchtig hebben geweerd, moest tegen midder nacht premier Pinay zyn bedreigde mi nister van buitenlandse zaken te hulp snellen. Men verwacht van my een lafheid, zo riep hU uit, als men denkt, dat ik be reid zou zyn minister Schuman als zon de bok de woestijn in te zenden. Het be leid dat in Tunis is gevoerd, is niet de politiek van één minister, maar de politiek van het volledige kabinet. Wanneer de Kamer het niet eens is met die politiek, noch met het voorge stelde hervormingsplan, dan geve zy dit door middel van een duidelijke uit spraak te kennen. In dat geval treedt ik. aldus premier Pinay, vanavond nog met al mijn ministers af. Hoewel het parlement op deze uitno diging niet m meende te moeten gaan. de Gaullistische motie verwierf slechts de stemmen van de R P F. kan men toch niet zeggen dat de regering, en in het bijzonder minister Schuman versterkt uit de stryd zouden zijn ge treden. Internationaal-diplomatiek gezien, is dit resultaat niet minder onbevredigend. In de loge's viel de aanwezigheid van vele buitenlandse en in het bijzonder Ararbische diplomaten en journalis ten op. en allen moeten van deze dis cussies wel de voor hen bemoedigende indruk hebben overgehouden. dat Frank rijk zelf feitelijk niet goed weet welke richtmg het in Tunis nu wel in moet slaan. Ook tegenover Amerika is deze uit slag betreurenswaardig, omdat minister Acheson onlangs nog ln Parijs heeft ver klaard. dat de Amerikaanse houding ln de Veiligheidsraad zou worden bepaald door de mate. waarin Frankryk zich be reid en capabel zou tonen een opbou wende politiek in Tunis te voeren. Al heeft het parlement het hervor mingsplan van de regering dan ook niet met zoveel woorden afgewezen, door het gebrek aa ngeestdrift en eensaez ndheld heeft het die voorstellen evenmin met haar verantwoordelykheid gedekt.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1