LEIDSCH m DAGBLAD Moskou handhaaft: Zweed schoot het eerst! Siste Jaargang VRIJDAG 20 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27638 1 1 1 Directeur: J W. Benny DAGBLAD JOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 570S! Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 6 per kwartaal: f.0 47 per week Telefoon Dir en Adm 25041; Red. 2150' Koningin Juliana: Vluchtelingenprobleem schreeuwt om oplossing! Diverse hulpacties op komst Gevoelvolle woorden, die van hart tot hart gingen, waren het die HM. de Ko ningin gistermiddag te Utrecht sprak, nadat de heer L. Neher de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp had geïnstalleerd. „Het enige, dat ons zo'n gevoel van machteloosheid geeft, is dat we zo weinig kunnen doen om het enor me vluchtelingenvraagstuk tot een op lossing te brengen," aldus HM. Zij ves tigde er de aandacht op, dat de nood van de vluchtelingen veroorzaakt wordt door de volksverhuizingen, die op zichzelf ver oorzaakt worden door een ander kwaad, dat in de wortel zal moeten worden aan gepakt. Het beste wat wij kunnen doen, is maar een druppel op een gloeiende plaat. Hare Majesteit vertelde, hoe zij eens iemand gesproken had. die geen nacht rustig kon slapen nadat hij gehoord had over de ellende van de vluchte lingen. „Ik wens niemand toe, dat hij geen nacht rustig meer slaapt", zeide H.M. en voegde er meteen aan toe: „En tóch doe ik dat eigenlijk weL Er zijn nu eenmaal problemen, die om een oplossing schreeuwen'. Ik weet, dat men hier wel wakker is voor het pro bleem en ik kan alleen maar wensen, dat u lumlneuse ideëen zult krijgen en zegen vragen voor dit werk. Vooraf had prof dr S. J. Groenman, directeur van het instituut voor het so ciaal onderzoek van het Nederlandse volk, een rede gehouden over het vluch_ telingen vraagstuk en de vluchtelingen- nood. Daarin kwam tot uiting, dat er van elke 100 mensen op aarde er twee tot vier zijn, die opgejaagd worden door oorlogsgeweld en politieke verdrukking; in sommige landen zijn het zelfs 20. Waarin een klein land groot kan zijn, toont Finland, dat er in geslaagd is, honderdduizenden uitgedreven Kare- liërs, die meer dan 10% uitmaken van de bevolking, weer in te schakelen in het. verband der samenleving. Een treffend pleidooi hield prof. Groenman voor de nood van de indivi duele mens en hij wees op het gevaar, dat men a] pratend en discussierend over millloenen uitgewekenen - de mens niet meer als levend individu zou be schouwen. De heer Nelher had de aanwezigen welkom geheten en hield naderhand de installatietoespraak. Hjj riep de medewerking van allen in tot samenbundeling van krachten, die door het nationaal karakter van de Commissie gewettigd en zelfs vereist wordt. In 1952 zal nog een actie worden ge organiseerd en men heeft gemeend deze actie te moeten concentreren omtrent 24 October. United Nations Day. Met de voorbereidende arbeid om te komen tot een landelijke organi satie wordt van heden af begonnen. Volgens de heer Neher zou men op verschillende wijze propaganda ma ken. Getracht zal worden een plaats in te ruimen aan de verkoop van door vluchtelingen in handenarbeid ver vaardigde speldjes en andere artike len. Deze actie wordt gecombineerd met een andere actie, nl. die van het Nederlands Comité Unac aan het In ternationaal Kindemoodfonds van de V.N.. meer bekend onder de afkorting Unicef. Bijzondere gasten waren Prince Croy- Roeulx te Brussel, gedelegeerde van de Hoge Commissaris voor vluchtelingen voor de Beneluxlanden. dr C i. Patyn, chef directeur Int. Organisatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken, es. Veto van Franse Senaat tegen glijdende loonschaal De Franse Senaat heeft gisteravond met 180 tegen 116 stemmen het wetsont werp betreffende een glijdende loon schaal voor de minimumlonen verwor pen. De Nationale Vergadering had dit wetsontwerp reeds aangenomen. Premier Pinay moet nu trachten het ontwerp door de Nationale Vergadering opnieuw aangenomen te krijgen met de vereiste meerderheid, waardoor het veto van de Senaat teniet wordt gedaan. STAKING BU „GENERAL ELECTRIC" De motorenfabriek van de „General Electric" te Cincinnati V. St.) heeft haar productie moeten stop zetten ten- volge van een staking van de tiendui zend arbeiders. De arbeiders willen een loonsverhoging van tien procent en dat alleen vakverenigingsleden in dienst worden genomen. Deze fabriek vervaardigt ongeveer 47% der straalmotoren voor de Ameri kaanse jachtvliegtuigen en werkt aan de bouw van de eerste atoommotor. Truman behoudt Zowel in staalstaking als presidentsverkiezing President Truman heeft op zyn we kelijkse persconferentie verklaard, dat hy nog overweegt, of hy tegen de sta king van de zeshonderdduizend staal- arbeiders de Taft-Hartleywet in wer king zal stellen. Truman achtte het mo gelijk, dat de staalarbeiders eenvoudig zouden weigeren te gehoorzamen, wan neer het gerechtshof hun bevel gaf op grond van deze wet tachtig dagen niet te staken. Volgens Truman had de ,.be- koelingsperiode" van 99 dagen, voordat de arbeiders in sbaking gingen, dezelfde strekking als door de Taft-Hartleywet bedoeld was. Truman wilde niet zeggen, of hjj al of niet van deze wet gebruik zou ma ken. Aan hem als president was het overgelaten hier al of niet toe over te gaan en hij kon er niet toe worden ge dwongen aldus Truman. President Truman heeft voorts ver klaard, dat hij als gedelegeerde van zyn staat, Missouri, naar de democra tische partijconventie zal gaan. Als zodanig zou hjj het recht hebben zijn voorkeur voor een candldaat te ken nen te geven. Hy zou niet tussen beide komen, als het er naar uit zou zien, dat de conventie een candidaat zou benoe men, die hy ook 3 Hel Nederlandse Rijkskabelschtp „Poolster" en het Deense kabel- schip „Eduard Svenson" werken nabij de Ierse kust gezamenlijk aan de vernieuwing - voor het eerst sinds twintig jaar - van de eerste vijf mijl van drie transatlantische kabels en van twee kabels naar Ponzanco en Cornwall. De „Poolster" aan de Zuidoostkust van Ierland. Op de achtergrond Valentia. Inzet: kapitein Neutegem uit Amsterdam. Generaal Tsjoeikof verwerpt geallieerde protesten Generaal Tsjoeikof, chef van de Rus sische controlecommissie in Duitsland, heeft het protest der Westelijke gealli eerden van 29 Mei tegen de Oost-Duitse veiligheidsmaatregelen langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland ver worpen. In een schrijven aan de waar nemende Amerikaanse hoge commissa ris, Reber, beschuldigt hij de drie Wes telijke mogendheden van het afwijzen van Oost-Duitse voorstellen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De Westelijke mogendheden hadden de overeenkomsten tussen de grote vier ge schonden door de conventie van Bonn te tekenen met de „wraakgierige rege- ring-Adenauer". Met betrekking tot het Westelijk pro test tegen de sluiting van verscheidene interzonale grensposten voor het weg en spoorwegverkeer zegt generaal Tsjoei kof. dat deze maatregel gerechtvaardigd is. omdat het betrokken verkeer mini maal was. Wegens herstellingswerk- Zwaar tot half bewolkt met enkele WeT verspreide buien, voornamelyk in de g£.v.JL' WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Noordelijke helft van het land. Over wegend matige Westelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uuri. ZATERDAG 21 JUNI. Zon ou: 4 20 uur: onder: 2104 uur. Maan od: 2.52 uur. on-ier: 21.03 uur. Hoogwater te Katwük te 2 26 en 14.55 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Berlijn en West-Duitsland had hoege naamd geen hinder ondervonden van het omleiden langs andere grensovergangen, integendeel, het was zelfs toegenomen, aldus de Russische generaal. In de brief worden verder de Oost- Duitse argumenten herhaald, dat de vei ligheids maatregelen nodig zyn als ge volg van „het optreden van buitenlandse spionnage-diensten en agenten uit West-Duitsland en vooral West-Beriyn Generaal Tsjoeikof verklaart tenslot te dat deze maatregelen zullen worden opgeheven, zodra er een regeling kan worden getroffen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland. zich ingrijpen voor Mocht echter het tegendeel blyken, dan zou hy zich het recht voorbehou den zyn voorkeur uit te spreken voor de candidaat zijner persoonlyke keuze. Reuter tekent hierby aan. dat Tru- mans .strategie" van belang wordt ge acht, daar zyn stem wel eens de door slag zou kunnen geven by de candi- daatsbenoeming. Het ziet er bhans im mers naar uit, dat geen der democrati sche „adspirant-candidaten" een over- duidelyke meerderheid zal hebben op de conventie. Het is bekend dat Truman een benoe ming van gouverneur Stevenson van Illinois voorstaat. Deze heeft edhter herhaaldelijk te kennen gegeven, dat hij er geen kan aanvaarden Vele aan hangers van Truman trachten niette min steun voor hem te krijgen en met de steun van president Truiman of de belofte daartoe, zou zyn benoeming zeker zyn. Vele onpartydige waarne mers geloven, dat Stevenson generaal Eisenhower zou kunnen verslaan by de presidentsverkiezingen. Volgens bericht uit het pro-Stevensonikamp zal de gou verneur, wegens zyn anti-Lsolatlonisti- sohe instelling, de democratische Candi da tuur aanvaarden als de republikeinen Taft als candidaat benoeanen. Wegens zyn liberale opvattingen op het gebied van de binnenlandse politiek zou Ste venson het met Elsenhower willen uit vechten als de generaal duldeiyk te kennen zou geven, dat hij wil ingrypen in de sociale en economische maatrege len, die tussen 1932 en 1952 door rege ringen van de New Deal en de Fair Deal zyn genomen. Als Stevenson zou blijven weigeren een benoeming te aanvaarden, zal Tru man waarschyniyk Averell Harrlman steunen. In de kleine, met het leven van de grote Kerkhervormer Maarten Luther zo nauw verbonden stad Worms herleeft in deze dagen op bijzondere wijze de tijd toen Luther er nog door de straten liep. Een grote majestueuze iep is tot in onze dagen de stille getuige geweest, die de vriendelijke historische stad Worms met de grote religieuze hervormer verbond. Onder deze iep - de Luther-boom - zou volgens de overlevering Luther menigmaal hebben gerust en men zou er hem zelfs hebben aan getroffen op het moment dat hem in April 1521 het bevel van Karei de Vijfde bereikte om voor de Landdag van Worms te verschijnen, waar hij de beroemde woorden sprak: „Hier sta ik; ik kan niet anders". De historische boom moest, daar hij inwendig totaal vergaan wasge veld worden. Toen het rottingsproces het noodzakelijk maakte om de oude iep van de luister van zijn brede en zware takken te beroven en te vel len. heeft men de ringen nauwkeurig geteld en daarbij bleek, dat de Luthcrboom meer dan 450 jaren oud moest zijn. De boom had een hoogte van ongeveer 45 meter be reikt op het moment, dat het rot tingsproces zover gevorderd was. dat hij een gevaar voor de directe omgeving werd. Toen de boom ten dode opgeschre- van was. zijn uit takken, twijgen en stam relekwien vervaardigd, welke over de gehele wereld werden ver kocht en waarvan de opbrengst wordt besteed voor de herbouw van de in de tweede wereldoorlog geheel verwoeste Magnus Kerk. Duitslands oudste Protestantse Kerk. Links. Dit is de Lutherboom in zijn oude glorietijd, nu rond 150 jaren geleden. Rechts. En dit is alles wat er over bleef van de machtige iep. Maar vliegtuig was onbewapend De Sovjetrussische minister van bui tenlandse zaken Wisjinsky. heeft gister avond aan de Zweedse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd. Daarin wordt gezegd, dat de Zweedse nota's van 16 en 18 Juni betreffende „het schen den van Sovjet-gebied door Zweedse militaire vliegtuigen" in stryd zyn met de feiten. De Zweedse verklaring dat een Catalina-vliegtulg alleen maar boven de internationale wateren had gevlogen en Naar aanleiding van een verklaring niet dichter by Russisch grondgebied het even democraat of republikein, dit slsche vliegtuigen, tot stand zou kunnen brengen, tenzij hy I Het Russische ministerie van buiten- het land verder in de put wil brengen landse zaken verwerpt het Zweedse pro- aan het al is. test met beslistheid en eist dat Toch onderhandelingen over Nederlands-Duitse grenscorrecties Concrete onderzoekingen o.a. betreffende Eemsmonding tot dusverre op heftig verzet van de zyde van de haven en het bedryfsleven van Emden gestuit. In uitvoerige rap porten hebben belanghebbende kringen in Emden zich steeds tegen wyzigingen van de Eemsmonding verzet. Zij vrezen voornamelyk, dat, als gevolg van een indyking van de Dollart, de toegang tot de haven van Emden zou kunnen ver zanden. Daarnaast waren de Duitse be zwaren ook gebaseerd op de vrees, dat de inpolderingen een nadelig effect zou den hebben op de landbouwgebieden aan de benedenloop van de Eems. De in 1949 door de geallieerden aan Nederland toegewezen Duitse grensge bieden betreffen in hoofdzaak de sec toren van Elten en van Tuddern. De heftige protesten vooral van de regering van het land Noord RynWestfalen tegen deze correcties zyn in de laatste jaren weliswaar verminderd, doch van Duitse zyde heeft men de aanspraken op deze gebieden nooit prijs gegeven. Van officiële Duitse zijde wordt thans toegegeven, dat sedert enige tyd door Nederlandse en Duitse instanties voe ling wordt genomen over mogelijkhe den om tot een wederzijds bevredi gende regeling te komen van de tussen beide landen nog steeds han gende grensproblemen. Enkele dagen geleden was door het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken categorisch ontkend, dat er besprekingen over deze problemen werden gevoerd. De mogelykheden, die thans zowel in Den Haag als in Bonn nog worden onderzocht, betreffen een nieuwe grens regeling voor de Dollart, die in 1947 reeds officieel door Nederland werd verlangd, en een herziening der „kleine grenscorrecties", die in 1949 ten gunste van Nederland werden aangebracht. Deze correcties werden toen aangebracht op grond van een overeenkomst tussen Nederland en de bezettende mogend heden. Zij zijn door de Duitse regering nooit erkend en steeds als „eenzydig" gebrandmerkt. De Duitse regering zowel als de Lands- regeringen in Dusseldorf en Hannover. HET BEGINT WEER hebben zich op het standpunt gesteld, volgens het Oost-Duitse persbureau dat ..eenzijdige grensregelingen" tot A heeft de oost-Duitse politie ver- aan het tot stand komen van een vre- ^laard, dat een Amerikaans straalvlieg- de2S£,raL„ "JL karakter „e rtchtto Heimatst, moesten behouden. de£ week dOTCn me, 73orad„kevers heeft uitgeworpen boven de plaatsen Beendorf en Schwanefeld in Saksen-An- Van Nederlandse zyde is daarentegen halt. Boeren hadden dit echter gezien in het diplomatiek contact met de en onmiddellyk maatregelen genomen, Bondsrepubliek naar wy vernemen zodat er geen schade werd berokkend het verlangen naar een correcüe aan de aardappeloogst, van de grens in de Eemsmonding, HE'NHICH SCHLUSNUS OVERLEDEN, van de Dollart te verwezenlijken, nooit Beroemd liederenzanger. prijs gegeven. Het voortdurende con- De Duitse banton Heinrich Schlusnus tact dat over de grensproblemen tus- is glsteren in de ouderdom van 63 jaar »n„be,de '?.I?den 5ee1ft1I*,l"ts *ehad' aan een hartverlamming te Frankfort heeft nu blukens de inlichtingen van over]eden. Sinds April van het vorige Duitse zijde tot een stadium van meer jaar was SchJusnus. die als een der be- concrete onderzoekingen geleid. kendste vertolkers van liederen gold. we- De Nederlandse grensverlangens ten gens zyn hartkwaal niet meer opgetre- aanzien van de Dollart zyn in Duitsland den. Zweedse regeringroaatregelen neemt om nieuwe gebiedsschendingen te voorko men. Voorts noemt de nota de verklaring, dat het Zweedse vliegtuig onbewa pend was, onwaar. Er was geconsta teerd dat het Zweedse vliegtuig, de in structies van Sovjet-vliegtuigen om te landen negerend, het vuur bad ge opend. Cheston Newhall. directeur van de „Babb Company" in Canada, heeft te Montreal verklaard dat de neergescho ten Zweedse Catallna er een is van drie voormalige patrouillevliegtuigen van de Canadese luchtmacht, die in 1948 aan Zweden zyn verkocht. Zy waren tevoren van de militaire uitrusting ontdaan en uitgerust als opsporings- en reddings vliegtuigen, zulks op verzoek van de Zweedse regering. Het was „belachelijk aap te nemen, dat zulk een vliegtuig een schot zou kunnen lossen". De Zweedse vloot en luchtmacht zal voortaan schieten, indien zy op of boven de Oostzee wordt aangevallen, aldus heeft een woordvoerder van de staf ver klaard. „Op grond van de bepalingen voor vredestyd zullen Zweedse oorlogs schepen of militaire vliegtuigen, die in internationale wateren worden blootge steld aan een gewelddaad b.v. bom barderen of verschillende soorten be schietingen die met kennelijk vyan- delyke bedoeling door vreemde militaire vliegtuigen wordt verricht, zichzelf niet geweld van wapenen verdedigen", aldus deze woordvoerder. Felle critiek op financieel beleid der Oost-Duitse regering Het hoofd van de staatscontrolecom missie van Oost-Duitsland, Fritz Lange, heeft tijdens het debat in het parlement over de begroting van 1952 critiek uitge oefend op „de spilzucht" van de Oost- Duitse regering. Veel verantwoordelyke personen hadden de omvang van hun administratieve apparaat uit ydelheid opgedreven, aldus Lange. Men maakte gebruik van ontelbare „trucjes en foef jes" om „onverantwoordelijke uitgaven" door het ministerie van financiën goed gekeurd te krygen. Volgens Lange hebben vijf Oost-Duitse ministeries 2V4 millioen Oostmarken voor personeel en een millioen voor materiaal onnodig uitgegeven, omdat haar dien sten te groot zijn. Het ministerie voor buitenlandse handel heeft 13.8 dat van buitenlandse zaken 23.4 en dat voor lichte industrie 22.4 meer perso neel dan noodzakelyk is. aldus Lange. De staatsindustrieen hadden slechts twintig millioen mark bespaard in plaats van honderdtwintig millioen, zoals afgespro ken was. Sommige ministeries verkwist ten geld aan belastingen en garages voor auto's, die zij niet gebruikten, maar er op nahielden om een grotere benzine- toewyzing te krygen. Er waren 702 chauffeurs voor 1.053 auto's. Vele aan plakbiljetten en brochures van het mi nisterie van voorlichting moesten wor den vernietigd, omdat zy ..politiek on juist" waren of andere feilen vertoon den, aldus Lange. FRANSE CGT GAAT WEER ACTIE BEGINNEN Het algemeen vakverbond ln Frankrijk, dat onder leiding van de communisten staat, heeft de aangesloten vakvereni gingen verzocht een campagne te orga niseren voor een werkweek van 40 uur, met betaling van 48 uur. Kapitein Hendrik Kurt Carlsen is eindelijk na zijn opzienbarend avontuur in Rotterdam aangekomen. Eindelijk, want in deze haven die hij sinds 1929 bezoekt, kwam hij dc laatste drie jaren om de zes weken met zijn ..Flying Enterprise". Hij werd Donderdag in het stadhuis te Rotterdam ontvangen door de loco-burgemeester, wethouder van Tilburg. Toen kapitein Carlsen het Stadhuis erliet werd hij hartelijk toegejuicht door enige Rotterdammers, die van zijn komst op de hoogte waren.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1