LEIDSCH mDAGBLAD Churchill verwerpt voorstel tot viermogendhedenhesprekingen Verzetsheldin laf vermoord in Loudens hotel Zweden in beroering over vliegtnig-ineident 91ste Jaargang DINSDAG 17 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27635 Directeur: J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f.6per kwartaal: f.047 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 had zich een menigte verzameld, die een dreigende houding aannam. De Zweedse regering heeft de vol gende protestnota aan de Sovjetrussi- sche regering gezonden: De Zweedse regering eist. dat de Sov- jetrussische regering een onderzoek in stelt naar de omstandigheden, waaron der het ongeval plaatsvond, dat degenen, die voor de aanval verantwoordelijk zijn worden gestraft en dat maatregelen wor den genomen om herhaling van derge lijke incidenten te voorkomen. Zij ver wacht, dat de Sovjet-regering zich of ficieel uitspreekt over de maatregelen, die zij denkt te nemen, en behoudt zich het recht voor schadevergoeding te Tijdens een door Philips te Eind hoven georganiseerd congres voor Röntgen-specialisten vond een ge fingeerde operatie plaats, die de deelnemers door middel van de televisie op een scherm van drie bij vier meter konden volgen. De be doeling hien'an was. een indruk te geven van de mogelijkheden van grootbeeld televisie bij het practisch onderricht aan studenten in univer sitaire ziekenhuizen. Wij herinneren eraan dat een dergelijke demonstratie, maar dan ..echt" enige tijd geleden ook in het Lcidse Academisch Ziekenhuis plaats vond. - Red. L.D.). HERVATTING BESPREKING OVER DE LEEN- EN PACHTWET Op verzoek van de Sovjet-Unie zijn te Washington, tien maanden na het afbreken, de besprekingen hervat over de leen- en pachtovereenkomsten. De besprekingen betreffen goederen ter waarde van 11.000.000 000 dollar, die Amerika in de oorlog naar de Sovjet unie zond. De besprekingen werden het vorige jaar afgebroken, omdat de Sovjet-Unie 300 000 000 dollar aanbood om de reke ning te vereffenen, terwijl de Verenig de Staten 800.000.000 dollar vroegen. De Sovjet-Unie heeft er thans in toe gestemd 186 Amerikaanse vaartuigen terug te zenden van het totaal van 670. dat z:> in de oorlog ontving. VER. ST. BEZET ALLE VLIEGTUIG- WAARNEMINGSPOSTEN Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft de order uitgevaardigd, dat alle vliegtuig-waarnemingsposten in de grensstaten met ingang van 14 Juli doorlopend bezet zullen zyn. Dit be sluit werd genomen na een conferentie met hoofden van de burgerlijke verde diging in de betrokken gebieden. De Sovjet-Unie heeft voorts opnieuw het voorstel ingediend om alle 14 lan den. die op het ogenblik wachten op toelating tot de VN. en bloc het lid maatschap te verlenen. Het gaat hier om twee groepen lan den over de toelating waarvan de gro te mogendheden nog steeds geen over eenstemming hebben bereikt. De door de Sovjet-Unie gesteunde groep omvat Albanië. Mongolië, Bulga rije. Roemenië en Hongarije. De ande re groep bestaat uit Finland. Italië. Portugal. Ierland. Jordanië, Oostenrijk, Ceylon. Nepal en Libye. Wel een ambassadeurs- bijeenkomst? De Britse minister-president Chur chill heeft in het Lagerhuis een voor stel van het Labourlid Hughe, Stalin en de minister-presidenten van de andere grote mogendheden uit te nodigen een agenda op te stellen voor een spoedige bijeenkomst, verworpen. Het is volkomen duidelijk, dat het doen van een stap. die de zaken alleen maar slechter zou ma ken. op het ogenblik niet dienstig zou zijn. lichtte Churchill toe. Iedereen zou. zo meen ik. oprechte en welgemeende besprekingen tussen de Westelijke grote mogendheden en de Sovjet-regering toe juichen .dat heb ik altijd gezegd en ik zou de verantwoording ten zeerste op mjj voelen drukken, indien er zich wer kelijk een gelegenheid voordeed en wjj maakten er geen gebruik van. maar een fout zou zeer nadelig zijn, aldus Chur chill. Volgens berichten uit Parijs die even wel bevestiging missen, hebben de V.S. aanbevelingen van Frankrijk en Enge land voor een vier-mogendihedenconfe- rentie met Rusland op ambassadeursni veau aanvaard. Het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota inzake Duitsland zou. het voorstel bevatten in de nabije toekomst een bijeenkomst van ambassadeurs der vier landen te hou den ten einde de oprichting van een neutrale commissie te bespreken, die een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheid tot het houden van vrye verkiezingen in geheel Duitsland. Theodor Blank, de West-Duitse com missaris voor defensie-aangelegenhe den. heeft op een studentenvergadering verklaard het toe te zullen juichen als de grote vier bijeen zouden komen. De Sovjet-unie zou dan haar kaarten op tafel moeten leggen en dan zou Wij ken, dat zij niet bereid is haar over heersende rol in Europa op te geven. Bij de Duitsers zou dit de twijfel weg nemen over de wenselijkheid van een herbewapening. De conferentie zou to nen. dat de Sovjet Unie niet bereid is vrije verkiezingen toe te staan en Duits land het recht te geven over zijn buiten landse aangelegenheden te beslissen. Verschillende leden van het Zuid- Koreaanse Parlement zijn gearres teerd omdat zij in strijd met de huidige grondwet directe verkiezin gen willen doorvoeren bij de a.s. Presidentsverkiezingen, tengevolge waarvan Rhee voor sommige ge deelten van hel land de slaat van beleg afkondigde en een aantal politieke tegenstanders liet arres teren. Parlementsleden in hun ..gevange nis" naast het huis van president Rhee. De vergadering werd tenslotte zeer ru moerig. toen voor- en tegenstanders van een bewapening elkaar in de rede vie len en het woord eisten. Eén student zei Lever tien jaar ver deeldheid van Duitsland te zaen dan een week oorlog. WAARSCHUWING VAN GENERAAL BRADLEY Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft de waarschuwing geuit, dat de voorgenomen vermindering van de Amerikaanse vliegtuigproductie de kansen van Europa om een Russische aanval in het ..gevaarlijke" Jaar 1954 te stuiten in gevaar zuilen brengen Deze waarschuwing is vervat in een gepubliceerde getuigenis van de gene raal voor de Senaatscommissie, die de gevolgen van president Truman's be sluit om de totstandkoming van een luchtmacht van 143 groepen van 1954 tot begin 1956 uit te stellen, heeft be studeerd. Volgens een rapport van de commissie heeft generaal Bradley ver- k aard, dat de beraamde sterkte van de N.-ito-luchtmacht in 1954. die het uiter ste minimum voor een succesvolle ver dediging van de Nato-gebieden werd geacht, onder het beoogde program aanmerkelijk geringer zal zijn dan de eerder beraamde sterkte. Een hindernis als deze houten schutting betekent niets voor ex- generaal Dwight Eisenhower, die een bezoek bracht aan zijn boerderij in Gettysburg, waar hij zich als ambteloos burger best thuis voelt. Generaal Eisenhower had grotere obstakels te overwinnen. WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Minder koud 's nachts, overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). WOENSDAG 18 JUNI. Zon op: 4.19 uur: onder: 21.03 uur. Maan op: 1.26 uur: onder: 17 34 uur Hoogwater te Katwijk te plm. 0.07 en 12.43 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Zij durfde alles (Telefonisch van onze Londense correspondent) De om haar schoonheid beroemde vroegere 37-jarige Poolse gravin Skar- bek. in Engeland genaturaliseerd onder haar schuilnaam in de Europese verzets beweging Christine Granville, is op ver schrikkelijke wijze aan haar einde ge komen. Zij werd Zondagavond vermoord onder aan de trap van een hotel in het Londense district Kensington gevonden Gedurende de oorlog werkte zij als geheime agente voor Engeland en werd zij voor haar uitzonderlijke dapperheid met de hoogste onderscheidingen be loond. Een 41-jarige portier van een bekende Londense club is. verdacht van de moord, welke met een dolkmes werd gepleegd, gearresteerd. Hij heeft reeds bekend. De gravin behoorde tot een van de vooraanstaande families in Polen en haar kennis van de Balkan-volken be nevens haar beheersing van vreemde talen maakten, dat zij haar missie met succes volbrengen kon. Zij was een van de beste Engelse spionnen op het vaste land. Bij het uitbreken van de oorlog woonde zjj in Oost-Afrika en bood on middellijk de Britse regering haar dien sten aan: Toen Polen ineenstortte, werd zij naar Hongarije gezonden om de ver bindingen te onderhouden met bezet centraal-Europa. Te voet trok zy ver scheidene malen over de Poolse grens en organiseerde zij een ontsnappings route. welke voor honderden geallieerde soldaten de weg naar de vryheid opende. Tweemaal werd zy door de Gestapo gearresteerd, maar beide keren wist zy zonder hulp van anderen te ontsnap pen. Toen de Duitsers revolvers op haar richtte^, en zij de armen omhoog moest heffen, bleek zij bommen in haar han den te houden, waarmede zij haar aan vallers schaakmat zette. Ten slotte bereikte zij het midden- Oosten. Later werd zy per parachute boven Frankrijk afgeworpen en werkte zij samen met de Maquis. Zij nam deel aan verwoede gevechten met de Duitsers en eenmaal slaagde zij er in drie Britse officieren te bevrijden, na een functio naris op het hoofdkwartier van de Gestapo te hebben overbluft. Zy vormde nieuwe verzetsgroepen Per radio hield zij voortdurend contact met haar chefs in Cairo en Londen. Hun instructie tot sa botage gaf zij door. Door haar toedoen werden bruggen opgeblazen, treinen tot ontsporing ge bracht en overvallen gepleegd op Duitse hoofdkwartieren in geheel Europa Van Frankrijk ging zij naar Noord-Italië, om daar het verzet te organiseren. Christine Granville was een van de moedigste vrouwen van de Britse ge- heimedienst. die alles durfde. Zij redde haar chef, luitenant-kolonel F Cam- maerts uit de greep van de Gestapo De laatste tijd werkte zij als stewar dess op een Engels schip Voor de oor log was de gravin ski-kampioene. Aankoop van S14 straalvliegtuigen? De Nederlandse regering heeft beslo ten met de Fokker-fabrieken in onder handeling te treden over de aankoop van 20 straalvliegtuigen van het type S 14 .ten behoeve van de Nederlandse Luchtmacht Spionnageproces in Zweden begonnen Stockholm is een proces begonnen tegen zeven communisten, die worden beschuldigd van spionnage voor de Sov jet-Unie. Drie hunner, Enbom, Gjers- wold en Wickstroem, worden van „grove spionnage" beschuldigd, die met levens lange dwangarbeid kan worden gestraft. De vier anderen staan wegens mede plichtigheid terecht. De journahst Johan Fritjof Enbom, heeft toegegeven, dat hij in de periode tussen 1941 en '51 voor de Sovjet-Unie heeft gespionneerd. De openbare aanklager zette uiteen hoe Enbom andere communisten voor zyn actie wist te winnen, zoals zijn broer Martin en zijn collega Gjerswold. Toen laatstgenoemde wees op de gevaren, die aan het spionneren verbonden zijn. zou Enbom gezegd hebben: natuurlijk wor den wy als verraders beschouwd als wy worden gegrepen. De Sovjet-Unie zal echter zeker de komende oorlog winnen en dan zullen wij worden vrijgelaten en salarissen krijgen van 50.000 kronen per Jaar. De openbare aanklager heeft voorts meegedeeld, dat de verdachten Enbom en Gjerswold gedetailleerde plannen hadden opgesteld voor een aanslag op de Noord-Zweedse vesting Boden in geval van oorlog. Zij wilden het plan uitvoe ren of tegelijk met de mobilisatie der Zweedse strijdkrachten, of wanneer Sov jet-troepen over Fins gebied tot de om geving van de vesting zouden zijn door gedrongen. Enbom rekende er op voor de uitvoering van de aanslag een leger tje bijeen te kunnen krijgen van twee honderd man. gerecruteerd uit tot de Zweedse bezetting van de vesting be horende communisten en communisti sche spoorwegarbeiders. De bedoeling was. het centrale magazijn van de ves ting te veroveren, de spoorwegverbin ding te verbreken en de telefoon af te snijden. By Enbom is een kaart met volledige gegevens over het telefoonnet van de vesting gevonden. Toen de rechter aan Enbom vroeg of de openbare aanklager de zaak juist had weergegeven, antwoordde hij luid en duidelijk: ja. Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft bijzonderheden meegedeeld over de pro testnota, die premier Erlander aan de Russische ambassadeur Rodionof naar aanleiding van het proces heeft over handigd De Zweedse regering heeft in deze nota uiting gegeven aan haar ern stige bedenkingen over hetgeen in de zaak-Enbom aan het licht is gekomen omtrent het aandeel van functionaris sen der Russische ambassade in spion nage in di'. land. Zweden verwacht, dat maatregelen zul len worden genomen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. In een later uitgegeven communiqué wordt ge zegd. dat geen van de diplomaten, wier naam in het proces ter sprake is ge komen, zich nog in het land bevindt. STAKINGEN IN JAPAN Ruim achthonderdduizend arbeiders in Japan zyn gisteren van 3 tot 24 uur in staking gegaan uit protest tegen de wet op ondermijnende activiteit en de herziening der arbeidswetgeving. De electriciteitstoevoer Is enkele uren afge sloten geweest. Mijnen, scheepswerven en chemische industrieën worden door de staking getroffen en het openbare vervoer ondervindt vertraging. Ongeveer twintigduizend studenten van 28 Universiteiten nemen deel aan de ictie door bijeenkomsten te houden en colleges te verzuimen. Scherp protest bij de Sovjets De gehele dag zijn gisteren te Stock holm demonstraties gehouden tegen het gebeurde met de Catalina De Russische ambassade staat onder politiebewaking. Er moesten versterkingen worden aan gevoerd, toen een verbolgen menigte het gebouw met stenen begon te bekogelen. De commandant van de Catalina ka pitein Vensgoest Toerngren, heeft het volgende meegedeeld: Wy waren mijlen ver verwijderd van de Russische ter ritoriale wateren, toen de twee Russi sche jagers onverwacht neerdoken en met machinegeweren op ons schoten. Wii poogden weg te komen, doch de Russen waren viermaal zo snel als wij en konden natuurlijk gemakkelijker ma noeuvreren. Bij het tweede salvo werd de radio-installatie onklaar gemaakt. De jagers kwamen zes maal terug; de aanval duurde in het geheel ongeveer tien minuten. De laatste salvo's troffen de - otor aan bakboordzijde, die vlam vatte. Het toestel begon hoogte te ver hezen en werd moeilijk bestuurbaar. Toen wij het wateroppervlak naderden uurde een der Migs een salvo af in de staart van ons toestel, als om er zeker van te zijn dat het met ons afgelopen was. Wij stuurden naar een klein schip, dat het Duitse s.s. ..Muensterland" bleek te zijn. De Russen schenen voor dit vaartuig geen belangstelling te hebben. Wij waren blijkbaar hun enig doel. Sommigen van ons hielden hun adem in, toen wij het water raakten. Geluk kig brak het toestel niet. Wy zetten de reddingboten uit en zwommen naar een rubbervlot. dat wij hadden uitgegooid. Binnen vijf minuten werden wij aan boord van de Muensterland genomen. Volgens de correspondent van Reuter te Helsinki zijn de zeven inzittenden van de Catalina te Hangoe (Zuid-West-Fin- land) aan wal en naar het Zweedse con sulaat aldaar gebracht en vandaar naar Zweden. Eén lid van de geredde bemanning is met een dijwond naar het ziekenhuis overgebracht. Ook het gebouw van het communisti sche blad Ny-dag is door de politie in bescherming genomen. Voor dit gebouw Britse genationaliseerde transportbedrijf boekte eerste overschot De Transport-Commission, waarin de Britse genationaliseerde spoorwegen en wegvervoersondernemlngen zyn onder gebracht meldt voor het afgelopen jaar een netto winst van 2.9 millioen pond sterling. Deze publicatie geschiedt Juist od het tydstlp, dat de conservatieve re gering voorbereidingen treft om de winstgevende autovervoersbedrijven aan de particuliere eigenaars terug te ge ven. Voor het eerst sinds 1947 heeft het genationaliseerde bedrtff met winst kunnen werken. Het Londense trans- joortsysteem was de enige sector, wetke een verlies te zien heeft gegeven. De commissie wijst er evenwel op, dat de stijgende kosten en lonen het steeds moeilijker maken om de kosten van het vervoer te dekken. Malik roept Veiligheidsraad bijeen MAAKT GEBRUIK VAN ZIJN VOORZITTERSCHAP Als voorzitter van de Veiligheidsraad voor de maand Juni heeft de Sovjet- Russische afgevaardigde Malik een bij eenkomst van de raad op morgen be legd om de beschuldigingen van bac- teriënoorlog in Korea en de kwestie der toelating van nieuwe leden te be spreken. Men verwacht, dat het Russische voorstel om de beschuldigingen van bacteriënoorlog in Korea op de agenda te plaatsen sterke tegenstand zal ont moeten Pogingen der Sovjet-Unie om deze kwestie in de ontwapenings-com- missie der VN ter sprake te brengen zijn over het algemeen op niets ultge- lojjen. De Verenigde Staten en andere Wes telijke landen hebben te kennen gege ven. dat zij voorstanders zijn van een onderzoek door een neutrale commis sie De communistische beschuldigingen zijn tot dusver alleen gebaseerd op ver klaringen van Chinese en Noord-Kore- aanse zijde en op het rapport dat een groep rechtsgeleerden, van wie het me rendeel communistisch georiënteerd, na een bezoek aan Korea heeft uitge- braoht Italiaanse Nationale Vergadering ratificeert het plan Schuman De Italiaanse Nationale Vergadering heeft het plan-Schuman goedgekeurd. De uitslag der geheime stemming toonde 265 voor het plan en 98 stem men tegen De Senaat heeft reeds eerder zijn goedkeuring gegeven. Tot nu toe heb ben Frankryk. Nederland. Luxemburg, België en West-Duitsland het p'.an ge ratificeerd. Het dorp Ochtcn. gelegen in de Betuwe aan de Waal werd in. de oorlog nagenoeg geheel verwoest. Hard is er gewerkt aan de weder opbouw. Het nieuwe gemeentehuis van Ochten. dat evenals de andere nieuwe gebouwen in het plaatsje getuigenis aflegt van wat er in zeven jaren noeste wederopbouwarbetd bereikt is. (boven). Gezicht op de Molendam te Ochten (beneden).

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1