LESDSCH DAGBLAD Eisenhower verandert van tactiel Truman over de atoomduikboot Was er een samenzwering tegen de Bey van Tunis? WEERBERICHT 91ste Jaargang MAANDAG 16 JUNI 1952 Ho. 27634 Directeur: J DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B W. Menfchorst en J. Brouwerwcfk IMcoa Aa„250il. Red 21507 Sprak te Detroit voor de vuist weg! Generaal Eisenhower heeft besloten met de verkiezingsveldtoehl in de Verenigde Staten zijn eigen inzichten te volgen. Hij heeft gebroken met het stelsel van het uitspreken van tevoren in voorzichtige bewoordingen opge stelde redevoeringen, in de opstelling waarvan zijn politieke raadgevers de hand hadden. De generaal zal zich rechtstreeks tol de kiezers wenden en hen in ronde woorden op de hoogte stellen van zijn inzichten t.a.v. de lot strijd aanleiding gevende punten der Amerikaanse politiek. Zijn raadgevers hadden er tot nu toe naar gestreefd zo min mogelijk groepen van kiezers tegen zich in het harnas te jagen. Dit is een oude politiek, die eigenlijk altijd door de Amerikaanse presidentiële candidaten is gevolgd. Het „politieke democratische imperium" on der Roosevelt en Truman was op deze tactiek gebaseerd. Er werd behoedzaam naar gestreefd het ene na het andere blok van Amerikaanse kiezers, verschil lend van ras. beroep en belangen, aan de democratische partij te binden. Het was dan de taak van de president, die Immers de uitvoerende macht bezat, de belangen dezer verschillende kiezers- groepen, die hem evenwel allen had den gesteund, zo goed mogelijk te be hartigen. Ook Eisenhowers politieke raadgevers wilden met dit stelsel werken. Het is een ongehoord politiek precedent, dat de generaal het nu radicaal over een andere boeg wil gooien. Waarnemers zijn van mening, dat Eisenhowers voor genomen nieuwe tactiek zich meer leent voor de eigenlijke verkiezingsveldtocht, waarbij het nog slechte tussen de de mocratische en de republikeinse candi- daat gaat, terwijl dan de stemmen der onafhankelijken de doorslag geven, dan voor het werven van voorkeursstemmen van kiesmannen naar de partijconventie. Veel zal er ook van afhangen hoe de uitwerking van Eisenhowers recht streekse beroep op de kiezers, die hij niet wil «ien als boeren, arbeiders of zakenlieden, doch als burgers die het eens of oneens met hem zijn. zal zijn op de gemiddelde republikeinse stem mer en of deze, wanneer hij hierdoor gegrepen wordt, ook in staat zal zijn zijn Inzichten terzake snel en dwin gend aan zijn vertegenwoordigers naar de republikeinse partijconventie ken baar te maken. Generaal Eisenhower heeft in het kader van zijn nieuwe tactiek te Detroit eer menigte van veertig duizend toe hoorders. die hem met een donderend applaus begroetten, voor de vuist weg toegesproken. Er was voor deze gelegen heid een toespraak opgesteld, doch de generaal wilde er geen gebruik van maken. Eisenhower reed in een open auto naar de vergaderplaats. HU werd bij zfjn tocht door de straten van Detroit door ongeveer honderd duizend mensen gadegeslagen. Eisenhower droeg burgerkleren. „Ik heb niemand ook maar enige toe zegging gedaan", zeide de generaal. „Ik ben strikt een man van „geen afspra ken" op politiek gebied. Ik heb in mijn overleg met republikeinse afgevaardig den geen van hen of haar ooit gevraagd my te steunen. De afgevaardigden zün er zelf verantwoordelijk voor, wie zij willen steunen. Ik heb mijn eigen be slissingen te nemen". „Het is absoluut noodzakelijk", ver volgde Eisenhower, „dat de Amerikaanse federale regering wordt gewijzigd". Sprekend over corruptie en de bestrij ding daarvan zeide hij: „Er bestaan vele manieren om een einde te maken aan corruptie in regeringskringen: en ik verzeker u, dat wij dat kunnen". Hij voegde hieraan toe: „Dit geldt evenzeer voor voorverkiezingenen voor Texas waar ik vandaan kom" (deze laatste op merking wordt opgevat als gericht te zijn aan het adres van Tafts aanhan gers. die er door de volgelingen van Eisenhower van zijn beschuldigd ge poogd te hebben republikeinse afgevaar digden in Texas „te stelen"). Eisenhower sprak twintig minuten. Enkele andere punten uit zijn toespraak zijn: 1. Wanneer men met een weinig zake lijk inzicht te werk gaat, kunnen de reeeringsuitgaven worden verminderd. 2. „Indien ik door de republikeinse partij candidaat voor het presidentschap zou worden gesteld, kunt u er op reke nen, dat ik een „vechtcampagne" zou voeren. De beste waarborg hiervoor is, dat vechten veertig jaar lang mijn be roep is geweest". 3. „Men heeft mij gevraagd", aldus Eisenhower, „waarom het Amerikaanse leger in de tweede wereldoorlog Berlijn niet zelf heeft bezet, in plaats van het aan de Russen over te laten. Ik kan u daar dit op antwoorden: onze politieke I bazen hadden ons militairen medege deeld. dat wij op een 320 kilometer ten Westen van Berlijn lopende linie moes ten halt houden". De verovering had overigens 22 divi sies, 2 500 kanonnen en ongeveer 10.000 man verliezen van de Russen gevergd. „Nog geen enkele van dezo» dappere mannen van 1952 heeft aangeboden de 10 000 Amerikaanse moeders te zoeken, wier zoons het offer zouden hebben gebracht voor een waardeloos doel". Omtrent de staking bij de Amerikaan se staalbedrijven verklaarde generaal Eisenhower: „het is buiten kijf, dat wij' bij de poging, om dit vraagstuk op te lossen, een staaltje van onbekwaam leiderschap hebben gezien". Amerika, zo zeide hij nog op een pers conferentie, dient zijn militaire kracht zodanig te vergroten „dat wij sterk ge noeg zijn om geen vrees te koesteren Hij had goede hoop. dat het niet nodig zou zijn meer troepen naar Europa te zenden en dat zelfs troepen in het bui tenland terug zouden kunnen keren. Over het al of niet zenden van een ambassadeur naar het Vaticaan diende de openbare mening te beslissen. Indien Engeland en Amerika de ont wikkeling in Duitsland steunden, zou er geen gevaar zijn voor een Duitse overheersing van Europa. De generaal liet zich zeer lovend uit over generaal Bradley, de voorzitter van de commissie van stafchefs. Hij zeide niet te begrijpen, wat senator Taft be doeld had met de verklaring, dat hij de stafchefs zou ontslaan „omdat zij incompetent zijn". Op de vraag of hij militairen in hoge functies zou benoemen, antwoordde de generaal, dat het militarisme door zijn persoon reeds voldoende in de regering vertegenwoordigd zou zijn". De republikeinen dienen er voor te zorgen, dat de regeringsmachinerie brandschoon is. Zulks dient zich tot alle fasen uit te strekken, ook tot c!e voorverkiezingen en het partijcongres. Mossadeq Vrijdag naar Teheran? Uit kringen van de Iraanse delegatie te Den Haag wordt vernomen, dat de heer Mossadeq vermoedelijk Vrijdag a.s naar Teheran zal terugkeren De debatten over de bevoegdheid van het Internationale Gerechtshof zullen waarschijnlijk Woensdag worden beslo ten. In Iraanse kringen verwacht men dat het Hof niet voor 15 Juli a s. zijn uitspraak zal doen. Te Cairo wordt vernomen dat, om te protesteren tegen het overbrengen van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken naar Jeruzalem, de Ara bische landen aan alle in hun hoofd steden vertegenwoordigde regeringen zullen verzoeken haar diplomatieke mis sies bij de Israëlische regering niet uit Tel Aviv naar Jeruzalem over te bren gen. Koning Norodam Sihanoek van Cam bodja heeft zijn premier ontslagen en zelf het bestuur in handen genomen, „omdat de regering een bijna hopeloze toestand heeft geschapen". Hij zeide in twee jaar tijds verandering hierin te zullen brengen en in drie jaar het land volledig onafhankelijk te zullen maken. Frankrijk, zo neemt men aan. heeft geen bezwaren tegen een onafhankelijk Cambodja in het kader van de Franse Unie. Een geweldige stap voorwaarts Ter gelegenheid van de plechtigheid van de kiellegging voor de eerste door atoomkracht voortbewogen onderzee boot „de Nautilus", heeft president Truman te Groton (Connecticut) ver klaard. dat de atoommotor voor de on- derzeeDoot bijna gereed is en dat de V S. het antwoord hebben gevonden op het vraagstuk van de aanwending van atoomkracht tot heil der mensheid. Truman noemde de „Nautilus" de voorloper van door atoomkracht voort gedreven koopvaardijschepen en vlieg tuigen en van atoomfabrieken, die electriciteit produceren voor fabrieken, huizen en boerderijen. Truman zei niet, wanneer de onder zeeboot in de vaart zal komen. De romp is reeds te Arco (Idaho) gebouwd en men brengt er thans de stoommotor in. De „Nautilus" zal met een snelheid van- ruim twintig knopen onder water kunnen varen. Een paar pond uranium zullen ruim voldoende zijn voor een reis van duizenden kilometers op topsnel heid. De boot zal onbepaalde tijd onder water kunnen blijven en dank zij de atoommotor geen enkele invloed onder vinden van de atmosfeer der aarde. Zelfs luchttoevoer van boven water is niet nodig De militaire betekenis van de atoomduikboot noemde Truman ge weldig, doch zijn betekenis in vredes tijd zelfs nog adembenemender. De motor van de „Nautilus" zou voor dc vloten der wereld een even grote om- •enteling betekenen als 120 jaar gele den de eerste Oceaanstomer", aldus Truman. Na het vervaardigen van de motor voor de atoomduikboot zal het de Amerikaanse geleerden en ingenieurs niet te veel moeite kosten in de toe komst eenvoudige en goedkoper elec- triciteitsfabrieken te bouwen, aldus Truman. Doch men moet niet denken, dat dergelijke ontwikkelingen spoedig op handen zjin. „Gebruik van atoom kracht op grote schaal ligt nog jaren in het verschiet, doch met deze boot maken wjj een geweldige stap v< waarts." Truman noemde het bouwen van de „Nautilus" een onderdeel van de grote inspanning der vrije wereld om zich het belang der veiligheid krachtig te maken en een antwoord op de aanvals- dreigingen in de wereld. Truman deed ten slotte een aanval op het „bezuinigingsblok" van congresleden die grote besparingen bij de defensie willen. Brits vliegtuig in het kanaal neergestort Een Brits vliegtuig van het type „Con sul", toebehorende aan de Britse lucht vaartmaatschappij „Morton Air Service" dat met zes passagiers en twee beman ningsleden op weg was naar de motor- rennen te Le Mans. is Zaterdag in het Kanaal neergestort. Een Amerikaanse vrachtboot heeft vijf overlevenden van het toestel opgepikt, doch drie van hen zijn naderhand overleden. Na uitgebreide opsporingswerkzaamheden heeft men de hoop op het levend terugvinden van de drie overigen opgegeven. VOORSTEL TOT OPRICHTING VAN EEN INTERNATIONALE VOEDSELRESERVE De bestuursraad van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Na ties (F.A.O.) heeft voorgesteld een in ternationale voedselreserve te vormen om de landen te helpen die door hon gersnood worden bedreigd. Deskundi gen zullen gedetailleerde voorstellen uitbrengen voor de algemene vergade ring der F.A.O.. die in het komende na jaar zal worden gehouden. Deze verga dering zal kunnen kiezen tussen drie mogelijkheden voor de uitvoering van het plan. een voedselvoorraad, die in ternationaal eigendom is. een nood fonds. dat internationaal eigendom is en dat in geval vanhongersnood ge bruikt wordt om voedsel te kopen, en voedselvoorraden, die het eigendom der deelnemende landen blijven, doch ge reed worden gehouden voor noodgeval len. GEEN EENHEIDSFRONT VAN ANTI COMMUNISTISCHE VAKBONDEN IN FRANKRIJK. Het bestuur van het Franse Christe lijke vakverbond heeft een uitnodiging van het socialistische vakverbond ..Force Ouvrière" aan de andere nietcommunis- tische vakverenigingen in Frankrijk tot het vormen van een „eenheidsfront van de vrye vakverenigingen" van de hand gewezen Het bestuur heeft verklaard, geen ver bond in de vroegere vorm, doch wel over leg met de „Force Ouvrère" te Ontploffingen in Poesan In Poesan in Zuid-Koera hebben eni ge ontploft.ngen plaats gevonden. Deze geschiedden cp ongeveer een kilometer 1 afstand van hes vliegveld, waar de Britse minister van landsverdediging, veldmaarschalk Alexander, zich aan boord van een vliegtuig had begeven, dat hem naar het eiland Koje zou brengen. De Amerikaanse legerautoriteiten hebben nog niets over de toedracht van het gebeurde medegedeeld. Leiders der Zuid Koreaanse politie hebben mede gedeeld. te zullen onderzoeken of de cntplcffingen door sabotage kunnen zijn veroorzaakt. Een Amerikaanse en een Koreaanse burger zijn gewond en in een ziekenhuis opgenomen Nader wordt gemeld dat zich twee hevige onploffinzen hebben voorge daan, gevolgd door een achttal gerin gere Daarcp venden nog vier zeer zwa re ontploffingen plaats, die Poesan ge durende twintig minuten cp zijn grond vesten deden schudden. Ambulances met bloïdplasma zijn op de plaats der ontploffingen verschenen, evenals twaalf dokters. Een geallieerde officier heeft nader hand telefonisch van uit het gebied, waar de ontploffingen zich hebben voorgedaan, medegedeeld, dat er brand is uitgebroken in een opslagplaats van ammunitie, de brand verbreidde zich snel naar andere opslagplaatsen. Het vuur wordt door de brandweer met man een macht bestreden. In het door de ontploffingen getrof fen gebied bevindt zich een van de grootste voorraden ammunitie van Poe san, waar vrijwel al het materiaal voor de verbonden legers wordt aangevoerd. Het centrum van de ontploffingen is Hacunde, een ten Noordoosten van Poesan gelegen badplaats. WEENSE POLITIE TREEDT OV TEGEN VERKOOP VAN „VERJONGINGSMIDDELEN". De politie te Wenen voert op het ogen blik een actie tegen de verkoop van be broede eieren, waarvan het gebruik wordt aangeprezen als middel voor ver jonging en voor de bestrijding van aller lei ziekten, zoals rheumatiek. te hoge bloeddruk, kaalheid en kanker. Duizen den eieren, die minstens negen dagen in een broed machine hebben gelegen, werden in beslaggenomen Deze eieren, „hormoneneieren" genoemd, worden ook gebruikt bij het bereiden van gezichts crème. De maatregelen van de politie heb ben protesten van duizenden vrouwen tot gevolg, die haar „kuur" willen voort zetten Ook enige restauranthouders, die deze ..hormoneneieren" op het menu hadden gezet, hebben klachten inge diend Prof. Karl Fellinger. een medisch des kundige te Wenen, zal nu onderzoeken, of het nuttigen van de eieren schadelijk voor de gezondheid is. De verkoop van Perzische olie Na stappen van de Engelse ambassade te Bern heeft de Zwitserse regering de aandacht van twee Zwitserse olie-im porterende firmas gevestigd op het ri sico, dat zy lopen, wanneer zjj Perzi sche olie zouden kepen. De „Rose Mary", het schip, dat met een lading ruwe olie uit Perzie naar Italië onderweg is. zal naar verwachting heden het Suezkanaal bereiken. Naar de president van de Zwitserse scheepvaart maatschappij Bubenberg. die het schip heeft gedharterd. mededeelde, heeft de kapitein van de „Rose Mary" opdracht Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later weer toe nemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke later matige Zuid- Westelijke wind. Iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur). DINSDAG 17 JUNI. Zon op: 4.19 uur; onder: 2103 uur. Maan op: 1.10 uur: onder: 16 14 uur Hoogwater te Katwijk te 11.03 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Sterling Stewart uit Sioux City. student aan de universiteit te Washington, vindt het maaien van gras een zwaar en warm karwei. Indachtig het gezegde, dat het ge mak dc mens dient, construeerde hij uit oude onderdelen een elcctrische machine, die thans dit werk voor hem opknapt. Het enige wat hij te doen heeft is ..het monster", zoals dc grasmachine door zijn buren ge noemd wordt, te dirigeren door midden van een schakelbond en een lang snoer. Het gehele geval kost maar zeven dollar. De constructieve geesten onder de Nederlandse ama teur-tuiniers. die zich aan een dergelijk experiment willen wagen wensen wij veel succes. Of is het een anti-Franse hetze? De 37-jarige. tweede zoon van de bey van Tunis, prins Mhamed, die als zeer anti-Frans bekend staat, heeft Zater dag in het zomerpaleis van de bey te Carthago tegenover verslaggevers ver klaard, dat een Tunesische koopman in textiel, zekere Mohaimmed Atsjoeri, door personeel van het bureau van de Franse resident-generaail en door leden van de Franse geheime dienst zou zijn betaald, om zijn vader te vergiftigen. Hij zou dit hebben moeten doen met •n bepaald, wit uitziend poeder. Atsjoeri zou het eerst tegenover prin ts B?yaeen lid van de familie van de bey. dat te la Marda. vier kilometer van Carthago, woont, over zijn „opdracht" hebben gerept. Prins Mhamed deelde mede zich daarop, vergezeld door de geneesheer van zijn vader, dr Manl, r.aar de woning van de prinses te heb ben begeven. Hier had hü het witte poe der van Atsjoeri gekregen. De helft had hij zelf gehouden en de andere helft was ter beschikking van de politie ge steld. die zou onderzoeken wat het witte poeder eigenlijk was. Prins Mhamed zeide verder nog dat Atsjoeri sindsdien was verdwenen en dat hü de politie had gevraagd naar hem te wieken. „Et denk niet dat zü zullen proberen hem te vinden", ver klaarde hij. Nader wordt eohter gemeld, dat de politie Mohammed Atsjoeri heeft gear resteerd. De Franse openbare aanklager te Tunis heeft persoonlijk de leiding van het onderzoek naar de beweerde poging om de bey te vergiftigen. In kringen van het bureau van de Franse resident-generaal staat men echter sceptisch tegenover de mededelingen van prins Mhamed. Men vraagt zich af, waarom het hof van de bey niet direct na de ontdekking van de beweerde samer.owering om een gereohtelük on derzoek heeft gevraagd, in plaats van zelf te pogen het „complot" te ontrafe len en waarom het witte poeder, dat Atsjoeri aan de prins zou hebben over handigd, niet onverwüld bü de politie is ingeleverd. Leden van de Tunesisohe nationalis tische party „Nieuwe Destoer" hebben Zaterdag de Mohammedaanse winkels in Tunis bezocht en van de eigenaren ge elst. dat zij hun zaken zouden sluiten als „protest tegen de samenzwering- te gen het leven van de bey". De winkel- eigenaren hebben deze eis ingewilligd, dooh men verwacht dat de zaken slechte één dag gesloten zullen blijven. JODEN EN MOHAMMEDANEN IN BOTSING. In de Joodse wijk van Tunis is ge vochten tussen Joden en Mohammeda nen De stryd begon, toen de Moham medanen aanvingen de huizen der Jo den met stenen te bekogelen. De Joden antwoordden op dezelfde wijze. De po litie verdreef de Mohammedanen uit de Joodse wijk. Na de strüd werd het lijk van een aohttienjarige Jood gevonden, die door een revolverschot in het hoofd was ge dood. Zaterdagavond was de spanning in de Joodse wük, na het vinden van dit slachtoffer der gevechten, duidelük Ook Zondag duurden de gevechten tussen Joden en Mohammedanen voort. Vier Mohammedanen en twee Joden zijn gewond. Joden „bestormden" met stokken en stenen gewapend de markt als repressaille tegen de aanval op de Joodse huizen. Overigens zijn weer tal van bomaan slagen etc. voorgekomen. Echter zonder veel schade. Het Noorse trainingsschip Sorlan- det brengt momentcel een bezoek aan Londen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Noorse Zeemanskerk in Londen. Het vorig bezoek aan Engeland was bij de stichting van deze kerk. Enige cadetten op de boegspriet. gekregen de haven van Aden een Brits protectoraat niet aan te doen en alleen instructies van de Bubenberg op te volgen Te Teheran is officieel verklaard, dat de berichten, volgens welke Perzie aan Noorwegen olie zal leveren, onwaar zijn. Een woordvoerder verklaarde, dat met een Italiaanse firma een contract geslo ten is voor een levering van 20 millloen ton ruwe olie. De woordvoerder zeide verder, dat be sloten was korting op de olie te geven „teneinde kopers aan te trekken" De grootte dezer korting zou by ieder con tract afzonderlijk worden vastgesteld. De directie van de Fridorfabrieken te Den Haag heeft bij het Gewestelijk Ar beidsbureau een aanvraag ingediend tot het ontslaan van 27 werknemers. Het totale personeel omvat circa 300 man. De voornaamste reden voor het ontslag noemt de directie het wachten op de verlaging van de weeldebelasting op radiotoestellen. Bovendien wordt de ex port van naaimachines belemmerd door invoerrestricties in verschillende landen. Zweeds verkenningsvliegtuig door Russische jagers omlaag geschoten De voorlichtingsafdeling van de Zweedse luchtmacht, heeft medege deeld dat een Zweeds verkennings vliegtuig door Russische jagers omlaag is geschoten. De laatste boodschap van het Zweedse toestel is vanmorgen te 4 10 uur ontvan gen. Hierin deelde het mede zich boven het zeegebied, dat vijftig kilometer ten Noordwesten van het eiland Dagoe of Hnumaa, een eiland dat ter hoogte van Riga, in „Estland", is gelegen, te bevin- De Zweedse luchtmacht heeft nader medegedeeld, dat het Zweedse vliegtuig boven de Oostzee, toen het zich op de opgegeven positie bevond, door twee Russische „Mig"-jagers is aangevallen en beschoten. Na de aanval heeft het Zweedse verkenningsvliegtuig een on gewapende „Catalina"-vliegboot. ge poogd zijn basis te bereiken. Het is acht minuten later door een ander Zweeds vliegtuig waargenomen. Daarna is er niets meer vernomen. De Catalina" zocht naar een Zweeds oefenvliegtuig, dat sinds Zaterdag j.l wordt vermist. Naar laatstgenoemd toe stel wordt ook gezocht door Zweedse jagers en verkenningsvliegtuigen, oor logsbodems en eenheden van de Finse kustwacht- Nader wordt gemeld ,dat het vermiste Zweedse oefenvliegtuig een onbewapen de ..Dakota" is. met een bemanning van aoht koppen aan boord. Een Zweedse torpedobootjager heeft gisteren twee rubberboten en een stuk wrakhout opgevist, die, naar men meent, afkomstig moet zün van de ver miste ..Dakota". Zweden had de Sovjet-unie en Fin land venzocht mede te helpen bij 't zoe ken naar de verdwenen „Dakota" Op deze verzoeken is nog niet geantwoord. De Russische Oostzeevloot houdt thans uitgebreide oefeningen, die zich afspe len in het zeegebied dat zioh uitstrekt •an de Golf van Danzlg tot het nabij ae Letlandse kust gelegen punt, waar- ooven de .Dakota" zioh bevond, toen zij voor de laatste maal haar positie i opgaf. Dezer dagen werd de Nederlandse Pers de nieuwe Uniform-Oveiall getoond, die door dc toekomstige categorieën van de B.B. (Burgelijke Beschermersf sters). zal worden gedragen. Voor de mannen bestaat de kleding uit een blauwe overall van bijzon dere makelij en de vrouwen gaan een blauwe blouse en een blauwe rok dragen, hetgeen heel flatteus staat. Behalve een helm hebben de mannen een pet. die overeenkomst vertoont met het ..vechtpetje" van de Nederlandse Marine en de vrou wen dragen eveneens een pet. doch wat strakker van lijn dan die der •nannen. Schouder-epauletten in ■crschillcnde kleuren geven de tak 'an dienst aan.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 9