Willem II kampioen van Nederland Het zag er even donker uit voor de Ti II turgors Technische meerderheid bracht Quick Boys in de finale Hans Dekkers kampioen op de weg na strijd op Cauberg Caiididaten voor Helsinki noteerden matige tijden Harde strijd op 100 m. vrije slag dames Door zege op Ajax: Op waarlijk grootse wijze heeft Ajax gistermiddag in het Olympisch ;adion bewezen, dat de slechte resultaten in de afgelopen kampioenswed- tniden inderdaad te wijten zijn geweest aan de noodgedwongen omzetting O de ploeg, doordat eerst Potharst en Boskamp en de vorige week wederom de laatste verstek moesten laten gaan. Toen Ajax na een half uur spelen door Van Dijk de leiding nam, begon ket er al heel donker uit te zien voor de Tilburgers, terwijl de Amsterdamse 111l>e Tübureersble upporters zich in de handen wreven. Ajax zou nu wel eens laten zien, wie figenlijk landskampioen zou moeten zijn Maar zover is het toch niet gekomen. Het hoge tempo van de eerste helft ionden de Amsterdammers na de hervatting niet volhouden en Willem 2 pioakte daar een dankbaar gebruik van door op haar beurt de tegenstanders nar wil op te leggen. Toen dan ook kort na de rust De Bruyckere de stand elijk wist te maken, lag het kampioenschap voor het grijpen en de Brabanders ebben zich deze kans niet meer laten ontnemen. Na het eindsignaal stroom den de enthousiaste Tilburgse supporters het terrein op en gingen de Willem 2- tpelers op de schouders. Het tweede landskampioenschap in de geschiedenis zon Willem 2 was behaald. In het seizoen 19151916 werden de Tilburgers zoor de eerste maal kampioen van Nederland en hoewel zij daarna nog vele palen tot de kampioenscompetitie wisten door te dringen, konden zij dit succes lof nu toe niet herhalen Ajax speelde dus voor het eerst sinds reken weer in de succesvolle opstelling n de afgelopen competitie. Het was idelyk merkbaar, dat de terugkeer n Boskampvooral een zeer gunstige •loed op het spel had. Bakker stond er rechtsbuiten en de combinaties in voorhoede vlotten nu veel beter. De iiddenlinie beheerste het middenveld steunde de voorhoede uitstekend en in de achterhoede werden geen mten gemaakt. Bij de tricolores was het kanon Van tocssel voor de rust vernageld omdat y te veel achter de voorhoede moest pereren. Zijn middenlinie had namelijk handen vol met het steunen van de .hterhoede tegen de oppermachtige .msterdamse aanval. Na de hervatting m, zoals gezegd, Willem 2 het heft handen en waren de Brabanders hun nuwen meer de baas. Tot volle ont- iloonng van hun spel kwamen zij ech- •r toch niet: daarvoor bleven de Am- erdammers te gevaarlijk. De regen, die het stadionveld zwaar be speelbaar had gemaakt, begon weer neer .allen toen scheidsrechter Bronkhorst ioor de aftrap floot. Ajax toog onmid- i llijk ten aanval en had bijna succes, naar linkshalf Mertens kon de bal nog uist naast doel trappen. Hij gaf daar- nee een van de eerste corners weg. die iaarna nog in grote getale zouden [omen. Na een kwartier kreeg Ajax een goede tans, maar het harde schot van Bakker icrd door doelman Botermans gestopt, ï.en later kon de Tilburger slechts ten toste van een corner een schuiver van «'an Dijk keren. Van der Wel schoot de i.ii keihard in het zijnet en toen was het even de beurt aan de Brabanders. Linksbuiten Becx zette goed voor. pre cies op het hoofd van rechtsbuiten De Jong, die in kopte, maar in buitenspel- positie. zodat dit doelpunt terecht werd afgekeurd. ATHLETIEK Voor de vijf en twintigste maal Dwars door Leiden I Op Zaterdag 27 September zal voor de vijf en twintigste maal de populaire 10 x 400 meter estafette „Dwars door Leiden" om de Leidsch Dagblad-wis selbeker worden gehouden voor R.XA.U.- en niet-K.N.A.U.-vereni- gingen. Gezien dit vijfde lustrum zal er dit jaar een feestelijk tintje aan dit Leidse sportgebeuren van formaat worden gegeven. Autobus met Duitse athleten verongelukt Tussen Osnabrück en Diepholz kwam Zaterdagmiddag een autobus met athle ten, die op weg waren naar Delmen- horst waar voorwedstrijden voor de Duitse kampioenschappen zouden wor den gehouden, in botsing met een par ticuliere auto. Zes athleten. bij wie de volledige estafetteploeg van de SV „Blau-Weiss Osnabrück" werden zwaar gewond. Ook de bestuurder van de par ticuliere auto kreeg ernstig letsel. De te Napels gespeelde landen- wedstrijd tussen de waterpoloploegen \an Duitsland en Italië werd door de Italianen met 114 gewonnen. Voetbal in de topklasse Kampioenschap van Nederland: Ajax—Willem II 1—2 HaarlemIlermes DVS 12 Willem II 5 5 0 10 15- 7 Hermes DVS 5 3 0 6 8-8 Haarlem 5 2 0 4 10- 9 Ajax 5 0 0 0 6-15 Promotie naar le klasse: B: ExcelsiorHelmondia 02 Helmondla 4 3 0 6 11- 6 Excelsior 4 3 0 6 9-16 Internos 4 0 0 0 7-15 Excelsior en Helmondia spelen be slissingswedstrijd. C: Sp.cl. Emma—TEC 4—1. Sp.cl. Emma 4 2 1 5 9-6 TEC 4 2 1 5 7-8 VVH '16 4 1 0 2 8-10 Sportclub Emma en TEC spelen beslissingswedstrijd. Na een half u r spelen wist Vai Dijk zacht tikje deponeerde Van Dijk de bal in het doel II0). In de eerste aanval na de hervatting werd de voorsprong van Ajax bijna vergroot, toen Botermans een hard schot van linksbuiten Bartels ternau wernood kon keren. De Tilburgers repli ceerden onmiddellijk en binnen twee minuten lag de gelijkmaker achter doel man Visser. Van Roessel. die nu meer vrijheid kreeg, won een kopduel van spil Elzer, waarna Becx inschoot. Visser stompte de bal weg. precies voor de voeten van de toestormende De Bruy ckere. die zich niet bedacht en de ba! «1» De. Tilburgers bleven nu in de aanval en Visser moest achter elkaar corners weggeven. Ajax. dat de indruk maakte alsof het voor een Amsterdams kam pioenschap streed, sloeg echter terug en Van Loon moest op de doellijn red ding brengen, toen Botermans door een kopbal van Bakker reeds was geslagen. Na negentien minuten voltrok Jan van Roessel het vonnis over de Amster dammers. Tijdens een worsteling voor het Amsterdamse doel sloeg Boskamp de bal met de hand weg en scheids rechter Bronkhorst wees onverbidde lijk naar de beruchte witte stip. Even later was Visser, die als een tijger klaar stond om de bal te keren, door een laag hard schot van Van Roessel geslagen (1—2). Halve eindstrijd Zaterdagmiddag-beker eindelyk Ajax de verdiende voorsprong beste kansen, maar kon het doel niet te bezorgen. Hij kreeg de bal uit het meer vinden. In de laatste minuten middenveld toegespeeld en ging in een trachtte Ajax tenminste nog een gelijk soloren op het doel af. daarbij gehin- spel te behalen, maar ook dit gelukte derd door spil Van Loon. Toen deze met. zodat, toen het eindsignaal klonk, echter ten val kwam, stond de Am- Willem 2 kampioen was en Ajax de sterdammer alleen tegenover Boter- vyfde nederlaag in successie maar mans, die omspeeld werd. Met een een zeer eervolle had geleden. Onder protest van Wim van Est Wim van Est is niet gelukkig onder aan de voet van de Cauberg. Twee jaar geleden zag hij zich de kampioensmaillot ontgaan, toen hij werd gedeklas- seerd wegens hinderen van Jef Janssen en gisteren, toen hij in een scherpe eindsprint samen met Hans Dekkers op de finish afstoof, hoorde hij als uit spraak van de jury: winnaar Dekkers. Wim van Est meende dat hij als eerste over de streep was gegaan en diende een protest in, dat in de loop van de avond echter werd afgewezen. IJsselmeervogels met 20 geklopt Ruim 3500 bezoekers zijn Zaterdag middag voor de tweede maal getuige geweest van de ontmoeting tussen IJs selmeervogels en Quick Boys. Thans heeft Quick Boys op ondubbelzinnige wijze een verdiende 20 overwinning behaald, een uitslag die in zeer be langrijke mate gedrukt werd door de uitstekende doelman van IJsselmeer vogels. Practisch de gehele wedstrijd heeft Quick Boys de toon aangegeven, doch het voorhoedcspel van de Kat- v. ijkers was niet zo bijster goed. De achterhoede daarentegen met Schaap aan het hoofd was dermate sterk, dat Bauw de gevaarlijke situaties voor zijn doel op de vingers van één hand kon tellen Quick Boys had steeds het beste van het spel. doch voor de rust kv.am de Katwijkse aanval niet verder dan een serie verre schoten van Zand bergen en v. d Oever, waarmede de keeper van IJsselmeervogels echter wel 45 Profs en onafhankelljken startten om 13 uur op de Oud-Valkenburgerweg te Valkenburg in de strijd om de natio nale titel voor de weg en slechts 17 ren ners haalden de finish, nadat zy 198 zware kilometers hadden gereden. Het grote aantal uitvallers was niet alleen te wijten aan de beruchte Cauberg. maar misschien nog meer aan het feit dat halverwege de wedstrijd de weersom standigheden zeer ongunstig werden voor renners en publiek. Er barstte een he vige regenbui boven het Geuldal los. die het publiek naar betere oorden joeg en de taak van de renners niet bepaald vergemakkelijkte. Op dat ogenblik reed op meer dan 1 minuut voor het peloton uit AVoutje Wagtmans, die zich in de 6e ronde had losgerukt en aan een eenzaam avontuur was begonnen. In de 12de ronde was zijn voorsprong op het uit- passeerde. De kampreohter wees Dekkers als eerste aan, waarop Van Est. zoals gemeld, een protest indiende, dat echter werd afgewezen. HULPTRIBUNE INGESTORT Tijdens de wedstrijd zakte een tegen over de jurytent gebouwde houten hulp tribune, waarop zioh ongeveer 1000 per sonen bevonden, in elkaar. Wonder bo ven wonder raakten slechts 3 toeschou wers gewond. zy werden naar het zie kenhuis te Valkenburg overgebracht. De uitslag luidt: 1 Hans Dekkers (Eindhoven) 198 km in 5 uur 36 min 25 sec: 2 Wim van Est iSt. Willibrord) z t; 3 Wagtmans (Breda) 5.36.45: 4 Voortuig 'Roosendaal) z. t.; 5 Jef Jansen lElsloo» 5.36.50; 6 Faanhof (Roosendaal) 5.37.47; 7 Roks (Sprtmdel) z. t.; 8 Van Sambeek (Valkenswaard) 5.40; 9 Van der Zandel (Halsteren) raad wist. Rechtsbuiten Schaap kreeg eenmaal een niet te missen kans. maar hij miste grandioos. Ook IJsselmeervo gels kreeg zo n kans, maar de bal ging hoog over. De rust kwam met dubbel- blank. Na de hervatting ging het bij Quick Boys. ondanks tegenwind, wat beter, het tempo werd iets verhoogd en daar kon IJsselmeervogels net niet bij. Vele malen moest de ijzig kalme keeper van IJsselmeervogels redding brengen. Maar toch werd hij kansloos geslagen, toen v. d. Oever achterover vallend, de bal over het hoofd trok, doch helaas stuitte het leer via de onderkant van de lat het veld weer m. Na twintig minu ten spelen dook bij een worsteling voor het doel van de bezoekers, v. d. Oever plotseling op en toen werd het 10. Zeer terecht ging IJsselmeervogels daarna op de aanval spelen, de uitste kende midhalf ging naar voren, maar veel gewicht legde dit niet in de schaal, zelfs werd de achterhoede zeer belang rijk verzwakt. Een bultenspelgeval redde al gauw IJsselmeervogels van een 20 achterstand, maar deze score werd toch Verslagen ligt doelman Visser van Ajax op de grasmat. De Bruyckere (derde van linksdanst juichend weg: hij scoorde voor Willem II de gelijkmaker. Links Boskamp, geheel rechts Pot harst. beiden van Ajax. BOKSEN DOOD IN DE RING By een Zaterdagavond te Wuerzburg Duitsland gehóuden clubwedstrijd nam de partij in het zwaargewicht een tragisch einde. In de derde ronde ging de 21-jarige Fritz Breitgoff uit Dus- seldorp k.o. door vei heidene treffers tegen het hoofd. Hij kreeg onmiddel- lyk medische hulp en werd naar een I ziekenhuis vervoerd, waar hij Zondag morgen overleden is, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. bereikt toen Zuyderduyn op een verre pass doorliep en "n fractie eerder by de bal was dan de keeper. Toen kon Quick Boys niets meer gebeuren en de stand bleef dan ook zo. Het publiek heeft ge noten van een goede en sportieve en door de heer Crooy uitstekend geleide wedstrijd. De finale zal dus gaan tussen de twee rivalen. Quick Boys en Rijnsb. Boys. die volgende week voor de derde maal in dit seizoen tegen elkaar zullen uitkomen en wel op het terrein van Noordwyk. eengevallen peloton, dat verlies op verlies had geleden, tot 2 minuten aangegroeid. Tussen Wagtmans en dat peloton maakten Suykerbuyck. Roks, Voortlng en De Vries een hevige jacht op de vluch teling. die hen 1 min 45 seconden voor was. Het werd meer en meer duidelijk in de volgende ronde dat het een hope loze onderneming voor Wagtmans was geworden en hy verloor zienderogen ter rein. Drie ronden voor het einde werd hij door het peloton ingehaald, dat on der aanvoering van Faanhof, Van Est, Van Breenen en Dekkers stond. By het Ingaan van de laatste ronde gleden Van Est en Dekkers uit het peloton weg. op een halve minuut gevolgd o a. door Jan sen. Voorting. Faanhof. Roks en Wagt mans Daarachter volgden met een vry grote achterstand Van Sambeek, Van der Zande De Hoog Lambrichs en Suy- ekerbuyek. Hans Dekkers en Wim van i Est bleven by elkaar en samen stoven i zij op de finish af. Het was byna niet I uit te maken wie het eerst de streep Moeizaam op de pedalen staand, beklimmen de renners de beruchte Cauberg. tijdens de strijd om het Nederlands kampioenschap op de weg. z. t.; 10 De Hoog (Borgerhout) z. t.; 11 Jan Lambrichs (Bundel 5 40.08: 12 Van Breenen 'Amsterdam' 5 42.37; 13 Suykerbuyck i Breda5.43 09: 14 Nolten Geleen5 44 30; 15 De Vries (Vlaar- dingeni 5.49.35; 16 Van As (Roosendaal) 5.49.41; 17 Van Elderen 'Eindhoven) 5,53.40. In een party over 10 ronden, be doeld als oefening voor zyn wedstrijd tegen de Nederlander Schagen om het vacante Europese kampioenschap hall- zwaargewicht. heeft Conny Rux (Did) te Kiel op punten gewonnen van de Amerikaan Don Ellis. Selectiewedstrijden voor O.S. te Orerrccn De selectiewedstrijden van de candidaten voor de Olympische zwemploeg, welke Zaterdag in het open bad te Overveen werden gehouden, hebben veel strijd, doch weinig goede tijden opgeleverd. Natuurlijk kon men niet verwachten, dat de prestaties op hetzelfde niveau zouden liggen als bijvoorbeeld enkele weken geleden bij de wedstrijden van RDZ te Rotterdam, welke in een binnenbad en op een 25-meterbaan werden gehouden. Maar de omstandigheden, een watertemperatuur van 20 graden en rustig weer zonder hinderlijke zonneschijn, hadden toch hoop gegeven op betere tijden, ondanks de vrij zware 50 meterbaan. Het eerste nummer, de 100 m. vrye slag dames, was overigens veelbelovend. Nadat de Groningse Greetje Lugthart de eerste serie had gewonnen in 1.10 4. startten in de tweede serie de vier gro te rivalen van het ogenblik. Hannie Termeulen, Irma Heyting-Schumacher. Wies Linssen-Vaessen en Koosje van Voorn Nadat starter Stender het schot (geen fluitsignaal, maar een startschot om de deelnemers alvast in de internationale sfeer te brengen) had gelost en het viertal in een sprong in het water was gezweefd, begon de stryd onmiddellijk. Irma en Hannie gingen geiyk als eer sten op het keerpunt af. Koosje van Voorn op een halve lengte op het twee de plan en dan Wies Linssen-Vaessen, een ,.slow-starter". die gewend is oni in het tweede deel van de race een achterstand in te halen. In deze volg orde werd gekeerd, maar toen kwam de Limburgse zwemster langzaam maar zeker naast de Groningse. Intussen vochten Hannie Termeulen en Irma Schumacher een harde strijd om de kop. Ditmaal kon Irma naast de HDZ zwemster blyven en door haar iets fel lere eindspurt in 1.07 3 met een tiende seconde voorsprong aantikken. Wies Linssen-Vaessen had by de finish met 108.- eenzelfde voorsprong op Koosje van Voorn. De 100 meter rugslag dames bracht een verrassing. Geertje Wielema 'te veel gezwommen deze week. zei Sten der. twee zware polowedstryden en vier wedstrijdnummers) werd nu eens niet met meters verschil eerste. Van de start af bleef de kleine Rotterdamse Joke de Korte bii haar. Na het keer punt was het zwemstertje van ODZ zelfs even eerder weg en tot ieders verrassing verloor zij ook op de tweede baan geen centimeter meer De laatste 15 meter voor de finish kwam zij by elke doorhaal van de linkerarm in de kurklyn. Tot en met de laatste slag kon zij zich niet meer van het touw loszwem- men. maar ondanks deze handicap tikte zij voor iedere aan de finish gezeten toeschouwer duidelijk als eerste aan. De voorzitter kamprechter, bondsvoorzitter J. de Vries, had dit ook geconstateerd, maar de beide kamprechters en de chronometers dachten er anders over en zo v Geertje toch als eerste geplaatst met op 0.1 sec. (in 1.16) Joke de Korte. Zo spannend was hier de stryd ge weest. dat niemand meer had gelet op de rest van het veld. waarin Ria van der Horst zonder moeite derde werd. maar Greet Galliard na haar goede prestaties van de afgelopen winter te leurstelde door in 1.19.5 vyfde te wor den achter Jannle Rubingh 119.1). Dat Lies Bonnier zich op de 200 m. schoolslag de sterkste toonde verwon derde niemand, doch verder bracht ook deze race enkele verrassingen. Aller eerst de onaangename, dat Nel Gar- ritsen het weer eens probeerde met de vlinderslag, die haar vroeger, op de 200 m. althans, al meer teleurstellingen had gebracht. De gehele winter was zy met de klassieke slag in de voorste ge lederen geweest, waarom dan nu de vlinderslag? Hoe dan ook. het bracht haar de laatste plaats, in 3.13.3. Onge- twyfeld zal ook het buitenwater een oude vijand ran Nel aan deze slechte tyd zyn deel hebben. Jopie Spoor, eeuwig in de achterhoe de. zorgde voor de aangename verras sing. zij hield zelfs de Nederlandse kampioene Rika Bruins achter zich en in 3.05 werd zij tweede achter Lies Bon nier, die met 3 01.5 niet tot een presta tie van internationaal formaat kon ko men. Al met al is de situatie op dit nummer met het oog op de Olympische Spelen er niet duideiyker op geworden. WEINIG MOEITE Joris Tjebbes had op de 200 m. vrije slae weinig moeite met zyn Noordelijke be'agers Ten Thije en Elzenga. Tot op 170 meter bleef Elzenga hem aanvan- kelyk onbedreigd als tweede volgen, Irma Schuhmacher. Fel duel met Hannie Termeulen. maar na het laatste keerpunt had Ten Thye een formidabele eindspurt inge zet. die hem zowaar op de laatste tien twintig meter de tweede plaats bracht. Buy ze had op de 200 m. schoolslag bij afwezigheid van Bonte en Kelder alleen maar rekening te houden met de felle vechter uit Leiden. Peter Bekkering, Met zijn luchtige vlin derslag werd de Hagenaar gemakke lijk eerste. Hij noteerde daarbij een tijd 2.45.8, die hem waarschijnlijk wel zal hebben uitgeschakeld voor een plaatsje in de Olympische ploeg. Bek kering noteerde 2.51.8 en werd twee de. Jitse van der Veen en Kees Kievit vochten een duel uit op de 100 m. rug slag. dat weer in het voordeel van de Leeuwardenaar eindigde De tijden wa ren resp. 1.11.6 en 1.12.4 met een ruime voorsprong op de Robben-zwemmers Arons en Schenk en de Y-man Hal- vorsen. Hiermede is naar onze mening ook de mannelyke rugslagvertegenwoor- diging van Nederland te Helsinki ui terst dubieus geworden. 4.36 2, ruim 8 seconden boven het kort geleden gemaakte wereldrecord van de Hongaarse meisjes, en een ge middelde dus van ruim 1 09 was de tyd waarin de „eerste ploeg", bestaande uit Hannie Termeulen Irma Heyting-Schuh macher. Wies Linssen-Vaessen en Koos je van Voorn, de 4 x 100 m. estafette won Met wat scherper genomen wis sels kan deze ploeg veel beter. Na haar nederlaag van enkele weken geleden te Amsterdam, toonde Lenie Lanting-Keller zich weer Nederlands beste schoonsprmgster.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 19