IVOROL RANSUIL een Een Hand Verleden geheimzinnig en merkwgardig dier r PANDA EN DE VERD WIJN-MACHINE 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 14 Juni 1952 Derde Blad No. 27633 Kijkjes in de natuur Dé eerste keer dat ik een uil ontmoet te, kan ik mij nog goed herinneren en ook de omstandigheden, waaronder dat gebeurde, staan mij nog duidelijk voor de geest. Het was ergens in Gelderland, ik meen in de buurt van Hummelo. waar het bijzonder landelijk was en rijk aan natuurschoon. Enrustig! We wan delden in de avondschemering naar ons hotel terug en namen een zandpad tus sen korenvelden en een donker zwijgend dennebos. Toen, terwiil we in de stilte van de avond even stonden te luisteren, kwam er een grote gedaante over het korenveld recht op ons aan vliegen. By dat ..grote" ben ik zelfs nu nog geneigd mijn handen van elkaar te brengen op de wijze .zoals fantasierijke vissers dat doen. Kolossaal- wat een vogel! Hii koerste Techt over ons hoofd, een grijze schim met nauwelijks bewegende ronde vlerken, een grote kop die haast te zwaar leek in het betrekkelijk korte •ogel profiel en w voor we van onze komen. Eerst jaren later leerde ik de uilen pas goed kennen. De wonderlijke en buiten gewoon interessante roofvogels die en door hun voorkomen en door hun ge heimzinnige levenswijs altijd zo sterk op de verbeelding van de mens hebben ge werkt. En dat doen ze nog! Laat ik er met een maar bij zeggen, dat ik nog altijd een ontmoeting met een van de leden der uilenfamilie iets vind, waar ik even mee bezig ben en dat ik de moeite waard vind. te vertellen. Geheimzinnig, ja, dat Ls het woord! Vreemd en een beetje onwerkelijk zijn ze ook wel. deze vogels van de stilte, die pas goed in actie komen, als d< sohaduwen langer worden in het dalem de licht. Toch is het niet waar, dat. een uil alleen maar 's nachts er op uittrekt Verleden week stond er nog een uil naar schatting een vijftig meter boven een sportveld, waar een lustig partijtje werd gevoetbald en beschreef er zijn kringen; een mooi duidelijk uilenprofiel tegen een enorm wolkenstapeling. Toch maakt het uilenvolk er geen re gel van. overdag er op uit te gaan en het is een feit dat zij door de natuur begif tigd zijn met eigenschappen, die hen speciaal voor het nachtleven zo uiter mate geschikt maken. Daar zijn aller eerst hun ogen. echte nachtogen. dat w 11 zeggen, ogen met een sterk veranderde pupil. Wilt u weten hoe uilenogen zijn. let u dan eens op de ogen van een kat Overdag heeft het kattenoog slechts een dun zwart streepje in het geel of het groen, maar tegen de avond is dat streepje geworden tot een ronde knikker, of beter gezegd een rond gaatje, een venstertje, waardoor het schaarse sche merlicht nog voldoende naar binnen kan vallen, om het nachtdier, de kat zijn weg te doen vinden, waar wij mensen een lantaarntje nodig hebben Met zulke ogen werkt een uil ook en daarmee ziet hij de muizen en de ratten ook de spitsmuizen, die geen muizen zijn, weet u nog?) als hij onhoorbaar over de velden vliegt. Als we nu eens letten op de stand van het uilengezicht tijdens de vlucht, dan komt de vraag bij ons op: Hééédat platte uilengezicht met die ogen. in één vlak liggen, die typische gezichtsstand. zou dat alles ook verband kunnen houden met richting, waarin de prooi, meest gronddieren. wordt waarge nomen?" Er is nog iets met zon uilebeest. Vo gels hebben in 't algemeen een uitste kend gehoor, roofvogels wel bijzonder scherp. Ik denk eohter, dat de uilen het winnen in gehoorscherpte. Zn kunnen n.l. hun toch al grote gehooropening. die vlak achter de verenkrans van de kop ligt. door een bepaalde huidspierbe weging vrnmaken van de verenbedek-, king en we kunnen wel aannemen, dat door deze merkwaardige gehoorspleet het fijnste muizengepiep wordt opgevangen. Nu kom ik in de verleiding, nog meer bijzonderheden van het uilenlichaam te gaan beschrijven, maar dan kom ik te ver van mijn onderwer-. af. Ik heb im mers een ransuil getekend, een van de ouders van dat donzige uilenjong van verleden week? Of het nu de vader was of de moeder, weet ik niet, want bij vele vogels is er geen duidelijk uiterlijk versohil tussen de beide sexen. Wat echter wel duidelijk was te zien. dat was de wonderbaarlijke kleur van de vogel Stel u voor. hij zat halverwege een denneboom en zo'n beet je tegen de stam gedrukt. De kleuren van vleugels, kop en borst waren zo prachtig aangepast bij de tinten van de boomschors, dat je hem heel gemakkelijk had kunnen houden voor een stuk schil ferig hout, wat bruinachtig grils gevlekt en gemarmerd. Rond de Veemarkt Slechte omzetten bij de slagers oefenen druk uit op de prijzen van het slachtvee Het marktverloop was voor slacht- vee, ondanks de aanvoeren toch in geen het merkwaardigste. Als zo n gevaj buitensporig groot waren, deze ransuil nu allebei zijn grote oranje j Week over het algemeen genomen zeer ogen met de donkere pupillen, wagen- ]ul Dc aardbeien en kersentijd is voor wijd openzette, dan zou zijn mooie be- i de verkoop van vlees altijd nadelig, schuttende kleur hem niet veel hel- maar het schijnt momenteel met de pen want dan viel hij toch w eer op. vleesconsumptie toch wel erg schraal tc uil kan echter de verenkrans zijn ogen dichtknijpen, hii kan de gor dijntjes dichttrekken, nee! niet hele maal dicht, want een klein spleetje houdt hij altijd open en door dat oog- kiertje beloert hij zijn wereldje in het rond. Gelooft u maar, dat hij alles ziet wat er om het heen gebeurt en dat hij vast en zeker niet zit te suffen. Daarvan heb ik meermalen frappante voorbeelden ge zien. Een ervan was het volgende In Artis zat ik eens te tekenen bij de uilen ruïne Er zaten prachtige dieren meest buitenlanders o a. een rijtje brlluilen. Een vader passeerde met zijn zoontje. ..Wat zijn dat, vader?" vroeg zoonlief. Vader zei niets, hoewel de naambordjes aan 'het gaas duidelijke taal spraken. Maar de zoon hield aan. Toen hielp ik een handje en wees hem op een bordje ..O ja", zei de vader, „dat zijn uilen, die kunnen overdag niet zien." En het twee tal slofte verder, een vader zonder be langstelling en een kind, dat maar vroeg en vroeg. En de uil? Hij zat in het volle zon licht en had zijn oogsluier dichtge trokken. Helemaal dicht? Geen sprake van want plotseling schoot zijn poot uit en greep door het traliewerk heen naar een rat, die boven over de kooi wandelde. Hij kwam niet ver, die rat! Wat denkt u, dat die vader zou heb ben gezegd, als hii dit voorvalletje had kunnen zien' Weet u 't niet? Ik wel! Hij zou hebben gezegd: ..En toch kan een uil overdag niet zien!" Want zo is het met vele mensen ge steld Liever bü een oude vertrouwde mening blijven, ook al is die fout, dan zich te laten overtuigen door wat het oog klaar en duidelijk ziet! S. VAN DER ZEE maar dit bod werd voor volgende week niet gedaan Er liggen weinig varkens op t hok. zodat de boeren de vraag prijzen strak aanhouden. Zeugen deden f. 2.00—f. 2.12 en zouters tot f 210 per kg levend gewicht bij afloop deze week. Mestvarkens en biggen een terughou dende en toch nog dure markt. Maar het slot was toch ook even gedrukt De paardenmarkt had een kalm. prijs houdend verloop. Minister van den Brink uit Canada De slagers toonden zeer weinig kooplust met het gevolg dat de slacht- veepnjzen wederom omlaag werden ge drukt Voor de uitmuntende klasse werd nog tot f.3—f 3.10 per kg gedacht ge wicht betaald, maar dan daalde men al dadelijk af naar f. 2 80—f 2 90 en de mindere kwaliteiten aflopende naar de f.2.50 en voor de vette stieren f 2.70— Zaken, pro? dr"j"*RM "van den Brink, f. 2.75 per kg geslacht gewicht I dje jn Canada de Internationale Jaar- De eerste financiële uitkomsten van beurs te Toronto heeft geopend en met (Incez. Med.-Adv.) FEUILLETON Door Andrew Mackenzie UIT HET Cült het Engel» vertaald) 2"). „Dat is 'm. Garrett was iets ouder dan Burgess en zo slim als de duivel. Hy in troduceerde namelijk in Amerika dat nieuwe procédé voor staalfabncage, maar hoofdzakelijk door onenigheid met Bur gess kwam er van practische verwezen lijking niet veel terecht. Zij gingen met vacantie naar het Ontario meer om uit te rusten en daarna fris opnieuw te be ginnen. Maar hun samenwerking werd tijdens die vacantie afgebroken. Garrett verdronk namelijk. Zy brachten die va cantie met bun drieen door. Burgess, Garrett en diens zevenjarige zoon Gor don. Garretts vrouw was een paar jaax tevoren gestorven. De twee mannen en de jongen hadden onderdak gevonden in een hut by het meer. Meestal gingen zij overdag met de boot vissen. In die buurt was de oever van het meer vrij eenzaam, hoewel er meer mensen dage lijks naar het water kwamen om te vis sen. Een van die zomerse dagen, dat ook de andere hutten bewoond waren, kw am Burgess druipend nat naar een van die verblijven toe. Het enige wat hij wist uit te brengen was „Ik begrijp niet wat er gebeurde. Help me ze te vinden. Taske zweeg even. Brannigan wachtte ongeduldig. „En verder?" vroeg hy. De Amerikaan vervolgde grimmig: „Ik wou dat ik wist, wat er verder ge beurde. Er is heel wat heme geweest over deze zaak. Het was een mooie zo merse dag. een beetje wind maar niet te veel. De kano waarin zij het meer op waren gegaan, verdween ongeveer hon derd meter uit de kust onder water, het lichaam van Garrett werd enkele uren later gevonden, het stoffelijk overschot van zijn zoon is nooit aangespoeld of op gehaald. Burgess bleef, ook later, vertel len dat hij zich niets kon herinneren over wat er eigenlijk gebeurd was. Een en ander lijkt me nog al verdacht, ook achteraf met de officiële verklaringen van het onderzoek in handen. Ik kan me voorstellen, dat het voor de mensen, die in de omgeving het drama hebben meegemaakt, nog moeilijker was om het ?eval te beoordelen. Vooral na de in cidenten bij het onderzoek". „Hoezo, incidenten?" „Nou ja, by het onderzoek bleek dui delijk. ook uit allerlei getuigenverklarin gen. dat Burgess en Garrett voortdurend ruzie hadden over de wegen die zij moes ten volgen om het nieuwe procédé ren dabel te maken. Burgess wou in de eerste plaats geld verdienen. Garrett voelde meer voor vervolmaking van zijn denk beeld alvorens het grootscheeps in prac- tijk te brengen. En er waren allerlei ge tuigen. die verhalen konden geven over de meest hooglopende ruzies Bij zo'n onderzoek geeft dat altijd aanleiding tot veronderstellingen en moeilijkheden voor een of beide partijen". „En wat wist Burgess zich nu eigen lijk wel te herinneren?" ,Dat ze aan het vissen waren, en ver der alleen, dat hij op de deur van een van de hutten beukte om te vertellen dat de hele mikmak ondersteboven was ge gaan en dat hij de enige overlevende meende te zijn". „Het is natuurlijk mogelijk", overwoog Brannigan, „dat ze ruzie kregen, dat de kano kantelde, dat de anderen verdron ken en dat Burgess naar land zwom". ..Maar ze konden allebei goed zwem men, zowel Garrett als zijn zoon". „Dan kunnen ze buiten Westen gesla gen zijn. waardoor ze moesten verdrin ken toen hij de kano liet kieperen". „Op het lichaam van Garrett werd geen enkel spoor van geweldpleging ge vonden". „En op dat van de jongen?" „Tja. dat is het hem juist. Hoe zit het met die jongen, waarvan het lichaam nooit werd gevonden?" Zy keken elkaar aan. Brannigan her vatte het gesprek na enkele minuten stilte, maar werd onmiddellijk door Tas ke in de rede gevallen. „Ik heb me een volledig rapport laten toezenden, en daaruit blijkt, dat Burgess tot het laatste toe heeft volgehouden, zioh niets over het ongeval te herinne ren. Wat er gebeurd is. zowel met Gar rett als met zijn zoon Gordon, is niet meer na te gaan. Maar Burgess" geheu gen was verder volkomen intact". „Ik vind dat dit zaakje ergens naar riekt", zei Brannigan kort maar krachtig. „Vind ik ook. Maar in het licht van de zaak waar we nu in zitten zou ik zeg gen. dat een heel belangrijk punt is. wat er met die Gordon Garrett gebeurd is." „Je bedoelt chantage door hem? Het kan ook iets anders zijn. Iemand op de oever kan Burgess gezien hebben, toen hy zjjn metgezellen onschadelijk maakte, en zijn kans hebben afgewacht tot Bur gess ryk genoeg was om hem goed te kunnen plukken. Ook chantage, maar door heel iemand anders". „Natuurlijk, dat zou mogelijk zijn. Maar iemand die meer dan dertig jaar wacht om een ryke bron aan te boren is ook een zeldzaamheid. Maar iets anders ligt meer voor de hand". „Gordon Garrett ze „Tot die gedachte ben het meest geneigd", verklaarde Taske voorzichtig. „Dit lijkt me inderdaad wel een goed spoor in deze affaire Er zit in ieder ge val een sterk motief voor ohantage in. De jongen maakte als ooggetuige mee. wat er gebeurde, wist zich te redden en verdween. Hij had natuurlijk meteen kunnen vertellen, wat hij had meege maakt, maar gaf er de voorkeur aan, op de achtergrond te blijven om zijn vader de weiderij zijn dus aanmerkelijk minder gunstig dan in 1950—1951. want de in koop van het magere veidemateriaal is heel wat hoger geweest dan in de voor afgaande jaren In de groothandel liepen de vleesprii- zen eveneens nogal betekenend terug, ondanks dat er deze week heel weinig vlees uit Denemarken afkomstig aan de markt was. Op de gebruiksveeafdelingen was het erg stil De hooioogst is nu in volle gang. zodat er heel weinig veehouders aan de markten waren. Ook hier dus een zeer gedrukte tendenz De uitmuntende kwaliteiten hielden zich nog het beste in prijs staande. Vette kalveren ondervonden enigszins de terugslag var» het verlies van de Franse markt, maar toch werd er voor Luxemburg en thans ook voor export naar Italië nogal wat zaken gedaan, zo dat een sterke terugslag hierdoor werd opgevangen. Noteringen vaneerden voor de goede en beste kwaliteiten in hoofd zaak van f. 2 40f. 2 80 per kg. levend gewicht. Mindere of lrchte soorten f. 1 80 f.2 20 per kg. Nuchtere zeer goed verkoopbaar tegen prijzen van f 1.30f. 1.45 per kg levend gewicht. De wolveemarkt was flauw gestemd Ook met de weidelammeren liep het heel wat kalmer met gedrukte of lagere prij zen De allerbeste Texelse deden tussen f. 70 en f. 80.maar het meeste deed minder. nJ. f.55f.65 - per stuk. Zuig- lammeren gingen ook moeilijker van de hand, f. 80.- en zeer goede wat meer per stuk. In de varkenshandel hebben de ver hoogde prijzen ook de omzetten doen teruggaan, zodat de kooplust minder gunstig afliep! Er is deze week voor fijne slachtvarkens van f. 2.25 tot als topprijs f. 2.30 per kg levend gewicht besteed. financiële autoriteiten heeft geconfe reerd. gisteren weer naar ons 'and ver trokken Bij zijn vertrek deelde de mi nister mede. dat hij o.m. met de Ca nadese minister van Handel, Howe, be sprekingen heeft gevoerd. De beide ministers zijn overeenge komen, de mogelijkheid te onderzoeken van het aangaan van ruilovereenkom sten op lange termijn, die voorzien in de uitwisseling van Canadees alumi nium voor industriële installaties, schepen en militair materieel uit Ne derland. Canada wenst, dat de Europeanen hun producten naar Canada exporteren ten einde de middelen te verkrijgen, die no dig zijn voor de betaling van hun aan kopen van Canadese goederen. Bij K B. is aan Th. U. de Vries te Am sterdam en A. H. M. Wijffels te Den Haag op hun verzoek eervol ontslag ver slag verleend als leden van de voorlo pige Raad voor de Kunst, en zijn be noemd tot leden van deze voorlopige Raad mevr C H. C C H. Eggink te Amsterdam; prof. dr W J. M. A. Asscl- bergs te Amsterdam; M. Croiset te Den Haag; C. P. M. Knuvelder te Eindhoven; J. de Meester te Amsterdam; P. J. Steen bergen te Den Haag en A. van der Veen te Den Haag. flnrez. Med.-adv.) Proberen blijft begeren!. Radio-program ma l ZONDAG I JIM grondiger te wreken en er zelf bovendien beter van te wordien. Dat klinkt alle maal erg aannemelijk, maar toch zijn er nog wel dubieuze kanten aan die theorie. Hoe sloeg de jongen zich verder door het leven? Officieel bestond hy niet meer. Wie zou hem werk geven? Aan de andere kant is Amerika een groot land, hier en daar zonder veel scrupules. Het is natuurlijk mogelijk, dat hij ergens on der een andere naam een bestaan heeft gevonden tot Burgess door het staai-pro ces van Garrett ryk genoeg was gewor den, om de aanval te openen. Die aan val zou onvermijdelijk tot succes leiden, want Burgess wist, dat zijn hele fortuin op moord berustte en als sneeuw voor de zon verdwijnen zou, wanneer het werd blootgesteld aan het licht van de waarheid „Hetgeen overigens Gordon Garrett tot medeplichtige zou maken, aangezien hij de plicht had. te getuigen in de 2 van deze moord", wierp Taske tegen. Hilversum I. (402 m NCRV: 8.00 Nieuws en weerber; 8.15 Gram muziek IKOR 8.30 Ned. Her-., kerkdienst. KRO. 9 30 Nieuws en waterstanden; 9 45 Gram - muziek, 9.55 Hoogmis; 11.30 Gram muziek 11.40 Strijkorkest en solist; 12 15 Apologie 12.35 Gram.muzlek. 12.40 Lichte muziek. 1255 Zonnewijzer, 13 00 Nieuws, weerber. en Katholiek nieuws; 13.10 Lunchconcert 13.35 „Uit het Boek der Boeken"; 13.50 Holland Festival: Concertgebouworkest; 14.35 Pianorecital; 15 00 „Melodie der ber gen". causerie. 15.50 Radio Phllharmo- nlsch sextet; 15.55 Gram.muziek. 16.10 Katholiek thuisfront overal'. 16.15 Sport 16.30 Vespers. NCRV; 17.00 Geref. kerk dienst; 18 30 Gewijde muziek, 19 15 „Het gebed des Heren", causerie; 19 30 Nieuws, sportuitslagen en-weerber.; KRO; 19 45 Actualiteiten; 19 52 Boekbespreking; 20 05 De gewone man zegt er "t zijne van; 20.12 Gevar. progr.; 22 45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Kamerorkest. Hilversum II. (298 m.) VARA: 8 00 Nieuws en weerber.. Daarna: Postduiven- berichten, 8.18 Gram.muziek; 8.30 „Wat er groeit en bloeit", causerie; 8.40 Orgel spel. 8.57 Postduivenbcr. en sportmede- dellngen; 9 00 Vacantletlps. 9 10 Gram - muziek. 9 45 „Geestelijk levencauserie. VTRO: 10 00 Voor de Jeugd. IKOR. 10 30 I Remonstrantse kerkdienst. AVRO" woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer ber., 8 10 Sportuitslagen; 8.20 Gram.mu- zlek, 8.55 Voor de vrouw; 9 00 Voor de zieken; 9 30 Waterstanden; 9 36 Gram.mu zlek, 10.00 Orgelspel; 10.30 Morgendienst, 11.00 Mezzo-sopraan en plano; 11.30 Mili taire Kapel; 12.10 Gram.muzlek. 1225 Voor boer en tuinder; 12 30 Land- cn tuinbouw mededelingen. 12.33 Orgelcon cert; 12.59 Klokgelui; 13 00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram.muzlek 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.muzlek; 14 4.5 Voor de vrouw; 15.15 Gramjnuzlek; 15 25 Strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Fluit, clavecimbel en cello; 17.00 Voor de kleuters; 17 15 Gram muziek; 17.30 Voor de Jeugd; 11.45 Regerlnesultzendlngprol. dr M H. v. d. Valk. ..Indonesië en China" 18 00 Nieuws; 18.15 Sport. 18 25 „Voor de mannen in grijs, groen en blauw", causc- rle. 18 30 Gram muziek; 19.00 Verkiezings toespraak; 19.15 Engelse les; 19.30 Gram - muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Vijf minuten; 20 15 Ra dio Phllharmonisch orkest; 21.15 Kamer koor; 21.30 Orgelconcert; 22 00 „Verken ningen ln Zuld-Amerika", causerie; 22 10 Metropole orkest; 22 40 Gram muzlek- 22 45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws cn SOS-berJchten23.1524 00 Gram n llll w II. I dansen. 12.35 12 45 Orgelspel, I 13.00 Nieuws en weerber.; 13 05 Medede- of gram.muzlek. 13 10 Koorzang; .Natuurlijk maar Burgess zou er geen Nederlandse uedji belang by hebben Gordon aan die be- j „Even afrekenen. Heren schuldiging bloot te stellen. Gordon zou of gram.muzlek, 13 10 Koorzang; er zijn afperseryen wel door moeten op- 13 Accordeonmuziek, 13.55 Boekbespn- geven, maar Burgess zou zijn kapitaal king; 14.15 Gram muziek. 14 30 Operu- kwijt zijn. Laten we even verder gaan concert. 15 45 Toneelbeschouwing; 16 oo met de zienswijze, die ik ontwikkelde. De P„a!^m'iz'ok; ,1630 sP°rtre\ue VPRO: - I 17 00 ..Gesprekken met luisteraars 17 20 AVRO; 7.00 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 8.00 Nieuws, 8.15 Gram - 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram- 9.25 Voor de hulsvrouw; 9.30 ziek; 11.00 „Op de uitkijk", cau- 11 15 Kamerorkest; 12.00 Orgel en 2 00 i 7-'ni. 12 30 Land- en tu.nbouwmededelln- afperser. Gordon, ziet langzamerhand zijn slachtoffer ouder en ouder worden Ï730 fanfare-corps. 17.50 Sportjournaal. K"-118.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 VARA: begint exhorbitante eisen te stellen om nog tijdig een zo groot mogelijk deel van het vermogen van Burgess in de wacht te slepen. Burgess komt als reac tie daarop naar Engeland, om zyn af perser buiten eigen omgeving op een of andere manier om zeep te helpen. Als voorzorg stelt hij een soort persoonlijke lijfwacht aan. maar deze, namelijk Mar shall, wordt vermoord. (Wordt vervolgd 57) Toen het tot Joris Goedblocd doordrong wie Professor Kal her was en wat hij kwam doen. was hij geheel terneergeslagen. „O baaske nu toch!" sprak hij tot Panda. ..Hoe vaak lieb ik u niet voorgehouden: Denk na cn gedraag je niet als een stom rund! Ik moet geld hebben om een Verschijn-Machine uit te vinden! En terwijl ik aan het uitvinden ben. kan ik geen deskundige in dc buurt gebruiken! Wat moet ik nu toch beginnen, ventje? Hoe raken we dit persoon weer kwijt? Ach. ach. wat zijt ge toch dom! Hebben mijn schitterende lessen cn mijn prachtig voorbeeld 11 dan nog niets geleerd?" Intussen volgde Professor Kalker zijn eigen gedach ten. Hij haalde een zwaar horloge te voorschijn, dat hij aandachtig beschouwde. ..Laat me eens zien", mompelde hij: ..ja-jazo te zien is liet al Zon dag geweestdan slaat me iets bijik moest geloof ik naar een vergadering van dc minister raadja! Dan moet ik maar eens opstappen! Ik zou de minister-raad verslag uit brengen over mijn plan voor de Atoom-kracht! Juist, ja! Mijn geheugen werkt schitterend!" Maar toevallig had Joris deze woorden opgevangen. „Watwat zegt hij? Wat is er met atoom kracht?" fluisterde hij. ..De professor schijnt een soort atoom-deskundige van dc regering te zijnmompelde Panda ter neergeslagen. En nu veranderde de houding van Joris als sneeuw voor dc zon. „Een atoom-geleerde!" riep hij stralend uit. „Neen. maar! Dat is schitterend, manneke! Had dat meteen gezegd! Een atoom-des kundige van de regeringliet kon niet mooier! Die heb ik liicr veel liever dan geld! Ik ben trots op u. ventje!" „O!" zei Panda stralend: maar wij vrezen dat hij niet begreep, waaraan hij deze plotselinge verande ring in Joris tc danken had. Gram.muzlek; 18 53 Spor.t; 19 00 Metro- bale orkest en klein koor; 19.30 „Radlo- ympus" AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Ge- var. muziek; 20.35 „Het Luchtkasteel', hoorspel: 20.55 Gevar muziek, 21.30 Koor, orgel, plano en solisten: 22.05 Gevar. mu ziek; 22.35 Kamermuziek; 23 00 Nieuws; 23.15 Weekoverzicht. 23.2524 00 Gram - Engelnnd. BBC Iloine Service. 330 ni.: 12 10 Crltlcken: 12.55 Weerber.. 13.00 Nieuws; 13.10 Causerie; 13.30 Gram.mu zlek; 14 00 Wenken voor de tuin; 14 30 Hoorspel; 16.00 Orkestconcert; 16 45 Boek bespreking; 17 00 Voor de kinderen 17 50 Causerie; 17.55 Weerber 18 00 Nieuws: 18 15 Causerie. 18 30 Symphanie-orkest en soliste. 19.45 Avonddienst. 20.25 Llefd.i- dlgheldsoprocp; 20 30 Hoorspel; 21.00 Nieuws: 21.15 Causerie; 22.00 Opera-orkest 22 30 Voordracht; 22 52 Epiloog; 23.00— 23 03 Nieuws. geland. BBC Light Programme 1.700 147 m.: 12 00 Verzookprogr.; 12.50 Re portage: 13.00 Gevar. muziek. 13.30 Varié té-orkest en solist; 13 45 Gevar. progr 14 30 Gram.muzlek: 15 45 Reportage; 16 05 Voor de vrouw; 16 30 Filmprogr 17 30 Gram muziek; 18.00 Hoorspel met muziek; 18.30 Gevar. pnogr.; 19 00 Nieuws en radio journaal; 19.30 Gevar muziek; 20.30 Com munity singing; 21.00 Gevar. progr 22.00 Nieuws; 22.15 Planoduo; 22.30 Muzikale causerie; 22 45 Orgelspel; 23.15 Gevar. mu ziek: 23.56—24 00 Nieuws. Nnrdwestdeulscher Rundfunk. 309 m.t 12 00 Omroeporkest, koor en solisten: 13 00 Nieuws. 13 20 Orkestconcert: 15.00 Ver- zoekprogr 16 30 Dansmuziek; 18 00 Sym- phonle-orkest: 19.00 Nieuws; 20 00 Amu sementsmuziek: 21.45 Nieuws; 22 15 Dans muziek 24 00 Nieuws. 0 10 Symphonle- orkest; 1.10 Amus.muziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 317 en 21» m.: 13 00 Nieuws; 13.20 Hoorspel. 15 30 „Miss Heleytt". operette. 17 15 Gram mu ziek; 18 00 Symphonle-orkest. 19 30 Gra- mof muziek; 19 58 20 02 en 20 15 Idem: 22 35 Kamermuziek; 23.35 Gram.muzlek; 23 45—24.00 Nieuws. Brussel. 481 en 321 111. 481 111.: 12 08 Lichte muziek 13 00 Nieuws. 13.15 Ver- zoekprogr.; 14 30. 15 00, 16 00 cn 16 30 Gram muziek. 17 00 Nieuws. 17 10 Gram - muziek: 19 00 Godsdienstig h.illuur, 19 45 Nieuws. 20 00» Hoorspelen. 22 00 Nieuws; 22 10 Gram muziek. 22 50 Nieuws; 23 00 Gram muziek; 23.55 Nieuws. gen, 12 33 „In 't spionnetje' 1238 Gra- mof.muziek; 13.00 Nieuws; 13 15 Mede delingen en gram.muzlek: 13.25 Muset te- orkest; 14 00 „Wat gaat er om in de we reld?", causerie; 14.20 Gram muziek, 14 30 Voordracht met harjjspel; 14 45 Sopraan en' plano; 15 15 Metropole orkest en solis ten, 16 15 Gram.muzlek. 16 45 Musicalen der. 17 30 Voor de padvinders: 17.45 Gra- mol muziek. 17.50 Militair commentaar: 18.00 Nieuws; 18 15 Dansmuziek; 18 45 Omroeporkest: 19 15 Verkiezingstoespraak: 19.30 Gram muziek: 19.45 Regeringsult- zendlng: Landbouwrubrlek"; 20.00 Nieuws 20.05 Orkestconcert: 20.45 ..Een reisje naar de Rijn"; 21.45 Gram.muzlek, 22 00 Idem 22 30 Fluit en plano; 23.00 Nieuws; 23.15 Weense muziek: 23.40-24.00 Gram muziek. Engeland. BBC lloine Service. 330 ni 12 00 Hoorspel; 12.30 Gevar. progr 12 55 Weerberichten; 13.00 Nieuws, 13.10 Ge varieerd programma. 13.55 Sport; 14.00 Schoolradio, 15.20 Discussie over actuele vraagstukken; 16.05 Gram.muzlek; 16 30 Interviews; 17 00 Voor de kinderen: 17.55 Weerber 18 00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.20 Causerie; 18 30 Orkestconcert; 19.30 Cau serie. 19 45 Pianoduo; 20 00 Gevar. progr: 20 45 Amerikaans commentaar. 2100 Nieuws: '21.15 Hoorspel. 22 45 Pariemenu- overzicht; 23.00 Nieuws. 23 03 Schaken. Engeland. BBC Light Programme. 13(10 en 7 17 m.: 12.00 Orgelspel; 12 30 Dans muziek: 13.00 Orkestconcert; 13.45 Voor de kinderen: 14.00 Voor de vrouw: 15 00 Lichte muziek: 15 30 Voor de soldaten; 15 45 Lichte muziek; 16.15 Mrs. Dales Dagboek; 16 30 Hoorspel; 18.00 Pianospel. 18 15 Orgelspel 18 45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19 25 Sport: 19.30 Amus muziek; 20.00 Hoorspel 20 30 Idem, 2100 Gevar, progr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Voordracht; 23 15 Gevar. muziek; 23.56—24 00 Nieuws. Nnril west «leut scher Rundfunk. 309 ni.: 12 00 Orkestconcert. 13.00 Nieuws; 13.25 Omroeporkest en solist. 15.50 Zangrecital: 16 10 Amusementsmuziek 16 40 Rhvthnu- sche muziek. 17 00 Nieuws. 17 45 Amus - muziek. 19 00 Nieuws 19.30 Symphon.c- orkest. koor en soliste: 21.45 Nieuws; 22 05 Klankbeeld, 23 30 Amus muziek: 24 00 Nieuws; 0 30 Dansmuziek; 1.10 Amusementsmuziek. 12 00 Radiojournaal; 12 34 Lichte 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.muzlek 13 30 Voor de soldaten; 14 00 Operamu ziek; 16.00 Klassieke muziek; 17 00. 17.20 en 17.30 Gram muziek 17.45 Sportuitsla gen; 17.50 Gram muziek; 18 00 Kamer muziek: 18 30 Godsdienstig halfuur: 19 00 Nieuws. 19.30 Gram muziek; 20 00 Hoor spel: 2122 Gram muziek. 22 00 Nieuws, 22 15 Verzoekprogr "j fig jg 24.00 Dansmuziek. VOOR MAANDAG Frankrijk. Natlona.il Programma. 317 cn 21» 111.: 12 00 Moderne muziek; 12 30 „Malson a vendre" opera. 13 00 Nieuws; 13 19 Maisrm a Vendre". opera; 13 58 Gram muziek. 14 00 Nieuws; 16 00 Kamer muziek; 17 00 Gram.muzlek. 17 30 Plano recital, 18.30 Amerikaanse uitzending; 19 01 Gram.muzlek; 19.58 Idem: CO 02 Orkestconcert; 2152 Gram muziek; 23.20 Idem; 23 45—24.00 Nieuws. Brussel. 181 en 324 111. 184 m.: 12.05 Gram muziek; 13.00 Nieuws: 13 10 14 15 en 15 00 Gram.muzlek. 16.00 Amus.mu ziek: 16 25 Gram muziek; 16 35 Amuse mentsmuziek. 17.00 Nieuws: 1715. 17 45 en 18 30 Gram muziek; 19.00 Viool en plano. 19.20 Gram muziek; 19 45 Nieuw 7; 20 30 Gram muziek. 21.10 Omroeporke-t; 22 00 Nieuws; 22.10 Gram.muzlek; 22 50 Nieuws. 324 in.: 12 30 Weerber.; 12 34 Voor de landbouwers: 12.42 Gram muziek: 12 50 Koersen. 13 00 Nieuws; 13 15. 14 00. 15 00 cn 16 00 Gram.muzlek. 17 00 Nieuws. 17.10 - Lichte muziek 18 00 Franse les; 18 15 23 00 Nieuws; 23 05 I Gram.muzlek; 18 25 Financiële kroniek; 18 30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19 40 Gram.muzick: 19 50 Radlafcullleton 20 00 Omroeporkest en solist: 2100 21.30 Gra- NCRV- 7.00 mofoonmuzlck. 22 00 Nieuws, 22.15 Orgel- Nieuws. 7 18 Gewijde muziek. 7.45 Een spel: 22.5523.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5