LEIDSCH DAGBLAD Roden in Korea gereed voor offensief Vele staketsels op weg der Duitse herbewapening Brits pleidooi voor Internationaal Gerechtshof Felle brand in Amsterdams 17e eeuws pakhuis 91ste Jaargang ZATERDAG 14 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27633 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f.0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Ziende blind? We leven in een vreemde wereld! Alle huidige leiders, die niet aan de I le.band van Moskou lopen, zijn het er I over eens, dat slechts een volkomen I eendracht in staat zal blijken om de I vrije wereld te redden van een rode in- I vasie. En de juistheid daarvan wordt door niemand, die zijn vrijheid wil be- I houden, betwist Wat zou daarom eenvoudiger zijn, dan I dat in een volslagen combinatie van eendrachtig samengaan werd gewerkt aan de afweer? Maar zo eenvoudig is het in werke- I lijkheid toch blijkbaar niet, gelet op de gang van zaken zelfs tussen de leiders van het afweer-front. Terwijl het Kremlin niet praat maar I doet het is de enige goede eigenschap van een totaliter bewind moet het democratische kamp, onderling verdeeld, praten uit den treure alvorens een be sluit kan worden genomen. En is alleen daardoor al achterop. Moskou speculeert maar al te gaarne op dit verschijnsel en wakkert de ver- schillen aan voor zover het maar enigs- I zins kan. In de stille hoop, dat het de verschilpunten zodanig zal kunnen toe spitsen. dat het reeds gesloten front uiteen zal vallen Het gevaar daarvan wordt in het anti communistische front ingezien en er kend, doch er naar gehandeld wordt er niet. Met noodzakelijk gevolg, dat tel kens en telkens opnieuw blijkt, dat van een volkomen eensgezindheid geen spra ke is. Is het te verbazen, dat Moskou zijn gewroet naarstig doorzet en de hoop blijft koesteren, dat het nooit tegen een gesloten front zal moeten optomen? Het gevaar wordt onderkend, maar de consequenties durft men niet te trekken. En daarom blijven we voortsukkelen in een gevaarszone van niet naar juistheid te beoordelen omvang. Wist het com munisme met volle honderd procent ze kerheid, waaraan het toe was, de we reld zou niet vreemd meer zijn. Dan was het gevaar van een rode in vasie voorbij, want een eenheid der vrije volkeren is sterker dan Stalins n iacht. Het meest eenvoudige lijkt echter een utopia te zijn. Neem als bewijs hetgeen zioh thans afspeelt rondom het aan Moskou te geven antwoord inzake de laatste Sovjet nota over Duitsland. Men weet, hoe Moskou de rol van lokvogel is blijven spelen door m algemeenheden te ijveren voor de Duitse eenheid, zorgvuldig er voor wakend enig concreet voorstel te doen, dat op de basis der realiteit is gegrondvest. Mooie woorden en nog eens mooie woorden! En nu ziet men in de drie grote Wes telijke bondgenoten de splijtzwam weer eens duidelijk naar voren komen. Tot dusver was zeer terecht het standpunt door het Westelijk blok gehuldigd, dat Moskou, voor er reden was voor een bij eenkomst met Moskou, moest getuigen van goede wil, d.w.z. practische goede wil. Hoewel in dit laatste opzicht geen enkel concreet punt naar voren is te brengen (het Kremlin blijft zich hullen in algemeenheden, die weliswaar aan lokkelijk klinken, maar iedere practi sche ondergrond missen) geeft Parijs blijk wel oren te hebben om eens te praten met de rode machthebbers en Parys neemt Londen gedeeltelijk mee. Het heet natuurlijk, dat dit er alleen op gericht is, om het Kremlin uit zijn tent te lokken en kleur te doen beken- r Alsof de practijk van de besprekingen in Korea niet overduidelijk heeft bewe zen, hoe Moskou besprekingen weet te rekken tot in het oneindige zonder dat in waarheid kleur wordt bekend Gelukkig voelt Washington niets voor een dergelijk evenement en houdt Ame rika hardnekkig vast aan het oude standpunt: eerst zal Moskou zijn goede wil moeten tonen, dan pas kan men plaats nemen aan de groene tafel. Het is te hopen, dat Washington zijn mening zal doen zegevieren, anders vrezen we, dat het er met de eenheid van het Westen spoedig slecht voor zal gaan staan. Moskou zou in het andere geval zon der twijfel handig gebruik weten te ma ken van de tot stand gebrachte scheur in die eenheid en alles op alles zetten het Westelijk eenheidsblok uit te hol len. Daarin is het een grootmeester! We leven in een vreemde wereld. Zij ziet het gevaar, maar blijft open voor de verlokking Aldus de V.N.-legerleiding Volgens officieren te Tokio hebben de communisten op het ogenblik onge veer een millioen manschappen in Noord-Korea of voor de strijd gereed in Mandsjoerije. Op een front van 150 kilo meter zien de troepen der VN zich gesteld tegenover Chinese troepen,, wel ker artillerie- en mortiersterkte toe neemt en die ruim 1.800 vliegtuigen, gro tendeels moderne straaljagers, bezitten. Alleen ter zee handhaaft het commando der VN zijn onaangetaste overmacht. Generaal Van Fleet is van oordeel, dat de linie der VN niet zou doorbro ken worden door een communistische aanval, doch bevelhebbers aan het front tonen zich kennelijk bezorgd over het hoge percentage onervaren manschap pen aan de zijde der VN. Sinds de laat ste gevechten op grote schaal zijn bijna alle ervaren geallieerde strijders ver vangen door manschappen, die de vuur doop nog niet hebben ondergaan. De in lichtingendienst gelooft, dat aan com munistische zijde een hoog percentage der manschappen strijders zijn, die erva ring hebben opgedaan in Korea of tij dens communistische veldtochten tegen Chinese nationalisten. De officieren van het hoofdkwartier geloven algemeen, dat de Chinezen met een aanzeggingstermijn van drie dagen een grote aanval zouden kunnen ver richten. Ten bewijze van de grote voorraad munitie der communisten voeren de of ficieren aan, dat de Chinese artillerie in de afgelopen weken sommige dagen ruim tienduizend granaten heeft afgevuurd. TRAANGASBOMMEN IN KOJE Heden hebben Amerikaanse wachtpos ten met traangas gevulde handgranaten in twee van de nieuwe afdelingen voor vijfhonderd man van het krijgsgevan genenkamp op Koje moeten werpen om massazang. die tussen acht en zes uur verboden is. tot zwijgen te brengen. Aan het bevel met zingen op te houden, had den de gevangenen geen gehoor gege ven. De overtreders bevonden zich on der de gevangenen, die Dinsdag uit de afdeling 76 zijn overgebracht na he vige strijd. Het dodenaantal tengevolge van deze strijd in afdeling 76 is inmiddels tot 40 gestegen, doordat een der gewonde krijgsgevangenen is bezweken. Een tweede incident deed zich voor, toen Noord-Koreanen ln een der nieuwe verblijven weigerden naar buiten te ko men voor een onderzoek naar hun an tecedenten en het laten nemen van vingerafdrukken. De Amerikaanse wacht posten maakten ook hier van traangas gebruik, waarop de orde kon worden hersteld. De betrokken gevangenen zijn afkomstig uit afdeling 77, waar men on- s de lijken van 16 Noord-Koreanen TRUMAN TEGEN RASDISCRIMINATIE. President Truman heeft in een toe spraak tot afsturierenden aan de neger- universiteit in Washington verklaard, dat vele moeilijkheden in de wereld van heden hun oorzaak vinden in verkeerde denkbeelden omtrent rassuperioritelt. „Nu wij tegenwoordig tot een beter be grip van de broederschap onder de mensen komen, leggen wij deze oude vooroordelen af", aldus de president. Volgens hem hebben de V. St. de af gelopen jaren goede vorderingen ge maakt ten aanzien van het geven van meer rechten en gelijke kansen aan r.egers en andere minderheidsgroepen. Er moet echter nog veel meer gedaan worden, zo meende Truman. WEERBERICHT Tamelijk koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Tamelijk koel weer. (Opgemaakt te 10 uur) ZONDAG 15 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 0 44 uur; onder: 13.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 56 en 21.28 uur (16/6 te 9.58 en 22.29 uur - Doodtij) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Venezuela verbreekt diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie Venezuela heeft zijn diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie verbro ken. Een week geleden werden twee Sov- jetrussische onderdanen op het vliegveld Maiquetia te Caracas gearresteerd, daar zij er van werden verdacht betrokken te z(jn bij politieke activiteit. De Sovjet- russische zaakgelastigde Krilof en een Sovjet-attaché poogden toen hun vrijla ting te bewerkstelligen. Woensdag kreeg de Venezolaanse zaakgelastigde te Mos kou van zijn regering de opdracht te protesteren tegen de houding der twee Sovjet-diplomaten en om hun onmid dellijke terugroeping te verzoeken. heeft gevonden, die, naar men aan neemt, door medegevangenen zijn ge dood. De onderhandelaars der VN en der Noordelijken over een wapenstilstand in Korea hebben een plan aanvaard, groe pen van het Roode Kruis van beide par- tyen te laten helpen bij het repatriëren van krijgsgevangenen, indien een wa penstilstand wordt gesloten, aldus meldt de Britse Roode-Kruisvereniging. Er zouden drie groepen worden gevormd met totaal zeventig vertegenwoordigers van beide partijen. Eén groep zou wer ken in het gebied, dat onder commu nistische eontróle staat, de tweede in het gebied van de VN en de derde in de neutrale zone. Het communisme in Zuid-Afrika De Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft in de Volksraad een verslag ter tafel gebracht, dat voor de regering is opgesteld aar gaande communistische activiteit in Zuid-Afrika Het verslag is gebaseerd op een onder zoek van in 1946 in de kantoren van de Zuldafrikaanse communistische partij gevonden documenten. Volgens het ver slag ..was duidelijk gebleken, dat de Zuidafrikaanse communistische partij nauw verbonden was met communisti sche partijen in andere landen" Minis ter Swart verklaarde, dat er niets ..na tionaals" aan de opzet van de partij te bekennen was en „alles duidde op in ternationale samenhang, met Rusland als brandpunt". De communistische par tijen hadden slechts één politiek, aldus het verslag, n.l. het beheer van alle vak verenigingen in Zuid-Afrika en andere landen, teneinde deze te gebruiken voor het verwekken van anarchie om wereld overheersing te vergemakkelijken. Speciaal in Duitsland zelf |hebben uitgesproken, verwacht de re- "ctloal ,n «rn |germg van de zfyge van de Bondsdag de moeilijkheden West-Duitsland zal eind 1953 een con tingent voor het Europese leger van rond een half millioen op de been hebben, zo heeft Adenauers gevolmachtigde voor veiligheidszaken, Theodor Blank, voorde buitenlandse pers verklaard. Blank ba seerde zijn prognose op de verwachting, dat alle betrokken landen het legerver- drag vóór het einde van dit jaar zullen hebben geratificeerd. Duitsland zou daarin volgens hem voorgaan en hü koesterde geen twijfel, dat het parlement in Bonn het verdrag medio Augustus zal hebben aanvaard. Het zou Duitsland niet meer dan twaalf maanden kosten zijn twaalf divisies binnen een jaar op de been te brengen, met dien verstande, dat deze divisies dan pas medio 1954 strijdvaardig zouden zijn. Als voorwaarde voor een snelle uit voering der verdragen noemde Blank, dat eerst beslist zou worden over het lot van die Duitse gevangenen, die door de Duitsers niet als oorlogsmis dadigers worden beschouwd. „Wanneer dit niet gebeurd is, kan men van geen Duitser verlangen, dat hij de uniform aantrekt," aldus Blank. Blank heeft zijn optimistische tijd- prognose gesteld op een ogenblik, waarop zich in Bonn vele hindernissen voor een ratificatie der Eurojïese ver dragen opstapelen. De Bondsregering heeft in haar officiële bulletin nogmaals de wens tot een ratificering nog voor de parlementaire vaoantie uitgedrukt. Er hangt volgens dit regeringsorgaan voor geheel Europa veel af van het tijdstip, waarop Duitsland de verdragen aan vaardt. „Duitsland staat op een voorpost en de organisatie der verdediging zou opnieuw moeten worden geconcipieerd, indien de Bondsrepubliek niet zou rati ficeren. Daarom richten de blikken der andere landen zich op Bonn en deze verwachten, dat de Bondsrepubliek zal voorgaan". Er mag volgens de Bonds regering thans geen tijd meer verloren gaan. Daarentegen zijn er in Bonn en in de Duitse pers talrijke stemmen opge gaan, die zich tegen een overijld tem po verzetten en die het Franse initia tief om voor de aanvaarding der ver dragen nog tot een bespreking met Rusland te komen, krachtig ondersteu- Hoewel ook verschillende afgevaardig den der regeringspartijen rich voor een nieuwe conferentie met Rusland en te gen overijlde ratificatie der verdragen gering van de rijde van de Bondsdag de minste moeilijkheden. Veeleer zullen tempo en ratificatie 3fhangen van twee andere organen, namelijk de landeiika- mer en het Staatsgerechtshof Het ver zoek van de Bondspresident om de ver dragen door het gerecht aan de grond wet te laten toetsen, beteken» in elk gev3l, dat de ratificatie niet van kracht zal kunnen worden, voor en aleer dit rechterlijk college advies zal hebben ge geven. De regering maakt rich over de uitspraak van dit gerecht niet al te on gerust. vooral nu het advies aan de pre sident door het gehele college van Karls ruhe zal worden uitgebracht. Wanneer het bij de lopende klacht der socialisti sche fractie ware gebleven, dan zou slechts één kamer er over hebben be schikt en wel een kamer, waarin socia- listlsohe rechters heten te domineren. Mocht, het gerecht voor de invoering van dienstplicht in Duitsland een wijzi ging van de grondwet nodig achten, dan zou ratificatie door de Bondsdag prac- tisch onmogelijk worden, daar zij van de stemmen der socialisten afhankelijk zou zijn. De belangrijkste hindernis voor een snelle ratificering zal wellicht de Lan- denkamer of Bondsraad blijken te rijn, waarin de regering niet over een meer derheid beschikt. Een poging van de regering om het vetorecht van dit or gaan, dat de rechten der landen tegen- qvej centralistische tendenties met kracht verdedigt. te ontgaan, schijnt tot misukken gedoemd. De regering heeft het voldoende geaoht slechts een deel der Koele Zondag Het K.NJU.I. 4eelt mede: Ook ditmaal is het warme weer van korte duur geweest. Slechts éen dag, n.l. Vrijdag waren de temperaturen op vele plaatsen tot boven 25 graden ge stegen of er volgden onweersbuien, die een einde maakten aan het warme weer. Op verschillendep laatsen brachten de onweersbuien flinke hoeveelheden neer slag. Zo meldde bv. Volkel vanmorgen 14 en Soesterberg 18 m.m neerslag. Het zwakke lagedrukgebied, dat de buien veroorzaakte trekt nu langzaam naar het noordoosten weg. terwijl een rug van hoge druk op de Atlantische Oceaan zich geleidelijk naar de Britse eilanden uitbreidt. Tengevolge van deze ontwik keling stroomt nu met westelijke tot noordwestelijke winden koelere lucht Nederland binnen. Het ziet er naar uit, dat ons land enkele dagen in de koelere lucht zal blijven. De kans op buien neemt af. Infanteristen gaan aan de slag om een grote opruiming te houden op liet eiland Koje. ditmaal in blok 85. Zij worden tegen eventuele aanval len beschermd door een tank. die in de achterhoede blijft. Het blok wordt eerst grondig gereinigd en dan zó ingericht, dat de krijgsge vangenen overzichtelijker in klei nere. gemakkelijk te regeren groe pen kunnen worden ondergebracht. Het door de jongste relletjes berucht geworden blok 76 heeft deze schoonmaak en reorganisatie reeds ondergaan. De schoonmaak in het krijgsgevan genenkamp staat onder leiding van Generaal Boatner. verdragen aan de toestemming van de Bondsraad te onderwerpen De vertegen woordigers der landen hebben eohter al gemeen \erzet aangetekend en zullen vermoedelijk eveneens de hulp van het staatsgerecht inroepen, wanneer de re gering niet alsnog de gehele verdragen aan het vetorecht der landenkamer on derwerpt. Het wordt met dat al in Bonn nog hoogst twijfelachtig geaoht, of dr Ade nauer in zijn opzet van een ratificatie der verdragen in Juli of Augustus zal slagen. Voorshands hebben de partijen zelfs al geweigerd voor dit doel de va- cantie van het parlement, die 20 Juli moet beginnen, uit te stellen. „Men moet handelen naar beginselen van goede trouw" Gistermiddag heeft de Britse Procu reur-Generaal zijn pleidooi voor het Internationaal Gerechtshof voortgezet. Sir Heald voerde aan, dat, waar een staat als Iran in het huidige geval de verplichte rechtspraak van het Hof heeft aanvaard in termen en in de vorm van een verklaring, zoals deze gewoon lijk worden gebruikt door de staten, maar daarin een uitzondering heeft aangebracht, welke ln de gebruikelijke vorm niet voorkomt. Eerder een enge dan een ruime uitwerking zal moeten worden gegeven aan die uitzondering. Iran wenst, dat aan haar verklaring een uitleg wordt gegeven in overeen stemming met de bedoeling, die alleen aan de Iraanse regering is bekend, boewei het beginsel van goede trouw in de internationale betrekkingen vereist, dat de woorden worden uit- verstaan door degenen, die daarnaar moeten handelen. Zeker, zo zei sir Heald, staten hebben het recht erop te staan, dat degene, die de verkla ring doet, gebonden is aan de ken nelijke betekenis van de woorden, die hij gebruikte. HET PERZISCHE DOCUMENT. Met betrekking tot het Perzische do cument goedkeuring door het Per zische parlement van de Perzische verklaring zei sir Lionel Heald. dat dit een privé document is. waarvan geen mededeling werd gedaan, noch aan de Volkenbond, noch aan een der andere staten, die verklaringen hebben gedaan. Wanneer het zou worden aan vaard, zou deze methode van interpre- Gromyko ambassadeur te Londen Radio Moskou heeft meegedeeld, dat de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlande Zaken. Andrei Gro- myko, is benoemd tot ambassadeur te Londen. Hij is als zodanig de opvolger van Georgi Zaroebin. die ambassadeur te Washington is geworden De eerste reactie, welke de benoeming van Gromyko wekt. is dat dit mogelijk als een aanwijzing valt te beschouwen voor een accent-verschuiving in de Rus sische politiek, vooral ln verband met het tijdstip, waarop deze benoeming plaats vindt. Na Wisjinsky. de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, is Gromyko de be langrijkste Russische diplomaat. Sinds de in hoge mate populaire Malsky, die hier in de oorlog Sovjet-ambasadeur was. heeft nog geen zo op de voorgrond tredende figuur Rusland ln Londen vertegenwoordigd. Hoewel men aan de andere kant het onverstandig acht te veel betekenis toe te kennen aan de wisseling van ambas sadeurs, kan niettemin Gromyko"s be noeming het teken zijn, dat de Sovjet regering nauwer contact beoogt met Engeland dan het geval was onder Za- ruhln. tatie een afbrekend effect hebben op de zekerheid en betrouwbaarheid van internationale werktuigen. Hij vroeg het Hof dit document in de Perzische taal, dat voor het eerst tijdens deze behandeling werd geproduceerd, als met ter zake dienende te beschouwen. Hij vroeg het Hof te verklaren, dat de Iraanse verklaring het Hof bevoegd heid geeft voor geschillen, welke be trekking hebben op verdragen, waar ook gesloten, mits de toestanden, feiten en geschillen van latere datum zijn dan die der ratificatie van de verklaring. Ten aanzien van de nationalisatie zei hU, dat het niet een kwestie is of er regels van internationaal recht zijn, die in het algemeen het recht om be zittingen van buitenlanders te nationa liseren beperken. Het gaat erom, of er internationale regels zijn, welke Iran beperkingen opleggen by het annuleren van een particuliere concessie, welke aan de Oliemaatschappij is gegeven, zelfs in dien dit annuleren nationaliseren wordt genoemd. De Eiffeltoren neemt in het Parijse stadsbeeld een geheel eigen plaats in. Grote attractie voor de toeristen, is hij toch ook een geliefde figuur voor de Parijzenaar zelf geworden, al heeft deze het reuzengevaarte van ingenieur Eiffel wel lange tijd ge wantrouwd. Maar de ijzeren kolos heeft het pleit glansrijk gewonnen en vooral in de lente en de zomer als de bomen van het fraaie park. dat de Eiffeltoren omgeeft, de Champs de Mars. in bloei staan, valt er rond de Eiffeltoren heel veel te bewonderen. Maar velen zouden toch vreemd opkijken wanneer ze plotseling - zoals op onze foto - de massieve bogen van de toren op hun kop in het heldere water weerspiegeld zagen. Een ongewoon beeldzelfs in Parijs, waar men zoveel gewend is. De strijd om de Perzische olie Een kleine tanker van Honduras, de „Rose Mary", heeft in Perzië olie ge laden en zou deze naar Italië brengen. De Anglo Iranian heeft bevel gegeven het schip naar Aden te brengen, waar beslag op de olie zal worden gelegd. Italië zal trouwens geen invoervergun ningen verstrekken voor Perzische olie. VOORSTEL TOT OPRICHTING VAN EEN EUROPESE VERVOERS- GEMEENSCHAP. Deskundigen van de organisatie voor Europese economische samenwerking hebben voorgesteld een supra-nationale vervoersautoriteit voor Europa op te richten naar het voorbeeld van de kolen- en staalunie. waarin het plan-Schuman voorziet. Het rapport der deskundigen, waarin dit voorstel wordt gedaan, zal nog deze maand aan de bestuursraad der OEES worden voorgelegd. In Octo ber a s. zullen deskundigen van alle Europese landen definitieve voorstellen voor een Europese vervoersgemeenschap uitwerken. Driemaal laaide vuur op in boeken-antiquariaat Schade 1 millioen (Speciale berichtgeving). Een felle brand, die tot drie keer toe, nadat men steeds dacht haar meester te zün. weer oplaaide in een tijds bestek van slechts 12 uur, heeft we derom een Amsterdams 17e eeuws pakhuis in de as gelegd. Het was ditmaal de „Sparrenboom", het bekende pakhuis aan de Heren gracht tussen Leidse straat en Nieuwe Spiegelstraat, waar gisteravond even na half zes het vuur door onbekende oorzaak uitbrak. In dit pakhuis was gevestigd de boeken-opslagplaats en showroom van de firma Zwets en Zeitlinger, welke firma een der groot ste antiquarische boekhandels ter wereld is. Om 7 uur had de brandweer reeds het signaal „brand meester" gegeven, en waren de meesten nieuwsgierigen, die in de duizendtallen liepen, op dit spitsuur t>ij de Leidse straat naar huis toe gegaan. Plotseling om half tien 's avonds werd wéér brandalarm gemaakt, want de nablussende brandwachten werden overmeesterd door een geweldige vuur gloed, die met lange steekvlammen weer uit het dak sloeg. Onmiddellijk werd weer brandweermateriaai naar de He rengracht gedirigeerd. Men had echter met grote moeilijkheden te kampen, daar de oude boeken door het veie vocht zo opgezet waren, dat zij volledig klem zaten tussen de vloeren en zolderingen van het pand, zodat het zeer moeilijk wat de brandhaard te benaderen. Met man en macht werden dus gaten in de stapels oude boeken gehakt, om aldus ruimte te krijgen voor de water stralen. Later op de avond omstreeks 12 uur laaide de vuurgloed opnieuw uit het dak, en de gehele nacht is de brand weer zodoende bezig geweest met net nablussingswerk. De stenen trap en een deel van een étage, zowel als het dak zijn Ingestort Verzekering dekt de schade. De oorzaak van de brand, welke op de eerste étage in de showroom van genoemde firma ontstond, is nog onbekend. De schade bedraagt naar schatting een kleine millioen gulden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1