RANSUIL: een Een Hand Verleden geheimzinnig en merkwaardig dier 1VORÖL PANDA EN DE VERD WIJN-MACHINE 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 14 Juni 1952 Derde Blad No. 27633 Kijkjes in de natuur De eerste keer dat ik een uil ontmoet- kan ik mij nog goed herinneren en ook de omstandigheden, waaronder dat gebeurde, staan m« nog duidelijk voor de geest. Het was ergens in Gelderland, ik meen in de buurt van Hummelo. waar het bijzonder landelijk was en rijk aan natuurschoon. Enrustig! We wan- oelden in de avondschemering naar ons hotel terug en namen een zandpad tus sen korenvelden en een donker zwijgend dennebos. Toen. terwijl we in de stilte van de avond even stonden te luisteren, kwam er een grote gedaante over het korenveld recht op ons aan vliegen. Bij dat .grote" ben ik zelfs nu nog geneigd mijn handen van elkaar te brengen op de wijze .zoals fantasierijke vissers dat doen. Kolossaal- wat een vogel! Hij koerste recht over ons hoofd, een grijze schim met nauwelijks bewegende ronde vlerken, een grote kop die haast te zwaar leek in het betrekkelijk korte vogel profiel en was alweer verdwenen voor we van onze verbazing waren be komen. Eerst jaren later leerde ik de uilen pas >ed kennen De wonderlijke en buiten gewoon interessante roofvogels die en door hun voorkomen en door ihun ge heimzinnige levenswijs altijd zo sterk op de verbeelding van de mens hebben ge werkt. En dat doen ze nog! Laat ik er met een maar by zeggen, dat ik nog altijd een ontmoeting met een van de leden der uilenfamilie iets vind. waar ik even anee bezig ben en dat ik de moeite waard vind. te vertellen. Geheimzinnig, ja. dat is het woord Vreemd en een beetje onwerkelijk zijn ze ook wel. deze vogels van de stilte, die pas. goed in actie komen, als de schaduwen langer worden in het dalen de licht. Toch is het niet waar. dat een uil alleen maar 's nachts er op uittrekt. Verleden week stond er nog een uil naar schatting een vijftig meter boven een sportveld, waar een lustig partijtje werd gevoetbald en beschreef cr zijn kringen; een mooi duidelijk uilenproflel tegen een enorm wolkenstapellng. Toch maakt het uilenvolk er geen re gel van. overdag er op uit te gaan en het is een feit dat zij door de natuur begif tigd zijn met eigenschappen, die hen speciaal voor het nachtleven zo uiter mate geschikt maken. Daar zijn aller eerst hun ogen. echte nachtogen. dat wil zeggen, ogen met een sterk veranderde pupil. Wilt u weten hoe uilenogen zijn. let u dan eens op de ogen van een kat. Overdag heeft het kattenoog slechts een dun zwart streepje in het geel of het groen, maar tegen de avond is dat streepje geworden tot een ronde knikker, of beter gezegd een rond gaatje, een venstertje, waardoor het sohaarse sche merlicht nog voldoende naar binnen kan vallen, om het nachtdier, de kat zijn weg te doen vinden, waar wij mensen een lantaarntje nodig hebben Mc-t zulke ogen werkt een uil ook en daarmee ziet hij de muizen en de ratten1 ook de spitsmuizen, die geen muizen zijn, weet u nog?) als hij onhoorbaar over de velden vliegt. Als we nu eens letten op de stand van het uilengezicht tijdens de lucht, dan komt de vraag bij ons op; Hééédat platte uilengezicht met die ogen. in één vlak liggen, die typische gezichtsstand. zou dat alles ook verband kunnen houden met richting, waarin de prooi, meest gronddieren. wordt waarge nomen?" Er is nog iets met zo'n uilebeest Vo gels hebben in "t" algemeen een uitste kend gehoor, roofvogels wel bijzonder scherp. Ik denk echter, dat de uilen het winnen in gehoorscherpte. Zij kunnen n.l. hun toch al grote gehooropening. die vlak achter de verenkrans van de kop ligt. door een bepaalde huidspierbe- weging vrijmaken van de verenbedek king en we kunnen wel aannemen, dat door deze merkwaardige gehoorspleet het fijnste muizengepiep wordt opgevangen Nu kom ik in de verleiding, nog meer bijzonderheden van het uilenlichaam te gaan beschrijven, maar dan kom ik te ver van mijn onderwem af. Ik heb im mers een ransuil getekend, een van de ouders van dat donzige uilenjong van verleden week? Of het nu de vader was of de moeder, weet ik niet, want bij vele vogels is er geen duidelijk uiterlijk verschil tussen de beide sexen. Wat echter wel duidelijk was te zien. dat was de wonderbaarlijke kleur van de vogel. Stel u voor. hii zat halverwege een denneboom en zo'n beet je tegen de stam gedrukt. De kleuren van vleugels, kop en borst waren zo prachtig aangepast bij de tinten van de boomschors, dat Je hem heel gemakkelijk had kunnen houden voor een stuk schil ferig hout, wat bruinachtig grijs gevlekt en gemarmerd. En nu hel merkwaardigste. Als zo'n ransuil nu allebei zijn grote oranje ogen met de donkere pupillen, wagen wijd openzette, dan zou zijn mooie be schuttende kleur hem niet veel hel pen want dan viel hij toch weer op. Een ui! kan echter de verenkrans om zijn ogen dichtknijpen, hii kan de gor dijntjes dichttrekken, nee! niet hele maal dicht, want een klein spleetje houdt hij altijd open cn door dat oog- kiertje beloert hij zijn wereldje in het rond. Gelooft u maar. dat hy alles ziet wat er om het heen gebeurt en dat hii vast en zeker niet zit te suffen. Daarvan heb ik meermalen frappante voorbeelden ge zien. Een- ervan was het volgende In Artis zat ik eens te tekenen bij de uilen- ruïne. Er zaten prachtige dieren meest buitenlanders oa. een rijtje brilullen. Een vader passeerde met zijn zoontje. ..Wat zijn dat. vader?" vroeg zoonlief. Vader zei niets, hoewel de naambordjes aan het gaas duidelijke taal spraken. Maar de zoon hield aan. Toen hielp ik een handje en wees hem oo een bordje ..O ja", zei de vader, „dat zijn uilen, die kunnen overdag niet zien." En het twee tal slofte verder, een vader zonder be langstelling en een kind. dat maar vroeg en vroeg. En de uil? Hij zat in het volle zon licht en had zijn oogsluier dichtge- Rond de Veemarkt Slechte omzetten bij de slagers oefenen druk uit op de prijzen van het slachtvee Het- marktverloop was voor slacht vee. ondanks de aanvoeren toch In geen geval buitensporig groot waren, deze week over het algemeen genomen zeer lui. De aardbeien en kersentijd is voor de verkoop van vlees altijd nadelig, maar het schijnt momenteel met de vleesconsumptie toch wel erg schraal te zijn. De slagers toonden zeer weinig kooplust met het gevolg dat de slacht- veeprijzen wederom omlaag werden ge drukt. Voor de uitmuntende klasse werd nog tot f.3—f 3.10 per kg geslacht ge wicht betaald, maar dan daalde men al dadelijk af naar f 2.80—f 2.90 en de mindere kwaliteiten aflopende naar de f 2 50 en voor de vette stieren f.2 70— f. 2.75 per kg geslacht gewicht. De eerste financiële uitkomsten van de weiderij zijn dus aanmerkelijk minder gunstig dan in 19501951, want de in koop van het magere weidemateriaal is heel wat hoger geweest dan in de voor afgaande jaren. In de groothandel liepen de vleesprij- zen eveneens nogal betekenend terug, ondanks dat er deze week heel weinig vlees uit Denemarken afkomstig aan de markt was Op de gebruiksveeafdelingen was het erg stil. De hooioogst is nu in volle gang. zodat er heel weinig veehouders aan de markten waren. Ook hier dus een zeer gedrukte tendenz. De uitmuntende kwaliteiten hielden zich nog het beste in prijs staande. Vette kalveren ondervonden enigszins de terugslag van het verlies van de trokken. Helemaal dicht? Geensprake j Franse "markt, maar toch werd er voor want plotseling schoot zijn poot Luxemburg en thans ook voor export Junaar Italië nogal wat zaken gedaan, zo dat een sterke terugslag hierdoor werd opgevangen. Noteringen varieerden voor de goede en beste kwaliteiten in hoofd zaak van f.2 40—f.2 80 per kg. levend gewicht. Mindere of lichte soori —f.2 20 per kg. Nuchtere zeer goed verkoopbaar tegen prijzen van f. 1.30f. 1.45 per kg levend gewicht. De wolveemarkt was flauw gestemd. Ook met de weidelammeren liep het heel at kalmer met gedrukte of lagere prij- greep door het traliewerk heen naar een rat, die boven over de kooi wandelde. Hjj kwam niet ver, die rat! Wat denkt u, dat die vader zou heb ben gezegd, als hii dit voorvalletje had kunnen zien? Weet u 't niet? Ik wel! Hy zou hebben gezegd: ..En toch kan een uil overdag niet zien!" Want zo is het met vele mensen ge steld. Liever bu een oude vertrouwde mening blijven, ook al is die fout. dan zich te laten overtuigen door wat het oog klaar en duidelijk ziet! S. VAN DER ZEE (Ingez. Med.-Adv.) FEUILLETON Door Andrew Mackenzie UIT HET (TJlt hei En gele vertaald) „Dat is 'm. Garrett was iets ouder dan Burgess en zo slim als de duivel. Hy in troduceerde namelijk in Amerika dat nieuwe procédé voor staalfabricage, maar hoofdzakelijk door onenigheid met Bur gess kwam er van practische verwezen lijking niet veel terecht. Zij gingen met vacantie naar het Ontario meer om uit te rusten en daarna fris opnieuw te be ginnen. Maai- hun samenwerking werd tijdens die vacantie afgebroken. Garrett '.erdronk namelijk. Zij brachten die va cantie met hun drieën door. Burgess, Garrett en diens zevenjarige zoon Gor don. Garretts vrouw was een paar jaar tevoren gestorven. De twee mannen en de jongen hadden onderdak gevonden in een hut bij het meer. Meestal gingen zij overdag met de boot vissen. In die buurt was de oever von het meer vrij eenzaam, hoewel er meer mensen dage lijks naar het water kwamen om te vis sen. Een van die zomerse dagen, dat ook dc andere hutten bewoond waren, kwam Burgess druipend nat naar een van die verblijven toe. Het enige wat hij wist uit te brengen was ,,Ik begrijp niet wat er gebeurde. Help me ze te vinden Taske zweeg even. Brannigan wachtte ongeduldig. „En verder?" vroeg hij. De Amerikaan vervolgde grimmig: „Ik wou dat ik wist, wat er verder ge beurde. Er is heel wat herrie geweest over deze zaak. Het was een mooie zo merse dag. eeii beetje wmd maar niet te veel. De kano waarin zij het meer op waren gegaan, verdween ongeveer hon derd meter uit de kust onder water, het lichaam van Garrett werd enkele uren later gevonden, het stoffelijk overschot van zijn zoon is nooit aangespoeld of op gehaald. Burgess bleef, ook later, vertel len dat hy zich niets kon herinneren over wat er eigeniyk gebeurd was. Een en ander lijkt me nog al verdacht, ook achteraf met de officiële verklaringen van het onderzoek in handen. Ik kan me voorstellen, dat het voor de mensen, die in de omgeving het drama hebben meegemaakt, nog moeilijker was om het geval te beoordelen. Vooral na de in cidenten bü het onderzoek". „Hoezo. Incidenten?" „Nou ja, by het onderzoek bleek dui- delyk. ook uit allerlei getuigenverklarin gen, dat Burgess en Garrett voortdurend ruzie hadden over de wegen die zy moes ten volgen om het nieuwe procédé ren dabel te maken. Burgess wou ln de eerste plaats geld verdienen. Garrett voelde meer voor vervolmaking van zyn denk beeld alvorens het grootscheeps in prac- tijk te brengen. En er waren allerlei ge tuigen. die verhalen konden geven over de meest hooglopende ruzies. Bij zo'n onderzoek geeft dat altyd aanleiding tot veronderstellingen en moeiiykheden voor een of beide partyen". „En wat wist Burgess zich nu eigen lijk wel te herinneren?" „Dat ze aan het vissen waren, en ver der alleen, dat hij op de deur van een van de hutten beukte om te vertellen dat de hele mikmak ondersteboven was ge gaan en dat hij de enige overlevende meende te zyn". „Het is natuurlyk mogelijk", overwoog Brannigan. „dat ze ruzie kregen, dat de kano kantelde, dat de anderen verdron ken en dat Burgess naar land zwom". „Maar ze konden allebei goed zwem men. zowel Garrett als zyn zoon". ,X>an kunnen ze buiten Westen gesla gen zijn. waardoor ze moesten verdrin ken toen hy de kano liet kieperen". „Op het lichaam van Garrett werd geen enkel spoor van geweldpleging ge vonden". .En op dat van de jongen?" „Tja. dat is het hem juist. Hoe zit het met die jongen, waarvan het lichaam nooit werd gevonden?" zy keken elkaar aan. Brannigan her vatte het gesprek na enkele minuten stilte, maar werd onmiddeliyk door Tas ke in de rede gevallen. „Ik heb me een volledig rapport laten toezenden, en daaruit blijkt, dat Burgess tot het laatste toe heeft volgehouden, zioh niets over het ongeval te herinne ren. Wat er gebeurd is. zowel met Gar rett als met zyn zoon Gordon, is niet meer na te gaan. Maar Burgess" geheu gen was verder volkomen intact". „Ik vind dat dit zaakje ergens naar riekt", zei Bramiigan kort maar krachtig. „Vind ik ook. Maar in het licht van de zaak waar we'nu in zitten zou ik zeg gen. dat een heel belangryk punt is. wat er met die Gordon Garrett gebeurd is." „Je bedoelt chantage door hem? Het kan ook iets anders zyn. Iemand op de oever kan Burgess gezien hebben, toen hy zyn metgezellen onschadeiyk maakte, en zyn kans hebben afgewacht tot Bur gess rijk genoeg was om hem goed te kunnen plukken. Ook chantage, maar door heel iemand anders". „Natuurlyk, dat zou mogeiyk zyn. Maar iemand die meer dan dertig jaar wacht 'er zijn afperseryen wel door moeten op- om een ryke bron aan te boren is ook I geven, maar Burgess zou zyn kapitaal kin|; 14.15 Gram muziek: 14 30 öper.. een zeldzaamheid. Maar iets anders ligt kwyt zyn. Laten we even verder gaan concert, 15.45 Toneel beschouwing. 16(" meer voor de hand". I met de zienswijze, die ik ontwikkelde. De P„a™mli.zlelc' *6 30 ?p,°r,l.r.e „Gordon Garrett zelf bedoel je?" I afperser. Gordon, ziet langzamerhand he^Kerkefiik'Er: „Tot die gedachte ben ik inderdaad zjjn slachtoffer ouder en ouder worden j'730 panfare-corps 17.50 Sportjournaal: het meest geneigd", verklaarde Taske Ien begint exhorbitante eisen te stellen ha 15 Nieuws en sportuitslagen, 18 30 voorzichtig. om nog tydig een zo groot mogelijk deel Gram.muziek, 18 53 Spor.t, 19.00 Metro- „Dit lijkt me inderdaad wel een goed van het vermogen van Burgess ln de pole orkest en klein koor; 19 30 „Hadjoj- wacht te slepen. Burgess komt als reac- j lympus AVRO: 20.00.Nieuw, tie daarop naar Engeland, om zyn af perser buiten eigen omgeving op een of andere manier om zeep te helpen. Als voorzorg stelt hy een soort persoonlyke hjfwacht aan. maar deze, nameiyk Mar- zen De allerbeste Texelse deden tussen f.70 en f.80.—. maar het meeste deed minder, n.l. f. 55f. 65.- per stuk. Zuig- lammeren gingen ook moeilijker van de hand, f. 80 - en zeer goede wat meer per stuk. In de varkenshandel hebben de hoogde prijzen ook de omzetten doen teruggaan, zodat de kooplust minder gunstig afliep! Er is deze week voor fijne slachtvarkens van f. 2.25 tot als topprijs 30 per kg levend gewicht besteed. maar dit bod werd voor volgende week niet gedaan. Er liggen weinig varkens op 't hok. zodat de boeren de vraag prijzen strak aanhouden. Zeugen deden f 2.00—f, 2.12 en zouters tot f. 2 10 per kg levend gewicht bij afloop deze week. Mestvarkens en biggen een terughou dende en toch nog dure markt. Maar het slot was toch ook even gedrukt- De paardenmarkt had een kalm, prijs houdend verloop. Minister van den Brink uit Canada Aan boord van de „Veendam" is de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof dr J R M. van den Brink, die in Canada de Internationale Jaar beurs te Toronto heeft geopend en met financiële autoriteiten heeft geconfe reerd, gisteren weer naar ons 'and ver trokken. Bij zyn vertrek deelde de mi nister mede. dat hy o.m met de Ca nadese minister van Handel, Howe, be sprekingen heeft gevoerd. De beide ministers zyn overeenge komen, de mogelijkheid te onderzoeken van het aangaan van ruilovereenkom sten op lange termijn, die voorzien in de uitwisseling van Canadees alumi nium voor industriële installaties, schepen en militair materieel uit Ne derland. Canada wenst, dat de Europeanen hun producten naar Canada exporteren ten einde de middelen te verkrijgen, die no dig zijn voor de betaling van hun aan kopen van Canadese goederen. Bij K.B is aau Th U. de Vries te Am sterdam en A. H. M. Wijffels te Den Haag op hun verzoek eervol ontslag ver slag verleend als leden van de voorlo pige Raad voor de Kunst, en zijn be noemd tot leden van deze voorlopige Raad: mevr. C. H. C. C H. Eggink te Amsterdam, prof. dr W. J M A Assel- bergs te Amsterdam: M. Croiset te Den Haag: C. P M Knuvelder te Eindhoven; J de Meester te Amsterdam: P. J Steen bergen te Den Haag en A. van der Veen te Den Haag. f Ingez. Med.-adv.) Proberen blijft begeren!. Radio-programma VOOR ZONDAG JL'XI Hilversum I. (402 m.) NCRV: 8.00 Nieuws en weerber8.15 Gram.muzlek. IKOR. 8 30 Ned. Herv. kerkdienst. KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9 45 Gram - muziek: 9.55 Hoogmis; 11.30 Gram.muzlek 11.40 Strijkorkest en solist, 12.15 Apologie 12.35 Gram-muzlek. 12.40 Lichte muziek. 12 55 Zonnewijzer: 13 00 Nieuws, weerber. en Katholiek nieuws; 13 10 Lunchconcert 13.35 „Uit het Boek der Boeken'. 13 50 Holland Festival: Concertgebouworkest; 14 35 Planorecital. 15.00 „Melodie der ber gen'. causerie. 15.50 Radio Phllharmo- nlsch sextet; 15.55 Gram muziek. 16 10 Katholiek thuisfront overall; 16 15 Sport 1630 Vespers. NCRV: 17.00 Geref. kerk dienst; 18.30 Gewijde muziek. 19 15 „Het gebed des Heren causerie. 19 30 Nieuws, sportuitslagen en weerber KRO: 19 45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking; 20 05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gevar. progr 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Kamerorkest. HUversum II. (298 m.) VARA: 8 00 Nieuws en weerber., Daarnn: Postduiven- berichten; 8.18 Gram.muzlek; 8 30 „Wat er groeit en bloeit", causerie; 8 40 Orgel spel, 8.57 Postdulvenber. en sportmede- lellngeu: 9 00 Vacantletljis; 9.10 Gram - grondiger te wreken en er zelf bovendien beter van te wordlen. Dat klinkt alle maal erg aannemelijk, maar toch zyn er nog wel dubieuze kanten aan die theorie. Hoe sloeg de jongen zich verder door het leven? Officieel bestond hy niet meer. Wie zou hem werk geven? Aan de andere kant is Amerika een groot land. hier en daar zonder veel scrupules. Het Ls natuurlyk mogeiyk, dat hij ergens on der een andere naam een bestaan heeft gevonden tot Buigess door het staal-pro- ces van Garrett ryk genoeg was gewor den, om de aanval te openen. Die aan val zou onvermydeiyk tot succes leiden, want Burgess wist. dat zyn hele fortuin op moord berustte en als sneeuw voor de zon verdwijnen zou. wanneer het werd blootgesteld aan het licht van de waarheid „Hetgeen overigens Gordon Garrett tot medeplichtige zou maken, aangezien hy rö~uzjëk~'9 45 Geestelijk k-.c— de plicht had. te getuigen in de zaak vpRO:'looo Voor de jeugd, ikok van deze moord", wierp Taske tegen. Remonstrantse kerkdienst AVRO. .Natuurlijk maar Burgess zou er geen 1 Nederlandse liedjes en dansen; - belan" bii hebben Gordon aan die be- „Even afrekenen. Heren'. 12 45 Orgelspel, moi.muz. SIl hiT. i» iiXn fVi Jnn I 13.00 Nieuws cn weerber 13.05 Medede- delingen schuldigmg bloot te stellen. Gordon zou j )lngen or grnm muzlclt. 13 10 Koorzang; ei zim afDerseruen wel door moeren op- 13.30 Accordeonmuzick; 13.55 Boekbespre- woord voor de dag; 8.00 Nieuws cn wccr- 8.10 Sportuitslagen; 8-20 Gram.mu- 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de 9 30 Waterstanden; 9.35 Gram.n' taire Kapel; 12.10 Gram muziek; 12.25 Voor boer en tuinder; 12 30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12.33 Orgelcon cert; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek: 13.45 Gram.muzlek 14 00 Schoolradio; 14.35 Gram muziek. 14 45 Voor de vrouw. 15 15 Gram.muzlek; 15 25 Strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing 16.30 Fluit, clavecimbel en cello: 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gram muziek; 17.30 Voor de Jeugd; 17.45 Regeringsuitzending prof. dr M. H. v. d. Valk: ..Indonesië en China" 18 00 Nieuws. 18.15 Sport. 18 25 „Voor de mannen ln grijs, groen en blauw", cause rie. 18.30 Gram muziek: 19 00 Verkiezings toespraak: 19 15 Engelse les; 19 30 Gram - muziek; 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerber 20.10 Vijf minuten; 20.15 Ra dio Phllhanmonisch orkest: 21.15 Kamer koor; 21.30 Orgelconcert: 22 00 „Verken ningen ln Zuld-Amerlkacauserie; 22.10 Metropole orkest, 22.40 Gram.muzlek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berlchten; 23.1524.00 Gram muziek. HII vei 1 II. 1298 1 VPRO: 17.20 VARA spoor in deze affaire. Er zit 111 ieder ge val een sterk motief voor chantage in. De jongen maakte als ooggetuige mee, wat er gebeurde, wist zich te redden en verdween. Hij had natuurlyk meteen kunnen vertellen, wat hy had meege- maakt, maar gaf er de voorkeur aan. op shall, wordt vermoord. de achtergrond te biyven om zyn vader 1 (Wordt vervolgd 1 57) Toen het tot Joris Goedbloed doordrong wie Professor Kalker was en wat hij kwam doen. was hij geheel terneergeslagen. ..O baaske nu toch!" sprak tij tot Panda. ..Hoe vaak heb ik u niet voorgehouden: Denk na cn gedraag je niet als een stom rund! Ik moet geld hebben om een Verschijn-Machinc uit te vinden! En terwijl ik aan het uitvinden ben. kan ik geen deskundige in dc buurt gebruiken! Wat moet ik nu toch beginnen, ventje? Hoe raken we dit persoon weer kwijt? Ach. achwat zijt ge toch dom! Hebben mijn schitterende lessen cn mijn prachtig voorbeeld 11 dan nog niets geleerd?" Intussen volgde Professor Kalker zijn eigen gedach ten. Hij haalde een zwaar horloge te voorschijn, dat hij aandachtig beschouwde. ..Laat mc eens zien", mompelde hij; ..ja-jazo te zien is het al Zon dag geweestdan staat me iets bijik moest getoof ik naar een vergadering van de minister raadja! Dan moet ik maar eens opstappen! Ik U 20 05 Ge- muzlek. 20 35 ..Het Luchtkasteel", hoorspel. 20 55 Gevar muziek; 21.30 Koor. orgel, plano en solisten; 22.05 Gevar. mu ziek; 22.35 Kamermuziek, 23.00 Nieuws; 23.15 Weekoverzicht; 23,25—24.00 Gram. muzlek. Engeland, BBC llonie Service. 2 12.10 Crltleken; 12 55 Weerber Nieuws. 13.10 Causerie: 13 30 Gram n z:ek. 14 00 Wenken voor dc Hoorspel; 16 00 Orkestconcert; 16 45 Boek bespreking; 17.00 Voor de kinderen. 17 50 Causerie: 17 55 Weerber.: 18 00 Nieuws; 18 15 Causerie; 18.30 Svmphonle-orkest en soliste: 19 45 Avonddienst. 20 25 Llefda- dlgheldsoproep; 20 30 Hoorspel. 21 00 Nieuws: 21 15 Causerie: 22 00 Opera-orkest 22 30 Voordracht. 22 52 Epiloog. 23.00 23.03 Nieuws, BBC I.lglit Programme 1.700 12 00 Verzoekprogr 12.50 Re portage. 13.00 Gevar. muziek. 13 30 Varié té-orkest en solist, 13 45 Gevar. progr 14 30 Gram muziek. 15 45 Reportage. 16 05 Voor de vrouw; 16 30 Filmprogr 17 30 Gram muziek, 18.00 Hoorspel met muziek; 18.30 Gevar. progr.; 19.00 Nieuws en radio- Journaal; 19.30 Gevar. muziek: 20 30 Com munity singing; 21.00 Gevar, progr; 22.00 Nieuws; 22.15 Planoduo; 22 30 Muzikale causerie; 22 45 Orgelspel; 23.15 Gevar. mu ziek. 23.56—24 00 Nieuws. Nordwestiléutsrlier Rundfunk. 309 m.: 12 00 Omroeporkest, koor en solisten. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkcstconccrt. 15 00 Ver zoekprogr.; 16.30 Dansmuziek; 18.00 Sym- phonle-orkest. 19.00 Nieuws; 20 00 Amu sementsmuziek. 3145 Nieuws. 22.15 Dans muziek 24 00 Nieuws; 0.10 Syrophonie- orkesl; 1.10 Amus muziek. i. 317 cn AVRO: 7.00 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 8 00 Nieuws; 8.15 Gram- 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram - 9.25 Voor de hulsvrouw; 9.30 11 00 „Op dc uitkijk", eau— 11 15 Kamerorkest. 12 00 Orgel en 12 30 Land- en tuinbouwmededclln- 12.33 „In 't splonnet ie 12.38 Gra- muzlek, 13.00 Nieuws; 13.15 Medc- gram muziek; 13.25 Musette- 14.00 „Wat gaat er om ln de we reld causerie. 14 20 Gram.muzlek; 14 30 Voordracht met harpspel: 14 45 Sopraan en plano: 15 15 Metropole orkest en solis ten. 16.15 Gram.muziek. 16.45 Musicalen der. 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gra- mof muziek; 17.50 Militair commentaar; 18 00 Nieuws; 18 15 Dansmuziek. 18 45 Omroeporkest: 19.15 Verklezlngstocspraak; 19 30 Gram.muzlek; 19 45 Regeringsuit zending Landbouwrubrlek". 20 00 Nieuws 20 05 Orkestconcert; 20 45 „Een reisje naar de Rijn - 21.45 Gram.muzlek, 22 00 Idem 22.30 Fluit en plano; 23 00 Nieuws; 23.15 Weense "muziek; 23.40-24.00 Gram muziek. Engeland, BBC Home Service. 330 ni.: 12.00 Hoorspel; 12 30 Gevar. progr.; 12 55 Weerberichten. 13.00 Nieuws: 13.10 Ge varieerd programma: 13 55 Sport. 14.00 Schoolradio; 15 20 Discussie over actuele 16 30 I17.55 weerner.; 18.00 Nieuws; 18 15 Sport; 18.20 Causerie: 18.30 Orkestconcert; 19.30 Cau serie. 19.45 Planoduo; 20 00 Gevar. progr.; 20 45 Amerikaans commentaar. 21.00 Nieuws; 21.15 Hoorspel. 22.45 Parlemcnts- overzlcht; 23.00 Nieuws; 23 03 Schaken. Engelar ;eland, BBC Elgin rograni 17t Frankrllk. Nationaal I' 219 in.: 13.00 Nieuws. 13.20 Hoorspel: 15.ou „Miss Heleytt". operette; 17.15 Gram.mu zlek; 18.00 Symphonle-orkest; 19 30 Gra- mofmuziek: 19 58 20 02 en 20 15 Idem: 22.35 Kamermuziek: 23.35 Gram.muzlek; 23 4524.00 Nieuws. Brussel. 481 en 311 in. 181 in.: 12 08 i °rfe*stconcei Lichte muziek. 13.00 Nieuws: 13.15 Ver- Idem. 23 4a- zoekprogr.; 14.30, 15.00 16 00 cn 16 30 1 Brussel, I Gram muziek; 17.00 Niéuws; 17 10 Gram- muzlek; 19 00 Godsdienstig halfuur; 19 45 Nieuws; 20.00 Hoorspelen. 22.00 Nieuws: 22.10 Gram muziek. 22 50 Nieuws: 23.00 Gram muziek; 23 55 Nieuws. 324 in.: 12.00 Radiojournaal; 12 34 Lichte muziek: 13 00 Nieuws; 13.15 Gram.muzlek 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Or ziek; 16 00 Klassieke muziek; 12.00 Orgelspel. 12.30 Dans- 13.00 Orkestconcert; 13.45 Voor de kinderen: 14.00 Voon de vrouw; 15.00 Lichte muziek. 15.30 Voor de soldaten: 15 45 Lichte muziek; 10.15 Mrs. Dales Dagboek: 16 30 Hoorspel; 18 00 Pianospel; 18 15 Orgelspel. 18.45 Hoorspel; 19 00 Nieuws en radiojournaal; 19 25 Sport: 19 30 Amus.muziek; 20.00 Hoorspel: 20.30 Idem; 21,00 Gevar,. progr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Voordracht; 23 15 Gevar muziek; 23.5624 00 Nieuws. N'ord west dent scher Rundfunk. 309 in.: 12 00 Orkest concert; 13 00 Nieuws, 13.25 Omroeporkest en solist. 15.50 Zangrecital: 16.10 Amusementsmuziek; 16.40 Rhvtbml- sche muziek. 17 00 Nieuws; 17 45 Amus.- muziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Symphonle- orkest. koor en soliste. 21.45 Nieuws; 22 05 Klankbeeld. 23 30 Amus.muztek: 24 00 Nieuws: 0 30 Dansmuziek; 1.10 Amusementsmuziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 en 249 ni.: 12 00 Moderne muziek. 12 30 „Malson vendre". opera: 13.00 Nieuws: 13 19 „Malson a Vendre". opera: 13.58 Gram.muzlek, 14.00 Nieuws; 16.00 Kamer muziek; 17 00 Gram muziek; 17 30 Plano recital. 1830 Amerikaanse uitzending; '9 01 Gram.muzlek; 19 58 Idem; 20 03 2152 Gram.muzlek; 23.20 24.00 Nieuws. zou de minister-raad verslag uit brengen over mijn plan voor dc Atoom-kracht! Juist, ja! Mijn geheugen werkt schitterend!" Maar toevallig had Joris deze woorden opgevangen. ..Watwat zegt hij? Wat is er met atoom kracht?" fluisterde hij. ..Dc professor schijnt een soort atoom-deskundige van de regering te zijnmompelde Panda ter neergeslagen. En nu veranderde dc houding van Joris als sneeuw voor de zon. ..Een atoom-geleerde!" riep hij stralend uit. ..Neen. maar! Dat is schitterend, manneke! Had dat meteen gezegd! Een atoom-des kundige van de regeringliet kon niet mooier!. - - ,rnmuziek: 18 30 Godsdienstig halfuur. 10 00 Koersen. 13 00 Nieuw;; 13 17. 14 00.15 00 DlC licb ik hier veel liever dan geld! II. ben trots Nieuws. 19 30 Gram muziek. 2000 Hoor- en 16 00 Gram murek 17 <JJ Nieuws 17 10 nn II iyiiIir I" I speI: 2, 22 Grammtizlek: 22 00 Nieuws; Lichte muziek. 18 Oo' Franse les; 18 15 op U. ICIllJL'. 22.15 Verzoekprogr 23.00 Nieuws. 23.05— Gram.muzlek; 18.25 Financiële 'kroniek. ..or zei Panda stralendmaar wij vrezen dat hij 00 D~ S niet begreep, waaraan hij deze plotselinge vcrandeA m NCRV bl.lfoSï ring in Joris te danken had. I Nieuws; 7.18 Gewyde muziek; 7.45 Een 1 spel; 22 5523.00 Nieuws. en 321 lil. 481 ni.: 12 05 13.00 Nieuws; 13.10, 14 15 en 15.00 Gram muziek; 16.00 Amus.mu ziek; 16.25 Gram.muzlek; 16.35 Amuse mentsmuziek, 17.00 Nieuws; 17.15. 1745 en 18.30 Gram.muzlek; 19 00 Viool en plano; 19 20 Gram.muzlek; 19.45 Nieuws; 20 30 Gram.muzlek: 21.10 Omroeporkest: 22 00 Nieuws, 22.10 Gram.muzlek; 22 50 17.20 I Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 17