LEIDSCH DAGBLAD Overwinning voor geest van Europese samenwerking België plaatst grote bewapeiiingsorcïers in Engeland en Frankrijk Benelnx-congres met banket besloten Truman: „Wij zijn op de goede weg" 91ste Jaargang MAANDAG 9 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27628 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041: Red 2150T België heeft er Zondag in toegestemd voor een bedrag van 50 millioen dollars aan bewapeningsorders in Engeland en Frankrijk te plaatsen als onder deel van een plan om een gedeelte van zijn „bevroren" credieten in de Euro- pese Betalings Unie te gebruiken. In Engeland zullen voor 30 millioen dollars aan bestellingen geplaatst worden, in Frankrijk het restant. Opdat de Belgische napenindustrie niet van de buitenlandse bestellingen te lüden zal hebben. zullen de Verenigde Staten trachten in plaats daarvan bewapeningsorders bij Belgische fabrieken te plaatsen. Het bovenstaande vormt een onderdeel na afloop van de bijeenkomst werd ge- van een overeenkomst, welke Zaterdag i houden, een uiteenzetting van de In principe werd aanvaard door de raad van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking met het doel het vraagstuk tot oplassin? te brengen I van de buitengewone crediteurenpositie 3 van België in de E.B.U. België heeft een vordering van onge- I veer 230 millioen dollar op de E.B U. Het I zal in Juli 80 millioen dollar aan goud ontvangen, of 40 millioen dollar minder 5 dan het oorspronkelijk had verlangd, n maar toch aanzienlijk meer dan het eer- I ste aanbod van de bestuurscommissie I van de E.B.U.. dat door België werd verworpen, en sprak van 46 millioen dollar. Teneinde de contanten te vinden, welke nodig zijn om België te betalen en de toekomstige werkzaamheden van I de E.B.U. te financieren keurde de raad van de O.E.E.S. ook een vergroting van de financiële reserve van de E.B.U. goed. TWEE MAATREGELEN. Met het oog daarop werden twee maatregelen genomen: ten eerste ver snelde betalingen In goud, door de de- biteurenlanden. uitgezonderd Denemar. ken. te verplichten een overeengekomen deel in goud te betalen, alvorens zij de eerste 20 prcoent hebben verbruikt van het debetsaldo <het quotum), dat elk aangesloten land mag laten ont staan. En ten tweede vorming van een garantiefonds, zodra de reserves van de E.B.U. kleiner worden dan 100 millioen dollar. Dit fonds zal worden gefinan cierd door leningen van de aangesloten landen. Naar functionarissen verklaarden, is de overeenkomst van Zaterdag een over winning voor de geest van Europese samenwerking. De Britse minister van financiën, Butler, heeft verklaard, dat de Britse regering vastbesloten is om alle stappen te "doen. die nodig zijn om het vertrou wen van de wereld in het pond sterling behouden te doen blijven en een gezonde handelsbalans te doen ontstaan. dere hoofdpunten van het programma der E.B.U. Deze zijn: 1) het quotum van België zal met 86 millioen dollar vergroot worden, waarvan de helft in goud en de helft ln credieten. 2) Het restant van de Belgische credieten. na de terugbetaling in contanten en de aanpassing tegenover het nieuwe quo tum van het land. zal door de E.B U. in vijf termijnen over een periode van vyf jaren worden terugbetaald. Minister Stikker deelde verder mede, dat het doel van de versnelde goudbe talingen door debiteurenlanden is plot selinge wijzigingen van debiteuren- in crediteurenposities en omgekeerd te voorkomen. De Europese leider van het bureau voor wederzijdse beveiliging (M.SA), Paul Porter, deelde mede. dat de Ver enigde Staten er zich over verheugen, dat er een oplossing voor het voortbe staan van de E.B.U. is gevonden zonder een Amerikaanse bijdrage. Ierland en Noorwegen zullen vice- voorzitters van de raad mogen aanwij zen. Anthony Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken, werd reeds eer. der tot voorzitter gekozen. De bestuurscommissie van de EBU. knjgt een Duitse voorzitter, dr Karlvon Manzoldt. In deze commiss'e zullen verder vertegenwoordigers van Italië. Frankrijk. Engeland. Nederland. I Zwitserland en Noorwegen zitting heb- ben. Do bijzondere vertegenwoordiger der Verenigde Staten in Europa en leider van de M.S.A., William Draper, die de bijeenkomst als waarnemer bij woonde. deelde aan de ministers me de. dat de overbrugging van de dollerkloof belangrijke aanpassingen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zou vereisen. Hy deed drie voorstellen aan de hand, n.l. 1) Amerikaanse investeringen in Europa, 2» grotere Amerikaanse invoer van Europese producten en 3' voortzet ting van de Amerikaanse hulp. Hy voegde er aan toe: „Wij geven aan de beide eerste de voorkeur boven de der de". Draper zeide nog. dat in dit ver band de V. S. groot belang hechten aan de vergroting van de Eurojy^e indus triële en agrarische productiviteit. Hij zag in de benoeming van Eden een aan wijzing. dat Engeland besloten heeft nauwer met het Europese vasteland sa men te werken. HULDE AAN MINISTER STIKKER. De raad van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking heeft in zijn laatste door minister Stikker ge presideerde vergadering, unaniem een resolutie aangenomen, waarin de schei dende voorzitter hulde wordt gebracht. De raad. zo wordt in de resolutie gezegd, heeft er met leedwezen kennis van genomen, dat mr Stikker besloten heeft, als voorzitter van de organi satie af te treden. De raad wenst rijn grote waardering uit te spreken voor de enthousiaste, onpartijdige en des kundige wijze, waarop mr Stikker ge durende de twee jaren van zijn presi dentschap. dikwijls onder bijzonder moeilijke omstandigheden, zijn func tie heeft vervuld. Gemeenschappelijk loonpolitiek eerst na volledige Unie Stomverbaasde Belgen! Het economisch Benelux Congres, dat Zaterdag te Luxemburg met een banket werd besloten, waaraan o.a. de Luxemburgse premier, Pierre Du- pong aanzat, heeft deze verdienste ge had, dat het de nadruk legde op het actuele loonprobleem. Met name kon geen overeenstemming worden bereikt over een gemeenschappelijke loonpoli tiek der Benelux. Objectief bekeken is het inderdaad moeilijk de huidige Benelux douane-unie om te vormen tot een volledige economische unie. wanneer België in Europa het land blijft met de hoogste lonen, terwijl Nederland bijkans de laagste lonen in Europa wenst te behouden, om zjjn exportpositie niet in het gedrang te brengen. Het is een bewijs van de voorzichtig heid en rypheid van oordeel van de Ne derlandse vakbonden, dat zij bereid ge vonden worden om in het algemeen be lang voorlopig van hogere lonen af te zien. De directeur van het wetenschappelijk bureau van het NW. de heer Roemers heeft het in Luxemburg met zoveel woorden aan de stomverbaasde Belgi sche congressisten gezegd: „In geen ge val zal het Nederlandse loonpeil met 30 ti 40"!, kunnen worden verhoogd, zodat het op het Belgische niveau zal komen te liggen." Vele Belgische congressisten waren van oordeel, dat de taal. en de gedach- tengang van de heer Roemers wel die kon zijn van een reactionnair Belgisch patroon en in geen geval leek op de" taal van een socialistisch vakbondleider zo als men dat in België kent. Het congres heeft ten slotte een aan tal resoluties goedgekeurd, waarvan de drie voornaamste hieronder volgen: Wat de betrekkingen van de Benelux met de landen van de Europese Beta lings Unie betreft heeft de Benelux groot belang bij het herstel van een mul tilateraal stelsel van internationale be talingen. Voor een beperkt aantal lan den van West-Europa en slechts voor een deel van de internationale betalin gen van die landen heeft de EBU weer het multilateralisme ingevoerd maar de EBU kan om die reden niet als een definitieve oplossing beschouwd worden. Gezien van het oogpunt van de Benelux uit. is voortzetting van de EBU evenwel wenselijk. De tweede resolutie heeft betrekking op de monetaire toestand van de Bene- luxlanden. Het congres constateert, dat de elementen van de monetaire toe stand van de Beneluxlanden veel ster ker uiteenlopen dan een jaar geleden en dat de monetaire en credietpolitiek der Beneluxlanden in diezelfde tijd be langrijk nader tot elkander gekomen zjjn en naar het schijnt thans door de zelfde principes worden geïnspireerd. In een derde resolutie, welke betrek king heeft op de verschillen tussen de nominale lonen in Nederland en in de Onoverwinnelijk Volgens een te Bombay ontvangen be richt uit Katmandoe fMepali hebbende leden der Zwitserse expeditie naar de Mount Everest hun pogingen om de hoogste top ter wereld te bestijgen moe ten opgeven tengevolge van het slechte weer. Ook de Britse groep onder leiding van Eric Shipton. die de nabijgelegen Tsjo Oyoe Trafht trachtte te bestijgen, zou tot terugkeren gedwongen zijn tengevol ge van het slechte weer. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. Tot dusver zijn alle pogingen om de Mount Everest te overwinnen door slecht weer mislukt. De Zwitserse expeditie was de eerste niet-Brlt.se groep, die een po ging heeft gewaagd. KONINGIN VAN JORDANIË VERDWENEN Koningin Zaïn van Jordanië heeft zon der bericht achter te laten met haar oudste zoon prins Hoessein haar hotel te Lausanne verlaten. Toen koning Talal Zaterdagmorgen uit Parijs aldaar aan kwam. vernam hij. dat de koningin Vrij dagavond verdwenen was. Haar zoon was diezelfde avond juist aangekomen. Na vergeefse navragingen te Lausanne •reed de koning Zaterdagmiddag naar Genève terug en vroeg aan alle grens posten, of men de koningin ook had gezien, doch zonder resultaat. Aan hef einde ervan staan vrede en veiligheid President Truman heeft Zaterdag in een rede te Springfield (Missouri) ver klaard, dat er. niettegenstaande „de grote prestaties" van de afgelopen twee jaar by de opbouw van de Westelyke verdediging, nog een „lange weg" moet worden afgelegd, om tot vrede en vei ligheid te komen. De president sprak op een bijeenkomst van oud-stryders van de 35ste divisie, waarby hy in de eerste wereldoorlog in Frankrijk als kapitein diende. Hy noemde de ondertekening van de conventie van Bonn en het EVG-ver- drag een „geweldige vooruitgang op de weg naar eenheid en veiligheid van Europa". Wanneer deze gemeenschap werkelijkheid is geworden, en de Ver enigde Staten haar ook in de toekomst steunen, zal een „nieuw Europa" zijn ontstaan, aldus Truman. Hij waarschuwde er echter voor om niet na de behaalde successen te ver vallen in apathie en zelfgenoegzaam heid. „Het Kremlin zat niet stilzitten omdat er dit jaar in de V.S. een nieu we president wordt gekozen. Men zal in Moskou daarentegen juist alles in het werk stellen om de vrije volke ren wankelmoedig te maken en in ver deeldheid te brengen", zo meende de president. Hij verklaarde verder, dat de V.S. er niet in de eerste plaats naar streven, de grootste, dan wel de beste lucht macht ter wereld te hebben. Bij het uit breken van de oorlog in Korea hadden VERKLARING VAN RIIEE. De Zuidkoreaanse president Syngman Rhee. heeft in een verklaring „ter beëin diging van het geschil" tussen hem en de nationale vergadering verklaard dat de vergadering een nieuwe president mag kiezen, mits zij de door hem ge elste amendementen op de Grondwet aanvaardt. Deze amendementen houden in verkiezing van de president door het volk en splitsing van de nationale ver gadering in een Eerste en Tweede Ka mer. De nationale vergadering heeft on langs deze voorstellen met grote meer derheid van stemmen verworpen De ambtstermijn van president Rhee loopt volgende maand af en volgens de huidige grondwet moet de nieuwe presi dent voor 23 Juni a.s. worden gekozen. BelgischLuxemburgse Economische Unie. verzekert het congres, dat slechts de volledige verwezenlijking van de Eco nomische Unie, welke algehele vryheld van personenverkeer en sociale politiek inhoudt, omstandigheden kan scheppen, waardoor het verschil tussen de lonen minder groot zou kunnen worden. De Minister van Economische Za- I ken. prof. dr R. M. van den Brink met zijn echtgenote (rechts op de foto) met hun drie maanden oud zoontje Michael bij hun aankomst in de Canadese hoofdstad Ottawa. De Minister had tevoren op uitno- dtging van de Canadese regering de officiële opening verricht van de Canadian International Trade Fair" te Toronto. Links de Nederlandse ambassadeur in.Canada, de heer A. H. J. Lovink cn mevrouw Lovink. WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Tameiyk koude nacht en plaatselijk vorming van mist. Morgen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden Zwakke tot matige wind uit Westelyke richtingen. Weinig ver andering tn temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 10 JUNI. Zon op: 4 24 uur; onder: 20 52 uur Maan op: 15 25 uur: onder: 1 43 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 17.02 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Wordt Luxemburg zetel van het Schumanplan GEBOUWENCOMPLEX STAAT ONMIDDELLIJK TER BESCHIKKING. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent). Naar wij in Luxemburgse regerings kringen vernamen, heeft het Luxem burgse kabinet de officiële candidatuur van de stad Luxemburg als zetel van het plan Schuman niet gesteld Een Luxemburgse woordvoerder gaf ons nochtans als zijn oordeel te kennen, dat de hoofdstad van het Groot-hertogdom een goede kans maakt om tot zetel van de Schuman-orgamsatie te worden geko zen. In tegenstelling met Luik neeft Luxemburg niet de reputatie van een anti-Duitse stad. Bovendien is er een niet te versma den argument, n.l. het feit, dat de Luxemburgers klaar kwamen met de bouw van een modern gebouwen com plex. vlak in het centrum der stad en dat bijkans onmiddellijk ter beschik king zou kunnen worden gesteld van het hoge gezagsorgaan van het plan Schuman. Enkele jaren geleden werd met de bouw van dit machtig complex gebou wen begonnen om er alle Luxemburgse regeringsdiensten in onder te brengen. Tegen December as is het gebouw vol ledig klaar en in geval Luxemburg de Schuman-stad wordt, zouden de Luxem burgse ministeries blijven, waar zij zyn en het nieuwe gebouw aan het plan Schuman worden overgedragen Wij hebben het gebouw tijdens ons verblijf in Luxemburg bezocht. Het ziet er keurig uit. de V.S. een luchtmacht van 48 groepen met een personeel van 300.000 man en minder dan 9 000 vliegtuigen Thans telt de luchtmacht 91 groepen met byna een millioen man personeel en ongeveer 15 000 toestellen, zonder hierbij de lucht strijdkrachten van de marine en het korps mariniers te rekenen, aldus Tru man. die voorts meedeelde, dat volgens de huidige plannen, het opperbevel van de Nato tegen het einde van dit jaar de beschikking heeft over 60 lucht- machtgroepen, welke voor zestig procent uit Britse en Franse toestellen zullen be staan, „die niet onderdoen voor de beste vliegtuigen van ons". De president sprak de onlangs ge uite beschuldigingen, dat de vliegtuigen der VN in Korea van mindere kwaliteit dan de toestellen van Russische makelij zouden zijn. tegen. Volgens Truman be heersen de Verbondenen nog steeds het merendeel van het luchtruim boven Ko rea. „hetgeen betekent, dat wij onze doelen kunnen bereiken, ook al moeten wij hierbij tegenstand overwinnen". Het aantal Oost-Duitsers, dat sinds het begin van de ontruiming van de strook langs de zonegrens naar het Wes ten is uitgeweken, loopt in de duizen den. Tot Zondag waren ongeveer 2 000 personen in Hessen »n Thüringen aan gekomen. terwijl meer dan duizend vluchtelingen de grens van Noord-Beie ren zijn overgetrokken. In het gebied van Neder-Saksen is het aantal vluchte lingen 100 tot 200 per dag. Het noodkamp te Giessen (Hessen) is overvol. Nieuwe vluohtelingen worden nu ondergebracht in een emigrantenkamp bi) Hanau. Terwijl aan de grens van Noord-Beie ren dit weekeinde de stroom vluchtelin gen langzaam minderde, nam het aantal in het gebied van Goettingen, evenals ln Hessen toe. Naar verluidt wordt sinds Zaterdag de Oost-Duitse volkspolttie in het gebied ten Zuiden van de Harz bijgestaan door bereden Tsjechoslowaakse grenspolitie. Langs de grens bij Hessen en Thüringen zijn dubbele wachtposten van Russische militairen opgesteld. JAPANS-INDISCH VREDESVERDRAG Jajaan en India hebben een vredes verdrag getekend, waarbij zü zich ver binden tot „duurzame vrede en vriend schap". In het verdrag wordt het be staan van de „behandeling van meest begunstigde natie" tussen beide landen en de beginselen van handel en zee vaart tussen India en Japan bevestigd. STORMSCHADE IN ITALIË. Zaterdagavond heeft een hevige storm gepaard met hagelslag gewoed boven het district Vercellese in het Po-dal. Twee personen hebben het leven verlo ren en een honderdtal verwondingen opgelopen. Meer dan 200 huizen en ge bouwen zijn zwaar beschadigd. Verder is een groot deel van de oogst verloren gegaan. Geallieerde en Duitse waarnemers maken melding van nieuwe ura- ntummijncn tn het Thüringerwottd4 De onder Russische controle staan de opgravingen beslaan een opper vlakte van 16 tot 30 mijl. Ruim 300.000 arbeiders waaronder 40.000 vrouwen en een aantal dwangarbeiders zijn er tewerkge steld. De leeftijden variëren van 17 tot 55 jaar. De wegen naar en rond het nieuwe uraniumgebied worden zwaar bewaakt en cr wordt een zeer strenge controle op de arbeiders uit geoefend. Naast de 5.000 Russische bewakers onder commando van de geheime Sovjctpolitie wordt het kostbare gebied tegen „ongewenst" bezoek beschermd door duizenden Oost- Duitse bewakers en leden van de staatsveiligheidsdienst. Het bovengrondse deel van ccn dergelijke mijn. I f. 20.000 OP NO. 16160. Overeenkomstig dc bevelen van del commandant van het krijgsgevan- j genkamp op het eiland Kojc hebben troepen van de Verenigde Naties de borden met opschriften en andere rust verstorende objecten afgebro ken en weggehaald. Britse soldaten slopen een obstakel weg. dat juist voor dc ingang was aangebracht. Tegen corruptie ambtenaren Deviezen instituut (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta). De criminele recherche der politie te Djakarta heeft een ultimatum gezonden aan het hoofd van het Deviezeninstl- tuut met het verzoek maatregelen te treffen tegen de corruptie der ambtena- naren. in het onder zijn leiding staande instituut. Een tydslimiet werd in het ultimatum gesteld Wanneer binnen deze tydslimiet door het hoofd van het deviezenlnstituut geen maatregelen'getroffen zijn zal de politie zelf ingrijpen, aldus ..Merdeka Voorts heeft de politie een Chinees, die bekend stond als de koning der smokkelaars, gearresteerd. De smokkelaar heeft van Pasar Ikan uit <de zeevisserij haven van Djakarta gedurende vier jaren handel gedreven met Singajjore. waarbij naar schatting voor honderd millioen aan deviezen- certificaten werd ontdoken. Zijn ar restatie vond plaats na een riizie van de smokkelaar met een handlanger. Gouden Ned. Alpenvereniging „Koninklijk" MAURICE HERZOG ERELID. Het kasteel „De Hooge Vuursche" stond Zaterdagavond in het teken van de Edelweiss. Deze werd namelijk ge dragen door vrijwel alle deelnemers aan het diner, dat de Nederlandse Alpen- vereniging daar gaf ter gelegenheid van haaz- 50-jarig bestaan. Onder de gasten bevonden zich de bekende Franse Alpi nist Maurice Herzog, vertegenwoordi gers van de Zwitserse en Engelse Alpl- nistenveremgmgen en de Zwitserse ge zant in Nederland. De voorzitter, jhr mr C. J. A. de Ranitz begroette de'gas ten en deelde mede. dat het bestuur besloten heeft Maurice Herzog te benoe men tot erelid voor zijn unieke prestatie bij de beklimming van de Annapurna in het Himalayagebergte. Tevens deed jhr de Ranitz mededeling van het feit. dat het Hare Majesteit behaagd heeft de vereniging het prae- dicaat „Koninklijke" toe te kennen. De Koningin en de Prins hadden het voor nemen de bijeenkomst by te wonen, doch het lichte ongeval, dat Pnns Bern- hard is overkomen, maakte dit niet mogelijk. De voorzitter memoreerde echter de Alpinistisdhe prestaties van de Prins, die talrijke moeilijke bestij gingen op zyn naam heeft staan. Ook bracht hy in herinnering de talrijke bergbestygingen van Prins Hendruk, die beschermheer van de Nederlandse Al- penverenlging is geweest van 1917—1934. Jhr de Ranitz zeide, dat de natuurlijke eenvoud en warme belangstelling van Prins Hendrik voor de bergsiport in deze kring niet is vergeten. Een speciale groet bracht hij aan mevrouw I. F. DamstéMuller, die de vereniging 50 jaar geleden heeft opgericht Een tele gram werd ontvangen van de Koningin en Prins Bernhard met gelukwensen voor het gouden jubileum. Eindhoven 10 uur zonder electriciteit RAT WAS DE SCHULDIGE. Een rat. de een wandeling ging ma ken over een isolator in het 10.000 volt station van de P.NRM. nabij de Rtjks- psyohiatrisohe inrichting te Woensel, neeft in de nacht van Zaterdag op Zon dag te kwart over een kortsluiting doen ontstaan in dit station. Door deze kort sluiting werden de sohakellnstallatles nagenoeg geheel vernield. Geheel Eind hoven zat van dat moment af zonder stroom. Een dertigtal monteurs ls direct aan het werk gegaan om de storing op te heffen. De gehele naoht en een deel van de morgen zyn zy hiermee bezig geweest. Gutermorgen te 11 uur was de storing opgeheven. CONGRES ALG. NED. VERBOND. Te Culemborg is Zaterdag een con gres en een algemene verbondsvergade- ring gehouden van het Algemeen Neder lands Verbond Het was het eerste taal congres na de oorlog van dit verbond. Prof. dr Celen uit Antwerpen hield een .ede over het onderwerp „Het Neder lands in Belgisch en Vlaams taalge bied" en prof. dr G. G. Kloeke uit Lel den sprak over de verhouding van het Afrikaans tot de Nederlandse dialecten. Aan de hand van voorbeelden toonde preker aan. dat de grondslag -an het Afrikaans moet zyn gelegd in de pe riode van Van Riebeeck.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1