Nederlandse inzichten zegevierden over Franse Examentijd [FILMS CLOWNTJE RICK Agenda ZATERDAG 7 JUNI „Groene (landbouw) poolgroeit in stilte (Van onze Parijse correspondent). Het is meestentijds lang geen slecht teken, wanneer men in de kranten wei nig te lezen krijgt over een zogenaamde technische conferentie, omdat het veelal voornamelijk de moeilijkheden en de tegenstellingen zijn, waaraan men ruchtbaarheid pleegt te geven. En daar om is het zowel opmerkelijk als gerust stellend. dat nfi de conferenties over het Schuman-plan en het Europese leger, die gedurende vele maanden regelmatig aanspraak maakten op de belangstelling van de krantenlezer de voorbereiding van de „Groene (land bouw) pool", het derde object van de Europese integratie, zich in een bijna ongerepte stilte voltrekt. Uit een gesprek, dat wij met de leider van de Nederlandse delegatie ter con ferentie. de heerJ.J.v. d. Lee. moch ten voeren, bleek dat men uit deze discretie der kranten de conclusie mag trekken, dat het werk der Europese landbouwdeskundigen in Parijs naar redelijke wensen verloopt. Een der oorzaken van die betrekkelijk vlotte gang van zaken ls, dat bi) de twee reeds genoemde en voorafgegane conferenties al heel wat staatkundige en juridische Integratieproblemen wer den bestudeerd en opgelost, waarop nu dus niet meer behoeft te worden terug gekomen. De algemene richtlijnen waren al grotendeels geformuleerd. Een ander voordeel bleek te zijn, dat dc HET VERKEER MET BERLIJN Een Britse hoofdofficier heeft het on der Sovjet-contröle staande radio-sta tion in de Britse sector van Berlijn be treden en het aanbod herhaald even tuele zieken te evacueren. Hii zeide ook dat de personen in het gebouw, dat door de Britten is afgezet, vrijelijk het station kunnen verloten De Britse maatregelen waren er slechts od ge richt geen nieuwe personen toe te la ten. De officier van de Sovjet-wacht (ongeveer 20 man) weigerde de Britse officier te woord te staan. Deze wend de zich daarop tot de voornaamste commentator, von Schnitzler. Men is niet op het Britse aanbod ingegaan. Volgens Reuter houdt de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland aan na de instelling van de versperde strook Meer dan 1200 vluchtelingen, merendeels boeren, 7.iin de afgelopen dagen in de crens-dlstricten van Hes sen geteld. Velen van hen hebben hun vee en een deel van hun bezittingen mee kunnen nemen. De secretaris-generaal der Verenigde Naties. Trygve Lie, heeft medegedeeld, dat hij de commissie der VN in Zuld- Korea een telegram gezonden heeft, ■waarin hij haar handelwijze in Zuld- Korea goedkeurt en steunt. In het telegram zegt hij met be zorgdheid het geschil tussen de Zuid- Koreaanse regering en de wetgevende macht gevolgd te hebben. Het is aan de Zuidkoreanen om hun ambtenaren te kiezen. De Verenigde Naties echter en in het bijzonder die leden, welke steun aan het land bieden, kunnen niet onverschillig blijven, indien metho den gebruikt worden, die de wortels voor een democratisch bestuur bedrei gen Trygve Lie verzoekt de commissie de inhoud van zijn telegram ter kennis van president Rhee te brengen. Koning Talal van Jordanië heeft zijn terugkeer naar Amman uitgesteld, aldus een woordvoerder van de Jordaanse le gatie te Parijs. Eerder was meegedeeld, dat de koning, die t-ot herstel van ge zondheid in Parus ls. gisteravond per trein naar Rome zou gaan om vandaar naar Jordanië te vliegen. Volgens welingelichte bron te Amman had de minister-president van Jordanië aan de koning meegedeeld, dat het kabi net heeft besloten, dat de koning onder medisch toezioht moet blijven. Indien dat te Parijs niet mogelijk zou zijn. zou hU naar Jordanië moeten terugkeren en stappen nemen om dit toezicht te rege len. De koning is gisteravond per trein naar Génève vertrokken voor een ver blijf van nog niet bepaalde duur, alvo rens naar zijn hoofdstad. Amman, terug te keren. De Jordaanse ambassadeur in Londen heeft meegedeeld, dat de koning nog niet heeft besloten hoe lang hij in Zwit serland zal blijven Koning Talal zal zich bij de koningin van Jordanië voegen, die in Lausanne verblijft voor herstel na een operatie. ..Er bestaat geen conflict tussen de koning en de Jordaanse regering", aldus verklaarde de ambassadeur. Ko ning Talal wordt vergezeld door zijn vijf jaar oude zoon en enige secretarissen. landbouwexperts. die zich nu met de groene pool bezig houden, gebruik heb ben kunnen maken van het materiaal, dat door andere internationale organen, als de OEES en de Fao (de landbouw organisatie der Ver volkeren) al verza meld was. Ter aanvulling van deze gegevens zijn aan de regeringen der zestien lan den, die bij de komende landbouwpool geïnteresseerd zullen zijn, niettemin uitvoerige vragenlijsten toegezonden Aan de hand van de Ingekomen ant woorden verrichten de technici nu hun werk Tot uiterlijk einde October hebben ze de tijd om aan de plannen van de heren Mansholt en Pflimlin. de beide promotors van de groene pool. vastere vorm te geven. Dan komen de ministers opnieuw bijeen om de resultaten te be studeren en om te trachten de politieke problemen, die buiten de competentie der experts gelegen zijn, op te lossen Tot de voornaamste vorderingen, die de experts tot nu toe hebben geboekt, rekent de heer v. d. Lee het principiële besluit, dat de landbouwpool betrek king zal hebben op alle bodempro ducten bosbouw inbegrepen die door de 16 geïnteresseerde landen wor den voortgebracht. Wat dat betreft, hebben de Nederlandse over de Fran se inzichten gezegevierd, omdat mi nister Pflimlin oorspronkelijk met slechts vier met name genoemde pro ducten suiker, tarwe, zuivel en wijn beginnen wilde. Al vrij spoedig is echter gebleken, dat een dergelijke beperking in de praktijk moeilijk door te voeren zou zijn, aan gezien door zo'n opzet, de tegenstellin gen eerder verscherpt dan overbrugd zouden worden Bovendien zouden ver schillende landen, die bij die producten weinig of niet waren geïnteresseerd bij de algehele integratie ongelijke tred moeten houden met de overige deelne mers van de groene pool. Het hele ge bied der Europese landbouw zal daarom dus nu gelijktijdig bü het integratie proces betrokken worden De Nederlan ders. die dit standpunt in het bijzonder verdedigen. hebben dienaangaande vooral de steun ontvangen van Italië. West-Duitsland en Belgie Speciaal met dit laatste land blijkt ook thans de samenwerking weer uitstekend. (Ingez. Med.-artv.) Minister Rutten: Goede technische opleiding dringende eis 80 nieuwe ambachtsscholen in 4 jaar De minister van O. K. en W. heeft vanmorgen te Krimpen a.d. IJssel de nieuwe gemeentelltke lagere technische school geopend. Daarin zeide hii o.a. dat in het be drijfsleven meer krachten nodig ziin, die moeten worden gevormd. Want de kern. die aan vakbekwame mensen no- dle is om onze productie od te voeren, moet ons land in staat stellen om het teeen de steeds sterker wordende con currentie van het buitenland od te ne men. Slechte de beste Droducten. die te«en billiike Driis worden geleverd, zul len de afzetgebieden behouden en ver groten Deze kern van geschoolde en leidende krachten zal vervolgens aan de minder coede en de ongeschoolde werk kunnen verschaffen. Hoe meer geschoolden er ziin. des te meer ongeschoolden zullen, dank zit hen. te werk kunnen worden gesteld. Dit alles demonstreert, dat een eoede onleidlne voor technische krachten op allerlei niveau een dringende eis is. Spr. kon met voldoening constate ren. dat de toeloop sinds 1946 een sterke stilginc vertoont. Zo is het aantal leerlingen van de lagere tech nische scholen sinds 1939 vrijwel ver dubbeld en dit jaar tot ongeveer 60.000 gestegen. Het leerlingstelsel heeft relatief een nog sterkere groei laten zien. In de laatste 4 laren zijn er 80 nieu we ambachtsscholen gebouwd. Ten slotte wees minister Rutten er od dat de industrie meer dan vakbe kwaamheid vraagt. Zit vraagt mensen, die zich bewust ziin van hun maat schappelijke taak. ZOMERVACANTIE VOOR TELEVISIE De Nederlandse Televisiestichting zal in navolging van het buitenland een zomerpauze houden van 2 tot 18 Augustus. Gedurende die periode zal de apparatuur in de Bussumse studio kun nen worden nagezien en tevens kan men aan het studio-interieur de nood zakelijke verbeteringen aanbrengen. HEVIG ONWEER BOVEN LEERDAM I Boerderij door brand verwoest j Gistermiddag ontlaadde zich in de omgeving van Leerdam een hevig on- I weer. waarbij de bliksem insloeg in een boerderij te Leerbroek, bewoond door de familie van Buuren en Kortlever In korte tijd stonden huis en stallen in lichter laaie. De brandweer van Meerkerk was spoedig ter plaatse, be streed het vuur met twee stralen en hield de belendende boerderil van de weduwe Slog nat. Dit huls brandde ook reeds, maar kon behouden blijven. De boerderij brandde geheel uit; zij was laag verzekerd. NIEUWE LEDEN P.E.N.-CENTRUM NEDERLAND Tot leden van het P.E N -centrum Ne derland zijn benoemd; Ad den Besten. Amsterdam, mevr. M. C. Dermout-In- german. Arnhem, prof dr D. Th. Enk laar. Utrecht, mej. dr Jane de Jongh, Londen. G. Knuvelder. Helmond. Paul Rodenko. Den Haag, dr J. W. Schulte Nordholt, Wassenaar, Gabriël Smit, 's-Graveland. H. K de Vries. Haren (Gr mevr. dr H. VVagenaar-Nolthenius Bloemendaal. Toerisme is belangrijke deviezenbron V reemdelingenverkeer bracht 137 millioen binnen In de jlarvergadering van de ANVV te Breda is een motie aangenomen. waarin gewaarschuwd wordt tegen I ernstige gevolgen van het invoeren van I een logeer- of vrcemdelingcnbelasting op het vreemdelingen verkeer. Het: Hoofdbestuur zal deze niotic ter kcn-i_ nis van bevoegde instanties brengen. De directeur van de „Banque de Pa-1 ris et des Pays Bas", de heer P. P. A.= v Ooyen, die tot voor kort hoofd van de B afdeling reisdeviezen van de Ned. Bank= was hield een beschouwing over „Toeris- me als deviezenbron Een overzicht gevende van de deviezen- inkomsten van 1951 voor de diensten sector, zeide de heer van Oyen. dat in= deze sector f 2 017 000 000 binnenkwam waarvan door toerisme ruim f 103.000 0001 Aan dollars was dat bedrag resp.S 257 000.000 en 21 000.000, waaruit reedsE blijkt, dat de kwaliteit van do toeristi-E sche deviezen gced is Het doliarpercen-s tage in de diensten-sector is ongeveer 5 e ln de toeristische sector daarvan circa 10. In de transport-sector werd boven- dien van toerisme ongeveer f 20.000.000 E ontvangen. Voorts gaven Nederlanders-E niet ingezetenen en buitenlanders van hun guldens-tegoeden f. 14.600.000 inz 1951 in ons land uit. welke uitgaven men als delging van schuld aan het buiten- E land kan beschouwen. E Beziet men aldus de totale inkom- sten uit het vreemdelingenverkeer, dan komt men aan f. 103.000.000 plusE f. ïft.000.000 uit verkeer en f. 14.600.000 E van niet-ingezetenen. dus ruim; f. 1.77.000.000 aan Inkomsten uit toe-" risme. Deze geweldige stijging t.a.v. voor de oorlog (5 a 6 millioen per Jaar) is zeer verheugend en zet ook thans nog door. Uiterst belangrijk is, dat het Neder- landse prijspeil ten aanzien van het: buitenland zo laag mogelijk blijft. Uit de cijfers blUkt. dat het toerisme met 1 tot 1 "o van de betalingsbalans een inkom stenbron bij uitnemendheid ls. vooral ook vanwege de kwaliteit van de devie zen. Hij voorspelt voor deze tak van be drijvigheid een belangrijke toekomst. iülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Woord van Bezinning (Inccz. tied.-Adv.) De molen maalt weer! Jongeren en ook al wat ouderen zwoegen blokken, slikken broom, want zij moeten de" tol betalen en moeten de molen binnengaan, de bewerking ondergaan die examen heet. om on derzocht te worden naar de ken nis die ze bezitten, (aldus van Dale) En ze zwoegen en blokken en de nervositeit stijgt met de dag, want ze moeten het halen. Er hangt Immers zoveel van af. Het diploma moet verworven want dan telt men immers pas mee Dan pas kan men meekomen in de vaart van het maatschappelijke leven, dan pas kan men meedingen in de strijd om het bestaan. O, ja. ik weet wel. voor veel nervositeit is geen reden. Een examen is immers een onderzoek naar de kennis van een bepaald vak. Als men zich die kennis heeft eigen gemaakt, be hoeft men derhalve het onderzoek daarnaar niet te vrezen. Ik weet wel dat een examen ook nog iets anders kan betekenen, voor degene die het ondergaat, als alleen maar liet aangelegd krijgen van een mee- lat, waardoor men af wil meten of men aan de eisen, voor het bezit van een stukje papier te stellen, voldoet. Het kan ook zijn de proef op dc som, de bekroning van een vorming, een studie, het bereiken van een doel, zodat dan een examen een doel in zichzelf heeft. Maar voor hoevelen zou dat laatste het geval zijn? Voor hoevelen ls ten slotte alleen het behalen van het stukje papier, dat de poort naar de toekomst ontsluiten moet. het een en het al? Want dat papiertje „diploma" geheten is tenslotte een heel be- Jangrjjk iets in onze maatschappij- Het regeert voor een groot deel de levens van duizenden, 't Is immers langzamerhand zo geworden dat niet wat de mens zelf is, maar wat voor een papier hij kan tonen, zijn waarde voor het maatschappelijk leven bepaalt. Men kan een goed mens zijn, een ijverig werkman, een gedegen vakman door de prac- tljk geschoold, een handig zaken man, met een onmiskenbaar talent voor het een of ander begiftigd zijn, maar, zonder diploma's bete kent men toch uiteindelijk niet veel, krijgt men geen eigen zaak. worden de sollicitatle's in de meeste gevallen terzijde gelegd. Daarom, er zit niets anders op, blokken, examen doen. "t Is harde noodzaak. En, begrijpt U mü goed, Ik zou niet weten hoe men op een andere wijze een zekere selectie zou kun nen toepassen. Een selectie, die on vermijdelijk is in onze gecompli ceerde maatschappij, waar we el kander in de weg lopen. En toch geloof ik dat hier een groot gevaar ligt. Zou het niet kun nen zijn dat de aanbidding van het diploma een symptoom is van dat gene wat de schrijver van „Het 25 ste uur" noopte zijn beklemmend visioen voor ons op te roepen? Dat we bezig zijn een maatschappij te kweken waarin we de mens kwijt zijn. Een maatschappij waarin geen plaats meer is voor het individu, waarin het individu gedegradeerd wordt tot nr. zoveel van die lijst, van die en die rubriek. En, voor dat men gerubriceerd kan worden en op de lijst gezet, moet men aan bepaalde, vastgestelde, vaak min of meer theoretische maatstaven vol doen. En, eerst dan kan men wor den vrijgegeven, met een etiquet beplakt „Voor gebruik gereed". En. wee de mens die niet aan de eisen voldoet, die geen diploma heeft, hij telt niet meer mee en is uitge rangeerd. En. het kan nooit de be stemming van de mens zijn te worden tot een soort „eenheidspro duct". tot een rad in de machinerie van een maatschappelijke organi satie. wiens persoon van een lage re orde ls als het papiertje dat hH bezit. Het kan daarom nooit de be stemming van de mens zijn omdat God juist de mens, zoals hij is, zo belangrij'k vindt, dat Hij in Jezus Christus mens gworden is, om mensen onder Zijn Heerschappij te nemen, het tot de mensen te zeg gen en ze het te laten zien: „Gij zijt van Mij, Gij mensen zijt Go- des". Daarom interesseerde het Hem niet of mensen sommigen in de rubriek tollenaren en hoeren ge- klasslflceerd hadden en anderen ln in de rubriek vrome nette mensen, maar zegt Hij tot zondaren en bra ve farizeërs „Gij zijt van Mij! Volgt Mij!" Want dit is de genade bestemming van de mens, te leven onder Zijn Heerschappij en zo zijn leven als een opdracht een taak van Hem te ontvangen en te leven. Een mens Gods te zijn. En, wie zijn leven zo niet leeft zakt voor het examen, het onderzoek, dat Hij instelt. Heeft z'n doel gemist. En daarom is nooit het diploma het belangrijkste in een mensenleven, maar dit, hoe ziet U Uw leven? Wie zilt Ge? Van Wie zijt Ge? Weet Ge van Wie Ge zijt? En dit moet ons tot nadenken stem men en tot voorzichtigheid manen. Het diploma bepaalt de waarde van een mens niet. De beantwoor ding van de vraag, of Uw leven een geslaagd leven is. hangt niet af van een uitslag van een examen. Laten wij dit bedenken, als een examen niet zo afloopt als wij graag gewild hadden. Het ls sneu, maar neemt het niet al te tragisch. Het is niet waar dat daardoor men sen minderwaardig zouden zijn. En. als ge slaagt, welgefeliciteerd, maar houdt U steeds voor ogen dat het mogelijk is diploma's te heb ben. en toch, als mens te misluk ken. Want het blijft, in beide ge vallen, er om gaan hieruit te le- leven: „Ik ben een mens Gods, en daarom, iemand wiens leven een opdracht is. Vervullen wij die op dracht? J. P. Honnef. Slecht nieuws voor wanbetalers Ook in ae Beemster is in navolging van Purmerend het vonnis ener wan betalers geveld! De Algemene Midden standsvereniging Beemster en de R.K. Middenstandsver. ..De Hanze" hebben tot een gelijkgerichte actie besloten, waarbij dus een ieder, die niet op tijd betaalt, onmiddellijk wordt uitgesloten van andere leveranties. Tevens zal een wanbetaler, die eenmaal ls gemaand, niet voor de tweede keer worden aan gesproken. maar onmiddellijk gaan de maatregelen tegen hem of haar in. In de gemeenten De Rijp en Graft bestaan ook plannen om tot een derge lijke maatregel over te gaan. RAAD VAN ADVIES NATIONALE COMMISSIE VLUCHTELINGENHULP De Raad van Advies en aanbeveling en het uitgebreide werkcomité van de Nationale Commissie voor vluchtelin genhulp zullen Donderdag 19 Juni a s. in de Statenzaal te Utrecht worden geïnstalleerd door de voorzitter der Nationale Commissie, de heer L. Neher. Het werkcomité heeft als voorzitter. L. Neher; penningmeester is mr E. E. Menten; secretaresse, mevr. mr B. E. A. C. van de Walle—Bosch. In de Raad van Advies en aanbeve- i ling hebben o m. alle Commissarissen I der Koningin zitting. „Trans continent express Vuurwerk rond het „vuur paard" lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirr VAN DEZE WEEK: llllll Met een enkel woord binnenland 24 Augustus zal te Hengelo de al gemene vergadering worden gehouden van de Federatie van folkloristische groepen in Nederland Ter gelegenheid van deze ver gadering zal ln het Stadion te Hengelo een internationaal folkloristisch festijn worden georganiseerd. Het Nederlandse emlgTantenschip ..Waterman" ls te Hallfax (Canada) aan gekomen met meer dan 800 Nederlandse emigranten aan boord. Twee speciale treinen wachtten om de landverhuizers naar hun bestemmingen te brengen. Vals en echt" "van 6 Juni tot 13 Sep tember ln het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt gehouden. De Nederlandse Bond v i dansleraren zullen Rex Het heeft ln Amerika wèl wat vceten in de aarde gehad, voordat de eerste treinverbindingen tot stand kwa men. Was het hier een koppige boer, die moeilijkheden veroorzaakte, omdat hij het monster niet tussen zijn koeien door wilde hebben in Amerika draai de het aanvankelijk op een Indianen- oorlog, en later dikwijls op een strijd tegen blanke bandieten uit. In .Transcontinent-express" treden de Indiaanse en blanke antl-trein- ridders zelfs s&men in het strijdperk: de ingenieur, die een spoorverbinding van Oost naar West tot stand wil bren gen wordt daarin formeel door post koets- en stoombootmaatschappijen en met geweld door de vroegere verloofde van ren vriendin dochter van een bankier, die de onderneming financiert tegengewerkt. Deze ex-verloofde tracht eerst de onderneming te doen mislukken, door een spoorbrug ever de Mississippi te vernielen, en. wanneer hij het hieruit, voortvloeiende proces verliest, roept hij de hulp van een Indlanenbende in. die de eerste trein overvalt. De aan vallers hadden echter een strop: de trein vervoerde behalve ge'.d en post, ook ge weren en munitie Het gaat er flink van langs, doch uit eindelijk zegeviert het recht hetwelk de aanstichter van al het kwaad naar het (waarschijnlijk voor hem onprettig) hiernamaals verwijst. „Vrouwen in de oertijd" Geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken Luxor Wanneer thans een groep vrouwen zich in een vereniging aaneen sluit dan hoeft geen man zich daar over ongerust te maken: men gaat pra 145-146 - Boven vonden zc een aardig klein kamertje, waar een bed stond. - Kijk. zei Kabouter Pilon. hier kun jc slapen. Welterusten, hoor! - Welterusten, tot morgenochtend, zeiden Rick en Bunkie. Zc kropen gauw lekker in liet bed. - Een aardige kerel is die Kabouter, hè! zei Bunkie. - ja. we hebben het erg getroffen, antwoordde Rick. Ik hoop maar. dat morgen die mist weg is. dan weten we ongeveer, waar ut zijn. Nou. ik lich n reuzenslaap. Welterusten. Bunkie! Binnen twee minuten sliepen ze allebei als rozen. Dc volgende morgen ontwaakte Rick door een zonnestraal, die precies op z'n gezicht viel. Hij stond op en keek door het raampje naar buiten. - O. kijk eens. Bunkie, hoe mooi hel bos er nou uitziet! zei hij. Verschillende demonstrat gehouden worden. Ter gelegenheid van de Jaardag der stichting van de Republiek Italië gaven de Italiaanse gezant en mevrouw Caruso cisteren een drukbezochte receptie ln het legatiegebouw aan de Sophlalaan te Den Haag. BLTTENLAND I ccti gedenkteken voor de op 8 Januari 1948 te Londen overleden tenor Richard Tauber opgericht Tauber werd nameiljk 16 Mei 1892 te Llnz geboren De vorige maand ls aan de villa, die Tauber tc Bad Ischl bewoonde, een gedenkplaat onthuld. Veldmaarschalk Lord Alexander de Britse minister van defensie, en Selwyn Llovd. minister van staat, zijn Vrijdag avond per vliegtuig uit Londen naar Tokio vertrokken voor hun missie ln Korea. De Sovjetrusstsche ambassadeur li VS.. Alexander Panyoesjkin, heeft aange kondigd dat hij zijn functie te Washing ton neerlegt en een nieuwe werkkring zal aan', aarden. Panyoesjkin zal vervangen worden door Georgl Zaroebln tot voor kort ambassa deur te Londen. Panyoesjkin ls sinds 1917 ambassadeur in dc V.S. geweest. Het Ned. Roode Kruis schrijft ons: Terwijl de Roode Kruiscampigne nog ln yolle gang ls. denkt de leiding al weer aan Kerstmis. In de jongste hoofdbestuursvergadering werd een bedrag van f. 12.000 uitgetrokken voor Kerstpakketten, die gezonden zullen worden aan de Nederlandse militairen, die in Uno-verband ln Korea optreden De geestdriftige reacties, die ontvan gen zijn naar aanleiding van de pak jes, die het RK voor Kerstmis 1951 naar Korea zond. zijn mede oorzaak dat men probeert de militairen ook dit "keer een verrassing te bereiden. Informaties zullen worden ingewonnen omtrent de dingen, die practisch ziin en door de soldaten worden gewenst. Misschienis het met Kerstmis niet meer nodig, maar dat risico loopt het Ned. Roode Kruis graag, en dan zijn er altijd nog hee! veel vergeten zieken en oudjes, die met d-e versnape ringen en mogelijk ook met de overige inhoud blij te maken zouden zijn. ten. of breien meestal praten èn breien. In de begintijd van de emanci patie zag het er dan voor de mannen soms wat bedenkelijker uit doch dit zijn geweest. Thans wordt gemeld, dat Fagloli. die Zaterdag 31 Mei tijdens de training voor dc Grote Prijzen van Mo naco met zijn Lancia verongelukte en daarbij verwondingen opliep, herstellen de ls en dat alle levensgevaar ls geweken. was nog niets, vergeleken bij de acti viteiten van de prae-hlstorische Bond van Plattelandsvrouwen, die de film „Vrouwen in de oertijd" uitbeeldt. Met knotsen en steenslingers verovert en onderwerpt dat maar mannen, alsof er geen respect voor het sterke ge slacht bestaat! De film verhaalt en suggereert, dat dit verhaal uit voorhistorische rotsteke ningen werd opgemaakt - hoe 'n groep je vrouwen de slavernij onder haar mannelijke stamgenoten ontvlucht en, wonende ln de bomen, een zelfstandig bestaan inricht. Om voor het nageslacht te zorgen, worden mannen overvallen en .buitgemaakt". Een van de onderworpen mannen heeft echter het vuur ontdekt (door twee stenen tegen elkaar te slaan boven droge bladeren) en de fakkels, die hij hier mee maakt, jagen de vrouwen zo'n schrik aan, dat de rollen vlot worden omgekeerd de heren der schepping laten zich op hun wenken bedienen. Een gemeenschappelijk gevaar is ech ter een reusachtige aapmens, die onder wild gegrom de mensen aanvalt. Doch met behulp van het vuur wordt dit ver vaarlijke monster gedood. Overigens was hij de meest aanneme lijke uitbeelding van de prae-historische mens; de lelieb'anke huid en goed op gemaakte lippen der „oervrouwen" er de gladgeschoren kinnen der mannen doen ons wat recent aan. Het geheel is trouwens nogal irreëel, doch de film boeit door de originaliteit van het gegeven en de merkwaardigheid van het verhaal. „Tarzan in gevaar" In Afrika zelf Lldo Het bijzondere ln deze nieuwe Tarzan-film is het feit. dat een deel van de opnamen in Afrika zelf is ge maakt. Tot nu toe slingerde de gespierde aap-man zich door was bosjes in het Hollvwoodse filmparadijs, maar dit surrogaat sohünt niet meer te voldoen zodat men nu in „Tarzan In gevaar" heel wat van de flora en fauna van het zwarte werelddeel krijgt te zien. Voor de rest is alles bij hetzelfde gebleven: een oorlogszuchtig opperhoofd in ge vecht met de stam-met-de-mooie-ko- ningin. slaven- en wapensmokkelaars en als ccn ster. hoog boven d't volkje uit rijzend Tarzan, de gevreesde, supe rieure held. De grote man woont nog altijd met zijn aantrekkelijke Jane en aap Chieta in zijn eezellige jungle-wo ning en caat de orde. u begrijpt het al, in zyn gebied herstellen. Hij wordt daar bij eenmaal ir. een Indrukwekkende waterval gesmetenmaar gelukkig - geen schrammetje! Het is allemaal fantastisch en opwin dend en dat ls ook de bedoeling van de schepper van de Tarzan-figuur, Edgar Rice Burrough. Het is een gezellige film want ach, we zien allen graag een sterke man. die de moeiliikhêden met zijn blote vuist uit de weg ruimt: de he'e wereld wacht op zo'n figuur De Tarzan-rol wordt gespeeld door Lex Barker. „Een Amerikaan in Parijs Hij blijft nog een week Trianon „Een Amerikaan in Pa rijs" blijft nog een week in de Bree- straat en dat verwondert ons, eerlijk ge zegd niet van deze film met haar wer kelijk fraaie ballet. En dan de muziek van George Gershwin niet te vergeten. „Onder de hemel van Parijs" Geprolongeerd Casino Leiden kan blijkbaar niet genoeg krijgen van het Parijse leven, want behalve de film „Een Amerikaan in Parijs" (in Trinanon) is ook „Sous ie Ciel de Paris" (onder de hemel van Parijs) geprolongeerd. Deze boeiende film van Julien Duvivier is deze week nog te zien ln Casino. ZATERDAG: Stadszaal (foyer): Bazar t. b. v. nieuw DierenasyL ZONDAG: MAANDAG. Hooglandse Kerk: Orgelbespeling Adrl- aan Blankensteln (Avondmuzlek) 8.30 u. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG. Middelweg 38: Opening Leldse Groene Kruiscentrum 3.30 uur. In den Vercrulden Turk: Ledenvergade ring De Leldsche Kunstkring voor allen". 8 uur. WOENSDAG: Oosterkerk: 90-larlg bestaan Zondags school ..Laat de klnaerkens tot MIJ ko men"., 8 uur nam. DAGELIJKS: DE BIOSCOPEN. Rex „Trans Continent Express" (14 Jaar) Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur. Werkdagen: 2.30, 7 15 en 9.15 uur. Donderdag: „De kleine man". Trlnnon „Een Amerikaan ln Parijs" (alle leeft.) Zondag' 2.15. 4.30. 7 en 9 15 uur. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Sous le Clel de Parts" (14 Jaar) Zondag- 2 30, 4.45. 7 en 9 15 uur Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Tarzan ln gevaar" (14 Jaar) Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Werk dagen: 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor „Vrouwen ln de Oertijd" (18 Zondag: 2 30 4 45. 7 en 9 15 uur. Wer- dagen: 2.3u, I en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door.: de doktoren Van Alphen, Gaas beek; De Jager; Simons cn Stoffers. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 7 Juni 13 uur tot Zaterdag 14 Juni 8 uur waargenomen door Apo theek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 cn „Tot Hulp der Mensheid". Hooigracht 48. tel 21060. Te Oegstgecst door de Oegst- geester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 2