LEIDSCH DAGBLAD Staking der Franse communisten volledig mislukt Nederlandse Tliunderjet stortte op Engels marinevaartuig enkele LEERLINGEN 91ste Jaargang DONDERDAG 5 JUNI 1952 Rijnstrcek-edilie No. 27625 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W M enk horst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal; t 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21.507 Slechts 2 der arbeiders werkte niet Bemoedigend voor Frankrijk, een ontgoocheling voor Moskou (Telefonisch van onze Parijse correspondent). I)e algemene staking, waartoe het Communistisch vakverbond, de C.G.T. gisteren de Franse arbeiders had opgeroepen om te protesteren tegen de ge vangenneming van de plaats vervangend secretaris-generaal Jacques Duclos (die volgende week door de justitie verhoord zal worden) heeft zo weinig om het lijf gehad, dat men wel van een totale nederlaag voor de communisten kan spreken. De tientallen leuzen, die communisti sche agitatoren op straten en muren hadden gekalkt en die opwekten om Duclos te gaan bevrijden, hebben vrijwel geen weerklank gevonden en practisch heeft niemand een vin verroerd. Slechts twee procent der arbeiders heeft, zo verklaarde men gisteravond op het ministerie van Binnenlandse Zaken, het werk gisteren neergelegd. Wanneer de politle-agenten hun val helmen niet aan hun koppelriemen had den gegespt, dan zou niets in Parijs er gisteren op gewezen hebben, dat er iets bijzonders aan de hand was en ook de metro's en bussen liepen met de gebrui kelijke regelmaat. Alleen ln de reusachtige Renault- fabrieken in de Parijse voorstad Billan- court is het tot incidenten gekomen, toen een groep ontslagen arbeiders onder leiding van een communistisch kamer lid. Roger Linet, een geslaagde poging deed tot sabotage door de electrische kabels te vernielen. De politie heeft hier moeten ingrijpen en de oproerige ele menten ingerekend. Linet is naar de Santé gevangenis overgebracht, waar Duclos tevergeefs op de verschijning van de Parijse volksmassa's zat te wachten. Al deze tegenslagen heeft de C.G.T. er natuurlijk niet van weerhouden om een ronkend overwinnings-bulletin te publi ceren. waarin onder meer wordt aan gekondigd. dat het Franse proletariaat de strijd tegen het fascisme zal voort zetten. Verrassingen van gewelddadige aard blijven dus tot de mogelijkheden behoren en de politie blijft dan ook op haar hoede. OORZAKEN DER MISLUKKING. De mislukking van deze communisti sche staking is aan verschillende oor zaken toe te schrijven. Een er van is wel. dat de kleine, onaanzienlijke Duclos die een gevat debater is, maar in zijn voorkomen helemaal niets heeft van een volkstribuun, in tegenstelling met Tho- rez, nooit tot de verbeelding der Parijse massa's heeft gesproken, zodat zijn opsluiting dan ook geen enkele waar neembare opwinding heeft verwekt. Een andere reden ls. dat de regerii g bekend had gemaakt niet te zullen wjjken en een aantal doelmatige voor zorgen had genomen, door o.a. 's nachts een zestigtal communistische leiders op te pakken, die later weer in vrijheid zijn gesteld. Voorts was het overheids personeel er van verwittigd, dat iedere deelneming aan de demonstratie met een ontslag op staande voet zou worden gestraft. Deze maatregelen hebben hun effect zeker niet gemist. Maar de derde en voornaamste oor zaak van dit communistische échec is toch stellig wel, dat de Franse arbei ders, zoals by herhaling al eerder was gebleken, meer wa: Steeds duidelijker wordt namelijk ook door de arbeiders onderscheid ge maakt tussen stakingen, die door loon eisen gerechtvaardigd kunnen worden, en stakingen, die om zuiver politieke redenen worden geproclameerd. Dit laatste was wel heel duidelijk gisteren het geval en daaruit valt het commu nistische fiasco vooral wel te verklaren. Een groep arbeiders, die sedert enkele dagen staakte om een loongeschil. is gisteren zelfs weer op het werk versche nen. Zij deelden daarbij de directie mede. dat zij hun staking voor een dag onderbraken, omdat zij zelfs de schijn wilden vermijden, dat hun actie iets met politieke motieven zou hebben uit te staan. De Franse arbeiders hebben zo giste ren een overtuigend bewijs geleverd van hun politieke volwassenheid, een bewjjs, dat men voor de Franse rege ring even bemoedigend als voor Moskou verontrustend mag noemen. Wanneer de Franse communistische partij vandaag nog altijd een half millioen leden telt, en op een zeven a acht millioen stemmen mag reke nen, dan is gisteren tevens duidelijk geworden, dat deze massa's de laatste jaren aan redelijkheid veel wonnen en aan agressiviteit bijna alles hebben ingeboet. De Franse arbeiders hebben zich dus gisteren voor de Kominform onbetrouwbare bondgenoten getoond. ONDERSCHEIDINGEN IN ENGELAND. Ter gelegenheid van de 26ste verjaar dag van koningin Elisabeth van Enge land ls een lijst gepubliceerd met nieuwe ondersoheidlngen Twee personen hebben de titel van burggraaf gekregen, twee die van baron en zestig die van ridder. De twee nieuwe burggraven zijn Sir Basil Brooke, minister-president van Noord-Ierland. en Sir Duff Cooper, die van 1944 tot 1947 Engels ambassadeur in Frankrijk was. De,-rree nieuwe baronnen zijn gene raal I-r George Jeffreys, voormalig pariet1 ntslid. die tijdens de eerste we- reldoe jg bevelvoerend officier van de garde der grenadiers was en Lord Sim mons. voorzitter van het Hogerhuis. De titel sir kregen onder meer de schrijver Compton Mackenzie en de filmregisseur Carol Reed. de in Rusland geboren Britse historicus prof es sot Le wis Bernstein en de archaeoloog Robert Wheeler. De kapitein van de sleepboot ..Turmoil". Dan Parker, die kapitein Carlsen te hulp kwam. werd benoemd tot lid van de orde van het Britse Rijk. De titel dame kreeg onder meer de we duwe van Ernest Bevtn. Aan de privy council" werden drie j nieuwe leden toegevoegd, onder wie de Australische minister voor de defensie- productie. Eric Harrison. Kenneth Ross. directeur van de Britse olieraffinaderij te Abadan. die verleden jaar als laatste uit Abadan vertrok, werd benoemd tot officier van het Britse rijk en luitenant-generaal Sir George Erskine, die het bevel voerde over de Britse troepen tijdens de gevechten in dq zone van het Suez-kanaal, tot com mandeur van het Britse rijk. Ramp in het Marsdiep Vermoedelijk 14 schepelingen vermist Piloot in vlammen omgekomen Vanmorgen om kwart over zes is, tijdens intergeallieerde manoeuvres rond het IJsselmeer op 3 kilometer uit de kust, een Nederlandse Thunderjet, bij het maken van een duikvlucht neergestort op een Engels patrouillevaartuig in het Marsdiep tussen Texel en Huisduinen. Het toestel, waarvan de bestuurder in de vlammen is omgekomen, vloog onmiddellijk in brand en zette ook het grotendeels houten vaartuig, dat een bemanning van vermoedelijk 15 koppen aan boord had, in lichterlaaie. Zowel het vliegtuig als het Engelse scheepje zijn spoedig daarop gezonken, terwijl op de plaat* van het ongeluk de motorolie nog een uur lang bleef nabranden. Vissers, die onmiddellijk met een bootje van de heer Pronk te hulp schoten, hebben een van de opvarenden van het Engelse schip, die, hoewel hij brandwonden had, een reddingboei wist te grijpen, weten te redden. Ook zou er nog een andere over levende zyn, doch daaromtrent be staat nog onzekerheid. De bemanning van de .Prins Hen drik" vond nog het totaal verminkte lichaam van een nog niet geïdentifi ceerd bemanningslid van hetzij de Thunderjet of het Engelse schip by de zandbank ..De razende bol". Schipper Bot heeft de omgeving van de i plaats waar het ongeluk gebeurde afge zocht. maar geen enkel levensteken van de anderen kunnen waarnemen. De ..Prins Hendrik" keerde met de vlag halfstok naar Den Helder terug. Deze is een lid van het personeel der machinekamer van het Engelse pa trouillevaartuig en werd door een En gelse marineboot vanmorgen om kwart voor negen naar Den Helder gebracht, waar hij in het marinehospitaal ..De centrale ziekenboeg" is opgenomen. Zyn toestand was ..zeer goed"; er bestaat niet het minste levensgevaar. Binnenkort beslissing bakkerscompensatie Niet meer deze week. doch wel bin nenkort kan een beslissing van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening worden tegemoet gezien over de aan de bakkers toegezegde compensatie voor de verhoogde lonen in de bakkerij, die a-s. Zaterdag in gaan. Het Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering iC.-H.) dringt er in een tele gram bij de minister op aan, de beslis sing vóór Zaterdag bekend te maken. OVERLEG IN STAALSTAKING IN V.S. Het Witte Huis heeft de vakbondlei- ders en de directies uitgenodigd voor een vandaag te houden bespreking om te pogen een einde te maken aan de staalstaking. De voorzitter van de vakbond Cio. Murray, en de vertegenwoordigers der staalfabrieken hebben deze uitnodiging aanvaard. WOELIG TUNESIE. De Tunesische politie heeft 10 perso nen gearresteerd in verband met bom aanslagen, die schade hebben aangericht in gebouwen te Tunis. Een man, die in een kelder lag te slapen, werd ernstig gewond door neerstortend puin In een etmaal hebben zich 5 ontploffingen voor gedaan. Verder zijn pogingen gedaan om een garage in brand te steken. (In*ez. Med.-ad..) Een oude Kort aan biedt zijn waar. bestaande uit sierlijke goudvisjes in aardig gedecoreerde glazen bak ken ie koop aan. in de omgeving van Panmocndjon. waar de be standsbesprekingen gehouden \i*or- den. Een vredig tafereeltje, dat wel een zeer schrille tegenstelling vormt met de gebeurtenissen in Korea. President Truman heeft het Congres in een boodschap gevraagd om aanvul lende credieten ten bedrage van 3.465 555 000 dollar voor de nationale verdediging in het komende boekjaar. WEERBERICHT Kans op buien De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt, met later kans op enkele regen- of onweersbuien Zwakke tot matige veranderlijke wind In het Zuidoosten van het land nog warm. elders iets lagere middagtempe- raturen dan vandaag (Opgemaakt te 10 uur). 6 Juni. Zon op- 4 22 uur: onder; 20 55 uur. Maan op: 19 35 uur; onder: 2 30 uur. Hoogwater te Katwijk te 126 en 13 53 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's DE TROONKWESTIE IN JORDANIË. De regering van Jordanië heeft een nieuwe raad benoemd, die de bevoegd heden van koning Talal overneemt, tot dat uit een medisch rapport blykt, dat de koning zijn werkzaamheden kan her vatten. aldus een regeringscommuniqué. In welingelichte kringen verwacht men, dat deze raad van drie zijn werk iwee of drie maanden zal verriohten, waarna tenslotte zou worden gemeld, dat de toestand van de koning nopeloos is. Daarna verwacht men een procla matie, dat Emir Hoessein op zyn acht tiende verjaardag, ln Januari 1953. de troon zou bestijgen. Volgens te Damas cus onbvangen berichten heeft de mi nister-president van Jordanië, op een speciale parlementszitting verklaard, dat koning Talal nooit meer kan rege ren en dat zijn ziekte door medische deskundigen als ongeneeslyk wordt be schouwd. Uit de haven van Nleuiwediep voeren onmiddellijk na het ongeluk Neder landse. Engelse en Amerikaanse sleep en hulpsohepen uit. om naar de slacht offers te zoeken, dooh later heeft de Nederlandse Marine laten weten, dat zij het reddingswerk geheel zal overnemen. De .Prins Hendrik" is nadien dan ook niet meer uitgevaren. Generaal Juan Domingo Peron heeft voor het Argentijnse parlement de eed afgelegd aan bet begin van zijn nieuwe I ambtsperiode van zes Jaar. Zyn echtgenote Eva Peron nam niet als bij vorige plech tigheden plaats ln de ereloge. doch aan de rechterzijde van de president. heeft Anno 1770 op haar afdelingen STOPPERIJ en ATELIER direct plaats voor van 1417 jaar. Alleen keurig nette meisjes gelieven zich spoedig te melden aan het kantoor Vestestraat 1afd. Personeelszaken. Dc burgemeester van Amsterdam. Mr Am. J. d'Ailly en zijn echtgenote brengen op het ogenblik een niet- officieel bezoek aan Venetië. De heer en mevrouw d'Ailly in een Venetiaanse gondel op het Canal grande ter hoogte van het Dogen paleis (op de achtergrond). i ROTTERDAMS BURGEMEESTERSVACATURE. Naar wy vernemen is nog vóór de a.s. verkiezingen een voordracht te ver wachten ter voorziening in de vacatur» van de burgemeester van Rotterdam. GEVANGENENKAMP OP KOJE DOORZOCHT. I Hedenmorgen zijn drie Amerikaanse tanks de afdeling 607 van het krijgsge vangenenkamp op Koje binnengerukt. I De 3 000 krijgsgevangenen in deze afde- ling hadden geweigerd tenten te verwij- deren om plaats te maken voor meer gevangenen. Kr werd geen tegenstand gi boden. Gedurende de operatie werd een vracht auto met schoppen, houwelen, houten I namaakgeweren en dozen documenten uit de afdeling 607 verwijderd j De Amerikanen maakten gebruik van traangas en vlammenwerpers bij hun j actie om propagandamateriaal en ver sterkte punten in de afdelingen op té ruimen. Ook afdeling 60, waar 200 ge vangenen worden vastgehouden, die vatt oorlogsmisdaden worden beschuldigd, werd doorzocht. De gevangenen zongen communistische liederen, toen de Ame rikanen zich terugtrokken. BESTELLINGEN VAN AMERIKAANSS STRIJDKRACHTEN. De Amerikaanse strijdkrachten tref fen voorbereidingen tot het doen vad belangryke bestellingen aan wapen», voorraden en constructiemateriaal vóór 30 Juni a.s. Bovendien zouden zij ln het komende begrotingsjaar tussen 1 Juli 1952 en 30 Juni 1953 haar bestellingen in sneller tempo willen plaatsen. D» omvang van de bestellingen zou 41 milliard dollar bedragen. sehuman sjeit Frankrijk Eisenhower op het verkiezingspad Bij zijn bezoek aan New Delhi heeft dr Mohammed Nat sir. oud-minister president van Indonesië in het par lementsgebouw het woord gericht tot het parlement. Zittende van links naar rechts dr H. E. Soediartjo. Indonesisch Am bassadeur in India. Shri G. V. Ma- valankar. voorzitter van het Lager huis en rechts de minister president van India Pandit Nehroe. gerust GÉÉN DUITSE TROEPEN VOOR EUROPEES LEGER IS GOEDGEKEURD. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman. heeft de commissie voor buitenlandse zaken van de Natio nale Vergadering de verzekering ge geven. dat geen Duitse troepen kunnen worden gerecruteerd voordat het Euro pese legervcrdrag door alle zes leden- landen zal zijn bekrachtigd. Sohuman zeide. dat de onderhande lingen. voorafgaande aan de onderteke ning van het verdrag, alle door Frank rijk gestedde voorwaarden bevredigden en dat de contractuele overeenkomsten met West-Duitsland een tussenstap zijn voor een algemeen vredesverdrag, dat slechts zou kunnen worden gesloten met de deelneming van Rusland. Met betrekkin? tot de uitwisseling van nota's met de Sovjet-Unie over Duitsland, zeide Sohuman het wenselijk te achten, de deur open te laten voor overeenstemming tussen de Grote Vier. De commissie heeft na kennis geno men te hebben van Schumans verkla ring met 26 stemmen tegen 8 (de com munisten) een motie aangenomen, die de nadruk legt op de drinzende nood zaak van een Europees politiek gezags orgaan met werkelijke bevoegdheden. Oproep tot nationale eenheid Dwight D. Eisenhower heeft in zyn woonplaats, Abilene, de eerste toe spraak gehouden van zyn campagne voor het presidentschap der V. S. Hy spoorde met klem aan tot bet bereiken van een nationale eenheid. Amerika, zo vervolde hij heeft mil- lioenen uitzegeven. om belangrijke ge bieden aan het communisme te onthou den en krachtige geallieerden aan zich te binden in een ideologische wereldoor log. Elsenhower zeide. dat het bereikte succes er op wijst, dat de huidige aan het Congres voorgelegde rekeningen top- cijfers vormen voorzover zij betrekking hebben op de Pactlanden. In de toe komst zouden de cijfers kunnen dalen, zonder dat essentiële belangen opgeof ferd zouden worden. Eisenhower zeide van oordeel te ziin dat Amerika's be doelingen ten aanzien van de buiten landse politiek duidelijk voor binnen- en buitenland uiteengezet dienen te worden De Amerikanen hebben een instinctieve afkeer van de geheimzin nigheid. die bijvoorbeeld Yalta om- rinzde. Amerika wordt in steeds toenemende mate bedreigd door onenigheid, inflatie, zware belastin; en bureaucratie, t vervolgde hit. Het wac nodig dat leder zich een verantwoordelijk burger toon de, opdat het niet nodig zou zijn een lange reeks strafwetten ln te voereu, hetgeen uiteindelijk zou leiden tot de re glementering van de arbeiders en een bureaucratische contróle van alle pro ductiemiddelen. Inflatie zou zelfs de ondernemersvrij heid. „de onmisbare economische steun van de menselijke vrijheid", kunnen vernietigen. Dit gevaar betekent een der sprekendste argumenten tegen een over- concentratie van macht bi) de federale regering. Het dient als een cardinaal punt ge zien te worden, dat de wettige macht van de regering en haar grote invloed gebruikt wordt om inflatie, zowel a^s deflatie tegen te gaan, ten einde het land ln staat te stellen op een regel matige koers voort te gaan. Met het oog op het gevaar van een oorlog dient men zich grote opofferingen te getroosten. Een ander gevaar wordt gevormd door de centraliserende neiging van de rege ring. Eisenhower noemde ..de val van China In 1949 een der grootste Internationale rampen van onze tijd. een soort trage die. die zich niet moet herhalen". De bevolking van Abilene bestaat uit ongeveer 7000 inwoners. Uit vele delen van het land waren echter duizenden te zamen gestroomd Er waren spondee- ken met opschriften, zoals ..Elsenhower president" en ..We like Ike" <wy hou den van Ike», de bijnaam van Eisen hower).

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1