LEIDSCH*^; DAGBLAD 91ste Jaargang DONDERDAG 29 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27620 Directeur: 3 W Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w.tte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer f 6- per kwartaal- t 0 47 per weekTelefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Besnoeiing Truman's hulpprogram valt mee Laatste beslissing in zicht Na de door president Truman aan gevraagde gelden voor de Amerikaanse I economische en militaire hulpverle- I ning aan het buitenland met 1200 mil- lioen dollar, d.i. 15',4 proeent van het totaal, te hebben verminderd, heeft de Amerikaanse Senaat het overblijvende bedrag van 6700 millioen dollar met 64 tegen 10 stemmen toegewezen. Er zal thans een voltallige Congres- zitting (van Huis van Afgevaardigden en Senaat) worden gehouden ter be spreking van het ontwerp. Dit is no dig, omdat het Huis van Afgevaar digden het programma nog meer heeft besnoeid dan de Senaat en het eind bedrag heeft bepaald op 6.162.600.000 dollar. De onderverdeling van het door de Senaat goedgekeurde bedrag van 6700 nullioen dollar is als volgt: Europa: 3.515.295.500 dollar voor rechtstreekse milit. hulp en 1.542.866 000 dollar, voor economische of militaire steun, verleend in verband met de her bewapening Midden-Oosten en Afrika: 514.263 000 dollar voor militaire en 166.227.500 dol larvoor economische hulpverlening: on der het tweede bedrag bevindt zich een post van 55.126.000 dollar voor steun aan vluchtelingen uit Israël. Het overblijvende gedeelte wordt ver deeld over Azië het gebied van de Stille Oceaan en midden- en Zuid-Amerlka. Ruim 25.000.000 dollar is bestemd voor de bestrijding van administratieve, ver- scheplngs- en andere kosten. Onder de voor de Amerikaanse hulp aan het buitenland uitgetrokken gelden bevindt zich ook een post van 20.962.000 dollar, zijnde de Amerikaanse bijdrage aan het internationale fonds voor hulp noodlijdende kinderen. Truman: bactereologische oorlog in Korea een leugen! President Truman heeft de Sovjet- Unie aangevallen wegens ..het versprei den van de leugen", dat de Verenigde Naties in Korea gebruik maken vanbac- tereologisohe wapens. ..Er is geen woord van waar" aldus verklaarde Truman te genover een delegatie, die een bezoek bracht aan het Witte Huis. ..Wij hebben nooit de conventie van Geneve geschon den bij onze operaties in Korea Zij weten dit heel goed," aldus de president, I .doch zei blijven de leugens verspreiden, hoewel die door geen enkel feit worden I gesteund". Ernstig tramongeval te Madrid Tengevolge van het weigeren van de remmen is een Madrileense tram in volle I taart een heuvel af en tegen een stenen I muurtje gereden. Het voertuig sloeg ver- volgens over het muurtje, dat zich aan de rand van een rivierdijk bevond, heen en stortte 13 meter omlaag. 18 der in zittende passagiers zijn om het leven ge komen en 60 gewond, waarvan 30 ern stig. ZUID-AFRIKAANSE TROEPEN ZOUDEN INGRIJPEN IN MIDDEN OOSTEN De Zuid-Afrikaanse minister van de fensie, Erasmus, heeft in' de senaat ver klaard, dat als een oorlog zou uitbreken. Zuid-Afrikaanse strijdkrachten voor de verdediging van het Midden Oosten dienden te worden aangewend. Dit ge bied moest worden besohouwd als de strategische sleutel op de verdediging van het Afrikaanse werelddeel tegen agressie vanuit het Noorden. Z.M. Maatjes Mals I bestijgt de troon. De Senaat hechtte nog zijn goedkeu ring aan een amendement van de repu blikeinse senator Kern, waarin wordt bepaald, dat geen enkel land, dat goe deren, welke voor de oorlogvoering kun nen worden gebruikt, aan communisti sche staten levert, in aanmerking kan komen voor Amerikaanse hulp. De senator zeide, dat ook rubber hier onder valt. „Groot-Brittannië heeft op verraderlijke wijze rubber naar de Sov jet-unie verscheept. Het is buiten kijf, dat voor de vervaardiging der wapens, welke de communisten in Korea gebrui ken. gebruik is gemaakt van door En geland geleverde rubber", verklaarde de Senator. J Eerste Hollandse Nieuwe t voor Koningin f i Aangeboden door Katwijkse delegatie f Gisteravond is aan H. M. de f J Koningin de Eerste Hollandse f i Nieuwe aangeboden. Om zeven uur f 1 ontving Hare Majesteit in het paleis (f Socstdük de burgemeester van de f gemeente Katwijk mr W. J. Wol- i f dringh van der Hoop, de schipper i f der KW 45 H. Messemaker en echt- i genote en de reder Joh. Parlevliet, J i eveneens uit Katwijk. Deze dele- f f gatic bood de Koningin twee vaatjes nieuwe haring aan. die gistermor- t x gen door de KW 45 „Neptunus" in f J IJ mui den was binnengebracht. De f ■aatjes waren gesierd met een f .aantje in de Katwijkse kleuren, f Dc Koningin toonde zich zeer ver- i beugd over het geschenk. De West-Duitse regering heeft gister avond een millioen exemplaren van een speciaal blad uitgegeven Zij achtte het van bijzonder belang, dat de bevolking ondanks de drukkersstaking zou worden ingelicht omtrent de ondertekening van het verdrag betreffende de Europese Defensie Gemeenschap. De publicatie was een halve dag uit gesteld. omdat vakbondsleden hadden aangedrongen op wijziging van de in houd van een hoofdartikel. LABOUR CONTRA MALAN Het dagelijkse bestuur van de Britse Labourparty en de leiding van het Brit se algemene vakverbond hebben de ras sen politiek van premier Malan veroor deeld. Het bestuur van de Labour partij nam met algemene stemmen een resolutie aan. waarin het optreden ran de Zuid Afrikaanse regering ..politiek despotis me" wordt genoemd, „dat verdient door de vrije volkeren van de wereld te wor den veroordeeld". Het partijbestuur slaat met bezorgdheid de politiek ran de re gering Malan gade. die de verhouding tussen de rassen verbittert, de activiteit der vrije vakverenigingen bedreigt, de rechten op vrije meningsuiting vernie tigt en de grondwet, waarvan de toe komst van de democratie in de unie af hangt, ondermijnt", aldus deze resolutie. Vijf vrouwen van de vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie hebben zich gisteren laten vastketenen aan pilaren in de hoofdstraat van Jo hannesburg. als protest, tegen de maat regelen van de regering. Zii droegen borden met opschriften als „Swart. laat ons met rust" en „laat Sachs vrij". Een B-36 bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht is bij landing op de basis Carswell in Texas, verongelukt. 7 leden der bemanning kwamen om het leven, lo moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Spoedig nadat de wielen van het toe stel de grond hadden aangeraakt, deden zioh 3 explosies voor. waardoor een ge weldige brand ontstond. De B-36 is de grootste Amerikaanse operationele bommenwerper. Het toestel heeft 10 motoren, waarvan 4 straalmo toren. Gistermorgen zijn in de omgeving van Bonn weer de eerste oefeningen van gewapende Duitse groepen gehouden. Duizenden leden van de grenspolitie hadden tot taak „een sabotagegroep" te omsingelen en te vernietigen. De oefening werd bijgewoond door de minister van binnenlandse zaken Lehr, dc ministers van binnenlandse zaken der staten en leden van de parlemen taire commissie, die belast is met politie zaken. Vertegenwoordigers der geallieer de legers volgden de oefening als waar nemers. Na afloop kregen de genodig den en de vertegenwoordigers van de pers in een legertent het sinds Wilhelm I bij alle Duitse oefeningen gebruikelijke menu uit de rijdende keuken, namelijk erwtensoep met spek. Mossadeq met staf van landgenoten op Schiphol Perzische tapijten (kleine) voor Koningin Juliana WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot, zwaar bewolkt met enkele buien. Vannacht in het binnenland tij delijk zwakke, overigens matiee tot krachtige Westeliike wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 30 MEI Zon op: 4.27 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 10.34 uur; onder: 0.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.20 uur en 19.49 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hij acht Int. Gerechtshof onbevoegd Met het Hjntoestel uit Teheran van dc KLM is de premier van Iran, de 71-jarige dr Mohammed Mossadeq om kwart voor negen gisteravond op Schiphol aangekomen. Dc premier, die gelijk bekend naar ons land gekomen is om de behandeling bij te wonen van het Brits-Iraanse oliegeschil door het Haagse Internationale Gerechtshof op 9 Juni a.s„ was vergezeld van een staf van landgenoten, o.a. de vicc- premier van Iran, dr Fathemi en nog drie andere plaatsvervangers, voorts vier adviseurs, zyn eigen zoon, die tevens Mossadeq's arts is, en tenslotte een zestal Perzische persvertegen woordigers. Ter verwelkoming waren op Schiphol o m aanwezig mr H. Mulderije, Minis ter van Justitie, dr H. N Boon. secreta ris-Generaal van het Departement van Buitenlandse Zaken, de Procureur-Ge neraal bij het Amsterdams Gerechtshof, mr A. A L. F. van DuUemen. en de ge zant van Iran in ons land. Hossein N Talloze journalisten hadden binnen enkele seconden de premier, wiens zachte stem nauwelijks hoorbaar is. omzwermd en volkomen ingesloten, vyr minuten lang trachtte Mossadeq op de hem gestelde vragen temidden van het vrij grote tumult te antwoorden, maar slechts diegenen, die bijna letterlijk aan zijn lippen hingen, waren in staat en kele woorden op te vangen. In hoofdzaak kwamen zijn ant woorden hierop neer: „Teneinde voldoende tijd van voor- Minister-Prcsident Mossadeq van Perzië is gisteravond op Schiphol gearriveerd; hij werd opgewacht door de Minister van Justitie Mul derije met wie de Perzische premier hier in gesprek gewikkeld is. bereiding te hebben, is de premier reeds 12 dagen voor de aanvang van de behandeling van het geschil in Den Haag naar ons land gekomen. Hij acht het Internationaal Gerechtshof niet bevoegd dit geschil te beslechten en hoopt het Iraanse standpunt aan het Hof duidelijk te maken, hetzij persoonlijk, hetzij door een zijner plaatsvervangers. Mossadeq verklaarde voorts, dat hij niet van plan Is uit eigen beweging en op eigen wens als premier van Iran na zijn terugkeer af te treden. Dat hij mo gelijk toch zou worden vervangen, wilde hij zich niet ontveinzen, maar dit zou dan slechts een gevolg kunnen zijn van de normale constitutionele gang van zaken. Tenslotte antwoordde hij bevestigend op een vraag of hij voor Koningin Ju liana Perzische tapijten had meege bracht, al verbeterde hü deze vraag in zoverre, dat het geen tapijten waren, doch een aantal kleine en grotere kleedjes. De premier maakte niet die vermoeide indruk, die hij bij zijn vorige korte be zoek op Schiphol (op doorreis) had ach tergelaten. Wel werd hij. juist als toen. bij het verlaten van het vliegtuig en bij de korte wandeling over het plat form naar de Icaha) krachtig onder de armen ondersteund door zijn zoon aan de ene en de Iraanse gezant aan de andere kant. Volledige compensatie werknemers premie Werkloosheidswet Tegemoetkoming voor ondernemingen De regering heeft thans een beslissing genomen over het compensatievraag- stuk in verband met de premie voor de Werkloosheidswet, welke wet op 1 Juli in werking treedt. De regering heeft zich op het stand punt gesteld, dat de werknemers in alle bedrijfstakken volledige compen satie voor hun premie-aandeel dienen te ontvangen. De scheidingslijn tussen Oost en West De Oostduitse volkspolitie heeft op de pas getrokken scheidingslijn langs de Oostduitse kant van de zonegrens prik keldraad aangebracht. Volgens reizigers, die Woensdag nog uit de Sovjet-zone West-Duitsland zijn binnengekomen, gel den de eerste tien meter achter de zone- grens als verboden gebied, waarin de volkspolitie zonder waarschuwing qp iedereen kan schieten. De volgende vijf honderd meter is de zogenaamde waar schuwingszone en in de rest van de vijf kilometer brede strook mogen geen ver gaderingen worden gehouden en uitvoe ringen gegeven worden. De plaatsvervangende hoge commissa rissen der Westelijke bezettende mogend heden hebben een program opgesteld, waarin zij hun regeringen tegenmaat regelen voorstellen na de jongste actie van Oostduitse zijde. Over de aard van de tegenmaatrege len werd geen bijzonderheden verstrekt. De hoge commissarissen zelf bevinden zich thans niet in Bonn. Geen herhalingsoefeningen voor Mariniers KOSTEN ZUN TE HOOG De Marineleiding heeft in verband met de kosten moeten afzien van het voornemen om dit Jaar mariniers voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen. Ook zullen er geen mariniers voor een korte mobllisatie-oeTening wor den opgeroepen, zoals het vorig jaar is gebeurd, toen een bataljon met onder steuningseenheden m het marinierskamp te Doom onder de wapenen is geweest. Wel zal in de loop ran de maand Septem ber een overigens zeer beperkt aantal officieren van het corps mariniers een herhalingsoefening moeten doormaken. De betrokkenen zullen vroegtijdig wor den gewaarschuwd. In verband hiermede is dezer dagen een desbetreffende beschikking van het College van Rijksbemiddelaars te ver wachten. De regering heeft echter ge meend, dat de positie van de schatkist slechts een verlaging van de vereve ningsheffing toelaat met Ter verdere tegemoetkoming zal een verla ging van de kinderbijslagpremie met tot stand worden gebracht. Voorts is besloten de premie voor de werkloosheidsverzekering zodanig te verminderen, dat de lasten van het bedrijfsleven 0.2 lager zuilen wor den dan aanvankelijk berekend. In totaal zal op deze wijze de tegemoet koming voor de ondernemingen 12 bedragen. Door de Stichting van de Arbeid was voorgesteld, dat de werknemers compen satie zullen ontvangen voor hun pre mie-aandeel, terwijl tegenover de loons verhoging. die daartoe nodig zou zijn, een verlaging van de bedrijfstakken zou worden gesteld door een vermindering van de vereveningsheffing met 2 H.M. de Koningin bracht Dinsdag- morgen een bezoek aan de Prins Hendrikschool. Internaat voor schipperskinderen te Vreeswijk, van welke school zij Beschermvrouwe is. De Koningin werd bij aankomst door de leerlingen hartelijk begroet. Naast H.M. de Voorzitter van het Bestuur der school, de heer B. G. J. baron van Heemstra. Geheel rechts met ambtsketen om dc bur gemeester van Vreeswijk, jlir mr L. E. de Geer van Oudegém. Onbewaakte overweg eist dode Gistermorgen is op de onbewaakte overweg nabij de kapel in de omgeving van Heiloo een 23-jarige motorrijder in volle vaart tegen een uit de richting Alkmaar komende trein gereden en op slag gedood. De motorrijder. H. van Dijk. die in deze omgeving woont, had het motorrijwiel, dat totaal verwoest werd, v.n een vriend geleend. De bestuurder van de trein heeft niets bemerkt, omdat de jongeman waar- sohyniyk tegen het tweede wagonstel is aangereden. Pas in Castnoum hoorde de bestuurder ran het ongeluk. Bloedige botsingen tussen politie en communisten te Parijs Duclos gearresteerd Parijs is gisteravond het toneel ge weest van zeer ernstige botsingen tus sen de politie en de communisten. Aan beide kanten zijn vele gewonden ge vallen en een van hen, een Algerijnse manifestant, is intussen in een parti culier ziekenhuis overleden. Onder dc honderden communisten, die door dc politie zijn ingerekend, be vindt zioh ook Jacques Duclos. de waarnemend leider van de partij en president van de communistische Ka merfractie, in wiens auto een korte- golf-ontvang-toestel, twee postduiven en verschillende vuur- en andere wa pens werden aangetroffen! Om middernacht heeft de minister van binnenlandse zaken Brune verklaard dat hij deze groot opgezette en centraal ge leide manifestatie, die in naam bedoeld was als een demonstratie tegen de komst van Generaal Ridgway in Parijs, beschouwde als een bewuste aanslag op Het grootste schip, dat ooit in de haven van Montreal aankwam, is de ..Empress of Scotland". Het meet 26.300 ton en is het vlaggeschip van de Canadese vloot voor de Grote Oceaan. Teneinde de haven te kunnen bereiken moeten de mas ten acht meter worden ingekort om het schip onder de beroemde brug van Quebec te kunnen laten door varen. de veiligheid van de republiek. De rege ring zal nog bekend maken welke maat regelen tegen de op heterdaad betrapte Duclos en andere communistische lei ders. die voor een deel zeker zullen trachten zich op hun parlementaire on schendbaarheid te beroepen, genomen zullen worden. De hoofdredacteur van .J'Hfumanité". die wegens opruiing al en kele dagen eerder was opgepakt, zal voorlopig nog niet worden vrijgelaten. De twee communistische ochtendbladen: „l'Humainité" en „Liberation", die op nieuw hadden opgeroepen om 's avonds aan de verboden manifestaties tegen Ridgway deel te nemen, zijn gistermor gen alle in beslag genomen. De straatgevechten van gisteren beho ren zeker tot de felste botsingen, welke Parys de laatste jaren heeft gekend. De communistische leiders hadden de Place de la Republique, gelegen in een der op roerigste volksbuurten in het Noorden van de stad. als centrum van de ge vechtshandelingen aangewezen. Maar omdat dit gehele plein door de opzichtig gewapende politie met over valauto's was afgezet, hebben de zwaar ste botsingen in de omgeving in zystra ten en bü metro- ingangen, en vooral ook om en in het Gare du Nord plaats gegrepen. De communisten wier aantal moeilijk viel te schatten omdat zy zo verspreid zijn opgetreden, volgden een nieuwe ge vechtstactiek. zy hielden zioh' de eerste uren van de avond verscholen in metro gangen. in halls en op de perrons van de grote stations, om op een vastgesteld moment p'otseling in massa de straten te overstromen. Noord-Afrikanen liepen daarbij meestal voorop en zii hebben dan ook de zwaarste klappen moeten incas seren. Vele manifestanten waren gewapend met stokken met spijkers aan het eind, yzeren staven en flessen met ontbrand- bare stoffen. Rond het Gare du Nord, waar nogal ernstige verwoestingen zijn aangericht, zijn van beide zyden ver schillende sohoten gelost. Er hebben zich hier taferelen afgespee'd, die aan een ware volks-opstand deden denken. Over het algemeen heeft de politie, die dan ook op de gebeuriykheden was voor bereid, zich meester van de situatie ge toond en om twaalf uur was vrijwel over al de rust weer hersteld. De regering neemt de gebeurtenissen van gisteren zeer terecht zeer ernstig op en men verwacht dat er een uitgebreide actie tegen de communistische leiders zal worden ondernomen. 200 politiemannen zijn gewond. 718 personen gearreseerd. 27 po'itiemannen zyn in het ziekenhuis opgenrmen. Ze ventien commumstische b tagers zijn ta- me'yk ernstig gewond, de toestand van een van hen, die een schot in de maag kreeg, is ernstig.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1