ET WPPPHEH 3 CHRIST. NATIONALE SCHOOL Een Hand Verleden Minister Staf's visie op straaljager-ongelukken r v„_ PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 28 Mei 1952 Tweede Blad No. 27619 Tekort aan ervaring is als een rode draad Onvoldoende luchtmanschap, onbezonnenheid, overmoed (Van onze parlementaire redacteur) De ongelukken, welke In gestadige opeenvolging met de Gloster Meteor- straaljagers, in gebruik bü de Nederlandse luchtmacht gebeuren, hebben in brede lagen van ons volk ongerustheid gewekt. Men verdiept zich in gis singen en veronderstellingen en wellicht bestaat er hier en daar een ge neigdheid de ongelukken te wijten aan de straaljagerpiloten zelf. die te veel I risico nemen en het door zijn hoge snelheid uiterst gevoelige en kwets- I bare materiaal niet voldoende in hun macht hebben. I Van deze ongerustheid heeft de heer Wendelaar (VVD) zich gisteren in de I Eerste Kamer de tolk gemaakt, toen hij minister Staf tijdens de bespreking I van het wetsontwerp Herhalingsoefeningen vroeg, met betrekking tot deze f ongelukken een verklaring af te leggen. f In zijn beantwoording zei minister Staf het volgende: „Wij slaan hier voor een ernstig probleem, waarmede wij ons geregeld bezig houden. Wij zoeken I naar een verklaring van de ongelukken, om daaruit de lessen te putten, welke tot verbetering kunnen leiden." „Voor geoefende vliegers brengt het vliegen met straaljagers geen bijzonder risico mee," zo zeide de minister, maar hU voegde er aan toe: „De jongere vlie gers beschikken niet over voldoende luchtmanschap." streng is. Het moreel van de vliegers eist dat er over gevaren niet te veel gespro ken wordt. Tot zover de verklaring van minister Staf in de Eerste Kamer Wie verwacht mocht hebben, dat de bewindsman een concrete verklaring over de ongevallen zou afleggen, zal wellicht wel teleurge steld zijn. Een aanwijsbare verklaring voor de ongelukken is er eigenlijk niet. omdat zü meestal gevolg zijn van een ongelukkige samenloop van omstandig heden. Wanneer er dan toch een rode draad moet worden aangewezen, dan zou men kunnen spreken van een te kort aan ervaring maar dat wordt iedere dag beter en van een zekere mate van onbezonnenheid en van overmoed. Het zijn juist deze twee ele menten, welke men bij de opbouw van deze squadrons nu juist het minst kan gebruiken. En de vraag is in dit ver band gewettigd, of bij de beoordeling van de aanstaande vliegers aan deze kwesties wel voldoende aandacht wordt besteed. Verwaarlozing daarvan kan voor de opbouw van onze lucht macht noodlottige gevolgen hebben. Na ieder ongeluk wordt een nauwkeu- ic onderzoek ingesteld naar de moge- ijte oorzaken. Een internationale com- nissie. die hier te lande een onderzoek i»eft ingesteld, heeft geen bepaalde lijn b de oorzaken der ongevallen kunnen mtdekken. maar zij constateerden in het Izemeen wel een gebrek aan luchter- aring van de jonge vliegers. Sorekende over de eigen verantwoor delijkheid van instructeurs en leerlin- ;en. zei minister Staf, dat in verschil- ende gevallen wel moest worden vast hield dat de instructies niet stipt wa- 'en nagekomen. De jonge vliegers heb- ien veelal een overmaat van enthou- iasme en energie en zij moeten nauw- :eurig in de hand worden gehouden, loc groot onze bewondering ook is voor Ie wil en het doorzettingsvermogen door Ie jonge vliegers aan de dag gelegd voor de opbouw van de Luchtmacht, ook in dit opzicht moeten de remmen wel wor den aangezet. Van de hun geboden vrijheid moeten de jonge vliegers een beperkt gebruik maken. Een apart probleem noemde minister taf het groot aantal jonge vliegers. De moeilijkheid is om goede vliegers aan te tweken. die in de squadrons leiding kun nen geven aan hun minder ervaren col lega's. Een oplossing is alleen te verkrij gen door verlenging van de diensttijd en in die richting wordt dan ook wel gezocht, om door het scheppen van gun stige voorwaarden de squadrons 5 a 6 jaar in hetzelfde verband te behouden. Wij moeten voortgaan met de op bouw en de jongelui, die ondanks de tegenslagen enthousiast blijven in hun enthousiasme steunen. Ten slotte sprak de minister nog over één conclusie uit het internationale rap port. waarin staat, dat Nederland op het 01 1 r.",6lCIS Beter 'Lui', E _L„ ■ÉWMiimrrrtm HB Van Standen - naar Volksvertegenwoordiging Interessante expositie in Den Haag (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Ka mer. dr L. G. Kortenhorst. heeft gis teravond in het Haagse Gemeente museum in tegenwoordigheid van vele autoriteiten de tentoonstelling ..Dc Staten Generaal, van standenverte genwoordiging tot volksvertegenwoor diging" geopend. Gedurende twee maanden zal Den Haag aan deze tentoonstelling gast vrijheid verlenen. Een leerzame expo sitie. maar dan anders leerzaam dan een jaartallenboekje gemeenlijk pleegt te zijn. Hier wordt inderdaad op aanschouwe lijke wijze duidelijk gemaakt, hoe zich. wat wij dan kennen als de Staten Gene- Verdeling van Nederlands bodem Volgens een opgave van het C.B.S. was de Nederlandse bodem in 1951 als volgt Ingedeeld (in hectaren): Cultuurgrond 2.512.800; bos 244.300; woeste grond 250.300; wegen en dijken 86.500: spoorwegen 11.600: water 206.400. Overige oppervlakten 192.900. Totaal 3 504 800 In 1951 is (in hectaren) in gebruik genomen voor: woningen, scholen, ker ken enz. 1695; industrie en handel 379: sport en ontspanning 420; straten en wegen 1135; totaal 3629. Hiervoor is ont trokken aan cultuurgrond 2816 aan ove rige gronden 813. Aan cultuurgrond is gewonnen 5093, waarvan 4183 door ont- gebied van veiligheidsvoorschriften te ginning van woeste grond. (Inrez. Med.-Adv.) a. h. verlengde der Roodenburgerstr. Professorenwijk) Aanvang leerjaar 1 Sept. a.s. Opleiding voor H.B.S. - Gymn. - U.L.O. - Ambacht- en Huishoudschool Alle inlichtingen bij het Hoofd, de Heer A. Lamain, De Sitterlaan 88, Telefoon 30451 of 21421. Modern stenen gebouw Modern gemeubileerd. Gelegenheid tot overblijven. Reeds nu gelegenheid tot aanmelding voor alle klassen. Van heden af sigaren tegen lagere prijs Morgen nieuwe accijnszegels in roulatie zijn v ri de z.g. sigaar, die vroeger 25 cent kostte zal nu 22 cent mogen opbrengen cn een sigaar van 20 cent gaat voor 18 cent de deur uit, terwijl de sigaar, die vroe ger 15 cent kostte nu voor 13 cent te koop zal zijn. sikoic-ii u.c De sigaren, voorzien van een ban ende banderolle". dat derolle met een streep zijn al in prijs Van heden af kan men in de sigaren winkels sigaren kopen tegen prijzen, die lager zijn dan op de banderolles vermeld staan. De Minister van Financiën heeft daartoe namelijk voor de periode van 28 Mei tot 1 Novem ber a.s. zijn toestemming verleend. Het betreft hier sigaren, die voorzien raai, heeft ontwikkeld tot wat zij op dit ogenblik zijn. Wat weten wij van het bedrijf onzer wettenmakers? Die vraag is niet zo vreemd. Men behoeft waarlijk geen analfabeet te zijn. om van de Staten Generaal geen kennis te hebben. Er zullen in de pro vincie wellicht mensen zijn, die zeggen: „Tentoonstelling in Den Haag en dan nog wel over de Staten Generaal dat is niets voor ons". Och. men zou er eens een drie kwar tier voor over kunnen hebben, al was het alleen maar om nu eens „in 't echt" het smeekschrift der Edelen te zien of het Vredesverdrag van Munster of de zg. Secretenkast uit 1712 of de maquette van Binnenhof en Buitenhof, zoals het er daar uitzag voordat men er terwllle van het verkeer maar lukraak ln ging hakken. De opzet van deze tentoonstelling, die ook in haar vormgeving wel zeer mo dem is, ls zo. dat men als "t ware met ae gehele ontwikkeling van de standen- vertegenwordigine naar de volksverte genwoordiging meewandelt en als van- zelfs het verband der dingen in dit door lopende verhaal gaat zien. En dat alles toegelicht met de authentieke stukken, de zegels, de handschriften, de pen ningen. Tot besluit is er het korte filmpje van Kees Stip, om wat gezien werd nog even documentair vast te leggen. is de gewone banderolle en de gewone accijnsring, zoals wü die tot heden hebben gekend. Daarnaast komen na vandaag nieuwe accïjnszegels ln roulatie, dat zijn accijns- zegels. die normaal op de verpakkingen van de sigaren zijn aangebracht, maar waarop een blauwe verticale lijn door het woord sigaren is aangebracht. Bij sigaren, die per stuk zijn gezegeld is de blauwe streep door de prijs aange bracht. Sigaren, die van deze nieuwe zegels voorzien zijn mogen slechts verkocht worden tegen de prijs, die op deze nieuwe banderolle vermeld staat. In theorie mag de winkelier voor sigaren met oude banderolles de prijs eigen machtig vaststellen. De fabrikanten hebben echter tot een uniforme en col lectieve prijsverlaging besloten en het spreekt vanzelf, dat de winkelier dit schema zal volgen. Gaat de winkelier namelijk lager in prijs dan komt hij er zelf aan tekort, stelt hij een hogere prijs vast dan komt de roker er aan te kort en deze accep teert dat natuurlijk niet. Een sigaar met een oude banderolle van 30 cent zal dus in het algemeen voor 26 cent verkocht worden; een FEUILLETON Door Andrew Mackenzie UIT HET (Uit het Engels vertaald) 13) Terwijl hii zich omdraaide om zijn glas nog eens te vullen, slaagde Mary er in te ontkomen. Het kwam haar alle maal nogal wonderlijk voor, wat ze hoor- ce. Maar voordat ze haar ervaringen kon overdenken, had haar gastheer be- ig op haar gelegd, om haar aan de andere gasten voor te stellen- Mary amuseerde zich wel terwijl zij telkens in vitaties moest afslaan om te gaan dine ren of te souperen of om cocktailparties bij te wonen. Overigens begreep zij zelf niet hele maal waarom ze al die invitaties af sloeg. Een paar dagen geleden nog maar zou ze ze met graagte hebben geaccep teerd. want de eerste dagen ln Londen hadden haar wat eenzaam toegeschenen. Misschien waren de slechte voorgevoe lens van zo kort geleden nog niet geheel overwonnen, zodat die vriie vrolijkheid haar wat ongepast voorkwam. Plotseling vond zij Jeremy weer aan haar zijde. .Ik wou me niet het monopolie van jouw gezelschap aanmatigen, daarom heb ik je maar laten gaan. Ik heb ge zien, dat Percy Je aan verschillende gas ten heeft voorgesteld. Maar je ziet er niet uit, alsof je je machtig amuseert." „Och, Ln bepaald opzicht toch wel. Maar ik voel me wat onzeker. Misschien is het de warmte, want het lijkt hier wel een oven." „Ik zal je thuisbrengen. Ik kreeg net een telefoontje van Peter, dat hij me iets te vertellen heeft. Ik denk zelfs dat het beter ls als we maar direct eerst naar mijn huls gaan." .Wanneer kreeg je dat telefoontje? vroeg Mary, terwijl Jeremy zijn auto door het drukke verkeer van Oxford- street loodste. ..Vlak voordat ik weer bij je kwam Hij zou me niet hebben gebeld, als het niet strikt noodzakelijk was geweest. Die ouwe Peter kan een grote dwaas zün maar wanneer het nodig is. weet hij deksels goed wat hii doet En hij was ~og al ernstig, zo te horen." De auto draalde Grosvenor Square op. Dezelfde bange voorgevoelens van die middag maakten zich weer van Mary meester. Zü was er nu van overtuigd dat iets zeer onaangenaams Jeremy wachtte. Jeremy, ik voel dat er iets mis is". „Nonsens. Wat bedoel je?" „Ik heb een gevoel alsofo. laat maar. Een vrouw heeft wel meer van die gevoelens, die niet onder woorden zü" to brengen. Ga naar boven en kom me dan vertellen of alles in orde ls." „Natuurlijk is alles in orde. Ik sprak Peter nog tien minuten geleden We zün wat nerveus door die diefstal, dat is al les. veronderstel ik." .Toch ga Je naar boven en kom je me vertellen dat alles oké is." Jeremy lachte. ■Kom mee en overtuig jezelf. Dan kan je rustiger naar huis gaan." Mary was niet van plan geweest, mee naar binnen te gaan, maar ze kon nu naar gevoelens niet weerstaan. Je zult straks om jezelf lachen. Peter is natuurlijk in orde." Jeremy ontsloot de deur. „Hallo, Peter...." Geen antwoord. Het bleef doodstil in de woning. Mhry rilde. .Peter", riep Jeremy voor een tweede •maal. maar ook dit keer bleef een ant woord uit. Jeremy stond op het punt naar de daktuin te gaan. toen hij bemerkte, dat de deur naar zijn zitkamer niet geheel gesloten was. Een snelle stap en hü wierp de deur wijd open. Toen hii weer omkeek naar Mary was al het bloed uit zijn gezicht weggetrokken. „Dit hoef je niet te zien. Mary". Het was voor het eerst, dat Mary hem met onvaste stem hoorde spreken. Zü lette niet op zijn woorden. Langs hem heen zag Miary een lichaam op de grond lig gen. Peter Turnbull was dood. HOOFDSTUK V Enkele ogenblikken keken zü elkaar zwijgend aan. .Dat kan niethet is niet moge lijk....". Zonder haar zin te voltooien zeeg Ma ry ineen. De zo gruwelijke verwezeniü- king van haar voorgevoelens was haar te machtig geworden. Vaag voelde ze nog. hoe iemand haar naar de bank bracht Pas enige tijd later voelde zü zich weer in staat tot redelük denken en opende ze haar ogen. Jeremy stond naast haar met een glas brandy. „Drink op. Dit is een te grote schok voor je geweest." De brandy deed zün werk en de na tuurlijke kleur keerdo weer terug op Mary's gelaat. Toen eerst bemerkte zij de verslagen uitdrukking in het gezicht van Jeremy. Ook zijn gelaat liet duide- lük zien, dat hij een ernstige schok te verduren had gehad. .Wat een dwaas ben ik geweest", mompelde hü. „wat een onvergeeflijke dwaas". „In welk opzicht, Jeremy?" vroeg Ma ry snel. Zijn gezicht nam een harde uitdruk king aan een verbeten trek kwam om zijn mond en de tekenen van verslagen heid verdwenen. .Dit is tijd verknoeien", constateerde hü kort. „Er is een telefoon in de hal. Bel direct Scotland Yard en vertel Brannigan wat er is gebeurd. Als hü er niet is, vraag dan naar Dale". Terwijl Mary Scotland Yard belde, zag ze Jeremy de kamer binnengaan en de deur achter zich sluiten. Enkele ogen blikken later hoorde ze de rustige stem van firannigan. Eerst scheen hü moeite te hébben te begrijpen, wie zü was. maar hij herinnerde zich haar direct, toen ze vertelde, dat ze opbelde uit de woning van Jeremy Brooke. „Kunt U direct komen? Mijnheer Turnbull is vermoord." „Wat?" „We hebben hem net gevonden. Hü is dood. Ik veronderstel tenminste, dat hij vermoord is." „Ik kom dadelük", klonk het kort en de telefoon werd opgehangen. Hoewel Mary weer enigszins tot zich zelf was gekomen, was ze nog steeds niet over de schok heen. Haar handen beef den, toen zü een sigaret opstak. Dit was voor het eerst, dat zü tegenover een gewelddadige dood had gestaan. Zij wou naar de kamer gaan. waar Jeremy was met het stoffelük overschat van zijn vriend, om te weten hoe hü aan zijn eind was gekomen, hoe zeker zü er na haar voorgevoelens ook van was, dat dit moord, gruwelüke moord moest zün ge weest. Maar zij wist dat zü niet gaan mocht. Wanneer het haar weer teveel werd. zou Jeremy haar opnieuw moeten helpen en hü had nu wel iets belangrij- kers te doen dan dat. Zü ging daarom weer op de bank zitten, probeerde iets te lezen, doch tevergeefs. (Wordt vervolgd.) 43) De woorden van Joris Goedbloed hadden een diepe indruk op Panda gemaakt; het drong tot hem door dat liet eigenlijk zijn schuld was. dat de burgemeester cn de secretaris verdwenen waren! Hij stond daar nog over te denken, toen plotseling de deur geopend werd. en de verslaggever van liet „Handel- en Wandel-blad" naar binnen kwam ren nen - de ons reeds bekende heer Bernard Brabbel. „Neem me niet kwalijk", riep deze. „maar mijn hoofdredacteur wil beslist, dat ik onderzoek hoe die verdwijn-macliine eigenlijk werkt, cn als ik liet niet zó te weten kan komen, dan moet ik liet ontwerp van de machine stelen, en liet zou dus voor alle partijen het prettigste zijn wanneer u het me maar vertelde!" „Kom. kom. mijn besteik wil zelfs verder gaan dan dat!" sprak Joris opgewekt. „Uw opwinding is geheel overbodigI De machine bevindt zich een ver dieping liogcr. Ga werwaarts .wanneer uw plicht u drijft, en stel een persoonlijk onderzoek in. Geen strobreeds zal ik u in dc weg leggen!" Ha!" riep Bernard Biabbel verheugd, „dat gaal makkelijker dan ik daclit!" - cn hij stormde het vertrek uit om naar boven te gaan. „Kan je dat nu wel doen?" vroeg Panda verbaasd. „Moet je die machine niet geheim houden om er patent op aan te vragen en zo?" „Ge zijt laag-bij- de-gronds. ventje!" vermaande Joris. „Ge denkt als een zakendoenertje! Patent - bah! Als een zuiver wetenschappelijk onderzoeker huldig ik de mening, dat dc resultaten van mijn werk ten goede moeten komen aan het gehele volk! Voor niemand heb ik geheimen! leder die wil mag mijn aardige machine leren kennenHier werd hij in de rede gevallen door een slag en een schrille kreet, die van boven klonken. „Wat is dat?" riep Panda vershrikt. „Waarschijnlijk die vlijtige verslaggever", meende Joris kalmpjes. „Tijdens zijn onderzoek van de Vcr- dwijn-Machine zal hij verdwenen zijn. Hoe prettig voor hem. dat hij te weten is gekomen hoe mijn apparatuur werkt!" Panda kon echter de kalmte van Joris nauwelijks delen, aangezien hij de reeks van verdwijningert on rustbarend ging vinden. verlaagd en daarom moet de roker voor de sigaren ook de prijs betalen, die op de nieuwe banderolle voorkomt. Het is dan ook heel goed mogelük, dat gedu rende enige tijd dezelfde sigaar in de handel is met twee verschillende accynszegels. De prys van deze sigaren is echter dezelfde, namelijk die. welke voorkomt op de accünszegel met de verticale streep. Ook de kwaliteit van de sigaren van vóór en nde accüns- verlaging is ongewüzigd gebleven. De eerste „Nieuwe" Morgenochtend zal de vishandelaren- vereniging „Vrede" aan de burgemeester van 's-Gravenhage de eerste door de Scheveningse vloot aangevoerde Nieuwe Hollandse Hanng aanbieden. Dit zal •plaatsvinden om 10 uur in de kamer van de burgemeester. Britten schrijft een Kronings-opera Romantiek en geweld (Telefonisch van onze Londense correspondent) Koningin Elisabeth heeft de Engelse componist Benjamin Britten toestem ming gegeven om een speciale opera tc schrijven voor de kroning. Deze opera zal gebaseerd zün op het thema ..Elisabeth en Essex". Het libretto zal worden samengesteld door de Zuid- Afrikaanse in Engeland wonende ro manschrijver en dichter William Plomer. Romantiek en geweld vormen de his torische achtergrond van deze nieuwe opera. Robert Devereux. Graaf van Es sex, werd de gunsteling van Koningin Elisabeth I toen hü 21 was en de Ko ningin de 60 naderde. Zün huwelijk met de weduwe van sir Philip Sydney werd geheim gehouden uit vrees voor jalou- zie van de Koningin. In 1600, na een mislukte door hem ge leide veldtocht in Ierland, stormde Essex de appartementen van Koningin Elisa beth binnen, maar werd gearresteerd en in de gevangenis geworpen. Een jaar later werd hij onthoofd. Radio-programma VOOR DONDERDAG 29 MEI Hilversum I. (402 m.) KRO: 7 00 Nieuws; 7.15 Nederlandse muziek; 7 45 morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.muzlek; 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.30 Waterstan den; 9 35 Gram.muzlek; 9.40 Schoolradio; NCRV; 10.00 Gram.muziek; 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken; 1145 Gram muziek; 11.50 „Als de ziele luistert" causerie; 12.00 Angelus; 12 03 Lunchcon cert; (12.3012.33 Land- en tulnbouw- mededellngen); 12.55 Zonnewijzer; 13.0( Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Pro menade orkest en soliste; 13.50 Het In ternationaal Eucharistisch congres te Barcelona. NCRV: 14.00 Gram.muzlek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.muzlek; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.muzlek; 17.00 Voor de Jeugd; 17.30 Surinaamse volkmuizlek; 18.00 Nieuws; 18.15 Koorconcert: 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Gram.muzlek; 19.05 Le vensvragen van allerlei anrd en een pas toraal antwoord; 19.20 Kamerkoor; 19.40 Radiokrant: 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Gevar. progr.; (21.0021.35 Famille- competltle); 22.15 Buitenlands overzicht: 22.35 Gram.muzlek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.- berlchten; 23.1524.00 Gram.muzlek. Hilversum II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gram muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muzlek; ziek: 10 35 „Ik weet. Ik weet wat u niet weet"; 10.50 voor de kleuters: 11.00 Ra- dloscoop; 11.45 „Hoeveel vleierij kan een man verdragen?", causerie: 12 00 Plano duo; 12.25 In 't spionnetje: 12.30 Land en tulnbouwmededellngen: 12.33 Musette orkest; 13.00 Nieuws; 13 15 Mededelin gen of gram.muzlek; 13.20 Metropole or kest; 14.00 Het Testament van een Zonderling", hoorspel; 14.40 Gram muziek 15.00 Voor de zieken: 16 05 Hersengym nastiek; 16.30 Amusmentsmuzlek: 17.00 Voor de Jeugd; 17.30 Gram.muzlek; 17.45 Regeringsuitzending: dr H. J. de Graaf: „Sultan Agung In Java's Gouden Eeuw"; 18.00 Nieuws: 18.15 Sportproblemen 18 15 Lichte muziek; 18.55 Voor de kin deren: 19.00 Militaire causerie: 19 10 Gra- mof.muziek: (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen): 19 40 Ronde Tafel Parle ment; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Phllhar- mcmlsch orkest cn solist. 21.20 „Gezellig Bridgen", schets: 21.35 Lichte muziek: 22.15 Ronde Tafel gesprek over het Rode Kruis; 22 30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualltelten; 23.3024.00 Zang viool cn plano. Engeland. BRC Home Service. 330 m.: 12.00 Lichte muziek: 12.20 Voor de boe ren; 12.30 Voor de arbeiders; 12.55 Weer berichten; 13.00 Nieuws: 13.10 Mededelin gen; 13.20 Filmprogramma; 13.55 Cricket reportage; 14.00 Voor de scholen; 15.10 Racereportnee: 15.25 Lichte muziek; 16.30 Hoorspel; 17.00 Voor de kinderen: 17.55 Weerberichten; 18 00 Nieuws; 18.15 Sport: 18 20 Militaire muziek; 19.00 Hoorspel 19.30 Gevar. concert; 20.30 Gevar. progr.: 22 30 Wetenschapnelllk overzicht: 22.45 Parlementsoverzlcht; 23 0023.03 Nieuws. Engeland. BBC I.lghl Programme. IT.OO en 247 ni.: 12.00 Parlementsoverzlcht; 12.15 Dansmuziek: 12 45 Orkestconcert: 13.45 Voor de kinderen; 14 00 Voor de vrouw: 15.00 SoDraan en plano: 15.30 Voor de soldaten; 1545 Gevar muziek: 16.15 Mrs. Dale's Dacboek- 16 30 Causerie: 16 45 Konerorkest: 17.30 Orgelsnel: 17 45 Sport; 18 00 Variété-orkest en solist: 18 45 Hoor- soel; 19 00 Nieuws en radlo1ourna.nl: 19 25 Soort: 19 30 Gevar nroer 20 00 Idem- 2045 Hoorspel- 21.15 P!ann«Del: 2130 Gevar procr22 00 Nieuws; 22 15 Actua liteiten; 27 20 Dansmuziek; 23 00 Voor dracht: 23 15 Orgelspel: 23.56—2400 Nieuws. N'nrdwestdeutseher Rundfunk. 309 m.: 12 00 Orkostconcert: 13 00 Nieuws; 13.25 Lichte muziek: 1550 Dansmuziek: 17 00 Nieuws. 17 45 Gram.muzlek' 19 00 Nieuws 1945 Vrolllke muziek: 2045 Hoorsnel; 2145 Nieuws- 22 35 gevar. muziek: 23 25 Lichte muziek- 24 oo Nieuws; 0.30 Dans muziek: 1 00 Weerber. Frankrllk Nationaal Programma. 347 en 249 m 12 30 Omroenorkest en solisten: 13.00 Nieuws: 13.20 Omroenorkest en so listen: 14.00 Nieuws- 14.05 Pianorecital- 14 25 Hoorspel: 16 40 Gram.muzlek: 18 30 Amerikaanse uitzending: 19 00 Lichte muziek: 20.00 Nationaal orkest: 20 50 „Le Rosslenol". opera: 23 1623 30 Nieuws. Brussel. 4RI en 374 m. 481 m.: 12 05 Omroeporkest 13 00 Nieuws: 13 10 14 00 15 00 en 16 00 Gram muziek 17 00 Nieuws 17 15 Lichte muziek: 18 30 Gram.muziek 19.00 Omroenorkest; 19 45 Nieuws- 20 00 22.30 324 ni.: 1145 Klassieke muziek; 12.30 Weerber 12.34 Voor de landbouwers: 12.42 Gram.muzlek: 12.50 Koersen. 12.55 Gram.muzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram - muziek; 13.30 Voor de Jeugd: 14.00 Voor de vrouw; 14.45 Verzoekprogr; 15.00 Gram.muzlek: 16.15 Kamermuziek; 17 00 Nieuws: 17.10 Gram.muziek: 17.15 Voor de kinderen: 18.15 Volksliederen; 18 30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.30 Vrolnk progr.; 19 40 Causerie over Zuld-Afrlka: 19.50 Gram muziek; 20.00 Gevar. progr; 20.30 Verzoekprogr.; 21.00 Orkestconcert. (In de pauze grammuzlek); 22.30 Nieuws 22.4523.00 Gram.muzlek. WOENSDAG Gulden Vlies: Lezing „Psycho-synthe- se". Spr. B. v. d. Meer over parapsycholo gie en geestelllk leven. 8 uur nam. Pieterskerkhof 4a: Contactavond Dr van Voorthuyzenschool. 8 uur nam. De Doelen: Jaarvergadering 3 October Vereniging. 8 uur nam. Zulderkerk: Ledenvergadering Ver. voor Geref. Ziekenverpleging. 8 uur nam. Oud-Poeleeest: Voorstelling .J>s comé- dlens de l'Etolle". 8 uur nam. Stadhuisplein: Excursie K. en O. naar Schoonhoven. 7.45 uur voorm. Prediker: Pinksterconferentie van Je- rtiël 8 uur nam. DONDERDAG. Café De Valk: Jaarvergadering Voetbal ver. ..Lelden". 7.45 uur nm. Galgewater: Openbare les R.K. Vak school voor Meisjes. 2 1/24 1/2 en 7—9 uur nam. Jeruël (Groenesteec)Pinksterconfe rentie. 3 uur nam. Prediker: Plnksterconfercntle van Je- ruël. 8 uur nam. Schouwburg: Lelds Studententoneel en T V.S.L. „Nun 6lnsen 6le wieder". 8 uur nam. VRIJDAG. Manege (Kalserstraat)Uitvoering Leid- se Manege. 7 1/2 uur nam. Stadsznal (fover): Eind les Muziek school Mil voor Toonkunst. 7 3/4 u. nam. Den Haag (Gebouw K. en W.j: Italiaanse Opera speelt „La Travlata" voor K. en O.. 8 uur nam. ZATERDAG. Schouwburg: Lelds Studententoneel en T.V.S.L. „Nun slngen sle wieder". 8 uur DAGELIJKS: Boerhaavezaal (Lange Vrouwenkerks!.) Voorjaarstentoonstelling Leldse Kunst centrum. Werkdagen 2—5 en 7—9 uur "?m. (t/m 7 Juni.). Lakenhal: Verster-tentoonstelllng. WerkdaeeD 10—6: Zondagen 1—6 uur. (TOt 2 Juni). Universiteitsbibliotheek: Tentoonstelling Lyon Budé. Werkdagen 9 30 uur voorm.— 30 uur nam. (t/m 31 Mei). BIOSCOPEN. Trianon Iwo Jlma" (18 jr.). Zon. 21/4 9 1/4 u" U' Werl£daSen 7 en R<\\ Pefc'as Express (18 Ir.) Zon. 24. en 91/4 u 1/4 We 2*' 7 1/4 Donderdagavond: „Onsterfelijke Wals". Luxor „M. Kindermoordenaar" (18 Ir 7 en°9 l/i 4u3/4- 7 en 9 1/4 u' werl£<1- 2J, Casino .Parasieten van Londen" Llrlo „Uw man behoort ons" (aJle leeft.) Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.16 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterda" 24 Mei 13 uur tot Zaterdag 31 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171. Tel 20502? 20136°° Ck R«Ust- Steenstraat 35. Tel. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3