LEIDSCH DAGBLAD Het IJzeren Gordijn wordt nog beter gesloten E.D.G.-verdrag te Parijs getekend Effectenbeurs vandaag weer open WOENSDAG 28 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27619 Dl,«leur J W Benuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Sing.I I. Lelden Giro No 57055 Hoofdredactie- B W Menkhorst en J Brouwerf g_ ppr f 047 per week Telefoon Dir en AOm 25H41. Red 21* Niemandsland van 5 K.M. langs Het Oost-Duitse ministerie van voor lichting heeft medegedeeld, dat er een niemandsland van vijf kilometer diepte langs de grens met West-Duitsland zal uurden geschapen. Personen, die dit gebied willen betre den hebben een speciale vergunning van de vo'ikspolitie nodig Het ministerie ver klaarde. dat deze maatregelen nodig wa ren gemaakt door West-Dultslands on dertekening van de verdragen met de Westelijke mogendheden. De gordel van 5 km diepte zal zich ook langs de Oost-Duitse kust uitstrek ken. Het ministerie zegt, dat de maatre gelen bedoeld zijn om het 'agenten, die tot oorlog ophitsen, en spionnen' moei lijker te maken hun werk in Oost-Duits land te verrichten. Tezelfder tijd heeft het Oost-Duitse ministerie van binrifcnlandse zaken me degedeeld, dat van Zondag a.s. af alle Duitsers, die Oost-Duitsiand binnen willen komen, een nieuwe speciale Oost-Duitse vergunning moeten heb ben. De maatregel heeft alleen betrek king op Duitsers. Er wordt niet ver wezen naar onderdanen van de drie Westelijke mogendheden. De Oost-Duitse autoriteiten krijgen de bevoegdheid om Oost-Duitsland eventueel voor alle West-Duitsers en West-Berljjners te sluiten. Tot nog toe konden de West-Duitsers Oost-Duitsland bezoeken op vertoon van hun identiteitspapieren, een door de Westelijke - bezettingsautoriteiten uitge reikte interzonale pas en een vergunning van de Oost-Duitse stad, die zdj wensten te bezoeken. Maandelijks stroomden dui zenden over de grenzen voor zaken-of particuliere reizen. Er bestonden geen beperkingen voor West-Berljjners. die in het weekeinde Oost-Duitsland wilden be zoeken. West-Duitse functionarissen zeiden, dat Oost-Duitsland bevoegdheid heeft een selectie toe te passen bij het toelaten van per onen als West-Duitse vrachtautobe- stuurders. die goederen naar West-Ber- lijn vervoeren. De regering van Neder-Saksen (West- Duitsland) deelde mee. dat Oost-Duit se eenheden langs de gehele grens met de staat bezig waren met het ver wijderen van bomen en andere obsta kels en het aanleggen van. naar het scheen, tankvallen. Er werden, aldus de mededeling, schootsvelden, waar door wacht- en machinegeweerposten de beheersing over elke centimeter van de grens zouden krijgen, aangelegd. Alle grensovergangen, welke door de West-Duitsers worden gebruikt die da- relijks in Oost-Duitsland naar hun werk gaan, zjjn gesloten. Tot de maatregelen, die verder door Oost-Duitsland worden genomen, be horen 1 Alle telefoonverbindingen tussen Oost- en West-Berljjn zijn verbroken. 2. De telefoon- en telexverbindingen tussen Oost- en West-Duitsland werden tot één verbinding voor elk beperkt. 3 De patrouillediensten van de Wes telijke geallieerde militaire politie wer den niet meer toegelaten op de 160 km lange autoweg tussen West-Berlljn en West-Duitsland. Activiteit langs de gehele grens om de Oost-Duitse controle op grensover gangen te vergroten. 5. Strenge, maar wettige maatrege len worden genomen om een scherpe grenslijn af te bakenen, waar de con trole slap was met het oog op Industriële en andere voordelen ln het belang van Oost en West. Prof. Reuter, burgemeester van West- Berujn, verklaarde tegenover verslagge vers: „twee rivalen leggen thans hun ge laden revolvers op tafel. West-Berlijn verkeert ln de onaangename situatie, tussen hen te staan". Siadsfunctionarissen deelden mede, dat we?transportondernemingen reeds op de Oost-Duitse maatregelen hadden ge- Televisie Radio Stofzuigers Vloerwrijvers Wasmachines Wringers West-Duitse grens reageerd Chauffeurs van vrachtauto's hadden van hun ondernemingen instruc ties gekregen naar West-Duitsland terug te keren, „voordat het gordijn naar be- n<-den 1-o-nt" De West-Duitse grenspolitie meldde, dat de wachten aan de Oostelijke zijde van de grens tussen Oost en West zeer versterkt waren. Sovjet-Russische een heden versterkten de Oost-Duitse plaat sen op belangrijke grensovergangen. Een hoge West-Duitse woordvoerder noemde deze SovjetRussische ver sterkingen echter een routine-aangele genheid. welke zich altijd voordoet, wan neer Sovjet-troepen de winterkwartieren verlaten en zich naar oefengebleden be geven. De verbreking van de telefoonverbin dingen tussen West- en Oost-Beriyn had reeds vreemde gevolgen. Een West-Ber- lijner. die dringend iemand op ongeveer een kilometer afstand in Oost-Berlijn wilde telefoneren, moest een verbinding van ongeveer 700 km via Hamburg en Leipzig aanvragen. Alle Oost-West-Duitse telefoonverbin dingen gaan via Leipzig, alle telexver bindingen via Oost-Berlijn. In West- Duitse kringen meent men. dat de be doeling hiervan is het Oost-Duitse toe zicht op de verbind* ngen tussen Oost en West te vereenvoudigen. Erich Honecker. voorzitter van de or ganisatie ..Vrjje Duitse Jeugd", heeft verklaard, dat jeugdgroepen reeds be gonnen zijn met het oefenen in zweef vliegen en het schieten met vuurwape nen. Zij zouden spoedig beginnen met parachute-springen. De Oost-Duitse re gering kan volledig op de jeugd rekenen wat betreft de gewapende verdediging van het vaderland. De drie Westelijke militaire missles, die bij de Sovjet-controlecommissie te Potsdam (ongeveer 30 km buiten Ber lijn) geaccrediteerd zijn, kunnen niet meer met West-Berlijn telefoneren. Wes telijke functionarissen zelden, dat de missies gemakkelijk geïsoleerd zouden kunnen worden, wanneer de Oost-Duit sers zouden weigeren oonvoolen met goe deren uit West-Berljjn boe te laten. Korte plechtigheid (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het was gistermiddag vjjf uur, of om precies te zjjn twaalf minu ten over vjjf. dat de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Duitsland, Nederland en Luxemburg, benevens de Italiaanse premier De Gasperi, die de wegens ongesteldheid afwezige graaf Storza verving, begon nen met de ondertekening van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap en de negen bijbehoren de protocols. De plechtigheid, die ruim een uur in beslag nam. voltrok zich in de histori sche klokkemaal aan de Quai d'Orsay in aanwezigheid van de Amerikaanse staatssecretaris Aoheson. minister Eden, de drie hoge commissarissen in West- Duitsland in het vervolg ambassa deurs de permanente leden van de Atlantische Raad. een groot aantal mili taire en technische adviseurs en tenslot- een honderdtal journalisten. Er werden, alles bijeen, onder de ver schillende documenten ruim 400 handte keningen geplaatst. Dit hoge aantal vindt zijn verklaring ln de veelvuldigheid der verbintenissen, die gisteren zowel tussen de E.D.G. onderling alsmede met de le den van het Noord-Atlantisoh pact ge sloten moesten worden. Zo had niet alleen elk der betrokken is ministers de verschillende hoofdstuk ken van het eigenlijke ED.G.-verdrag te tekenen, maar bovendien de militaire en andere protocols tussen de ED.G. en het Atlantisch pact en tenslotte nog afzon derlijk met Engeland en Amerika be krachtigd worden. Beide laatste landen hebben daarne vens nog een verklaring afgelegd, waar mee de Europese Defensie Gemeenschap met speciale garanties werd omkleed. Langs de zijwanden van de met veel goud vergulde klokkenzaal hadden zich al tien tallen Journalisten, radioreporters film operateurs en fotografen opgesteld, toen om even vijf uur minister Schuman, ge kleed in jacquet en gestreepte broek, de rij der excellenties opende. Zijn gezicht stond strak. Direct na hem volgde een kennelijk evenzeer ernstige dr Adenauer, die plaats nam aan het rechter uiteinde van de tafel. Hij zat tussen Eden en Van Zeeland in, met wie hij gedurende de gehele plechtigheid slechts enkele woor den heeft gewisseld. Minister Stikker, de enige excellentie, die geen grijze das, doch een opgewekt blauw vlinderdasje droeg, was gezeten tussen de als steeds triomfantelijk uit ziende Luxemburger Bech en Acheson. wiens gezioht een strakke, bijna norse uitdrukking vertoonde. Minister Stikker daarentegen scheen in een bijzonder prettig humeur te verkeren, zo prettig dat ook zijn buurman Acheson er weldra door ontdooide en in een zichtbaar op gewekter stemming geraakte. Belde he ren bleven gedurende de gehele zitting in een buitengewoon geanimeerd gesprek verwikkeld. WEERBERICHT Koud weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Koud. (Opge maakt te 10 uur). 29 MEI. Zon op: 4.28 uur: onder: 20.47 uur. Maan op: 9.22 uur; onder: 0 42 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.40 en 19.05 uur. v.Rossems f. 1.40 en 1 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Goud en deviezen thans ca. 2'/2 milliard Ook de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank per 26 Mei vertoont dezelfde gunstige tendenz als de week staten der laatste maanden. Zo is de deviezenreserve ditmaal met ruim f. 42 millioen gestegen tot f. 1193 millioen. waarmede goud en deviezen te zamen thans de grens van 2Vi milliard bijna bereikt hebben. Totaal belopen zjj thans f.2496 millioen. De ondertekening geschiedde in aJ- phabetische volgorde, met kanselier Adenauer als Onmiddellijk nadat hij de vele docu menten van zijn signatuur had voorzien, verdiepte de West-Duitse regeringschef zich in de lezing der stukken, alsof hij de tekst voor het eerst onder ogen kreeg. De onderteikeningsplechtigheid werd ingeleid met een korte speech van mi nister Schuman. die herinnerde aan de bijna bovenmenselijke moeilijkheden, die door de experts gedurende zestien maan den van voorbereiding overwonnen moes- Ti worden. Moeilijkheden die voortvloeiden, zo zei- de hij. uit de vaak tegenstrijdige natio nale belangen van de verschillende lan den, die niettemin besloten hadden op de basis van een wederzijds vertrouwen een zelfde doel na te streven, namelijk de militaire, politieke, economische en cul turele eenheid van Europa. Schuman wees voorts op de intieme samenhang van de accoorden, die eer gisteren te Bonn en nu in Parijs ge tekend moesten worden om tenslotte nog maals het accent op het defensieve ka rakter van de verschillende overeenkom sten te leggen. Wij willen, ao besloot hij, een sterk en verenigd Europa bouwen, dat echter zijn kracht nooit zal mogen zoeken in isolement. VERKLARING ACHESON. Later verklaarde Acheson tegenover verslaggevers te verwachten, dat de „conventie van Bonn „vrij spoedig" door het Amerikaanse congres zal worden geratificeerd. Hij had met Adenauer de mogelijkheid van een bezoek van de Bondskanselier aan Washington bespro ken. doch er was nog geen besluit ge nomen. Een van de redenen hiervoor was. dat Adenauer het zeer druk zal krijgen met de ratificatie van de ver dragen door de Bondsdag aldus Acheson. Acheson zeide verder: „Wij staan op de drempel van een nieuw Europa en een nieuwe wereld. Wij hebben het be gin gezien van de verwezenlijking van een oude droom de eenheid van de vrije volken van West-Europa". „Van hoe groot belang verdediging op dit ogenblik ook is. de ware betekenis van het verdrag reikt tot ver bulten het gebied van dé verdediging. Tezamen genomen met het plan-Schuman en andere stappen om te komen tot Euro pese integratie, is de E D.G. de voorbode van reusachtige politieke, sociale en economische weldaden, die voor iedere inwoner van Europa merkbaar zullen zijn. De Amerikaanse belangen zijn onmiddellijk betrokken bij de schepping, groei en het voortbestaan van de E D G. De Amerikaanse zorg gaat dieper dan het program voor collectieve veiligheid. Wij weten, dat geen volk verzekerd kan zijn van vrede, veiligheid en welvaart, tenzij het andere vredelievend, veilig en welvarend is". Weer zet klok terug Het K.NM.I. te De Bilt deelt mede: De laatste dagen heeft zich een be langrijke verandering in de weersituatie voltrokken. Nederland raakte geleide lijk buiten de invloedssfeer van het hogedrukgebied dat ons lange tijd droog weer bezorgd had en kwam onder in vloed van storingen. Ze brachten sinds Maandag nu en dan regen. Achter een voor de Noorse kust gelegen depressie stroomde bovendien koude lucht uit de Poolstreken naar het Zuiden Deze koude lucht dringt nu ook naar ons land door. Het ziet er naai uit, dat een koude Noord-Westelijke tot Noordelijke lucht stroming ons enkele dagen guur weer zal bezorgen, waarbij de temperaturen s middags niet hoger dan ongeveer 13/14 graden zullen worden. Tevens zal er veel wind zijn. Aanreden de koude lucht onstabiel ls zullen plaatselijk ook buien voorkomen Alles bijeen zal de lente zich dus in de komende dagen niet van haar beste zijde laten zien. Generaal Ridgway is uit New York te Parijs aangekomen om het Nato- commando in Europa over te nemen van generaal Eisenhower. Generaal Ridgway (links) wisselt Mossadeq op weg naar ons land DUIZENDEN DEDEN HEM UITGELEIDE. De Perzische eerste minister Moha- med Mossadeq is vanmorgen, verge zeld door de Perzische delegatie, met een vliegtuig van de K.L.M. naar Ne- der land vertrokken, waar hij gelijk bekend voor het I nternationale Gerechtshof het Perzische standpunt In de Perzische oliekwestie zal ver dedigen. Duizenden aanhangers van de premier juichten hem op het vliegveld van Te heran toe: ..Lang leve Mossadeq, onze nationale held". Ministers, senatoren en afgevaardigden deden dr Mossadeq uit geleide. Vier Nederlandse rechercheurs, die door de Nederlandse regering zijn ge zonden, reizen met dr Mossadeq mee. j De Perzische jaremier heeft documen ten bh zich waarmede hij wil aantonen, dat er sprake is geweest van Britse in menging in de binnenlandse aangele genheden van Perzië. Beslissing wachtgeld- en werkloosheidswet over enkele dagen Met het doel om te komen tot een oplossing van de financiële problemen, welke de invoering van de wachtgeld en werkloosheidswet met zich brengt, heeft gisteren in het gebouw van de Stichting van de Arbeid een bespreking plaats gehad tussen het bestuur van de Stichting en de ministers Joekes. Al- bregts, Lieftinck. Mansholt en staats secretaris Van Rhijn. Voorzitter der besprekingen was mi nister-president dr W. Drees. Een beslissing is bij deze bespreking niet gevallen. Deze wordt binnen enkele dagen verwacht. Generaal Ridgway te Parijs Generaal Ridgway begaf 2ich na aan komst te Parus direct van het vlieg veld naar de Are de Triomphe in het centrum van Parijs, alwaar hy een krans legde op het graf van de Onbe kende Soldaat Langs de Champs Ely- sees. stonden ongeveer tienduizend toe schouwers tussen twee ryen politie mannen. terwyi politieversterkingen en brandweerwagens bij de zijstraten ge reed werden gehouden. De menigte vertoonde echter geen tekenen van vijandigheid. De generaal vertrok vervolgens naar Versailles. De Paryse politie heeft vandaag be slag gelegd op alle exemplaren van de communistische bladen „Humanité" en „Liberation". De „Humanité" spoorde alle communisten met een kop over de gehele voorpagina aan. zich niet te sto ren aan de politie en vanavond een betoging te houden tegen de komst van generaal Ridgway. De „Liberation" pu bliceerde een korte bekendmaking van de voorgenomen betoging en bevatte verder een hoofdartikel tegen Ridgway en het Europese legerverdrag. De eerste Hollandse Nieuwe is cr en zij werd - bravo!!! aange voerd door een Katwijkse logger, de KW 45 Neptunusvan de rederij Johan Parlevliet. schipper H. Messemaker! De burgemeester van Katwijk, mr W. J. Woldringh van der Hoop was de eerste aan wie een vaatje van het kostelijke zeebanket werd aan geboden. Én hij was direct ..goede maatjes met de nieuwe maatjes!" NIEUW MIDDEL TEGEN SPRINKHANENPLAAG. De sprinkhanenplaag in het midden Oosten zal dezer dagen met een nieuwe chemische stof worden tegengegaan. In Engeland is deze stof, aangeduid als „Gamma HBC" vervaardigd, zy zal door boeren in Perzië op de velden wor den uitgestrooid. Twaalfhonderd KG. „Gamma HBC" zal morgen per K.L.M.-vliegtuig van Londen naar Teheran worden gebracht. De bestrydingswerkzaamheden worden gesteund door de Verenigde Naties. Op grond van toezeggingen van Lieftinck Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep Ef fectenhandel) deelt de leden mede, dat op grond van toezeggingen door de minister van Financiën namens de regering gedaan, en onder afweging van alle by het beursverkeer betrokken belangen, is besloten om met ingang van heden het opmaken en vaststel len van de dageiykse prijscourant door de Commissie voor de notering op de gebruikeiyke wgze te doen hervatten. Deze mededeling betekent dus, dat vandaag de handel op de effecten beurs op de normale wfjxe wordt her vat en dat weer koersen zullen worden In een brief aan het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel had minister Lieftinck zyn bezorgdheid ge uit over het besluit tot staking der da gelijkse notering. De regering keurde dit besluit in hoge mate af. omdat het in feite neerkomt op een sluiten van de effectenbeurs, terwyi deze beslissing tot de uitsluitende competentie van de mi nister behoort. De minister wees er op. dat. evenzeer als het openen en sluiten van de beurs, het vaststellen van de dageiykse notering een zaak van alge meen belang is die niet zonder meer aan de Vereeniging kan worden over gelaten. Voorts stelde de regering het bestuur ernstig in gebreke wegens het feit. dat het heeft nagelaten, alvorens zelf tot actie over te gaan. met hem ln overleg te treden over de vraag, op welke wyze aan de dreigende gevolgen van de gevallen rechteriyke beslissing het hoofd ware te bieden Indien dit laatste ware geschied, zou de minister ln de gelegenheid zijn ge weest het bestuur op de hoogte te stel len van de stand van zaken met betrek king tot het overleg, dat ln de boezem der regering en tussen de regering en de commissie uit de Tweede Kamer, daar toe byzonderlijk ingesteld, nopens de Impasse, waarin het effectenrechtsher- stel dreigt te geraken, sedert enige tijd gaande is. Dit overleg heeft er toe geleid, dat de regering het voornemen heeft op gevat op korte termijn wetgevende maatregelen tc bevorderen, die de be doeling van de wetgever van het Staatsblad F 272 duidelijker tot uit drukking zullen brengen. Ook over weegt zy de procesgang te verbeteren waarbij met name gedacht is aan het openen van de weg tot cassatie. De regering koestert de verwachting, dat het resultaat dezer plannen niet zal worden doorkruist door beslissingen, die in eerste aanleg door de afdeling Effectenregistratie moeten worden ge nomen. De minister sprak het vertrouwen uit, dat het bestuur, indien het zich van deze ontwikkeling op de hoogte had gesteld, er ongetwijfeld in geslaagd zou zun met deze kennis van zaken de ongerustheid ter beurze over de gevolgen van de laat ste beslissing van de afdeling recht spraak zodanig te temperen, dat van een besluit als thans helaas ls genomen onmiddeliyk zou zyn afgezien. De regering deed dan "ook een drin gend beroep op het bestuur tot een her vatting van het beursverkeer over te gaan. Illlllllllllnillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In Alphen mag men Zondags blijven dansen Ged. Staten onthouden goedkeuring acn verbod Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan de verordening van de gemeen teraad van Alphen aan den Run. waarin het dansen op Zondagen en Christeiyke feestdagen wordt verboden. De Alphense verordening was een wüziging van een vorige, op de drankwet berustende verordening. Ged. Staten vestigen er nu in hun motivering de aandacht op. dat de Zondagswet van 1815 publieke danspartyen op Zondag, behou dens ontheffing door het plaatse- lük bestuur, verbiedt. Naar het oordeel van Ged. Staten heeft de drankwet, hoewel deze voorschrif ten geeft betreffende dansen in het openbaar, het verbod uit de oude Zondagswet niet aangetast of bui ten werking gesteld. Ergo mag de Alphense. op de drankwet berusten de verordening niet het dansen op Zondag betreffen. Volgens Ged. Staten heeft de Raad de hem in de drankwet gegeven bevoegdheid ge bruikt voor de regeling van een ander belang dan dat. tot regeling waarvan deze wet hem deze be voegdheid verleent. JllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH De Franse „Raad der Republiek" (Senaat) heeft besloten morgen een openbaar debat over het ED.G-verdrag te houden. Een door de Gaullisten in gediende motie, strekkende tot het on verwijld houden van dit debat, is ver worpen. BEPERKINGEN VOOR DUITSE BEWAPENINGSINDUSTRIE. Volgens tegelijk met de ondertekening van het ED.G -verdrag in Bonn ge publiceerde brieven van kanselier Ade nauer aan de Westelijke regeringen verbindt West-Duitsland zich geen atoombommen of geleide projectielen met grote reikwydte te zullen vervaar digen. De. West-Duitse regering zegt het niet als een achterstelling te zullen be schouwen als West-Duitsland van het ED.G.-commissariaat, dat alleen in E.D G.-landen wapenorders zal mogen plaatsen, geen contracten krugt voor vervaardiging van bepaalde wapens, ge zien het feit. dat West-Duitsland in een „strategisch blootgestelde positie" verkeert. Voorts zullen in West-Duits land geen biologische en chemische wapens, niet-contactmynen. oorlogs schepen van meer dan 1500 ton en militaire vliegtuigen mogen worden vervaardigd. De Duitse eenheden van het Europese leger zullen echter niet worden achtergesteld bu de bewapening en ook over bovengenoemde wapens kunnen beschikken als zü deze voor het vervullen van opdrachten nodig hebben. Voorts verklaart kanselier Adenauer, dat West-Duitsland de benodigde vlieg tuigen voor de burgerluchtvaart in het buitenland zal kopen, aangezien voor de bouw daarvan ln West-Duitsland de faciliteiten ontbreken. Als de omstan digheden zouden veranderen, zou West- Duitsland trachten met de drie Weste- ïyke mogendheden tot een nieuwe over eenkomst te komen. Voorts heeft de Bondsregering toege zegd wetteiyk de vervaardiging en het bezit van atomlsche wapens te zullen verbieden en de invoer, vervaardiging en opslag van kernbrandstof en uranium te zullen beperken. Naar Adenauer meent, waren de Westeiyke mogendheden het erover eens, dat twee jaar na het van kracht wor den van het E.D.G.-verdrag en de „conventie van Bonn" de beperkingen op het gebied der atoomenergie zullen worden herzien. bij de Are de Triomphe een hand druk met een Frans oorlogsveteraan, die in Korea gestreden heeft. In het midden generaal Eisenhower.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1