Wervelwindstart van Nederlandse Bondsploeg 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 23 Mei 1952 Derde Blad No. 27615 Oostenrijk B geslagen: 3—2 van Bennaers in minuten Twee treffers aelit (Van onze Sportredacteur) Ai. daar Itceft Walter Zemann. eind vorig jaar nog de verafgode doelman van liet wijd en zijd vermaarde Oostenrijkse „Wundertcam". gister middag in het Olympisch Stadion al een bijzonder benauwd kwartiertje beleefd. De wedstrijd tussen het als Bondsploeg geadverteerde Nederlandse elftal en het Oostenrijkse B-team was nog geen vier minuten oud of Herr Zemann moest met een gezicht-van-wat-heb-ik-nou-aan-mijn-ficts- hangen al de bal uit liet net halen. Bennaers was schuldig aan deze trieste gang van de beroemde Zemann en de Dosko-man tras daartoe in staat gesteld door prima werk van Clavan en van jan van Roessel in liet bijzonder. En de elf Oostenrijkse voetbalartisten stonden zich innerlijk nog te beraden over de brandende vraag of dit snelle Neder landse succes nu onder de categorie uitschieters moest worden gerang schikt of niet - tenslotte heeft het Nederlandse voetbal internationaal niet zó'n grote faam. laten we eerlijk zijn - ofkijk daar gaat Bennaers er alwèèr vandoor, een tikje naar Jan van Roessel. een tikje terug, als messen snijden zij door de Oostenrijkse defensie, een hard en zuiver schot enZemann is voor de tweede maal geslagen. Twee Nederlandse doelpunten, twee treffers van Bennaers en dat binnen acht minuten En Zemann mag de voetbalheiligen op zijn blote knieën danken, dat het voorlopig bij die twee doelpunten blijft. Want het spant voor zün heiligdom. Een lange pass van Clavan. over de breedte van het veld. komt bij Van der Kuil. De kleine, handige VSV'er glipt langs back Kowanz. langs de uitlopende Zemann, maar oh wat een pech. zijn schot be landt tegen de paal en het leer rolt tergend langs het lege doel. Jan van Roessel kan er net niet bijDe zucht van opluchting heeft de Oosten rijkse kelen nog maar nauwelijks ver laten of er dreigt weer nieuw gevaar: een welbekeken.. schitterende pass van Van Roessel brengt Clavan alleen voor Zemann. De Hagenaar schrikt van deze prachtige kans. mikt niet zuiver genoeg en de athleet Zemann redt met een pan terachtige sprong. Di dat alles gebeurde in het eerste kwartier, tot gróte vreugde van 60.000 voetballiefhebbers, die hun eigen ogen nauwelijks vertrouwden. Daar dreigde het Nederlandse elftal, dat nog geen week geleden in de wedstrijd tegen Zwe den het vaderlandse voetbalvolk in diepe droefheid had gestort, vlotjesweg de Oostenrijkse ploeg onder de voet te gaan lopen, want goed beschouwd had na die eerste vijftien minuten de stand even zo vrolijk 40 kunnen zijn. JAN VAN ROESSEL. Het vlotte bijzonder in onze aanval, waarin Jan van Roessel het spel op zeer intelligente wijze verdeelde en blijk gaf over een hard schot de be schikking te hebben, ook al scoorde hij geen doelpunt. Ook Van der Kuil, Bennaers en Mommers speelden zeer verdienstelijk (Clavan was beslist de minste) en in de regel werden de at taques in de diepte opgebouwd om tot slot in goede combinaties, veelal met een uitstekend eindsehot, te ont plooien. Uiteraard bleef het niet zo van een leien dakje lopen als in het eerste kwar tier van de wedstrijd, daarvoor speelden de Oostenrijkers, die er overigens geen stopperspilsysteem op nahouden, te goed voetbal. Want toen Zemann cs. van de eerste schrik waren bekomen, kreeg de Nederlandse verdediging het hard te verduren. Het achtertrio Oden- thall-Hendriks-Alberts speelde echter weer zeer sterk en in de middenlinie bleek Van der Hurk van Eindhoven, die Biesbrouck verving, een welkome aan winst. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllHI Olympische Dag Ruim 60.000 toeschouwers verhie ven zich van hun plaatsen in het zonovergoten Olympisch Stadion, toen om vijf minuten voor half twee, kort voor de opening van de 13e Olympische Dag. een hofauto door de Marathonpoort de sintel- baan opreed. Koningin Juliana en Prins Bcrnliard met tussen hen in de prinsessen Beatrix en Irene werden met een warm applaus door het publiek ontvangen. Toen de Koninklijke Gasten voor de ere tribune waren uitgestapt, klonk het Wilhelmus, uit volle borst door de tienduizenden meegezongen. De president van het NOC. dr J. Lint horst lloman, de vice-president. Jhr Quarles van ITfford. alsmede de directeur van het stadion, de heer Dick Bessem, verwelkomden de hoge bezoekers. Dr Linthorst Homan bood de Koningin een prachtig bouquet rose anjers aan, voor de prinsessen waren er tuil tjes bloemen. Dit was de ouverture van de Olym pische Dag. een sportdag van een kwaliteit, zoals we in jaren niet meer hebben meegemaakt. Aan trekkelijke gymnastiek, spannende athlctiek. een voetbalwedstrijd die weer met de erenaam ..hoofdscho tel" mocht worden betiteld en tot slot een imposant springconcours. En ook de regie was weer uitste kend. Het tambour- en pljpercorjs „Ju- bal" uit Dordrecht verleende op voortreffelijke wijze de muzikale medewerking. Het kranige corps oogstte meermalen een luid en langdurig applaus en vooral de vrolijke Hollandse wijsjes, waarop het vóór het springconcours het publiek vergastte, vielen zeer in de smaak. Het goede verdedigen ten spijt blijft het voor ons echter een vraag, of de in het rood en wit gestoken Nederlanders de wedstrijd wel zouden hebben ge wonnen, indien de Oostenrijkers wat vlotter met schieten waren geweest. Technisch hadden de gasten heel wat in hun ransel, hun spel was soms vir tuoos. maar voor het doel stonden zij veelal met hun mond vol tanden. Vele van de meestal door de razend snelle rechtsbuiten Bokon opjezette aanvallen leverden door dit weke voorhoedespel. een eindeloos geborduur op de vierkante meter, niet meer dan hoekschoppen op. welke de Nederlandse verdedigers vrij royaal weggaven. En die steeds zeer scherp genomen corners bezorgden Landman, die wel goed keepte, maar toch niet zo'n betrouwbare indruk ves- stigde. heel wat moeilijkheden. Toch leek op den duur een Oosten rijks tegenpunt niet te kunnen uitblij ven. En het kwam ook, nadat eerst Wiertz een schot van linksbinnen Walz- hofer op de doellijn had gestopt In de 34ste minuut tracht midvoor Wagner na een aantrekkelijke combi- nat e met Bakon de stand cp 21. Maar ook de Nederlandse aanval zat niet stil en Zemann moest een wan hopige duiksprong maken, toen Jan van Roessel uit een moeilijke positie een onverwacht hard schot loste. Een schot van rechtsbinnen Riegler vond daarna Alberts keurig op de doellijn. Landman was al geslagen en een minuut voor rust resulteerde een vlotte combinatie tussen Bennaers en Van der Kuil m een loeiend hard schot van Jan van Roessel. dat over de lat scheerde. Een dankbaar applaus begeleidde de spelers na deze eerste helft van goed Nederlands spel en echt Wiener Fussbal op hun weg naar de kleedkamers. TWEEDE HELFT. Na de hervatting, nadat de Oosten rijkers eerst met grote bewondering Fanny Blankers het nummer 80 meter horden hadden zien winnen, was Ne derland weer kwiek weg. maar het schot van Jan van Roessel, dat uit de eerste aanval voortkwam, belandde in handen van Zemann. Vijf minuten later mocht de Oostenrijkse doelman echter van geluk spreken, toen een schot van C'avan. die het leer weer prima aangegeven had gekregen van de overal opduikende Van Roessel, via de paal naast sprong. Na een spurt langs de lijn van Bokon schoot Wagner daarna raak, maar de midvoor van Wacker deed dat uit bui tenspelpositie en hoewel de Belgische arbiter Bouwens aanvankelijk naar het midden wees. kwam hij toch op zijn beslissing terug en werd het dus geen doelpunt. Clavan. die deze middag niet gelukkig was met zijn schoten, zag, na een vlotte aanval van onze rechtervleugel, zjjn Inzet door rechtsback Merkel op de doellün stoppen: Zemann was al een geslagen man. Maar In de 2óste minuut was Mom mers fortuinlijker: uit een pass van Bennaers bracht de Willem 2-speler de stand op 31 en toen hoorde men op de tribunes weer het oude, ver trouwde strijdlied: „Hup, Holland Hup. laat de Leeuw niet in zijn hempje staan". Lang niet gehoord en het deed dus weldadig aan. Maar Nederland was nog niet door de finish, want nadat Landman eerst handelend had moeten optreden bi) gevaarlijke schoten van Propst en Go- lobic. veroorzaakte Mommers. die in het Nederlandse strafschopgebied wat om- stuimig tegen een Oostenrijker liep, een penalty. Wagner maakte geen fout: 3—2. Na nog een gevaarlijke situatie voor ons doel Landman stopte een schot van Wagner half en moest zich daarna voor de voeten werpen van de toe stormende Bokon. de Zwarte Panter van Sparta bezeerde daarbij zijn han den flink floot de heer Bouwens voor het einde en mochten onze landgenoten zich laten gaan feliciteren door een zeer enthousiaste Karei Lotsy en een even vrolijke Jaap van der Leek. Een verdiende overwinning van een ploeg, die doortastender voetbal speelde dan dc technisch betere tegenstanders en die in de huidige samenstelling belof ten in zich houdt voor de toekomst. De rappe Bennaers had reeds na vier minuten spelen suces. WATERPOLO De Zijl adspiranten zijn Woensdag avond od bezoek geweest bii de adspi- ranten A van het Haagse Vitesse. Met de rust hadden de Leidse jongens reeds een 5-0 voorsprong, die na de hervat' ting werd opgevoerd tot 8—0. WILHELMUS IN 3e KLASSE. Door tegen Celentas met 1—1 gelijk te *pelen heeft Wilhelmus gisteren haar intrede gedaan in de derde klasse van de KNVB HOV, dat vorig seizoen degradeerde, heeft het 2e klasseschap weer terug gewonnen. De Rotterdammers klopten DCL met 2—0. Het springconcours Timmer met „Zwarte Piet" en „Draufganger" maakte minste aantal fouten Zoals gebruikelyk. werd de Olympi sche Dag besloten met een nationaal springconcours, lietwelk ditmaal be stond uit een „relais wedstrijd", waar aan vüf ruiters met ieder twee paar den deelnamen. Dc ruiter ving het parcours aan met het eerst door hem te berijden paard. Na het parcours te hebben volbracht, begaf hij zich on middellijk naar het zogenaamde „re lais" en besteeg daar zijn gereed staand tweede paard, teneinde het volgende parcours af te leggen. De ruiter, die de snelste tijd boekte van af de aanvang van zijn eerste tot het einde van zijn tweede parcours en hierin het minste aantal fouten maakte, werd winnaar. De lengte van het parcours bedroeg 1182 meter. Twaalf hindernissen waren opgeste'd. waaronder een dubbel en een driesprong. De minimum toegestane snelheid waarmee gereden moest wor den bedroeg 350 meter per minuut, zo dat de toegestane rijtijd op 204 sec was bepaald. Winnaar in dit nummer werd de Ha genaar Tonny Timmer, die met „Zwar te Piet" od fraaie wnze een foutloos parcours reed en met „Draufganger" één hindernis omwierp, hetgeen hem V.W.S. won „Leiden-tournooi" Onder ideale weersomstandigheden organiseerde de voetbalvereniging „Leiden" gisteren een tournooi, waar aan werd deelgenomen door Lugdu- num. Ter Leede. VWS en Leiden. De wedstrijden hadden een uitermate sportief verloop. In de eerste ronde startte Lugdunum. dat zonder o.a. Verhoeven en v. Well verscheen, tegen Ter Leede en zegevier de met 20. De organiserende vereni ging leed tegen VWS een verdiende 40 nederlaag, zodat de emdstrijd tus sen Lugdunum en VWS ging. Na een uitermate spannend treffen kwam het einde met dubbel blank', waarna VWS aoor het beter nemen van penalties winnaar werd van een fraaie beker. In de verliezersronde verloor Leiden zonder geluk met 32 van Ter Leede. dat hierdoor toeslag legde op de 3e prijs, terwijl de organiserende vereni ging zelf laatste werd. Mommers (2e van rechtsscoort het derde Nederlandse doelpunt. Links Bennaers en geheel rechts Jan van Roessel. Aantrekkelijke Gymnastiekdemonstratie Het eerste nummer van de Olympi sche Dag bestond uit een massale de monstratie knotsoefeningen, uitgevoerd door 480 damesleden van het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond. In haar smetteloze witte jurkjes mar cheerden zij. voorafgegaan door dragen met kleurige vaandels het stadion bin nen. Aan de groep ging vooraf een dame in een rood jurkje, een vaandel drager in wit costuum en nog een dame in een blauw jurkje, waarmede de kleu ren van de Nederlandse vlag werden ge symboliseerd. Op vlotte wijze demon streerden de dames onder leiding van mevrouw J. van der Miost met. de knot sen Af en toe viel er te genieten van aantrekkelijke vondsten. Het viel zeer te betreuren, 'dat een gedeelte van het pu bliek op de staantribunes tijdens dit nummer nogal rumoerig was. hetgeen storend werkte. VOETBAL. BELGIË VERLIEST VAN FRANKRIJK Te Brussel verloor België gisteren met 21 van Frankrijk. De Frame doel punten werden gescoord door Doye en Deladeriere. terwijl Mermans voor Bel gië tegenscoorde. OM DE GOUDEN SLEUTELS In de eerste rende van het tournooi om de Gouden Sleutels van de afdeling Leiden won Mdrskwartier met 32 van Woubrugge D.W.S. uit Amsterdam heeft op Hemelvaartsdag te Linz gelijk gespeeld met 11 tegen de Oostenrijkse eerste klasser Lask. Lask was in de eerste helft sterker en opende de score in de 20ste minuut. Na de rust kwamen de Amsterdammers in de meerderheid en kon midvoor Dijkstra met een hard schot gelijk maken. WIELRENNEN NEDERLANDSE AMATEURS NAAR ENGELAND Van 22—26 Juni as. zullen nabij het plaatsje Douglas op het eiland Man Engelandi twee wegwedstrijden en een baanwedstrijd voor amateurs worden gehcuden. waaraan ook een Nederland se wielrennersploeg zal deelnemen, wc'- ke zal bestaan uit Van 't Hof (Sassen- heimt, Piet Peters (Haarlem), Verhoe ven (Overschiet en Snijders (Halfweg). SCHAKEN Nederland schaakt1 tegen Engeland Zondag 1 en Maandag 2 Juni (Pink steren) wordt te Londen een tweedaagse schaakwedstrijd gespeeld tussen Groot- Brittannië en Nederland. Het Nederlandste schaaktiental zal bestaan uit: dr M Euwe. Th. D. van Scheitinga. Lod. Prins. J. H Donner. H. Kramer. N. Cortlever. W. J. Muehrlr.g. C. B. van der Berg, H. Bouwmeester en J. T. Barenclregt. In het Britse team zijn opgesteld: Alexander, Broadbent. Fairhurst, G> lombek, Klein. Miler-Barry. Ritson Morry, Parr. Penrose en Tylor. op 4 fouten kwam te staan. Hil maakte de snelste tijd en wel 158.8 sec De rode rosette was voor J Rijks Jzn. (Rotter dam) ,die in prachtige still met „Mas ter" zonder fouten rondkwam. Met „Jimmy O Dea" was hij minder for tuinlijk. Het paard wierp twee hinder nissen af. hetgeen 8 fouten betekende. De tijd was 161.8 sec. A. C. L. F. Janssens uit Baarle Nassau werd derde geklasseerd met „C'Est sa Soeur" en „Emica". In hoog tempo werden de hindernissen genomen. Voor deze combinatie werd evenwel 15 fou ten genoteerd, terwijl de tijd 163.2 sec bedroeg Ritm W. K. F. Bischoff van Heems- kerek (Wassenaar) met „Napoleon" en' „Benco" bezette de vierde p'aats. Met I „Napoleon" werd in het eerste parcours 4 fouten gemaakt. Het tweede parcours leverde hem 16 fouten op. Dc tijd was 178.6 sec. Majoor J. L. L Baron van Lynden uit Den Haag werd door pech achter volgd Hij startte met het paard van Ritm. J. J. Gruppe'aar „Romanichel" en met „.Torero". Bij de driesprong weigerde „Romanichel" hetgeen de rui ter veel tijd kostte, terwijl bii het twee de parcours de ruiter oo de voorlaatste hindernis ten val kwam. jawÜ Puck Brouwer finisht met ruime voorsprong als eerste op de 100 Geen nieuwe krachttoer van Harting Wim Slijkhuis won 1500 meter met groot maelitsvertoon (Van onze Sportredacteur). Dc krachttoer, die dc jonge AAC'er Hans Harting op de Olympische Dag 1951 verrichtte door grote Wim Slijkhuis ten aanschouwc van 60.000 toeschouwers op de 1500 meter een onverwachte nederlaag toe te brengen, heeft dc blonde, uit Zeeland afkomstige athleet gisteren niet kunnen herhalen. Daar heeft Wim Slijkhuis wel voor opgepast. Dc Trek- vogels-atlilcet nestelde ziclt direct na dc start achter Harting. om deze voor het ingaan van de laatste bocht soepel te passeren. Met zo'n groot machtsvertoon won Wim Slijkhuis dc race - zijn eindsprint iras bovendien nog ingehouden - dat zijn prestatie het beste belooft voor Helsinki. Zijn tijd 3.50.6 betekende een nieuw baanrecord. laatste bocht de leiding had. kon hii ten slotte een aanval van de Engelsman I Evans niet weerstaan en De Kroon werd oo de streep zelfs nog geslagen j door de Belg Lowagie van La Gantoise. De tiiden waren niet groots: Evans 1 1.53.5. Lowagie 154.6 en De Kroon 1.54 8. Od de 400 meter werd de Engelsman Higgins. die de ongunstige buitenbaan had geloot, zonder moeite winnaar, het geen ook verwacht werd. De Brit trok zich van znn tegenstanders weinig aan en sloeg znn slag od het laatste rechte eind. zijn tiid was internationaal aan de matiee kant: 49.9. Smiidiger van V. en L. liet 50 rond voor zich afdrukken en Verwey (Trekvogels) 50.1. Saat (V. en ,L.i won de 200 meter in 21.9 voor Jan Lammers (22.1) en de ionge Engelsman Ellis (22 2). Het slotnummer bii de heren was de 4 x 400 meter estafette. Trekvogels had een recordDoging aangekondigd en tot de laatste wissel leek die poging te zul- j len gaan lukken. Een slechte wissel I tussen Verwev en De Kroon het i stokte viel od de grond strooide ech- ter roet in het eten, H°t kostte boven- dien aan de Trekvozels de overwin ning. want Smiidiger van V. en L pro- I fiteerde er handig van en nam een twintig meter voorsprong. De Kroon probeerde nog de achterstand in te I halen, maar zag spoedig het nutteloze I van dde poeinc in want Smiidiger gaf I geen krimp. Vluz en Lenig won in de I goede tiid van 3.23.3, Trekvogels no- i teerde 3.26.3. PUCK BROUWER. Bii de dames was Puck Brouwer op dc 100 en 200 meter een klasse apart. Met haar krachtige Pas veroverde zij zieh od de 100 meter al spoedig een grote voorsprone om in de keurige tijd van 12.1 te winnen. Hilda Veth eindigde met 12.5 op de tweede plaats. Ook oi> de 200 meter was Puck Brouwer's overmacht groot. Zij zegevierde in de goede tiid .van 25.1 en bewees daarmede een grote con currente van Fanny BlankersKoen te zullen worden. Fannv kwam alleen od het nummer 80 meter horden uit. dat zij biizonder eemakkelilk won in de internationaal behoorlijke tiid van 11.4. In de eind sprint verloor zii even haar balans, on- setwlifeld zou anders haar tiid nog be ter zün geweest. Willy Lust noteerde 11.9, Imke Vaal 12.1. Hartine moest ten slotte ook nog de Belg Herman laten passeren, maar de jonge AAC'er mag troost putten uitzijn eveneens zeer erdienstelüke tiid (3.51.1). Evenals verleden jaar trachtte Harting door in een hoog tempo te be ginnen een voorsprong te krijgen. Dat lukte ditmaal niet. want Sliikhuis. door de ervaring wiizer geworden, gaf hem geen centimeter cadeau. De Engelsman Parker tippelde er wel in. D? Brit bleef aanvankelnk in het peloton hangen en toen hii het tiid vond worden om aan sluiting bii de koplopers te zoeken, be gon Sliikhuis juist aan ziin eindsprint en was Parker te laat. Beter deden het de belde Belgen, die Harting en Sliik huis geen moment, loslieten. Herman (2) noteerde 3.51.0 en Janssens, vijfde werd 3.55.2. Op de 800 meter bleek Harne de Kroon nog lanz niet in conditie. De Hagenaar heeft enige tiid met een bles sure gesukkeld, waardoor lui niet heeft kunnen trainen. Hoewel hu tot de meter in dc goede tijd van 12.1 sec.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5