LEIDSCH DAGBLAD Moordaanslag op Indonesisch militair attaché te Den Haag gevlucht WEERBERICHT Bewondering voor klaterende waterval van Scliaffliausen Verdeelde mening over Rijnspel „Aquamarijn" 91ste Jaargang VRIJDAG 23 MEI 1952 Rijnslreek-edilie No- 27615 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie' B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal: t 0 47 per week Witte Singel 1 Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir er. Adm.: 25041: Red 21507 Luitenant-Kolonel Harjono slechts licht gewond Twee mannen met revolvers Documenten over Westerling's uitlevering geëist? (Speciale berichtgeving). In de late avond van Woensdag j.l. is een moordaanslag gepleegd op luitenant kolonel M. T. Harjono, militair attaché bij het Hoge Commissariaat van Indonesië, in Den Haag. De aanslag vond plaats in de flat van de attaché aan de Laan van Meerdervoort. De kogel, welke op de heer Harjono werd afgevuurd, miste gelukkig zijn doel. Ook een tweede poging om de attaché te treffen, mislukte doordat het wapen ketste. Over de motieven van deze aanslag welke door twee jeugdige personen werd uitgevoerd tast men nog in het duister. Wel zijn er enkele theorieën opgebouwd, maar in officiële kringen te Den Haag wenst men zich over de juistheid daarvan niet uit te laten. Van de daders, die per rijwiel zijn ontkomen, ontbreekt tot nu toe elk spoor. De heer Harjono, die met de kolf van een revolver enkele slagen op het hoofd heeft gekregen, is licht gewond. Zijn toestand was intussen van dien aard, dat hij toch naar het Diaconessenhuis Bronovo moest worden over gebracht Het onderzoek naar de bedrijvers van deze aanslag, welke in Indonesische en regeringskringen grote opschudding heeft verwekt, wordt persoonlijk geleid door de substituut-officier van Justitie, mr dr J. C. Maris. Het hoofd van de centrale recherche, de Commissaris van politie, G. Hanken, is gisteren met een groot aantal rechercheurs onafgebroken in de weer geweest met het onderzoek, waarbij ook gebruik is gemaakt van enkele technische diensten en van politiehonden. Het onderzoek is echter vrij moeilijk omdat men van de daders niets anders dan een uitermate vaag signalement heeft. DE TELEFOON RINKELDE Het was Woensdagavond omstreeks half twaalf, dat de heer Harjono in zyn flat aan de Laan van Meerdervoort 1356 werd opgebeld door een hem onbe kende. Deze deelde hem mede dat de attaché binnen enkele ogenblikken en kele belangrijke telegrammen van Sche- veningen Radio ter hand zouden wor den gesteld. Een kwartier later werd er aan de woning gebeld. Nadat dezelfde onbekende - zulks was aan de stem te onderkennen - die had getelefoneerd, zeide van Scheveningen-Radio te ko men. drukte de heer Harjono. die op de vierde étage woont, op de electrische deurontsluiter om zich daarna naar de voordeur te begeven. Behoedzaam zijn daarop twee man nen, voor zover bekend van vrij jeugdi ge Jeeftyd. de acht kleine trappen op- ges'.open Dat dit zeer omzichtig is ge beurd, is later gebleken uit het feit. dat geen der leden van de in de flat wo nende gezinnen enig gedruis in het vrij gehorige trappenhuis heeft waarge nomen. Op alle overlopen brandde, zo als gebruikelijk, het licht. De daders hebben het risico om in het verlichte trappenhuis iemand tegen te komen, durven nemen, maar de kans hierop verkleind door zo laat mogelijk hun misdrijf uit te voeren. Het telefoontje heeft alleen gediend om er zeker van te zijn. dat de heer Harjono thuis was. „WIJ KOMEN DE PAPIEREN HALEN" Toen de attaché de voordeur had ge opend. stond hij voor de twee mannen, waarvan een hem op gedempte, maar toch besliste toon toebeet: „Wü komen de papieren halenDe heer Harjono, die door de telefonische mededeling verwachtte bescheiden in ontvangst te moeten nemen, toonde zich uitermate verbaasd en antwoordde: „Wat voor pa pieren? Ik heb geen papieren". Prompt daarop trokken beide onbe kenden een revolver, richtten die op de verschrikte attaché en voegden hem toe: „Dan ga je mee". Er was voor de heer Harjono weinig keus. Uit de houding van het tweetal kon hij afleiden, dat, indien hij alarm zou maken, er geschoten zou- worden. Een van de daders trok de hulsdeur wat toe. waarna zij zich beiden terzijde van de heer Harjono opstelden, hun re volvers onafgebroken op hem gericht hielden en hem. min of meer duwend, naar beneden geleidden. Ook hierbij werd zeer omzichtig te werk gegaan, want zelfs de echtgenote van de heer Harjono. noch zijn logé mr Besar, de secretaris-generaal van het Ministerie van Justitie te Djakarta, heeft enig verdacht geluid gehoord. TEGEN DE MUUR Aangeland op de overloop welke is gelegen tussen de eerste en tweede kleine trap welke naar de eerste éta ge leiden, werd de heer Harjono tegen Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. voornamelijk in het noorden van het land. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag Zwakke tot ma tige wind tussen Noord-Oost en Noord- West. (Opgemaakt te 10 uur). 24 MEI Zon op: 4 34 uur: onder: 20 40 uur Maan op: 4.14 uur: onder: 22.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 3 30 en 15 55 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's de muur gezet. Opnieuw werd hem op bitse toon naar de papieren ge vraagd, waarbij met name ook be paalde documenten genoemd moeten zijn. maar waarover men zich van of ficiële zijde niet wenst uit te laten. Tijdens dit gesprek, dat slechts lut tele minuten heeft geduurd, zag de door de revolvers bedreigde heer Har jono kans de pols van een der aan randers te grijpen. Op 't zelfde ogen blik evenwel haalde deze de trekker van het vuurwapen over. Door de greep van de attaché kon de aanran- rander de revolver niet op de heer Harjono richten. De kogel miste dan ook zijn doel. baande zich een weg door een der ruiten van het trappen huis en belandde op straat. De politie heeft later de huls gevonden. De tweede dader, ziende dat de zaak scheef dreigde te gaan, wilde even eens schieten, maar zijn wapen ketste. Daarop diende hü met de kolf van zyn revolver de heer Harjono enkele harde slagen op het hoofd toe. Deze werd daardoor bloedend gewond en viel op de grond. Toch zag hij nog kans luidkeels „Moord, moord" te roepen, waardoor zowel de bewoners van de flats, alsmede voorbijgangers op straat, die het schot hadden gehoord werden gealarmeerd. GROTE VERWARRING De daders renden de trappen af en ontmoetten op de benedenetage een der bewoners daarvan, mevrouw Don ker, die op 1346 woont en wier man buiten liep. Zij richtten ook op haar een revolver en drongen de vrouw opzij, die door de consternatie zo van streek raakte, dat zij flauw viel. Inmiddels waren op het rumoer ver schillende bewoners, van wie sommige zich reeds te bed hadden begeven, toe gesneld, waarbU zich later nog enkele voorbijgangers voegden. Hoe groot de verwarring was in deze ogenblikken, kan blijken uit het feit, dat degenen, die zich beneden ophielden, niet wisten wat er aan de hand was. De heer Van Boekhoven, die op de hoek van de Handellaan een drogisterij heeft en zelf in de bewuste flat op 1362 woont, bracht met anderen eerst mevrouw Donker bij en ontdekte pas later, dat een trap hoger de heer Harjono lag, die buiten bewustzijn was en daarna volko men overstuur bleek te zijn. Onmiddellijk heeft de heer Van Boek hoven de politie en een dokter opgebeld. Op de trap lag een rijbewijs, dat bleek toe te behoren aan de gewonde attaché. De daders, die hun fietsen hadden staan tegen het tuinmuurtje van de heer Van Boekhoven aan de Handellaan, zagen in de consternatie kans te ontvluchten. Enkele mensen hebben het tweetal er vandoor zien gaan. Onder hen bevond zich een surveillerend agent van politie, die direct een achtervolgnig op zijn fiets inzette. De aanranders reden in snelle vaart de Handellaan af. en door de Verdistraat. om vervolgens de Nieuwe Slag. een landweg. In te slaan. Deze landweg komt uit achter de Loosduinse weg. Op het „Nieuwe Slag", waar geen huizen staan, was het omstreeks dat tijdstip (reeds na middernacht) aarde donker. Hierdoor is de agent het spoor van de daders bijster geraakt. IN DUISTERNIS VERDWENEN'. Mevrouw Donker was de enige, die een vaag signalement van de daders kon geven. ZU waren van vrü Jeugdige leeftijd. Op de gisterochtend aan haar op het politiebureau getoonde foto's heeft zij de aanranders echter niet kunnen herkennen Direct is het on derzoek van de politie energiek ingezet. Met politiehonden werd de omgeving afgezocht, doch zonder resultaat. De duisternis had als het ware de twee misdadigers opgeslokt. Wel kon aan de hand van de gevonden huls het type revolver worden vastgesteld. De substituut Officier van Justitie, mr dr Maris, werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld en is later De militaire attaché van het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag. luitenant-kolonel H. T. Harjono. op wie in de nacht van Woensdag op Donderdag in Den Haag een moordaanslag is ge- pleegd. in de nacht nog op de plaats van de aanslag geweest. De heer Harjono, die door de genees kundige dienst naar Bronovo werd over gebracht, kon in de loop van de nacht een verhoor worden afgenomen. WELKE MOTIEVEN? Met betrekking tot de motieven van deze aanslag wenste men gelijk gezegd op grond van te weinig concrete aanwijzigingen niets los te laten. Er is evenwel reden om aan te nemen, dat de documenten, welke van de heer Harjono werden verlangd, be- bekend, door de regering van de Republiek Indonesia officieel is ver zocht. Zo is er sprake van, dat de komst van de Secretaris-Generaal van het Ministerie te Djakarta met deze uitlevering in verband staat. Deze Indonesische functionaris logeert mo menteel ten huize van de heer Har jono. die getrouwd is en een kind heeft. Er zouden bepaalde documen ten geproduceerd moeten worden, om de uitlevering van Westerling moge lijk te doen worden. In de samenstelling van het op de uit- leveringsprocedure betrekking hebbende dossier, zou de heer Harjono. uit hoofde van zijn functie, een werkzaam aandeel hebben Om dit materiaal in handen te krijgen, zouden de daders van de aanslag zich naar de woning van de attaché hebben begeven. De heer Har- jono zou naar buiten worden gelokt, en door een der aanhangers in bedwang worden gehouden. De tweede zou. wan neer hij op de'hoogte was gesteld, waar hij de documenten zou kunnen vinden, de woning binnendringen om zich daar- van meester te maken. Dat het de da ders niet om geld te doen was. is wel I heel duidelijk gebleken. Het is ook niet de bedoeling geweest de attaché te ont voeren, gezien het feit, dat de mannen de overval per rijwiel hebben uitgevoerd. ONDERHOUD LAMPING— DARMASETIAWAN. De aanslag op luitenant-kolonel nar- jono was vanochtend het onderwerp van gesprek tussen de Nederlandse Hoge Commissaris de heer A. Th. Lamping, minister Moekarto) de secretaris-generaal dr Darmasetiawan. De heer Lamping heeft, nadat hij door de regering van het gebeurde op de hoogte was ge bracht, terstond de Indonesische re gering ingelicht en medeleven be tuigd. Blijkens een mededeling van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de waarnemend Hoge Commissaris in Nederland, mr Soesanto Tirtoprodjo, het ministerie van Buitenlandse Zaken in het kort van het gebeurde in kennis gesteld Het ministerie zal nader con tact opnemen met mr Soesanto. Ook met de minister-president zal de kwestie worden besproken. Over eventuele stap pen wilde men van de zijde van het ministerie van Buitenlandse zaken geen mededelingen doen. De woordvoerder van het Ministerie van Voorlichting zeide, dat de Indone sische regering het gebeurde hogelijk betreurde. Betreffende de veiligheid van andere Indonesische staatsburgers in Nederland, ongeveer 1800 meende hy, dat de Nederlandse veiligheidsorganen in staat zijn hen te beschermen tegen zulke gebeurtenissen en het geval- Har jono op te helderen. De woordvoerder zeide. dat de bedrijvers van de aanslag militairen of gewezen militairen ge weest zouden kunnen zyn. gezien het feit, dat zij trachtten Harjono tegen de muur te plaatsen. HARJONO'S TOESTAND GOED Nader vernemen wy officieel, dat de heer Harjono geen documenten in zijn woning had, die ambtelijk onder hem berusten De daders waren vermoedelijk Nederlanders, althans van Nederlands type en spraken beschaafd Nederlands. Een van hen droeg een speldje van de Republiek der Zuid-Molukken. De militaire attaché, die in Soerabaja geboren werd en 28 jaar oud is, maakt het thans goed. Een dezer dagen zal hij het ziekenhuis verlaten. Het politie onderzoek wordt met alle kracht voort gezet. I li M. Koningin Juliana liccft Woens dag de tentoonstelling ..Rijn in de R.A.I." ie Amsterdam ter gelegen heid van de opening van het Am sterdam-Rijnkanaal. officieel ge opend. Na de opening werden Koningin Juliana en Prins Bernhard over de talrijke stands rondgeleid. Hier bezichtigt de Vorstin de inzen ding van de stad Bazel. De Duitse regering te Bonn heeft een bedrag van twee millioen mark vrijge geven voor de aanvoer van fruit, inclu sief aardbeien, uit Nederland. Koningin Juliana opende „Rijn in de R.A.I." Imposante tentoonstellingstechniek (Speciale berichtgeving) Het was precies drie minuten voor zes Woensdagmiddag, toen H. M. de Koningin onder het uitspreken van de woorden „Gaarne verklaar ik de ten toonstelling 'de R|jn in de R.A.I.' voor geopend", het knopje voor zich in drukte. Even volgde er een 'hoorbare' stilte in de enorme R.A.I.-hallen, waar de 160 meter lange en 11 meter brede Rijn als een spiegelende vyver lag te glimmen, en toen een paar secon den later steeg een geklater op uit de kunstmatige waterval van Schaff- hausen. Het in prachtige uniformen gestoken muziekcorps „Tuindorp-Oostzaan", het fanfare-orkest van de Amsterdamse haven, zette direct hierna het Wil helmus in, dat door allen werden mee gezongen. De manifestatie ter viering van de opening der nieuwe Rijnver binding voor Amsterdam was begon nen Even na half zes trad H.M. de Ko- gingin, die gekleed was in een bordeaux rode robe. waarover een cape van zilver vossen, en die het hoofd gedekt had door een grote zwarte hoed. door de zij-in gang de R.A.I.hallen binnen Met Haar was Prins Bernhard. die in een donker grijs jacquet costuum gekleed was waarmede de Prins dus een geheel nieu we mode in ons land creeerde. Nadat de Koninklijke gasten plaats hadden genomen op het grote orkest podium, dat achter in de zaal was op gericht richtte de voorzitter van de Stichting Amsterdam-Rynkanaal, mr dr A. Delprat. een welkomstwoord tot de Koninklijke gasten. Mr Delprat wees Hare Majesteit o.m. op de grote belan gen voor de hoofdstad, die door het nieuwe kanaal gediend worden Direct nadat Koningin Juliana de waterval van Schaffhausen door de-druk-op-de-knop tot een klaterend leven had gebracht, maakte H.M. een uitgebreide rondgang over de tentoonstelling, waarbij Zij zich allereerst met de werkers die het geheel hadden opgebouwd, onderhield. Zeer veel aandacht besteedde de Ko ningin aan de verschillende inzendingen, waarover zy zich uitvoerig door Carel Briels liet voorlichten. Op het gebied van tentoonstellings- techniek is „De Ryn in de R.A.I." iets heel bijzonders, omdat zowel langs de beide Kynoevers, als tn de ere-hai, welke de gehele kleine zaal Inneemt, men niet in de by vele tentoonstellin gen gebruikelijke standbouw vervallen is, zodat een volkomen architectonisch geheel werd verkregen. Langs de Rijnoevers verheffen zich zes imposante paviljoens, te weten die van Bazel, Frankfort, Keulen, Dussel- dorf, Neues-Krefeld en Straatsburg, terwijl in de erehal het enorme pavil joen der lage landen prykt. Om bij deze hal waar de bezoekers van de expositie hun rondgang langs de "Raiïsche" Rijn aanvangen, te beginnen: mien kan o.m. een gecombineerde Bel gisch-Nederlandse inzending bewonderen. Het oog valt hier reeds dadelijk op de natuurgetrouwe achberspiegel van Mi- chiel Adriaansz. de Ruyters vlaggeschip, de „Zeven Provinciën. Verder treft men hier aan de zeer uitgebreide inzending van de gemeente Amsterdam met o.a. beelden van zijn havengebied, benevens een fraaie Rotterdamse stand. Nijmegen, Tiel en Wijk by Duurstede welke laat ste gemeente n^ast de Amsterdamse Schreierstoren haar eigen zo juist ge restaureerde Bourgondische toren in ver kleinde editie laat zien zijn in het raam van deze inzending tevens verte genwoordigd. Majestueus is de in de ere-hal gelegen receptiezaal, waar als eerste gasten HM. Koningin Juliana en Prins Bern hard ontvangen werden. Van de zeer veel buitenlandse inzen dingen vallen er twee bijzonder op: de paviljoens van Keulen en van Bazel. De Keulse inzending staat in grote tegen stelling tot de vele andere inzendingen ln het teken der cultuur. Talrijke zeer oude kunstschatten zijn op uitstekende wijze geëxposeerd. Bazel trekt met een enorme maquette van haar Ryngebied tevens sterk de aandacht. Men braent zelfs de oude drukpers uit het Guten berg museum met zich mede. iets waar over de Haarlemmers met hun Laurens H.M. Koningin Juliana. Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Donderdag in het Olympisch Stadion te Amster dam de 13c Olympische Dag bij gewoond. De Koninklijke gasten bij de aan komst in het Olympisch Stadion. Janszoon Koster wel gepiqueerd zullen zijn De tentoonstelling, welke weliswaar het zwaarste accent legt op het trams port, heeft daarnaast ook zeer veel ruimte gelaten voor de commerciële en industriële doelstellingen Zo exposeren onze Oosterburen in sterke mate hun textiel-producten. De expositie vraagt een nauwlettend bezoek, nauwletbender dan "oor andere tentoonstellingen noodzakelijk is. daar door de bijzondere opbouw van de ma nifestatie het geheel onoverzichtelijk ge worden is. Talrijke zeer fraaie rotspar tijen verhogen het artistiek aanzien dep expositie, In de avonduren, wanneer de tentoon stelling „De Ryn in de R.A.I." gesloten is. zal in de grote R-A L-hal het Rijn- spel van Carel Briels, „Aquamarijn", worden opgevoerd. Woensdagavond laat beleefde Amster dam de galapremière van dit festijn, waartoe zich 2000 genodigden rond de Brielse Rijn hadden verzameld. Het spel zette in met de binnenkomst van Vader Rijn, die zo lui mogelijk op een vlot lag, dat door 36 schone zwem sters werd getrokken. Vader Rijn werd direct gevolgd door woeste Batavieren, die de Rijnoevers dansend kwamen afzakken naar de lage landen. De Lorelei trachtte vervolgens schip pers en publiek te verlokken, waaropeen aardig folkloristisch wijnfeest op de oevers door het Ballet der Lage Landen en in het water door een zwemballet gedanst, volgde Het ballet van deze spelende waternymphen werd uitgevoerd op muziek van Grieg en Drigo. Het was in één woord uitstekend. De apotheose voor de pauze, het car naval aan de Ryn, was het levendigst van alles. Gemaskerde zwemstertjes, die Prins Carnaval op een kruising van een paard en een eend de Rijn opsleepten, werden omstuwd door Carnavalachtige figuren, die op de oevers dansten. Na de pauze voeren mtniatuurboten, waaronder er een draadloos werd be stuurd. de Rjjn op, direct gevoigd door een schippers en matrozen ballet. Een vlaggenparade besloot het ge heel, dat vrij revue-achtig aandeed. De aankleding en costumering waa zeer rijk, soms wel eens tè protserig, de verlichting daarentegen was schit terend. Maar wat het meest had getroffen was het dansende zwemmen by de waterballetten. Deze waren uniek in hun soort, en lieten het Ballet der Lage Landen Terre achter zich. De muziek werd uitstekend verzorgd door het Utrechtse Stedelyk orkest, dat afgewisseld zal worden door de Haarlemse orkestvereniging. Toen ver na middernacht de eerste „Aquamarijn" was geëindigd, bleken de meningen van de aanwezigen zeer ver deeld te zyn. Zy. die een hoge ver wachting hadden gekoesterd, bleken teleurgesteld te zijn geweest, zij die niets verwacht hadden, vonden het toch wel aardig. SPANJE IN DE UNESCO. De economische en sociale raad van de V.N. heeft tegen krachtige oppositie van de Sovjet-Unie in aanbevolen Spanje toe te laten als lid van de Unesco, de V.N-organisatie voor on derwijs. wetenschap en cultuur. De stemverhouding was twaalf voor en vyf tegen bij één onthouding (Zweden).

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1