1 Verlaging omzetbelasting aangenomen in Lieftinck's vorm De wijzigingen in omzet-belasting per 1 Juli Een Hand Verleden PANDA EN DE VERD WIJN-MA CELINE 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 21 Mei 1952 Tweede Blad No. 27614 7II EEDE KAMER IOok in wetsontwerp tijdschriften zal hij niet wijken Minister beticht van onsportiviteit (Van o e parlementaire redacteur) I Minister Lieftinck heeft zyn zin gekregen. De verlaging van de omzetbe lasting voor bepaalde artikelen is aangenomen in de vorm zoals hij die wilde. Haar hg heeft in de Tweede Kamer nog enkele zure opmerkingen te slikken gekresen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) betichtte hem van onsportiviteit. de heer Kuras K.V.P.) zei liever geen uiting te willen geven aan zyn verbittering en de heer Ritmeester (V.V.D.) verklaarde zeer onbevredigd te zgn en het wetsont werp in zijn nieuwe vorm alleen te slikken In het belang van fabrikanten en niiililenstanders. De aanneming is dus niet van harte gegaan. Tot het laatste toe blijft minister I.ieftinek stug. Want in het aparte wetsontwerp betreffende de tijdschriften, dat hg nog in deze parlementaire periode zal indienen, zal hg Heener beweging niet voorstellen, zoals de Kamer had gewenst, tijdschriften Irhccl vrij te stellen van omzetbelasting. Daartoe zal de Kamer kunnen besluiten door middel van een amendement. Als dat t.z.t. gebeurt, is prof. Lieftinck mis- irliicn geen minister meer. Van zgn kant zal hg dan niets hebben toegegeven. niet sportlef. De Kamer heeft zijn wil ZWAAR GESCHUT. De heer Lucas verklaarde aan het be- van het debat, dat de vaste Kamer- .jtnissie voor belastingen had besloten ins niet te zullen discussiëren over de iuldvraag voor de gang van zaken, Tuar de heer v. d. Heuvel (AR) gaf toch uiring aan zijn weerzin tegen de proce dure waaraan de Kamer wordt onder worpen Hij protesteerde tegen het overdreven gebruik van minister Lief tinck om amendementen ..onaanneme lijk'' te verklaren. Daardoor wordt het Iccht van amendement van de Kamer en Jet gemeenschappelijk overleg zeer ern- stic gedevalueerd. De minister heeft latuurlijk het recht en bij belangrijke Sb ken de plicht amendementen onaan vaardbaar te verklaren, maar geen van jijn voorgangers heeft het zo vaak ■cdaan als hij, zelfs niet als men alle Ieren sedert het begin van deze eeuw bil elkaar optelt. De Kamer wordt tel kens bewerkt met het zwaarste geschut ui dat is een onmogelijke situatie, imendementen moeten worden bestre den met argumenten. TELEURSTELLING Door de oplossing van het conflict, die minister Lieftinck heeft gekozen, blij ven er twee teleurstellingen. In het oorspronkelijke wetsontwerp had de minister althans voor geïllustreerde tijdschriften de omzetbelasting op abonnementen verlaagd. Van 15 tot Waarom heeft hij dat in het ive wetsontwerp niet laten staan? ts, aldus de heer v. d. Heuvel, had lig tegelijkertijd het wetsontwerp moe ien indienen om alle tijdschriften vrfj stellen van omzetbelasting. Dit zou sportiever geweest zijn. maar te accepteren. Op die manier komt er niets terecht van het gezamenlijk overleg. Alleen de heer Hofstra (P. v. d. A.) nam het op voor minister Lieftinck en hij concludeerde, dat de verantwoorde lijkheid voor het conflict bij de meer derheid van do Kamer ligt. In antwoord op enkele concrete vra gen. die de heer Lucas namens de vaste Kamercommissie voor belastingen had gesteld, antwoordde minister Lieftinck. dat hij de verlaging voor geïllustreerde tijdschriften had ingetrokken om de kwestie van de tijdschriften in haar algemeenheid nader te onderzoeken, ter voorkoming van onevenwichtigheid. ..Het ligt niet in mijn bedoeling", aldus de minister, „een ontwerp in te dienen dat een vrijstelling inhoudt voor alle tijd schriften omdat ik dat op zakelijke gronden heb bestreden. Het zou niet juist zijn dat de regering een voorstel indient, waarmee zij het zelf niet eens is. Zij zal het aan de Kamer overlaten de door haar gewenste wijziging tot stand te brengen. De bewoordingen van het wetsontwerp zullen daaraan dan niet in de weg staan. Voor een gefundeerd oordeel over de positie van de tijdschriften was een nader onderzoek nodig. Wij zijn al een heel eind gevorderd". De minister verklaarde verheugd te zijn dat de heer v. d. Heuvel het recht en zelfs de plicht had erkend van het uitspreken van het „onaannemelijk". „Ik ben in het algemeen van oordeel", aldus de minister, „dat men van dat recht geen gebruik moet maken tenzij men hel als een plicht gevoelt. De be wering dat vroegere ministers van Financiën sinds het begin van deze eeuw minder keren het „onaanneme lijk" hadden uitgesproken dan hijzelf. wilde bij In het midden laten. Dat Is een statistisch vraagstuk, dat zich misschien leent voor nader onderzoek. GEHEIMZINNIGHEID Tenslotte verklaarde minister Lief tinck geheimzinnig, dat hy hoopte in de gelegenheid te zijn aan het debat deel te nemen, wanneer het wetsontwerp inzake de tijdschriften aan de orde komt. Men zou er uit kunnen conclude ren, dat hy de mogelijkheid openlaat, dat hy na de verkiezingen als minister van Financiën terugkomt en dat hy aldus ook de geruchten tegenspreekt volgens welke hy naar Turkye gaat ln een functie voor de Wereldbank. Maar die geheimzinnigheid heeft minister Lieftinck wel meer getoond, louter uit pleizier om de Kamer te prikkelen. Zo'n opmerking is niet serieus bedoeld. Hooghartig zag de Kamer af van repliek en zonder hoofdelyke stemming werd het wetsontwerp tot verlaging van de omzetbelasting voor een aantal arti kelen aangenomen. Vermoedelijk f. 12,5 millioen minder in schatkist Dc Tweede Kamer heeft gisteren de volgende wgzigingen in de omzetbelasting aanvaard: Uit het weeldetarief van 30% worden overgebracht naar het gewone tarief van 4%: televisie-toestellen. Uit het weeldetarief van 30% worden overgebracht naar het tarief van 15%: alle goud- en zilverwerk, lijfsieraden en bijouterieën, postzegel-albums, foto grafie- en film-apparatuur, geslepen en gegraveerd glaswerk, haargolf-apparaten. kleding van bont, radiotoestellen en de lampen daarvoor, schemerlampen en vloeistoffen voor permanent-wave. Uit het verhoogde weeldetarief van 15%> worden overgebracht naar het gewone tarief van 4%: boeken in lederen band of met lederen rug, electrische dekens, verwarmingskussens en bedkruiken, alle boilers, theetafels. Uit het verhoogde weeldetarief van 15% worden overgebracht naar het tussen- tarief van 7%: electrische wasmachines en electrische centrifuges voor huishou delijk gebruik, alsmede geisers voor baden en voor huishoudelijk gebruik. Uit het tussentarief van 7% worden overgebracht naar het gewone tarief van 4%: behangselpapier en lincrusta. Verse zalm wordt geheel van omzetbelasting vrijgesteld, evenals hagelslag van suiker of chocolade en chocolade-pasta. Door deze wijzigingen komt er per jaar naar schatting f. 12.5 millioen minder in de schatkist. Verwacht wordt dat de verlagingen 1 Juli a.s. in werking zullen treden. ATOOMBOMPROEF MISLUKT Gistermorgen is een ontploffing van een atoombom ln de woestijn van Ne vada (V. St.) niet doorgegaan, doordat het electrische ontstekingsapparaat niet werkte De proef is 48 uur uitgesteld. Dit is de tweede maal dit Jaar, dat een proefneming mislukt is door eeu fout in de electrische leidingen. MAATREGELEN TEGEN ZUID-AFRIKAANSE VAKVERENI- GINGSLEIDERS VOORTGEZET. Drie blanke Zuid-Afrikaanse vakver enigingsleiders hebben van de minister van justitie, Swart, bevel gekregen hun functies neer te leggen. ZIJ moeten twee jaar lang binnen de provincies blyven. len zijn genomen volgens de „wet op onderdrukking van het communisme". Onlangs hebben, geiyk bekend, enige Afrikaanse en Indiase vakverenlglngs- leiders en politieke figuren dergelyke aanzeggingen gekregen. Het nationale bestuur van de Zuid- Afrikaanse vakverenigingsraad heeft tegen de maatregelen geprotesteerd en zal op alle vakverenigingen en op de bevolking een beroep doen „om de vry- heid van de vakverenigingen om haar leiders te kiezen te verdedigen". FEUILLETON Door Andrew Mackenzie UIT HET (Uit het Engels vertaald) 8) Brannigan voerde daarna een gesprek met dokter Stahl, die vriendelijk en Bet rbulgend deed, alsof hij met een moeilijke patiënt discussieerde. Hy had slechts een oppervlakkige indruk ge kregen over Marshall, terwijl hy hem bg een borrel in de hal had ge sproken. Marshall had nooit over zyn verleden gesproken, noch over zijn werk voor Burgess. Het receptiebureau, waar alle bezoekers zich moesten melden, had een afspraak met Marshall, dat die zou Worden gewaarsohuwd indien er bezoek voor Burgess was, of naar hem infor meerde. „Vond U dat niet vreemd?" „Nee. In de Verenigde Staten lopen nogal wat figuren rond, die niet zo heel veel scrupules maken. Iemand als Bur- E vs zou nooit bereikt hebben wat hy nu ls, zonder zich bittere vijanden te maken. En iedere Amerikaan kan hem naar Europa volgen". ..Maar U hebt nooit van een bepaald dreigement gehoord of van iemand, waarvoor mijnheer Burgess speciaal op zyn hoede was?" .Neen". Weer verbeeldde Brannigan zich. dat ocze ontkenning te snel kwam om ver trouwen te wekken. Hy hield dat in gedachte, terwyi hy de rest van het per soneel aan de tand voelde. Daarby oogstte hij echter niet meer succes. Hier scheen, dat niemand het slachtoffer goed had gekend. Het werd alleen duideiyk, dat Burgess, hoewel hij zich zoveel mogelyk aan bezoek onttrok en zich tegen belangstelling wapende door zgn levenswyze in Amerika, nooit eerder iemand als Marshall in dienst had. De hoofdinspecteur wist uit ervaring, «•at gehoor geven aan ingevingen vaak tot onverwachte successen leidde. Hy had over het algemeen de indruk ge degen, dat Burgess en de leden van zijn personeel iets verborgen hielden. Hij voelde verder Intuïtief, dat Burgess wèl degeiyk Brooke kende. En boven dien achtte hy het onaannemeiyk, dat Burgess Ineens zonder directe aanleiding behoefte zou voelen aan iemand als Marshall. Er moest een of andere by- zondere reden voor zyn. een dreigement, misschien verband houdend met zyn be zoek aan Engeland Had iemand gedreigd met de onthulling van een schandaal dat jch in vroeger Jaren had afgespeeld en dat hg reeds lang vergeten waande?" Brannigan kan zich niet goed voor stellen, dat Marshall een week ln het hotel had gewoond, zonder dat iemand, laatste moest dadeiyk telegrafisch uit sluitsel worden gevraagd aan Potters De tective Bureau. Gehoor gevend aan een ingeving belde Brannigan daarna de Amerikaanse am bassade op. Daar kende hy Iemand, wiens wie dan ook, meer over hem kon ver tellen dan hij gewaar was geworden. De twee detectives, die in een auto in de nabijheid zyn terugkomst afwachtten, kregen dan ook opdracht eens een praatje te maken met leden van het hotelpersoneel. Zy moesten een zo hel der mogelyk beeld zien te verkrijgen van de figuur van het slachtoffer, zgn kwam. Hy kende dê gewoonten van Tas- ervaringen. zgn levenswyze, zgn smaak ke en bestelde een borrel voor hem. en gewoonten, en waarom hy uitverko- „Zo. zeg het maar eens", opende Taske was voor de post. Vooral over dat het gesprek. Hy was middelmatig groot werk zelfs voor een deel van de leden van de ambassade geheim gehouden werd. Victor Taske was een byzondere figuur. Over het algemeen dacht men, dat hij werkzaam was by de inlichtin gendienst. Maar op allerlei uren van de dag kon' men hem op verschillende plaatsen ln de ambassade tegenkomen, zyn uitdrukkingsloze zachte stem klonk door de telefoon. „Met Brannigan, Victor. Ik zou je er gens over willen spreken. Zou ik Je over een minuut of tien kunnen ontmoeten in de achterkamer van „Duck and Drake"?" .Natuurïyk, tot straks". Een van Brannigans voorkeuren was een goed glas bier. In elk district van Londen, waar hy voor zyn werk wel eens kwam, had hy een „stamcafé", waarvan de eigenaar bereid was hem zo nodig een privévertrek te laten gebruiken voor ver- trouweiyke gesprekken. In zulke kamers had hy reeds ontelbare gesprekken ge voerd met collega's of tipgevers, vrien den of vrienden van vrienden, kortom met allen, die hem wel eens iets nuttigs konden vertellen. „Duck and Drake" was een van die gelegenheden. Brannigan zat al van een goed getapt biertje te genieten, toen Taske binnen- en enigszins kaal. zyn tongval verraadde slechts eventjes zyn Amerikaanse af komst. Zyn weinig zeggende gelaats trekken maakten hem onopvallend in een gezelschap, maar wie lette op zyn handen zou deze nooit meer vergeten. Lange, fyngebouwde vingers, die het t grypeiyk maakten, dat hy een expert was in het openen van safes, of in het hanteren van een revolver. „Ik wou het hebben over de moord op Marshall". Brannigan wist. dat het onnodig was, uit te leggen wie Marshall was en waar en wanneer hy vermoord was. Hy was er zeker van, dat Taske al op de hoógte was van wat er was gebeurd. „Ik dacht al, dat Je me daarover bel len zou. Ik kende hem. Ontmoette hem in 1936 in Chicago. Geen slechte vent, en hy kende zyn vak. Jammer dat hy in Londen aan zyn eind moest komen. Ik ben nog by Claridge Hotel geweest om hem op te zoeken en dronk toen een kopje koffie met hem, want Ik was wel enigszins nieuwsgierig, wat hem naar Engeland had gevoerd". Brannigan glimlachte. Het verbaasde hem niets, dat Taske aMrshall direct na zyn aankomst ln Engeland had opge zocht. „Ik mag waarsohyniyk niet hopen, dat hy je daar veel over verteld heeft?" „Neen, hy vertelde inderdaad weinig. Hy zei. dat de ouwe heer zenuwachtig was en het een veilig gevoel vond. iemand ln de buurt te hebben die het klappen van de zweep kende. Ik pro beerde er achter te komen waar Burgess zich dan wel bezorgd over mocht ma ken. maar Marshall wist het zelf niet. of wist er over te zwygen Ik had ao'n idee dat lk er vroeger of later wel eens achter zou komen". (Wordt vervolgd.) 38) Het bleek al spoedig, dat de Heer Bernard Brabbel, verslaggever van het ..Handel- en Wandel- Blad" de algemene feestvreugde om het slagen van de demonstratie der Verdwijn-Machine dreigde te doen bekoelen. Hij bleef maar stokstijf staan, en herhaalde met grote koppigheid dat hij wilde wachten tot hij gesproken had met de burgemeester, die als enige afgezien van de secretaris) getuige was geweest van deze demonstratie. ..Och kom toch!'' riep Panda uit. ..De burgemeester is natuur lijk nog bezig de machine te bewonderen! Zoiets ziet men niet alle dagen! Kom. laten we samen een feestlied zingen!" Nu - daar voelden de omstanders wel voor. Panda begon geestdriftig te dirigeren, en al spoedig schalde licl lied ..Lang zal hij leven" door het land schap. Men zong dit lied ongeveer elf keer. en liet het volgen door ..O. wat zijn wij heden blij", om daarna dc eerste dertien coupletten van het bekende ..Zie ginds komt de stoomboot" aan te heffen. Maar nadat deze zang-aubade anderhalf uur had geduurd, verkeerde iedereen in slaat van uitputting, en Panda was de enige die nog zong. zij het don ook vermoeid en beverig. En al die lijd ïvas er niemand uit de vuurtoren te voorschijn gekomen. ..En toch vraag ik me af", zei de Heer Bernard Brabbel nu. ..waar de burgemeester blijft". En nu waren er meerdie dit wel eens zouden willen weten. Afscheid van de Tiveede Kamer Drees, Lieftinck en Mansholt waren er het meest Tegen Sinterklaas 150 leden? (Van onze parlementaire redacteur) Het was gisteren de laatste dag vóór de verkiezingen (25 Juni), waarop de Tweede Kamer in vergadering bijeen kwam. Daarom hield dc voorzitter, dr Kortenhorst, een afscheidsrede. Hij herinnerde er daarbij tevens aan, dat slechts drie ministers Drees, Lief tinck en Mansholt na de bevrijding onafgebroken de zware last vertoefd, want dr Drees heeft 123 maal in de Kamer het woord gevoerd, minister Mansholt 131 maal en minister Lieftinck 375 maal. In 1951 heeft hij bovendien een record geves tigd door ruim vier uur aan een stuk te spreken. Wij hebben bovendien de indruk, aldus dr Kortenhorst. dat wanneer deze mi nister niet zichtbaar in ons midden was zyn geest toch meermalen boven onze byeenkomst heeft gezweefd. En geen van zyn voorgangers sedert 1848 ls 7 jaar achtereen minister van Financiën geweest. Naar aanleiding van het feit, dat som mige leden alleen dan ln de nieuwe Kamer zullen terugkeren, indien deze wordt uitgebreid tot 150 leden, rekende dr Kortenhorst uit. dat wanneer tot deze uitbreiding wordt besloten en in dien alles meeloopt, toch pas teeen Sin terklaas de Tweede Kamer zal bij?en- komen met 150 leden Minister-president dr Drees verklaar, de in zyn antwoord, dat het kabinet zich er van bewust ls, van hoe hoge waarde het is. dat in het openbaar wordt ge toetst wat op de bureaux ls uitgewerkt. Een opsomming van het geen ln de af gelopen vier jaar is tot stand gebracht, getuigt er van hoeveel er kan worden afgedaan. Daaruit blijkt hoeveel er ln weerwil van onvermydelyke tegenstel lingen in samenwerking kan worden be. reikt. Tot 15 Juli is de Kamer uiteengegaan. Pinay wint weer een belangrijke slag! De financiële commissie van de Fran se Nationale Vergadering heeft zich met 18 tegen 17 stemmen en 9 onthou dingen uitgesproken tegen het wets ontwerp betreffende de nieuwe Franse staatslening Pinav heeft aan de Franse Nationale Vergadering verzocht het wetsontwerp in behandeling te willen nemen, on danks het afwijzende besluit van de financiële commissie. Hij voegde er aan toe. dat hij aan het besluit de vertrou wenskwestie verbond. Pinay heeft daarop opnieuw een be langrijke slag gewonnen in zijn cam pagne tot redding van de franc. Van ochtend vroeg heeft de Nationale Ver gadering zijn plan voor een lening met gouddekking aangenomen. Met 324 tegen 206 stemmen keurde de Nationale Vergadering het wets ontwerp goed. waarbij de regering ge machtigd wordt een lening uit te schrijven, waarvan de kapitaalwaarde tegen inflatie zal worden gegaran deerd door koppeling aan de waarde van de gouden Napoleon. De rente zal vrij van inkomstenbelasting zijn. Andere voorwaarden van de lening worden bij decreet geregeld. Nadat Pinay had verklaard dat hij zou aftreden als het wetsontwerp werd ver worpen of geamendeerd, verwierp de assemblee alle amendementen en ook het ongunstige rapport van haar eigen financiële commissie. Ook de Raad van de Republiek heeft intussen het wetsontwerp goedgekeurd en wel met 188 tegen 79 stemmen. Het ligt in de bedoeling a s Maandag de intekening te openen Pinay hoopt i particuliere goudvoorraden los te maken en honderd milliard francs bijeen te krijgen. WOLKEN SPRINKHANEN i E:n geweldige wolk sprinkhanen heeft j meer dan een uur de hemel boven As- I mara. de hoofdstad van Eritrea, ver duisterd. I De wolk was meer dan 15 km lang en I 4 km breed en had een dikte van 50 tot 100 meter. Deze mllliarden sprinkhanen schenen te komen uit het woestijngebied I van Oost-Afrika en trokken in Noord- I westeiyke richting naar de Soedan. Ratlio-programma VOOR DONDERDAG 22 MEI Hilversum I. (402 m.) KRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muziek; 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9 45 Gram .muziek; IKOR: 10.00 Ned. Herv. Kerkdienst. NCRV12.00 Gewijde muziek. KRO: 12.15 Gram.muziek; (12.3012.33 Land- en tulnbouwmededellngen i12.50 Reportage; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gram.muziek; 13.45 Inter nationaal Eucharistisch congres. NCRV: 14.00 Bondsdag van de Ned. Bond van (Vrijgemaakte) Jongellngsverenlglngen op gereformeerdeg rondslag; 14 45 Gram.mu ziek; 15.00 Bondsdag van de Bond van Ned. Herv. Meisjes- en Jongellngsverenl glngen op gereformeerde grondslag; 15.45 Gram.muziek; 16 00 Bondsdag van de Ned. Bond van Jongellngsverenlglngen op Ge- ref. grondslag; 16.45 Gram.muziek; 17.00 Strykkwartet; 17.30 Gevar. muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Gemengd koor; 1845 Le ger der Hellsmuzlek; 19.00 Bondsdag van de C.J.M.V.; 19.30 Gram.muziek; 19,40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Promenade orkest en solist; 21 00 Klank beeld over Texel. 21.45 Buitenlands over zicht; 22.05 ..Lobet Gott In Seinen Rel- chen". cantate; 22 45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws en S O.S.-berlchten; 23.15^- 24.00 Gram.muziek. Hilversum II. (298 m.) AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.muziek; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram muziek; 10 35 „Ik weet lk weet wat u niet weet"; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Gevar. muziek; 12.00 Re portage Olympische nacht: 12.15 Gram. muziek; 12.30 „In 't Spionnetje"; 12.35 Gram.muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gram.muziek: 13.30 Orkest- concert; 14.10 ..De familie Mnlinden", hoorspel: 14.45 Gram.muziek; 15 00 Olvm- plsche dag: 17.00 Gram.muziek: 17.45 Re geringsuitzending: mr H. van Andel„Im- mlgTatiewerk in Sorong op West Nleuw- Gulnea"; 18 00 Nieuws; 18 15 Sportpro- blemen: 1825 Lichte muziek: 19.00 Ge sproken brief uit Londen; 19 05 Voor bur ger en militair: 19.15 Dansmuziek: 1940 Rubriek van kunst en cultuur: 20 00 Nieuws; 20.05 Gevar. muziek: 20 55 „De Jonge jaren van Tom Brown", hoorspel; 22.00 Kamerorkest en solisten; 23 00 Nieuws: 23.15 Spontactualltelten; 23.30 24,00 Gram.muziek. Experimenteel televisie-programma. Gezamenlijk programma van de AVRO. KRO. VARA en VPRO. 13.20—14.15 en 15.10—17.15 Olympische Dag. Engeland, BBC Home Service. 330 m.: 12.00 Amus.muzlek; 12.20 Voor de boeren 12.30 Voor de arbeiders. 12.55 Weerber.; 13.00 Nieuws; 13.10 Mededelingen; 13.20 Filmprogramma: 13.65 Cricketuitslagen; 14.00 Schoolradio: 15.10 Hoorspel; 1540 Pianorecital; 16 00 Vespers: 1645 Cause rie: 17.00 Voor de kinderen: 17.55 Weer berichten: 18 00 Nieuws: 18 15 Sport; 18 20 Militair muziek: 19.00 Hoorspel; 19.30 Strykkwartet: 20.30 Gevar. progr.; 21.00 Nleüws; 21.15 Klankbeeld: 22.00 Gevar. progr.; 22.30 Wetenschappelllk overzicht: 22 45 Parlementsoverzlcht; 23.00 Nieuws; 23.03 Schaken. 12.00 Parlementsoverzlcht; 12.15 Lichte muziek; 12.45 Orkestconcert; 13.45 Voor, de kinderen; 14.00 Voor de vrouw; 15 00 Gevar. muziek: 15.30 Voor de soldaten; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Mrs Dale's Dagboek; 16.30 Causerie: 16.45 Va riété-orkest en solist: 17.30 Arbeldersor- kest en soliste; 18.15 Gram.muziek: 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal: 19.25 Sport; 19.30 Gevar progr 20.00 Idem; 20.45 Hoorspel: 21.15 Pianospel; 21.30 Gevar. progr 22.00 Nieuws; 22.15 Actualiteiten; 22 20 Dansmuziek: 23.00 Voordracht; 23.15 Orgelspel; 23.56—24.00 Nieuws. Nnrdwestdeutsrher Rundfunk. 309 m.: 12.00 Omroeporkest, koor en solisten: 13.00 Nieuws: 13 20 Lichte muziek: 14 30 Ver- zoekprogr.; 16.00 Dansmuziek 18 30 Svm- phonle-orkest: 19 00 Nieuws: 20 00 Operet temuziek- 21.45 Nieuws: 22.15 Svmohonle- orkest: 22.30 Dansmuziek; 24 00 Nieuws; 0.101.00 Dansmuziek. muziek: 13.00 Nieuws; 1320 Omroepor kest en solisten: 14 00 Nieuws: 14 05 Viool- recital; 14.25 Hoorspel: 15.51 Hoorspel met muziek- 16.21 Gram.muziek: 16 30 Koor zang: 18 30 Amerikaanse uitzending; 19.00 Lichte muziek: 20 00 Nationaal orkest en en solist; 23.15 Claveclmbelrecltal; 23.30 Gram.muziek: 23 4524.00 Nieuws. Brussel. 484 en 324 m. 484 m.: 12.08 Omroeporkest: 13 00 Nieuws: 13.10. 14 00. 14 45 en 16 45 Gram.muziek- 19 45 Nieuws 20 00 Hoorspel; 22 00 Nieuws; 22 10 Dans muziek: 22.50 Nieuws: 23.00 Gram mu ziek; 23 50 Nieuws. 13 15 Gram.muziek: 13 30 Voor de sol ten: 14.00 Gram muziek: 14 15 Orgelspel: 14.30 Volksliederen: 14 45 Gram muziek: 15 00 Voor de kinderen; 16 00 Voetbalwsd- strlld; 17 45 Gram muziek: 18 00 Idem 18 15 Kamermuzlok 18 30 Godsdienstig halfuur: 19 00 Nieuws- 19 30 Gram mu- r'ek- 19 40 Causerie: 19 50 Gram muziek: 20 00 Klankbeeld 20 30 Gram muziek: '0 40 Actualiteit: 20 55 Gram muziek: 21 00 Voor de vrouw: 21 45 Gram muziek- 22 00 Nieuws- 22 15 Pianorecital: 23 00 Nieuws- VOOR VRIJDAG 23 MEI Hilversum I. (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.muziek, 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Reportage; 8.20 Gram - muziek; 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.30 Wa terstanden. 9.35 Schoolradio; 10.05 en 10.30 Gram.muziek; 11 00 Voor de zieken; 11.40 Gram.muziek: 12.00 Angelus; 12.03 Gram muziek; 12.30 Land- en tulnbouw mededellngen; 12.33 Salonorkest en so list: 12.55 Reportage; 13 00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 ..Het congres van geestelijke verzorgers der Nato-landen". causerie. 13.25 Pianoduo: 13 45 Voor de hulsvrouw; 14 00 Schoolradio: 14.20 Maas trichts Stedelijk orkest en soliste; 15.15 Gram muziek: 16.00 Voor de zieken; 17 00 Voor de Jeugd; 17.15 Kinderkoor. 17 35 Viool en plano; 18.00 Nieuws; 18.15 Me- tropole orkest; 18 40 Actualiteiten; 18.50 Lichte muziek: 19.05 „Willem Smit wil marinier worden"; 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Gram.muziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Bastlen und Bastlenne". zangspel; 21.00 Brabants half uur; 21.30 Amus.muzlek; 21.55 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld: el. 22.45 „Het Christelijke e: 2300 Nieuws; 23.15 Lichte muziek; 23.2524.00 Amus.muzlek. Hilversum II. (298 m VARA; 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.muziek: 8.00 Nieuws en weerber 8.18 Gram.muziek; 8.50 Voor de huls vrouw; 9.00 Gram.muziek; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie: 10.05 Morgenwijding; VARA: 10 20 Schckjlradlo; 10.50 Gram mu ziek; 11.10 Radlofeullleton; 11.30 Sopraan en plano. AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen; 12.33 Sport en prognose: 12.48 Gram.muziek. 13.00 Nieuws; 13,15 Mededelingen of gra- mof muziek: 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de hutsvrouw; 14.20 Gram.muziek. VARA: 16 00 Gram.muziek: 16.30 Voor de Jeugd: 17.00 Arbeiders zangvereniging; 17 20 Muzikale causerie. 18 00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Kinderkoor; 19 15 Pryzen- praatje. VPRO: 19.30 ..Op huisbezoek causerie: 19.50 Berichten: 20.00 Nieuws- 20.05 Boekbespreking; 20 15 Kamerkoor: 20.30 Benelux: 20.40 .Leven op Aarde" causerie: VARA: 2100 Populair coneer;; 21.35 Reportage: 22.05 Buitenlands week overzicht: 22.20 Twintig Vragen. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22,45 Avond- wljdlng; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 Orgelspel. 20 15—21.45: 2. Telenleuws. 4. Calling all ships. Engeland. BBC Home Service. 330 m.: 12.00 Rumba-orkest en solisten; 12.30 Voor de arbeiders; 12.55 Weerber.; 13.00 Nieuws 13.10 Gram.muziek met anecdotes; 13.55 Cricketuitslagen; 14.00 Schoolradio: 15.00 Crltleken; 15.52 BBC Welsh Orchestra: 16.30 Klankbeeld: 17 00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.; 18.00 Nieuws; 19.00 Amus. muzlek: 19 40 Causerie; 20.00 Planorecital 21.00 Nieuws: 21.15 Nieuwsbrief uit Ame rika; 21.30 Gevar.. progr.; 22.00 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.03 Schaken. Engeland, BBC Light Programme. 1.700 en 217 ni.: 12.00 Pnrlementsoverzlcht; 12,15 Orgelspel; 12.45 Orkestconcert: 13.45 Voor de kinderen: 14.00 Voor de vrouw: 15.00 Lichte muziek; 15 30 Voor de sol daten; 1545 Gevar. muziek: 16.15 Mrs. Dale's Dagboek: 16.30 Orgelspel: 17.00 Gevar. muziek: 17 30 Variété-orkest en so listen; 18 15 Lichte muziek. 18.45 Hoor spel: 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport; 19.30 Gevar. progr 20.00 Verzoek- progr.; 20.45 Gevar. progr.; 21.15 Discus sie: 22 00 Nieuws: 22.15 Actualiteiten; 22.20 Gevar. muziek: 23.00 Voordracht: 23 15 Lichte muziek; 23.5624 00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 12.00 Orkestconcert. 13.00 Nieuws; K Omroeporkest; 15.50 Omroeporkest en .25 23.05—24.00 Gram.muziek. listen; 16.15 Planorecital; 17.00 Nieuws; 17.45 Amus.muzlek: 19.00 Nieuws; 19.30 Lichte muziek; 20.15 Operamuziek; 21.45 Nieuws; 22.05 Hoorspel; 23.30 Amus.mu zlek; 24.00 Nieuws: 0.301.00 Dansmuziek. FrankrUk, Nationaal ProgTamma. 347 en 249 lil.: 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws 13.50 Nieuws: 13.55 Israëlische uitzending 18 30 Amerikaanse uitzending; 20.00 „Mi reille". opera; 23.10 Gram.muziek; 23.45 24.00 Nieuws. Brussel, 484 en 324 m. 484 m.: 12 05 Omroeporkest: 13.00 Nieuws; 13.10 Stnlk- orkest; 14.30. 15.00 en 16.00 Gram.muziek; 17.00 Nieuws; 17.15, 17.30, 18.30 en 19 00 Gram.muziek; 19.45 Nieuws; 20 00 Om roeporkest en solisten; 21.15 Gram.mu ziek; 21.30 Idem; 22.00 Nieuws; 22.10 Strykkwartet; 22.50 Nieuws. H-45 en 12.15 Gram.muziek; lïi.30 Weerber.; 12.34 Gram.muziek; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.muziek; 13.00 Nieuws en sport: 13.15 Hammondorgelspel, 14 00 Schoolradio: 15.30 Gram.muziek- 16 15 Grammuzlek; 16.50 Sopraan en Dlano 17.00 Nieuws: 17.10 Gram.muziek: 17 25 Idem: 18 10 Causerie: 18.30 Voor de so'- N'euws; 19 30 Actualiteit; 19.50 Radlofeullleton; 20 00 .Ariadne auf Naxos opera: 22.00 Nieuws; 22.15 Inter nationale Radlo-Unlversitelt; 22.45 Gram - muziek; 22.55—23.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3