LEIDSCH DAGBLAD ERRES Ingebruikneming Europa's grootste binnen- scheepvaart -sluis in Tiel Koninklijke familie getuige van luisterrijke vlootschouw „Wie de slagvelden zag, wenst nooit meer oorlog!" 91ste Jaargang WOENSDAG 21 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27614 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ffl— per kwartaal; £0.47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Enorme belangstelling voor feestelijkheden (Speciale berichtgeving) De honderden officiële gasten van de Nederlandse regering, die zich aan joord van de salonboot „Kasteel Staverden" van de HollandVeluwe-lijn bevonden, en de duizenden belangstellenden, die zich aan de beide oevers iadden geschaard, zi|n zich vanmiddag diep bewust geworden van het histo risch ogenblik toen het Koninklijk jacht „Piet Hein", aan boord waarvan zich Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Marijke bevonden, door een over de voorhaven van de nieuwe schutsluis te Tiel gespannen lint voer. Daarmee was op symbolische wijze de nieuwe verbinding Amsterdam Jovenrijn in gebruik genomen en tevens de grootste binnenscheepvaartsluis an Europa in werking gesteld. van ei H Al'Tl Al'TO-KARAVAAN UIT DEN HAAG EN AMSTERDAM. De feestelijkheden zün vandaag be gonnen. Tiel prijkte vanmorgen in vlaggentooi en van heinde en ver wa ren duizenden belangstellenden naar de stad van „Maaike en Kriekske" gekomen om van de openstelling ge tuige te zün. Uitgebreide maatregelen naren genomen om het massale ver keer in goede banen te leiden en reeds uren voor de openstelling van de sluis had zich een compacte me nigte langs de kanaalocvers verza meld in afwachting van de komende gebeurtenissen. Omstreeks halftwaalf arriveerde een karavaan van auto's en toeringcars uit Amsterdam en Den Haag. die de (1 meer dan 600 genodigden aanvoerden. l| I)it grote gezelschap verzamelde zich 13 op het burgemeester Hasselmanplein voor het hotel Telkamp. Onder hen bevonden zich de ambas sadeurs van de Ver Staten. Groot Brit- Tinnie. Frankrijk. België en West Duits- Hand. alsmede de diplomatieke verte- E >n a oordigers van Luxemburg. Oosten- Rik en Zwitserland. Alle Rijnoeversta- len waren derhalve officieel vertegen woordigd. Voorts bevonden zich onder le aanwezigen de ministers Wemmers ?n Stikker, het hoofd van de MSA-mis- >ie in Nederland, de heer Hunter, de jLirjemeesters van Amsterdam en Utrecht, de Commissarissen van de Ko ningin in de provincies Gelderland. IIirecht en Noord-Holland, en tal van io:e waterstaats-autoriteiten, terwijl zich mede MJ dit gezelschap aansloten •en twintigtal echtgenoten van perso neel, dat aan de tot standkoming van de nieuwe scheepvaartverbinding gedu- de al die jaren werkzaam was ge weest. 9 SYMBOLISCHE HANDELING Voorafgegaan door de Tielse vrijwilli ge muziekvereniging, onder directie van de heer J. F. Hendrich, wandelde dit gezelschap door de versierde stad Tiaar de nieuwe los- en laadhal aan de Waal. waarbij het vergezeld werd door het ka rakteristieke Tielse paar .Maaike en Kriekske", dat de betekenis van Tiel als fruitstad uitbeeldde. In de Waterstraat, de hoofdstraat van Tie!, wachtte een alleraardigste attrac- Daar had men namelijk een ge trouwe nabootsing gemaakt van de gro te schutsluis. Het gezelschap wandelde deze sluis binnen en aan het einde van de straat nabij de Groenmarkt moest een ogenblik gewacht worden voor het ..schutten". Daartoe werden twee punt- deuren achter het gezelsohap gesloten, waarna een hefdeur voor het gezel- 6chaD werd opengeschoven. Op de los- en laadkade aangekomen, begaven de gasten zich aan boord van de rijk ge- pa voiseerde „Kasteel Staverden". Omstreeks elf uur arriveerden enige hofauto's met dc Koninklüke fami lie uit Socstdijk aan de grens van de gemeenten Tiel en Wadenoyen, ko mende uit de richting Geldermalsen. Hier vond een korte begroeting plaats door de burgemeester van Tiel. de heer Cambier van Nooten. en de Com missaris der Koningin in de provin cie Gelderland, jhr dr Quarlcs van Ufford. Ook dc koninklijke stoet volg de de route door de Waterstraat en werd volgens de regelen van de kunst „geschut". Op de los- en laadkade was een baldakijn opgesteld, waaron der de Koningin, de Prins en dc bei de Prinsessen, met hun gevolg, plaats namen. Bij de aankomst van de hoge gasten speelde het Koninklijk Tiels Stedelijk Muziekcorps, het Wilhelmus. De burge meester van Tiel hield een korte be groetingsrede. die met enkele woorden door de Koningin werd beantwoord. Nadat honderden, met vlaggetjes zwaaiende schoolkinderen enige liede ren ten gehore hadden gebracht, bega ven ook de vorstelijke personen zich aan boord van de ..Kasteel Staverden waar vele autoriteiten aan hen werden voorgesteld. Vervolgens stapte de Ko ninklijke familie over op de langszij ge meerde koninklijke jacht „Piet Hein" INDRUKWEKKENDE VLOOT Omstreeks 12 uur zette de „Piet Hein" koers in Oostelijke richting, onmidde- lijk gevolgd door de „Kasteel Sta verden" en een aantal bedrüfsboten van de Rijkswaterstaat. In de voor haven van het nieuwe kanaal wacht te een groots schouwspel. Honderden zeiljachten, motorboten, kano's en dere vaartuigen lagen daar voor een indrukwekkende vlootschouw. Lang zaam voer de Piet Hein gevolgd door de Kasteel Staverden langs deze enorme vloot, die ryk bevlagd was. De menigte langs de oevers hief een en thousiast gejuich aan. terwijl de mu ziek vrolüke marsen ten gehore bracht. Nadat de vlootschouw ten einde was voer de „Piet Hein" na verbreking van het over de voorhaven gespannen lint. de schutsluis binnen, waar het schip werd gemeerd Ook de „Kasteel Staver den vond daar een ligp'aats. De minister van Waterstaat, de heer Wemmers, hield hierna een toespraak, waarin hij schetste met hoeveel ver langen de voltooiing van dit grote werk is tegemoet gezien. Voorts wees hij op de betekenis voor de welvaart van het Nederlandse volk en voor de ontwik keling van de Internationale handel. De burgemeester van Amsterdam gaf uit drukking aan de dankbaarheid ran de hoofdstad voor de totstandkoming van deze belangrijke scheeptvaartweg, die voor 's Rnks hoofdstad niet minder dan een levenskwestie is. Ook de burge meester van Utrecht, mede sprekende namens de andere langs het kanaal ge legen gemeenten, uitte zijn grote vol doening over de voltooiing van het Amsterdam-Rijnkanaal. De minister verzocht hierna Prins Bernhard de ceremoniele plechtigheid te willen verrichten, waarbij aan de sluis zijn naam werd gegeven. Aan de Noordzijde van de sluis was een p'aouette aangebracht waarop de historische gebeurtenis van vandaag is vereeuwigd Door aan een koord te trekken verwijderde de Prins de vlag. die de gedenkplaat aan het oog had onttrokken. Langzaam voeren hierna de .Piet Hein" en de ..Kasteel Staver den" en enige volgschepen de sluis uit Langs de oevers van het kanaal stond de bevolking in dichte drommen opge steld. Zij werd niet moe de koninklijke familie enthousiast toe te juiohen! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERRASSING! In Zoelen zijn de Prinsesjes ver. rast! Daar werd van de Zilveren Brug neergelaten een konijnenhok met vier witte konijntjes met rode oog jes (z.g. Albinokonijntjes): een ge schenk van de burgerij van Zoelen aan de vier Prinsesjes, waarmee ze hogelijk ingenomen waren! PRINSES MARIJKE SLUIS By de z-g. „zilveren brug" te Zoelen werd het tempo nog meer gematigd. Hier stonden de gemeenteraad van Zoe len met aan het hoofd burgemeester van Beekhoff, de schooljeugd en de harmo nie „Soelen" opgesteld Tijdens het langzaam voorbij varen werd een muzikale zang-hulde gebracht. Ter weerszijden van het kanaal hadden zich honderden leden van landelijke rij verenigingen met hun vaandels opge steld. Deze leverden tijdens de verdere vaart naax de sluis te Ravenswaay een kleurige escorte .In de sluis te Ravens waay vond wederom een plechtige ont hulling van een plaquette plaats, dit maal door Prinses Marijke, die daar mede deze sluis haar naam verleende. Een muzikale aanghulde werd ge bracht. waarbij de Koningin bijzondere waardering aan de dag legde voor een gelegenheidslied, door burgemeester Kamp gedicht en getoonzet. Een lange stoet van versierde wagens sloot zich vervolgens achter de landelij ke ruiters aan en begeleidde de schepen langs de Parallelweg naar de Lekdijk. PRINSES IRENE-SLUIS In Noord-Oostelijke richting voeren de vaartuigen daarna naar Wijk bij Duurstede, waar zich een onafzienbare menigte nabil de schutsluis had opge steld. Ook daar waren weer muziek corpsen, schoolkinderen en de gemeen teraad aanwezig om de Koninklijke gasten hulde te betuigen. Een grote groep van 350 leerlingen van diverse schippersscholen in den lande trok in het bijzonder de aandacht In de sluis heeft Prinses Irene door het verwijde ren van de vlag de plaquette onthuld, waarbn aan deze schutsluis haar naam werd gegeven De Koninklijke Familie ging hier. na afscheid van de autoriteiten en geno digden, aan wal. Na een korte begroeting van de bur gemeester. de heer Kentie. vertrokken de hofauto's naar Soestdjjk. vanwaar de Koningin en de Prins zich naar Amsterdam zouden begeven ter ope ning van dc tentoonstelling in het RAI-gebouw. Inmiddels hadden de feesten in Tiel en Wjjk bü Duurstede een aanvang genomen. Het oude Wijk bü Duurstede is vanavond feeëriek ver licht, waarbij vooral de Bourgondi sche toren in alle pracht en praal zal stralen! Ter gelegenheid van de ingebruikne ming heeft H. M. de Koningin, na de rede van minister Wemmers, ingevolge Haar wens persoonlijk de navolgende onderscheidingen uitgereikt, waarbij zij voor elk een vriendelijk woord had. Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw werd benoemd ir C. de Groot, uit Maartensdijk, hoofdingenieur -directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Utrecht; tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau ir B. A. Gelders uit Utrecht hoofdingenieur A. van de Rijkswaterstaat en ir J. Groeneveld de Kater uit Den Haag. president-direc teur van de N V. Ned. Aannemings Maatschappij v/h firma H. F. Boersma; tot, ridder in de Orde van Oranje-Nas sau de heren W. Metzelaar uit Tiel. technisch hoofdambtenaar van de Rijks waterstaat en J. N. Maas uit Tiel. tech. nisch opzichter A van de Rijkswater staat. De ere-medaille. verbonden aan ae Orde van Oranje-Nassau in goud ontving de heer L. A Bareman uit Utrecht, administratief ambtenaar B 2e klasse van de Rijkswaterstaat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll, Hemelvaartsdag geen „L. D." Morgen. Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zijn onze kantoren de gehele dag gesloten. (Incez. Med-advA onveranderlijk R. S. STOKVIS WEERBERICHT Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht op vele plaatsen nacht vorst Morgen overdag zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matiee Oostelijke tot Noor- deliike wind. Opgemaakt te 10 uur). 22 MEI. Zon op: 4.36 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 3.20 uur; onder: 19.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.05 en 14.30 uur (23/5 te 2.48 en 15.14 uur). (Ingez. Med.-Adv.) TWEE DAGEN MEI EN ZATERDAG 24 KARPETTEN-EXPOSITIE MET EXTRA PRIJSVERLAGING. IVhebben beslag kunnen leggen op zeer bijzondere partijen Karpetten die in deze 2 dagen tegen uiterst lage pryzen gaan verkopen. WILTON - HAARVELOURS - BOUCLÉ - MACH. SMYRNA EN HOLTAPKARPETTEN. Ziet onze etalages en komt U ook even binnen. Du nummer beslaat uil acht pagina's Zonnig Het K.NJII. te De Bilt deelt mede: Hoewel ook vandaag en gisteren de zon onafgebroken uit een nagenoeg wolkenloze hemel straalt, was het weer toch belangrijk minder aangenaam dan voorgaande dagen. Koude. abnormale droge lucht, die al een week lang over Oost-Europa naar het Zuiden stroomde, slaagde er namelijk in tot in ons land door te dringen en de maximumtem peratuur gemiddeld vijf graden te doen dalen terwijl in de nacht op verschil lende plaatsen nachtvorst voorkwam. Het was echter vooral de schrale, af en toe vrij krachtige Noord-Oosten wind. die een gevoel van koude verwekte Ook In Engeland. België en Noord- Frankrijk daalde de temperatuur flink In Polen en Oost-Duitsland kwam lichte vorst voor, terwijl een depressie in de hogere atmosfeer er sneeuwbuien bracht. Intussen houdt het hogedruk- gebied boven Scandinavië, dat deze kou de stroming veruoorzaakt. onvermin derd stand. In verband hiermede zal het ook morgen droog en overwegend zonnig zün. Aangezien de wind geleide lijk iets ui kracht afneemt en de aan voer van de koude lucht dus in een minder snel tempo geschiedt zal de temperatuur overdag wat hoger kunnen worden. Des nachts blijft de kans op nachtvorst evenwel groot. Bij zijn aankomst in Washington wordt generaal Matthew B. Ridgway (rechts), de nieuwe opperbevel hebber van de geallieerde strijd krachten in Europa, door president Truman (midden) en Omar Bradley begroet. (Telefoto) Stoffelijk overschot van de Siegfriedlinie Wat er van Hitler's Siegfriedlinie l: overgebleven, is wederom ter beschik king van de Duitse autoriteiten gesteld. De Westelüke mogendheden hebben sleohts enkele installaties behouden. Meer dan zesduizend bunkers san de linie zün ontmanteld, aan de plaatse- lüke instanties is de taak gelaten het puin te ruimen en de gronden een nut tige bestemming te geven. De uitvoering van deze taak zal, naar men schat, vüf k zes jaar tüd vorderen en de uitgave van een 24 milioen mark Een compen satie voor deze kosten kan worden op geleverd door de terugwinning van 72.000 ton tfzer. die in het beton zün verwerkt en waarvan de waarde op achttien mtllioen mark wordt geschat. Er zullen een 3500 hectaren landbouw gronden ter beschikking komen. Generaal Eisenhower's afscheid op Schiphol „De fijnste combinatie komt in mijnplaats Wij hebben slechts één verlangen: „vrede" Generaal Eisenhower is gisteravond te ruim zeven uur in de Constellation van de Amerikaanse luchtmacht, die hij voor zün rondreizen gebruikt, van Schiphol naar Parüs vertrokken, uit geleide gedaan door vele autoriteiten. Voor zün vertrek zeide generaal Eisenhower: „Wü zün op de weg naar uiteindelük succes. De vooruitgang, die de Nat© het afgelopen jaar gemaakt heeft, rechtvaardigt de goede hoop, die ik voor de veiligheid en de vrede koester". Woorden van vriendschap uitte de generaal voor allen, met wie hij in de West-Europese landen gedurende de af gelopen 15 maanden had samengewerkt aan de taak een vrüe wereld te schep pen. Hü waarschuwde ervoor de inspan ning voor een militair apparaat nimmer te laten verslappen: het zou verkwisting van geld en energie zün, wanneer het ene jaar meer werd gedaan dan het andere. Van dwaas optimisme wil ik niet weten, maar ik heb er het diepste ver trouwen in, dat wü er ln zullen slagen onze eigen veiligheid te behouden en aldus kunnen leven ln een vreedzame wereld", aldus de generaal. „Het spüt me, dat ik Europa ga ver laten", zo zeidc hü tot slot. „In mün plaats is de fijnste combinatie geko, men, die de Ver. Staten kónden schen. ken: Ridgway en Griinther. Wü allen hebben slechts één verlangen: vrede. Zij die de slagvelden gezien hebben, wensen nooit meer oorlog. Anderhalf jaar heb ik met dit doel voor ogen ge werkt. Anderen volgen mü nu op. In gedachten sta ik naast u met vast ver trouwen en met grote verwachtingen. Meer kan ik niet doen". De generaal inspecteerde Vervolgens de erewacht en stapte daarna ln het toestel. Een minuut later was het vlieg tuig uit het gezicht verdwenen Generaal Dwight D. Eisenhower heeft zich Dinsdagmorgen in gezel schap van Ir C. Staf. minister van Oorlog en Marine naar het paleis Socstdijk begeven, waar hij door H.M. Koningin Juliana voor de lunch was uitgenodigd. De Koningin met haar gast op het terras. Rechts Z.K.H. Prins Bern hard. links ir C. Staf. „Elk vrü gouvernement is gebaseerd op de theorie, dat de mens gelük ge schapen is en gelijke rechten heeft. Onze physieke hoedanigheden schü- nen deze stelling tegen te spreken, maar wat ons samenbindt en gelijk maakt is het bezit van een ziel. Langs physische weg is dit niet te bewüzen, maar het feit ligt daar. Anders heeft het geen zin te bereiken wat wü nastreven: het recht van de mens een waardig wezen en de gelijke van an deren te zün. Slechts door de gods dienst vindt men de overtuiging, dat de mens meer is dan een muilezel met educatie". Spr. betoogde, dat in de Nato-concep- tie het Godsvertrouwen diep veran kerd is. Komende op de taak van de geeste- lüke leider betoogde generaal Eisen hower. dat het diens taak is ons nooit te doen vergeten, dat geloof en vrüdom kanten van dezelfde medaille zün. Zon der de een is de ander op den duur niet mogelük. Sprekende over de bedreiging van de vrüe wereld zeide spr. geen methode te kunnen bedenken die de vrije naties in de oorlog kan zenden dan de God deloze dictatuur van Rusland. „Wij moeten de vrüe mens tonen, dat alles wat hem dierbaar is bedreigd wordt. Wat de mens dierbaar is, is de idee, dat hü uit God geboren is. Hem dat steeds voor te houden is de taak van de geestelijke verzorger". Spr. betoogde tenslotte, dat alle macht van een natie verankerd is m drie factoren: geestelüke. economische en militaire kracht. „Geen andere groep heeft in deze constellatie een grotere verantwoorde- lükheid dan u", zo richtte Eisenhower zich tenslotte tot de vergadering. „Wees daarom niet in de verdediging en ver ontschuldig u nooit als u tot de man over zyn ziel spreekt en over het feit. 'Üke verzorging van de Nato luchtstrüd- krachten, toegesproken. Hü wees op de geestelüke achtergrond dat hü gemaakt is naar het evenbeeld van de Nato. en de gelükenis van zijn schepper". Op 26 Mei zal het nieuwe station in Zutphen in gebruik genomen worden. Het oude station ïvas zeer zwaar door de oorlogshandelingen beschadigd, dat het geheel moest worden afgebroken. Ter ere van de ingebruikneming van liet nieuwe station zullen er tussen 23 Mei en 1 juni in Zutphen grote feesten worden gehouden. De bouwmeester van het station is ir G. G. Schelling, die ook de plan nen maakte voor het in aanbouw zijnde Letdse station.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1