LEIDSCH DAGBLAD 91ste Jaargang ZATERDAG 17 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27611 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Merkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6— per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Korea somber beeld! Rebellie in de Reliiische Meer en meer wordt het duidelijk, dat in Korea door de Roden een spelletje is ge>peeld met de bedoeling om zich te kunnen herstellen van geleden verlie zen. Daarvoor was een lange adempauze nodig Nu, die adempauze hebben de Roden zo langzamerhand wel gehad en het opperbevel der V.N. aarzelt niet te erkennen, dat de tegenpartij van de tijd een goed gebruik heeft weten te maken. De situatie ligt thans zo. dat by her vatting der oorlogsdaden op grotere schaal de troepen der VN. volledig in het defensief zouden zijn gedrongen Het is wel een sinistere conclusie, maar, helaas, juist! Al de offers, in het Verre Oosten ge bracht, zowel wat mensenlevens betreft 3- wat aanbelangt de verspilde finan- tiele bedragen, die in de milliarden lo pen. zijn dus grotendeels voor niets ver spild. Weliswaar is de directe agressie der Roden afgewend, maar verder is men niet gekomen en uitzicht in de naaste toekomst is er niet. Een bepaald rooskleurig beeld kan men dit niet noemen Is het daarom te verbazen, dat in Amerika, waar ongetwyfeld het leeu wendeel is opgebracht van de offers in Korea, de stemming niet direct „Him- melhooh Jauchzend" is te noemen? Men weet, hoe steeds in Amerika een sterke party heeft bestaan die van oordeel was. dat Amerika teveel het oog had gericht op Europa en te weinig op Azië, terwyl juist volgens deze zienswyze de beslissing in de wereldstryd in Azië zou vallen. Voor deze categorie is de gang van zaken by de besprekingen te Pan moendjon een volledige bevestiging van haar inzicht en daarom wordt thans opnieuw gretig voedsel aangedragen aan deze critiek op het buitenlands be leid van de regering Truman. Zelfs een figuur als Foster Dulles, de ■•epubll- keinse raadsman der regering, durft mo menteel ronduit voor deze mening uit komen en ook gl mag men aannemen, dat de presidentsverkiezing daaraan niet geheel vreemd is, toch zegt dit wel iets! Panmoendjon is geworden een klank bord van communistische propaganda. De meest gemene beschuldigingen wor den tegen de V.N. gelanceerd, maar de V.N. durven blükbaar de consequentie niet aan. bang beschuldigd te worden de oorzaak te z«n van de misluk king der onderhandelingen over een wapenstilstand. Hetgeen op zich zelf al een direct bewüs van zwakte is. Hetgeen daar te Panmoendjon de VN. in de schoenen wordt geschoven naast de bactereologisohe oorlog is er nu al de beschuldiging van gebruik van gifgas, van mishandeling der krijgs gevangenen etc. zou ruimschoots vol doende zyn om de besprekingen abrupt af te breken. Doch de VN.-onderhan- delaars laten alles maar over zich heen gaan! Zou dat voor Westers begrip al een doorslaand bewys van onvermogen zyn, voor Oosterse beschouwing is het erger. En het ergste is wel, dat er ln wezen niets meer aan te doen is, want de tyd om een beslissing te forceren, heeft men laten voort»y gaan. Destijds, toen de VN. nog in de meerderheid waren, kon risico worden genomen, nu de VN. in het defensief zijn teruggedrongen, lykt de kans tot scherper optreden vrijwel uitgesloten. Om aan het Korea-avontuur een eind te maken, is een uitschakelen van het rode China onvermijdelyk. Moskou kun nen w-y voorlopig uitschakelen, want het Kremlin heeft steeds angstvallig ge waakt, niet rechtstreeks in het conflict te worden betrokken, hetgeen op zich zelf niet te zeer verbazing behoeft te wekken, daar het weet, daar zwakker te zijn, zo puntje by paaltje komt. By direct doorzetten la Mc Arthur zou Peking wellicht te imponeren zyn ge weest, nu lij/kt die kans uitgesloten, te meer. waar een blokkade weinig aspec- ten biedt. Zo sohynt het Korea-avontuur in een onontwarbare knoop te geraken met de Roden verre in het voordeel De strijd der Duitse arbeiders BRIEF VAN ADENAUER AAN FETTE. Bondskanselier Adenauer heeft de voorzitter van de Duitse vakbond. Fette, een brief gestuurd, waarin hij hem uit drukkelijk waarschuwt, niet in strijd met de grondwet en de rechten van parlement stakingen en verzet te orga niseren „In brede kring van het Duitse volk zal men de gelijktijdigheid van uw aankondiging van verzet der vakbonden en de Oostduitse bedreiging, het tot standkomen van de EDG door algemene stakingen te verhinderen, niet als toeval beschouwen", aldus Adenauer. Adenauer verzoekt Fette om een persoonlijke uit spraak ten einde tot overeenstemming te komen. Te Hamburg hebben ruim 150 000 arbeiders gedemonstreerd tegen het wetsontwerp op de fabrieksorganisatie. volgens hetwelk de arbeiders in de op te richten fabrieksraden slechts raad gevende bevoegdheid zullen hebben. De Westduitse vakbondorganisatie, waartoe deze demonstranten behoren, wil. dat de arbeiders bij het nemen van besluiten gelijke rechten hebben als de directie Dit weekeinde en de volgende week worden nog meer demonstraties ver wacht. WEERBERICHT Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en vrij zonnig weer met zwakke tot matige Zuid-Oosteliike wind. Van nacht iets kouder Morgen overdag de ze. f-ie of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 18 MEI. Zon op: 4.42 uur: onder: 20.32 uur. Maan op: 2 24 uur: onder: 14.21 uur. Hoogwater te Katwyk te 10 33 en 23,08 uur Doodty. (19/5 te 11,40 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Wegens verhoging benzine-prijs De voorstellen tot verhoging van de benzineprys hebben enige beroering ver wekt en het ziet er naar uit. dat men togen Woensdag as. de dag waarop over de verhoging in de Tweede Kamer zal worden gestemd, in het katholieke kamp verzamelen zal moeten blazen. Gisteren bleek, dat voor het eerst se dert het 3-jarig bestaan van de homo gene katholieke regering een serieuze re bellie in de meerderheidsparty is ont staan. Enkele jonge afgevaardigden van de Tweede Kamerfractie van de CPV hebben besloten tegien te stemmen en zy kunnen hierdoor het bestaan van de regering in gevaar brengen, daar pre mier Van Houtte in de Tweede Kamer slechts beschikt over 108 katholieke par lementsleden tegen 104 liberalen, socia listen en communisten. Een van hen. de Luxemburger Lamall, verklaarde ons gisteren, dat de regering sedert twee jaren over budzetaire be sparingen praat, maar daarvan nooit iets terecht heeft gebracht. Er zijn com missies in het leven geroepen, om te onderzoeken in welke budgetten kon worden gesnoeid, maar het resultaat is geweest, aldus onze zegsman, dat de staatsbegrotingen ieder jaar wederom een stuk hoeer waren om te komen tot het catastrofale hoge bedrag van 70 mil liard francs voor de gewone begroting -~m 1952. De Touring Club van België heeft in middels een propaganda-actie ingezet tegen de verhoging van de benzineprijs. De Tweede Kamerleden krijgen briefjes toegezonden, waarin aan de automobilis ten minzaam medegedeeld wordt, dat de f zenders tegen de afgevaardigden zul- :-n stemmen, als hy in de Kamer voor de verhoging van de benzine-accyns stemt. Welk afgevaardigde blijft onge voelig voor dergelijke argumenten? De minister van financiën heeft al zijn Brusselse humor, die aanstekelijk werkt, in de weegschaal moeten werpen. De oude heer Jansen vertelde grappen uit de tyd van de eerste wereldoorlog hy is nu 64 jaar oud toen de re gering 50.000 frs weigerde voor het her stel van de hekken van het Brusselse park, maar de koning naar Parijs holde cm van Rothschild 25.000.000 goudfrancs te lenen voor de opbouw van de Belgi sche spoorwegen. Hij gaf als zyn mening te kennen, dat vele ambtenaren hard werkien, maar an deren verdienen een lesje, daar zy ge durende de diensturen liet departement verlaten om zich te laten masseren. Een verklaring, welke in de Tweede Kamer grote hilariteit verwekte. Met de 800.000 000 francs, welke de nieuwe benzine accijns dit jaar zal op leveren, zo zeide de minister, betaal ik benzine, welke de Belgische lucht macht nodig heeft om de haar door de Shape voorgeschreven oefeningjen uit te voeren. De militaire uitgaven bedragen over 1952 ongeveer 20 milliard francs, en de Belgen, aldus Jansen, kunnen misschien katholieke partij èn boter èn kanonen krijgen, maar niet boter, kanonnen en ook nog Jam! In een uitvoerige interpellatie heeft het liberale Kamerlid Van Der Schue- ren de regering er van beschuldigd de Benelux-conventie over de eenmaking van de accynzen geschonden te hebben. De unificatie vam de benzine-accyns werd door de parlementen goedgekeurd en volgens het Benelux-verdrag moeten de parlementen gekend worden in iedere wyziging van de accijns. Van der Schue- ren deelde mede. dat de Touring Club deze zaak by de Belgische Raad van State aanhangig zal maken. De liberale woordvoerder voorspelde de minister nog. dat vele Belgische auto mobilisten him benzine in Nederland zullen gaan kopen, ten nadele van de Belgische schatkist. De duizenden auto mobilisten die hun weekeinde aan de kust doorbrengen, zullen te Sluis tanken. Al met al biykt hieruit, dat de 'franc van de vrede', zoals de regering de ver hoging van de benzineprijs had genoemd, eerder een steen in de lakkerpoel was. In de loop van de volgende week zal bhjken of de regering tegen deze ben zine-crisis bestand, is. Wet tof egalisatie van lasten door de Bondsdag goedgekeurd De Duitse Bondsdag heeft de wet tot egalisatie van lasten met 209 tegen 145 stemmen en 11 onthoudingen aangeno men. Tegen stemden de sociaal-demo craten en de communisten. Zoals bekend, voorziet de wet in een gelijke verdeling van de materiële ver- I Üezer.. die door de oorlog zyn veroor zaakt over het gehele Duitse volk. Door speciale belastingen en heffingen hoopt de Eondsregering jaarlijks gedurende dertig jaar de beschikking te krijgen over 2.15 milliard mark om de vluchte lingen uit de vroegere Duitse gebieden in het Oosten en hun. die door bombar dementen en de geldhervorming verlie zen hebben geleden, weer een bestaans mogelijkheid en de noodzakelijke levens behoeften te verschaffen. Het vermogen in Duitsland van buitenlanders zal voor 90% in de zin van de wet belastbaar zijn. wanneer de eigenaar in de periode van 30 Januari 1933 tot 20 Juni 1948 minstens twee jaar lang de beschikking over dit vermogen ontzegt is geweest Hetzelfde geldt voor het vermogen van de slachtoffers van het nationaal socia lisme. Vorming E.D.G. Nog deze maand ondertekening aanstaande Europa's toekomst en roeping staan op liet spel! Actie voor ontwerpen van een Europees politiek gezag De minister van buitenlandse zaken der zes Westeuropee.se staten (waaronder Nederland), die betrokken zijn bij de be sprekingen over het vormen van een Europees leger zullen Maandag as. te Parijs byeenkomen. Vervolgens zullen besprekingen worden gehouden tussen diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittanniè. Frankrijk, de Vere- n rde Staten en West-Duitsland. Op dit samenstel van diplomatieke besprekingen zal werden uitgemaakt of West-Duits land al dan niet in de tweede helft van 1952 tot herbewapening zal overgaan, zulks in het kader van de Europese de fensie-gemeenschap. Hiervoor zal gepoogd worden de laatste beletselen voor het sluiten van de con tractuele overeenkomsten tussen de Westelijke ..grote drie" en de bondsre publiek uit de weg te ruimen. Overeenstemming ten aanzien van de West-Europese defensie wordt versterkt met 12 West-Duitse divisies met steun van lichte vlooteenheden en lucht strijdkrachten. en tot de Elbe wordt uit gebreid. De contractuele overeenkomsten zullen de West-Duitse regering de positie ge ven van gelukwaardig lid van de West- Europese gemeenschap, door een einde te maken aan het bezettingsstatuut. (Speciale berichtgeving) In de middagvergadering van de Ned. Raad der Europese Beweging, welke, zoals gisteren gemeld, te Zwolle werd gehouden, werden de resolutie met het programma van actie voor dit jaar be sproken. De resolutie steunt op de ge- dachtengang. dat de Europese situatie zich op het ogenblik kenmerkt door een wederopleving van tegenstellingen tussen de naties, een terughoudend heid van Engeland om zich te binden aan het continent, een groeiende nei ging om de economische moeiiykheden binnen de nationale kaders te willen oplossen en op het oude terug te val len als het uur der werkelijke beslis sing nadert. De resolutie telt zeven punten en spreekt zich o.a. uit voor het verder gaan in versneld tempo van vorming van boven-nationale doelgemeenschappen zoals het Schu- man plan op het gebied van ijzer en steenkool. Landbouw, electriciteit en transport lijken daarvoor het eerst in aanmerking te komen. De integratie op militair gebied brengt mede dat een integratie op politiek en economisch terrein noodzakelijk is. Ook de Nederlandse regering heeft deze con sequentie uit haar toetreden bot de Eu ropese Defensie Gemeenschap tot genoe gen van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging aanvaard. Hoewel de om standigheden geen andere mogelijkheid toelaten, dan de federatie te beginnen met een beperkt aantal landen, reiken de doeleinden der Europese Beweging verder: alle Europese landen, ook Enge land een vrij en herenigd Duitsland, een Droge en zonnige Zondag Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Nog steeds blyft het voorjaar gul met mooi weer. Hogedrukgebieden blyven het weer in onze omgeving beheersen. Het hogedrukgebied boven Frankryk. dat ons in het midden van de week en kele dagen mooi weer bezorgde, is op gegaan in een uitgestrekt hogedrukge bied, dat zijn centrum tussen IJsland en Noorwegen heeft. Dit maximum ver oorzaakt over Scandinavië en Finland Noordelijke winden, die koude lucht naar Midden Europa transporteien. Verschillende Finse stations meldden gistermiddag een temperatuur van slechts 5 graden, terwyl er bovendien sneeuwbuien voorkwamen. Ook Ln Noord-Oost-Duitsland bleef het met temperaturen tussen 8 en 10 graden vry koud. Een deel van deze koude lucht wordt nu door Noord-Oos- teiyke winden naar Nederland gevoerd. Afgezien van de wolkenvelden, die van ochtend het Oosten van Nederland bin nendrongen. komt er in deze lucht wei nig bewolking De zon krygt dus vol doende gelegenheid de aanstromende lucht te verwarmen en de temperatu ren zullen vrywel niet lager worden. Aangezien geen storingen tot ons land kunnen doordringen, is er in het geheel geen kans op regen We kunnen dus rekenen op een droge en overwegend zonnige Zondag. Na een tijd van betrekkelijke rust. hebben de rebellen in Tunis de laat ste dagen hun kop weer opgestoken. Een serie aanslagen begon met een ontploffing in het Hoofdpostkantoor van Tunis, die vijf doden en 11 ge wonden eiste. Het bureau van één der ambtenaren is veranderd in een ravage. Amerikaanse oliebedrijven volgende week weer in staking Men verwacht, dat Maandag het werk in verscheidene olieraffinaderijen ln de VS zal worden hervat en dat andere bedrijven later in de week zullen volgen. Men verwacht tevens, dat het tekort aan vliegtuigbenzine de volgende week zal verminderen als gevolg van regelingen tussen afzonderiyke oliemaatschappijen en vakbonden. Op een byeenkomst in New York heeft Harriman, pretendent naai het candidaatsohap van de democratische party voor de komende presidentsver- kleziingen, zloh uitgesproken tegen het stellen van een ultimatum aan ie com munistische delegatie in Panmioendton. Een ultimatum leidt tot oorlog, aldus Harriman. democratisch Spanje en (vrjjgewordeni landen achter het IJzeren Gordyn op te nemen ln een Verenigd Europa. Deze Federatie zal eigen organen moeten be zitten. Met nadruk wordt gesteld dat de nieuwe boven- nationale organen geiyk- tydig bot stand dienen te komen op re geringsniveau en op parlementair ni veau. Het uitblyven van een zodanige parlementaire controle doet reeds nu het gevaar ontstaan van een ongecon troleerde internationale bureaucratie. Werke'ijke ernst zal moeten worden ge maakt met het scheppen van een Euro pese markt waardoor opvoering van het levenspeil van de brede massa en het dragen van de zware defensie-uitgaven over een langer tydsverloop mogeiyk zyn. Positie en taak van Straatsburg die nen te worden aangepast aan de veran derde omstandigheden, In de huidige si tuatie zal Straatsburg meer verbinden de, dan de strevende factor zyn op de weg naar een federatie. In de resolutie wordt de hoop uitge sproken dat de regeringen en volken van Europa de verbeeldingskracht kunnen opbrengen om langs deze weg verder te gaan. ..Europa's toekomst, zijn plaats en zijn roeping in de we reld. staan op het spel en de tyd dringt." Het actie-programma is uiteraard voor een groot deel te distilleren uit het vo renstaande Er zal gestreden worden voor de economische integratie, voor het tot stand komen van een democratisch ge controleerde Europese Defensie Gemeen schap en van een politieke federatie, die zoveel mogelijk landen omvat voor een gelijkwaardige positie voor West Duits land bü de opbouw van de Europese eenheid, hechte samenwerking tussen de deelnemende landen en de naties, die nog niet als volledig lid kunnen deelne men en voor de versteviging van de At lantische Gemeenschap, ter bevordering van de vrede, de vrijheid en de welvaart in de wereld. Er zal b pieletwedron Er zal bepleit worden wederom een groot Europees congres bijeen Ie roe pen. welke urgente vraagstukken aan de orde kan stellen, o.a. op sociaal en economisch terrein. Volle steun zal verleend worden aan een internationale actie voor het bij eenroepen van een constituerende ver gadering die tot taak heeft het ont werpen van een Europees politiek ge zag. onderworpen aan een werkeiyke democratische controle. Het presidium van de Nederlandse Raad behield zyn oude samenstelling. Voorzitter P. J. S. Serrarens. Bi'.thoven vice-voorzittersmr dr J. ran Bruggen Heemstede, prof. dr H. Brugman 's Gravenhage drs H. A. Korhals Voor schoten. mr J. Mevnen Arnhem en K. Vorrink te Amsterdam. Er werd een nieuw uitvoerend comité gekozen, dat bestaat uit 33 personen en er werden 37 nieuwe leden van de raad benoemd. Des avonds zijn twee probagandaver- gaderingen gehouden! de ene voor de vertegenwoordigers van de verschillende jeugdorganisaties met het doel te komen tot een Jongeren Contactraad. de andere met het doel een plaatse'.yke Zwolse af deling op te richten van de beweging van Europese Federalisten. Het co'lege van B en W. van Zwolle heeft de leden van de Ned. Raad 's mid dags ten gemeentehuize ontvangen. De Raad besloot een brief te richten aan generaal Eisenhower tijdens zyn be zoek aan ons land waarin de dank zal worden gebracht voor ziln streven tot sa menwerking tussen de Europese landen, outionele- sG best/u uuRrve ARBEIDERS IN GENTSE METAAL INDUSTRIE IN STAKING. Ongeveer 6.500 arbeiders in de Gentse metaalindustrie zyn sedert enkele dagen in staking. De stakers eisen om de op neming van de premie van fr. 0.50 in het loon. Ook de metaalarbeiders, die ln de textielnyverheid werkzaam zyn, zouden voornemens zijn het werk neer te leggen. Deze staring wordt niet ge steund door de vakbonden, die zich ge bonden aohten door de onlangs in het kader van de nationale paritaire raad tot stand gekomen overeenkomsten. Een afbeelding van het affiche, dat de P.T.T. heeft laten vervaardigen ter gelegenheid van de internatio nale postzegeltentoonstelling, welke van 28 Juni-6 Juli 1952 in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehou den zal worden bij het eeuwfeest van de postzegel. Opnieuw een falsificatie? Te Parys is verklaard, dat de VS. in een nota aan Frankryk er by dit land op aangedrongen zouden hebben zeer snel vérstrekkende hervormingen in Tunesië in te voeren. In de nota werd gezegd, dat de Ame rikaanse regering, indien de Tunesische kwestie opnieuw door de VN. zou wor den behandeld, zioh niet langer van stemming zou kunnen onthouden met betrekking tot de eisen tot bespreking van de kwestie, zo heette het. Van gezaghebbende zyde te Washing ton is echter met de meest-e klem het bericht tegengesproken, dat de Verenig de Staten een nota aan de Franse rege ring zouden hebben gezonden over de toestand in Tunesië. Wel bestaat er een geregeld contact tussen beide regerin gen over deze kwestie, zo wordt te Washington verklaard, waarby het be zoek. dat ambassadeur Bonnet Donder dag aan minister Acheson bracht, als voorbeeld van deze gedachtenwissellng wordt genoemd. Moet men m deze berichtgeving een nieuwe poging zien de Frans-Ameri kaanse betrekingen te vertroebelen? Volgens de huidige plannen wil men op 24 Mei te Bonn de contractuele over eenkomsten ondertekenen en op 26 Mei te Parijs het verdrag betreffende de I Europese defensiegemeenschap. De West-Duitse Bondsdag (Tweede Kamer i heeft een door de socialistische i oppositie ingediende motie, strekkende tot het uitstellen van de West-Duitse ondertekening van het verdra? voor de instelling van een Europees leger, totdat het te Karlsruhe gevestigde hof voor grondwetzs ken zou hebben uitgemaakt of West-Duitsland mag herbewapenen zonder voorafgaande wijziging van de (grondwet, verworpen. Men verwacht.dat I het hof omstreeks 20 Juni a s met de (behandeling van dit vraagstuk zal be ginnen. j Een andere socialistische motie, strek- i kende tot het door de Bondsdag op Vrij dag a.s doen bespreken van de tussen Wëst-Duitsland en de Westerse verbon denen te sluiten contractuele overeen komst is eveneens verworpen. De West-Duitse regering heeft zich verplicht de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Bonasdag Woensdag as. inlichtingen te zullen ver strekken over de stand van zaken be treffende de West-Duitse ondertekening van het E.DG.-verdra? en het sluiten an een overeenkomst met de Westerse verbondenen, welke in de plaats zou komen van het bezettingsstatuut. President Truman zet onvermoeid door! President Truman heeft bij een diner ter gelegenheid van de „dag der strijd krachten" te Washington verklaard, dat „wy aan de rand van succes staan" bij het streven naar wereldvrede. Hij ver zocht het .oongres de gelden die hij hier bij voor de strydkrachten noodzakelijk acht toe te wijzen De president beschuldigde mannen in en buiten het congres er van „kleinzie lige jaolitiek te bedrijven" ten aanzien ran de toewijzingen voor de defensie. „In deze koude oorlog moet het con gres geven wat wij vragen", aldus Tru man. die opvattingen als zouden de uitgaven voor de defensie kunnen leiden tot een economisch bankroet ..onzin" noemde. De enige mensen, die te lijden hebben van de Amerikaanse krachtsin spanning waren, naar de mening van de president, de militairen in Korea en hun gezinnen thuis. Ook de Amerikaanse minister ran bui tenlandse zaken Acheson heeft gespro ken. Hü zei van mening te zijn, dat er geen oorlog zal uitbreken, .indien wU in gebieden, waar politieke spanning heerst, een dusdanige kracht ontwikkelen dat het een mogelijke aanvaller tevoren vol komen duidelijk zal zijn. dat hij moei'ijk resultaten van een aanvalsoorlog kan verwachten". Hij zeide. dat de Verenig de Staten, in hun streven om paal en perk te stellen aan het communistische streven naar wereldoverheersing, zijn aangewezen op de hulp van andere lan den. terwijl omgekeerd de andere vrije staten het niet zonder Amerikaanse hulp kunnen stellen. .Wn moeten ons aanpas sen aan onze bondgenoten, wij kunnen niet dicteren of overheersen", aldus Acheson. Intussen wordt de toestand in Tune sië steeds meer gespannen en wekt ern stige bezorgdheid by de Franse autori teiten. Men vreest, dat de bomaansla gen zullen toenemen, in het byzonder tydens het aanstaande Mohamme daanse feest Ramadan. Men meent te weten, dat de Franse opperbevelhebber, generaal Garbey, om versterkingen heeft verzocht. Minister voor de pensioenen. Emma nuel Temple, is gisteravond in Tunis aangekomen, voor de bijwoning van een congres van Tunesische oud-strijders. Gematigde nationalisten hopen echter, dat hy nieuwe compromis-voorstellen heeft meegebracht voor een regeling van het Frans-Tunesische geschil. Hoe men zich de uitrusting van de Amerikaanse infanterist in de naaste toekomst voorstelt is omschreven in een artikel in het Amerikaanse ..Mechanix Illustrated Magazine". Hoofd en lichaam van de soldaten zullen beschermd zijn door pantsers vervaardigd van een nieuw soort plastic, dat tweemaal zo sterk, doch half zo zwaar is als staal. Op de tekening zijn enige van de voorgestelde vernieuwingen aange geven. De liclm. vervaardigd van Dor on. de naam van het nieuwe plastic materiaal heeft een vizier, dat het gelaat beschermt. De uni formjas is voorzien van vakken, eveneens gemaakt van het kogel vrije plastic materiaal dat aan de binnenzijde is voorzien van kussens van schuimrubber. Onder de riemen, die op verschillende plaatsen van het lichaam pesnoerd zijn. bevinden zich ook rubber kussens, om de druk te verminderen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1